*0II 1*41 lil OOST-INDIE? Dakloozc Rotterdammers Engelsche bomaanvallen op Duitsche steden 2 ton schade Gen! Winkelman regelt demobilisatie worden geëvacueerd Wat gebeurt er in DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Britsche soldaten geland Daok aan Duitsche troepen in Noorwegen Alle Fransche reservisten opgeroepen BANREN-MORATORIUM OPGEHEVEN! Mariniers paleiswacht in het Noordeinde Collecte „Hulpcomité 1940" uitgesteld Parijs zal niet verdedigd worden Duifsch commissaris voor de uitvoering Nog 50.000 dakloozen Amerika is niet aan te vallen AARDAPPELZIEKTE Schaffen. Tel 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. VRIJDAG 14 JUNI 1940. 84e Jaargang. No. 11212, Uitgave det N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" 4 JAPANSCHE BELANGSTELLING Volgens een extrabcricht van het blad „Tokio Nitsji Nitsji" ui» Soera- baja, zouden de autoriteiten van Ned.-Indië, ondanks de aan Japan gegeven verzekeringen, Engelsche bescherming hebben ingeroepen. Britsche troepen, ter sterkte van 2000 man, zouden reeds op het Oostelijk deel van Java geland zijn en in een dorp zijn ondergebracht. Hoewel de regeering van Ned.-Indië de aanwezigheid van Britsche troe pen streng geheim houdt* is het feit door een Engelschen ollicier bekend gewortlen. In zake deze door Japansche bladen gemelde gebeurtenissen in Ned-In- dië, heelt de woordvoerder van het Japansche departement van Marine verklaard, dat de beschieting van Japansche visschersbooten en de landing van Britsche troepen in het Oostelijk deel van Java nog niet be vestigd zijn. Mochten de berichten evenwel juist blij ken te zijn, dan kan Japan, aldus de woordvoerder, deze gebeurtenis sen niet voorbijzien, want juist op het oogenblik zou hieraan als „pre cedent" dc grootste bcteckenis moe ten gehecht worden. De beschieting van de visschers- boot. Volgens een bericht, aan het blad Tokio Nitsji Nitsji uit Soerabayc, is een Japansche visschersboot in straat Gaspar tusschen de eilanden Banka en Billiton door een Neder- landschIndisch watervliegtuig mot een machinegeweer beschoten. Later verscheen een patrouillevaartuig, dat de Japansche visschersboot aanhield en de boot, alsmede de uit twaalf koppen bestaande bemanning Dagorder van den Ftihrer. In een dagorder van den Fuhrer aan solda ten, die in Noorwegen hebben gestreden, wordt o.a. gezegd. De Britsche poging, zich meester te maken van dit voor. Duitschland vitale gebied, is mislukt dank zij uw doodsverachting, uw moed, uw zelfopoffering en uw taaie volhar- dink. Ik heb aan u de hoogste eischen moe ten stellen. Gij hebt meer gedaan. Ik betuig de leiding mijn erkentelijkheid en mijn dank: ik betuig mijn dank en erkentelijkheid aan alle soldaten van leger, marine en luchtmacht, die door hun dapperheid en hun offervaardigheid voor het Duitsche rijk heb ben geholpen bij het afwenden van een groot gevaar. Ik richt dezen dank in het bijzonder tot die naamloozc soldaten, wier heldenmoed helaas zoo vaak voor de wereld verborgen blijft. Ik vertolk den strijders van Narvik de trotsche bewondering van het Duitsche volk. Zij allen, die daar. in het hooge noorden schouder aan schouder hebben gestaan, sol daten van dc bergen der Ostmark, beman ningen onzer oorlogsschepen, valscherm- troepen, gevechtsvliegers en bestuurders van transportvliegtuigen, zullen in de ge schiedenis genoemd worden als de beste ver tegenwoordigers van het hoogste Duitsche soldatendom. Brandbommen in Westialen. In den nacht van 12 Juni, aldus het D.N. B., hebben