Pakt aan in het inundatiegebied! PERSSTEMMEN Nieuwe regeling motorbrandstof De loonen in de Wieringermeer GEWELDIG GEJUBEL TE BERLIJN Oostenrijkers trokken het eerst Parijs binnen Het ijzeren kruis voor de strijd in Dordrecht nog vrij over de capitulatie van Frankrijk De inundatie heelt Noordholland geen onoverkomelijke schade be rokkend. DE MEE- EN TEGENVALLERS! Zo langzamerhand zijn alle overstroomde landerijen weer boven water en begint de oorspronkelijk*! bestemming hier en daar merkbaar te worden, aldus schrijft ons de Productiêoommissaris, de heer Ir. G. Lie- nesch. De reeds gepubliceerde berichten van on ze dienst zijn blijkbaar iets te vroeg geko men, want uit eigen aanschouwing is me gebleken, dat de toen gegeven, adviezen nog te weinig toepassing hebben gevonden. Dit is ten dele begrijpelijk omdat men tegen over een niet bekende toestand aanzag en men niet direct tot ingrijpende maatregelen kon besluiten. Het droog gevallen land is zeer verschil lend onder water vandaan gekomen en naast de verwachte tegenvallers zijn er ook onverwachte meevallers. Men kan nu al concluderen dat vooral de langdurige inundatie schadelijk is geweest. De landerijen welke niet veel meer dan één week water-overlast ondervonden, her stellen zich vrij snel en kunnen met eenvoudige hulpmiddelen spoedig tot hun nonrinlc bruikbaarheid wor den terug gebracht. Land dat meer dan veertien dagen onder w/iter stond ziet.er heel wat slechter uit en er zijn zelfs polders die een troos- tclooze aanblik opleveren. De graslanden in de gebieden waar met zout water is geïnundeerd, hadden tegen over dit nadeel, het voordcel van een kort durende inundatie. Samenvattende alle overstroomde gras landen in het ambtsgebied Noordholland kan gezegd worden, dat het grootste gedeelte geen onoverkomelijke schade heeft ondervon den tengevolge van de onder water zetting; een relatief klein percentage echter is zo danig teruggezet in z'n bruikbaarheid voor dit seizoen dat nadere bestudering voor de hier passende oplossing nodig ls. De graslanden in het geïnundeerde deel van de polders Koegras, Wijkerbroek en in de Buitenlanden om Beverwijk zijn, hoe wel overstroomd met zouthoudend water, nu al op een lijn te stellen met die gedeel ten van Noordholland welke niet te lang onder zoet water wanen gezet. De grootte van het inündatiegebied volgt uit de opsomming der overstroomde pol ders. n.L De Zeevang. Katwoudermeer, de Zuid-Beemstcr. de Eilandspolder met in- Jiggendc polders, de Starnmecr, de Oost en Westwoudcrpolder, de polder 't Woud, de Uitgcester- en Ileeniskerkerbroekpolder cn de Zuldpolder. MAATREGELEN. Hieronder wil ik enige maatregelen noe men welke m.i. absoluut nodig in het groot ste areaal van het overstroomde grasland moeten worden toegepast. Ik laat de polders met ogenschijnlijk totaal dodo zoden dan nog even buiten beschouwing. We kunnen het te behandelen grasland gemakshalve in drie groepen onderscheiden. Natuurlijk bestaan er allerlei overgangen van de ccne groep in do andere, maar daarop kunnen we niet ingaan. Ik maak de volgende indeling: a. land dat klaar was om te worden ge maaid; 1), land dat klaar was om te worden be weid; c. land dat was afgeweid. In geval A ie het verstandig zo spoedig mogelijk het lange gewas af te maaien. Ir. G. LIENESCH. Hoe eerder men dergelijk land schoon maakt des te beter voor het herstol van de goede grassen in de zode. Wordt het droog weer dan is dit gemaaid land dankbaar voor een behandeling met de ketting-egge. Daarna moet er kunstmest op en wel in de eerste plaats stikstof! De hoe veelheid is voor ieder geval verschillend. Voorlopig zou ik het op 200 kg kalkammon- salpeter per ha willen aanhouden. Van al dus klaargemaakte