Duitschers trekken over de Somme Nederlandsch bestuursapparaat blijft ingeschakeld Ouitsclie tegerpaarden voor den landbouw TrT'rtn. %W DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Het bestuur over NEDERLAND Politic onder toezicht der Duitsche Nieuw Duitsch offensief- ingezet „WEYGAND-LINIE" DOORBROKEN Luchtaanval op haven van Le Havre Dagorders aan de Duitsche soldaten Bon 69 voor koffie en thee~i Winkels bestormen is niet noodig Brood-distributie volgende week? Indische pensioenen gaan gewoon door £™'.Scha*en' Tel 444 (2 lijnen). Kcnftetal 2240. Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" Verklaringen van loyaliteit door rechters, leeraren, openbare ambtenaren en beambten Gisterenavond is inplaats van het vroegere Staatsblad verschenen het Verordeningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied. Hierin is opgenomen een decreet van den Führer over de uit oefening van de regeeringsbevoegdheden in Nederland, welke, zooals bekend, voor zoover het burgerlijk bestuur betreft, in handen wor den gelegd van Dr. Seys Inquart en wat aangaat de militaire sou- vereine rechten worden toegewezen aan den Duitschen weermacht bevelhebber. Voor de uitvoering van zijn instructies kan In draf. Te Delft werd de eerste jaarlijksche paardenmarkt gehouden. Hoewel het aantal aangevoerde dieren niet groot wasf waren er trek- en ruiterpaarden van goed gehalte te bewonderen de rijkscommissaris zich bedienen van de Duitsche politie organen, welke gesteld wor den boven de Nederlandsche politie en haar opdrachten kan geven. Het tot nu toe geldende recht blijft van kracht natuurlijk voor zoover dat met de be zetting is te vereenigen. De Rijksoommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied krijgt voor zoover noodig ter uitvoering van zijn taak alle bevoegdheden, welke volgens de grondwet en de wetten aan den Koning en de re geering toekwamen. De rechtspleging is onafhankelijk en de uitspraken geschieden in naam van het recht" en dus niet zooals voorheen, „in naam der Koningin". Het opsporen en bestrijden van alle hande lingen, die Rijks- en Duitsch vijandig zijn, behoort tot de taak van de Duitsche politie. De rijkscommissaris bepaalt bij verorde ning, welke strafbare feiten aan het oordcel .van bijzondere rechtbanken moeten worden onderworpen. Binnen een termijn, die door den Rijkscommissaris bepaald wordt, moeten de in actieven dienst zijnde rechters, openbare ambtenaren en beambten, alsmede alle leeraren aan openbare en particuliere onderwijs inrichtingen onder eede een verkla ring afleggen, dat zij de verordenin gen en andere bepalingen van den rijks-commissaris en van de hem on dergeschikte Duitsche organen stipt zullen nakomen en dat zij zich zul len onthouden van elke handeling, gericht tegen het Duitsche Rijk of de Duitsche weermacht. Bij uitvoering van de bestuurstaak van den Rijkscommissaris wordt een splitsing ge maakt en wel voor: 1 Bestuur en Justitie. 2 Openbare veiligheid (hoogcre S.S.enpo- litieleider). 3 Voor financiën en economische zaken. 4 Voor bijzondere gevallen waartoe wordt gebruik gemaakt van de diensten van de in het bureau van de Rijkscommissaris werkzame commissarissen generaal. De bovengenoemde Commissarissen-Gene raal hebben, binnen het kader van hun za kelijke bevoegdheid, het recht van alle Ne derlandsche autoriteiten, bureau's en inrich tingen, zoowel opebare als particuliere, in lichtingen van eiken aard te eischen en aan dezen de noodige bevelen te geven en hebben in het bijzonder tot taak de beslissingen van den Rijkscommissaris voor te bereiden. Hun bevoegdheden komen in vele opzich- ten overeen met die der vroegere ministers, hoewel zij fundamenteel daarmede verschil len. Voor de afzonderlijke provinciën worden gevolmachtigden benoemd, alsmede voor het departement van buitenlandsohe zaken en voor de Nederlandsche Bank. De gevolmachtigden van den Rijkscommis saris voor de afzonderlijke provincies hebben tot taak de vorming van de openbare mee ning in het aan hen toegewezen gebied als mede allo aangelegenheden van openbaar bestuur en hebben hun zetel in de zelfde ge meenten als de commissarissen volgens Art. 141 der Grondwet. De oprichting en de opheffing van burger lijke Duitsche bureau's. alsmede de vaststel ling van hi*n bevoegdbeden wat betreft plaats en onderwerp, geschiedt uitsluitend door den rijkscommissaris. Het aangekondigde nieuwe fl*oote of fensief der Duitsche troepen in Noord-Frankrijk