Engeland strijdt voort Estlanders EEHHEIDSBiHDEK OP KOMSE Plunderaars stilsn juweelen uit aan brandkast De Engelschen zitten alléén op hun eiland TUNIS, MALTA en CORSICA opnieuw gebombardeerd N.S.B. erkent de vergadering der Staten niet meer POST De rijksmiddelen in Mei Met een handgranaat gespeeld Rare verzoeningspogingen Vóór den val van Reynaud Provinciale Staten van Noordhoüand NATIONAAL-SOC IA LISTEN VER LATEN DE ZAAL De Provinciale Staten van Noordholland zijn gisteren bijeen gekomen onder leiding van den Commissaris der Koningin Mr. Dr. A. Baron Rüell, die in zijn openingsrede een beroep deed op aller medewerking om de beraadslagingen te voeren met waardigheid en in den geest van samenwerking, welke bovenal noodig zijn in de tegenwoordige om standigheden. Het Nederlandschc volk moet met vast beleid en zelfvertrouwen zich aan passen aan den gewijzigden toestand. Ook van Noordholland kan de dringende behoef te niet worden ontkend tot de ontplooiing van alle krachten, welke verdacht worden om met fier zelfvertrouwen aan de gevol gen dezer worsteling het hoofd te bieden en zoo mogelijk een gunstig verschiet tegemoet te gaan. Spreker herdacht de gevallenen en speciaal diegenen, die in dienst waren van de provincie. Na deze rede kreeg de heer Vlekke (N.S.B.) het woord. Hij verklaarde, dat het toeval was, dat deze vergadering gehouden kon worden en dat de N.S.B.-leden haar konden bijwonen. Het had ook kunnen zijn, da de voorzitter ook de vier N.S.B.-leden had kunnen her denken, aangezien tijdens de oorlogsdagen een golf van terreur tegen de nationaal-so- cialisten is ontketend. De heer Vlekke zeide voorts, er aan gedacht te hebben, hoe men zijn intrede moest doen in een gezelschap, waarvan de leden behooren tot, het politiek verband der democratie, dat moordaanslagen gepleegd heeft op nationaal-socialisten. De Voorzitter verzocht den heer Vlekke, thans geen politiek debat te houden. De heer Vlekke voortgaande, zeide, dat de N.S.B.-ers op 10 Mei als tuchthuisboeven zijn behandeld en dat liet sadisme op hen werd hot gevierd, ook in de provincie Noordhol land. (Geroep op de publieke tribune: schan de.) De Voorzitter: „Uw verklaring heeft met de provinciale zaken niets te maken. Als u zoo doorgaat, moet ik u het woord ontne men." De heer Vlekke: „Laat u mij toch spre ken. U -verwekt zelf incidenten. Mannen en vrouwen zijn uit hun gezinnen weggehaald, waardoor kinderen aan hun lot werden over gelaten." De voorzitter: „U moet nu uitscheiden". De heer Vlekke: „Ik wil U ons hesluit me- dcdeelen en desnoods de argumenteering daarvan weglaten". De voorzitter ontname echer den heer Vlekke hierna het woord en stelde het vol gende punt van de agenda aan de orde. De heer Vlekke vroeg wederom het woord, hetgeen de vooizitter niet toestond. Nadat van de tribune allerlei uit roepen weerklonken, schorste de voorzitter de vergadering en gaf or- der aan het publiek op de tribune deze te verlaten. Aanvankelijk werd hieraan geen gevolg gegeven, doch op een wenk van den heer Vlekke gingen alle bezoekers op een na weg, Een bode verzocht dezen bezoeker ook heen te gaan, doch hij kreeg een weigerend antwoord. De voorzitter- liet daarna politie-assistentie inroe pen. Toen twee agenten verschenen, verliet ook de laatste bezoeker de pubieke tribune. Vervolgens bracht Mr. Bruch rapport uit over het onderzoek der geloofsbrieven van vier nieuw benoemde leden. De vergadering besloot tot toelating der leden. Dc -lieer Vlekke vraagt opnieuw het woord, hetgeen door den voorzitter geweigerd wordt. De heer Vleke: „U ontneemt mij mijn recht als Statenlid". De voorzitter: „lk heb u alle gelegenheid gegeven een verklaring af te leggen, maar daarvan hebt u misbruik gemaakt. Wilt u thans het woord over de toelating van de nieuwe leden?" De heer Vlekke antwoordt bevestigend en verklaart, dat het thans niet meer noodig is de Provinciale Staten in hun tegen woordige samenstelling te continuccren Daar om is ook het vervangen van afgetreden leden overbodig. Voor de nationaal-socialis ten is na 10 Mei het parlementaire stelsel verdwenen. Zij erkennen dus deze verga dering der Staten niet en zullen hem ver laten om er in een andere hoedanigheid in terug te koeren. De vier N.S.B.