Engelschen leggen beslag op de „Ile de France Fransch eskader ontwapend DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER De Noordsche lotsgemeenschap fiemeenscliappBliik front van alle Bermaansche volken Een continentaal Europeesch belangengebied Dc Fransche grondwetsherziening Britsche eischen aanvaard Bomontploffing te Jeruzalem Keizer van Annam vermoord Zeeslag op de Middellandsche zee T extieldistributie met punten Zeer gueistige suikerpositie Fransche mailboot in Britsche handen Bedrijfsleider veroordeeld Laan.. Schagen, Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. WOENSDAG 10 JULI 1940. 84e Jaargang. No. 11234. Uitgave-der N.V. Uitg.-Mif. „XoHoAck Noorderkwartier" Getracht wordt zooveel mogelijk Scandinavische kringen met het nieuwe Duitschland bekend te maken. - Een geweldig kanalen- systeem, dat Noord- en Oostzee met de Middellandsche Zee ver bindt Duitschlands taak op Europa's vasteland Berlijn, 9 Juli (D.N.B.) Rijkslei der Rosenberg heeft vandaag voor vertegenwoordigers van de binnen^ en buitenlandsche pers een rede ge houden over de Noordsche lotsge meenschap. De nationaal-socialislische bewe ging, aldus Rosenberg, heeft getracht zoo veel mogelijk Scandinavische kringen met het nieuwe Duitschland bekend te maken. De wederzijdsche gedachtewisseling moet den weg ef fenen voor een politiek begrip voor de diepere kennis van de Groote Ger- maansche lotsgemeenschap. Déze po gingen heeft het grenzelooze impe rialisme van Engeland trachten te verhinderen. Door de groote botsing van het Europeesche kernland met Engeland is het vraagstpk van de lotsgemeenschap opnieuw akn de orde gesteld. Rosenberg zeide verder letterlijk: op de yergaderingen in Luebeck heb ik gesproken over het Noordelijke Oostzeegebied en het Donaugebied, die eens in levende betrekkin gen tot elkander moesten komen te staan en ik heb daarbij op het feit gewezen, dat dergelijke betrekkingen van economischen en cultureelen aard alleen via het Duitsche rijk mogelijk waren. De toestand van van daag dwingt allen hun uitvoer opnieuw te regelen, alle mogelijkheden af te wegen om de producten van hun land voortaan in Eu ropa zelf te verkoopen. In Duitschland ont staat een gewqldig kanalensysteem, dat Noord- en Oostzee met de Middellandsche Zee zal verbinden. Het net der rijksautowe gen zal opnieuw de verkeersmogelijkheden tusschen Noord en Zuid doen toenemen en het vergrooten van het aantal luchtverbin- dingen zal dit ruim overbruggen. Hierdoor ontstaat een continentaal Europeesch belan gengebied. Het kan begrijpelijk zijn, aldus ging de rijksleider voort, dat een klein land zich niet door een ander, even klein land wil la ten regeren. Daarentegen zijn wij van mee ning, dat een kleine natie- niets van haar eer prijsgeeft, wanneer zij zich onder de be scherming stelt van een zeer groot volk en een groot rijk. De grootte van een rijk als het Duitsche te erkennen, is geen teeken van een zwak karakter, maar het erkennen van een noodlotsgebod van het Europeesche be staan. Hetzelfde geldt thans ook voor de verhouding tusschen het Duitsche rijk en het Scandinavische gebied. Het noodlot heeft het gewild, dat het Duitsche rijk het geheele gebied, waaruit eens de Germaansche volken zijh uitgeweken, onder zijn hoede heeft ge nomen. Het is vanzelfsprekend, onverschil lig in welken vorm de bescherming van dit eens Grootgermaansche gebied zal volgen, dat het Duitsche rijk ook nooit meer er van kan afzien, zich te beschermen; tégen een herhaling van een soortgelijken overval, als Engeland in April 1940 via Noorwegen op Duitschland