Firma 6. de Waard Firma G. da Waard BERGEN WACHT AF De Kaasmarkt Een vreemdsoortig „huwelijksbootje" BEKENDMAKING Herijk van Maten en Gewichten ZUINIG met WATER Uitbreiding autobusdiensten Heeft iemand? Merie, geef me een kleintje Wat zal het komende seizoen brengen Uit Alkmaar Wordt de kazerne niet afgebouwd? Zaterdag 1 Juni 1940 Tweede blad OEN HELDER PAARDEN VOOR DE BRUIDSAUTO Men is er aan gewend geraakt, dat een „huwelijksbootje" bestaat uit een vigelantc met twee paarden, koetsier en palfrenier of wel uit een blinkend gelakte limousine die het bruidspaar met zachtspinnende motor naar de trouwzaal voert. Maar aan het wonderlijke allegaartje dat Donderdag voor 't raadhuis te Schagert>rug stopte, moet men nog wat wennen. Prac- tisch is het wel en hier geldt wel het Burgemeester en Wethouders van SCHA- GEX maken bekend, dat dit jaar voor den herijk der maten en gewichten zitting zal worden gehouden in het gymnastieklokaal van de O.L. School aan do Schoolstraat al daar. op Woensdag 12 en Donderdag 13 Ju ni 1940 van 9—12 en 13%—16% uur. en op Vrijdag 14 Juni van 9—12 uur. Schagen, 31 Mei 19KX Burgemeester en Wethouders voornoemd. SCHAGEN Wij vestigen 'de aandacht op de in dit blad voorkomende advertentie van het Provinciaal Waterleidingbe drijf van Noordholland (P.W.N.), waarbij de verbruikers van leiding water in het voorzieningsgebied van het P.W.N. er aan worden herin nerd. dat het ten strengste verbo den is om water te verspillen of te gebruiken voor een ander doel, dan Waartoe een abonnement is aange gaan. Met name wordt er in die advertentie gewezen op het onge oorloofde van tuinbesproeiing zon der abonnement voor die besproei ing. De directeur van het P.W.N. doet voorts een beroep op de medewer king van de ahonnenten om het waterverbruik in het algemeen en de besproeiing van tuinen in het bij zonder tot het strikt noodige te be perken en die besproeiing bij voor keur alleen met gieters te doen ge schieden. IJMUIDEN SCHAGEN Voor een keurig OVERHEMD, DAS, SOKKEN, POLOSHIRT, SLIPOVER, PTAMA, ONDERKLEEDING, HOED of PET slaagt U zeker bij spreekwoord „(Benzine)armoe zoekt list, waar de rijke (automobilist) niet van wist." De heer Johannes van 'tZand was zoo li9tig. spande één paard voor de bruidsauto en twee paarden voor de autobus om de tal rijke familie te vervoeren. Talrijk, omdat twee zusters de dames Ko nijn op denzelfden dag in het huwelijk tra den en dus twee families van bruigoms kant aanwezig waren. Men vermaakte zich uitste kend en welgemoed trok het gezelschap na het voltrekken van het burgerlijk huwelijk weer verder. Verschillende diensten in ons Noorderkwartier bijgevoegd. In de opgave voor Noordholland worden de volgende wijzigingen en aanvullingen aangebracht. N.V. H.A.B.O. te Alkmaar: Schagen—Bar- singerhorn. H. J. W. Wijst te Den Helder: Den Heider-Huisduinen. J. van Scheyen te Callantsoog: Sohagen-Stolpen-Callantsoog- Groote Keeten- 't Zand. Toegevoegd wordt: A. Medemhlik-Nieland- Alinersdorp-Middemneer-Wieringerwerf- Slootdorp-De Haukes.-Den Helder N.V. A.T.O. te Utrecht: Alkmaar-Leeuwar den wordt beperkt tot Alkmaar-Ilarlingen. SCHAGEN NIEUWS Oude Sluis ASchagen A. Zondag 2 Juni, aanvang 10.30 uur. vertrek vanaf de Markt 9.30 per fiets. P. Kort. G. Anneveldt, A. Molenaar H. Kaper, T. Schoorl, A. Schot A. v. Nieuwkoop J. Kater Jb. Schoorl H. Volten AL v. Rooy. ESONA NAAR PURMEREND. Kon de vorige weck de passagiers- en veer dienst op de markt te Purmerend door aller lei omstandigheden niet doorgaan, thans is toestemming verkregen van den districtscom missaris en het s.s. „Nieuwediep" voor ge noemden dienst vrijgegeven. Voor vertrektijden zie