-leden, die o.a. hun zwart hemd en een koppelriem droe gen. verlieten hierna de zaal. Vervolgens werden de nieuwe leden der Staten, de hoe ren P. Kuiper, Mr. N. Okma, Mr. 11. Wester- mann en Joh.' de Veer beëedigd en ge ïnstalleerd. Nadat de' voorzitter mcdedcoling had ge daan van de ingekomen stukken, werd tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten herkozen de heer E. Luden. In de vacature in den raad van toezicht van de provinciale bedrijven, ontstaan door het bedanken van den heer Klaas de Vries, werd gekozen de heer A. Sietsma. De overige agendapunten werden commisoriaal gemaakt. Op 2 Juli zullen de Staten weer bijeen ko men. OM HET KAMPIOEN VAN AMSTERDAM. Op het A.F.C.-terrein werd gisteravond voor het kampioenschap van Amsterdam de wedstrijd Blauw WitD.W.S. gespeeld. D.W.S. won met 2—0. KAMPIOENSCOMPETITIE K.N.V.B. Naar wij vernemen zijn de volgende wed strijden om het kampioenschap van Neder land vastgesteld: Zondag 23 Juni: Heraclcs—Blauw Wit; G.V.A.V.Feijenoord. Zondag 30 Juni: Juliana—Heracles; Feijen oord—Blauw Wit. Zondag 7 Juli: G.V.A.V.—Juliana; Hera clcs—Feijenoord. weer sneller tempo Nachtpostvervoer nog niet her steld. Reeds eenige dagen na het einde van de oorlogshandelingen in Nederland is de post begonnen alles in het werk te stellen, ten einde met de grensprovincies, vooral ook het moeilijk bereikbare Zeeland, verbinding tot stand te brengen. Hierin is men volledig geslaagd. Hetzelfde geldt voor de verbindingen met Twente en de Noordelijke provinciën. Via Deventer de brug bij Zwolle is nog defect wordt naar en van deze bestemmingen thans vijf maal per dag post vervoerd. Post voor Friesland wordt ook regelmatig via de route Enkhuizen—Stavoren verzonden,. Daar de vervoerscapaciteit der treinen beperkt is, worden ook nog groote hoeveelheden pak- ketpost en drukwerk voor het Noorden mei den bootdienst Amsterdam—Kampen meege geven. Zoo begint het postvervoer zich geleidelijk over het gehccle land te herstellen. Door snelle en veelvuldige verzending staat het, wat het dagvervoer betreft, nog slechts wei nig bij het postvervoer van voor den oorlog ten achter, zegt het Hsb. Alleen het nacht postvervoer ontbreekt nog. Op een spoedige weder in dienststelling van de nachtpost- treinen en de daarbij aansluitende autodien sten is op dit oogenblik echter nog weinig uitzicht. Jongen zal rechterarm moeten missen. Maandagmiddag vond de tienjarige Cor- nelis Kot op Tholen een handgranaat. Ter wijl een paar kleine kinderen voorbij liepen wierp de knaap het gevaarlijke voorwerp weg. doch er gebeurde niets. Hij raapte de handgranaat weer op, maar nauwelijks had hij bot projectiel in de hand, of het ontplof te. De jongen kreeg ernstige wonden aan hand en arm. terwijl de kinderen, die het dichtst bij hem stonden, eveneens verwon dingen opliepen. Men bracht Cornelis Kot naar het alge meen Burger Ga*thuis te Bergen op Zoom, waar zijn rechterhand werd geamputeerd. Vermoedelijk zal hij ook zijn rechterarm moeten missen. Opbrengst bijna f 12 millioen be neden de raming. In vijf maan den ruim f 2 millioen minder dan was geraamd. De Rijksmiddelen brachten in Mei f 23.62 millioen op tegen f 36.54 millioen in Mei 1939 en f 37.54 millioen al 1/12 