Churchill motiveert Aanklacht tegen militaira rechter in Balgië Vrijdag 5 Juli 1940 Tweede blad Fransche officier voor Duitschen krijgsraad DE ACTIE TEGEN DE FRANSCHE OORLOGSSCHEPEN ENGELAND cn IERLAND Perfide Albion De voedselvoorziening in Engeland Beschuldigd zes Duitsche gevan genen voor eigen dekking te heb ben gebruikt. Wegens doodslag in twee gevallen werd de beklaagde tot IS.jaar tuchthuisstraf ver oordeeld. In de motiveering van het vonnis werd er op gewezen, dat het gepleegde feit een gemeen vergrijp is tegen hel; volkenrecht en tegen de ook door Frankrijk erkende en onderteokende regels en voorschriften inzake de behandeling van krijgsgevangenen. Als verzachtende omstandigheid nam de krijgs raad aan. dat de beklaagde tengevolge van de doorgestane vermoeienissen ten tijde van het duidelijk bewezen feit niet ten volle toe rekeningsvatbaar was. Anders had hij zijn misdaad met het leven moeten betalen. een vrijwel hopelooze taak en moest zich beperken tot het beveiligen van de omgeving MAATREGELEN VAN rEWELD GEBRUIKT. OVERNE- VAN FRANSCHE OOR LOGSBODEMS TE PORTSMOUTH, EN SHEERNESS. ZEESLAG VOOR ORAN. Londen. In zijn gister voor het Lagerhuis afgelegde verklaring motiveerde Churchill den overval van de Engelschen op de in Oran liggende Fransche oorlogsbodems met er op te wijzen, dat Engeland den Franschen heeft aangeboden, hen van hun verdragsverplichtingen te ontslaan, indien de Franschen hun vloot voor het sluiten van den wapenstilstand naar Britsche havens gébracht zouden heibben. Dit is niet gebeurd. Ohurdhil! deed opmerken, dat Engeland de regeering te Bordeaux met volledi- 5 kennis van de gevolgen een slag heeft itvangen, die doodelijk had kunnen zijn. verweet daarop de Fransche re- sering een „kwaadwilige behandeling" van Duitsche vliegers, zoo ging Qhur- iill voort, bevonden zich als krijgsgevan in Frankrijk. Engeland heeft van de belofte gekreen, dat deze vlie- trs naar Engeland gestuurd zouden wor- Toen echter Reyanud was afgetreden, doze vliegers aan Dxiitsohland uitgele gd. De beslissing van het Britsche kahi- over de actie tegen de Fransche vloot eenstemmig genomen. Gisterochtend heeft Engeland het groot- gedeelte van de Fransche vloot onder n controle gesteld of de Fransche een he opgeroepen, zich te schikken naar de voorwaarden, hetgeen met ge- uikmaking van .gepaste maatregelen n geweld" Is geschied. Twee slagschepen, twee lichte krui sers, eenige duitklbooteii, waaronder de groote „Surcouf", acht torpedoja gers en tweehonderd kleine mijnen vegers en duikboot jagers in Ports- mouth. Plymouth en Sheerness zijn door de Engelschen na een korten termijn overgenomen. Deze operatie is met uitzondering van de „Sur- couff" zonder bloedvergieten ver- loopen. Bij de „Surcouf f" zijn een Britsch en een Fransch officier ge dood. Er zijn ook gewonden gevallen. sprak Churchill over de situatie de Fransche marine-eenheden in de ddellandsche Zee. Hij verklaarde, dat in een sterke Britsche vloot ligt, ar berinden zich ook een Fransch slag- vier Fransche torpedojagers en een kleine schepen. Deze zijn er van in mis gesteld, dat zij van Engeland geen •gunning kunnen krijgen de haven tc •laten. )e Fransche slagkruisers „Dunkerue" en rasbourgh", lasmede nog andere oorlogs- lagen in Oran. Gisteren vroeg ift een Britsch officier aan den Franschen een document overhandigd, waarin rd verlangd, dat de Fransche vloot een i de beide volgende alternatieven koos: Den strijd tegen de Duitschers en Ha nen voort te zetten. Met een verminderd aantal