is gistermorgen vroeg ingezet. Over een breed front, aldus 't opperbevel van de Duitsche weermacht, zijn onze troepen tot den aanval op het leger van Frankrijk overgegaan. Zij slaagden er in, de Somme tusschcn de monding en Ham en het Oise-Aisne kanaal te overschrijden en de daarachter in aanbouw zijnde zoogenaamde Wey- gand linie op verscheiden punten ten val te brengen. Zooals reeds in een afzonderlijk bericht is vermeld, vervolgt het legerbericht, werd de vesting Duinkerken op den 4en Juni na een zwaren strijd ingenomen. Drie generaals en ongeveer 40.000 manschappen van ver schillende Fransclie eenheden gaven zich aan onze zegevierende troepen over. Bij Abbevile is een vijandelijken aanval, krachtig geleid door artillerie en pantser wagens, afgeslagen. Ook mislukte een aan val op onze gevechtsvoorposten ten Zuiden van Longwy, met zware verliezen voor den vijand. Het luchtwapen deed met gevechts. en „SturzkampF'-vliegtuigen aanvallen op vij andelijke concentraties ten Zuiden van Ab- beville alsmede op havenwerken van Le Havre. HET FRONTERICHT VAN GISTEREN van het D.N.B. luidt als volgt: Op den dag na de verovering van Duin kerken, waarbij opmerk el ijkerwij ze slechts Franse hen, maar geen Engelschen meer ge vangen werden genomen, zijn volgens het lcgenbericht van 5 Juni, nieuwe aanvals- operntios uit het tot dusver bestaande af- weerfront begonnen. De aanval werd op een breed front onder nomen en stuitte uitsluitend op Fransche formaties. Daarmede is het bewijs geleverd dat het den Duitschen strijdkrachten in een tijdsbestek van minder dan vier weken gelukt is het Britschc expeditieleger te ver nietigen en de laatste Engelschen van het vasteland te verdrijven. Het Fransche leger strijdt alleen. DE „STUKA'S" SUPERIEUR. De in het legerbericht vermelde aanval van Junkers-Sturzkampf-vliegtuigen op de ten Zuiden van Abbeville samengetrokken vijandelijke troepen heeft opnieuw de supe rioriteit van het Duitsche luchtwapen be wezen, zelfs tegenover de sterkste strijdmid delen op den grond van den tegenstander. De Duitsche Sturzkampfvliegtuigen vielen ook Fransche pantserforinaties aanv die door de goedgcrichte bommen volkomen buiten gevecht werden gesteld. Een bom viel tusschen drie dicht naast elkander rij dende Fransche pantserwagens, van wie twee terstond bleven liggen en niet meer tot beweging konden worden gebracht, ter wijl de derde tank uitbrandde. De behalve de verwoesting in de gelederen van den te genstander nog bereikte buitengewone mo- reele uitwerking, was goed te zien. In pa nische vlucht verlieten talrijke bemannin gen van gevechtswagens hun voertuigen en ook andere groepen van den tegenstander werden door het optreden van de Duitsche Stuka's uiteengeslagen. AANVAL OP LE HAVRE VAN GROOTE BETEEKENIS. Met den aanval van Duitsche gevechts vliegtuigen op de haveninstallaties van Le Havre heeft het luchtwapen de belangrijk ste Noord-Fransche haven aan den Atlan tischen Oceaan getroffen. Via Le Havre loopt het grootste deel van den Engelschen steen kool import naar Frankrijk. Ook als plaats voor de overlading van pe troleum is Le Havre voor de Fransche econo mie van militaire bcteekenis. De aanval der Duitsche gevechtsvliegtuigen op Le Havre geschiedde in don nacht van 4 op 5 Juni. Uit talrijke branden, die door de neergeworpen Duitsche bommen werden veroorzaakt, bleek het treffende succes van den aanval. Bij het licht der branden kon worden geconstateerd, dat de haveninstallaties van Le Havre klaarblijkelijk onder den indruk van de Duit sche bezetting der kanaalkust slechts zwak bezet waren en een buitengewoon ge ring scheepsverkeer vertoonden. Veldmaarschalk Göring en gene raal von Brauchitsz zwaaien hen verdiende lof toe. In een dagorder aan de luchtmacht heeft de opperbevelhebber daarvan generaal-veld- maarschalk Göring zijn wapen hulde ge bracht voor zijn aandeel in de overwinning in Frankrijk en België. Aan de valschermtroepen en landingstroe pen van de luchtmacht wordt speciaal een woord van lof gewijd. Tenslotte deelt ook de luchtdoelartillerie in de algemeene hulde. Onze jonge luchtmacht, zegt Göring, heeft haar geweldige taken volbracht en wel zoo. dat wij deze grootste overwinning in de krijgsgeschiedenis van alle volken konden behalen. Onze jonge luchtmacht heelt voor strategie en taktiek van den luchtoorlog nieuwe wegen gewezen. Arbeiders en inge nieurs, bedrijfsleidei-s en employés van de vliegtuigindustrie hebben