der raming. In de eerste vijf maanden van 1940 bedroogen de totale ontvangsten f 1S5.39 millioen (v. j. f 185.08 millioen) bij f 187.71 millioen als 5/12 der raming. Wat de kohierbelasting bc treft over eind Mei in totaal'f 62.69 millioen op kohier gebracht'tegen f 51.27 millioen eind Mei 1939. IN DEN KIJKERT GELOOPEN! Vier personen te Delft gearres teerd. Gedurende de oorlogsdagen werd uit een dor rijksgebouwen te Delft bijna 200 prisma kijkers gestolen tot een gezamenlijke waarde van ruim 8000 gulden. Verdacht van dief stal, subsidiair heling heeft de politie thans vier personen uit Delft gearresteerd,. Het on derzoek wordt voortgezet. Geen distributie. Hoewel op het oogenblik nog geen distri butie van rijwielbanden voor het publiek wordt overwogen, kan reeds worden mede gedeeld, dat de banden, zooals wij tot op he den gebruikten, niet meer worden aange maakt. In de plaats daarvan zullen de rub berfabrieken, in overleg met het Rijksbureau rubber, voortaan een eenheidsband vervaar digen van zwarte kleur. Hoe hoog de prijs hiervan zal zijn, is nog niet bekend. De nieuwe band zal n&t van synthetische doch van gewone natuurrubber worden ge maakt. De zwarte kleur is gekozen, omdat deze het minst gevoelig is voor bijmenging met andere producten, welke de eenheids- band zal moeten bevatten. Het eenige ver schil dat nog tusschcn de fabrikaten der on derscheiden fabrieken zal bestaan, zal gele gen zijn in het profiel, in de bepaling waar van producenten vrij zijn. In verband hiermede zal het den fabrikan ten niet mogelijk, zijn. de gebruikelijke ga rantiebepalingen te handhaven. De nieuwe eenhcidsband wordt zonder garantie afgelc verd. Ook de garantie op reeds geleverde banden van het oude fabrikaat is, blijkens een mededeeling aan den handel, vervallen, Op basis van het vroegere verbruik zul len do rijwielhandelaren regelmatig toewij zingen krijgen van eenheidsbanden. Wan neer het publick zich verstandig gedraagt en niet tot onnoodige en overijlde inkoopen overgaat, zal het, naar do directie van een groote bandenfabriek ons mededeelde, niet noodig zijn om alsnog distributie voor den verbruiker onder de oogen te zien, Voet&at De rechtbank te Rotterdam heeft uitspraak gedaan is de zaak tegen een drietal plun deraars, die op 19 Mei j.L bij hot puinrui men op de Schiekade op een brandkast van den heer Kok waren gestuit, waarin zich voor ongeveer f 16.000 aan goud- en juweelen sieraden bevonden. Toen recher cheurs, die door den eigenaar gewaarschuwd waren, dat zijn brandkast onder het puin lag, ter plaatse verschenen, hadden de mannen reeds een belangrijk deel van de sieraden bij zich gestoken. De officier van justitie had tegen de plunderaars, den •28-jarigen loswerkman A. K., den 3G-jari gen grondwerker P. v. d. G. en den 4l-jari- gen expeditieknecht H. v. d. L., elk twee jaar gevangenisstraf gererjnireerd. Oe rechtbank veroordeelde hen ieder tot anderhalf jaar gevangenisstraf. De Amsterdanasche politie tracht thans een man op te sporen, die tot tweemaaal toe de ruiten van de woning van zijn zoon heeft ingegooid.De man had ruzie met zijn vrouw gemaaktt, die hem daarop had verlaten en haar intrek bij haar zoon had genomen. De vader wilde de twist weer bijleggen, doch hem werd den toegang tot de woning gewei- gerd.Uit baloorigheid heeft hij nu gister nacht en in don morgen de ruiten van het huis vernield. Uiteraard tracht de politic te voorkomen, dat dergelijk vandalisme her haald wordt. De man zelf is thans voort vluchtig. Italiaansche pers klaagt over de slechte behandeling van Italiaan sche burgers in Frankrijk. Rome, 18 Juni (D.N.B.) Italiaan sche persvertegenwoordigers schrij ven over de terreur, die de vroegere minister van binncnlandsche