DE BLADLUIS véél op zijn geweten 1 Anna Paulownapolder de brandhaard - HET P-E.N* - Torenburg Een bedrijf Vooral! „van allen - voor allen" Bladrolziekte iri de pootaatdappelen dit jaar van zeer grooten omvang Kasteelen in N oord - Holland hei iroische kasteel van Alkmaar Een versterking in „de tweede linie" Overtollig haar Terlep's Drogisterij Zaterdag 15 Juni 1940 Derde blad OM DE KWALITEIT TE BEHOUDEN, VROEGER ROOIEN NOODZAKELIJK EN KLEINERE OPBRENGST HET DE heer Jan Paulus Waiboer, die nu voor (ie twee-cn-twin- tigste maal de pootaardappc- len heeft zfen opkomen in de rijke gronden rond zijn statige be- liuizinge „De Florishoeve" aan den Lotwesr in den Anna Paulownapol der, is dit jaar niets in zijn schik... En behalve deze pionier en vakman bij-uitnemendheid in de moeilijke kunst van het sclecteercn, zijn tal van zijn collega's het óók niet. Oorzaak? De bladrolziekte in het gewas, die dit jaar van ongekenden omvang is, èn aanleiding dat dag en dag een sectie selecteurs de aardappelvelden rondspeurt en alles wat aan stoelen maar eenigszins verdacht lijkt, op ruimt. En daarbij komen bijna eiken dag dc keurmeesters van hel N.A.K. op de akkers en zenden contróle-rapporten naar dezen dienst. Er zijn andere selecteurs in dc Wie- ringermeer troffen wij er een aan die over het verschijnsel van deze ziekte niet zoo'n pertinent oordeel hebben en het voor een groot deel aan de droogte toeschrijven. Zelfs, aldus werd ons medegedeeld zijn de professoren in Wageningcn het er niet over eens. Do lieer Waiboer grondt zijn oordeel ech ter op nauwkeurige waarnemingen en zoo als reeds gezegd op jarenlange ervaring in Het reeds lang afgedankte stationnetje Lent is nieuw leven ingeblazen door het drukke treinverkeer voor Nijmegen, ^pn nood-restauratie verleent er zelfs een kleurig cachet aan KEURMEESTERS STAPPEN DEN AKKER AF. LINKS DE HEER KOOIMAN, RECHTS DE HEER RAVEN, KEURMEESTERS VAN HET N.A.K. het vak en het is wel zéér interessant, wat deze heer ons vertelde! E$n oude ziekte, •deze bladrolziekte, die zich bij elk aardap pelras op verschillende wijze openbaart, maar niet is te verwarren met de „gewone" aardappelziekte, phytoftera infestans. De naam geeft in het algemeen de aard van de ziekte aan, het blad, vooral het onderste, gaat krullen of rollen. Bij de vroegste soort, de Eersteling, is dit duidelijk te zien. De bovenste bladeren gaan eenigszins 6pits slaan en nemen een koperachtig® kleur aan. Wèl komen er kleine poters van de stoelen, maar absoluut is de eersto nabouw reeds voor honderd procent ziek. Het is voor een leek moeilijk de zieke planten te vinden, de vakman ziet het vrij gemakke lijk aan de hcele structuur, don bouw dus. De eenige wijze van bestrijding voor de toekomst is, na de selectie vroeg rooien, en wel vóór de bladluis de sappen uit de zieke plant heelt kunnen overbrengen naar de gezon de, die dan op hun beurt worden besmet. Het is hier een gezonde streek, zegt de heer Waiboer mistroostig, in 22 jaar ben ik nooit teleurgesteld, maar verleden jaar pre cies tegen den roqjtijd moet de bladluis aan het werk zijn gegaan, en van het toen nog betrekkelijk klein aantal aangetaste planten door opzuigen van bet sap, de ziekte op de gezonde stammen hebben overgebracht. Bladluizen zijn er altijd, maar als ze van gezonde $tam op gezonde stam gaan is het niet erg. Maar nu is het lcclijk misère. Het DEN HELDER De kinderboerderij in „Ariis" thans in vol bedrijf De schilderachtige kinderboerderij in „Ar- tis", is nu vol jeugdig leven en bedrijvig heid. Kalveren, schapen, geitjes, lammeren, ezelsveulens, jonge varkentjes, konijntjes, Guineesche biggetjes en verder allerlei ge vogelte, bevolken in gezeliigen drom het ruime boerenerf met zijn hooiberg, stallen, wagenschuur, hoender- en duiventoren. Al le dieren, tot de pa iel hoenders en Brahma- poetra's toe, zijn volkomen mak. Zij gaan voor niemand uit den weg, in tegendeel, zij komen nieuwsgierig en vertrouwelijk, in af wachting van getracteerd te worden, op ei ken bezoeker af. Goedmoedig steekt