STAUNING over de nieuwe Deensche koers DAGBLAD VOOR HOLLANDSS NOORDERKWARTIER „Esn Britsche moord met voorbedachten rode'' Loyale samenwerking met Duitschlan d Spanning op Martiniquc Bommen op Sliedrecht Pétain zal gevolmachtigd worden Verbod Nationaal Jongerenverbond Laan, Schaden, Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. DINSDAG 9 JULI 1940. 84e Jaargang. No. 11233. üïfgflvr <fe® N.V.,Uitg.-Mff. „Wofloeds Noorderkwortier" Arbeid voor allen! De Deensche minister Stauning heeft gis terenavond voor de radio een redevoering uit gesproken over de reorganisatie van de Deen Sche regeering. Hij zette o.m. het volgende uiteeen: Het feit, dat het nieuwe ministerie bestaat uit leden der vier grootste partijen en uit partijlooze persoonlijkheden, vormt 'n breuk met de gewoonte van vele jaren, ontstaan door de buitengewone omstandigheden. Het nieuwe kabinet heeft een belangrijke poli tieke kracht. Het zal vele moeilijkheden moe ten overwinnen. Het werk zal verder ver richt worden op den grondslag van den vre de en de overeenstemming. Denemarken hoopt, dat het ook goeden wil tot samen werking zal vinden bij de naties, met wie een samenwerking onder de heerschende, .veranderde omstandigheden mógelijk is. De groote werkloosheid moet door arbeid worden overwonnen. Wanneer de noodige aanvoeren verkregen kunnen worden, zal veel gewonnen zijn, zoo wel voor de binnenlandsche verhoudingen als ook voor de aanpassing aan de verander de economische verbindingen, die thans be proefd moeten worden. Er zullen veranderingen intreden in 't le ven van de volkeren als gevolg van het ge wijzigde beeld van Europa, dat aan het einde van dezen oorlog door Denemarken wordt verwacht. Het zal slechts mogelijk zijn te voldoen aan de eischen van den tijd, wanneer het Deensche vol'k den wil toont deel te nemen aan de noodige wijziging van standpunt. STAUNING. Taak van het nieuwe ministerie is het vooral loyale samenwerking met de nabu rige natie en de autoriteiten ten uitvoer te leggen, die op het oogenblik in het land zijn. Het Deensche volk heeft sterke natio nale gevoelens. Maar het staat met sympa thie en goeden wil gereed om de goede en vriendschappelijke verhouding in de eerste plaats met de Duitsche natie in stand te houden, met wie de samenwerking de na tuurlijkste zaak is. Het Deensche volk moet voortgaan in zijn reeds eerder bevestigde loyaliteit." Alleen daardoor kan het recht behouden blijven om de Deensche zelfstan digheid in de toekomst in stand te houden Dr. Borms weer op zijn post De bekende Vlaamsche activist uit Fransche gevangenschap terug gekeerd. Wij vernemen uit goeden bron, dat de Vlaamsche strijder dr. August Borms in goeden welstand te Parijs is aangekomen en op weg»is naar Vlaanderen. Dr. Borms was op 10 Mei door de Belgi sche autoriteiten gevangen genomen en aan de Franschen uitgeleverd. Op 10 Juni heb ben politieke gevangenen, die uit Fransche gevangenschap te Parijs waren terugge keerd, dr. Borms ontmoet in het concentra tiekamp St. Cyprien bij Perpignan. Hij was slecht behandeld, de Franschen hadden hem mishandeld, waarbij zijn bril was vernield. Zijn gezondheidstoestand was naar ornstan- -digheden redelijk wel. Zijn levensgeschiedenis. Dr. August Borms, de grootel eider van het activisme, .was zooals men weet, na den vorigen oorlog ter dood veroordeeld, hoewel hij geen gratie wilde vragen, heeft de Bel gische koning uit eigen beweging dit'- von nis toen in levenslangen dwangarbeid ver anderd. Hij draagt nog steeds zijn celnüm- mer 313 van de Leuvënsche gevangenis op; een gouden plaatje bij zich In 1928 werd hij