Consumptie van varkensvleesch moet tot de helft worden teruggebracht Van fenteniers niets dan goeds...! GELEIDELIJKE VERMINDERING Nationaal front benoemt gardecommandant Pe wederopbouw in Nederland maat thans Zaterdag 6 Juli 1940 Tweede blad Rondom het slachtverbod van varkens Alkmaar spant weer de kroon met den omvang van zijn kaasmarkt. Tienduizenden kilo's werden Vrijdag aangevoerd en als vroeger stond dit wekelijksch gebeuren in het teeken van het VEEVOEDERPOSITIE MAAKT DIT NOODZAKELIJK. - GROOT AAN TAL DIEREN ZAi IN DE KOMEN DE MAANDEN WORDEN AFGE SLACHT. - VLEESCH WORDT OP GESLAGEN IN KOELHUIZEN ALS RESERVE. In verband met liet feit, dat een slacht verbod is uitgevaardigd voor varkens, vond het A.N.P. den directeur van de Nederland- •ohe Veehoudercentrale bereid een toe lichting te geven over de oorzaken daarvan en de gevolgen voor de consumptie van var kensvleesch. Als resultaat daarvan kan in de eerste plaats gesteld worden, dat voorloopig geen drastische verlaging van de binnenlandsche consumptie van varkensvleesch noodig is en ook niet behoeft te worden verwacht, en dat voorloopig in dit opzicht geen reden tot ongerustheid behoeft te bestaan. Waarom dan dit slachtverbod is uitge vaardigd, zal men vragen. De beantwoording hiervan is niet zoo eenvoudig, omdat dit samenhangt met verschillende oorzaken,. üp den voorgrond staat daarbij de veevoe derpositie, zulks in verband met den import van veevoeder van elders. Het stopzetten hiervan zal onvermijdelijk moeten lijden tot een sterke inkrimping van den varkens stapel, tot ongeveer de helft van het nor male. Bovendien zal dit ook moeten lelden tot een verminderd slachtgewicht van de varkens. Vroeger en nu. Ter illustratie diene het volgende: de nor male jaarlijksche varkensproductie van Ne derland bedraagt ongeveer 2 millioen stuks, waarvan 1Y* millioen voor binnenlandsch gebruik en circa 500.000 stuks voor export (d.w.z. bacon, geheel bestemd voor Enge- land). Een vijfde deel van de voor binnen landsche consumptie bestemde varkens, dus circa 300.000 stuks, is normaal bestemd voor de huisslachtingen. Door de gewijzigde vee voederpositie zal de varkensstapel nu moe ten worden teruggebracht tot ongeveer een mililoen stuks. Deze zullen echter geheel ter beschikking komen van de binnenlandsche consumptie, daar de baconexport geheel Is vervallen. Er zou dus gezegd kunnen worden, dat de productie voor binnenlandsche con sumptie tot 2/3 zou worden teruggebracht, maar dit betreft slechts het aantal dieren, en, zooals boven reeds gezegd, moet ook re kening worden gehouden met een „vermin derd slachtgewicht. In feite zal het dus daarop neer komen, dat de binnenladnsche con sument van varkensvleesch terug zal moeten worden gebracht tot on geveer de lielft van het normale verbruik. Ook dit laatste behoeft echter, we derom voorloopig geen ongerustheid te wekken, daar deze vermindering slechts zeer langzaam in werking zal komen en het nog geruimen tijd zal duren voordat deze geheel is door gevoerd, vermoedelijk pas in het be gin van het volgend jaar. Dit wordt veroorzaakt door het feit, dat door de vermindering van den import van veevoeder een deel van den varkensstapel snel zal moeten worden afgeslacht, terwijl het normale aantal slachtingen momenteel op ongeveer 100.000 per maand kan worden gesteld, zal het nodozakelijk zijn om van nu af tot 1 October a.s. nog 250.000 varkens ejitra uit de markt te nemen voor den slacht. Deze extra-hoeveelheid wordt echter niet direct voor de consumptie beschikbaar gesteld, doch opgeslagen in koelhuizen enz. en