Luchtgevecht boven Heerhugowaard De operaties in Frankrijk DAGBLAD VOOR HOLLAHD'S NOORDERKWARTIER Irganisatie van Jpbouwdienst len l/erdwijnt de marechaussee? Spoedig heropening FORD krijgt dreigbrieven Generaal WINKELMAN Burgemeester van Den Haag ontslagen WEER AUTOBUSSEN IN PARIJS Drie inzittenden gedood Bijna 2 millioen S<*IuuhvI*oii l'(l lil Laan. Schaden, Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. WOENSDAG 3 JULI 1940, 84e Jaargang. No. 11228. tfifgOv»- rfe* N.V. Uitg.-Mif. „Hofland* Noorderkwartier" Omtrent de organisatie van den Op- bouwdienst, na demobilisatie van het Nederlandsche leger vernemen wij nader, dat er zullen komen vier districten, elk verdeeld in 3 of 4 corpsen, welke elk weer verdeeld zijn in 3 afdeelingen, deze in 4 tot 6 groepen (verbanden) en deze laat ste elk weer in ploegen. In deze in deeling is dus het schema terug te vinden van vier divisies, onderver deeld in regimenten, bataljons, com pagnieën en secties. In totaal naar raming ongeever 60.000 man, die dus eigenlijk het raam vormen voor een eventueels latere nieuwe legerorga- nisatie. Beroepsofficieren kunnen, tot 50 jaar bij en Opbouwdienst komen en behouden hun olie tractement. Ingeval van non-activiteit rijgen zij 2/3 van hun tractement. Het- elfde geldt voor beroepsonderofficicren en un jaarwedde. onderofficieren geldt in het algemeen en leeftijdsgrens van 35 jaar. Een eventu- el overcompleet hiervan wordt ingedeeld a z.g. kaderbataljons. EEN ALGEMEEN RIJKSPOLITIECORPS. Naar wij vernemen zijn er plannen in overweging tot oprichting van een algemeen Rijkspoliüecorps van be langrijk opgevoerde sterkte. Het zou in de bedoeling liggen, niet alleen de Rijksveldwacht hierin op te nemen, doch ook het corps Koninklijke Marechaussée op te heffen en het personeel hiervan gelegenheid te ge ven, naar de nieuwe formatie oVer te gaan. DE BEURS Waarschijnlijk reeds volgende week. Nu de deviezenregeling is tot stand ge komen en door de opheffing van het bank- moratorium het betalingsverkeer geen moei lijkheden meer ondervindt, mag worden dat de effectenbeurs, als een der belangrijkste organen van het kapitaal verkeer, ook spoedig weer op gang zal wor den gebracht. Verwacht> wordt dat reeds in den loop der volgende week de beurs zal worden heropend, zij het dan voorloopig nog op beperkte schaal. Niet alle fondsen zullen tot een noteering worden toegelaten. Waarschijnlijk zal men zich bepalen tot de Nederlandsche en Ne- derlandschIndische Staatsfondsen en wat andere obligaties betreft, tot die van Neder landsche publiekrechtelijke lichamen. Men mag verwachten, dat de koei'sen van deze fondsen zeker niet lager zullen zijn dan vóór 10 Mei j.1. Verder zullen ook vrij zeker obligaties en aandeelen van Nederlandsche Maatschap pijen, die niet door oorlogsgeweld geleden hebben, worden genoteerd. Of onder de huidige omstandigheden Scheepvaartaandeelen en van Nederland sche Maatschappijen, welker arbeidsveld hoofdzakelijk in het buitenland ligt, reeds een plaatsje op de koerslijst zullen krijgen, wordt betwijfeld. Ook buitenlandsche staatsobligaties zul len wel niet genoteerd worden. Door de bepalingen betreffende de valu- tahandel. waardoor buitenlandsche omreke ningskoersen zijn vastgesteld, mag worden aangenomen, dat weldra ook een noteering van Amerikaansche waarden mogelijk zal zijn. Volgens Journal American heeft Henry Ford wegens zijn' weigering, vliegtuigen voor Engeland te vervaardigen, talrijke dreigbrieven ontvangen. In verband h'ierme- De Opperbevelhebber van de weermacht in Nederland, generaal der vliegers Christian- sen, maakt bekend: Officieelemededeeling 1. Generaal Winkelman en onderhoorigen van de Nederlandsche weermacht en politie- troepen hebben door hun persoonlijke han delwijze niet de ma tiging in acht genomen, welke op grond van de hun door den Führer van het Duitsche Rijk toegestane voorrechten behoorde te worden verwacht. 