probeerde. Hier teekent zich een voor alle Germaansche volken duidelijke le vensnoodzaak af, maar bniten een gemeenschappelijk politiek en eco nomisch front te vormen, een front, dat aan de belangen van een ieder recht kan laten wedervaren, omdat de verwezenlijking der belangen van iedere natie ook een totale verster king van het geheele Europeesche vasteland beteekent en omgekeerd, binnen een groot militair-politiek en door de wetten der ruimte beheerscht noodlot ontstaat ook een levendige samenwerking van in soort verwan te culturen. RIJKSLEIDER ALFRED DOSENBERG. Rosenberg herinnerde in dit verband aan een brief van Henrik Ibsen aan den Slees- wijk-Holsteinschen schrijver Adolf Strodt- mann over Duitschland en Scandinavië, waarin staat: Ik beschouw de Scandinavi sche menschheid slechts als een overgangs stadium naar een aaneensluiing van den ge- heelen grooten Germaanschcn stam. Wan neer ik zou weten, dat wij tenslotte zouden blijven staan bij een geisoieerde Scandinavi sche vereeniging, zou ik nooit meer cle pen in den inkoker doopen om deze zaak te bevor deren. Rosenberg noemde het volkomen natuur lijk, dat de Gx-ootgermaansche aaneenslui ting der volken van het Noordelijk Oostzee^ gebied valt in den tijd der grootste Europee sche revolutie. Spreker hoopte op begrip er voor, dat na duizend jaren de totale Ger maansche ruimte thans staat onder een en kelen gemeenschappelijken wil, die uitloopt op de vei'dediging vqn dit geheele land van den oorsprong der Indo-Germanen. „Wij zijn ons bewust van dezen weg van fiet noodlot", zoo besloot rijksleider Rosenberg „en wij ho pen, dat alle Germaansche volken dit histo rische oogenblik evenals wij zullen begrijpen en tezamen met ons het komende nieuwe Europa zullen helpen opbouwen. Regeeringsmachf in handen van een driemanschap Uit Vichy wordt gemeld, dat de Fransche senaat met 225 stemmen tegen 1 stem het regeeringsvoorstel betreffende het beginsel der grondwetsherziening heeft aangenomen. De officicele zitting van de nationale ver gadering begint hedenmiddag om 3 uur. In de motiveering van de ontwerp-resolu- tie der Fransche regeering inzake de grond wetsherziening wordt gezegd, dat het er on der de verantwoordelijkheid van Maar schalk Pctain, in de eerste plaats om gaat, den Staat in zijn 60uvereiniteit en onafhan kelijkheid te herstellen. De bestuurs- en justitie-organen des lands zullen op moderne en eenvoudige grondsla gen worden gebaseerd. Als scheidsrechter over de belangen van alle Franschen zal zij er bij deze taak naar streven, door d.e groo te spaarzaamheid de last der openbare uit gaven te verminderen. Het geboortecijfer dient verhoogd en de jeugd in nationalen zin opgevoed. Hat economische leven van Frankrijk zal worden ingeschakeld in het productie- en uitwisselingessysteem van het Europeesche vasteland, waardoor Frankrijk weer in de eerste plaats landbouw, en boerenland zal worden. Men rekent er volgens het Fransche blad „Petit Dauphinois" op dat President Lebrun zich zal terugtrekken en vervangen worden door Maarschalk Pétain, die echter niet den titel van „President der Republiek", maar van „Hoofd van het uitvoerend comité" zal dragen. De eigenlijke dictatoriale regeeringsmachf zal, naar men aanneemt, in handen worden gelegd van het driemanschap, Laval, Mar- quet en Generaal Weygand. HIERONDER EEN FOTO VAN HET FRANSCHE MAILSCHIP, DAT MET ZIJN 43.540 TON OP ÉÉN NA (DE NORMANDIË) HET GROOTSTE SCHIP VAN DE FRAK SCHE KOOPVAARDIJVLOOT IS. In de haven van Alexandnë Londen, 9 Juli (D.N.B.) L minister van marine Alexander, heeft het Lagerhuis