het blanke ezeltje, afkomstig van het eiland Aruba, zijn kop in iederen kinderwagen, ba bygeitjes laten zich door zorgvol dit werkje opknappende kinderen dc flesch geven, schapen en kroezige lammeren schuilen, om rustig te kunnen herkauwen, onder den grooten boerenwagen, waarop kinderen rondklauteren en door hun ouders gekiekt worden. Het is er een poëtisch en genoege- lijk omgaan met jonge dieren, onder de vriendelijke ?n tactvolle hoede van den op gewekt toezicht uitoefenenden en rnadge- vonden 4>edrijfsboer", die overal een oogj» in bet zeil houdt en voor ieder kind of ouders een vriendelijk woord heeft. is wel eigenaardig dat de kweekers, die hebben gerooid vóór den fatalen datum, geen last hebben. De gevolgen van de be smetting zijn, dat de smetstof de vaten in den stengel ziek maakt. Daardoor kan de plant geen suikers uit den stengel naar den knol brengen, dus niet in zetmeel om zetten en mist de plant haar voedingsstof fen. Voor dit jaar zal de schade wij verna men dat ook bij verschillende kweekers el ders zeer aanzienlijk zijn en de Anna Paulownapolder is wel de brandhaard. De lieer Waiboer achtte het waarschijn lijk, dat de keuringsdatum vervroegd zal worden, waardoor dus ook de rooidatum verschoven wordt naar vroeger in den tijd, om den aanval van de bladluizen te voorkomen. Echter... de poottijd zal men moeilijk in dezelfde verhouding kunnen vervroegen, want de natuur gaat haar eigen gang. De opbrengst zal door de ingekorte groeiperiode dus dalen, een omstan digheid. die in dezen tijd verre van prettig is!* Echter, het moet, want voor alles zullen de kweekers den naam van hun product willen hoog houden, en liever veel offeren aan de kwantiteit, dan iets aan de kwali teit. Met dat al: een leelijke tegenvaller! voorkome men: verstopping, slechte ont lasting, overmatig vet, die de oorzaak zijn van aambeien, rheumatiek, vale onreine huid, hoofdpijnen, enz door grondige zuivering van bloed en Ingewanden met Dr. SchiefFer's Stofwuselingzout. Een weldaad voor het oiganisme! Flacon f i.OS. Dubbele flacon f Ut bij apotnekert •n vakdrogisten. Het vastrechttarief wordt niet verlaagd De heersohende onzekerheid omtrent een hernieuwden en regclmatigen aanvoer van brandstoffen, benoodigd voor dc productie van electrischen stroom in onze Centrale maakt het noodzakelijk op de verbruikers een dringend beroep te doen het elcctrici- teitsverbruik zooveel mogelijk te beperken. Van de wijze, waarop onze verbruikers aan dit beroep gevolg zullen geven én van het verdere verloop der omstandigheden zal het afhangen of tot scherpere maatregelen tot bezuiniging in het electriciteitsverbruik zal moeten worden overgegaan. Zomertijd en verduisteringsmaatregelen hebben onze klanten geholpen bij de electri- citeitsbesparing; mede daardoor kon er op het kolenverbruik der Centrale worden be zuinigd. Maar de vaste kosten der electri- citeitsopwekking en distributie naar de woningen der kleinverbruikers bleven. Dat zijn die kosten, welke er altijd zijn, of onze klanten veel of weinig afnemen. Als voorbeelden noemen wij rente en afschrijving, personeel- en administratiekosten, onderhoudskosten. Neem eens aan, dat al onze kleinverbrui kers plotseling tot een zeer gering deel van h'un normale verbruik zouden teruggaan; alsdan zouden de vaste kosten, althans 'n deel daapan weliswaar iets kunnen terug- Ioopen, maar 't grootste gedeelte zou op het Bedrijf blijven drukken, d.w.z. op al de ver bruikers gezamenlijk. Ons Bedrijf is nu eenmaal een Bedrijf „van allen voor allen", het maakt geen winst en eventueele exploitatie-overschotten ko men aan de verbruikers ten goede in den vorm van verstevigingen van het Bedrijf (bijv. betere afschrijvingen) en/of tariefsver lagingen. De bovenbedoelde „vaste kosten", voor zoover ztj door de kleinverbruikers moeten worden opgebracht, moeten dan ook over die verbruikers worden omgeslagen en dat geschiedt zoo goed mogelijk via het Vast recht. De grondslagen hiervan zijn vastgesteld in tijden, dat de aangeslotenen gemiddeld een heel