met 92.000 stemmen tot Belgisch parle mentslid gekozen.e en stemmend] f er, dat uniek is in de Belgische geschiedenis. Het parlement belette echter zijn zittingneming op grond van het feit dat hij wegens activisme ter dood veroordeeld was geweest. Maar de Vlaamsche beweging was inmiddels toch zoo sterk geworden, dat hij na tien jaren in Belgische gevangenis sen te hebben doorgebracht in Ja nuari 1929 werd losgelaten. Hij was toen het middelpunt van een ge weldige manifestatie te Antwerpen met meer dan 22.000 deelnemers. Kort daarna werd het Borms-fonds opgericht, dat hem een woning bezorgde, een levenSbestaan, waarna hij zich iiitsluitend aan den Ylaam- schen'strijd wijdde. Dezen strijd leidde hij met geweldige geestdrift en stijgend succes inzonderheid voor de eenheid van zijn volk. In Mei j.1. werd hij gevangen genomen Weggesleurd naar Frankrijk. Van zijn gevangenschap in St. Cyprien bij Perpignan berichtten wij reeds. De Duitsche journalisten met wie hij daar gevangen zat, zonden het eerste bericht dat dr. Borms nog leefde. Thans is het bericht reeds definitief ontvangen, dat hij vrij is en van Parijs naar zijn huis te Merxem bij Brussel terugge keerd is. Pogingen worden gedaan om dezen groo- ten vrijheidsstrijder aanwezig te doen zijn tezamen met Florimond Grammens op de Guldensporcn herdenking te Den Haag op Zaterdag 13 dezer. Alanneerende berichten houden aan. Verbindingen verbroken. EEN ENGELSCH ULTIMATUM VERWACHT. De laatste berichten over den toestand op het Fransche Antilleneiland Martinique blijven alarmeerend luiden. In Vichy werd gistermorgen meegedeeld, dat de op Martinique gestationneerde Fran sche marinestrijdkrachten zich voorbereiden op een ultimatum van de Britsche vloot- strijdkrachten. De Britsche blokkade, die door Engelsche oorlogsschepen wordt uitge voerd, heeft reeds ais eerste uitwerking de verbreking der verbindingen van het eiland met het vasteland. Overigens weigert men te Vichy eenige waarde toe te kennen aan de gisteren te Londen uitgegeven tegen spraak, volgens welke er van een blokkade van het eiland geen sprake zou zijn. Men verklaart, dat na den overval op Oran, dergelijke verklaringen van Londen niet geloofwaardig zijn, temeer daar gisteravond in Londen zelf veluidde, dat niet valt. te ontkennen, dat zich wellicht enkele Britsche Britsche oorlogsschepen in West- Indische wateren ophouden. De beteekenis van het eiland. Martinique is het belangrijkste van de Fransche West-Indische eilanden, tot de groep van de „Eilanden boven den wind1' behoorend. Het is zeer vulcanisch en door de uitbarsting van den Mont-Pclé op 3 Mei 1902 werd de stad St. Pierre volledig ver woest, waarbij 30.000 menschen gedood wer den. Ook aardbevingen zijn herhaaldelijk voorgekomen en hebben groote verwoestin gen aangericht. Niet minder rampspoedig is de uitwerking van orkanen geweest, waarnaast periodes van verstikkende droogte in den löop dei- tijden eveneens veel schade berokkend heb ben. Ondanks deze natuurrampen zegt de Tel. beeft het eiland een bloeicnden land bouw en verdient het de betiteling „Parel der Kleine Antillen" alleszins. Suiker- en rumproductie zijn de voornaamste takken van bestaan. De handelshaven is St. Pierre en de voornaamste oorlogshaven bevindt zich in de gunstig gelegen Fort-de-France- baai. Het eiland werd Op'15 Juni 1502 door Co- lumbns ontdekt en in .1635 door Fransche kolonisten van het eiland St. Ghritoph in bezit genomen, van wie de Fransche regee ring liet in 1664 kocht. Door de Engelschen werd het in 1762, 1794 en. 1809 in bezit ge nomen, maar aan Frankrijk teruggeven LAATSTE