Het optreden der Engelsche vloot TARZAN en de Het belang gaat voor! der gemeenschap vuren van Tohr WAAROM TREUR JE, Groote Clown? Engeland in afwachting van den aanval door Edgar Rice Burroughs BIJKAN Duitsche luchtaanvallen op Engeland DE SOCIALE TAAK DER JEUGD. Wij weien allen wel, dat in een georden de maatschappij het algemeen belang steeds hoven het individueele belang gaat (of be hoort te gaan!); in het dagelijksch leven «ijn er voorbeelden te over te vinden, waar wij onze eigen verlangens of behoeften aan banden moeten leggen, tenville van «en hooger belang dat tenslotte ook toc> weer het belang is van ieder van ons. Wij behoeven daarvoor niet eens ons te verdie pen in juridische constructies. Bestaat niet nog in vele boerenstreken van ons land (vooral op de armere gronden) de goede gewoonte elkander te helpen als het oog sten dringt? Zijn niet onze waterschappen typisch Nederlandsch verschijnsel, dat in geen ander land ter wereld te vinden is voorbeelden van de gedachte, dat het algemeen belang, of het algemeen belang van een kleinere groep, vóór alles behartigd moet worden? Toch, wij Nederlanders zijn geboren indi vidualisten, dat heeft in onze gescheidenis zijn goede zijden gehad maar ook zijn noodlottige fouten. Wij zijn gemeenlijk eerst dan tot het opgeven onzer particulier re belangen te brengen, indien de nood zeer hoog is. Wij herinneren ons nog de enkele dagen van den oorlog in Nederland hoe een ieder slechts leefde in gemeenschapszin, hoe allen zonder morren de persoonlijke onaangenaamheden droegen en de nood- zakele offers brachten. Vergeten waren voor enkele dagen de belangen van ieder pei'soonlijk, de tegenstelingen der groepen en kringen, die ons anders zoo dierbaar waren. De gemeenschapszin overheerschte alles. Het was omdat de nood aan den man was, omdat het ging om het welzijn van onze volksgemeenschap, waarbinnen elk van ons zijn eigen geluk moet vinden. Maar nu na den oorlog het directe gevaar voorbij is, nu komen ons aller eigen be langen weer naar voren, leven de economi sche en andere groepsbelangen weer op. In het- gevaar werkelijkvoorbij of is er nu niet een veel grooter, veel ernstiger ge vaar voor in de plaats gekomen? Wij mee- 'ncn van.,\vel. Nederland, is zij,n eigen, ..staats bestel li wijt geraakt. Nu is de staat o.a. de beschermende vorm, die het geestelijk, cultureel en economische leven van een volk omhult, daaruit geboren is, maar te vens daaraan bescherming geeft. Die be scherming is weggevallen en waar het nu in de allereerste plaats op aankomt is,' geestelijk en stoffelijk bezit, zulk een vast heid en kracht te geven, dat het ook zonder de bescherming van het eigen staatsbestel zal kunnen blijven leven en bloeien. Er is .inderdaad weer gevaar en opnieuw moeten wij ons aaneensluiten tot één ge meenschap, nu niet allen in naam, beli chaamd in den staat, maar nu in wezen. Eerst nu zal moeten blijken welke krach ten er in ons volk sluimeren. Wij beschik ken niet meer souverein over ons eigen lot wij zijn ingeschakeld in een groot ge ordend geheel, dat geheel Europa gaat om vatten. 1 1 I FEUILLETON DOOR A. H. KOBER 21 Eindelijk kwam de dag waarop Lupu de ▼reugdevolle tijding bracht: „We hebben een engagement! In het Palla dium in Londen!" Zoo vroolijk als in geen weken gingen zg op reis. „En nu kunnen jullie mg gelukwenschen!" riep Edith, toen zg kort na middernacht te Boulogne aan boord gingen. Want ik ben Vandaag jarig. Ik word een-en-twintig!" Zij knikte Joe met een stralend lachje toe en hij was de eerste, die haar ontstuimig feliciteerde. In Londen wachtte hun hard werk. Het be gon ermee, dat zg hun toestellen in de