De voedselvoorziening Dc Spaanschc grens bereikt op niet militaire doelen De reis der Italiaaascbe diplomatea uit Egypte Geweldige buit aan oorlogstuig Dc Presidentsverkiezingen in de V.S. Nu gedeputeerde Polak verdwenen is Duitsche uniformen misbruikt BOMMEN OP ARNHEM {'-vvrfv VÏV -ter Wat bij bom-aanvallen in Noord en Wcst-Duitschland getroffen werd. In tegenstelling niet <lc officieele mcdcdcelingen van het Britsche mi nisterie van luchtvaart, volgens wel ke «le Engelsche vliegers slechts mi litaire objecten zouden hebben aan gevallen, maakt men van bevoegde Duitsche zijde opnieuw melding van een aantal bombardementen van de laatste dagen, waarbij alleen zuiver niet-militaire objecten werden ge troffen. Zoo zijn- te Munster, op ile woonwijken 30 bommen gevallen en op de brouwerij West- falia en omgeving 11, waardoor geringe schade werd geleden en cenige branden ont stonden, die onmiddellijk gebluscht konden worden. In de wijk Marxloh te Duisburg zijn op 12 huizen 25 brandbommen geworpen. De branden werden onverwijld gebluscht. De schade is slechts gering Ook ten noorden en ten oosten van Wezel zijn op vier kleine plaatsen in totaal 1G explosieve en 32 brand bommen geworpen. Alleen dc grond werd beschadigd. Op Walsum zijn li explosieve en 9 brandbommen gevallen, waarbij drie koelen gedood werden. Overigens werd er geen schade aangericht. Zelfs de afgelegen badplaats I.ippspringc werd niet ontzien. Hier vielen 10 bommen op het open veld. Bif de nachtelijke Duitsche aanvallen op havens en vliegvelden in Engeland zijn daar entogen uitsluitend installaties en fabrieken .van strategische bctcokenis vernield. Bommen op Harne. In den middag van 2G Juni dook uit laag hangende .wolken een Dritsch vliegtuig op boven het centrum van do stad Harne in Wrstfalen en wierp 8 explosieve bommen op oen woonwijk. Vier personen werden gedood, 10 zwaar gewond en verschillende licht ge wond. Onder de dooden waren 3 kinderen, die op straat snoeiden. Twee woonhuizen zijn zwaar beschadigd. In den verren om trek bevindt zich noch militair doel, noch een fabriek. liet luchtafweergeschut, dat onmiddellijk in werking kwam, belette het vliegtuig verdere aanvallen te doen. Even snel als liet uit dc wolken was gekomen, .verdween bet weer. Dc luchtaanvallen op Italië. T)c hui ter ^ndsclio journalisten, die de schade in miscIiouw hebben genomen, welke du,, ..andclijko bomaanvallen in Ge nua is aangericht, hebben er zich ten volle van kunnen overtuigen, dat geen enkel mili tair of maritiem doel is geraakt. Zij hebben vastgesteld, dat de slachtoffers van den aan val uitsluitend burgers zijn en dut de ma- terieelc schade zeer beperkt is. Te Sestri 1'onente, waar zich een marine werf bevindt, heeft de vijand 250 schoten gc- lost, waardoor 11 huizen van burgers zijn vernield, terwijl 3 dooden en talrijke gewon den zijn te betreuren. Duitsch legerbericht Luchtgevechten Het Duitsche oppercommando der weer macht maakt* bekend: Zooals in liet vvapenstilstandsverdrag was bepaald, hebben onze in de kuststrook optrekkende snelle afdeelingcn gisteravond ten Zuiden van Bayonne de Spaanschc grens bereikt. Daarmede is de geheele kust van liet Kanaal en don Atlantischcn Oceaan van Frankrijk In ons hechte bezit. Kapitein-luitenant Prien meldt het tot zinken brengen van 40.100 ton vijandelijke koopvnnrdijtonnage. Gevechtsgroepen van liet luehtvvapen heb ben onk In den nacht van 28 Juni wapen- fabrieken en hpveninstalaties in Zuid- en Midden-Engeland met succes met bommen aangevallen. Ontploffingen en felo branden werden voor een deel nog lang na dc aan vallen waargenomen. Op 2? Juni vlogen overdag op verscheide ne plaatsen van dc Nederlandsch-Belgische kust Britsche vliegtuigen binnen. Zij wer den door onze jacht toestellen aangevallen, waarbij on een plaats alle 6 binnen gevlo gen toestellen neergeschoten werden. Twee andere vliegtuigen gelukte bet, gedekt door laaghangende wolkbanken door le dringen tot in de streek van Hannovér en lxvnunen neer te werpen. Kr vielen verscheidene doo den en gewonden en er werd eenige mate riele schilde aangericht Ook in den nacht van 28 Juni vlogen we derom Britsche vliegtuigen West- en Noord- Duitsrli'and binnen. Op verscheidene plaat- s-Mi. onder meer ook op woonhuizen, wer den bommen gowornen. waarbij verschei dene personen werden gedood of gewond. ltii een nanvaDpoging op hot vliegveld Stavnnger-Sola werd een Kngelsch vliegtuig nogtljds de nadering boven zee neergescho ten. Onze nachtmeers schoten drie vijandelijke vliegtuigen neer. Het luchtafweergeschut der marine baalde twee vijandelijk^ vliegtuigen neer. In totaal verloor de tegenstander op 27 Juni 12 vlieg tuigen. 