wat kleiner electriciteitsverbruik hadden dan thans. Het tegenwoordig gemid deld verbruik kan nog heel wat terugloopen eer het vroegere uitgangspunt weer is be reikt. Tot zoolang moeten wij het eens aan zien. Van verschillende zijden is ons gevraagd waarom, nu zoo belang rijk op clectriciteit wordt bezui- ni(fd, door het P.E.N. geen kor ting op de vustrechttarteven wordt gegeven. De prijs per verbruikte kilowatt uur is daardoor soms alle perken te buiten gaand. Wij hebben deze vraag aan de directie van hel P.E.X. voorge legd, die in bijgaande uiteenzet ting het standpunt van het Provin ciaal bedrijf geeft. De directie verklaart zich bo vendien bereid tot nadere inlich tingen indien een of ander nog niet recht duidelijk mocht zijn. Indien de opbrengst aan vastrecht zou worden verminderd bij gelijk blijvende voste kosten, dan zou men. om het Bedrijf gezond te houden, zelfs moeten overgaan tot een verhooging van het tarief. Dat zouden onze verbruikers in de tegenwoordige tijden toch zeker niet gewenscht achten! Men zal dus nu wel begrijpen, dat er voorshanls voor het Bedrijf geen aanleiding is de vastrechten te verlagon. Worden de belemmeringen in den kolen- aanvoer opgeheven, en kan het Bedrijf ook overigens weer normaal loopen, dan kun men weer geheel vrij zijn in het benutten van zijn electriciteitsaanleg. Een andere kwestie zou het zijn, indien, zooals bij andere bedrijven het geval is. het enkeltarief normaal gold en daarnaast de mogelijkheid bestond het vastrechttarief te kiezen, indien men daarin zijn voordeel ziet. Bij deze tariefieering is het begrijpelijk, dat de beheerder van zulk een Bedrijf, in dien hij zijn verbruikers tot zuinigheid aan zet, maatregelen neemt, die practisch neer komen op een verlaging van den vastrecht aanslag, teneinde te voorkomen, dat zijn vastrecht verbrui kers aan het enkeltarief «le voorkeur zouden gaan geven. Bij liet P.E.N. vervalt de aanleiding tot een dergelijke verlaging, omdat bij dat Bedrijf uitsluitend het vastrechttarief geldt en bij de vaststelling daarvan dc grondslagen werden gebaseerd op een universeeie toe passing. ZOOALS we in de vorige artikelen al hebben doen uitkomen, heeft ook Alkmaar in vroeger eeuwen zijn kasteel gehad. Het eigenaardige van het geval is, dat men nauwelijks een Alkmaarder aantreft, die van het be staan er van ook maar iets meer afweet. Wel is er een straatje, dat den naam van Toreivburg draagt, slechts heel weinigen weten u te vertellen, dat deze naam alles is, wat er over is van het slot, dat eenmaal op deze plaats zijn tinnen tot hoog in dc lucht verhief. En dat de in de nabijheid gelegen Kooltuin zijn naam dankt aan het feit, dat hier eens de moesttijuin was te vinden, die bij bet slot behoorde, terwijl kool dan blijk baar behoorde tot de geliefkoosde gerechten van den slotheer. Omtrent het bestaan van het slot bestaat geen twijfel. De oude kronieken geven zoo veel bijzonderheden cn weten alle zoo pre cies te vertellen, dat bet dateerde uit het jaar 1255, dat deze feilen als vaststaand mo gen worden aangenomen. Hofdijk verhaalt ons weer een legende. Maar deze is zoo weinigzeggend en zoo af gezaagd, dat we het verhaal aan zijn fan tasie wagen toe te dichten. Er is een schout, die de dorpers van Alk maar op een verschrikkelijke manier onder drukt. Er groeit verzet, maar als dc schout de zondaren zal gaan berechten, verschijnen twee onbekende personen ten tooneeïe. Het zijn Heer Gerrit van Heemskerk, baljuw van Kennemerland en niemand minder dan graaf Willem II van Holland. Het eind is een goede afloop bij uitnemendheid. De booze schout wordt door Graaf Willem afgezet, in zijn piaatskomt een jder dorpers, die zich bij zonder edel heeft betoond. Alkmaar krijgt stadsrechten en het doet denken aan het aanbieden van een cadeau in onzen tijd op het tooneel staat geheel omhuld een stan der, die, wanneer het doek wordt weggeno men, het Alkmaarsche wapen blijkt te bevat ten, de blanke burg op 't roode veld. De stad zal een sterk kasteel krijgen, kortom, eind goed al goed. Dat