RADBOUD, Aangrijpende plechtigheid de koning der Friezen Fa. G.de Waard te Den Helder KAST EELEN IN NOORD-HOLLAND I uit lang vervlogen eeuwen Zijn kasteel te Medamelico De verbinding met DEN HELDER C o r s e t Corselet Bustehouder Onderkleeding enz Vil Alkmaar Zaterdag 29 Juni 1940 Tweede blad Een groote vrijheidsheld HET slot te Medenvblik, het kasteel van Radboud, is een der fortifica ties uit de oudheid, die betrekkelijk ongeschonden zijn overgebleven. Intusschen staat het volkomen vast, dat Radboud, de koning der Friezen, in dit slot nimmer een voot heeft gezet, I)e sterkte, die hij bewoonde, heeft vermoedelijk wel onge veer op dezelfde plaats gestaan. Toen ech ter het tegenwoordige kasteel omstreeks het jaar 1286 door Graaf Floris V werd gebouwd, was van het oude waarschijnlijk niets of nauwelijks iets terug te vinden. Dat toch den naam van Radboud aun 't kasteel ver bonden bleef, behoeft weinig verwondering te wekken. De bijna legendarische figuur van den grooten Frieschen koning, die een maal op deze plaats had gewoond, had een te machtigen invloed op den West-Fries om niet het kasteel, dat vermoedelijk een klei ne G00 jaar na het oorspronkelijke verrees, toch te vernoemen naar den grooten vrij heidsheld, wiens leven bepaald werd door twee richtlijnen: de vrijheid der Friezen en strijd tegen het zich uitbreidende Christen dom. Dat een zijner zetels gevestigd was te Mc- demblik of te Medamelico, gelijk het toen schijnt te hebben geheeten, buiten het tegen woordige Friesland dus, behoeft geen ver wondering te wekken, wanneer we nagaan hoe de kaart van ons vaderland er in die dagen moet hebben uitgezien. Van een Waddenzee was nog in het geheel geen sprake. De tegenwoordige Waddenei landen, die ten tijd der Romeinen vermoe delijk nog geheel één waren met het vaste land, hadden zich waarschijnlijk wel reeds afgescheiden, maar de geulen, welke Flevo- meer, ook wel Almere geheeten, niet' de Noordzee verbonden, waren nog betrekke lijk smal en vermoedelijk te vergelijken met onze tegenwoordige Zccuwsche stroomen. Zoo strekt zich een water- en merengebied uit tusschen ongeveer de tegenwoordige plaatsen Rotterdam en Leeuwarden. Medamelico lag daarvan vrijwel in het centrum van een moeilijk toegankelijk ge bied en bovendien op een betrekkelijk hoog gedeelte daarvan. De verbinding met het tegenwoordige Friesland was niet moeilij ker dan met ecnig ander deel van dit wa terland en Radboud kon zich daarom evciv goed te Mcdeniblik yestigen, als waar ook. Trouwens, hij was daar niet doorloopend. Zoo is er sprake van een ontmoeting, die hij heeft gehad met Willibrord op Fostland, ge noemd naar een godin Fosta, en later her doopt in ,,'t Hcylige Land", of Hilgoland. Radboud is een groote figuur geweest uit onze geschiedenis in een periode, waar uit nauwelijks geschriften zijn overgebleven. Vandaar dat de overlevering zich van hem kon meester maken en allerlei verhalen in omloop zijn, die evengoed niet, als wel kun nen zijn gebeurd. Hoezeer hij de geschiedenis van ons heelc land in die dagen beheerschte, kan blijken uit een kort overzicht van zijn leven. Geboren omstreeks het jaar 650, aanvaard de hij in 679 de rcgcering over de Friezen. De narisvijanden dezer Friezen waren de in het Zuiden levende Franken, die het Chris tendom hadden aangenomen en dit met alle macht naar het Noorden trachtten uit te breiden. Radbouds voorganger, Adgild, had steeds getracht den vrede met de Franken te bewaren, maar Radboud, opgevoed aan 't hof van den Deenschen koning en zich voor alles gevoelend een fiere, vrije Fries, duldde niet, dat vreemdelingen zich bemoeiden met de aangelegenheden der Friezen, en dat een vreemde godsdienst de eigene