15cn eigen vliegtuig wordt vermist. De toestand in verband met de vele gevangenen. Dc geweldige aantallen gevangenen, die genoemd zijn in de lcgerberichtcn van de afgcloopcn weken, zouden tot de veronder stelling kunnen leiden, dat Duitschland zich voor een moeilijk voedingsprobleem ziet geplaatst. In dit verband stelt dc „Berliner Bocrscn Zeitung" vast: Groote aantallen gevangenen zijn al weer naar hun vaderland teruggekeerd. Dit was bet geval in Polen, Noorwegen en Nederland Ken groot aantal gevangenen is onmiddel lijk in bet productieproces ingeschakeld, vooral in den landbouw, waar een onge stoord bedrijfsleven zoowel in bet belang van de inwoners als van dc Duitsche bezet ting is. Het streven is er op gericht de ge vangenen zoo veel mogelijk door hun vader land tc doen voeden. Tegen dc bijzondere eischon van een overbrugging op korten ter mijn zijn wij opgewassen, dank bij de bui tengewoon groote voorraden levensmiddelen waarover Groot-Duitschland beschikt. Men mag ook niet vergeten, dat zelfs de levens behoeften van de milliocncn gevangenen slechts een fractie vormen van hetgeen voor de verzorging van een volk van tachtig mil- lioen noodig is en dus ook geen beslissende» invloed kunnen hebben op de voedselpositie. Voorts zijn er de voorraden, die in de bezette gebieden zijn buitgemaakt, en die gebruikt worden voor het voeden van de burgers en soldaten, die zich in deze gebieden bevin den. De schade, die deze voorraden hebben geleden, is veel minder dan verwacht werd. Boterrantsoen verhoogd. De Duitsche botervoorziening beeft zich als gevolg van de rationeel doorgevoerde melk productie zoo gunstig ontwikkeld, dat voort aan aan iedereen, diè hiervoor in aanmer king komt, een extra rantsoen van 125 gram kan worden toegestaan. De in de koelhuizen opgeslagen voorraden boter zijn, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, tot een tot dusver nog npoit bereikte hoeveelheid gestegen. Ook deltoestand op andere gebie den der levcnsmiddeleuvoorziening is gun stig. Onwaardige behandeling door Engelsche en Fransche soldaten. Do circa tweehonderd Italianen, die uit Egypte te Istanhoel zijn aangekomen, zou den gisteren onder leiding van den gezant Maz/.alini naar Italië doorreizen. Zij hebben verklaard, dat zij door dc Egyptische autori teiten zeer hoffelijk behandeld waren, aldus het D.N.B. In hun spcciulcn trein waren zij tot dc grens door don chef van bet protocol verge zeld. Dc bewaking van den diplomatieke» trein werd aan de grens van Palestina door zwaar gewapende Engelscnen overgenomen. Aan de rcisfacilitcitcn kwam een einde. Dc verzorging was primitief en dc reizigers hadden vooral gebrek aan water. Voor Haifa bleef dc trein zonder reden 36 uur in het open veld staan. Dc toestand werd echter nog erger bij den tocht door het Fransche man daatgebied Syrië. Een gewapend escorte van negers trad brutaal op. Eerst moest men rei zen in overvolle autobussen, waarbij geen voedsel en geen water te krijgen was, daar na in oude spoorwagons vol ongedierte, ter wijl de Franschon voortdurend chicanes maakten. Alle reizigers klaagden over de on waardige Engelsche en Fransche behande ling. die met ieder diplomatiek gebruik in strijd was. De reis over land heeft zeven dagen geduurd. In het Itaüaansch-Fransche wapenstilstands verdrag is een demilitarisatic-bepaling op genomen, welke van kracht blijft zoolang de vijandelijkheden tusschen Italië en het Brit sche Rijk voortduren. Militaire en maritie me verdedigingswerken