Zware verliezen ter zee voordeEngelschen Voorloopig onder de vleugelen van den K.N.V.B? Geen loden in Roemeensclie staatsdienst De Zomeravond-competitie Italianen bombardeeren Britsche oorlogsschepen Geen Amerikaansche oorlogsschepen verkocht DE HEER MOORMAN ONTWERPT EEN BASISPLAN Een held herkrijgt zijn vrijheid Opper-Oostenrijk wacht Uw kind Diefstallen in zwembaden BRITSCHE HOOP Officieele valuta-koersen Engeland wordt omsingeld Eenheid in de voetbalsport CENTRALE ORGANISATIE HET KERNPUNT DER NIEUWE RE GELING. Voor een aantal persvertegenwoordigers heeft de bekende heer J. Moorman, bestuurs lid van den K.N.V.B., zijn persoonlijke denk beelden omtrent eenheid in de voetbalsport uiteengezet. Eenheid in de sport en speciaal in de voet balsport, zou, aldus de heer Moorman, een stimulans kunnen vormen voor het bereiken van zoo een eenheid op andere gebieden. Immers, wanneer men er in zou slagen' het warnet van bonden, dat thans bestaat, onder te brengen in één grooten centralen bond voor het geheele land, zou hierdoor de een heid van ons volk ten zeerste worden be vorderd. Geen federatief verband! Het is niet mogelijk dit te bereiken dooi de verschillende bonden in een federatief verband samen te vatten, daar hierdoor toch de onderlinge verdeeldheid zou blijven be staan, aldus de heer Moorman. De eenige oplossing, welke naar dit doel. voert is de samenvoeging van de verschillende bonden in een centrale organisatie. De heer Moorman heeft een voorstel in dien zin aan den Raad van Voorbereiding toegezonden. Dit houdt o.a. het volgende in: Voor 1 September moet de zaak zooveel mogelijk zijn geregeld. Om snel en practisch te werken is het niet mogelijk een geheele nieuwe organisatie op te bouwen met nieuwe bepalingen, Daarom is voorshands de oplossing te werken volgens het systeem van een der bestaande or ganisaties. De K.N.V.B. is de oudste, de grootste en de eenig internationaal erkende voetbalorganisatie. Daarom stelt de heer Moorman voor dat de eenheidsorganisatie in het overgangs jaar, 'dus'van 1 Augustus 1940 tot 31 Juli 1941 wordt geregeerd door de statuten, het huishoudelijk regle ment, het wedstrijd-reglement en de amateursbepalingen van den K.N. V.B., Ten aanzien van de spelregels is geen voorziening noodig, daar hier voor uitsluitend de internationale in aanmerking komen. Er moet rekening mede gehouden worden, dat de vereenigingen van den C.N.V.B. slechts -op Zaterdagmiddag wedstrijden wil len spelen, en voorts dat eenige bonden ook adspiranten- of juniorcs-afdeelingen hebben gebonden aan leeftijdsgrenzen. De indeeling. De heer Noorman geeft dan een schema voor de indeeling van vereenigingen en elf tallen in de nieuwe organisatie. Hierdoor zou het aantal eerste-klassers worden ge bracht op 64, het aantal tweede-klassers op 171, het aantal tferde-klassers circa 423, ter wijl het aantal vierdeklassers nader zou moeten worden berekend. Voorts zouden ook de door de K.N.V.B. er kende bonden, ezamen met andere elftallen van plaatselijke of landelijke organisaties, die. hiervoor in aanmerking komen, een vijf de, zesde en zevende klasse van de nieuwe organisatie moeten vormen. Deze zouden worden ingedeeld in zes af- deelingen en wel: afd. I West a, afd. 2 West-b, afd. 3 Oost, afd- 4 Zuid-a, afd. 5 Zuid-b en afdeeling 6 Noord. Het kampioenschap van Neder land. Het kampioenschap van Nederland zou kunnen worden gespeeld tusschen de zes eerst-gep'laatsten in de verschillende afdee- lingen, in een geheelen competitie. Aan het einde van hét overgangsjaar geen promotie- of degradatie-wedstrijden, doch de competities voor het dan volgende jaar op: nieuw in te deelen op grond van de gebleken krachtsverhoudingen, door het hoofdbestuur, gehoonl de afdeeiingsbesturen. De heer Moorman stelt het volgende voor - ten aanzien van de besturen voor het over gangsjaar: a. I-Iet hoofdbestuur, elf leden, n.1. zeven ■van het. tegenwoordige K.N.V.B.-bestuur, twee van de R.K.F.V een van den C.N.V.B. en een van den N.A.S,B. b. Zes afdeeiingsbesturen ieder bestaande uit vier leden., waarvan de voorzitter wordt aangewezen door en uit het hoofdbestuur,eri van de overige leden twee uit den K.N.V.B^ en een uit de R.K.F. De K.N.V.B. breng dan een groot finantieel offer. Ten aanzien van de financiën merkt de heer Moorman op, dat de ICN.V.B. bezit een niet-onaanzienlijk kapitaal en een eigen hondsgebouw. De overige bonden zijn, voor zoover bekend, niet kapitaalkrachtig. Uihde volledige samenvoeging volgt dat alle be zittingen en evcntueele schulden van alle honden voor rekening van de nieuwe organi saties kómen. De K.N.V.B. brengt bij deze fusie dus ook financieel offers, doch, aldus de heer Moorman, het hooge doel, de eepheid van ons Kt ter handhaving van zijn volkskarakter, op voetbalge- bied te bereiken, is dat waard. Het aannemen van de K.N.V.B.