men de advertentie in dit nummer. last van verstopping, slechte spllsver- tering, overmatige vetvormlng of de schadelijke gevolgen er van- aambeien, onzuiver bloed en vale onreine huid, dan zuivere men bloed en ingewanden met Dr. Schieffer', Stofwisselingzout. De betrouwbare en aangename werking hiervan Is een weldaad voor het geheele organisme Flacon f 1.05. Dubbele flacon f 1.7S bij apothekers en vakdrogisten. W1ERINGERMEER Kantongerecht Alkmaar (Zitting van Vrijdag 31 Mei.) Telkens als de juffrouw in vervoering ge raakte dan kwispelstaartte de vos en bewoog de kop van het dier, dat deze verdachte in grootschen stijl over den schouder droeg verontwaardigd heen en weer. In een verlofs lokaliteit had deze juffrouw een schilletje verkocht waarin zich 24 procent alcohol be vond, aldus de dagvaarding. Toen kwam de Juffrouw los! In me zaak kwam een manspersoon met een meissie. De ze had twee glaassies bier op en wier zoo wit om z'n neus. Toen zei-d'-ie „Marie geef me een kleintje en ik bracht 'm een schilletje. We zitte d'er al zevc jare in en nooit nog is d'er wat van gezeid. Dc Duitschers die bij ons komme vragc allemaal om „Snap" en als we gewild hadde, dan zoue we wel zeve liters hebbe kenne verkoope. Hier knikte de vossekop nadrukkelijk! Toen de veldwachter kwam heb ik uit de zelfde flesch een kelkie gevuld en zei: „proef zelf' maar dat dee die niet De Kantonrechter te Alkmaar, waar zich dit afspeelde merkte op, dat er 24 pr. alcohol in zat! Maar man ik weet d'er niks van; we tappe al zeve jaar een schilletje. Weer knikte de vossenkop nadrukkelijk, welke bevestiging ditmaal gepaard ging met 'n verontwaardigd staart-gekwispel. Helaas: dat alles hielp niets de Ambtenaar van het O.M. was niet te overtuigen en eischte f 20.— boete, subs. 15 dagen. Da's veel te hoog; waarachies ik weet van de prins geen kwaad, verweerde ver dachte zich. Nee, nee schudde de kop. De Kantonrechter veroordeelde verd, tot f 10.boete, subs. 6 dagen en deelde deze welbespraakte verd. mede, dat ze als ze dat wilde in hooger beroep kon gaan. Dat hooger beroep zei ik maar stake wa ren de laatste woorden van verd. Ze trok de vos steviger om haar schouder en verliet zonder groeten de zaal. Iets wat op z'n minst genomen niet heel vriendelijk was, vooral ook omdat zelfs de vos den Edelachtbare Heeren geen blik meer waardig keurde. Maar in haar zaak te Uitgeest zal ze wel uitrazen. Oudkarspel. VUURWAPEN ZONDER VERGUNNING. Bij verd. P. K., wonende te Oudkarspel, werd op 19 April jl. een enkel-loops jacht geweer aangetroffen, waarvoor hij geen ver gunning had. Verd. erkende dit. doch voegde er aan toe, dat hij niet wist, dat hij „iets schuldigs" deed. De eisch luidde: f 8 boete, subs. 8 dagen, met verbeurdverklaring van het in beslag genomen geweer. Verd. vond dit hoog, want hij was nu het geweer ook nog kwijt. De Kantonrechter bleek Iets voor dit ar gument te voelen en veroordeelde verd. tot f3 boete subs. 3 dagen. Maar het geweer werd verbeurd verklaard, daar hielp niets aan! LANGEHDIJR Muggen aan den IJsselmeerdijk Ze zijn er weer, de zoo gevreesde, maar ongevaarlijke langpooten. In dikke wolken zweven ze boven den IJsselmeerdijk, tot groot verdriet van de menschen, vooral van de wielrijders, die er soms groote hinder van ondervinden. Laat ons hopen, dat de plaag niet zoo hevig zal worden als in het begin der af sluiting, toen het verkeer er zooveel narig heid van ondervond. Nu motortractie vrijwel Is uitgesloten, zou een ernstige muggenplaag het nog restee- rende verkeer ernstig kunnen ontwrichten. Spoedig zal thans wel blijken, of het evenwicht tusschen de larvenverslindende visch en het mugtrengebroed