2. Hierdoor is het rustig verloop van de demobilisatie der Nederlandsche weermacht, zooals dat lp groote trekken is voorzien en ook door de meerderheid van de Nederland sche bevolking en weermacht werd toege juicht verstoord geworden. Derhalve is de daarvoor verantwoordelijke opperbevel hebber va nde in demobilisatie zijnde Ne derlandsche land- en zeemacht in krijgsge vangenschap naar Duitschland overgebracht. 3. De functie van opperbevelhebber der Ne derlandsche land- en zeemacht is tegelijker tijd door den commissaris voor de demobili satie der Nederlandsche weermacht opgehe ven. 4. In het hoogst eigen belang van de Neder landsche weermacht en van het Nederland sche volk wordt verwacht, dat in de toe komst verstoringen der demobilisatie niet meer zullen volgen. Deze zouden tot de scherpste tegenmaatregelen vanwege de Duitsche weermacht leiden. MONUMENT VAN GENERAAL MAN GIN NEERGEHAALD. Het. monument van den vroegeren Fran- schen generaal Mangin, dat stond tegenover den Dome des Invalides te Parijs, is door Duitsche soldaten neergehaald. Mangin was opperbevelhebber van de Fransche bezet tingstroepen in het Roergebied. Op last van den Rijkscommissa ris. Het Rijkscommissariaat deelt mede» De in functie zijnde burgemeester van de gemeente Den Haag, Mr. S. J. R. de Monchy, is op last van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied uit zijn ambt ontslagen. De werkzaamheden van den burgemeester worden voorlopig door den oudsten wet houder waargenomen. Bommen op Hamburg In den nacht van 29 op 30 Juni hebben Britsche vliegtuigen brand- en dynamiet- bommen geworpen op een tuinstad aan den rand van Hamburg. Tot de slachtoffers van dit bombardement behoren de moeder van een gezin en een vijfjarig kind. Bij denzelf den aaval der Britsche vliegers werd een gesticht voor kreupelen getroffen, dat vlak naast een kerk ligt. Verscheidene kinderen, die in het gesticht werden verpleegd, zijn gedood en anderen zwaar gewond. Voor levensmiddelenverzorging en postverkeer. De Parijsc'he autobussen, die in het kader der algemeene mobilisatie door de Fransche militaire autoriteiten voor troepentranspor ten in beslag waren genomen en die na den wapenstilstand weer waren vrijgegeven, moe ten thans zoo snel mogelijk weer naar Parijs terugkeeren. Zij zullen voornamelijk worden gebruikt, voor de levensmiddelenverzorging van de stad en voor het postverkeer in de om liggende gebieden. Twee Duitsche jagers schieten zware Engelsche bommenwerper neer TWEE BOEREN OP WONDERE WIJZE AAN DEN DOOD ONT SNAPT. EERBIED TEGEN OVER DEN VERSLAGEN TEGEN STANDER De bewoners van Heerhugowaard en speci aal die van de buurtschap Veenhuizen zijn gistermorgen tusschen half twaalf en twaalf uur getuige geweest van een luchtgevecht De heer de Boer, die ternauwernood den dood onsnapte en veldwachter Lievens van Oude Niedorp. Zij namen de eerste maatre gelen. den veehouder P. de Boer Jzn. nabij den Veenhuizer Middelweg. Bij het op den grond komen explodeerden eenige eigen bommen der Engelschen en de drie inzittenden von den hierbij den dood. Men trof hun .vermink te lijken aan naast en bij het geheel