percelen is nog heel be hoorlijk nahooi of fciiilgras te winen. Geval B is moeilijk. Stond er niet teveel gras dan is 't de wez de koeien in zulke per celen te jagen, opdat de langste toppen er af gaan. Daarna is zulk land eveneens aan de beurt om kennis te maken met de kettingeg- ge en wel met de lange tanden van dit voor treffelijke werktuig. Werkt het weer mede dan kan hier met een beetje hulp weer vrij wat gras terug komen. Geval C komt veel voor en is het beste op te lossen. Zodra het goed drogend weer wordt moet men het laagje gesloten grond en verwelkt gras stuk maken met de ketting- .egge. Men zal ervan opkijken hoeveel bet land daar van opknapt. Tiet heeft geen zin dc kettingegge te gebruiken op land dat nog niet voldoende is afgedroogd, want dan wordt het een smeerboel. Pakt aan! Uiteindelijk dring ik er sterk op aan dat iedere boer uit het overstroomde gebied ste vig gaat aanpakken en alles wat maar cenigszins is los te maken, met de kettingeg ge te lijf gaat. Daarnaast moet er gemaaid worden op de ruige percelen. Dit gaat vaak niet met dc machine, maar met de zeis is ook goed werk te leveren. De rommel er af moet een eerste eis zijn alvorens verder iets goeds te kunnen klaar maken. Het afgemaaide product kan men proberen te hooien. Inkuilen van deze massa kan ik niet aanraden. Daarnaast zij men ook niet al te pessimis tisch over de herstelkracht van de graszode. Wel moet er aan gedacht worden dat men deze winter z'n veestapel vrijwel geheel uit eigen bedrijf en zeker uit eigen land moet voeden. Wie van dit laatste overtuigd is zal nu liever wat extra stikstof kopen en voor dat alles nu reeds wat vee gaan spuien. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd 'van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat een nieuwe regeling is ontworpen voor de dis tributie van motorbrandstof, waaronder wordt verstaan motorbenzine. motorbenzol cn gasolic voor snelloopende dieselmotoren. Ingevolge deze regeling, de motorbrandstof- beschikking 1940 no. 1. welke is opgenomen in de Nederlandsche Staatscourant van Maandag 17 Juni 1910, is met ingang van 1 juli a s. verboden, zonder schriftelijke vergunning, af te geven door den plaatse lijken distributiedienst. motorbrandstof te koopen of te verbruiken. Op dien datum vervallen alle andere voorschrif ten en rcgolinzen ten aanzien van het afleveren en verbruiken van motorbrand stof. alsmede de op grond daarvan afgege ven vergunningen. Deze vergunningen blij ven derhalve tot en met .10 Juni van kracht. Vergunningen zullen slechts worden af gegeven voor geringe hoeveelheden bij uiter ste noodzaak en uitsluitend aan die perso nen en ondernemingen, die in verhand' met dr uitoefening van hun beroep of bedrijf naar het oordeel van de tot uitreiken be voegde instanties, daarvoor in aanmerking komen. De plaatselijke distributiediensten mogen een vergunning slechts afgeven aan die ver bruikers, die in het bezit zijn van een machtiging tot het in ontvangst nemen van een dergelijke vergunning. Aanvraagformulieren tot het verkrijgen van een machtiging zijn gratis te hekomen bij de plaatselijke distributiekantoren. NIEUWE COLLECTIEVE REGE LING VASTGESTELD. De werkgevers- en' werknemersbonden in den landbouw hebben in dc laatstgehouden gecombineerde vergadering de loonen der landarbeiders vastgesteld. Voor volwaardige arbeiders boven dc 20 jaar is het uurloon 33 cent, van 16 Mei tot 16 Juli 39 cent, voor overuren 41 cent. Voor het strooien van kunstmest wordt 5 cent per uur meer be taald. Voor het zichten en binden en hokken, alles begrepen onder accoordlooncn, zal worden betaald voor erwten f 17.50—f 22 per H.A., voor koren f 28.50i 33.23, voor kanten 20 pet. meer dan het tarief voor