manschap- i naar een Britsche haven op te stoomen. De Fransche admiraal heeft deze voor waarden van de hand gewezen. De Britsche commandant heeft daarop om 17.58 uur het vuur geopend. Een slagkruiser van de ,*,Stras- bourg"-klasse is' beschadigd en op het strand geloopen. Een slagschep van de „Bre- tagne"-klasse is tot zinken gebracht en een ander zwaar beschadigd. Twee Fransche torpedojagers en een vliegtuigmoederschip zijn eveneens tot zinken gebracht of in brand geschoten. Een van de Fransche slagkruisers heeft de haven van Oran verlaten, is door vliegtuigen achtervolgd en door een torpedo getroffen. Dit schip heeft echter, tezamen met an dere Fransche schepen, Toulon bereikt. De „Dunkerque" is voor vele mastoden buiten gevecht gesteld. Het verlies aan menschen levens onder de Franschen aan boord der schepen en in de haven van Oran is groot geweest, doordat de Engelschen gedwongen zijn geweest zeer scherpe maatregelen te ne men. Men heeft zware ontploffingen waar genomen; van de Britsche schepen is er geen enkele aan de geschuHorens getroffen. De Italiaansche vloot heeft zich heel verstandig buiten het gevecht gehouden. Engeland zal de noodige stappen onderne men om de heerschappij in de Mi ddelland sche Zee te handhaven. Eenige andere Fran sche oorlogsschepen bevinden zich nog op zee. Het is de vaste wil van Engeland te verhinderen, dat deze in Duitsche handen vallen. Churchill laat de beoordeeling van deze zuivere Engelsche actie met vertrouwen over aan het parlement, de natie, de Vereenigde Staten en de wereld. Daarna sprak Churchill over het ge vaar van een. aanval op het Engel- sche eiland. Hij verklaarde: Enge land treft alle voorbereidingen, die in zijn macht liggen om aanvallen van den vijand af te slaan, hetzij deze aanvallen op Engeland zelf of op Ierland zijn gericht. Churchill probeerde den toestand zoo voor te stellen, alsof Ierland in on middellijk gevaar verkeert. Aan het einde van zijn verklaring richtte Churchill een appèl tot de Engelsohe onder danen in hooge functies en aan de verant woordelijke persoonlijkheden, moedig te blij ven en een voorbeeld van standvastigheid en vastbeslotenheid te geven. Zij moeten uit latingen van. slapheid en misplaatste me?- ningsuitingen in hun functies controleeren en berispen. In het Hoogerhuis heeft Halifax een soort gelijke verklaring afgelegd als Churchill in het Lagerhuis. Halifax verzekerde, dat slechts door de zege van de Britsche wapens de bevrijding van Frankrijk mogelijk was, en dat het Fran sche volk vroeg of laat begrip zou hebben voor het einddoel van het Britsche volk. Ieder in Engeland was vastbesloten, tot het zegevierende einde tegenstand te bieden. Commentaar in politieke kringen te Berlijn. De overval van de Engelsche vloot op de Fransche oorlogsschepen voor Oran wordt in politieke kringen te Berlijn als een van de laagharligste daden gekenmerkt, waarvan ooit in de wereldgeschiedenis is melding ge maakt. Engelands verraad aan Frankrijk, dat in de documenten over den slag in Vlaan deren welke het departement van buiten landsche zaken gister heeft gepubliceerd op werkelijk dramatische wijze wordt ont huld, vindt in den zeeslag voor Oran, aldus zegt men te Berlijn, een werkelijk duivel- sche bekroning. De motiveering, die Churchill voor het bru tale optreden tegenover Frankrijk heeft ge vonden, wordt in politieke kringen be schouwd als een afleidingsmanoeuvre, die door ifiets te rechtvaardigen is en die in geen geval geschikt is de Engelsche laag heid te