eorge VI )niog van Juda Nieuwe bewapenings- boadschap van Noosevelt Belangrijke successen in den zee-oorlog n geheim dsch - Britsch drag irvoer van Duitsche daten door Zweden Fraoschen mogen n:ef tegen Duitschland of Italië vechten POLrrïcï ALS LANDVERDED1GERS Diefstallen van levensmiddelen Brooddistributie Brandstichting te Hengelo Actie van het luchtwapen Bommen bij Scheveningsche loggers Uo-Mat Wederom een noodcompetitie Londcnsche correspondent van Press Union is in staat, inhoud van een geheim ver- tusschen de Koninklijk-Brit- s regeering en den uitvoerenden 1 van het Jewish Agency mee eelen. Dit verdrag heeft de Brit- i regeering reeds op 22 Juni 011- eekend. Het document is in de elsche en de Hebreeuwsche taal eld. Het- draagt het karakter een staatsverdrag tusschen sou- landen. In de preambule dt gezegd, dat de vertegen-woor- van de Koninklijk-Britsche en van den uitvoerenden van den Joodschen vrijstaat a in den geest van de Balf- verklaring, waarbij den Joden de eerste maal pen nationaal lis plechtig is toegezegd, beslo- hebben.tot- een duurzame rege- der betrekkingen. doel zijn de volgende overeen- getroffen: Koninklijke Britsch e regeering er- Jewish Agency als de regeering toekomstigen Joodschen vrijstaat die als dominion deel zal uitma- de Britis'h Commonwealth of Na- Is vrij en souverein bestanddeel De regeering van den vrijstaat erkent Zijne BritschMajesteit als van Judaea. Joodsche vrijstaat zal de volledige iale en politieke souvereiniteit be- n een gebied, dat in hoofdzaak door ïzen van het tegenwoordige Palesti- aald wordt. Het tegenwoordig uit- 1" door Arabieren bewoonde Oostelij- van Zuid-Palestina, liet zoogenaam- ev (Beersjeba). wordt ingedeeld bij iraat Transjordanië, dat als ltroon- onder het Britsche ministerie van zal staan. De vrijstaat wordt scha- gesteld door het afstaan van een komstig gebied in Zuid-Syrië. waar-. grenzen -bijde herverdeeling v.an' nog nader zullen wor- verklaart de Britsche regeering reid, het hoogland van Abessinië, [zondering van het gebied rond het aer, als kolonisatiegebied ter be ng van den Zionistischen vrijstaat en. De Arabische bevolking van Pa: en van Zuid-Syrië wordt binnen 12 ;n na het sluiten van den.vrede naait te gebieden geëvacueerd, onder scha telling uit een nog te vormen gemeenschapsfonds, wordt begonnen met het van een eigen Zionistische weer- tot welk doel Engeland het noodigc voor de opleiding en het piateri- beschikking stelt. Voor den duur f jarpn na het sluiten van den vre de Britsche weermacht 'zich belasten bescherming van den vrijstaat en doel nog nader aan te wijzen vloot- gtuigsteunpunten bezet houden, nder garantie van de Bank van En- zal een Engelsch-Zionistische hol- latschappij worden gevormd, welke et den overgang en den herbouw d houdende vraagstukken dient te Door een Britsch-Zionistisch han- <3rag zal het goederenverkeer tus- den vrijstaat Ju- erzekerd worden. e Britsche regeering garandeert de ing van dit verdrag met alle te ha- staande middelen. Het Transitoverkeer met Noorwegen weer normaal. tholrn, 5 Juli (D.N.B.) Het Zvveed- ainisterie van buitenlandsche zaken het volgende communiqué: het staken van de vijandelijkheden zijn de door den oorlog ver- beperkingen in het transitoverkeer naar Noorwegen komen te vervallen, af aan kunnen alle soorten goederen de Zwcedsche spoorwegen ver gelijkertijd zal toestemming ge ven worden voor de doorreis van rsonen, die tot de Duitsche weer. icht behooren, in de eerste plaats it verlof gaande soldaten. Hier- ïr zullen speciaal beschikbaar ge lde treinen en wagens worden ge nikt. Zweedsche verkiezingen zullen gewoon verloopen. „Dagens Nyheter" meldt, zijn de sche partijleiders