vormt al dus een waardevolle reserve voor den ko menden tijd, waarin het aantal slachtingen zal verminderen door de inkrimping van tien varkensstapel. Met de uitvaardiging van het slachtverbod wordt dus beoogd, dat de prijzen van het varkensvleesch in de komende maanden niet al te veel zullen dalen, terwijl daardoor ook wordt voorkomen, dat deze prij zen daarna, dus in de periode dat minder slachtvarkens ter beschik king komen, al te veel zullen stijgen. Rationeele verdeeling. Een ander doel van dit verbod is te ko men tot rationeele verdeeling van de voor slacht bestemde varkens over de verschillen de gebieden in Nederland. Daartoe zal slechts ontheffing van het slachtverbod door de Ne- derlandsche veehouderijcentrale worden ge geven voor slachting in centrale slachtplaat sen. De particuliere slachtingen door slagers thuis zijn dus practisch hiermede vervallen. Iedere centrale slachtplaats krijgt een be paald gebied toegewezen, zoodat daar de cij fers van deze slachtplaatsen door de keu ring bekend zijn, de toewijzing kan geschie den naar de bestaande behoefte. Uitdrukkelijk zij hierbij nog geconstateerd, dat. het dus niet is een vorm van distributie, doch uitsluitend een rationeele vercjeeling van het aantal beschikbare slachtdieren, waartoe de Necl. Veehouderijcentrale alle slachtvarkens opkoopt en deze verdeelt over de slachtplaatsen. Deze centrale is dus het kernpunt waar alle aanbiedingen en aanvragen samenko men. Het aantal van deze centrale slachtplaat sen zal ongeveer 200 bedragen. Hiertoe zul len worden gerekend: gemeentelijke abat toirs, gemeentelijke noodslachtplaatsen, en, waar deze niet aanwezig zijn, particuliere be drijven. Men zal dus hoogstens afstanden van 10 tot 15 K.M. behoeven af te leggen, zoo dat op het gebied van het vervoer der var kens geen moeilijkheden zijn te verwachten. Levering. Tenslotte nog de levering van de slachtvarkens aan de Ned. Veehou derij Centrale. Hierbij is de handel ingeschakeld. Zoo zullen b.v. in de provincie Noord-Holland, Zuid-Hol land, Utrecht en Zeeland, waar de varkens tot heden bijna uitsluitend door bemiddeling van varkenshande laren worden verkocht, alleen inge schreven varkenshandelaren aan de centrale leveren. In de andere pro vincies kunnen ook de bij een der landbouwcrisisorganisaties georgani seerde boeren hun varkens ter le vering opgeven. Voor de leveringen van den handel is een vaste com- missieyvergoeding ingesteld, terwijl voor de verschillende groepen hande laren per week een maximum-aantal- wordt gesteld voor te leveren var- kens. De prijzen van de geslachte dieren worden voor het geheele land uni form vastgesteld, terwijl de distribu- tie van het voor consumptie bestem de varkensvleesch zal geschieden op de normale wijze via de grossiers en de slagers. Uit deze uiteenzetting van den directeur van de Nederlandsche veehoudeerij centrale, kan dus de in den aanvang gestelde conclu sie worden getrokken, dat een drastische ver laging van de consumptie van varkens vleesch voorloopig niet noodig is. Kapitein-vlieger met eervollen loopbaan. Met ingang van 1 Juli is door Arnold Meijer, leider van Nationaal Front, benoemd tot landelijk commandant van de garde van Nationaal Front, de heer C. C. Küpfer, ge pensioneerd kapitein-vlieger K.N.I.L. De heer Küpfer, die in 1894 is geboren, be kleedde verschillende belangrijke functies bij den vliegdienst in Indië. Gerepatrieerd zijnde, deed hij in 1937 doctoraal examen, in de sociale geografie. Van 1938 tot midden 1939 was hij hoofdre dacteur van „De Waag Na de mobilisatie werd hij