koren. K Voor hokken zal worden betaald f 3.25— f 5 per H.A. Tarwe en gerst f 5f 6. haver f 5f 7.25. Voor het schelven uit den hok f 2.75— f 4.50 per H.A., voor karwij-hokken f 2.25—4.50. Het rulleren van klaverhooi f 4.30-f 5 per H.A. Het binnenhalen van koren In de schuur met tusschenrijder en transporteur: tarwe f 10—12 p. H.A., haver f 10.50-13.25 p. H.A groene erwten f 10.5011.50, boonen f 10.50 A 11. voor het mennen van den transpor teur f 6.50 per H.A. meer te betalen.' Vlas trekken f 52.25— f 57.75 per H A., binden f9. hokken f 4.75, ruiteren f 6.50—7.S5, schelven f 4.50-6.50. Aardappelrooier Voor het rooien van aardappelen f 0.60— f 0.70 per 5L Voor Bietenrooien zullen de navolgende, prijzen worden be taald. naar cretane de grondsoorten zijn f 16 75 f por 1! A., zwaardere gronden f 55—f 63.25 per H.A., voederbieten 20 ALS EEN LOOPEND VUUR GING HET BERICHT OVER HET STREK KEN DER WAPENEN DOOR FRANKRIJK DOOR DE STAD. Berlijn, 17 Juni (D.N.B.): Het bericht, dat Frankrijk als gevolg van de ongelooflijke Duitsche mili taire successen de wapens heeft moe ten neerleggen, verspreidde zich in de middaguren in Berlijn als een loo pend vuur. Even voor vijf uur werd de radio aangekondigd, dat een spe ciaal bericht van verstrekkende po litieke en militaire beleekenis uit het hoofdkwartier \an den Führer te verwachten was. In een oogwenk kwamen daarop voor de openbare luidsprekers en radio maatschap pijen een dichte menschenmenigte bijeen en wachtte vol spanning- op het sensationeele bericht» Arbeiders en bedienden, die op den thuis weg waren, sprongen van tram en autobus sen af en renden naar de luidsprekers. De openbare telefooncellen werden compleet be stormd, ieder wilde zijn familieleden zoo snel mogelijk op de gebeurtenissen opmerkzaam maken. Toen de radiospreker met het be richt uit het hoofdkwartier van den Führer begon, heerschte er een ademloozc span ning. Spontaan werden de nationale hym nen door de bijeengekomen menigte meege zongen, die na het bericht door de radio wer den gespeeld. Nadat de eerste verbazing, die de menschen beving, door de voor hen bijna niet te gelooven ineenstorting van Frankrijk was geweken, brak een geweldig gejubel los, dat in geestdriftige betoogingen voor den Führer en de weermacht, tot uiting kwam. De beteekenis en dc gevolgen van deze ge beurtenissen werden in levendige gesprek ken besproken. Uit alle gesprekken bleek eenstemmig de trots en bewondering voor de prestaties van de Duitsche soldaten, die het Fransche besluit hebben afgedwongen. Kort na de verspreiding van het speciale bericht door de radio verschenen reeds dc eerste extra edities der groote Berlijnsche bladen, die den verkoopers letterlijk uit de handen werden gegrist. Rome een vlaggenzee. In minder dan een half uur is geheel Ro me op dezen gedenkwaardigen Maandag avond veranderd in een vlaggenzee. aldus werd gisterenavond uit de Italiaansche hoofdstad gemeld. Naast de Italiaansche en de Albaansche vlag verschijnt overal de Ha- kcnkruisvlag als teoken der verbondenheid en van den onwrikbaren overwinningswil van beide mogendheden. Met spanning wacht men hier op liet resultaat der nieuwe bijeenkomst tusschcn den Duce en den Führer. Fransche vluchtelingen in Zwitserland Alleen vrouwen, kinderen en grijsaards worden toegelaten. Geneve, 17 Juni (D.N'.B.) In de laat ste dagen en zelfs nog gisterochtend zijn bij Verrieres, een Zwitsersch grensplaatsje in dc Jura tegenover Pontarlier, een groote hoeveel lieid Zwitsers uit Frankrijk alsmede Fran sche vluchtelingen aangekomen. De meeste hunner zijn volledig uitgeput. Velen brengen op handkarren hun have en goed over de grens. De Zwitsersche autoriteiten hebben be vel gegeven, dat voorloopig alleen