vijandelijke vliegers, met volsla gen minachting voor de regels van het vol kenrecht' zich opnieuw op bijzonder krasse wijze schuldig gemaakt aan een aanval op de burgerbevolking. Midden in de stad Soest en Westfalen hebben zij cenigc brandbom men geworpen, waardoor een aantal parti culiere huizen geheel in vlammen opging. Deze aanval met brandbommen leverde geen enkel militair voordeel op. Zoo echter door toeval slechts materieele schade werd aangericht, zal ook deze. onder schending van het volkenrecht, ondernomen aanval, niet worden vergeten, aldus deelt men in bevoegde Duitsche kringen mede» onderzocht. Het Japansche vaartuig kon daarop zijn reis voortzetten. Naar hierover verder gemeld wordt, heeft het Japansche departement van buitenland- sche zaken reeds stappen ondernomen om. na het verkrijgen van bijzonderheden, een protest te laten hooren. (Wij herinneren er aan, dat reeds eerder moeilijkheden zijn gerezen over Japansche visschersvartuigen, die in strijd met de ver bodsbepalingen in dc Nederl. Indische terri toriale wateren visclitcn.) Japansche belangstelling. Ja pansche oudminister naar Ned. Indië. Volgens het blad Miyako Sjimboen zal de vroegere Japansche minister van buiten- landsche zaken, admiraal Nomocra. op den tienden Juli naar Nedcrlandsch-Indic en dc Philippijnen reizen om, „met. het. oog op de niet gerechtvaardigde zenuwachtige stem ming in deze landen, wegens aan Japan toe geschreven voornemens in het zuidoostelijk deel van den Stillen Oceaan", met de lei ders der regeeringen aldaar contact tc ne men. Koortsachtig wordt Parijs ver sterkt. Beriohten van de Fransche grens melden, volgens het D.N.B., dat in Frankrijk thans alle lichtingen reservisten, inclusief dc strij ders uit den vorigen oorlog, zijn opgeroepen. Koortsachtig wordt aan 't oprichten v. vest in gen bij Parijs gewerkt, waartoe alle beschik bare arbeidskrachten gebruikt worden. Van dc bevolking heeft zich een diepe neerslach tigheid meester gemaakt, omdat zij vreest, dat de hoofdstad tot oorlogstooneel zal wor den. Ilier en daar weer verschijnende bladen, die blijkbaar ergens in dc provincie gedrukt worden, daar de Parijscho redacties stil lig gen, wijzen op don geweldigen ernst van den toestand. Zoo schrijft de Jour, dat Frank- rij'ks geschiedenis nog nooit zulk een ernstig uur beleefd heeft als thans. In de Action Francaise stelt Charles Maurras de besluite loosheid van de Fransche politiek verant woordelijk. Voor deze „misdaad", zoo zegt hij, zal het democratische bewind ter ver antwoording geroepen worden. De secretaris-generaal van het De partement van Financiën heeft op een verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederland- sche gebied, besloten tot opheffing van het bankenmoratorium, met' in gang van 11 Juni 1940. De bomaanslag in Den Helder In de installatievergadering van het comité voor de nationale collecte op 22 Juni a.s., deelde burgemeester Rit meester gisterenavond mede, dat de directe schade, tengevolge van den bomaanslag te Den Helder op 14 Mei, naar schatting 200.000 gulden be draagt. Sedert het einde vau den oorlog was er geen militaire wacht meer voor het Paleis aan het Noordeinde te 's-Gravenhage. Sedert gisteren heb ben echter de mariniers hier de wacht betrokken en zoo ziet men thans doorloopend twee „blauwen" op post staan. Zij hebben hier de po litieagenten vervangen evenals el ders' de landmacht posten heeft over genomen van de politie maar het publiek beschouwt deze mariniers- wacht als een verdiende onderschei ding voor het dappere optreden van het corps tijdens dc oorlogsdagen. WAARSCHIJNLIJK NU OP 22 JUNL Men deelt ons van officieele zijde mede: De openbare straatcollecte ten be hoeve van het „Nationale Hulpcomité 1940", welke aanvankelijk Zaterdag 15 Juni zou worden gehouden, is, om technische redenen, uitgesteld. Deze collecte zal thans naar alle waarschijnlijkheid worden gehouden op Zaterdag 22 JunL VERSCHE VISCH. 