door den stren gen winter is verbroken. Laat ons het beste er van hopen! ONZE GEMOBILISEERD EN. Helaas staat vast, dat een der opgeroepe- nen uit de Wieringermccr is gesneuveld en zijn leven voor het vaderland heeft eeofferd. Thans is er van uit de Meer nog één mili tair zoek. Hij is als vermist opgegeven, zoo dat de mogelijkheid blijft* dat hij nog op komt dagen. Alle andere Wieringermeerbcwoners, die onder dc wapenen waren geroepen, zijn weer behouden teruggekeerd. De verwachtingen niet hoog gespannen Lachend als altijd ligt te midden van het teere lentegroen het aloude Bergen. Rul- schend scheert de wind door de uitgestrek te sparrebosschen, het wijde duingebied heeft zich wekenlang gekoesterd in het milde voor Jaarzonnetje en gretig de regen van de laat ste dagen opgezogen. De bloemen en heesters bloeien schooner dan ooit en niets herinnert ons meer aan den harren winter, die pas eeni ge maanden geledeu, wat al te laat, de al- tocht blies. Bergen wacht op het seizoen, zooals het dat ieder jaar doet. Maar het plaatsje heeft dit maal geen rustige winter achter den rug en Juist daarom vreezen zoo velen, dat de zomer het helaas wel zal zijn. Toen het vorige sei zoen was afgeloopen, kwamen eerst de Ne- derlandsche militairen. Bergen bleef vol, stampvol zelfs. Later kwamen de gefivacneer den, kwam de onrust van een kortstondigen oorlog en ten slotte verschenen de Duitsche soldaten. Dit alles is achter de rug. „Bergen vaarwel! De 2de sectie grooet U", zoo lazen we van daag op het raam van een pas verlaten school, waar Maandag nu de Berger school Jeugd wel weer zal blnnenkrioelen. DENKT TOCH OM DE VERDUISTERING! Van de zijde van hen, die belast zijn met de controle op de naleving van de verduiste ringsvoorschriften, wordt ons meegedeeld, deze over 't algemeen uitstekend worden op gevolgd. Er zijn er echter altijd, die het met die voorschriften niet zoo nauw nemen en een reprimande oploopcn. Men verzoekt ons mee te deelen, dat strenge maatregelen zul- In worden genomen als de voorschriften niet loyaal worden opgevolgd. ZUIDSCHARWOUDE. OP VRIJE VOETEN. De koopman S. B., die onlangs in België werd gearresteerd, verdacht van veroorza ken van den dood door schuld van een fiet ser door aanrijding met zijn vrachtauto, is op vrije voeten gesteld, omdat, naar ons wordt meegedeeld, de gevangenis, waarin hij zat opgesloten, gevaar liep in verband met den oorlogstoestand. Of er nog een rechter lijk vonnis zal vogen, is ons niet bekend. EEN AANSTELLING. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer T. de Jong, thans te Assen, is door den Com missaris der Koningin aangesteld als com missaris voor de regeling van de distributie van kruidenierswaren in dc provincies Drenthe, Friesland en Groningen. VISCH UITGEPOOT. Ten einde den vischstand in het Geest- merambacht, die door de vorst zoo ontzet tend heeft geleden, weer eenigszins zoo mo gelijk op peil te brengen, is door de vis- schersvereoniging een groote hoeveelheid snoek uitgepoot. Ook zal nog wat jonge pa ling worden uitgezet en ecu hoeveelheid montée. ANDERE UREN OPENSTELLING POSTKANTOOR. De uren, waarop ons Ilulpposikantoor zijn geopend, zijn gewijzigd. In plaats van voor- middags van 12 is het kantoor nu ge opend van 101 uur, wat als een verbete ring voor het publiek moet worden aange merkt HET WORDT STEEDS BETER! Was men omtrent 2 soldaten uit deze ge meente nog in onzekerheid over hun lot, thans is dit nog met 1 het geval, daar de andere gisteren arriveerde. Hij had behoord tot de strijdenden in Zeeland, zoodat zijn te rugkomst door verscliillende omstandighe den was vertraagd. De verwachtingen omtrent datgene