Fransche vrouwen, kinderen, grijsaards en zieken over de grenzen mogen komen. Aan de Fransche zijde zijn -de toegangswegen tot de grens reeds in Duitsche hand. De wegtrekkende Fransche troepen hadden bruggen en militai re objecten in de lucht laten vliegen. Deze explosies veroorzdakten in Zwitserland tal- looze verwoestingen en l>eschadigingen, daar de Fransche militaire autoriteiten de een voudigste voorzorgsmaatregelen verwaar loosden. Maandagochtend vroeg zag men vanuit Zwitserland de eerste Duitsche tanks en pantserwagens, voorafgegaan door ver scheidene schutters op motorrijwielen. Met terugtrekkende Fransche achterhoeden kwam het nog tot afzonderlijke gevechten. Af en toe was vanuit Zwitserland nog ar tillerievuur te hooren. De toegang tot de grens is van Zwitsersche zijde uit door ster ke versperringen bijna onmogelijk gemaakt. De Zwitsersche grensposten zijn met troe- penafdeelingen van liet bondsleger versterkt die gepakt en gezakt dienst doen. Vcrrieros is in den Duitsch-Fraroschen oor log van 1870 beroemd geworden door het feit, dat hier het vluchtende Fransche Bour- bakilegcr Zwitsorschen bodem betrad en ontwapend werd. De Berlijnsche correspondent van Associa ted Press, Lochner, die don intocht van de Duitsche troepen in Parijs heeft medege maakt, vestigt er in zijn bericht de aandacht op ,dat het juist Oostenrijkers waren, die als eerste Parijs zijn binnengerukt en op de openbare en historische gebouwen de haken- kruisvlag hebben geheschen. De correspon dent herinnert in dit verband aan den twij fel van den toenmaligcn Fransehen minis ter-president met betrekking tot de betrouw baarheid van dc Oostenrijksche troepen en aan liet antwoord van den Fuehrer van 30 Januari, dat Dnladier nog voldoende gele genheid zou krijgen, de Oostenrijkers te lce- ren kennen. De Fuehrer heeft het ridderkruis van het ijzeren kruis verleend aan den Duitschen luitenant-kolonel de Boer, commandant van een artillerie-regiment. Luitenant-kolonel de Boer heeft op 10 Mei aan het hoofd gestaan van dc strijdgroep de Boer, welke door hem. op persoonlijk initiatief, was samengesteld: Ondanks de benarde positie, waarin hij ver keerde, tijdens de straatgevechten te Dordrecht, heeft Luitenant-Kolonel de Boer onder de moeilijkste omstandigheden met succes een aanval gedaan op den veel ster keren tegenstander. Het energieke ingrijpen van zijn afdecling cn liet' voortdurend per soonlijke optreden van den luitenant-kolo nel hebebn het mogelijk gemaakt de brug te Dordrecht, die voor het verloop van den ge- heelcn strijd van groot belang is geweest, te bezetten. De hagespraak N.S.B. van de Extratreinen en speciale bussen. In aansluiting op,hetgeen hieromtrent d< vorige wc'ek werd gepubliceerd, kan thani worden medegedeeld, dat de hagespraak der N.S.B. inderdaad doorgaat, cn wel op Zater dag 22 Juni a.s om 4 uur n.m. De hagespraak zal worden gehouden op hot terrein „de Goudsberg" te Luntcrcn en is voor een ieder toegankelijk Toegangskaarten zijn verkrijg-' baar aan alle N.S.B. kringhuizen cn verder aan het terrein. Uit verschillende streken van het land, o.a. uit de groote steden zul len extiatreinen naar Luntcrcn loopen, ter wijl eveneens autobussen voor dit doel be schikbaar zullen zijn. Ia restaurants brood Maatregelen gaan eerst volgend* week in. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van land bouw en visscherij maakt bekend, dat in afwijking van hetgeen betref lende de brooddistributie reeds is ge publiceerd, de hotels, café's restau rants enz. tot en met Zondag a.s. 23 Juni, nog brood aan hun gasten kun nen verstrekken, zonder daarbij bon nen in ontvangst te nemen. Zij zijn derhalve eerst met ingang van Maan dag a.s. 24 Juni, verplicht bij het ver strekken van broodmaaltijden de noo dige bonnen in ontvangst te nemen. Bij wijze van overgangsmaatregel zullen voorts de hotels, café's enz. van Maandag 24 Juni'tot en met Don derdag 27 Juni a.s. het brood nog bij hun leverancier (bakker) kunnen betrekken, zonder dat zij hiervoor bonnen behoeven af te geven. Een laconieke boer Landmijn pardoes in het water gegooid, waarop een geweldige ontploffing volgde. De landbouwer W., woonachtig te Scha* penbout, bij Axel in ZeeuwsclvVlaandcren, zou een landmijn, die nabij zijn hoeve lag, zelf wel eens even onschadelijk maken. Toen hij het gevaarlijke ding vond, nam hij het onder zijn arm en stapte er mee naar den waterkant, waar cenigc jongens aan het vis- sclien waren, aldus de „Tel." Met de woorden: „Die kan geen kwaad meer doen", wierp hij de mijn pardoes in het water. Een geweldige ontploffing volgde; de boer werd tegen den grond geslagen en do jongens werden onder de modder, die op spatte, bedolven. Vele ruiten sprongen in de woningen. De menschen vluchtten verschrikt naar buiten. Het boertje kwam hen geruststellend te gemoet met de woorden: „Menschen hot is niets, maakt toch niet zoon drukte, ik zal dc schade wel betalen". Vernieling in N.S.B.»kringbuis Onregelmatigheden te Zandvoort, Gevoelige straffen gevallen. In den ochtend van den tienden Mei zijni voor het N.S.B.-kringhuis te Zandvoort on geregeldheden ontstaan. Na een bord, dat in den tuin van het huis stond vernield! te hebben, eischten ecnige personen, dat het. embleemscbild van - de •N.SvBr" boven het- balcon verwijderd zou worden. Iemand, dio in het gebouw aanwezig was, haalde het schild weg. doch intusschen hadden twee personen de deur ingetrapt en waren naar boven gegaan. Zij bemachtigden het schild en sloegen het beneden op de punten van. een tuinhek in stukken. Vernieling was echter juridisch niet te bewijzen, op grond van uiteenloopende ge tuigenverklaringen. Wegens huisvredebreuk werden verdachten, een onderwijzer en een caféhouder tot 11 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Een garagehouder cn een va- rcnsgczcl hadden een postbode gedwongen een nummer van Volk en Vaderland af t© staan en verscheurden dit. Zij werden tot zeven dagen gevangenisstraf veroordeeld. „FRANKRIJK BUIGT ZICH" zegt New-York Met reusachtige letters en onder opschriften als „Frankrijk buigt zich" e.d. hebben de New Yorksche bladen Maandag de verklaring van maarschalk Petain gepubliceerd, dat Frankrijk de wapens moet neerleg gen. Dit bericht leidde op de New Yorksche effectenbeurs direct tot aanzienlijke koersdalingen, die uiter aard in het bijzonder ondernemingen met Fransche bewapeningsopdrach ten golden. In economische kringen te New York wordt onomwonden verklaard, dat door den stap van Frankrijk het vraagstuk der gewapende interventie van de Vereenigde Staten heeft afgedaan, want „een verstandig koopman zal geen aandeel nemen in een reeds faillie te onderneming. Volgens United States News begint thans voor de Vereenigde Staten „Een tijdperk van gewapende isolatie", die tot uiting zal komen in grootere Noordamerikaansche belangstel ling voor Spaansch-Amerikn en de politiek van goede nabuurschap bij de regeling der lager dan het tarief voor suikerbieten. Het transporteeren der bieten f 0.22—627 ct. per ton op de hoop f 0.33, direct in het Achipf 0.42f 0.50. rijden aan de hoop per H.A. f 15.50—f 17.50. Stekkelingen rooien cn ter plantje aan de hoop leveren f 1.25—f 1.75 per are. Deze prijzen gelden vanaf 1 Mei 1910 tot 30 April 1911. vraagstukken, welke thans acuut worden, op de proef zal stellen. Volgens Italiaansche bladen ziet Frankrijk zijn algeheels politieke en militaire systeem ineenstor ten. D, Italiaansche