koepel boven het parket moesten aanbrengen. Allp vier pakten ze flink aan. De twee mannen werkten hoog boven den beganen grond op touwladders; het was een zeer voornaam ding, dat de trapezen precies loodrecht efi parallel kwamen te hangen. „In de zaal moeten we nog voorzichtiger zijn dan ergens anders!" zei Lupu, „want alp we hier naar beneden vallen dan beschadigen we de toeschouwers en dan kunnen we wert inpakken ook." De Smiles-troep had een ongunstige plaats op het programma van het Paladium gekre gen. Vlak voor hen had een in Engeland nog al populaire humorist gewerkt en toen het viertal zich naar de touwladders begaf, was het publiek nog niet uitgelachen en lettè nauwelijks op hen. Het eerste gedeelte van hun nummer had ook maar weinig succes, zoodat Lupu tijdens een korte pauze zijn ka meraden toeriep: „Ze houden ons voor een vulnummertje! Laten we toonen wat we kunnen!" Nu gingen de mannen in de knieen han gen, namen de meisjes bij de handen, en daar vlogen Edith en Stassy al heen en weer van het eene zweefrek naar het andere, eerst bij twee handen gehouden, dan nog maar bij Welnu, het is te voorzien, dat na den oorlog dit geheele gebied een geweldige activiteit zal gaan ont plooien dat na het wegvallen van vele grenzen, een nieuw leven zich zal aankondigen. Maar dat eischt ook van ons een krachtige activiteit; de leidende machten in Europa zullen nooit kun nen gedoogen, dat hier op deze be langrijke plaats in het Westen, een doode hoek zou ontstaan. Wij zullen als volk de hand aan den ploeg moeten slaan, ons zelf inschakelen de in de nieuwe Europeesche ge meenschap, willen wij niet dat an deren dit zullen doen. Dat, zal offers van ons eischen, offers van oude gewoonten* offers van groepsbe langgen ook. Wanneer wij, ieder in zijn eigen omgeving, het werk van deri ophouw en de omvorming ter hand nemen, zal dit snel moeten gebeuren en wij zullen ons niet al te veel mogen storen aan allerlei langza merhand gegroeide gewoonten en groepen. Moet er ergens iets nieuws worden opge bouwd, dan moeten de mannen die de noodzaak ïnizien en ter zake kundig zijn, de.de handen ineen slaan; zijn er groepen of vereenigingen die als geheel mee kun nen werken, des te beter, maar het mag niet meer zijn als vroeger, dat „samenwer king" beteekende het zoeken van een com promis, waarbij ieders belang, het belang van iedere groep of vereeniging, zoo goed mogelijk gewaarborgd was. Nu is er geen sprake meer van „samenwerking" in dien zin er is slechts sprake van „opbouw" en daarbij komen geen groepsbelangen meer ter sprake, 'maar slechts is het noo- dig de krachten samen te vatten, overal waar die te vinden zijn, over en door de oude vormen heen. Er zullen daarbij wel eens heilige huisjes omver geloopcn moeten worden dat doet er weinig toe. Het algemeen belang eischt nu den opbouw van een nieuwe maatschap,- pij en die eischt nieuwe krachten van iederen man en iedere vrouw die mee wil werken. i Laat ieder in eigen omgeving het werk zoeken, het nieuwe werk dat gedaan moet worden en de krachten die daar voor beschikbaar zijn. En laat ons vooral onze jeugd opvoeden in de gedachte dat het werken en bouwen voor het algemeen, op den duur een dieper vreugde schenkt, clan alleen het, werken voor eigen belang. De Nederlandsehe Volks gemeenschap kan er slechts wel hij- varen. Vereenzaamd aan de Theems. In afwachting van den totalen Duitschcii aanval bevindt Engeland .