Wat zijn spoken De Franschen met den rug tegenjen muur Oud-ltaliaansch recht op Afrika Tweede blad Jeugdige rooversbeode voor den rechter Haarlem - Amsterdam 2 -1 Veiligheidsmaatregelen in Vaticaanstad Marine-rampenfonds springt in den bres Vrijdag 7 Juni 1940 Aanvoerder een 13 jarige jongen. In 1938 werden te Deventer eenigc dief stallen gepleegd door een groepje jonge lui, waarvan de aanvoerder een 13-jarige jongen was. Eerst thans kon de roovero- bcndc voor den rechter gebracht worden. De leider had zich gisteren voor den kin- derechter te veantwoorden, die de zaak met gesloten deuren behandelde, doch do ande re jongens verschenen voor den politierech ter. Twee 18-jarigc fabrieksjongens, die meegeholpen hadden aan een diefstal van geld. hoorden een en twee maanden gevan genisstraf tegen ziel» eischen, een 19 jarige fabrieksarbeider, die op den uitkijk had gestaan en daar f 5.— voor in ontvangst had genomen, hoorde een maand tegen zich vorderen, terwijl tegen een 20-jarigen fa brieksarbeider en oen 2-i-jarigcn loodgieter wegens heling van gouden voorwerpen, resp, een en twee maanden gevangenisstraf wer den gerequireerd. Over veertien dagfen zal (lc politierechter schriftelijk vonnis wijzen. V/uitat De strijd tusschen de stedenelftallen van Haarlem en Amsterdam, die gisteravond op het Haarlemveld is gespeeld ten bate van Rotterdam, is na een zeer interessante par tij, waarin het publiek van vele spannende momenten heeft genoten, in een verrassende overwinning voor Haarlem geëindigd. On danks de technische meerderheid van de Amsterdammers konden zij het tenslotte niet bolwerken tegen het groote enthousiasme, waarmede de Haarlemmers den geheelen wedstrijd speelden. Het begin van den strijd was voor Haar lem. Het gevaar kwam vooral van den lin kervleugel, waar Sterk en Hellingman zeer actief waren. Slechts met de grootste moeite kon dc Ainsterdamscho achterhoede doel punten voorkomen. Nadat Amsterdam inge speeld was, volgde door goed combinatie spel verschillende gevaarlijke aanvallen, waarbij, vooral Draeger en Hazewyer zich op den rechtervleugel onderscheidden de laatste slaagde er na zeventien minuten in Amster dam de leiding te geven (9—11. Keeper Wille wist. door op goede wijze harde schoten van Weslphal en Bergman te stoppen, verdere doelpunten te voorko men. Ook Haarlem kon ondanks heftige pogingen voor de rust niet tot doelpunten komen. In de tweede helft waren de Haarlemmers sterker, het duurde dan ook niet lang. of de stand was gelijk: door een fout van Fer- werda kon Sterk een voorzet geven, die door de Winter goed ingekopt werd (11). Spil de Vries, die een zeer goeden wed strijd speelde, zette steeds weer zijn voor hoede aan het werk. maar de verdediging van Amsterdam was bij van Stokken en Wilders in goede handen. Toch konden ook zij niet verhinderen, dat van der Hulst na goed doorzetten enkele minuten voor het einde den stand op 21 bracht. Het binnentrio van Amsterdam kreeg in de resteerendc minuten nog kan sen, maar het gebrek van een goeden schutter deed zich zeer gevoelen. Onder groote spanning kwam liet einde ten slotte met. een verdiende 21 overwinning voor het Ilaarlomschc elftal. WÏetfMinen Openingswedstrijden op de Stadionbaan DERKSEN RIJDT TEGEN VAN VUET. Zondag 9 Juni worden op de baan van het Olympisch stadion de openingswedstrijden gehouden. Een van de belangrijkste num mers zal de ontmoeting zijn tusschen Van Vliet en Derksen in de sprint, waarhij de laatste moet bewijzen, wat hij tegen den we reldkampioen op een groote haan presteert. Er zijn twee ritten a deux vasgosteld, wan neer beide renners een rit winnen dan volgt nog een derde, welke beslissend is. AiniAtiliib- schijnt dat de oorzaak ligt bij een Ameri- kranschc familie, in 1848 in Hydesville, die geloofde in spiritisme. Twee dochters in deze familie