bladen wijzen er op, dat de plotselinge politieke veranderingen in Frankrijk niet alleen kan worden -verklaard uit den militairen nederlaag, maar vooral ook uit de geweldige golf van haat tegen Engeland, waardoor geheel Frankrijk is aangegrepen. Onder den druk van de mili taire nederlaag die reeds den omvang van een ratastrophe aannam, hebben ook de politieke gebeurtenissen een snel verloop gehad, zoo stelt de „Popoio di Roma" vast. Reynaud, de woordvoerder van de Engcl- «che oorlogsophitsers is gedwongen af tc treden, na een aantal verijdelde manoeuvres, wasrhif hij ondersteund werd door Churchill. die gepoogd heeft zijn tyrannie staande te houden over het Frankrijk, dat reeds voor Eneelsch eigenbaat zijn bloed had geofferd Frankrijk, zoo schrijft de „Giornale d'Ita- Ma" ziet tegenover den totalen oarlog, dien do beide verhonden spilmogendhedcn in koenen strijd voeren, zijn algehcelc politieke en militaire systeem ineenst<jrten. Dit sys teem was gegrondvest op vier hoekpijlers: de Maeinot-linie. waardoor de spilmogend- heden tot een langdurige» oorlog moesten worden gedwongen, do ontzaglijke imperiale en finaneieele reserves, het hondgenootschap fcmrt F.ngeland en ten slotte de politieke cn ■militaire bondgenootschappen met de mo gendheden in het Oosten en Zuidoosten van Europa. Deze bondgenootschappen, aldus C.nvda verder, zijn de onmiddellijke aan leiding er toe geweest, dat Frankrijk in den oorlog werd meegesleurd. Het zelfde kan men zeggen van het bondgenootschap cic t Groot-Brit tan je. De indruk in Moskou. In Moskou zijn de berichten over den wensch van Frankrijk om de wapens te strek ken, met de snelheid van den wind verspreid De indruk op de Sowjet Russische openba re meening is ontzaglijk. In politieke krin gen alhier spreekt men de meening uit, dat de Fransche stap de militaire en politieke in eenstorting van Frankrijk bctcekcnt. De ge volgen van deze belangrijkste gebeurtenis se dert het uitbreken van den oorlog zijn niet te overzien. Men wacht thans met de grootste spanning op de beslissing der leiders van Duitschiand en Italië. De indruk in Oslo. Hetb ericht van Frankrijks verzoek om sta king der vijandelijkheden heeft in de Noor- sche hoofdstad het allergrootste opzien ge baard. Dc eerste indruk is, dat thans in strijd met alle verzekeringen van de Londenscha radio niet meer te twijfelen valt' aan de Duit sche overwinning. Het .feit, dat Churchill on danks zijn persoonlijk verschijnen in Frank rijk, Reynaud niet kon houden, wordt hier opgevat als de scheiding der wegen van Frankrijk en Engeland. Nationen schrijft: Vele Franschen zullen thans waarschijnlijk met tegenzin en ontzetting denken aan die politiek van hun land, die zich liet spannen voor dc garantie van Polen en die sindsdien de wenschen van Londen tot het bittere ein de volgde. In denzeifden geest leveren de hla den in de Zweedsche hoofdstad commentaar op de capitulatie van Frankrijk. Argentijnsche indruk. Het per radio en in de dagbladen gepubli ceerde bericht met de mededeeling der nieu we Fransche regecring. dat zij de vijandelijk" heden moet staken, heeft hier een zeer ster ken indruk gemaakt. Gezien de nietrwe ontwikkeling ontmoet de mededeeling van Engeland, dat het den strijd aleon tot aan de eindoverwinning wil voortzetten, groote scepsis. Hongaarsche gelnkwenschen. Een delegatie der regeeringspartij in Hon garije heeft zich Maandagmiddag naar den Duitschen gezant, von Erdmannsdorff, be geven om haar vreugde tot uitdrukking te brengen over de geweldige wapensuccessen der Duitsche weermacht, die voor Honga rije hun bekroning vinden in de bezetting van het kasteel van Versailles en het Tri- anon.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2