-zich niet .alleen militair, maar ook in buitenlaridsch poli tiek opzicht in de ergste situatie, die een En geland zich maar kan denken: Hét is geisóleerd zoo schrijft de diplo matieke medewerker van de Berliner Boer- senzeitung. Evenals het militaire genie van den Ftiehrer Groot Biittanje ,uit de eene vooruitgeschoven positie na de andere heeft teruggeworpen en de strategisch-militaire uitgangspositie der Engelschen in haar te gendeel heeft omgezet, zoo heeft zijn buiten- landsch politiek genie Engeland ook uit zijn diplomatieke posities verdreven en het ge drongen in absolute vereenzaming. In het Engelsche rijk, aldus besluit dit artikel, ko men reeds de centrifugale krachten in bewe ging, de economische en moreelc posities slingeren weg en wat Engeland thans nog aan weerstandskrachten oproept, zijn nog slechts wanhoopsklachten. De weg van de omsingeling naar de isolecring is bezaaid met de uitrustingsstukken der misdadige on bekwaamheid, der lichtvaardige zelfover schatting en de lijken der volkeren en lan den, die gestorven zijn aan de Engelsche hulp. Het woord van den Fuehrer van 9 No vember 1939 tegenover de, Britten, die de grens van Engeland hadden verplaatst naar Rijn en Weichsel: „Mijne Heeren, ziet toe, dat gij terug komt naar de Theems, anders zullen wij u een handje helpen," is vervuld. Engeland staat, vijftien maandemiadat het was uitgetrokken om Duitschland te isolccren,. vereenzaamd aan de Theems. GOEDKEURING IN ENGELAND AFSCHUW IN ANDERE LAN DEN. De Engelsche bladen keuren de actie van Churchill tegen de Fransche vloot goed. De Evening News verklaart, dat de Britschc ma rine gesproken heeft in de taal van Nelson, Drake en Beatty. De stem der vloot, zoo schrijft het blad, vindt haar weerklank in het hart van ieder individueel Engelschman. Ook de Evening Standard beweert, dat de gelicele natie zich er over verheugt, dat niet wordt toegestaan, dat „Academische formu les" in den weg hebben gestaan aan de dui delijke vervulling van den „plicht tegenover de eigen zaak" De „Star" meent, dat deze herhaling van de methoden Van Nelson een aansporing voor het geheele land zijn zal. Wij deelen den rouw van Churchill over den smartelijken plicht, dien wij veroor deeld waren om te vervullen zoo schrijft de „Daily Mail" over den Britschen overval op de Fransche oorlogsvloot. Het was echter een schoone actie, waartoe door een groot man bevel is gegeven. De „Daily Herald" schrijft: Het Engelsche medegevoel met de Fransche matrozen, die te lijden hadden onder deze actie in de Mid- dellandsche zee, is onbeschrijflijk. De Times schrijft: Iedere actie, die de Brit sche strijdkrachten kunnen ondernemen om de uitvoering te belemmeren van de bevelen der regeering-Pétain, heeft een rechtvaar diging: zij zal nooit een actie zijn tegen Frankrijk maar tegen Duitschland. De regee ring van Frankrijk moet verantwoordelijk gesteld worden voor de in den slag yan Oran verloren gegané inenschenlevens. Churchill met tranen in de oogen. Omtrent de Lagerhuiszitting van Donder dag meldt het Zweedsche blad „Svenska Dag- bladet", dat nadat Churchill had gesproken over de overwinning op de Fransche vloot en met tranen in de oogen was gaan zitten', een oy-erwinningsgehuil losbrak, zooals men dat volgens de Woorden van neutrale corres pondenten sedert tientallen jaren in het La gerhuis niet meer had beleefd. Het geheele Lagerhuis, zoo meldt het blad uit Londen, stond op, riep hoera en klapte in de han den. Het tumult duurde minuten lang, of schoon dergelijke betoogingen in het Britsche parlement zijn verboden. Honderden riepen, snikten en wenkten met hun zakdoeken. Deze emotie, zoo melden de Zweedsche cor respondenten, is vertroebeld door het feit, dat de eerste groote zeeslag van den oorlog juist uitgevpchtép werd tegen de vlopUvaii de;n tot dusver intiei$sten bondgenoot yan Ëhgeland. Een Italiaansch oordeel. Onder