medegedeeld, dat het Fransche slagschip „Riche- lieu" door vliegtuigen en met lucht torpedo's in de haven van Dakar is aangevallen. De Richelieu ligt met het achterstuk onder water in de haven. De Fransche vloot in Alexandrië. Londen, 9 Juli (D.N.B.) Uit een ver klaring van de Britsche marineautoriteiten over den toestand der Fransche vloot in Alexandrië blijkt, dat de Engelschen den Franschen admiraal Godfroy eischen ge steld hebben gelijk aan die van Oran. Inziende, dat voor de Fransche schepen in een vreemde haven, in aanwezigheid van een verre superieure Britsche vloot, geenerlei mogelijkheid bestond om de volle zee te be reiken, heeft admiraal Godfroy volgens deze verklaring de volgende voorwaarden aange nomen. 1. Zijn schepen te brengen in een toestand welke het hun niet meer mogelijk maakt de volle zee te bereiken. Deze toestand zou wor den bereikt doordat men nog slechts zoo veel brandstof aan boord liet als noodig zou zijn voor havendoeleinden. 2. Zijn schepen te demobiliseeren. Dit is ge schiedt door uitlevering van zekere deelen der bewapening, die in de bescherming wer den gesteld van Fransche autoriteiten te land. 3. De bemanningen zoo zeer te verminde ren, dat alleen nog het ter bewaking en in standhouding der schepen nodige aantal ma trozen aan boord is. Men is op het oogenblik bezig met de uit voering: van deze voorwaarden. De leden der bemanning zullen naar Syrië worden ge bracht om van daar verder naar Frankrijk te worden vervoerd. Reizigers uit Jerusalem berichten omtrent een zware bomontploffing, die zich eergis teravond voor het centraal gebouw van den Britschen Hoogen Commissaris te Jerusalem heeft voorgedaan. De ontploffing was overal in de stad duidelijk te hooren en in wijden omtrek werden duizenden vensterruiten ver nield. Men spreekt van talrijke dooden en gewonden. Men neemt aan, dat het hier gaat om een betooging van Arabische nationalis ten tegen de plannen tot verandering van Palestina in een Joodschen vrijstaat. Engelsche vloot uit uitgevaren. Gibraltar La Linca,9 Juli fUnited Press.) Te La Linea wordt vernomen, dat alle fjritschc schepen uit Gibraltar in slagorde de Middel landsche Zee zijn opgevaren. Men hoorde te La Linea hoe Gibraltar van de lucht uit gebombardeerd werd en hoe de kustbatterijen hierop antwoordden. Tegen den middag hoorde men een inten sief kanonvuur uit zee. Engeland zou niet van plan zijn Martinique te blokkeeren. New Y o r k, 9 Juli (Reuter) De cor respondent van de „New York Times" te Washington meldt, dat Engeland den Ver een igden Staten officieel de verzekering heeft, gegeven, dat. het niet voornemens is Martinique te blokkeeren. Uit Bangkok wordt door de radio van Bagdad gemeld, dat Bao Dai, de 27-jarige keizer van Annam, in een stad aan de Oost kust Is vermoord. Van dit bericht is nog geen bevestiging te verkrijgen. Na 6V2 uur vechten trekken de Britten zich terug. De vlootcorx-espondent van Stefani meldt draadloos, dat Italiaansche zeestrijdkrachten gisteren slaags zijn geraakt met Engelsche zeestrijdkrach ten, die de Ialiaansche vlooteenheden welke een Ialiaansch convooi naar een haven van Cyrenaika hadden ge ëscorteerd en thans terugkeerden, wil den aanvallen. De ontmoeting tus schen de vijandelijke strijdkrachten geschiedde om half drie in den mid dag ten zuiden van Kaap Sparti- vento, de uiterste punt van Calabrië. De slag duurde tot negen uur in den avond en er .werd aan deelgenomen door talrijke formaties bommenwer pers, die de vijandelTfke schepen in achtereenvolgende golven met bom men van groot kaliber aanvielen. Bij