achtereenvolgens commandant van het vliegpark Vlissingen en daarna comman dant van de school voor reserve-officieren van de militaire luchtvaart te Rotterdam. In de oorlogsdagen gaf hij zijn geheele per soon in den strijd voor de verdediging van een van 's lands belangrijkste punten. mcnschen noodig die werken en bouwen! De regeeringscommissaris Ir. Ringers over zijn taak. Nederland was en 'is èen uitstekend gead ministreerd land, aldus sprak gister de re geeringscommissaris voor den wederopbouw Dr. Ir. J. A. Ringers tijdens een persconferen tie. Op elk gebied van overheidszorg, zoowel wat 't verkeerswezen als wat drooglegging bouwwerken, enz. be treft, vindt men uitstekend geoutil leerde diensten. Wij moeten in zeke ren zin dus hopen, dat het regeerings commissariaat een kort leven heeft. In ieder geval moet het niet een nieuw apparaat scheppen, maar de bestaande outillage zoo groepeeren en coördineeren, dat deze het werk doet. Komt eenmaal de goede tijd van rust terug, dan kunnen de be staande diensten weder hun vredes werk voortzetten, zonder dat er af braak van nieuwe administraties noo dig is. Ir. Ringers zette uiteen, dat de bestaande diensten direct waren ingeschakeld, bij de drooglegging van onderwaterzettingen, de provinciale waterstandsdiensten bijvoorbeeld voor het herstel van het verkeerswezen de spoorwegen enz. Geen vergeefs beroep. Men mag zeggen, dat met energie, die een voornamen bron vond in de vaderlandslief de van alle medewerkers van deze diensten en in de uitmutende vredesorganisatie daar van, het werk is uitgevoerd. Daarvan behoe ven geen details te worden vermeld, omdat de pers voor dit werk groote belangstelling aan den dag heeft gelegd. Het spoorboekje zoowel als het herstelde water- en wegen- verkeer bewijst, dat het beroep op deze voor treffelijke diensten niet tevergeefs is geweest Naast de voorloopige voorzieningen is er het wederopbouwvverk. Het bouwen van nieuwe steden en nieuwe dorpen, daar, waar het oorlogsgeweld zijn verwoestingen heeft aangericht. Dit wederopbouwwerk grijpt, zoowel door zijn omvang ajs door den ander, daarbij be trokken problemen, diep in het geheel van onze maatschappelijke structuur. De vraag stukken, welke zich hierbij voordoen, zijn van verschillenden aard. Men zou globaal kunnen zegen, de zaak heeft )n tcchnischcn, n financieelen en 'n materiaal-economischen kant, terwijl zich tenslotte daarbij ook vraag stukken voordoen, verband houdende met de organisatie van den arbeid. Men kan deze zaken niet van elkaar scheiden. De richtlijn, welke in het algemeen bij de vervulling van deze taak gekozen is, is, dat alle instanties, die bij de betrokken onder- -werpen belang hebben en ook in normale omstandigheden gehoord worden, hun mee- ning moeten kunnen geven, maar zij moeten die doen op korten termijn en, waar zij des kundig zijn, kunnen zij dit ook. Een spoedige beslissing kan dan worden genomen, al moet erkend worden, dat deze noodzakelijkheid soms wel zwaar weegt. Wat de financieele kant betreft: De regeringscommissaris moet er daarom voor zorgen, dat de uit te keeren vergoedin gen werkelijk voor herbouw gebruikt wor den en men niet van de ontvangen gelden gaat rentenieren. Dat kan niet de bedoeling zijn. Van renteniers geen kwalid, maar wij hebben nu menschen noodig, die werken en bouwen. Dit is een punt, dat op zichzelf misschien eenvoudig lijkt, maar in werkelijkheid allerlei complicaties medebrengt en zeer uitvoerige zorg behoeft. Men denke bijv. aan de hypotheken, die op de ver woeste panden rusten. Ook met de belangen van de houders dezer