Amerikaansche lof voor Churchill Ontwapening der Fransche vloot opgeschort GIBRALTAR DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER tusschen Engeland en Frankrijk Frankrijk verbreekt de diplomatieke betrekkingen Nog geen varkens- vleesch op de bon goudstroom naar de reeoigde Staten Lindebloesem plukken voor 't eerst gebombardeerd De asmogendheden De Italiaansche vloot r Laan. Schaffen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. ZATERDAG 6 JULI 1940. 84e Jaargang. No. 11231. der N.V. Uitg.-Mif. „Holland* Noofderkwartier" Het gebeurde te Oran de aanleiding. „Onuitwischbare smet op Engelsche eer," verklaart de Fransche minister van buitenlandsche zaken De Fransche regeering deelt, volgens het D.N.B. officieel mede: De Donderdagmorgen onder voorzitterschap van president Le bijeengekomen ministerraad heeft na kennis!te hebben geno van den niet te rechtvaardigen aanval, dien een machtig En- jelsch eskader heeft ondernomen op een Fransch eskader bij Mers el en nadat hij zijn waardeering tot uitdrukking had gebracht ver den heldenmoed der vloot, besloten de diplomatieke betrekkin- jen met Engeland te verbreken. Ontwapening Fransche vloot op geschort. gevolg van de gebeurtenissen in Oran de Duitsche waoenstilstandscommissie een nota de .Fransche delegatie doen we- dat het opperbevel van de weermacht be is, de. in artikel S van het wapenstil- adsverdrag vervatte eisch tot ontwape- g van de Fransche oorlogsvloot op te orten. Scherpe reactie in Frankrijk. verontwaardiging der Fransche open- e meening over de Britsche actie bij Oran u-spiegelt zich in de opgewonden commen der bladen. De Petii Dauphinois eekt van een „brutale en hatelijke vcr- ïking der Fransche vloot, de vrucht van Franschén arbeid dor laatste decennien" die ons hebben opgeofferd om Engeland •cdden, aldus het blad. zijn thans terugge- in het verleden, dat wij niet zullen geten. Het is de lange geschiedenis van land, dat zijn vrijheid zoekt tegenover de tuchtroede. Maar waarom zouden ons thans nog verbazen, vraagt het blad heeft vaak het ineenstorten van bond ootschapen gezien, maar weinige daar- eindigden met een schande als die van n. Een dergelijk optreden draagt de straf zelf mede. „Onuitwischbare smet op de En gelsche eer." De Fransche minister van buiten landsche zaken, Baudoin, heeft voor de pers te Vichy verklaard, dat Frankrijks betrekkingen tot Enge land op en nieuw plan komen. Hij zeide ondei» meer: „Op het oogenblik, dat op onze vloot een aanval gedaan werd, die een onuitwischbare smet op de Engelsche eer zal blijven, lijkt het ons noodig» in het kort de ge schiedenis der betrekkingen met on sen vroegeren bondgenoot te schet 5 Fransche buitenlandsche politiek werd rt lange jaren gedicteerd door den niets te doen, dat in tegenstelling ie buitenlandsche politiek van Engeland staan. Wij zijn in het kielzog van Engc- met Duitschland in oorlog gekomen. En nd heeft het eerst den oorlog verklaard" zette daarna uit een, hoe de Fran noordelijke legers en het Belgische le door de Engelschen in den steek wer- gelaten. Hij sprak vervolgens over de ling van zijn regeering bij de wapen- derhandelingen ten aanzien van lootkwestie. larschalk Pétain en ik zelf. aldus zei- iij. hebben in dit opzicht tegenover de regcering herhaaldelijk de plech- e verklaringen afgelegd. De Duit sche regeering heeft geen uitlevering van onze vloot verlangd. Frankrijk steeds loyaal. W'ij hebben jegens onzen vroegeren bond genoot steeds loyaal gehandeld. Churchill had zelfs bij de vergadering van den hoog- sten oorlogsraad op 13 Juni verklaard, dat Engeland ook in geval van een afzonderlij ken vrede volkomen trouw zou blijven, in dien Frankrijk zijn oorlogsvloot niet aan den vijand zou uitleveren. Baudoin sprak van de smartelijke ver bazing, waarmede Frankrijk kennis heeft genomen van den Britschen aanval op zijn schepen. Nog thans, zoo zeide hij, blok keert de Britsche marine op de re ede van Alexandrië een ander Fransch eskader, dat bedreigd is met den ondergang, wanneer het tracht uit te loopen. Deze feiten kunnen niet anders dan een grootcn invloed op de oriënteering onzer politiek hebben. Wij hebben vanochtend met smart het besluit moeten nemen, onze diplomatieke betrekkingen met het land, dat schuld heeft aan. 