waren medium, en er deden zich verschillende verschijnselen voor. Men zcide dat in deze verschijnselen zich open baarde de geest van iemand, een marskra mer, die in de buurt had geleefd en ver moord was. Het spiritisme heeft na 1848 een enorme Iemand, die erg hijgeloovig is, loopt in gedachten verdiept onder een ladder door. Tot het besef ge komen, wat er gebeurd is, maakt hij zich zoo zenuwachtig, dat hij bij het oversteken van de straat niet goed uitkijkt en onder een auto terecht komt. Het slachtoffer zal het ongeluk zondermeer aan liet loopen onder de ladder wijten Bezorgdheid in de Amerikaansche pers. De slag in Vlaanderen en het nieuw© Duitschc offensief worden door dc Ameri kaansche pers met eenige bezorgdheid op- geteekend. Dagbladen en radio zijn het er over eens, dat de Franschen met den rug tegen den muur staan en in de Soirume- (Aisne-linie moeten stand houden, wanneer zij nog willen winnen. De Ncw-York Times schrijft, dat Hitier zonder zich zelf of den vijanden een rust pauze te gunnen, er weer op losgeslagen heeft De positie der Franschen is veel wanhopiger dan in 1914. Daarbij komt, dat Frankrijk ditmaal zonder de Engelse hen den beslissendcn strijd moet uitvechten. De New-York Daily News waarschuwt te gen het „luide geschreeuw der interventio- nistcn" om alle overtollige vliegtuigen aan ■de westelijke mogendheden te geven, daar er hij dc bewapeningsbehoeften der Ver- eenigde Staten in het geheel geen overtolli ge vliegtuigen bestaan. Eventueel gastvrijheid voor Fran sche en Engelsche vertegen woordigers bij den H. Stoel. De H. Stoel heeft besloten om gast vrijheid aan te bieden aan de verte genwoordigers bij den II. Stoel van de naties, waarmede Italië eventueel in staat van oorlog zou kunnen ko men. Met het oog hierop is men be zig in het palcis St. Martha appar tementen in gereedheid te brengen voor den Franschen ambassadeur en den Engelschen gezant. Men sluit de mogelijkheid niet uit, dat er ook een appartement zou worden gere serveerd voor den nominalen-ambas- sadcur van Polen. Aan den anderen kant zijn alle maatregelen genomen r\ voor de algeheelo verduistering van een deel van Vaticaanstad. Een groot sousterrain van den toren van Paus Nicolaas 5 nabij de Basiliek van St. Picter is ontruimd. Alle voorwerpen, die in den weg stonden zijn weggehaald, zoodat het gebruikt kan worden als schuilkelder. Een ge blindeerde kamer in dezen toren is gereserveerd om er kerkschatten te bewaren. Alle krachten voor de nienwe waagstukken. De centrale raad van het fascistische in stituut voor ltaliaansch-Afrika heeft in een buitengewone vergadering bij acclamatie de volgende resolutie aangenomen: „Het fascistische instituut voor Italiaansch Afrika herinnert aan de oude gerechtvaar digde aanspraken van Italië op het Afri- kaanschc continent, het te allen tijde natuur lijke arbeidsveld van den Itaiiaanschen geest, het vernuft van* het Ita'.iaansche ras. Het verkondigt opnieuw de onaanvechtbare rechten van de Italiaansche natie op de vrij heid in de Middelinndsche Zee cn het bezit .van de gebieden, die pioniers en kolonisten .voor de beschaving ontsloten hebben, vrucht baar gemaakt en met hun bloed heiligden, het oog gericht op een imperiale toekomst. De centrale raad van het fascistische insti tuut voor Italiaansch Afrika geeft tegenover den Duce, die de historische wet van het we der herreizend Rome zoo schitterend wist te verwezenlijken, opnieuw uiting aan zijn trouw en toewijding aan de zaak van het fascistische Italië, met den wil alle krach ten onvoorwaardelijk te geven voor de nieu we waagstukken, alsmede de nieuwe, niet uitblijvende overwinningen". Arrestaties in Engeland Protest van Ramsey tegen zijn gevangenneming. Naar Reuter meldt, worden in verschil lende plaatsen, onder meer te Londen, Fol- kestonc, Canterbury en Southampton