TELEX. Pijpleiding in Syrië afgesneden Naar Stefani uit Istanboel meldt, hebben de Engelschen de door het Fransche protec toraat Syrië-Libanon loopende petroleum- pljleiding, die bij Tripoli in Syrië eindigt, afgesneden. Negen slachtoffers. Nieuwsgie righeid met den dood bekocht. Gisterenmiddag even na twee uur hebben Engelsche vliegtuigen een aantal bommen geworpen op Sliedrecht. De vliegtuigen vlo gen op groote hoogte enw aren in de zware onweerswolken af en toe zichtbaar. Door de bommen werd een aantal huizen geheel of gedeeltelijk vernield. Zeven personen zijn om het leven geko men, verscheidene anderen werden meer of minder ernstig gewond. Ook doktoren van buiten Sliedrecht hebben geneeskundige hulp verleend. Te negen uur 's avonds was het aantal dooden tengevolge van het bombardement op Sliedrecht gestegen tot negci. Van de gewonden bevindt zich nog een aan'-l in levensgevaar. Alle personen, die om het leven zijn gekomen, onder welke een echtpaar, vrc- en kinderen,bevonden zich buitenshuis, niettegenstaande de sire nes voor luctalarm waarschuwden. Ook Slikkerveer getroffen. Gietermiddag heeft een vliegtuig op het terrein van een scheepswerf te Slikkerveer (gemeente Ridderkerk), waar thans een cen trale werkplaats voor jeugdige werkloozen is gevestigd, een drietal bommen gewopen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Alleen werd materieele schade aangericht. Van een school, welke in de nabijheid staat, sprongen de ruiten. PARLEMENT TE VICHY BIJEEN. Onder weinig prettige omstandig heden. De geruchten dat Frankrijk van plan is Engeland den oorlog te verklaren, houden aan, doch worden niet bevestigd. Officieel weet Londen van niets, zelfs nog niet dat de diplomatieke betrekkingen met den bondge noot zijn verbroken. Inmiddels zijn te Vichy de Fransche parle mentsleden bijeen, om, zooals een der Parij- sche bladen schrijft, de begrafenisplechtig heid bij te wonen van een regime, dat ge faald heeft. De kamers zullen afzonderlijk vergaderen en een beslissing moeten nemen over de voor stellen tot samengaan in de Nationale Ver gadering. Ingeval het aantal leden van beide Kamers, dat noodig is voor het nemen van besluiten, niet aanwezig zou zijn, is reeds in een wet telijke oplossing voorzien, waardoor een ver hindering van de zitting van het parlement niet kan voorkomen. De bijeenkomst van de Nationale Verga dering is, zooals bekend, bepaald op Woens dag. De regeering zal na een overzicht van den toestand, dat door Laval zal worden gege ven, een wetsontwerp indienen, dat bestaat in een betuiging van trouw aan maarschalk Pétain. De zitting zal waarschijnlijk van zeer kor ten duur zijn. Volmachten aan Pétain. Hierin zullen aan Pétain en zijn regeering volmachten worden verleend voor het uit werken van een grondwet, gebaseerd op de eerbiediging van de rechten van den arbeid, van het gezin en van het vaderland. Er zal een -commissie worden ingesteld, die wordt belast met bet uitwerken van de artikelen van de grondwet. De nieuwe grondwet zal voorzien in de vorming van twee kamers, nl. een eerste kamer, die de belangen dei- vakgroepen, der. intellectueelen en van den handel zal vertegenwoordigen en het geraam te van den staat zal vormen, en een tweede kamer, die door de vertegenwoordigiging van de corporaties, de standen en het gezin de benoodigde waarborgen zal geven. Scheve gezichten en een hoonend lachje! Bij het publiek genieten de parlementsle den geen bijzondere hoogachting. Terwijl bij liet voorbijgaan van maarschalk Pétain alle hoofden zich ontblooten, werden bepaalde groepen van parlementsleden op de straat