overeengekomen, j de verkiezingen in het najaar voor ^eedc Kamer van den Rijksdag geen zal worden gemaakt in garnizoe militaire standplaatsen. Daarentegen rder, met uitzondering van radiorede- gen, de verkiezingsstrijd gewoon ver- verdrag treedt bij de beëindiging van de oorlogshandelingen in werking en zal een integreerend deel van de toekomstige vre desverdragen vormen. Terstond worden de noodige maategelen getroffen om den op bouw van den Zionistischen vrijstaat voor te bereiden. Uit Vichy wordt gemeld, dat het Fransche ministerie van landsver dediging heeft medegedeeld, dat de Fransche regeering op grond van het wapenstilstandsverdrag de verplich ting heeft, Franschen onderdanen te verbieden, krijgsdiensten te verrich ten in de legers vanl anden, die ziek nog met Duitschland en Italië in oorlog bevinden. Overtreding van dit verbod wordt met levenslange dwangarbeid of met den dood ge straft. Schietoefeningen in den kelder van Wesfaninster. In het Engelsche parlement is een eigen verdedigingscorps opgericht, dat bestaat, uit leden van het Lager- en Hoogerlmis, alsme de uit parlementsverslaggevers. Er hebben zich reeds 150 personen voor dit corps op gegeven. In de kelders van Westminster wor den door dit corps schietoefeningen gehou den. Alle buitenlanders zijn opgeroepen hun landkaarten uiterlijk 9 Juli bij de politie in te leveren. Indien hieraan niet wordt vol daan, volgen strenge straffen. Ook Engcl- schen mogen nog slechts niet. uitdrukkelijke toestemming der politieautoriteiten land kaarten hebben. Nogmaals 5 milliard. President. Roosevelt heeft op de Donderdag gehouden persconferentie in Hydepark me degedeeld, dat waarschijnlijk Maandag bij het congres een nieuwe bewapeningsbood- schap zal worden ingediend ten bedrage van vijf milliard dollar. Op de vraag of het be wapeningsprogramma der Vereenigde Sta ten hiermede voorloopig compleet is, ant woordde Roosevelt bevestigend, doch voegde .hier aan toe, dat men niet inag vergeten, dat de toestand van de wereld'zich op het oogenblik voortdurend verandert, Levensmiddelen is thans een artikel, dat evenals fietsen, in hoogen aanzien staat bij hen voor wie de politie belangstelling koes tert. In den afgeloopen nacht zijn dan ook weer een tweetal inbraken van dien aard gepleegd. In de Groóte Wittenburgerstraat te Amsterdam hebben inbrekers een bezoek gebracht aan een aldaar gevestigd pand. Vermoedelijk hebben zij gebruik gemaakt van een roeibootje, waarmede zij de achter zijde van het pakhuis konden bereiken. Ruim 100 kilogram waren werden buitge maakt. Door de intense duisternis, welke heerschte, konden de mannen aan de aan dacht van omwonenden en de surveilleercn- de politie ontsnappen. Bom onverwacht ontploft Duitsch militair gedood. Enkele dagen geleden waren een zestal bommen terecht gekomen in de Brunsum- sche heide in de nabijheid van den* Rim- burgerweg. Vijf daarvan ontploften, doch een zesde, een z.g. Blindganger, bleef, lig gen, na zich ongeveer vier meter in den grond te hébben gehoord. Nadat van poli- tiewegè voor de noodige voorzorgsmaatrege len was gezorgd, zo.u Donderdagmorgen de bom door deskundigen van de Duitsche weermacht, een oberfeldebel en drie onder geschikten, onschadelijk worden gemaakt. Eenige gemeentewerklieden en een hoofd agent van politie waren behulpaam. Toe vallig hadden de meeste aanwezigen zich op tamelijken afstand van de bom verwij derd, toen deze onverwacht ontplofte. De geweldige luchtdruk wierp degenen die dichterbij waren gebleven tegen den grond en helaas bleek 'n Duitsche soldaat door een scherf te zijn gedood. Enkele andere om standers werden gewond. Wiel over het lichaam gekregen Aan de gevolgen overleden. Woensdagavond