het vallen van den avond zette het Britsche eskader koers naar het Zui den, achtervolgd door de Italiaansche oorlogsbodems. Straks de manufacturenwinkels voor enkele dagen gesloten. Met het oog op de invoering van de eigenlijke distributie van textiel- goederen, is een nauwkeurige inveu- tariseering ook van de winkelvoor raden noodzakelijk. Daarom zullen na de periode der zomeropruiming alle winkels gesloten worden, waar schijnlijk voor vier dagen. Naar verluidt, zal de textieldistributie evenals in Duitschland, geschieden met be hulp van puntenkaarten. Bij den aankoop van kleedingstukken en andere textielgoede- ren moet men dan een zeker aantal punten voor ieder artikel tevoren vastgesteld inleveren, zoodat men b.v. door zuinig te zijn met zakdoeken zijn voorraden handdoe ken of nethemden kan aanvullen. Per per soon krijgt ieder voor een vasten termijn immers een zeker aantal punten. Indien de oorlog nog Iangeren tijd voortduurt, zullen wij, wat de suiker betreft, uitsluitend aangewezen blij ven op de bietsuiker. Daarom is het geruststellend van bevoegde zijde te vernemen, dat de beetwortelenver- bouw er gunstig voorstaat. Het weer is tot dusver zeer bevorderlijk ge weest voor den groei der bieten. In dien Augustus en September flink wat zonnig weer geven, zal het sui kergehalte, zoo vernamen jyij, yan TE SINGAPORE ONDER ENGEL SCHE VLAG GEBRACHT. Sjanghai, 9 Juli (D.N.B.) Uit Singapore wordt gemeld, dat de 43.450 ton groote Fransche mailboot „He de France" door de Britsche marine-autoriteiten in Singapore op 3 Juli in beslag is genomen, toen het schip, op weg van de Vereenig- de Staten naar Australië, de haven van Singapore binnenliep. De „He de France" ligt thans onder Britsche vlag in Singapore voor anker. (De „Ile de France" is na de „Norman- dië", welke 43.423 ton meet, het grootsche schip van de Fransche koopvaardijvloot. Het schip werd in 1927 te St. Nazaire ge bouwd en is het eigendom van de Compag nie Générale Transatlantique. Vóór den oorlog voer het in dienst van Havre op New York). ZWARE STRAF OPGELEGD AAN BE DRIJFSLEIDER VAN DE „HEMA" VOOR HET VERACHTELIJK MAKEN VAN DE DUITSCHE WEERMACHT. Vrouwelijke bedienden verboden met Duitsche soldaten uit te gaan of zelfs met hen te spre ken. De persafdeeling van den staf van den Rijks commissaris deelt mede: Een Duitsche krijgsraad behandelde op 8 Juli 1940 in de raadszaal te Dordrecht een zaak tegen den 41-jarigen Salomon Leo Ja- cob van der Sluis, wonende te Dordrecht, Singel 144. Van der Sluis was bedrijfsleider van het fi liaal in Dordrecht van het warenhuis „He- van de zaak bij herhaling er tegen ge waar van beschuldigd, de vrouwelijke bedienden van de zaak bij herhaling er leggen, gewaar schuwd te hebben, met Duitsche soldaten uit te gaan, en haar verboden te hebben, met hen zelfs te spreken. Deze beschuldiging werd in de zitting, waartoe vertegenwoordigers van alle cou ranten uit Dordrecht toegang hadden, door de onder eede afgelegde verklaringen der vrouwelijke getuigen als in vollen omvang juist vastgesteld. Van der Sluis, die inmiddels op 6 Juli gearresteerd was. werd door den krijgsraad wegens het verachtelijk maken van de Duitsche weermacht tot 3 jaren gevange nisstraf veroordeeld. De aanklager had 5 jaren gevangenisstraf gevorderd. de beetwortel in ons land ongetwij feld hoog zijn. Bovendien is het areaal in het begin van dit iaar be langrijk uitgebreid, zoodat al met al Nederlands suikerproductie voor het volgend jaar ongelukken voorbe houden zich zeer gunstig laat aan zien.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1