het opschrift „Piratenmoraal", schrijft het Italiaansche blad de „Corricre della Sera" over derede van Churchill in het Lagerhuis, dat diens woorden alles slaan wat tot dusver in welk parlement ook, ooit aan cynisme en schijnheiligheid is vertoond. Churchill heeft zijn lafhartige daad tegen de Fransche vloot zelfs niet. eens gepoogd te rechtvaardigen, maar bleek zelfs nog op toe juichingen te rekenen. De „Corricre della Sera" wijst er op, dat men zich hierover niet moet verbazen, want de geschiedenis be wijst, dat de macht.en de roem van Enge land altijd te danken waren aan zeeroof, aan verraderlijke overvallen, aan vergrijpen je gens ongewapende volkeren en aan onder drukking van zwakken. Amerikaansche critiek. De berichten over den Engelschen overval op de vloot van den vroegeren bondgenoot hebben bij de openbare meening te Washing ton een diépen indruk gemaakt. Een radio spreker noemde den indruk „gruwelijk". Hij voegde er aan toe, dat deze berichten den in druk maken van „een soort doodendans" Moreel prestige van Engeland ge schokt. He Zweedsche blad de „Stockholms Tid- ningen spreekt over een ongehoord effect 143. De slaven, die een voor een bevrijd werden, kwamen uit hun barakken te voorschgn en namen hun houwelen mee als wapen Maar ze waren nog te weinig in aantal en te slecht gewapend om weerstand te kunnen bieden aan de goed gewapende bewakers. Kailuk, ofschoon vrezende, dat de dood nader dan ooit was, maakte zich eveneens voor de strijd gereed. De aapman bukte zich en nam het einde van een lange, roestige ketting op. Hij plantte zijn voeten stevig op de grond, wachtte nog enkele tellen op de bewakers, daarna zwaaide hg de ketting in het rond en liet deze daarna los! Het ongewone wapen schoot door de lucht en raakte vele bewakers, die tegen de grond sloegen. Voordat ze weer op gestaan waren voor een tweede aanval, liep Tarzan naar voren en raapte de zwaarden van de gevallen Tohrianen op. Toen sprong hij terug en wierp de zwaarden op één na voor de voeten van de bevrijde slaven. Maar het ergst van alles was, dat het geluid van de strijd, het Tohriaanse leger buiten de muren had gealarmeerd! op het moreele prestige van Groot Brittanjc, dat niet verborgen kan blijven voor degenen, die de verantwoordelijkheid dragen voor den overval, op de Fransche vloot, Het blad weipt de vrhag op,- of dë tóestand van Groot Brittanje zoo wanhopig, dat de militaire winst gekocht moet worden met middelen, die op den duur slechts het moreele aanzien zouden kunnen ondermijnen. De laatste Duitsche luchtaanvallen op En geland hebben volgens te Genève ontvangen berichten op de Engelsche bevolking een diepen moreelen indruk gemaakt. De laatste nachteu is het in verscheidene plaatsen in Zuid en Midden Engeland, benevens in de voorsteden van Londen tot panickachtige too neelen gekomen. De ordemaatregelen van de luchtbescher ming werden niet nagekomen en de 'civiele luchtbescherming toonde zich geenszins te gen haar laak opgewassen. Het is kenmer kend, dat de regccring door de pers het volk heeft laten waarschuwen legen iederen pa niek en den paniek heeft aangeduid als „staatsvijand- no. 1" De productie in de be- wapeningbedrijven in de streek van Lon den is de laai.stc week sterk gedaald. De regeering wijdt haar aandacht vooral aan één hand, tenslotte slechts bij de enkel, nu volgden in een zeer snel tempo de gewaagde pirouettes en salti. en zonder te. letten op het losbrekend applaus werkten zij meteen het laatste gedeelte van hun programma af. Daar draaiden zij in een wilde werveling om de eigen lichaamsas, bestraald door het schei-witte licht der schijnwerpersVoila! Nog een