nog steeds personen, verdacht van actie tegen den staat, aangehouden. Bij het begin der bijeenkomst van het Lagerhuis heeft de voorzitter voorlezing gedaan van een brief van den gearresteerden afgevaardigde Ram sey, die er zich over beklaagde, dat hij reeds veertien dagen in preventieve hechtenis zit. zonder dat een beschuldiging tegen hem is ingebracht. Deze procedure, aldus Ramsey, vormt een ernstige schennis der privileges en primaire rechten der leden van het Huis. Daar niemand op dit schrijven commen taar wcnschte te leveren, ging het Huis over tot de orde van den dag. Hulpactie ten bate van behoeftige militairen en nabestaanden van ge sneuvelden. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van 't alom bekende „Marine Rampenfonds" het initiatief genomen om een nationale steunactie te organiseeren, ten bate van behoeftige oorlogsslachtoffers en nabe staanden van gesneuvelde militairen.. Er zal voor dit doel een afzonderlijk fonds gesticht worden, dat den naam zal dragen van „Leger- en Vloot fonds 1940, voor her» die vielen". De opperbevelhebber van Land- en Zee macht, Zijne Exc. Generaal H. G. Winkel man, heeft zich dadelijk bereid verklaard 't beschermheerschap der nieuwe stichting te aanvaarden. Het is mogelijk, dat ook van andere zijden prijszenswaardige pogingen zullen worden aangewend, om voor de oorlogsinvaliden en nabestaanden van gesneuvelden gelden in te za melen. Teneinde versnippering te voorkomen, verzoeken wij de Ne- derlandsche burgerij zich hiervan te onthouden. Het bestuur van het Marine-Rampenfonds hoopt binnen enkele dagen met de voor bereiding zoover gevorderd te zijn, dat het in staat is het centrale gironummer te kunnen vermelden, waarop bijdragen wor den ingewacht. Inmiddels kenne: een ieder zijn plicht en stelle zijn bijdrage alreeds vast. HET STUUR KWIJT GERAAKT. In de Bergschelaan te Rotterdam heeft een verkeersongeval plaats gehad, waarbij de 30-jarige wielrijder W. F. Dushiene, uit de Savornin Lohmanlaan door 'n vrachtauto werd overreden en gedood. Dc wielrijder fietste in de richting van het Noorderkanaal en wilde aan de linker zijde een langs den weg stilstaande vracht auto passeeren. Juist toen hij naar links zwenkte, passeerde een zware truck met op legger, bestuurd door een 41-jarigen chauf feur uit Amsterdam. Waarschijnlijk is de wielrijder de macht over het stuur kwijtgeraakt, waardoor hij kwam te vallen en het rechter voorwiel van den oplegger over het lichaam kreeg. Zwaar gewond werd D. per auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis Bergweg vcl-voerd, wa&r hij bij aankomst reeds bleek te zjijn over leden. ONBESTELBARE CORRESPONDENTIE VOOR ROTTERDAM. Tengevolge van de oorlogsgebeurtenissen hebben vele inwoners van Rotterdam hun oude adres verlaten. Daar zij in vele geval len verzuimd hebben, de post omtrent hun gewijzigd adres in te lichten, hoopt op het postkantoor te Rotterdam de correspondentie, welke niet aan de geadresseerden kan wor den bezorgd, zich op. Belanghebbenden, die dit tot nogtoe ver zuimden, wordt dringend verzocht aan het districtskantoor Noord, Soetendaalscheweg 99 te Rotterdam, hun oud cn nieuw adres op te geven. VELEN SLAAN VOOR EEN CRITI- SCHE BLIK OP DE VLUCHT. In Londen zijn wel honderd z.g. „spook huizen" En ook eeuwen geleden al, sprak men soms van „spoakhuizen". Wat is er toch eigenlijk met die „spoken" aan de hand? Bestaan ze werkelijk? Of zijn het allemaal maar praatjes? Een zoo nuchtere wereldstad als Londen bezit niet minder dan ruim honderd zoo genaamde „spookhuizen", die door hun eige naars slechts onder zeer groote moeilijkhe den verhuurd of verkocht kunnen worden. Altijd speelt op de jaarlijksche vergaderin gen der Londenschc huiseigenaars het vraagstuk, hoe men het spook of de oorza ken van zijn verschijnen uit den weg kan ruimen, een