zaken, Mandel, heeft uitgeoefend. Volgens deze verslagen had.Mandcl de laatste dagen va"n het regime van Reynaud de macht geheel aan zich getrokken en oofende hij een bloedige geweld- heerschappij uit. Al zijn tegenstan ders en de met het rcchtscho kamp verbonden persoonlijkheden liet hij als vijfde colonne neerschieten. In den Giornale d'Italia wordt verhaald, dat Mandei op het laatste oogenblik de Ita liaansche ambassade heeft doen omsingelen en heeft doen mededeelen, dat de ambassa deur cn zijn geheele personeel gearresteerd werden. Hierna volgde voor de Italiaansche ambassade een ware gevangenschap, volko men geïsoleerd van de buitenwereld. De ambassade werd, met schending van de ex territorialiteit doorzocht door do politic, alle documenten werden in beslag genomen. De laatste dagen waren 3000 Italianen gearres teerd en op een sportveld opgesloten. Acht cn veertig uur kregen zij water noch brood. Een politiek systeem ineengestort Op het oogenblik dat de Ftihrer en de Duce hun besprekingen voeren, geven de Duit- sche bladen nog eenmaal een overzicht van den toestand. Terwijl het v erzoek van Pétain, zoo schrijft de Duitsche Allgemcine Zeitung op alle mo gelijkheden wordt onderzocht, gaat de strijd tegen den wankelenden vijand in Frankrijk verder. In dit verband wordt door de bladen gewezen op het legerbericht van het opperbc vel van de weermacht, waaruit blijkt, dat de opmarsch van de Duitsche legers over puin- hoopen van het verslagen Fransche leger voortgaat. Vanzelfsprekend gedenken de bla den in dit uur het Duitsche verzoek om wapenstilstand, dat Duitschland 22 jaar gele den aan zijn tegenstanders richten moest. De Nachtsausgabc geeft een uitvoerige beschrij ving over de behandeling van de Duitsche on derhandelaars. Het telt de voorwaarden op van den opperbevelhebber Foch, die toen door den tolk van de Duitsche delegatie wer den voorgelezen. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft: Het ongeduld, waarmede men zich er over verbaast, dat de dag waar op Frankrijk dc wapens heeft neergelegd nog niet is vastgelegd in de Duitsche voorwaar den, is in ieder opzicht misplaatst. Het uur der afrekening met Frankrijk is gekomen. De Franschen hadden twintig jaar na Ver- sailles gelegenheid, het onrecht, dat zij ons in 1919 hadden aangedaan, te herstellen. Ook het appèl, dat thans de oude soldaten bijeen moeten komen, is misplaatst. Dc aan Engeland onderhorige plutocraten hebben in Frankrijk geregeerd cn het Fransche le ger heeft hen gehoorzaamd en stond aan getreden om Duitschland te vernietigen. De Angriff schrijft over het verschil van toen en nu. dat toen de Duitsche legers ongeslagen waren, ordelijk terugtrokken. Alleen dc eindoverwinning werd hun ont futseld. omdat achter hen het vaderland ineenstortte. Het leger van Frankrijk, welks deelen wij thans voor ons uitjagen of om singelen is verslagen, vernietigd en ver strooid. In verhand met deze kenschetsing van den toestand, leveren de bladen ook commentaar op de gisteren door Churchill gehouden rede. Het komt er niet moer op aan, zoo schrijft de Frankfurter Zeitung, wat Churchill over de gebeurtenis een denkt, het komt er alleen nog op aan, hoe de gebeurtenissen zelf zich ontwikkelen. Hoe ook de ontwikkeling zal zijn, Enge land staat alleen. Met de ramp, die» over Frankrijk gekomen is, is niet aJleen een bondgenoot van Engeland verdwenen, doch is een politiek systeem ineengestort. Wat ook de Führcr en de Duce in hun uitspraak over dc nieuwe orde in Europa zullen be slissen, dit besluit zal een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van het vasteland van Europa inluiden cn Engeland zal hierbij niet tegenwoordig zijn en niets mee te pra ten hebben. De Engelschen zitten alleen