verniel de toestel. Genoemde de Boer en zekere Borst zijn bij dit gebeuren door het oog van een naald gekropen en op wondere wijze aan den dood ontsnapt. „Ik was aan het maaien, met twee paar den voor de machine, vertelt ons de heer de Boer, toen het luchtgevecht begon en ik zocht eerst dekking aan den slootkant. Ik hoorde een paar knallen en zag vanuit m'n Noord Holland en Friesland zullen via den Afsluitdijk verbonden worden door een spoorlijn. Tusschen Anna Paulowna en Ewyeksluis is het baanvak reeds uitgezet en worden proeven genomen met betrekking tot de drukvastheid van den grond Spanje blijft geen toeschouwer Het Spaansche tijdschrift „Phalanx" schrijft, dat Duitschland en Italië spoedig een fundamenteelen aanval tegen Engeland zullen beginnen en het voegt er aan toe, dat Spanje niet eenvoudig toeschouwer is èn ook niet zijn kan. Gibraltar, Rio Tinto, verplicht Spanje, in de herinnering aan de onover winnelijke Armada, opmerkzaam te zijn en zijn naam in de geschiedenis, die wij bele ven, te boekstaven. Gevaarlijk spel Met den dood bekocht. Gistermiddag omstreeks vijf uur was het zesjarige meisje Jantje Kale aan het spelen in de nabijheid van een goederentram van de Geldersche Tramweg Maatschappij. Toen de tram vertrok, klampte het kind zich aan een der. wagens vast. Het raakte er onder en werd geheel vermorzeld. mijn paarden gaan staan, die nog voor de maaimachien stonden en geen letsel haden gekregen. Mijn hooiharlt stond dicht bij het brandende toestel en die wilde ik toen maar een eind verder brengen. Juist was ik daar mee bezig, toen er weer een ontploffing kwam. Ik heb m'n hark m'n hark gelaten en ben maar weer dekking gaan zoeken! Zekere Borst, zei de Boer ons, had het eigenlijk nog benauwder gehad. Die was in de buurt aan het werk, en liep hard naar het brandende toestel om te zien of cr nog wat te redden viel. Hij zag, net als ik dat daar geen kans op was en ging even zitten op een brugje op een meter of tien van de machine. De tweede ontploffing maak Ie hem zoo van streek, dat hij door de slooten heen veiliger oorden heeft opgezocht. Dat het publiek nog weinig beseft aan welk gevaar het zich bij derge lijke gebeurtenissen blootstelt kon den wij zelf constateeren. Eenige bommen, waaronder waarschijnlijk een tijdbom, lagen nog ongeschon den bij het vernielde toestel. De sre- ineenfeveldwachter Lievens van Oude Niedorp, die toevallig als oog getuige van dichtbij het gevecht had gezien en onmiddellijk toesnel de en de rijksveldwachter Smit uit Heerhugowaard moesten herhaalde lijk door gebaren en schreeuwen de nieuwsgierigen beletten den veiligen weg te verlaten en op het terrein van het onheil te komen. Een Duitsch officier vertelde ons later, dat men binnen een straal van 400 meter gevaar loopt bij een ontploffing getroffen te worden, men beseffe dus. zijn verantwoordelijk heid! Nadat de beide veldwachters de eerste maatregelen hadden genomen, verschenen spoedig Duitsche soldaten en later eenige Duitsche officieren, voor het onderzoek. Het viel ons op, welk een piëteit dezen hier bij betoonden tegenover de overblijfselen van degenen die kort tevoren nog hun verwoede tegenstanders waren. Later in den middag zagen wij ook den burgemeester van Heerhugowaard, den heer Sutman Meyer op het terrein, met wien de Duitsche autoriteiten de nog te nemen maat regelen bespraken en 'wien werd opgedragen ook verder de burgers op den gewenschten afstand te houden. Brandende hooirooken. De wegvliegende bomscherven hadden in hef land van