groote rol. Want tenslotte is het hijzaak, of natuurlijke of onnatuurlijke oorzaken deze huizen een slechten naam hebben bezorgd; dc hoofdzaak is en blijft, dat de meeste menschen een afkeer hebben van dergelijke woningen. Doch spookhuizen zijn geen specialiteiten van Londen, want ook in andere streken op aarde komen zij voor en jagen de be woners buiten hun muren. Geheel Europa is rijk aan spookhuizen. Ook het Verre Oos ten is er mede gezegend en zelfs Amerika sparen de huisspoken niet. Vaak gaven zij dichters stof voor het schrijven van roman- tisch-lugubere verhalen. Kipling schreef zijn „Bhantom-Bungalow", Edgar Allan Poe dichtte om het slot Usher een zijner stem mingsvolste novellen. Dat ook huisbazen uit het begin onzer jaartelling reeds financieele moeilijkheden ondervonden tengevolge van het optreden van spoken, bewijst het volgende verhaal, van C. Plinius Caecilius, een Romeinsch auteur uit de eerste eeuw n. Chr., aan een vriend schreef over Gezicht op den Potten- stein in Franken. Op steile rotsen troont bo ven het stadje een van de oudste burchten van Dnitschland. ARBEIDER STORT VAN STELLING. Gisterenmiddag omstreeks half twee heeft bij sloopingswerkzaamheden aan een huis in de Adelheidstraat te Den lluag een doo- delijk ongeluk plaats gehad. De arbeider W. D., wonende in de Vail- lantlaan, viel van een stelling en kwam zoo ongelukkig terecht, dat vrijwel onmiddellijk de dood intrad. Valsche handteekening kostte acht maanden Een Hilversumsche nachtwaker stond te recht voor de Amsterdamsche rechtbank, omdat hij een postwissel voor een gering bedrag, die niet voor hem bestemd was, had onderteekend met den naam van den ge adresseerde en het geld had geind. Die postwissel was gericht geweest aan het adres, waar verd. vroeger woonde en door een vergissing doorgestuurd naar zijn nieuwe woonplaats te Hilversum. Er zijn schrijfproeven genomen cn Dr. Hesselink is bij liet schriftonderzoek tot de conclusie gekomen, dat dc handteekening gezet is door den ontkennenden man in het verdachtenbankje. De president houdt verd. voor, dat de des kundige cr van overtuigd is, dat verd. de falsificatie heeft gepleegd. Ondanks dat bleef verd. verklaren dat hij van niets wist. De geadresserde, die do zelfde achternaam draagt als verd., woont op het adres, waar vroeger toevalligerwijs ook verd. heeft ge woond. Hij verwachtte een geldzending, die echter uitbleef. Getuige had gereclameerd en hoorde toen, dat de postwissel al lang verzonden was. Bij onderzoek bleek, dat de wissel aan het postkantoor was uitbetaald en onderteekend met den naam van den geadresseerde. Een postbesteller, dio den wissel ter be stelling in handen kreeg, was in de meening geweest, dat de zending bestemd was voor verd., die verhuisd was. Hij haalde het adres door en zette er verd.'s adres voor in de plaats. De Officier van Justitie, mr. Bosch, eischte wegens valschhcid in geschrifte, een gevan genisstraf van acht maanden. Vonnis 20 Juni. J HET SPOOK EN DE WIJSGEER. Er was een huis in Athene, zoo vertelde hij, waar men 's nachts kettingen hoorde rammelen, en kort nadat men het geluid hoorde, verscheen dan een grijsaard, die aan handen en voeten met ketenen was omhangen. De bewoners van het huis wer den ziek van de weinig slaap die ze kre gen en een paar hunner waren zelfs zoo benauwd, dat ze stierven. De eigenaar van 't huis zat er maar lee- Hjk mee. Hoe zou hij zijn spookgebouw nog ooit weer verhuurd krijgen? Gelukkig voor hem cr kwam een op lossing. Athene herbergde in die tijd vele wijsgeeren binnen haar muren, en één van hen, Athenodoros, vond het gevalletje wel interessant en wou het zelf wel eens mee maken en kijken wat cr gebeuren zou. Hij bleef 's nachts doorwerken en werd bezocht door den geest; doch hij liet zich niet van zijn stuk brengen. De verschijning wenkte