OPHEFFING De kusten bezet der werkloosheid DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER GEENKRACHTVOER vóór Februari „HET 00GENBLIK voor Italië IS GEKOMEN Grooie plannen in voorbereiding DIENSTPLICHT voorloopig buiten werking Gedemobiliseerden zonder werk CORSICA IS ITALIAANSCH FRONTBERICHT Massale onteigening in Rotterdam Opheffing teeltbeperking? Brooddistributie spoedig Regimenten der Duitsche marine-artillerie in actie !oiu*iiiif Laan, Schaden, Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. ZATERDAG 1 JUNI 1940. 84e Jaargang. No. 11201. Uitgave N.V. Uitg.-Mif. „Hofland» Noorderkworticr" Van de zijde der Duitsche autoriteiten hier te lande zijn gister avond enkele maatregelen aangekondigd, die van groot belang zijn. Bij den door den Führer benoemden rijkscommissaris en zijn staf en de met hem samenwerkende instanties in Duitschland zijn groote plannen in voorbereiding tot opheffing van de werkloosheid, den wederopbouw van ons land en het verhoogen van het levenspeil der bevoiking, in het bijzonder van de arbeiders. Verzekerd werd, dat de Duitschers in geen*' geval zouden dulden een eventueel uitzuigen van ons land en dat een overstrooming van Nederland door menschen, die hier niet be- hooren zal worden verhinderd. Deze maat regelen zullen geheel liggen in de lijn van de rede van den Rijkscommissaris Rijksmi nister Seyss-Inquart, waar deze verklaarde, dat geen verder gaande beperkingen van de volkshuishouding en den levensstandaard zullen plaats hebben dan vereischt worden door den opgedrongen oorlog en de lotge- meenschap van Nederland en Duitschland. De bezorgdheid, die hier en daar is gebleken te dien aanzien, zal door deze verklaring geheel ongegrond kunnen worden geacht. Door een absoluut strenge regeling van het gebruik van levensmiddelen en gebruiks artikelen, alsook van de grondstoffen voor de industrie, zal een economische verarming worden bestreden. Deze regelingen zullen aanvankelijk beper kingen meebrengen, doch deze zullen geheel zijn te wijten aan de oorlogsomstandigheden Geen inlijving, opkomst en keu ring meer. De opperbevelhebber van land- en zeemacht maakt, in overleg met den Duitschen bevelhebber in Nederland bekend, dat, zoolang niet anders wordt bepaald, geen inlijving van tot gewoon dienstplichtige bestemde personen en geen opkomst in werke- lijken dienst van gewone en buiten gewone dienstplichtigen zal geschie den. Evenmin heeft de keuring van de buitengewone dienstplichtigen van de lichtingen 1937 en 1936 en de herkeuring van de ingeschrevenen voor den dienstplicht van de lichting 1941 voortgang. Moeten terug naar hun onderdeeL De gedemobiliseerde militairen, die opge geven hadden, dat zij werk konden krijgen of kans hadden dit te vinden, doch deson danks werkloos zijn, komen niet voor Steun in aanmerking. Naar „Dc Standaard" thans verneemt, heb ben de burgemeesters der onderscheiden ge meenten opdracht ontvangen deze militairen naar hun lcgeronderdeelen, waartoe zij behoorden, terug te zenden. Vroegtijdig inkuilen van gras dringend aanbevolen. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt het navolgende bekend: De landbouwers dienen rekening te houden met het feit, dat in het algemeen tot 1 Februari 1941 voor het rundvee geen krachtvoeder zal worden toegewezen. In verband hier mede zal een zoo groot mogelijk© hoeveelheid hoogwaardig ruwvoe- der moeten worden gewonnen. Het is derhalve dringend gewenscht, vroegtijdig tot het inkuilen van gras over te gaan, alsmede tot het uit breiden van den verbouw van stop pelgewassen. Indien nog mogelijk, is het eveneens gewenscht den kalf tijd te verschuiven. Voor inlichtingen omtrent het in kuilen enz. wende men zich tot den rijkslandbouwvoorlichtingsdienst Mais verkrijgbaar. Landbouwers, die voor veevoederdoelein den mais willen uitzaaien, kunnen daartoe mais toegewezen