15 kustvaarders varen uit. Naar wij vernemen, kan men met reden verwachten, dat a.s. Maandag van Scheve- ningen uit ongeveer 15 kustvisschers zullen mogen uitvaren ter versche-vischvangst. De schepen moeten voor het invallen van de duisternis binnen zijn. Men kan dus venvach ten, dat Dinsdag a.s. weer versche visch aan de markt zal zijn. GROOTE VERLIEZEN AAN PANT SERWAGENS DOOR DE GEALLI EERDEN. OFFICIEEL WORDT DOOR HET FRANSCHE OPPERBEVEL BEKEND GEMAAKT. DAT PARUS NIET ZAL WORDEN VERDEDIGD. Aan het gcheelc aanvalsfront in Frankrijk zijn de operaties snel aan het ontwikkelen, waarbij een bijzonder markant succes aan het middendeel van het front kan worden waargenomen, zoo wordt van bevoegde mi litaire zijde aan het Ü.N.B. medegedeeld. Daar werd de Marne op vele plaatsen in den strijd overschreden en de in Champag ne optredende Duitsche divisies hebben bij de achtervolging van den vijand reeds de belangrijke stad Chalons sur Marne inge nomen. Chalons vormt niet alleen een uiterst be langrijke overgang van de Marne, maar is tevens een knooppunt van wegen en spoor lijnen van den eersten rang voor alle van Parijs naar Verdun, Metz en Nancy, dus cie voornaamste plaatsen in Oost-Frankrijk, leidende verbindingen. Bovendien heeft de Duitsche aanval ook in de Argonnen en aan de Maas terrein gewonnen. Dc Duitsche druk wordt daarmee nu ook in den rug van de Maginotlinie steeds merkbaarder. Met dc vernietiging en verovering van de vele vijandelijke pantserwagens wordt dui delijk zichtbaar, dat niet alleen het Duit sche pantscrmaterianl superieur is man dat van den tegenstander, maar dat vooral ook dc ongebreidelde aanvalsgeost en de voortreffelijke scholing dor Duitsche afweer* wapens in staat is met succes klaar te ko men met de vijandelijke jantserwagens. Ook het optreden der Italiaanscho lucht en zeestrijdkrachten in de Middellnndschc Zee doet zich \oor de Westelijke mogendhe den reeds zeer slorend gevoelen. De tijd zal snel lecren, wat do vereenigde Duitsche en Italiaanscho wapens vermogen te pres- teoren. De verliezen aan pantserwagens bij den tegenstander in den loop der laatste opera ties moeten buitengewoon groot genoemd worden. Terwijl gisteren reeds werd gemeld, dat het een eenheid luchtafweergeschut in den loop der operatics tot dusverre was ge lukt 200 vijandelijke pantserwagens te ver nietigen, constateert het Icgerhericht van he den, dat bovendien alleen twee legercorpsen aan den Westelijken vleugel met deelneming van alle wapen soort en van liet leger voel meer dan 200 pantserwagens zijn vernield of veroverd. Dat zijn verliezen aan zwaar oorlogstuig, die in bef geheel niet meer vervangen kun nen worden door de voorhanden en tot wer ken in staat zijnde productiemogelijkheden van Franrkijk. Daarbij moet er de nadruk op worden gelegd, dat de succesvoile strijd te gen de Fransche pantserformaties geenszins alleen met artillerislische middelen is uit gevochten. maar dat ook de infanterie en de pioniers met hun wapens groote successen hadden tc boeken. De Opperbevelhebber van de Duit sche Weermacht