trachtte te verdringen. Nauwelijks aan het bewind, plaatste hij zich aan het hoofd zijner legerscharen en begon den strijd. Utrecht werd onder den voet gcloopen, alles wat kerk was, verwoest. De Franken, verdeeld als ze waren tusschen Ebroin en Papijn, respectievelijk hofmeiers der Frankische landen Neustrië en Austrasic, bleken machteloos tegen den optrekkenden Fries. Eerst toen Pepijn de overhand had behaald, kon hij zich tegen Radboud keeren, die in 689 werd verslagen. Radboud moest de oppermacht van Pepün erkennen en het prediken van het Christen dom in Friesland toestaan. Hij deed dit noodgedwongen. En wachtend op de eerste de beste gelegenheid het Frankische gezag van zich te werpen. Wel had Pepijn getracht den trotschcn Fries nauwer aan zich te bin den door een huwelijk tusschen zijn zoon Grimoald en Radbouds dochter Theoreswin- da. maar niet alleen vermocht dit Radbouds trots allerminst te breken, na een 13-jarig huwelijk werd bovendien Grimoald ver moord en velen meenden, dat de Friesche SCHAGEN EXTRA VROEGTREIN 10 MINU TEN EERDER. De speciale vroege trein, welke door de spoorwegen is ingelast, ten gerieve van de Heldersche vluchtelingen zal vanaf heden tien minuten eerder vertrekken, dus om 6.35 uur 's morgens uit Schagen. V. V. „SCHAGEN" NIEUWS. Zondagavond 7.30 uur speelt Schagen I tegen een elftal van onze Ilelderschc gasten. Schagen 1: Jb. Slikker; Joh. Brcmer, M. de Haas; H. Middelbeek, S. Grootcs, L. Schoorl! J. Peetoom. J. v. d. Bon, G. Boon tjes, Jb. Ypey, C. de Moor. Bes.: G. J. An- neveldt, Jb. Brocrsma, J. Weeland, Jn. Slik ker. De gasten komen als volgt uit: Kaase broek (Helder I); Hollander (1I.R.C. III), Levey (H.R.C. I); Gijsbeit (II.R.C. III), Smit (Helder II). Bot (II.R.C. III); Moor man (H.R.C) Vries (H.R.C I), Bijl (H.R. C). Bakker (H.R.C II), Dissel (H.R.C I). DAAR KIKKER JE VAN OP! Wij zijn eens 'n kijkje gaan nemen in het N.H. Koffiehuis en laat ons direct zeggen dat het was alsof «le dagelijksche zorgen van ons wegvielen. De schitterende baud. onder leiding van Mevr. Hoomcrs, die wij vorige j#ren reeds zagen als show band is nu ge combineerd als dans en show-capcllc en in derdaad dit is 'n verrassende oplossing Daarbij heeft de heer Schenk zich aange past en gezorgd dat de ouderen, die meer om het muziekgedcelte komen 'n goede zit ruimte hebben. Men zie verder de advertentie in dit num mer. POLITIE. Gevonden: een portemonnaietje. een reflee tor van een fiets en een aktetasch. Verloren: Drie broodkaarten en bonbock jes. een dnmeshandtasch, een speldje en een portefeuille. koning, zoowel als diens dochter, de hand hebben gehad in deze misdaad, al is het ze ker, dat ook Karei Martel groot belang had bij Grimoald's dood. Voorloopig hadden Radbouds pogingen, om zich te verheffen geen succes. Maar Pe pijn werd ouder en na zijn dood in 714 golfde Friesland wederom zijn heerscharen uit. Utrecht cn Wijk bij Duurstede werden veroverd cn in samenwerking met Hagan fried, hofmeier van den Neutrischen koning Chilperich, werd Karei Martel zelfs bij Keu len verslagen. Dat het Christendom een geduchte slag kreeg, spreekt vanzelf. Kerken en kloosters werden verwoest En dat Radboud bij som mige schrijvers, als b.v. van Maerlant den bijnaam krijgt van „Gods viant", is aller minst te verwonderen. Tenslotte overwon Karei Martel ech ter. In 717 werd Radboud bij Utrecht verslagen en moest zich opnieuw onderwerpen. Wederom moest hij de prediking in de Friesche landen toe staan, maar hij weigerde tot het laatst zich te laten doopen. Deze laatste weigering brengt ons terug naar Medamelico, waar zich de bekende le gende moet hebben afgespeeld, die we niet onvermeld willen laten. Na langdurig aarzelen