op hun eiland, dat geen eiland meer is. De zaak der wereld, die zij zeggen te verdedi- ken, is slechts nog hun eigen zaak. Verklaring van| Churchill NIET-AMERIKAANSCHE BEZITTINGEN OP HET WESTELIJKE HALFROND. Do Amerikaansche senaat heeft de motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de Ver. Staten de overdracht van bezittingen van een niet-Amerikaansche mogendheid op het Westclijko halfrond aan een andere niot-Amerikaanschc mogendheid niet zou erkennen. moeten hun wapens inleveren In Letland nog geen nieuwe re geering. Minister-pfesident Uluots van Estland heeft gisterenavond in een radiorede mede gedeeld, dat te Narva tusschen de militaire autoriteiten van Estland en. van de Sovjet- Unie een accoord onderteekend is over het onderbrengen van dc Sovjet-Russische troe pen in Estland cn andere daarmede samen hangende kwesties. Ter voorkoming van mis verstanden en provocaties moet de geheele burgerbevolking van Estland op grond van dit accoord haar wapens inleveren. Na erop te hebben gewezen, dat dc bewe gingen cn verplaatsingen der Sovjet-Russi sche troepen-onderdeelcn overeenkomstig dc plannen in goede orde cn zonder cenig in cident geschied zijn, verklaarde do premier, dat het pact van wederzijdschen bijstand, dat het vorig jaar met de Sovjet-Unie is ge sloten en de aanvullende accoorden cn rege lingen van thans ten doel hebben, op basis van wederzijdsch vertrouwen de belangen van de militaire bescherming der beido ver dragspartijen en den vrede te waarborgen en daardoor productieven arbeid mogelijk te maken. Uluots deelde verder mede, dat in F.stlnnd ook thans nog in elk opzicht de grondwettige orde van kracht is en hij spoorde do bevolking aan, evenals tot dusver de orde en rust te bewaren cn het dage- lijksch werk te verrichten. Ook dc nieuwe minister-president van Li- tauen Paleckis heeft in een radiotoespraak tot het I.ittausche volk verklaard, dat de Littausche regeering haar voornaamste taak ziet in het verwezenlijken van oprechte vriendschappelijke betrekkingen met de Sov jet-Unie. In zijn verder betoog zeide dc mi nister-president o.m.: de nieuwe rcecerine is ontstaan op de puinhoopen van een door eigenbaat geleide dictatuur, die veertien jaar lang het volk heeft onderdrukt. De regeering zal wegen bewandelen, die het geheele wel zijn. de cultureclen vooruitgang en niaterice- len welstand ten doel hebben. Politieke gevangenen in Litauen in vrijheid. Alle politieke gevangenen zijn thans uit de Litausche tuchthuizen en gevangenissen ontslagen. Heden wordt te hunnci* eer in de arbeidskamer een betooging gehouden. Nog geen nieuwe regeering Letiand. Omtrent de vorming eener nieuwe regee ring in Letland zijn nog geen officiccle mc- dedeelingen gepubliceerd. Men venvacht, dat met de totstandkoming dezer regeering nog enkele dagen gemoeid zullen zijn. In Riga zijn nog meer sovjet Russische troepen binnengemarcheerd, zonder dat zich hierbij incidenten hebben voorgedaan. Behalve Riga weiden nog de steden Duc- naburg, Mitau, Goldingen, Tuckum, Talsen, Rczckue en Ludscn bezet. ,ZOO NOODIG JAREN LANG, ZOO NOODIG ALLEEN." CHURCHILL SPREEKT IN HE^ LAGERHUIS. In het Lagerhuis heeft Churchill een ver klaring afgelegd over den oorlogstoestand. In den aanvang van zijn rede schreef hij, al dus het D.N.B., de schuld aan de „kolossale militaire ramp" toe aan het Fransche opper bevel, dat den terugtocht van de noordelijke legers uit Belgic na den doorbraak door het Fransche front bij Sedan cn aan de Maa* had vertraagd. Deze vertraging heeft het ver lies van vijftien of zestien Fransche divisies ten gevolge gehad en het geheele Britsche expediticlegcr tijdens de critieke periode uit zijn actie geworpen. Het uitblijven van een Engclsch" expeditieleger