mocht het achtjarig zoon tje van de familie K. uit de Ackerdijkstraat tc 's-Hertogerihosch op een met paard be spannen wagen meerijden. Toen de >agen den spoorwegovergang te Ortben passeerde, werd het ventje dóór den voerman van de kar gezet, terwijl het voertuig nog in bewe ging was. Het jongentje kwam te vallen en kreeg een wiel over het lichaam. Met zware inwendige kneuzingen werd de kleine naar het ziekenhuis overgebracht, waar het in denloop van den middag aan de. gevolgen van het ongeluk is.overleden. De Standaard voor acht weken verboden Op-grond van de verordening van den Rijkscommissaris betreffende de uitoefening van de "regeeringsbevoegdheden in het bezet te Ncderlandsche gebied van 25 Mei wordt het Anti-revolutionaire dagblad „De Stan daard" met ingang van heden voor acht we ken dus, tot en mét 29 Augustus, verboden. Het verbod strekt'zich uit tot alle neven- uitgaven, kopbladen en bijvoegsels van elk soort. Eveneens is het uitgeven van alle drukwerken verboden, ivelkc als "vervanging van het dagblad de standaard kunnen wor den aangezien. Op overtreding van .dit ver bod volgen maatregelen van de zijde der Si- cherheitspolizci. Jeugdige winke'dieveggen Twee Schcveningsche meisjes van 13 jaar trokken er Donderdagmiddag op uit met een boodschappentasch. Ze zouden winkels gaan kijken, 'alchis .verteldch zij hhii' móé ders. Daar is het belaas niet bij gebleven. De meisjes brachten verse!» Méndewinkels, een bezoek, waarbij de eene het winkelper soneel aan den praat hield, terwijl de andere alles wat onder haar bereik kwam, in de boodschappentasch liet verdwijnen. Dit ging zoo een poosje goed. Ze hadden al een flinke collectie aangelegd, be staande uit doosjes tandpasta, rouge, bad zout, c'hocoladèree'peri, e.d., totdat een post zegeldoosje bon noodlottig werd. Een win keljuffrouw betraptc.de jeugdige dieveg gen en haalde de politie erbij. De wandeling eindigde op het •politie bureau, w.aar de tasch met de paperassen in beslag .werd genomen. De kinderen, die uit nette gezinnen af komstig waren, werden in den loop van don avond aan hun resp. ouders terugge geven. Van winkels kijken zal voorloopig wel niets meer komen i Nieuwe koffie- en theebonnen Zelfde rantsoen. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vis- schcrin maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 6 Juli tot en-met 2 Augustus a.s. de met „85" genummerde bon van het alge meen distributiebonboekje recht geeft op het koopen van 2% ons kofie of Vé ons thee. De bonnen 51 tot 60 aan de beurt De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vis- scherij maakt hekend, dat gedurende het tijd vak van S tot en met "14 Juli a.s. de met „51" tot en met „60" genummerde bonnen van het broodboekje gezamenlijk recht geven op het koopen van 2000 gram brood, Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 100 gram brood. De bonnen, die op 14 Juli nóg niet gebruikt mochten zijn, blijven voorts tot en met 18 Juli a.s. geldig. f 500.belooning voor arresta tie van den dader. In het Heerenhuis van den heer ir. K. Kroll, directeur van de N.V. Ilazemeyers fabriek van signaalapparaten le Hengelo, heeft gis termorgen brand bp de zolderverdieping ge woed. liet dak stortte in, terwijl het beneden gedeelte van de woning aanzienlijke water en vuurschade opliep. De schade wordt door verzekering gedekt. Een gedeelte van den in boedel ging verloren. Door het optreden van de brandweer kon het vuur spoedig worden beperkt.. Er zijn vermoedens van brandstichting. In verband hiermede beveelt de officier van justitie te Almelo opsporing en aanhouding van een man van het volgende signalement: Lang pj.m. 1.75 m., slank postuur, donkere