had Radboud ein delijk toegestemd om toe te treden tot het Christelijk geloof. Een groote doopvont was aangericht in de ridderzaal van het slot en in tegenwoordigheid van talloozc priesters cn edelen zou de plechtigheid door Wolfram worden voltrokken. Op oude platen kunnen we zien hoe Radboud zijn koningsmantel cn zijn troon op den grond heeft gedeponeerd en klaar is voor de te verrichten gewijde handeling. Reeds heeft hij zijn eene been in de doopvont geplaatst, doch dan wendt hij zich tot Wolfram met de vraag of hij in den hemel der Christenen straks ook zijn gestor ven vaderen zal ontmoeten. Wanneer de priester hem hierop niet anders kan ant woorden dan dat deze slechts in de hel kun nen zijn, trekt Radboud zijn been terug en deelt den verslagen Wolfram mede, dat hij liever bij zijn voorvaderen in de hel wil zijn dan met een klein hoopje Christenen in den hemel. Korten tijd na zijn nederlaag tegen Karei Martel, stierf Radboud. We weten niet of hij thans met zijn voorouders mede drinkt in het Walhalla uit de schedels zijner verslagen vijanden. Met de grootheid van Friesland was het na zijn dood ten einde. Maar, gelijk zoovele grooten, had hij niet vergeefs geleefd. Want de vrijheidszin is dc Friezen eigen gebleven tot op den huidigen dag. De Friezen zijn Christenen geworden, het gevoel voor vrijheid, dat Radboud zoo sterk had aangemoedigd, bleek nog te leven, toen later een der Burmania's aan het hof van Filips II niet neerknielde, gelijk gewoonte was. Hij bleef staan en verklaarde dit met de woorden: „Wij, Friezen, knielen alleen voor God". Men zegt wel eens, dat hieraan de uitdruk king „Stanfries" ontleend is. DAMES! Stelt U prijs op een goede verschijning? Koopt dan Uw bij onze firma. Wij betrekken deze artikelen van eerste klasse firma' Paskamer aanwezig. Leverantie Ziekenfonds A.A.Z.Ak. SCHAGEN. VOOR DE BURGERS VAN ELDERS! Naar wij vernemen moeten burgers van el ders, die zich alhier tijdelijk vestigen, zei! zorgen voor bedden, matrassen, enz. Van ge meentewege kan zoo noodig stroo voor de lig ging worden verstrekt. Middeostaods-examens NORMAALEXAMEN 28 JUNI 1940. Geslaagd zijn: Josephus J. Kcmmcren, Mid denmeer; Jan J. Klant, Schagen; Tcunis A. van Klaveren, llauwert; Klaas Knegt, Noord scharwoude; Picter Koning. Noordscharwou- de; Cornelis Kostelijk, Zuidscharwoude; Jan Koster, Hauwen; Frits Kruit, Schagen; Pic ter Kuin, Sijbekarspel; Jan Kuit. Si. Maarten I.amliertus Kuit, Wieringen; Willem Leeg water, Alkmaar; Johannes de Man. Den Hel der; Jan Manneveld. Dirkshorn; Jarob Mosk Schagerbmg; Gcrrit Oudijk, Den Helder; Jan C.orn. Ooyevaar. Broek op Langendijk; Bin I'aulusma, HaringbuizenDirk Purmer, Ju- lianadorp; Pieter H. van Raalte, Winkel: Pietor de Ruyter; Wijdcnes; Petrus N. Rui ter: Zijdewind; Antjc de Ruyter, Hauwert: Marianus C. Ruyter, Breezand; Luberta van Rijswijk, Schagen: Willem J. Schuyt, Schoorl -Nicolaas Sikking. Anna Paulowna; Jan C. Slikker. Noordse li arwoude; Jan Smit, Noord Scharwoude; Dirk Stam, llcerhugowaard; Geslnus Temmink, Oostwoud; Wvtze Nelt- man, Den Rurg Texel; Cornelis J. Verkroost, Warmenhulzcn; Picter Voorthuyzcn, Rar- singerhorn; Jacob J. Vos, Callantsoog; Jacob v.' d. Welle, Broek op Langendijk; Reindert Wit, Gouwe. gem. Hoogwoud; Frederik van Zoonen, Kolhorn; Simou Zwagerman, Bcn- ningbrock; Cornelis Zwart, Alkmaar, SPECIAALEXAMEN Jacob Rcinderman, Den Helder. Afgewezen 13. WERKLOOSHEID EN ARBEIDSBE MIDDELING. Op Zaterdag 22 Juni stonden 14 werkloo- zen ingeschreven, waarvan 2 in de steunre geling en 8 in de centrale werkverschaffing 3 werkloozen maken een wachtweck door, terwijl 1 werkloo/.c uit ziin lmmiskus trekt. Op Zaterdag 22 Juni stonden 39 personen als werkzoekenden ingeschreven, waarvan 1 letterzetter, s grondwerkers, i timmerlieden, 5 arbeiders-chauffeur, 1 stukadoor. 