krijgen door den plaatse lijken bureauhouder. Deze toewijzing zal geschieden op enkel voudige witte bonnen (model Z). Per. ha. uit te zaaien mais zal ten hoogste 175 kg. zaaizaad worden verstrekt. Den landbouwers wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat zij, alvorens een bestelbon aan te vragen, zich er van dienen te vergewissen, dat hun leverancier inderdaad mais, welke voor zaafdoeleinden geschikt is, kan leveren. T tr Wanneer het Italiaansche volk aanspraak maakt op de Middellandsche Zee, dan eischt het niet slechts zijn historisch, maar ook zijn natuurlijk recht, aldus dc Relazioni In- ternazionala. De politieke en militaire macht van Italië is afhankelijk van de Middelland sche Zee. Het is onlogisch, dat Frankrijk en Engeland.in deze zee-politieke macht be zitten en daarmede de controle op de ontwik keling van het Italiaansche volk uit te oefe nen. De eischen van het Italiaansche volk, die door de Engelschen en Franschen afge wezen zijn, zullen met wapenen tot gelding gebracht worden. liet oogenblik, waarnaar meer dan vijftig jaar gehunkerd is, is thans gekomen. Het Italiaansche volk zal den Franschen en Engelschen vijand met vastberadenheid bestrijden tot de overwinning. Wie zich verzet heeft tegen iedere recht vaardige herverdeeling der rijkdommen, moet thans geven. De blikken der Italiaan sche arbeiders zijn thans meer dan ooit ge vestigd op Tunis, waar het Italiaansche recht op iederen duim gronds is geheiligd door het zweet van Italiaansche boeren en ondernemers. Die blikken zijn ook gericht op Corsica en Nico, waar de noodzakelijke veiligheid van Italië samengaat met dc Ita liaansche traditie, en op Dzjiboeti en Suez. „CORSICA IS ITALIAANSCH" EEN DEFI NITIEVE OPLOSSING VEREISCHT. „Corsica is Italiaansch", zoo schrijft de „Lavoro Fascista". Het Ita liaansche wezen van Corsica ontken nen zou betcekenen het Italiaansche wezen van Sardinië of van het eiland Elba ontkennen. In dezen oorlog der totale herziening van de Europeesche kwestie, in dezen voor den terugkeer naar het rechtvaardi ge evenwicht der volkeren steeds meer beslissenden oorlog, vormt het probleem Corsica een probleem van den eersten rang, dat een radicale en definitieve oplossing eischt. Dit is te meer het geval, daar de geschie denis van Corsica volkomen iden tiek is met de geschiedenis van de Middellandsche Zee en van de Ita liaansche eilanden en de landen van de Middellandsche Zee. De .Statendam' van de Holland-Amerika Lijn, welke door de mariniers In brand werd geschoten bij de verdediging van Rotterdam tegen de Duitsche troepen HEELE BINNENSTAD TEN BE HOEVE VAN DEN WEDEROP BOUW. In Rotterdam worden geen halve maatre gelen genomen! Burgemeester Oud heeft bekend gemaakt, dat de regceringscommis- saris voor den wederopbouw, de heer J. A. Ringers, de geheele binnenstad heeft ont eigend ten behoeve van den wederopbouw Men weet, dat aan den stadsarchitect Ir. W. G. Witteveen, is opgedragen voor den wederopbouw een plan te ontwerpem Teneinde het spoorwegverkeer met Duitschland zoo spoedig mogelijk te herstellen, worden de boven de spoorlijnen vernielde bruggen door Duitsche militairen verwijderd. - De werkzaamheden op een der lijnen in het Oosten des lands RIJKSPOSTSPAARBANK Inleggers kunnen weer terugbe taling krijgen. Tot nader order kunnen van Maan dag 3 Juni af, Inleggers, op vertoon van het Spaarbankboekje terugbeta ling verkrijgen in het algemeen tot een maximum van f100 per week. Zonder eenige beperking wordt voldaan aan aanvragen om over schrijving van het tegoed of een ge deelte daarvan op een rekening bij den postchèque- en girodienst Voor kalveren zou dit vrij zeker zijn. Volgens Het Volk is de vraag in overwe ging of de teeltregeling voor kalveren en big gen moet worden gehandhaafd. De kans, dat de regeling, wat betreft de kalveren, voorloopig wordt