in Nedêrland deelt mede, dat de taak van don Opper bevelhebber van de in staat van de mobilisatie zijnde Ncderlandsche land- cn zeemacht, generaal Winkel man, zich uitsluitend uitstrekt tot de demobilisatie van de Nedcrland- sche weermacht, In verband hiermede wordt de volgende verklaring van generaal Winkelman van 12 Juni 1940 gepubliceerd: „In opdracht van de Duitsche regeering in het bezette gebied, deel ik u mede, dat verscheidene bevelen cn instructies, die ik u na 3 Juni. 1940 heb doen toekomen, niet behooren tot de taak. die mij van dien dag af is opgedragen. Deze taak omvat uitslui tend geleidelijke militaire demobilisatie van de Ncderlandsche weermacht volgens de instructies van den Opperbevelhebber der Duitsche weermacht in Nederland. Met het oog'hierop trek ik de bevelen en instructies, die betrekking hebben op de werkwijze van de industrieele bedrijven, overeenkomstig art. 52 van het Haagschc Reglement in." Voorts wordt er op gewezen, dat de Op- Gedwongen inkwartiering, noodwoningen en kinderoitzending Rotterdam telt thans nog vijftigduizend personen, die geen woning hebben, waarvan een gedeelte bij familie, vrienden of ken nissen worden verzorgd, ofwel in de ver schillende noodtehuizen, die overal in dc stad zijn opgericht, tijdelijk werden onder gebracht. liet meerendeel hunner moet naar andere plaatsen worden geëvacueerd, waar zij beter dan in Rotterdam kunnen worden verzorgd. Eerste evacuatie. Reeds op Woensdag 15 Mei bdgon men met het evacueercn van diegenen, die dak loos waren en den vorigen nacht onder den blooten hemel ofwel in kelders hadden doorgebracht. Van alle kanten verleende men mede werking, zoodat de eerste vluchtelingen in Schiedam, Delft. Vlaardingcn en nog enkele andere gemeenten onderdak vonden. Niet zoodra was de eerste schrik verdwenen of de stroom van vluchtelingen slonk. Blijk baar verkoos men een bekrompen en onmo gelijk verblijf te midden van de puinhoo- pen boven een behoorlijke huisvesting elders Ook waren er, die bij de eerstvolgende sre- legcnheid weer terugkeerden om te trach ten bij familie of vrienden onderdak te vin den. Na een goede telling komt men thans tot de slotsom, dat or nog meer dan 50.000 personen dakloos zijn te wier behoeve maat regelen moeten worden genomen. Dit zal binnen een half jaar moeten ge schieden, opdat men den winter met ver trouwen tegemoet kan gaan. Vrees voor evacuatie. Dc evacuatie gaat met groote moeilijkhe den gepaard, mede omdat de achtergebleve nen, die voor evacuatie in aanmerking ko men eerst moeten worden overtuigd van de noodzakelijkheid om onder de huidige om standigheden niet in de stad te blijven. Daar om heeft men ook de gemeentelijken woning dienst in het plan ingeschakeld. Zij. die nog arbeid of een redelijken kans daarop hebben kunnen in Rotterdam blijven en voor hen wordt voor een onderkomen in minder dicht bevolkte wijken gezorgd. Hoewel er reeds aanbiedingen voor huis vesting van medeburgers inkwamen is liet aantal bij lange na niet voldoende om in de behoefte te voorzien, zoodat men waarschijn lijk binnenkort tot gedwongen inkwartiering zal moeten overgaan, zooals reeds op ver schillende plaatsen in dc omgeving is ge schied. Er wordt zooveel doenlijk naar ge streefd personen van eenzelfden stand bij elkander te brengen. Er bestaan plannen tot het oprichten van een* aantal noodwonin gen, terwijl met de militaire autoriteiten on derhandelingen worden gevoerd over het af staan van een aantal barakken, welke tot kampen zullen worden