met niets dan scheve gezichten en hoonend lachen aangekeken. Men had het vooral ge munt op Leon Blum, zoodat deze, om verdere incidenten te ontgaan, bij-wijze van-voorzorg zijn kamer hield. Het in parlementaire krin gen reeds, besproken voorstel tot instelling van een commissie van onderzoek voor het vaststellen der verantworodelijke personen voor den nederlaag van Frankrijk heeft grool ten indruk gemaakt. In ingelichte kringen wordt het als zeker aangenomen, dat dit voorstel in het parlement of in de nationale vergadering zal worden ingediend. DE ENGELSCHE KAÏN WIERP ZICH OP DE WEERLOOZE FRANSCHE ABEL. Officieele verklaring over de Brit sche aanslagen op de Fransche vloot, Het officieele Fransche nieuwsbureau Ha- vas verklaart naar aanleiding van de pogin gen van Churchill en de Britsche propagan da, de aanslagen op de Fransche vloot te rechtvaardigen, het volgende: „In welingelichte kringen acht men de Engelsche voorstelling van zaken om de volgende redenen niet steek houdend: De Fransche regeering was Duizenden kilo's zwarte bessen worden da- gelijks verzonden, nu de pluk in vollen gang is. Vele handen hebben druk werk, terwijl da oogst uit vrachtauto's in de spoorwegwagens worden overgeladen. vastbesloten, den wapenstilstand van de hand te wijzen, wanneer het vloot- vraagstuk niet bevredigend geregeld, d.w.z. wanneer de Fpansche vloot door Duitschland zou worden ge bruikt. Het wapenstilstandsverdrag bepaalde, dat de vloot naar de ha vens der niet bezette gebieden zou worden gebracht om daar ontwapend te worden. Zij zou bovendien door Fransche bemanningen worden be waakt. De Engelschen verlangden, dat de vloot naar Engelsche havens zou worden gebracht. De Fransche schepen, dié zich bij het sluiten van den wapenstilstand daar bevonden, wer den echter als vijanden behandeld en de of ficieren en bemanningen werden van boord gehaald. Hieruit blijkt, dat men van Engel sche zijde zich in werkelijkheid van de Fransche vloot meester wilde maken. Had Frankrijk aan den Engelschen druk toegege ven, dan zou het een gegeven woord geschon den en het wapenstilstandsverdrag op een der belangrijkste punten overtreden hebben. De vloot te Oran werd ontwapend, de vu ren gedoofd en een deel der bemanning was aan den wal. De munitie werd juist ont scheept. De sluitstukken waren reeds van een aantal kanonnen verwijderd. De marine was derhalve inderdaad bezig, deze schepen onbruikbaar te maken, waardoor Engeland de garantie werd geboden, die het voorgaf te willen hebben. En toch zijn de Engelschen, met miskenning van de militaire eer tegen een vloot in dezen toestand opgetreden; zij hebben matrozen, die zich niet konden ver dedigen, vermoord. Met dezen eersten moord niet tevreden, wierpen de Engelschen zich nogmaals op het zieltogende slachtoffer en beschoten met machinegeweren de matrozen, die in de booten een toevlucht zochten. Te recht heeft een Amerikaansche blad gespro ken van een moord met voorbedachten rade van Kaïn op Abeb Aan het Nationaal Jongerenverbond is door de Duitsche overheid verboden zijn werkzaamheden voort te zetten. In verband hiermede is besloten de ver- eeniging te ontbinden. Naar verluid is dit verbod o.m. het gevolg hiervan dat bestuursleden van bet N.J.V. op Zaterdag 29 dezer voor het Paleis aan het Noordeinde een actieve rol hebben gespeeld bij het rangschikken van bloemstukken. tns- van Met den trein door Am- sterdam. Midden schen de huizen het Westelijk deel der hoofdstad rijden thans dag in dag uit zandtrei- nen voor de ophooging der nieuwe bouwter reinen.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1