dit alles vermoedelijk niet in overeen stemming is met de waarheid, blijkt uit Ei kelenburg, die schrijft: „Kort daar na op den „elfden van zomermaand, gaf de Vermin- „noar (graaf Willem), voorhebbende, zoo „uit velerlei blijk af te nemen is, Alkmaar „door aangroei van welvaart, burgeren en „versterking, ten voormuur van Kennemer- „land en onaantastbaar te maken, de Sleede „een voorreehtbrief'. Deze voorrechtbrief is het oudste Alkmaar sche privilege. Een afschrift er van is te vin den in de raadzaal en men neemt vrijwel algemeen aan, dat met het verleencn er van de geschiedenis van Alkmaar als stad begint. Het slot Torenburg kwam eerst een jaar later. „Gedurende de toorustigen tot dezen „tot dezen oorlogstocht (natuurlijk weer tc- „gen de West-Friezen), in ditzelfde jaar 1255, „werd er op koninklijk bevel oostwaarts van «Alkmaar, tot nu toe door geenerlei vesting- „werken gedekt, een slot gebouwd, dat den' „naam Torenburg wierd toegeëigend, zoo „men zegt, ter geheugonis van 's Vorsten „toorn tegen de Friezen", aldus Eikelenberg. Wanneer van der Woude schrijft: «Anno „1254 kwam koning Willem weder tot Alk- „tnaar, en beducht zijnde, dat onze stad we- op gezicht, armen en beenen verdwijnt onmiddellijk door DULMIN ONTHA RINGSCRÊME. Volkomen onschadelijk Prijs per tube 85 cent. Hoogzijde Schagen „der mocht aangetast worden door de rebel- „lischc Friezen, liet hij een serk kasteel „dicht voor de stadswallen maken, dat hij „noemde Toorncnburg", dan behoeft dit niet in strijd te zijn met dc woorden van Krkelen- burg, die de bouw legt in 1255, omdat graaf Willem, Roomsch koning, vermoedelijk ge durende den winter van 1254 op 1255 in Alk maar bleef. Een en ander in afwachting van het oogenblik, waarop hij over de be vroren plassen West-Friesland zou kunnen binnentrekken. Een lange geschiedenis heeft het kasteel niet gehad. Aangelegd als een fortificatie te gen dc West-Friezen, werd het, na den houw van de Oostelijker gelegen kasteelen Middel- burcht en Nijenbureht een sterkte van de tweede linie, waaraan al spoedig weinig meer ton koste werd gelegd. Tegen het einde der 14de eeuw. vóór 1400 dus, raakte het reeds in verval. En toen later in het begin der zestiende eeuw de Alkmanrdcrs vergunning kregen hun stad weer te mogen bewallen, het was in het jaar 1517, verdween het kasteel. Hofdijk schrijft hierover: „Daar het stadje zich allengs oostelijk op „dc aan het water ontwoekerde landerijen „had uitgezet, moest ook de buitengerucht „in die richting worden verlengd. Dit ge- „geschicdde: de eerste steen aan een ntcu- „we poort, de Frieschc poort, werd gelegd; „de grond van Torenburcht doorgaven, en „een deel daarvan, met den wannoeshof, „binnen de stad getrokken; terwijl weder een „gedeelte dezer,erven in 1509 werd verkocht, „om bebouwd en betimmerd te worden". v Dat hier inderdaad een kasteel heeft ge staan. bleek o.a. in 1835 bij het graven van het N.H. Kanaal, toen grondslagen van zwa re torens en muren, bouten schoeiingen en paalwerk, wapentuig, huisraad en een aan tal mcnschenschcdels.uit den modder wer den opgehaald. Torenburg is dus niet van oudsher «le zetel geweest van een ridderlijke familie, bij den bouw bestond er geen familie To renburg. Gekomen is deze echter wel. Blijkbaar heeft later een der slotvoogden de naam van het kasteel op zijn geslacht overgebracht. Hofdijk althans vermeldt, hoe op 24 De cember 1412 op de naamrol der Alkmaarsche vroedschap Hcnrie van Torenhurgh onder dc schepenen werd genoemd. Hij verhaalt verder hoe deze Henrie van Torenburgh, schout geworden, in 1427 op straat door eenige zeelieden, die zich onrechtvaardig door hem behandeld achtten, werd ver moord, waarbij Henrie's zoon, Niclaes mede in het complot zou hebben gezeten. Niclaes van Torenburch wordt dan herhaaldelijk op zijn beurt als schout genoemd. Dan echter is er sprake van een verar ming van het geslacht, welks zon blijkbaar even kort heeft geschenen ais die van het trotsche kasteel zelf. Sic transit gloria mtindi

Schager Courant | 1940 | | pagina 9