wat nu gaat komen, zijn niet hoogge spannen. Door enkele families waren in pensions plaatsen vooraf bespro ken, geregeld echter komen afzeggin gen binnen. Weliswaar heeft de bond von hotel- en pensionhouders aange raden deze berichten niet zonder meer te aanvaarden en is het inder daad af en toe ook wel gelukt de aan staande gasten ten tweeden male van voornemen te doen veranderen, de geest, welke uit een en ander spreekt, is duidelijk genoeg. Ook ge meubileerd pensions waren reeds be sproken, de gang van zaken daarbij echter is dezelfde. De talrijke Friezen en Groningers, die zoo dikwijls per auto een tochtje ondernamen via den Afsluitdijk naar het schoone Kenne* merland, zullen bij gebreke aan benzine, noodgedwongen moeten uitblijven. Ook liet bij voorbaat afspraken van prij zen is moeilijk. „Wie kan zeggen, wat ik morgen mijn gasten zal kunnen voorzet ten?", zoo vroeg ons vandaag een groot ho telhouder. En hij meende, niet ten onrechte, dat de prijzen daarmee nauw verband zou den moeten houden. Alleen 's Zondags is het in Bergen over druk. Voor dien dag worden de strijkjes weer gerequiraerd en worden de dansgelegen heden weer in gereedheid gebracht. Doch daarmee is de vrecmdclingcnin- dustrie niet gered. Omstreeks dezen tijd begint het voorsei zoen reeds. Inderdaad ziet men af en toe een dame niet wandelstok of een heer zon der hoed. die kennelijk geen ander doel hebben dan wandelen; hun aantal is zeer, zeer gering. Eerste vereischte voor Bergen is de inter nationale wereld. Bergen zweeft tusschen hoop en vrees. De markt begon onder nooit gekende om standigheden. Bij den aanvang wist men namelijk niet, of er verkocht zou worden. In den loop van den Donderdag was een bericht nit Den Haag gekomen, waarbij werd medegedeeld, dat men met den han del diende te wachten, totdat omtrent de prijzen de noodige voorzieningen waren ge troflen. Bij de opening van d« markt waren deze gegevens nog niet binnengekomen en, wijl men niet wist of de aanwijzing dwin gend was, dan wel of men te doen had met een raadgeving, werd eerst getracht in ver binding te komen met Den Haag. Ten slot. te werd bekend gemaakt, dat de verkoop voortgang kon vinden, dat echter omtrent de prijzen, waarvoor door Duitschland zon worden afgenomen nog niets kon worden medegedeeld. De verkoop was daarop betrekkelijk leven dig. De prijzen liepen gedurende de markt zelfs op. Werd aanvankelijk voor kaas van goede kwaliteit f 19.— a f 19.50 betaald, la ter bedroeg de middenprijs ongeveer f 20. k f 20.50. De hoogste prijs lag met f 21.50 anderhalve gulden boven de vorige week. De aanvoer bleef met c a. 95.000 Kg. vrij wel stabiel. Men moge daarbij echter be denken. dat in de overeenkomstige week van het afgeloopen jaar de aanvoer 111.000 Kg. bedroeg. De hoogere prijs steunde gedeeltelijk op dc overweging, dat de laatste dagen de voor raden sterk zijn geruimd. Voor export naar Duitschland zouden ongeveer, genomen o\er eeheel Nederland. 2000 ton in aanmerking zijn gekomen. Daarnaast leent de betera graskaas van dit oogenblik zich uitstekend voor bewaren. Bij de algeheele onbekend heid omtrent de prijzen, die straks zullen worden gegeven bij export, spreekt het van zelf, dat de speculatieve factor zich sterk deed gevoelen. STILTE AAN DE KORENBEURS. Evenals d« vorige week, was 't ook gisteren zeer stil aan de korenbeurs. Er werd druk gepraat, doch nauwelijks iets verhandeld. De tijd voor het zaaigoed is nog niet gekomen, voor de vrije gewassen bestond geen kooplust terwijl in veevoer geen handel was, daar de boeren geen beschikking hebben over witte bonnen. Daarnaast blijft de algemeene toestand zoo