ingetrokken, is vrij groot. óf de opheffing ook de teeltrgeiing voor biggen zal betreffen, is minder zeker. Een beslissing is nog niet genomen. Juiste datum nog niet bekend. Volgende week oorlogsbrood. Omtrent het tijdstip van invoering der brooddistributie, aldus vernemen wij uit Den Haag, kan officieel nog niets worden medegedeeld; lang zal het echter wel niet meer duren. Oorlogsbrood. Verwacht wordt, dal de volgende week een aanvang zal worden gemaakt met bet bakken van het z.g. oorlogsbrood. Dit wordt samengesteld uit meel van een hooger uit- malings percentage met verwerking van ze melen, een hooger percentage inlandsche bloem, 10 of meer procent rogge cn mogelijk ook aardappelmeel. Dc juiste samenstelling is nog niet aan de hakkers bekend gemaakt; deze is af hankelijk van het resultaat van smaak- proeven en van dc aanwezige en beschik baar komende voorraden der onderscheiden meelsoorten. In ieder geval is het nu 6poedig afgeloo- pen met het zuivere wittebrood, want het oorlogsbrood, dat goed schijnt te smaken, en in ieder geval van hooge voedingswaarde is. zal grauwer zijn en naarmate het meng sel gewijzigd wordt, meer op bruinboord gaan lijken. Het liontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: De Franschc troepen, die in Vlaanderen en Artois stonden, zijn in hoofdzaak ver nietigd of igevangcn genomen. Slechts in enkele stukken bosch en in weinige plaats jes trachten uiteengeslagen deelen van de verslagen Franscho legers den onverbidde- 1 ij ken loop van het noodlot door laatsten tegenweer nog iets op te houden. Er zullen vermoedelijk nog eenige dagen verloonen tot de definitieve getallen voor gevangenen en buit, die als resultaat van een grootsch opgezette operatie van drie weken uniek zijn in dc krijgsgeschiedenis, vaststaan. Na den opperbevelhebber van het negen- de leger, generaal Giraud, is nu ook de op perbevelhebber van het eerste Fransche le ger, generaal Prioux, in gevangenschap ge raakt. Zonder vooruit te loopen op het samen vattende overzicht, kan reeds thans gezegd worden, dat de aantallen der gevangen Fransche generaals daarmede geenszins zijn uitgeput. De laatste tegenstand voor Duinkerken wordt geboden op een smal gebied dat een diepte tot 10 km. heeft. Van een corridor naar de kust in het geheel geen sprake. De weerstandstoestand, die ongun stig is voor krachtiger optreden van luchtstrijdkrachten, komt den vluch tenden Britten ten goede. Dichte ne vels in het Kanaal nemen lukraak vluchtende Engelsche soldaten in hun hoede. Het tijdstip is niet ver meer, waarop van Abbeville tot aan de Duitsche grens de Ka naal- en Noordzeekust volledig in Duitsche handen is. De beheersching van deze kust strook is voor de verdere ontwikkeling van den oorlog van beslissende beteckenis. Intusschen stelt de strijd aan dc kust veel zijdige militaire eischen. Het optreden van niarine-artilleric-rcgiinentcn is op het naar bte Westen verlengde kustfront geschied. Deze speciale troep van de Duitsche marine is opgerukt in de stellingen aan de Neder- landschc, Belgische en Fransche kusten om hier kustbatterijen van allerlei kaliher te be zetten of te versterken met nagezonden en opnieuw opgesteld materiaala ln den wereld oorlog vormde het marinecorps in Vlaande ren onder leiding van admiraal von Schroe der, die den bijnaam „Leeuw van Vlaande ren" kreeg, den tot de kust naar voren ge schoven vleugel van het westelijk front. Op dit corps, dat deelnam aan de verbitterdste gevechten op de Vlaatnsche slagvelden, be rustte ook de last van een vijandolijken druk uit zee, die toentertijd niet kon worden ver minderd door een sterk luchtwapen. Thans behoeft een soortgelijke landingsdreiging op deze kuststrook niet te worden verwacht. De hier in den wereldoorlog gevoerde afweer- strijd is vervangen door den aanval.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1