meesterwerken der techniek geleverd en daarmede onze lucht macht tot de sterkste der geheele wereld ge maakt. Wij hebben een succes behaald en dit met het bloed van de beste en dapperste kame raden betaald. Eerbiedig neigen wij onze vanen voor deze mannen, die met hun le ven deze overwinning hielpen behalen. En thans gaat het er om, volgens oud soldaten- gebruik, den helm vaster te binden en ge Het departement van Handel, Nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat Iran „69" van het algemeen distributiebonboekje gedurende het tijdvak van Donderdag 6 Juni (heden dus) toi en met Vrijdag 5 Juli a.s. recht geelt op het koopen van 2J? ons koffie of V-ons thee. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bevoorrading van de winke liers tengevolge van verkeersmoeilijkheden vertraging kan ondervinden. De winkeliers zullen in verband daarmede vermoedelijk niet onmiddellijk op alle bonnen, waarover hun klanten beschikken, koffie of thee kunnen afle veren. Men moet daarom niet aanstonds op 6 Juni of volgende dagen alle bonnen, waarover men beschikt, bij zijn winkelier inleveren. Indien men zijn bestellingen over de periode van 6 Juni tot en met 5 Juli verdeelt, kan ieder er zeker van zijn, dat hij in den loop van Juni de geheele hoeveelheid waarop hij met zijn gezin recht heeft, bij zijn kruidenier kan koopen. reed te staan. De vreeselijke slag, die onze tegenstanders getroffen heeft, heeft hen rijp gemaakt voor den stoot in het hart. Generaal von Brauchitz, de opperbevel hebber van het leger heeft een dagorder ge richt tot het Westelijk leger en tot het re- serveleger. Het eerste wordt geprezen om de betoonde dapperheid, besluitvaardigheid, discipline en kameraadschap, het tweede als krachtbron voor het veldleger erkentelijk heid betuigd. Voor hen, wiens paarden door de Nederlandsche legerleiding is ge vorderd. De handel niet ingeschakeld. De bevelhebber van de Duitsche weermacht in de Nederlanden laat mededeelen: Teneinde den Neder- landschen landbouw te steunen, zal een groot aantal paarden, die niet meer bij de troepen kunnen worden gebruikt, te koop worden aangebo den. Als koopers komen personen ln aanmerking, die bij de mobilisatie paarden hebben geleverd aan de Ne derlandsche militaire autoriteiten of wier gemotoriseerde bedrijfsvoertui gen in beslag zijn genomen. Handelaars zijn van deze transacties uitge sloten. Elke kooper ontvangt een, door de Duitsche militaire autoriteiten afgegeven op naam gesteld bewijs van eigendom, dat hij latere controle ter legitimatie strekt. Perso nen, die zonder zulk een bewijs in het be zit blijken van legerpaarden, zullen worden gestraft, terwijl de paarden in beslag worden genomen. Elke kooper moet verder de ver plichting op zich nemen het door hem ge kochte paard minstens een half jaar in zijn bedrijf te gebruiken. Plaats en tijd. waarop deze verkoop zal plaats vinden, zullen nog nader in de dagbladen bekend gemaakt wor den. 285 GRAM PER DAG PER PERSOON. 's-Gravenhage: Naar wij ver nemen, zal de brooddistributic wel dra, mogelijk reeds de volgende week, worden ingevoerd. Een defini tieve beslissing is nog niet genomen, doch volgens de bij de hoogste auto riteiten ingediende plannen zou de bedoeling zijn per 7 dagen 2 K.G. brood per persoon beschikbaar te stellen, dit is dus 285 gram per dag. Voor ongerustheid geen reden. 's-G ravenhage. 5 Juni. Er loopen de laatste dagen geruchten over de moge lijkheid dat vrij spoedig de uitbetaling \an Indische pensionen zou moeten worden stop gezet, althans, dat een ingrijpende korting zou worden toegepast. Bij informatie ter meest bevoegde plaatse vernamen wij echter, dat dc Dienst der In dische Pensioenfondsen gewoon doorwerkt. Er zijn geen maatregelen hoe ook in overweging en voor eenige bijzondere on gerustheid of onzekerheid meer dan nu eenmaal in deze zeer bijzondcrcn tijd altijd noodig kan zijn bestaat géén reden. Men moet vertrouwen bobben, ook in de positie en toekomst der Indische Pensioen fondsen, al kan uiteraard ook ten deze geen eeuwigdurende garantie worden gegeven. GEALLIEERDE GOUDSTROOM NAAR AMERIKA. De „New York Times' bericht, dat op liet oogenblik uit de Geallieerde landen de grootste goudstroom in de geschiedenis naar de Vereenigde Staten vloeit. Alleen de sristeren in de kelders van de New Yorksrhe Bondsreservehank opgeboreen hoeveelheid goud. wordt op 288.?? millioen dollar ge raamd.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1