onoverzichtelijk, dat men er zich niet over behoeft te verwonderen, dat de ware be drijvigheid nog ontbreekt. DE RINGERS CHOCOLADE FABRIEKEN Reeds sedert geruimen tijd deden hier ter plaatse geruchten de ronde, volgens welke nu weer wel, dan weer niet het Alkmaarsch Indrijf dezer belangrijke firma naar Rotter dam zol worden verplaatst of omgekeerd. Naar aanleiding van het feit, dat de ge bouwen der firma Ringers te Rotterdam, ge durende de gevechten, welke daar ter stede hebben plaats gehad, werden verwoest, wend den we ons tot den heer Ringers met het verzoek ons te willen mededeelen, hoe on der de thans bestaande omstandigheden zijn plannen waren. Reeds sedert geruimen tijd was de firma doende althans dp heer R. haar bedrijf, dat zich oorspronkelijk in Alkmaar bevond, dat toon in zijn geheel naar Rotterdam werd overgebracht, hij gedeelten weer naar Alk-" maar te brengen. Dit streven dateert reeds uit het jaar 1918 en, zoo alles overeenkomstig de bedoelingen zou zijn verloopcn, zou eind Mei van dit jaar het laatste deel der produc tie naar Alkmaar zijn overgebracht. Dank zij het feit, dat deze overheveling der halve bijna was geëindigd, is de schade voor de Firma Ringers wel groot, niet echter on overkomelijk. Op onze vraag of er thans sprake zou zijn van wederopbouw der Rottcrdamscho pan den, antwoordde ons de heer Ringers, dat hij dit zeer onwaarschijnlijk achtte. Zoo niet, wat dan? Toen, voor het eerst na eeuwen, met de komst van het tweede regi ment luchtdoelartillerie. Alkmaar weer een garnizoen kreeg, werd reeds apocdig een begin gemaakt met den bouw van de kazerne, waar in het regiment zoir worden gehuis vest Bij den aanvang van den oorlog was het bouwterrein opgehoogd en waren de fundamenten voor het nieuwe gebouw aangebracht, ecnen werk, waarvoor eenigc duizenden tonnen beton voor zijn verbruikt Sedert eenigen tijd rusten de werkzaamheden. Bij navraag werd ons medegedeeld, dat omtrent den afbouw niets bekend Is. Voor bouw terrein kan de grond inmiddels moeilijk worden gebruikt, omdat de fundamenten daarbij een beletsel van beteekenis vormen. BERGEN DE SCHOLEN VRIJ! Plotseling is aan den strijd om dc scholen een einde gekomen. Wel niet, zooals ver wacht werd, dooh door de demobilisatie ruim den de militairen de gebouwen weet in voor de schoolgaande jeugd. Op een der ra men van dc school met den Bijbel kan men nu lezen: Vaarwel Bergen, le Comp. 2e Sectie Groet UI Of nu de leerlingen direct de scholen weer bezetten zullen is aan twijfel onderhevig. Ter bevoegder plaatse deelde men ons me de, dat vermoedelijk dit schooljaar de ge- liouwen niet meer gebruikt zullen worden. Ze dienen te worden ontsmet en schoonge maakt omdat ze aardig uitgewoond zijn en als deze werkzaamheden achter den rug zijn... wel dan loopt het al aardig tegen de groote vacantie. Nu er zoo met de kinderen der openbare en bijzondere ULO scholen is gesold, zijn we wel benieuwd wat er van de examens terecht zal komen. NIEUWE NIEDORt BIJTIJDS GERED. Het 3-jarig zoontje van Dr. de B. alhier, geraakte spelenderwijze te water, zonder dat iemnnd er iets van bemerkte. Gelukkig dat de heer van Z. hem zag drij ven en niet aarzelde, zich te water te be treven en 't kind op het droge bracht, dat verder geen nadcclige gevolgen heeft onder vonden. GELUKKIGE TIJDING, Hoewel wij dezer dagen in een der dag bladen hebben kunnen lezen, dat van dc uit onze gemeente voor militairen dienst opge komen jongens er dertien zouden zijn ge sneuveld, kunnen wij thans gelukkig me dedoelen. dat vnn alle 15 opgekomenen er niet één wordt vermist, en bijna allen reeds weer bij moeder thuis ztjn.

Schager Courant | 1940 | | pagina 7