oogenblik hielden de drieduizend toeschouwers hun adem in en toen brak een stormachtig applaus losDen volgenden dag kreeg de Smiles-troep de beste plaats in het programma: het tweede nummer na de pauze. En drie dagen later kon Lupu ver heugd berichten: „We hebben al een con tract voor het volgend seizoen ook!" De vier Smiles mochten zich nu als groote artisten beschouwen. Lupu en Stassy aan vaardden dezen triomf met zwijgende trots; waren zij niet vroeger al een groot nummer geweest? Maar Edith Bolansky en Joe Gol den daarentegen beleefden voor het eerst de roes van den roem. Joe kon zijn vreugde niet zoo gemakkelijk in woorden uiten, maar hij was vervuld van een innige vroolijkheid en alles scheen hem even licht, warm en mooi toe; zijn werk, de stad, de wandelingen met Edith zijzelf! Als een uitgelaten kind, dat voor het eerst zijn vrijheid geniet en nu een leven tegemoet gaat, dat roem, geld en geluk belooft, zoo leunde nu Edith met de blonde haren en de lachende blauwe oogen in zijn arm, wanneer zij door Londen dwaal den En op een middag midden in een van de drukste verkeersstraten, waagde hij het hooge woord uit te spreken en zei, terwijl hij rood werd: „Ik geloof, dat jij eën goeie vrouw voor mij zou zijn, zeg Edith! Ik zou best met je wil len trouwen!" Zij kneep hem vroolijk in zgn arm en knikte lachend: „Goed laten we trouwen Joe!" HOOFDSTUK 6. Geluk en val. In alle stilte sloten Joe Golden en Edith Bolansky hun huwelijk. Lupu Popescu was een der getuigen, Stassy had juist in deze dagen zware migraine en bleef den heelen dag onzichtbaar. Zij stond slechts voor de voorstelling op. Het huwelijk van Joe Golden en Edith was Stassy's eerste groote teleurstelling. Dit ont ging haar broer Lupu natuurlijk niet. „Tan den op elkaar, kleine, troostte hij haar, ter wijl hij haar mooi gezichtje streelde. „Je hoeft de moed niet te verliezen. Je bent nog zoo jong, en je leven zal nog zooveel mo gelijkheden en verrassingen brengen!" Natuurlijk had Joe naar Amerika moeten schrgven en vader Bolansky om zijn toestem ming en zegen behooren te vragen. Maar het was er niet van gekomen en tenslotte had hij zijn schoonvader per telegram de feiten medegedeeld; want ten eerste had Edith hem duidelijk gemaakt, dat zij nu vol wassen was en haar vaders toestemming niet meer behoefde en ten tweede was Joe geen held in het briefschrijven. Of de groote clown dit telegram eigenlijk ontvangen had, kwamen zij niet te weten, want er Volgde geen antwoord op. Wel de den allerlei vreemde geruchten over Bo lansky de ronde. Er werd verteld, dat hij al weer op reis naar Europa was, omdat men hem in Amerika zeer slecht ontvangen had. Of ook, dat hij daarginds zoo'n uitstekenden indruk had gemaakt, dat de concurrentie hem direct geëngageerd had. Enzoovoort. Allerlei beweringen, die elkaar tegenspra ken. Het was maar het beste om af tè wach ten tot Bolansky zelf weer opdook. De trust aan welke het Paladium be hoorde, had in de voorsteden en de nabije provinciesteden nog twaalf variétés. Hier voor werden de Smiles aangenomen en wel zouden zij zes dagen optreden in elke plaats. Het succes bleef hun overal trouw en zij werkten met geestdrift. Toch was het een vermoeiende tournée. Nauwelijks hadden ze hun toestellen met veel moeite gemonteerd of zg moesten alweer verder. Zij kwamen in deze twaalf weken niet tot rust of bezin ning. Maar Joe beviel dit leven best. Zijn jong geluk schonk hem nieuwe krachten en hij werkte als in een roes. Lupu en Stassy deden hun plicht even zwijgzaam als altijd. Slechts Edith was niet heelemaal tevreden met deze expresse- tournée. Zij hield er zoo van om uren lang rond te