1 vlechter, 1 lijnwerkcr-monteur. 1 kapper. 7 losse arbei ders, 8 landarbeiders en 1 kantoorbediende. 1 monteur. In de overeenkomstige week in 1939 be.- droeg dit aantal 33 en in 1938 32. Gedurende het derde kwartaal 1910 kunnen in deze gemeente ten hoogste 60 arbeiders in de werkverschaffing worden geplaatst. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Maria, dochter van Johannes Sikkink en van Hcnke Sloterriijk: Cornelis zoo van Cornelis Mak en van Trijntje Griet je Heneweer. Getrouwd: Dirk Stompedissel en Trijntje Grietje Borst. Overleden: Abraham de Wit, oud 65 jaren, echtgenoot van Trijntje van 't Zelfde (over leden te Oudkarspel). Bewerkt goud natuurlijk buiten het deviezenverkeer Ons uittreksel uit de verordening betref fende het deviazeiwerkeer, zegt dat alle ingezetenen van het bezette gebied des lancls. o.a. goud en edele metalen, die hen in eigendom toebehooren vóór 8 Juli 1940 aan de Nederlandsche Bank te koop moe ten aanbieden. Onder goud en edele metalen worden natuurlijk niet verstaan voorwerpen als horloges, ringen, kettingen "etc. daaruit vervaardigd, doch ouder goud wordt ver staan: gouden munten, fijn goud en allia ges van goud .onbewerkt of halffa brikaten). Onder edele metalen: zilver, platina en platinamctalen (onbewerkt of halffabrikaat). Dc gehoorzame Nederlander die gisteren z'n vrouw's cn eigen trouwring bij eqn ban kier wilde offeren, kan dus deze voorwer pen nog rustig als onverbreekbare schakels der liefde behouden. Zij heblien met de deviozenregeling niets uitstaande. DE KORENBEURS. Aan de korenbeurs was het beeld, verge leken bij dc vorige week, vrijwel onveran derd. Ieder heeft er tijd voor een genoeglijk praatje, omdat er toch weinig zaken worden gedaan. Het karvvijzaad was flauwer dan de vori ge weck en noteerde met f 15.ongeveer een gulden lager. Het ontbreken van dc Verec- nigde Staten, vroeger do hoofdafnemer, doet zich sterk gevoelen, al neemt ook Duitsch- land wel het een en ander. Voor zaaizaden is de tijd nog niet daar en de verdere handel Is grootendeels geheel van overheidswege geregeld zoodat daar in meer of mindere mate sprake is van een overste ken. OPTIMISTISCHE KLANKEN OVER DE WERKLOOSHEID. Naar wc vernamén laat de toestand ten aanzien van dc hier hecrschcnde werkloos heid zich geleidelijk nan iets gunstiger aan zien. Men dient daarbij vermoedelijk in het oog te houden, dat, naarmate do machine buiten bedrijf wordt gesteld, het aantal ver eischtc handen toeneemt. Bij Maatschappelijk Hulpbetoon zijn op het oogenblik geen valide werkloozen meer in steun, zij het. dat een deel nog is geplaatst hij een aantal groote wcrkobjecten. Bij Soci ale Zaken is do toestand nnders, doch hier vindt men steeds een aantal gespecialiseerde werkkrachten, als kantoorbedienden, reizi gers. enz., die voor plaatsing in dc werkver schaffing nauwelijks in aanmerking komen. Zoo zien we dus een geleidelijke verminde ring van het aantal werkloozen Naar Duitsch land zijn tot dusverre gegaan ongeveer 20 werkwilligen, allen vrijwilligers, die zich daarvoor hebben aangemeld. EINDEXAMEN GYMNASIUM. Voor hef eindexamen Gvmnasium B slaag den heden te Alkmaar K. Eriks, H. J. B. Hoek en II. Niehaus. Afgewezen werd 1 candidaat DE RESTAURATIE VAN DE GROOTE KERK GOEDGEKEURD. Heden Is van den Rijkscommissaris voor den WederoplKiuw bericht ontvangen, dat de nlannen voor de restauratie van de Groote Kerk zijn goedgekeurd en dat met de werk zaamheden een begin kan worden gemaakt Naar we vernemen, zal onverwijld met de uitvoering thans een aanvang worden ge maakt. De slachtoffers der