gelaatskleur, mist pink en ringvinger van een der handen, draagt bruine pet en ver moedelijk bruin costuum, bril met donkeren rand, geen baard of knevel, leeftijd tusschen 30 en 40 jaar; was in het bezit van een acte- tasch. Een bedrag van 500 gulden is uitgeloofd voor diegene, die aanwijzingen geeft, welke tot 's mans arrestatie leiden. Een merkwaardig ongeluk Kindje viel uit raam, doch kreeg geen letsel.. Een merkwaardig ongeluk heeft zich gis termorgen in de Utrechtsche straat te Am sterdam voorgedaan. Merkwaardig, omdat het oogenschijnlijk 'ernstige gevolgen had moeten hebben, welke echter gelukkig ach terwege zijn gebleven. Een kindje van één jaar was spelende bij een openstaand raam op de derde étage ge komen. Het verloor het evenwicht en viel op straat... zonder echter benig letsel te krij gen. Slechts enkele onbeteekenende ontvel len toonden het gebeurde. Het is door den geneeskundigen dienst naar een der zieken huizen vervoerd ter observatie doch kon korten tijd later weer thuis worden gebracht. Italiaaosch legerbericht Stellingen in Oost-Afrika ver overd. ERGENS IN ITALIc, 5 Juli (Stefani). Communiqué nummer 24 van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt als volgt: Een van onze jachtescadrilles heeft on danks de weersomstandigheden, een aanval ondernomen op het vliegveld van Hal Far op Malta. Acht vliegtuigen, die op het ter rein stonden, werden buiten gevecht gesteld. Al onze toestellen keerden naar hun basis te rug. Een tweede escadrille heeft met succes En gelsche vliegtuigen gebombardeerd in de baai van Alexandriö, waarbij het, ondanks fel optreden in de lucht en van het luchtaf weergeschut, verscheidene schepen raakte. Een Engelsch jachttocstcl is neergehaald. Al onze toestellen zijn veilig naar hun ba ses teruggekeerd. Een van onze zccvcrkeiiningsvliegtuigen heeft een Engelsehcn kruiser aangevallen en in een gevecht het jachttoestel neergehaald, dat trachtte deze actie togen te gaan. Aan de grens van Cyrenaïca heeft zich hij Musaid een voor ons gunstig gevecht ontwik keld. Een viermotorig Engelsch toestel werd tijdens een luchtgevecht omjaaggeschoten. In Oost-Afrika hebben onze troepen, na een aanval op Metemma te heb ben afgeslagen, een tegenaanval on dernomen en de versterkte stelling van Gallabad op het gebied van den Engelsch-Egyptischen Soedan bezet Meer in het Noorden werd, nadat hardnekkige tegenstand was over wonnen, Cassala bezet. De verovering van Cassala. Nader uit Rome De verovering van Cas sala, is van groote beteckenis, omdat deze plaats is gelegen aan den spoorweg, die Port Soedqn aan de Roode.Zee met het Zuidelijke deel vap den Soedan verbindt. Cassala is een stad in den Soedan, 40 tot 50 kilometer ten Westen van de grens van Erythrea. Mot den val van Cassala is, naar de oorlogscorrespondent van het D.N.B. voor de Middellandsche Zee meldt, in dit gebied, dat arm aan spoorwegen is, een der belang rijkste. Trajecten voor de Engelse-hen verlo ren gegaan. De verbinding tusschen den Zui del ijle en Soedan en de Roode Zee moet thans over Khartoem onderhouden worden. Cas sala heeft overigens niet in de laatste plaats van zich doen spreken als centrale van de Britsche intelligence service tegen Itali- aansch Oost-Afrika. Van hieruit begaven zich de agenten naar Erythrea en Abessinië om rijkelijk geld onder de stamhoofden te verdeelen en te trachten, hen té winnen voor een opstand tegen Italië. De centrale van de secret service te Cairo had beste agenten naar Cassala gezonden, om oproerige bewe gingen op Italiaansch gebied te doen ont staan en ook om den Ilaliaanschen opmarseh in,Erythrea en Noord-Abessinië te verken nen Als vliegh.ave'n en uitgangspunt voor d'p Britsche lucht