verdoezelen. Met den meesten na druk moet er op gewezen worden, dat de Duitsch-Fransche wapenstilstandsvoorwaar den uitdrukkelijk de plechtige garantie van Duitschland bevatten, dat de Fransche vloot niet voor oorlogsdoeleinden zal worden ge bruikt. Het betreft hier een tusschen solda ten gegeven bindende belofte. Wanneer Churchill het waagt over deze belofte heen tc loopen en haar beteekenis tracht te ont kennen, r.esp. in twijfel te trekken, dan is dit in de hoogste mate kenmerkend voor de Engelsche opvatting van recht cn bindende plechtige verplichtingen. De openbare meening der wereld zou thans, naar men in bevoegde Duitsche krin gen meent, voldoende kunnen zijn ingelicht. Met belangstelling wacht men af, welken indruk de verklaring van Churchill vooral in Europa zal maken. Gezien vanuit een zui ver Europeesch standpunt, is de vraag ac tueel of er zich thans op het vasteland nog een enkele verdediger van de door Churchill verkondigde these bevindt. Tot dusver is slechts bij één persoon en wel den Ameri- kaansc'hen journalist Knickerbokker, de poging van Churchill zich schoon te was- schen en te rechtvaardigen in den smaak gevallen. Havens onder militaire bewaking. De berichten over het Engelsche voorne men, Ierland onder „Britsche bescherming" te plaatsen en de Iersche havens militair te bezetten, hébben in breede kringen van het Iersche volk de grootste ongerustheid gewekt De ongerustheid is te grooter, daar men reeds sedert eenigen tijd in kringen van in gewijden de onderhandelingen tusschen de regeering van Ulster en Londen met groeiend wantrouwen volgt en vreest, dat Belfast zou kunnen toestemmen in het binnenrukken van Britsche troepen, die dan van het noor den uit geheel Ierland zouden kunnen be zetten. In nationale Iersche kringen gelooft men, dat in Ulster oude plannen tot hereeni- ging van het eiland onder leiding van Bel fast en in de nauwste samenwerking met En geland worden overwogen. Men weet im mers, met hoeveel afkeer te Belfast de Ier sche vrijstaat beschouwd wordt. Men vreest, dat Londen en Belfast samenspannen om een vrij Ierland te vernietigen. Iersche havens onder militaire bewaking. De Iersche regeering heeft bevel gegeven de havens van Dublin, Dunlaoghaire en Cork onder militaire bemaking te stellen. Het ha venpersoneel moet de bevelen der officieren opvolgen. Volgens de Belgische bladen, heeft de Bel gische procureur-generaal een aanklacht in gediend tegen den voormaligen hoogsten mi litairen rechter van der Meersch die er van beschuldigd wordt een groote rol te hebben gespeeld bij de uitlevering aan Frankrijk van Belgische en Duitsche staatsonderdanen, alsmede van personen van andere nationali teit. Van der Meersch wordt t|^ens aange klaagd van hoogverradcrlijke uitlatingen te gen Koning Leopold. De procureur-generaal heeft reeds den vroegeren senator van Die ren verhoord, die onlangs van der Meersch in het Paleis van Justitie een oorvijg heeft toegediend. Dinsdag heeft een in het Paleis van Justitie te Brussel zitting hou dende Duitsche krijgsraad -de zaak behandeld tegen den eersten luite nant Jules Nicolas Levresse van het 15Se infanterieregiment Straatsburg. De streng volgens de voorschriften van het volkenrecht gevoerde behan deling was openbaar. Zij werd bijge woond door den Amerikaanschen ambassadeur Cudaliy en den ambas saderaad Wilson, als vertegenwoordi gers van het land, dat de diploma tieke belangen van Frankrijk behar tigt. Als getuigen waren een eerste en een twëede luitenant en vijf Duit sche soldaten