bomaanslagen ter aarde besteld Gistermiddag zijn op de algemecne begraafplaats te Huisduinen 26 slachtoffers van de laatst® bom aanvallen op Den Helder, tcraarde- bcsteld. Het was cén sobere, doch aangrijpende plechtigheid. Zes-en- twintig graven naast elkaar, daar boven een houten kruis met de fa milienaam. In de laatste kuil, twee kistjes met het stoffelijk overschot van niet geïdentificeerde kinderen. Aangrijpende tooneclcn speelden zich af. Op dc begraafplaats was het gemeente bestuur Aan Den Helder vertegenwoordigd door den burgemeester van Den Helder, den heer G. Ritmeester, den gemeentesecre taris, Mr. D. E. van Bolhuis en de wet houders v. d. Vaart en Mr. Mulder. Predikanten van verschillende gemeenten woonden de plechtigheid bij. De Duitschc overheid was vertegenwoor digd door den commandant van de Duitsche bezettingstroepen. Knpitan zur Sec Honsing cn den korvetten Kapitfin, dr. Flesche. Do burgemeester van Den Helder voerde bij de geopende groeve het woord. Hij schetste in eenvoudige woorden het groote leed, dat ieder droeg, die hier het beste, dat hij in zijn leven bezeten had. ten grave bracht. Woorden van troost zijn hier van weinig beteekenis. Moge het woord van den apostel%Paulus uit den Romeinen brief in dit oogenblik tot U allen spreken, waar hij zegt, dat het lijden van deze tegenwoor dige wereld, niet op kan wegen tegen de heerlijkheid, die ons geopenbaard zal wor den. Spr. uit woorden van deelneming na mens het gemeentebestuur en namens de gehccle burgerij van Den Helder. Dc gp/nmandant van dc Dultschij bezet tingstroepen sprak zijn deelneming uit namëns de Duitschc weermacht. Wij bekla gen het zware offer, dat U hebt moeten brengen, tengevolge van het Engelsche bombardement, zoo zeide hij. De oudst aanwezige predikant, Ds. F. Tollenaar, bad hierna het Onze Vader, waarmede deze diep ontroerende plechtig heid werd besloten. EINDEXAMEN MIDDELB. HANDELS SCHOOL. Geslaagd: W. A Frowein, Bergen; I. Groenveld, Schoorl; M. Moens, Bergen", L. C. de Laat, N'oord-c harwoude; F. Strook er, Schoorl; J- A. Tevel, Bergen: F. K. Urbanus Bergen. Afgewezen 2 candidatcn. BERGEN ZIJN WERKZAAMHEDEN HERVAT. De Ambtenaar ter GcmeenteSsccretaris, de heer Blom, is uit den militairen dienst teruggekeerd en heeft zijn werkzaamheden wederom hervat. AFGEKEURD! Wij hebben onlangs gemeld, dat de klas van de openbare U.L.O. school, welke thans is gevestigd in een atelier aan den Lijtweg, om begrijpelijke redenen vandaar verdwijnen tnoest en dat de Oudercommissie de villa ..Jacoba"' in de Jan Oldenhurglaan voor het onderbrengen der leerlingen liet meest ge schikt bad geacht. Wij vernemen thans uit betrouwbare bron, dat deze villa, wegens haar bouwvalligheid, voor dit doel is afgekeurd en dat de kinde ren van Maandag a.s. af zullen worden on dergebracht in het clubgebouw der Berger IJssport-Verecniging aan den Kerkedijk. LANGENDIJK BROEK OP LANGENDIJK. EEN MOOIE PROMOTIE. De heer J. Slot. ambtenaar ter secretarie alhier is benoemd tot adjunct-cotnmies 1e klas Ier gemeentesecretarie van 's Graven- zande. GESLAAGD. De heer H. v. d. Amcide, alhier, slaagde voor het eindexamen van dc Rijkskweek- school te Alkmaar. NOORDSCHARWOUDE. TEHUIS VOnn ALLEENSTAANDE BLINDEN. De opbrengst der collecte voor tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfhcze bedroeg alhier f 28.53. WINKEL VERGUNNING VOORARBEID! Door den Hoofdinspecteur van den Arbeid, hoofd van bet 6e district der Arbeidsinspffi ne te Haarlem, is aan de Coop. Broodbakkerij en Vcrhruiksverecniging „De Tijdgeest" al- hler. onder liepanlde voorwaarden een ver gunning voor voorartwid verleend. v-»> i Juni 1910 tot cn met 30 Juni 1911,

Schager Courant | 1940 | | pagina 5