't bloedvergieten on zer zeelieden, te verbreken. DE SLAGERS ZULLEN HET VERBRUIK MOETEN BEPERKEN. Thans is vrij spoedig de invoering van een varkensvleeschdistributie te verwachten, welke ten aanzien van het publiek indirect zal werken. Het varkensvleesch komt immers niet terstond „op de bon", doch de slagers zullen gerantsoeneerd wordeti en al dus genoodzaakt zijn, tegenover hun klanten het varkensvleeschverbruik te beperken. Het schijnt dat dezen zomer nog geen verdere vleeschdistributie venvacht behoeft te worden. Ook ten aanzien van de distributie van rundvleesch, boter en vet zijn de plannen, waarover wij reeds bericht ten, nog niet geheel en al uitgewerkt. (Men zie verder het artikel in dit nummer over de beperking van het gebruik van varkensvleesch.) 80% van de wereldvoorraad in de kelders van fort Knock. lgcns een mededeel ing van het Ameri- sche ministerie van financiën bevindt thans in de Vereenigde Staten meer twintig milliard dollar aan goud of tachtig procent van den geheelen be- e goudvoorraad van de wereld. Alleen mi is van uit Engeland, Frankrijk als- i uit de neutrale Europeesche landen een bedrag van meer dan 1.15 milliard naar de Vereenigde Staten gestuurd. WIESBADEN, 5 Juli (D.N.B.) - Als gevolg van de gebeurtenissen te Oran heelt de Duitsche wapenslilstandscommissie in een nota de Fransche delegatie doen weten, dat het opperbevel van de Duitsche weermacht bereid is, de in artikel 8 van het Wapenstilstandsverdrag vervatte eisch tot ontwapening van de Fransche oorlogsvloot voor- loopig op te schorten. Ook Turkije zeer tevreden Hel Amerikaansche blad de. „New York Herald Tribuna" is vol lof voo rde doortast- tendheid van de Britsche regecring. Het blad verklaart, dat het moreele bankroet van de Fransche regeering te Vichy steeds duidelij ker aan den dag treedt. Een regeering, die haar bondgenoot heeft kunnen verraden en zich gemaakt heeft tot een veroveringsinstru- nient der Nazi's. Deze regeering zal wellicht zelfs Engeland den oorlog verklaren, doch dit risico is van weinig beteekenis. De New York Times schrijft: hoe groot ook de verbittering in Frankrijk geweest moge zijn, een objectief oordeel zal Groot-Brittannic in het gelijk stellen. Een beslist noodzakelijk maatregel. Naar de correspondent van de „New York Times" te Washington meldt, willen de New Yorksche vlootdeskundigen niet zoo ver' gaan als Pittman en direct een verkla ring afleggen met betrekking tot het Brit sche optreden tegen de Fransche vloot. Ze kere kringen stellen zich echter op het stand punt, dat Engeland een beslist noodzakelijke maatregel heeft getroffen, die van zijn stand punt bezien een stap van het grootste be lang beteekent. Want zou Duitschland de beschikking hebben gehad over de Fransche vloot, dan zou de Duitsche vloot op gelij ken voet tegenover de Britsche staan. Som migen gingen z.elfs voover, te verklaren, dat Amerika zich thans veiliger, kan voelen. Ook Turkije voldaan. De stemming te Ankara is er een van op luchting en bewondering voor het optreden der Britsche regeering. Men geeft er zich rekenschap van, dat Engeland thans een zekere toekomst tegemoet gaat. Door het ontbreken van berichten over de bewegingen van de Fransche vloot was in Turkije reeds een gevoel van onbehagen merkbaar geworden. Men betreurt liet alge meen, dat de Fransche schepen zich niet naar Britsche havens hebben begeven. TER VERVANGING VAN THEE. - IN DEN HAAG ZIJN EEN HON- DERDTAL WERKLOOZEN BEZIG DE BLOESEMS TE PLUKKEN. (Van onzen Haagschen correspondent) Den Haag heeft veel parken en plantsoenen. daarvoor is het nu eenmaal het Haagje oftewel de Re- sidentie-met-een-hoofdletter en zoo doende zijn er hier natuurlijk ook veie 1 i ml eb o omen. Gezien 't feit, dat onze theevoorraad bijna uitgeput is, heeft de Gemeentelijke Plantsoenen dienst nu een hondertal werkloozen tewerkgesteld om overal de linde- bloesem tc plukken. Men is begon nen, met lange ladders, aan het Lange Voorhout en is vervolgens ploegsgevvijs de stad doorgetrokken. Er zijn reeds groote voorraden ver zameld en nu is men ook aan de rozenhoftels begonnen, welke even eens een drinkbaar theevervangsel schijnen op te leveren. De restauratie van de Groote Kerk te Alkmaar is hervat. De Regeerings- commissaris heeft het voortzetten der herstelwerken aan koor en schip met zijbeuken goedgekeurd Door de Franschcn? Een bericht uit Algeciras bevestigt, dat Gibraltar gisteren is gebombardeerd. Het