vallen hieronder en de vlootbases van Toulon, Bizerta, Ajaccio en Oran. Op de kaart zijn deze vlootbases aan gegeven, alsmede de zone bij Libve, die bin nen twee weken na de onderteekening gede militariseerd moeten zijn. Duitschland beschikt thans over een enorme ijzer productie. liet frontbcricht van het D.N.B. luidt als volgt: In overeenstemming met het bezettings- plan sedert liet van kracht worden van den wapenstilstand zijn, evenals voorheen, over al in Frankrijk geweldige hoeveelheden wa pens en oorlogstuig van allerlei soort als mede groote voorraden benzine en belang rijke grondstoffen voor den oorlog in veilig heid gesteld. Door liet vlugge tempo, waarmede de Duit sche divisies overal voorwaarts stormden, is liet tot dusver nog niet mogelijk geweest ook maar slechts een globaal overzicht over den totale buit te verkrijgen. Vast staat, dat dc groote voorraden aan oorlogshiut, voorna melijk van indnstrieele grondstoffen van groote waarde zijn voor dc voortzetting van den strijd tegen Engeland. In dit verband moet er aan herinnerd wor den. dat zich thans de geheele Fransche ijzor ortsprodiictie, niet een jaarlijksche produc tie van dertig tot vijftig milliocn ton erts van prima kwaliteit in Duitsche banden bevindt en ten goede komt aan de Duitsche oorlog voering, terwijl voorheen een aanzienlijk ge deelte van de Fransche productie aan ruw ijzer en ruw staal naar Engeland werd uit gevoerd. Daar Engeland sedert de bezetting van N'arvik door de Duitsche troepen ook geen Zwecdsch erts meer kan betrekken, staat de Britsche oorlogvoering, voor een bij zonder groot dilemma Met bijzondere genoeg doening heeft de Duitsche openbare meening kennis genomen van de nicrlcdceling. dat ka pitein luitenant Prien meer dan 40.000 ton vijandelijke schcepsruimtc tot zinken heeft gebracht. Fransche troepen in Noord- Afrika leggen de wapens neer Het D.N.B. meldt: In welingelichte ltaliaansche kringen be vestigt men het bericht, dat de opperbevel hebber der Fransche strijdkrachten in Noord Afrika, generaal Nogues. op grond van het bevel van den generalisimus Weygand, zijn troepen in Marokko, Tunis en Algerije'order gegeven liectt, de wapens neer te leggen. Generaal Gouraud naar Marokko. De Fransche generaal Gouraud is Donder dag in 'langer aangekomen en gisteren naar Fransch-Marokko. doorgereisd, aldus het D.N.B. Naar verluidt heeft hij een speciale opdracht van maarschalk Pétain. Zijn reis moet verband houden met wijzigingen in het opperbevel der Noord-Afrikaansche troepen. WILLKIE REPUBLIKEINSCH CANDIDAAT. Do aanwijzing van Willkie tot rcpubli- kcinsch camlidaat voor het presidentschap, is geschied bij de zestiende stemming en wel in hoofdzaak ten koste van candidaten, die weinig vooruitzichten hadden. Alleen Sena tor Taft was in den eindstrijd een gevaarlij ke tegenstander voor W illkie. Nadat liet re sultaat vaststond, hebben de deelnemers aan de rcpublikcinsehen partijdag, onder grootcn bijval een besluit aangenomen, waarin werd vastgelegd, dat de aanwijzing van Willkie eenstemmig tot stand is gekomen. Willkie, die directeur-generaal is van een elcctrici- tcitsfabriek en 48 jaar oud is, heeft onmiddel lijk, nadat hij was aangewezen, verklaard, dat hij alles zal doen om de Amerikaansehc welvaart en de nationale eenheid te herstel-» len en om de landsverdediging te volmaken. De Japansche gezant uit Den Haag naar Batavia De Japansche gezant in Den Haag, Ishi, zal volgens persberichten, naar Batavia wor den gezonden om de Japansche regeering tc vertegenwoordigen bij den gouverneur-gene raal van Xederlandsch-Indic. Tegelijkertijd spreken de bladen van het voornemen om een diplomaat naar Fransch Indo-China te zen den. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft in verband hier mee verklaard, dat de Japansche gezant in Den Haag inderdaad naar Tokio is terugge roepen.. Na zijn terugkeer zal een beslissing worden genomen over zijn uitzending naar Batavia. Over het zenden van een bijzondere diploinatieken vertegenwoordiger naar Fransch-lndo-China is niets bekend. Geen opvolger voorloopig. Door de bepaling dat de Staten-Generaal voorloopig op non-actief is gesteld, komt de op 30 Juli a.s. vastgestelde vergadering van de Provinciale Staten van Noord-Holland tot verkiezing van leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te vervallen. Blijkens bedoelde verordening bepaalt de rijkscommissaris tevens in hoeverre verdere benoemingen van leden van Ged. Staten plaats vinden. In verband biermed kan in de vergadering van 2 Juli a.s. niet worden over gegaan tot benoeming van een lid van Ged. Staten in de vacature Polak. Deze benoe ming zal tot nader order moeten worden uit gesteld. Verklecde lieden trachten Joden geld af te persen. De Duitsche politie-autoriteiten- stellen pogingen in het werk om op het spoor tc komen van een aantal personen dat geheel ten onrechte gelden in beslag neemt bij Joodschc ingezetenen, liet zijn als Duitsch militair verklecde lieden die. zonder daar toe het minst bevoegd tc zijn, geld in be slag komen nemen, dat zij in eigen zak steken. Onmiddellijk nadat het eerste geval van soortgelijke oplichting ter kennis kwam van de Duitsche politie hebben le Duitsche politieautoriteiten de opsporing krachtig ter hand genomen. Verschillende menschen zijn de dupe ge worden van deze personen, door wien zij zich hebben laten intimidceren tot het af geven van hun geld. Het publiek dient ter dege op zijn hoede te zijn en wanneer men bezoek krijgt van lieden, die beweren geld in beslag te moeten nemen, is het geraden onmiddellijk naar een legitimatie te vragen en de politie ie waarschuwen. Het publiek kan er, volgens de Tel., van overtuigd zijn, dat het daarbij de volle me dewerking van de Duitsche politie zal on dervinden. Eén zwaargewonde, matericcle schade. Aanval bedoeld op den spoorweg? In vervolg op het bericht elders in dit nummer over den hom-aanslag op Arnhem worden nog de volgende bijzonderheden vermeld: In den vorigen nacht heeft ook Arnhem een Engelsche bomaanval te verduren gehad. Een bombarde mentsvliegtuig wierp omstreeks half drie aan den Oostrand van de stad een viertal bommen af. Eén huis werd getroffen, een groot aantal hui zen werd door rondvliegende bom scherven ernstig bcchadigd. Een man werd zwaar gewond onder de puin; hoopen van een buis aan de Spijker straat vandaan gehaald. Vele andere burgei's liepen lichtere wonden op. Een paar buisgezinnen zijn op wonder baarlijke wijze aan den dood ontsnapt. In een huis, dat tijdens den oorlog reeds door een granaatscherf was getroffen en juist weer in gebruik genomen was, vond een in storting plaats, zonder dat iemand gewond werd. In een andere woning stortte de ach- terbouw in, waardoor eenige kindcrerf in hun bed onder het puin bedolven werden. Toen de kinderen bevrijd waren, aldus de Tel. bleek geen hunner letsel te hebben ge kregen. Van een groot aantal huizen in de 's-Gravenmolenstraat zijn de daken vernield. In een groot deel van het Oosten van de stad zijn de ruiten der woningen vernield. Vermoedelijk was dc aanval gericht op een spoorweg in de omgeving. BIZCRT^ C r - rvj BMSCHÈ'VIOOTSTEUKPWTB* FRANSCHE - l. -* TAL 'AAN SC HE - BR/TSCHE INVLOEDSSFEER n PRlTSCH BEZtT CRANSCH A 'TALIAANSCH - f I SE DE MILITARISEERDE 0 tOO VLOOTBASES - lapnaka!f F i 7 f f K PALESTINA 'e s xp re ncai; COMMUNISTISCH DAGBLAD VERBODEN Naar de Telegraaf verneemt, is „Het Volks dagblad", bet orgaan van dc Communisti sche partij Nederland, op last van de auto riteiten verboden. Men zou Donderdag juist de dagelijksche oplage drukken, toen van hoogerhand bevel werd gegeven de uitgave te staken. Het verbod van uitgave van het communis tische blad is genomen op grond van dc on langs verschenen Verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Xederlandsche gebied, betreffende de bevoegdheden van de secretarissen-generaal van dc Xederlandsche departementen van Algemeen Bestuur. Hier in wordt o.in. over de uitgifte van drukwer ken het volgende bepaald: „Indien het belang van de openbare orde en het openbaar leven zulks cischt, zal de bevoegde procureur-generaal, fungeerend directeur van politie, de noodige maatrege