slenteren in de stad waar zij optrad en dat ging ditmaal niet. Lupu sloot een seizoencontract met Lord Craddock's circus af, voor acht maanden en met een mooie gage. Sedert tientallen van jaren trok Craddock's populaire circus door Engeland. De oude Craddock had op een goeden nacht op al zijn wagens zgn naam van den Lordtitel voor zien, alleen om iets vóór te hebben op de con currentie. Heel Engeland, tot Koningin Vic toria toe, lachte om deze dwaze inval en sedertdien kende elk kincl Lord Craddock's circus. Het was niet heel groot, de toe schouwers werden ook niet met teveel com fort of luxe verwend en evenmin hield Crad dock van dat razende tempo dat nieuwer- wetsch scheen. Soliditeit was zgn devies, en dezen kant van de gevolgen der Duitsche luchtaanvallen. De Britsche admiraliteit en het ministerie van luchtvaart deelen volgens Reuter mede, dat vijandelijke vliegtuigen aan de Kanaal- kust bij Portland een hulpschip in brand hebben geschoten. Twee kleine schepen wei den tot zinken gebracht, eenigp gebouwen werden beschadigd en burgers gedood. In het Zuidwesten van Engeland werden bom men neergeworpen. OOGSTEN IN HONGARIJE. Allen moeten mcdehelpen. Tengevolge van het door de mobilisatie ontstane gebrek aan oogslarbeiders heeft de regeering instructie gegeven, dat om het binnenhalen van don oogst te verzekeren, alle daarvoor geschikte personen aan het werk moeten worden gezet. Weigering om deel te nemen aan den oogslarbeid zal ver klaard worden tot schending van den na- tionalen plicht en gestraft worden. zijn publiek was het daar blijkbaar mee eens, want jaar in jaar uit sloeg hij in dezelfde steden van Noord-Engeland zijn tenten op en kon steeds zeker zijn van een aandachtig en dankbaar bezoek. Maar hij had dan ook slechts eerste klas nummers op zijn program. De oude Craddock was zoo goed thuis in alle circusbranches, dat hij het niet alleen ver stond begaafde artisten bijeen te 1 brengen, maar hen gedurende de tournée ook nog allerlei bijbracht, zoodat zij doorgaans per fecter weggingen dan zij gekomen waren. De Smiles-troep kon met dit engagement dus tevreden zijn. De twee Roemenen waren het ook; het jonge echtpaar Golden daaren tegen verheugde zich maar matig in deze ver andering. Edith zou veel liever in de variétés van de groote steden hebben gewerkt, dan met Lord Craddock „den boer op te gaan". Joe trok veel liever met een reizend circus rond dan dat hij in variétés optrad, maar en kele uren nadat het contract met Craddock geteekend was, kreeg, hij een brief, die hem al zijn vreugde bedierf. Het was een brief van Bolansky, uit Ko penhagen. De clown, die zich inmiddels uit het circus leven had teruggetrokken, schreef hem dat hij het huwelijk van zijn dochter met Joe Golden niet kon goedkeuren. Edith was nog maar een kind en moest eerst tot een flinke vrouw worden opgevoed. Joe kon dat niet doen, omdat hij zelf te jong en te onervaren was. Daarom verzocht de oude Bolansky hem Edith dadelijk naar Kopenhagen te sturen. Voor hemzelf zou het een groote verlichting zijn, wanneer hij in dezen tijd van overgang zijn dochter om zich heen had, en Joe zou in- plaats van een kind een echte artistenvrouw krijgen; want natuurlijk bleef Edith voor hem, daar het huwelijk nu eenmaal gesloten en geldig was. Deze brief bracht Joe Golden in ernstige verlegenheid. Zou hij hem aan zijn vrouw laten zien? Wat moest hij er in 'shemels naam op antwoorden Het scheen hem ge heel onmogelijk toe, om nu, terwijl hij voor het eerst in zijn harde leven geluk en liefde genoot, de vrouw af te staan, die zijn werk pas zin en glans had gegeven. Wordt vervolgd

Schager Courant | 1940 | | pagina 6