operaties tegen het Italiaan- sche gebied in de nabijheid was Cassala ook van groote beteckenis voor de Engel-1 schen. Het was verder de zetel van het com mando der troepen, die tegen Erythrea moes ten opereeren. De verovering door de Italia nen zal ook het prestige van Engeland in den Soedan en Egypte aanzienlijk benadee- len. Duitsch legerbericht Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Het Duitsche duikhootwapen heeft in den laatstcn tijd weer een reeks treffende suc cessen behaald in den strijd tegen Enge land. Zoo heeft een door kapitein-luitenant Liebc gecommandeerde duikboot kortelings 54.400 bruto registerton scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij in deii grond ge boord. Een tweede duikboot bracht 21.043 bruto registerton tot zinken, een derde 31.100 bruto registerton, waarbij vijf stoom schepen, die in krachtig beschermd con- vooi voeren. Onze moforforpedobooten torpedeerden bij een aanval op het zeegebied, ten Zuidwest ten van Portland de gewapende Britsche stoomschepen „Hartlepool", croot 5500 bruto registerton en „British Corporal". groot 6900 buto registerton. Bovendien haalden zij met hun vuur uit een convooi een tankschip van 12.000 bruto registerton en een gewanend koonvaardijschip van 8000 bruto registerton weg. Een voorpostenflotilje slaagde erin aan de Noorsc.be kust een vijandelijke duikboot fe vernielen. Tn den loop van 4- Juli en in den naclvt van 4 op 5 Juli viel het luchtwapen in Engeland haveninstallaties, vliegvelden en fabrieken der wapenindustrie met bommen aan. Duikbommenwernérs en groepen ge- veehtstoestellon. brachten hij aanvallen op convooien aan de Zuid- en Zuid-Westkus't van Engeland vier transportschepen van 5000 ton elk tot zinken en beschadigden 'n oorlogsschip en 9 verdere transportschepen met inslaande hommen. Engelsche vliegtuigen ondernamen op 4 Juli weer beschermd door laag hangende wolken verscheidene vluchten boven Ne derland. België en Noordwest Duitschland Ook in den nacht van 4 on 5 Juli vlogen zij boven het gebied van Noord- en West- Duitsehland. Militair helangrii'ke doelen werden nipt aangevallen. daarentegen werden woonhuizen, boerenhofsteden, emz. doo neergeworpen hommen beschadigd of in brand gestoken en werden daarbij ver scheidene burgers gedood. Zes vijandelijke vliegtuigen zijn bij lucht gevechten, een zevende door luchtafweer geschut neergeschoten. Bij een hernieuwde luchtaanval op Kiel is bovendien door het luchtafweergeschut der marine een vijande lijk vliegtuig neergehaald. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. Donderdagavond zijn eenige schokkers, tliuisbehoorende te Scheveningen, op zee aan groote gevaren ontsnapt en het is een wonder, dat geen persoonlijke ongelukken hebben plaats gehad. Van de kustvisscherij waren deze schepen op weg naar de Sche veningsche haven en om 7 uur bevonden zij zich 2A mijl uit de kust. Plotseling kwamen uit de wolken drie vliegtuigen te voorschijn en een aantal bommen haar de vis&chers meenden wel tien viel 111 de onmiddellijk'© nabijheid der scheepjes. Eén bom kwam op enkele meters afstand van de Sch. 4-9 terecht. De ontploffing veroorzaakte een groote wa terzuil en de ruiten en stuurhut van het schip werden versplinterd, terwijl granaat scherven op het dek sloegen. Ook floten de bemanning de kogels om de ooren. Het was de bemanning niet duidelijk, of men hier met een luchtgevecht te doen had, waarhij een achtervolgd vliegtuig zich ontdeed van zijn bommenlast, of dat. het een aanval op de schepen betrof. De vliegtuigen verdwenen weer snel. De viss-chersschepen voeren hierna mjaar de haven, waar een en ander groote. opschud ding verwerkte onder de visschersbevolking. De andere schepen hebben geen schade be komen. Ondanks dit wedervaren, zijn gisteren- ochtend weder acht schokkers naar zee vertrokken. DE ONEERLIJKE SPORTSMAN De Amsterdamsche politie heeft gisteren een sportleeraar gearresteerd, die zich op ergelijike wijze aan verduistering had schul dig gemaakt. In het begin van deze week had. een kantoorbediende, die juist zijn maandsalaris, f 45.