motiveerde Churchill er mede, dat het verlies van het ma teriaal in den slag in Vlaanderen eenige weken had geëischt voor het opnieuw vervaardigen van oorlogs tuig. In dc eerste twee van die we ken is de slag in Frankrijk verloren. Slechts drie Britsche divisies, had den aan het front kunnen blijven. Zij hebben zware verliezen geleden. Voortgaande keerde Churchill zich tegen de oneenigheden betreffende de samenstel- ling van het kabinet. Zijn leden zullen ook verder naast elkander blijven staan en met goedkeuring van het Lagerhuis den oorlog verder voeren. Churchill stelde voor de debatten uit te stellen tot de geheime zitting op Donderdag. Reeds veertien dagen geleden heeft hij ge zegd, dat, wat er ook in Frankrijk zou ge beuren, dit geen effect zou hebben op de vastbeslotenheid van Engeland om verder te strijden. „Zoo noodig jaren lang, zoo noodig alleen." Verder zeide Churchill, dat de Franschen hun toekomst op het spel zoden zetten, wan neer zij niet den oorlog zouden voortzetten, volgens hun verdragsverplichtingen, waar van Engeland hen niet bevrijd heeft. „Inval in Engeland onmogelijke." In het verdere verloop van zijn Lagerhuis rede sprak Churchill over de mogelijkheid van een inval in Engeland uit zee of uit de lucht, welke mogelijkheid hij ontkende. Voortgaande sprak hij over de redenen, waarom Engeland den oorlog wil voortzet ten. Deskundigen hebben hem aangehaden zulks te doen. Er bestaat goede hoop op een eindoverwinning. De dominions hebben verklaard het lot van het moederland te willen deelen en tot het einde te wilen vol houden. Nadat Churchill ten slotte Frankrijk had beticht vap een verdragsschending, wan neer het eventueel den oorlog niet voort zet, verklaarde hij in dcnzelfden adems, dat Engeland na de eindoverwinning Frankrijk wilde doen deelen in de winst. Hetzelfde beloofde hij den Polen, den Noren, den Ne derlanders. den Belgen en allen anderen, die hun zaak vereenigd hadden met de Brit sche. Persstemmen» De Londentsche avondbladen klemmen zicli vast aan de veklaring van Churchill, dat Engeland besloten heeft verder te vech ten. De „Evening Standard" bevat een oproep tot „opstand tegen Hitier", dien Engeland met zijn propaganda cn ieder ter beschik king staand middel moet steunen, teneinde een „continentale revolutie" te verwekken. De „Evening News" schrijft, dat Engeland tot iederen prijs zal volhouden, teneinde een „Pax Germanica", die Engeland tot slaaf zou maken, te verhinderen. Ifaliaansch legerbericht Twee tankbooten der geallieer* den tot zinken gebracht. Het algemeen hoofdkwartier van het Ita liaansche leger meldt: In den nacht van 16 en 17 Juni werden doeltreffende bombardementen uitgevoerd op de Marinebasis Bizerta (Tunis), op mili taire objecten van Malta en de vliegvelden van Corsica. Onze duikbooten brachten twee vijandelijke tankbooten tot zinken, waaron der een van groote tonnage. In Noord-Afrika duren de operaties aan de grenzen van Cvrenaica met succes voort, waarbij luchtbases en militaire doelwitten van den opper-Socdan gebombardeerd wor den. Al onze toestellen zijn teruggekeerd. Drie vijandelijke machines werden op den grond vernield en een jachtvliegtuig werd in een luchtgevecht neergehaald. Eenige vluchten van den vijand brachten ons geen schade van beteekenis. Een vlieg tuig werd brandend neergeschoten. De vij and heeft in den nacht van gisteren zijn luchtaanvallen in Italië voortgezet en niet- militaire objecten bestookt. Te Milaan wer den huizen beschadigd alsmede een zuster tehuis. Onder de burgerbevolking werden twee personen gedood en eenigen gewond. In Ligurië heeft het luchtdoeugeschut vier vij andelijke vliegtuigen neergehaald.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2