hy potheken moet op bil'lij'ke wijze re kening gehouden worden. Het materiaal. Een misschien nog belangrijker deel van het regeeringscommissariaat Is de zorg voor de materiaaleconomie. Als gevolg van den oorlog zijn voor het oogenblik veel materia len uiterst schaars. Het is dus zaak er voor te waken, dat deze kostbare materialen slechts gebruikt worden voor werkelijk be langrijke doeleinden. In de eerste plaats moet dus als het ware een bouwprogram ma worden opgesteld, waarin al de te on dernemen werken in volgorde van belang rijkheid worden geplaatst. Het sociale vraagstuk, het weer inscha kelen der arbeidskrachten, maakt, het nood zakelijk dat boovcel mogelijk werken in uit voer worden afgemaakt. Deze werken wor den begroot op 240 millioen gulden en voor 95 ervan is toestemming verleend door te gaan. Doch daarmee is ook een groot gat geslagen in de "materiaalvocwTaad van Nederland. Elke verspilling van materiaal moet dus verder worden voorkomen. Ir. Ringers eindigt, zijn uiteenzetting- mat het volgende: Ik moge mij bij deze gelegenheid tot. déze korte uiteenzetting beperken. In de naasle toekomst zullen zich nog vele gelegenheden voordoen om op verschillende punten terug te komen. Ik mag niet eindigen, zonder uit te sproken, dat ik hij mijn arbeid steeds een grootc medewerking ondervind van de zijde der Duitsche instanties, die van meet af aan begrepen hebben, dat wij in Nederland in staat zijn om veel met eigen kracht tot stand te brengen. Ik spreek mijn welgemeen de dank uit aan al degenen, die mij op zoo aangename en doeltrefendc wijze ondersteu nen en van wie ik zooveel medewerking on dervind. Bij zulk een harmonieuze en een drachtige samenwerking tusschen allen, die van goede wille zijn.vaaart ons goede vader land en zijn bevolking zeker wel. Onze leuze zal blijven: „met kracht aan den arbeid." Streven naar nauwkeurig begrijpen der verhoudingen naar buiten en naar vervol making van eigen organisatie. WAGENVRACHTEN GOED GESLOTEN Twee militairen verdacht van diefstal aangehouden. De politie heeft aan den Noorderweg te Soest een opslagplaats ontdekt, waar een groot aantal gestolen goederen waren ge borgen. Er bevonden zich onder' meer twee rijwielen, verschillende rijwielonderdeel'en en 80 rollen koperdraad. Voor dc herkomst van een ander kon geen verklaring worden gegeven. De geheel voorraad een heele wagenvracht werd in beslag genomen en naar 'n gemeentegebouw overgebracht. Als verdacht van dezen diefstal zijn aangehou den de soldaten G. H. v. d. K. en J. A., die na verhoor zijn overgegeven aan den briga decommandant der koninklijke marechaus see te Baarn. Utrechtsche noodbeurs blijft 't Moet eerst echter wat wennen] De Kamer van Koophandel en fabrieken voor het gebied Utrecht en omstreken deelt officieel mede, dat de belangstelling voor de gisteren in de handelbeurs gehouden nood beurs van dien aard bleek te zijn, dat er vol gen.de week wederom een beurs zal worden gehouden. Over het algemeen zijn de orga nisatoren tevreden over den gang van zaken Natuurlijk was het voor de vele fabrikanten en grossiers nog wat onwenning om op deze wijze zaken te doen, maar er zijn teekenen, welke er op wijzen dat voor de toekomsl vol doende persecfief geopend is, om dc beurs ie deren Donderdag te continueeren. Je primaire en secundaire wegen in Noord-Holland hebben zich in den loop der jaren uitstekend aangepast aan het ntense snelverkeer, waaronder ook die van het Noorderkwartier. De nieuwe toegangsweg tot Alkmaar is bij Heer- hugowaard onder handen genomen

Schager Courant | 1940 | | pagina 5