hem en Athenodoros volgde zijn be zoeker naar de voorhof. Daar verdween het spook plotseling, en Athenodoros bracht een teeken aan op de plek waar de grijsaard als door de aarde verzwolgen was. In tegen woordigheid der autoriteiten werd daar den volgenden dag gegraven en men vond dc met ketenen belaste beenderen van een man. Deze werden verzameld en volgens de ritus bijgezet. Nadien hoeft het spook zich niet meer vertoond, zoo zegt het verhaal. HOE ZIJN DIE „SPOOKHUIZEN" ONTSTAAN? Men vraagt zich af: hoe kan men ook in onze nuchtere moderne tijd nog gelooven dat er spookhuizen zouden bestaan.' liet aanhang gevonden over do gchcele „be schaafde" wereld. En geleidelijk aan ontstonden twee par tijen: Aan dc eenc kant de spiritisten, die alles voetstoots en zonder verstandelijke critiek aanvaardden en aan de andere kant degenen die van het spiritisme niets moesten hebben en die de verschijnselen zonder meer afwezen, óók zonder verstan delijke critiek. Zoodat men niets verder kwam. Pas te gen het eind van de 19e eeuw pakte men de zaak werkelijk aan: Er werd con in stantie opgericht, een „Society for psychial Research", die alle spiritistische verschijn selen critisch onderzocht. SPOKEN AAN DE TAND GEVOELD. Toen men dc kwestie der spookhuizen ook eens duchtig onderzocht bleek dat er dikwijls zwendelaars cn andere bedriegers in liet spel waren, die een bepaald huis onder de rubriek „spookhuizen" trachtten te krijgen om zelf zoo'n buis goedkoop in bezit te krijgen. Met een deel van de ver schijnselen was men dus meteen klaar. Maar de rest der verschijnselen, hoe zat het daar mee? ONBEWUSTE ZWENDELAARS. Er waren niet alleen bewuste, maar ook onbewuste zwcndclars in het spel, zoo bleek het. Deze laatste (cn hiertoe moet eigenlijk het mecrendeel der spiritisten worden ge rekend) zijn soms wel mediamiek, doch zij geven oorzaken voor de fenomenen op. in strijd met iedere wetenschappelijke bcstu- deering. ok ontbreekt den onbewusten be driegers doorgaans elk critisch vermogen. Hoe verschillend drie personen op een bepaalde gebeurtenis of ver schijnsel reageeren, willen wij op dc volgende wijze illustree;;eu: De nuchtere scepticus noemt het heele geval nonsens en toeval, en ge looft nauwelijks, dat het slachtof fer onder een ladder is geweest. Al- leen de critische onderzoeker zal het geval in 't juiste licht zien en de goede conclusie trekken: de lad der cn het ongeluk staan wel degelijk met elkaar in verband doch uitsluitend door de gedragin gen van het slachtoffer, dat hierin de rol van onbewuste bedreiger speelt. Den volgenden dag zal het slachtoffer zelf beweren, in het geheel niet zenuwach tig te zijn geweest, en zich eerst na het ongeluk zich te hebben herinnerd onder 'n lad der tc zijn doorgcloopcn. Hij is hiervan dan volkomen overtuigd, alleen omdat hij dat zoo gaarne wil gelooven. Dit is ook het geval met de meeste spiri tisten en bewoners van spookhuizen: be wust of onbewust willen zij gaarne iets zien of hooren cn inderdaad gebeurt er dan ook iets. De sceptici ontkennen alles, zon der ook maar de geringste moeite te doen om zich van enkele verschijnselen te over tuigen. De critische onderzoeker vindt voor de verschijnselen meestal de juiste verkla ring; meestal, want het gebeurt ook wel eens een enkele keer. dat een verschijnsel niet kan worden verklaard. Doch zooals de een, die zonder bijgedach ten of heimelijke angst onder een ladder doorloopt, geen ongeluk zal overkomen, zoo zal ook iemand die, niet bang is voor geesten of spoken, nooit last of hinder van deze verschijningen ondervinden. Mocht u dus eens per ongeluk een .spookhuis" hebben gehuurd, bewaar dan uw kalmte en ga gewoon uw gang! Het zal dan veel waar schijnlijker zijn. dat dc spoken bang voor H zullen zijn dan omgekeerd.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5