ingericht Noodtehuizen. Ook hierbij zag men zich vaak voor moei lijkheden geplaatst zoowel met betrekking tot dc inrichting als met het personeel. Velen die in dc eerste dagen zich hiermede hadden belast moesten weer tot hun normalen arbeid terugkeeren, zoodat men menschen tekort kwam. Langzamerhand konden deze moeilijk heden worden opgelost en koti de voedsel voorziening worden geregeld. Kinderuitzending. De kinderuitzending staat onder leiding van het evacuatiebureau. De eerste groep vertrok reeds naar het Bio-Vacanticoord te Bergen aan Zee. Ook kinderen uit nict-gctroffen gezinnen zullen zoo noodig worden uitgezonden. Van alle kanten kwamen uitnoodigingen binnen uit verschillende kringen, welke getuigden van groote kinderliefde en hulpvaardigheid. Afleiding en zakgeld. Het comité is in staat met hulp van het Rijk aan volwassenen een klein zakgeld toe te kennen. Voor voldoende afleiding wordt gezorgd cn ook op dit gebied is er veel me dewerking o.a. van den radiodistributie- dienst, theaterdirecteuren en de bevolking, die voor boeken en couranten voor ouderen cn voor speelgoed ten behoeve van kinderen zorg dragen. Uit alles blijkt, dat ondanks de doorstane angsten en het geleden verlies de vluchtelin gen nog ongebroken menschen zijn cn zij die alsnog evacueeren kunnen profiteeren van een goed georganiscerden dienst, die het hun mogelijk zal maken om zoo spoedig mogelijk weer mede werken aan den vorderen opbouw van Rotterdam, waarmede zij zich zoo nauw verbonden gevoelen. perbevelhebber van de Duitsche Weermacht in Nederland als Duitsch commissaris voor de ten uitvoerlegging van dc demobilisatie der Ncderlandsche land- en zeemacht heeft aangewezen kolonel I. G. Schwabedisscn, chef van den staf van den opperbevelhebber van de Duitsche Weermacht in Nederland. Van de zijde van het Rijkscommissariaat wordt voorts medegedeeld.- dat de aangele genheden van het ministerie voor de Lands verdediging voor zoover zij betrekking heb* ben op de demobilisatie van dc Nederland* sche land- en zeemacht, zullen ressortccren onder den Duitschcn bevelhebber der Weer macht in Nederland. Lindbergh over den Exiropeeschen oorlog. Groenland geen geschik te luchtvaartbasis. Op een conferentie, waaraan vooral werd deelgenomen door isolationistische leden van hot congres, heeft kolonel Lindbergh als ktchtvaartdeskundige gesproken over (ie beteekenis van don Europeeschen oorlog voor de Vereenigde Staten. Gedurende onze generatie, aldus verklaarde hij volgens As sociated Press, kunnen de Vereenigde Sta ten niet met succes worden aangevallen. LINDBERGH. Lindbergh. die indertijd op Groenland naar geschikte landingsrterreincrt voor een ver- keersluchtdicnst op Europa heeft gezocht, zoide, dat de omstandigheden voor de lucht vaart daar zóó ongunstig zijn, dat het on- noozel is te verwachten, dat een land. het welk een inval in de Vereenigde Staten zou willen doen, op Groenland bases zou kunnen inrichten. Wat een inval in Zuid-Amerika betreft, een ftvcntueele vijand zou daar niet alleen lucht bases, maar ook werkplaatsen cn fa brieken noodig hebben. Morgen zal Londborgh opnieuw oen radio rede over „Onze weg tegen den oorlog" houden. Gevaar voor Weersgesteldheid critiek geweest. DE BILT 13 Juni In het etmaal van 's avonds 11 tot 's avonds 12 Juni is do weers gesteldheid in Groningen, in Noordholland tusschen Hoorn en Knkh'uizen en in het mid den van het land kritiek geweest voor it optreden van aardappelziekte.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1