bombardement werd op 6 uur des morgens uitgevoerd door vliegtuigen, waarvan de na tionaliteit onbekend zou zijn. Reeds om 1.30 des nachts waren verkenningsvluchten bo ven de vesting gemaakt. De Engelschen open den een hevig afweervuur, dat echter naar het scheen zonder succes bleef. Algemeen wordt vermoed, dat de aanvallen werden uit gevoerd door Fransche vliegtuigen. Dit is de eerste maal in dezen oorlog da! Gibraltar is aangevallen. hebben Fransche vloot niet noodig De strijd tegen Engeland zal met geheel andere middelen worden gevoerd. De Italiaansche radio heeft gisteravond in de nieuwsberichten in de Fransche taal naar aanleiding van de Engelsche veronder- steilling, als zouden dc spilmogondhedon zich meester hebben willen maken van de Fransche oorlogsvloot het volgende medege deeld: Duitschland en Italië zouden als overwin naars, indien zii wérkelijk eenigerlei plannen gehad hadden met de Fransche orologsche- pen, geheel andere voorwaarden in het wa penstilstandsverdrag hebben gesteld. Het in- dienststellen van de Fransche oorlogssche pen met nieuwe bemanningen zou niet dan na een opleiding van verscheidene maanden van Duitsche of Italiaansche matrozen moge lijk zijn geweest. Duitschland en Italië hebben in hun oor log tegen Engeland de Fransche oorlogssche pen in het geheel niet noodig, daar de hui dige strijd met geheel andere middelen en eenheden gevoerd zal worden. Geen mond-en klauwzeer meer In de week van 23 t/m 29 Juni heeft zich noch bij runderen, noch bij de kalveren, noch bij varkens, biggen, schapen en geiten een sterfgeval tengevolge van mond- en klauwzeer voorgedaan. Conferenties te Berlijn De Italiaansche minister van bui tenlandsche zaken, graaf Ciano, is vanmorgen vroeg uit Rome naar Berlijn vertrokken. Hij brengt een bezoek van verscheidene dagen aan Berlijn. Aan de zijde der Franschén als zij door de Engelschen bedreigd worden. Ten aanzien van de in het buitenland ver spreide geruchten over een uitloopen van de Italiaansche vloot naar aanleiding van de door Engeland geprovoceerde ongehoorde ge beurtenissen te Oran, is in welingelichte Ita liaansche kringen geen bevestiging te ver krijgen. Men wijst er wel op, dat deze ge ruchten niet uit Italiaansche bron afkom stig zijn. In dezelfde kringen wordt er ver der op gewezen, dat Fransche oorlogsschepen tijdens de vaart naar hun thuishavens op geen enkele wijze door de Italiaansche strijd krachten worden gehinderd, daar de betref fende oorlogsschepen instructies navolgen die in overeenstemming zijn met de bepalin gen van het wapenstilstandsverdrag. Zou deze voorwaarde niet aanwezig zijn. dan zou den natuurlijk de Italiaansche oorlogssche pen een andere houding moeten aannemen. Overigens spreekt het vanzelf dat de eenhe den van de Italiaansche marine, steeds wan neer zij Engelsche oorlogsschepen tegenko men, met deze den strijd aanbinden, en wel in het bijzonder ook dan wanneer zij Fran sche oorlogsschepen trachten te beletten, naar hun thuishavens terug te keeren. Door granaatscherven getrotfen Wederom onvoorzichtigen tijdens luchtdoelgeschut. Gistermiddag zijn wederom tijdens het vuren door luchtdoelartillerie te Rotterdam burgerpersonen, die zich op straat bevonden, door neervallen de scherven getroffen en wel in de Tweede Schansstraat en op het Piet Heinsplein. Zij werden door den ge neeskundigen dienst verbonden. Met nadruk wordt er nogmaals op gewezen, dat men zeer onverstan dig handelt, wanneer men zich op straat begeeft of op straat blijft tijdens het vuren van de luchtdoel- artillerie. MINDER ONGELUKKEN OP ONBEWAAK TE SPOOROVERWEGEN. Wij lezen in het jaarverslag der Ned. Spoorwegen: „Het aanbrengen van automatische bevei ligingsinstallaties op onbewaakte overwe gen wordt zoo krachtig mogelijk door ons bevorderd. Speciale maatregelen tot ver hooging van de veiligheid van het spoorweg personeel zijn in voorbcreidng." Aan het jaarverslag is een staafje toege voegd. waaruit blijkt, dat het aaantal ge- dooden op onbewaakte overwegen in 1939 33 heeft bedragen, tegen 51 in het vooraf gaande jaar. In 1934—'37 bedroeg het aan tal gedoodo slachtoffers resp. 36, 36. 43 en 33. CENTRALE VERWARMING ALS U PRIJS STELT OP EERSTE KLAS WERK, DAN IS ONZE PRIJS STEEDS DE LAAGSTE. DE V TECHN.BUREAU R 1 E S ALKMAAR - ROTTERDAM ^Tel 3045 2 lijnen 445 40

Schager Courant | 1940 | | pagina 1