den heer de Boer enkele hooi rooken doen ontvlammen. Het nog te maaien land van van zijn buurman, den heer D. Appel, lag vol scherven, zoodat de machine Tv-.no>. Uv l-oi-i Lnmpn nat de ont- VAN 10 MEI TOT 25 JUNI SNEU- VELDEN 27.074 DUITSCHE SOL. DATÜN. - VERMIST WERDEN ER 18.384, gewond 111.034. Fransche gevangenen ENORME BUIT WERD ER GEMAAKT. In een uitvoerige beschouwing geeft het „Hoofdkwartier vand en Führer een uiteen zetting met betrekking tot de Duitsche ope raties in Frankrijk van 5 tof en met 25 Juni. Aan deze beschouwing is het volgende ontleepd: ln de periode van 5 tot 25 Juni lieten 16.822 dappere officieren, onderofficieren en man schappen het leven voor Führer, volk en rijk; 9921- officieren, onderofficieren en man schappen worden vermist. Van hen zal een deel eveneens den heldendood gestorven zijn. Gewond zijn 68.511 officieren, onderofficieren en manschappen. Als er iets is. dat de pres- statiës der Duitsche weermacht nog grooter kan doen zijn, dan zijn het deze verliezen, die voor den enkeling bitter en smartelijk, maar voor het geheele Duitsche volk bijna ongelooflijk gering zijn. Volgens de gegevens, waarover men thans beschikt, bedragen de verliezen van 10 Mei tot den wapenstilstand: Gesneuveld 27.074, vermist 18.384, gewond 111.034. In totaal 156.492. Daartegenover be droegen de Duitsche verliezen in den wereld oorlog gedurende het jaar 1914 in het Wes ten; 638.000, onder wie 85.000 gesneuvelden; bij den aanval op Verdun in 1916: 310.000 man, onder wie 41.000 dooden; in den slag aan de Somme in 1916 417.000 man, onder wie 58.000 dooden: in den grooten slag in Frankrijk van 21 Maart tot 10 April 1918: 240.000 man, onder wie 35.000 dooden. Vast staat, dat thans meer dan 1.900.000 Fransche gevangenen, onder wie vijf leger bevelhebbers en ongeveer 29.000 officieren, gemaakt zijn. Sedert 5 Juni is de geheele bewapening en uitrusting van ongeveer 55 Fransche divisies in Duitsche handen gevallen, ongerekend de bewapening en uitrusting van de Maginot- linie en de andere Fransche vestingwerken. Tot den buit behoort bovendien bijna de ge heele zware en zeer zware artillerie van Frankrijk en een onoverzienbare hoeveelheid andere wapens, uitrusting en voorraden. Het vijandelijke luchtwapen verloor sedert 4 Juni in- luchtgevechten 383 vliegtuigen, door afweergeschut 155 vliegtuigen. Op den grond werden 239 toestellen vernield, door afweergeschut of in luchtgevechten 15, in to taal 792 vliegtuigen, alsmede 26 versperrings ballons en een kabelballon. Door de marine zijn tot zinken gebracht: de hulpkruiser „Carinthia" (23.000 ton), de hulpkruiser „Scotstown" (17.000 ton), het troepentransportschip „Orama" (21.000 ton), het. marinetankschip „Qil Pioneer" (9100 ton), een transportschip van 14.000 Ion, een hulpkruiscr van 9000 ton. Onze duikbooten hebben sedei't midden Mei meer dan 400.000 ton aan koopvaardijscheepsruimte tot zinken gebracht. In totaal 493.100 ton. De luchtmacht heeft sedert 5. Juni vernie tigd: een hulpooi'logsschip en een torpedo- bootjager van tezamen 5100 ton cn veertig vrachtschepen van tezamen 299.000 ton. Be schadigd werden drie kruisers, een torpedo- bootjager en 25 vrachtschepen. Door de bepalingen van het wapenstil standsverdrag zijn ook. naast deze geweldige vijandelijke verliezen, de resten der Fransche weermacht voor het verdere verloop van den oorlog uitgeschakld. Na deze grootste over winning in de Duitsche geschiedenis over den tegenstander van het Groot Duitsche

Schager Courant | 1940 | | pagina 1