— had ontvangen, in een sportwinkel in de Raadhuisstraat in- koopen gedaan. Toen hij den winkel verliet liet hij f 35.liggen, zonder dat hij of cle winkelbediende het bemerkte. Eenigen tijd later kwam de sportleeraar ook in den winkel juist toen de f 35.gevonden was. Hij beweerde, dat het geld van hom was. De bediende wilde de zaak echter eerst onderzooken en vroeg den lecraar later te rug te komen. Inderdaad twee dagen later kwam de sportleeraar terug en hij verklaar de nogmaals, dat het geld van hem was, waarop het hem gegeven werd. De kantoorbediende kwam echter kort daarna aan den bediende vragen of er mis schien f 35.— gevonden was. De politie werd in deze zaak gemengd en gisteren gelukte het den sportleeraar te achterha len. Aanvankelijk bleef hij bij zijn bewe ringen, dorh na een uitvoerig verhoor be- bekende hij zich et geld op onrechtmatig© wijze te hebben toegeëigend. Hij is thans op gesloten. BESTUUR K.N.V.B. ZIET VOORALS. NOG GEEN ANDEREN UITWEG. Voetbalwedstrijden voor door den oorlog getroffen spelers. De heeren Boeljon en Staal van den Ko ninklijken Ncderlandschen Voetbalbond heb ben in een persconferentie gewezen op de vele moeilijkheden waarvoor de bond zich door de bijzondere omstandigheden geplaatst zag en nog ziet. De instelling van een nood- competitie bleek juist tc zijn. Wederom een noodcompetitie? Over de wijze, waarop in het komende sei zoen de competitie zal worden geregeld, zal het bestuur in den loop van de maand Au gustus zich beraden. Aangenomen kan wor den, dat alles in het werk gesteld wordt om wederom tot de normale competitie tc komen Men acht het, gezien bijv. de onmogelijk heid van vervoer per autobus, waarschijnlijk dat men daarin echter niet zal slagen. Komt geen verandering ten goede, dan is een nood competitie opnieuw de eenige uitwdg. Een fonds voor voetballersoor logsslachtoffers? Ten slotte deelde de heer Staal nog mede, dat het bondsbestuur besloten heeft een plan in voorbereiding te nemen, waardoor een fonds gevormd zou kunnen worden, waaruit de oorlogsslachtoffers onder de Ncderland sche voetballers, K.N.V.B. 'verccnigingen en erkende bonden, ecnigormate zullen kun nen worden geholpen. Voetbalwedstrijden zullen worden gehou den tusschen twee Nederlandsche keurcorp sen te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Naar eenheid in de voetbalsport Alle bonden in één organisatie? Op uitnoodiging van de nationale stich ting voor lichamelijke opvoeding heeft gis teren in het gebouw van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen een vergadering plaats gehad van vertegen woordigers van den Koninklijke Nederland sche voetbalbond, den Arbeiderssportbond, de federatie van R.K. voetbalbonden en den Christelij'ken Ned. Voetbalbond. Onder voorbehoud van nader overleg met hun besturen hebben de vertegenwoordigers zich accoord verklaard met een esolutic, waarin wordt aangedrongen op yolledige sa menvoeging van alle bonden in één centra le organisatie. Ook hier geldt het motief dat het Neder landsche volk ter behoud van zijn eigen' volkskarakter, met overbrugging van ver schil van overtuiging op confessioneel eri staatkundig gebied, gebracht worde tot na tionale eenheid, ter gezamenlijke beharti ging van alle volksbelangen.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2