verschenen. De Fransche officier werd er van beschul digd, dat hij in strijd met het volkenrecht zes Duitsche gevangenen voor eigen dekking had gébruikt toen hij in het schootsveld van een Duitsch machinegeweer terecht was ge komen. Daarbij zijn twee Duitsche soldaten om het leven gekomen. Lepresse bestreed het hem ten laste gelegde. Hij beweerde, niet geweten te hebben en ook niet te hobben kun nen weten, van waar het Duitsche machine geweervuur kwam, waarin liij de zes gevan genen bracht. Daar tegenover verklaarden de als getuigen gehoorde kameraden der beide gevallen Duitsche soldaten eenstemming'dat de beklaagde als actief officier hacl moeten weten, van waar het vuur kwam. Overigens heeft de Duitsche onderofficier Kolkhorst, die tot de gevangenen behoorde, hem twee maal uitdrukkelijk er op gewezen, dat sol daten, die zich hadden overgegeven, volgens de regels van het volkenrecht buiten de vuur linie dienden te worden gebracht, Hierop had de Fransche officier geantwoord met grofheden en schimpscheuten aan het adres van het Duitsche staatshoofd. Hij deed echter niets om de gevangenen buiten de gevaren zone te brengen. Nadat de openbare aanklager den doodstraf voor den Franschen officier had geëischt, hield de verdediger, Een Duitsche kapitein, zijn pleidooi waarin liij voor den beklaagde vrijspraak eischte. Nadat ZYz uur beraadslaagd was, werd het vonnis voorgelezen. Radiorede van Ansaldo. In een radiotoespraak tot de Italiaan.sche weermacht heeft de directeur van het Itali aansche blad „De Telegrafo" naar aanlei ding van den Engelschen overval op de Fransche oorlogsschepen bij Oran gezegde „Frankrijk kan thans zien, welk ras van bondgenooten deze Engelschen zijn, voor wie Frankrijk in Vlaaanderen en aan de Somme de bloem zijner jeugd heeft opgeofferd. Het is sedert eeuwen Engelseh gebmik, de vrienden te laten vallen of zelf te over vallen, zoodra de zaak verkeerd gaat, Zoo heeft Engeland honderd jaar geleden met den Koning van Napels gehandeld en zoo doet het thans met Frankrijk. Het geheele wreede egoïsme van het. perfide Albion spreekt uit deze nieuwste daad van zeeroo- verij tegenover zijn vroegeren bondgenoot. Overigens kan Engeland met dergelijke da den van geweld zijn lot niet ontgaan. Slechts wie als Engeland zich reeds niets meer legen laat liggen aan zijn prestige, is in staat tot liet plegen van gewelddaden als deze." De oproep van het Engelsche ministerie voor de voedselvoorziening tot liet aanleg gen van een voorraad meel voor het geval dat „vervoersmoeilijkhedon ontstaan", heeft in Engeland groote ongerustheid gewekt. De bevolking ervaart door dezen oproep, dat de broodvoorziening van Engeland op geen en kele wijze gewaarborgd is. In den oproep werd den huisvrouwen tevens op het hart gedrukt, in de zomermaanden zoo weinig mogelijk conserven te gebruiken,'doch vcr- schc groente en fruit. Als gevolg van de prijsstijging zijn versche groente en fruit voor het grootste gedeelte van de arbeiders bevolking niet meer te betalen. In arbeiders gezinnen is een besparing op meel zoo goed als onmogelijk. Voor den wederopbouw. Het aanvoeren van de materialen v<jor die plaatsen, welke van het oorlogsgeweld te lijden hadden, toont de intensieve kracht waarmede aan het herstel van Nederland wordt gearbeid. Schepen vol steeneh worden gelost. lederen nacht rijdt er weer van den Haag de trein, die het stadsvuil van de Residentie naar Drente vervoerd. De eerste trein wordt geladen.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5