len treffen". Een kilo goud f 2009- waard. De prijzen, waartegen de Nederlandsche Bank goud of gouden munten van particu lieren, ingevolge de gisteren verschenen De- viezenverordening, kan koopen, zijn met in gang van heden als volgt vastgesteld: Gouden baren f2009.per K.G. Gouden tientjes f 12.14 per stuk Gouden vijfjes f 6.07 per stuk Gouden dollars f 3.016 per stuk Gouden ponden i 14.68 per stuk Gouden 20 frs. f 11.62 per stuk De goudprijs is dus gelijk aan dien, welke hier gold sinds de herwaardeering van het goud op 24 Januari 1940, waaroii de gulden met 18 gedevalueerd werd. De prijzen der munten zijn op basis van dezen goudprijs berekend; voor gouden dollars komt dit overeen met een dollarnotcering van f 1.776. Broodbons voor het Avondmaal EEN REGELING GETROFFEN. De regeeringscommissaris voor de voed selvoorziening heeft zich bereid verklaard, aan de behoefte aan brood voor de bedie ning van het Heilig Avondmaal tegemoet te komen, indien de aanvragen daartoe van uit de protestantsche kerkgenootschappen centraal behandeld worden. De kerkeraden moeten tijdig een opgave van het benoo- digd aantal brooden, den datum en het adres voor de toezending der broodbons aan het secretariaat der Synode, Java- straat 100, Den Haag, zenden. Een voorwaarde van den rcgeeringscom- missie was nog. dat iemand zich voor de redelijkheid en de goede trouw der aan vragen verantwoordelijk zou stellen; prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine heeft dat, volgens liet Hsb., gedaan. Geëvacueerde bestolen Roof door verhuizers. Een dame uit Amersfoort, die naar de re sidentie was geëvacueerd en daar aan den Krancnburgcrwcg tijdelijk verblijf hield, be sloot dezer dagen weer naar baar oude woon plaats terug te keeren. Een Haagsche expe ditiefirma zou haar bezittingen, welke zij mee naar Den Haag had genomen, terug brengen. Hieronder bevond zich een linnen kast met een busje met een aantal gouden tientjes en gouden vijfjes. Toen de verhuis boel in Amersfoort was aangekomen en de Amersfoortsche den inhoud van de linncn- kastinspecteerde, mermerkte zij, dat de gou den munten alle verdwenen waren,, aldus de Tel. Zij waarschuwde de Amersfoortsche po litie, die op baar beurt de Haagsche politie verwittigde. Men vatte dadelijk verdenking op tegen knechten van de expeditiefirma, die evenwel nog niet in Den Haag waren terug gekeerd, daar zij een verhuizing van Zeist naar de residentie en passant zouden waar nemen. Toen zij den volgenden dag in Den Haag verschenen, werden zij aangehouden en bij fouilleering van een der verhuizers kwamen drie gouden tientjes te voorschijn. De man bekende uit de bus zes gouden tien tjes en zes gouden vijfjes te hebben gestolen en voor vrij hooge prijzen van de hand te hebben gedaan. De opbrengst hadden de drie verhuizers onder elkaar verdeeld. De daders beweren, dat er niet meer dan wat zij op gaven in de bus hebben gezeten; de dame houdt vol, dat het aantal gestolen gouden munten grooter is. Men heeft het verschil nog niet kunnen oplossen. Inmiddels zijn de drie mannen, de 41-jarige G. R., de 27-jarigo J. van der B. en dc 27-jarige W. v. d. M. op het hoofdbureau van politie opgesloten. EEN KLACHT EN EEN WEDERWOORD Antwoord op vragen omtrent slechte behandeling geïnterneer den. Hef raadslid Schol te heeft aan Burgemees ter en Wethouders van Den Haag medege deeld. dat in het tijdvak 10— H Mei ver schillende gein terneerdon zeer slecht zijn behandeld en beschuldigt speciaal daarvan de burgerwacht. Het raadslid vroeg inlich tingen over dc verantwoordelijkheid voor de ze daden. In hun antwoord hebben 13 en W. gezegd, .dat er drie klachten zijn binnengekomen omtrent handelingen van politie-ambtcnarcn. Deze klachten worden on dei-zocht. Ontkend wordt, dat diefstallen zijn gepleegd, en huis vredebreuk gepaard met onbeschoft beden tegen vrouwen, heeft plaatsgevonden. In ter- neering geschiedde overigens in het alge meen op last der militaire overheid. Politie en burgenvacht verrichtten slechts opgedra gen bewakingsdienst.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2