-regeïingen als grondslag voor de nieuwe organisatie brengt mede, dat in het overgangsjaar con tributies en verdere bijdragen geheven worden als in den K.N.V.B. Tenslotte stelt de heer Moorman voor dat het hoofdbestuur in Augustus 1940 een com missie zal benoemen van zeven leden om voor 1 Januari 1941 statuten en reglementen voor de nieuwe centrale organisatie te ont werpen, welke commissie zou kunnen wor den samengesteld uit drie leden van den K.N.V.B., een van de R.K.F., een van de C.N.V.B. en een van den N.A.S.B., en een uit bet bestuur van de federatie van erken de voetbalbonden. EEN UNICUM IN DE RECHTSZAAL. Plunderaar was ook... een held! Onmiddellijk in vrijheid. Als regel wordt in oorlogsnood bedreven diefstal zwaarder gestraft dan wanneer het vergrijp in normale tijd is begaan. Doch er zijn uitzonderingen, die ook" dezen regel be vestigen. Daarvan heeft de Haagsehe recht bank gisteren doen blijken, toen zij onder presidium van mr. Bommezijn een tegen den 35-jarigen chauffeur J. C. F. M. ingestelde strafvervolging behandelde. Deze autobe stuurder had op den dag na de overgave van het Nederlandsche leger, dus op 16 Mei, uit een chaos van materialen langs den Rotter- daihscheweg te Rijswijk een autoband en eenige flesschen motor olie, die hem niet toebehoorden, meegenomen. Dit kwam op 22 Mei aan het licht en de man werd toen in hechtenis gesteld. Op de omstandigheden waaronder deze diefstal was gepleegd scheen tijdens de be handeling voor de rechtbank het volle licht. Als een held gedragen. Deze „verdachte" bleek zich als een held in de vijf dagen van den ooVlog hier te lande te hebben gedragen, want hij had zonder eenige militaire verplichting of ver bintenis met volle uitschakeling van zich zelf in de hel van het gevecht bij dag en nacht transportdiensten ten behoeve van onze troepen verricht. Toen hij op op den 16dcn Mei zag. dat anderen de olie lieten wegloopen uit de reservoirs bij het pomp station van de B.I.M., kon hij de verleiding niet. weerstaan om enkele flesschen van deze olie en een zwervenden autoband mee te nemen. Zijn strafregister bleek blanco te zijn. De officier hield een mild requisitoir en cischte slechts vier maanden vrijheidsstraf. De verdediger pleitte de uiterste clementie. Daarop begaf de rechtbank zich in raad kamer. Twee minuten later heropende mr. Bommezijn de zitting en deelde mede, dat de rechtbank geen termen had gevonden-., om de hechtenis van den man nog langer te doen voortduren, weshalve zij diens onmid dellijke invrijheidstelling gelastte. Met spanning had op de publieke doch overigens verlaten tribune de vrouw van den chaufeur-de behandeling van deze zaak gevolgd. De voerman merkte niets Meisje onder wagen gekomen en gedood. In de tweede Nassaustraat te Amsterdam is gisteravond omstreeks kwart over zeven een ongeluk gebéurd, dat een tienjarig meis je het leven heeft gekost. I-Iet kind trachtte op een rijdende wagen, getrokken door twee paarden, te klimmen. Het viel er echter af en wel zoo ongelukkig, dat het met hét hoofd onder een der achter wielen kwam. Het kreeg een schedelbasis- fractuur en een ingedrukte borstkas, waar door het vrijwel op slag dood was. De voerman van den wagen had niets van het gebeurde gemerkt. Eén gang naar het gemeentehuis is slechts noodig. Opper-Oostenrijk is gereed voor de ont vangst van de Nederlandsche vacantiekinde- ren en zal met liefde terugbetalen, wat zijn kinderen aan tijdelijke verzorging na den vorigen oorlog in Nederland hebben onder vonden! Het is hèèl eenvoudig: De burgemeesters nemen de aanmeldingen in ontvangst. Heeft Uw kind ontspanning noodig? Gaat dan naar het gemeentehuis en geeft hem of haér op voor den vreugdevolle vacan- lie in het schitterende Sallzkammergut. Binnen een week vertrekt de eerste van de tien vacantietreinen naar het mooie Opper- Oostenrijk. Voor deskundige geleide is gezorgd, Uw kind kan niets gebeuren, het neemt bij zijn terugkeer mee: Een versterkt lichaam; Een opgeruimden geest; Een schat van mooie herinneringen voor het heele leven! Een groot kwaad in Amsterdam. Het euvel van de diefstllen in de Amster- damsche zwembaden duurt onverminderd voort. Zelfs kleine kinderen maken zich hier schuldig aan. Gisteravond ontdekte een van de bezoeksters van het Amstelparkbad twee meisjes, die geld stalen. Het waren maar geringe bedragen, n.1zeven en veertig cent. De ernst van het feit was er echter niet minder om. Via den badmeester zijn de kinderen aan de politie overgeleverd, die hen aanvankelijk mee nam naar het bureau Picter Acrtszstraat, doch later aan de ouders overgaf. Voor den kinderrechter zullen zij voor hun onbezonnen daden moeten boeten. Ook Joodseh dagblad verboden. Dé gisteren gehoudenministerraad heeft besloten, dat de verkoop Van aandeden der Roemeensche petroleummaatschappijen al leen nog mogelijk is met goedkeuring van den Slaat. Een dergelijke goedkeuring was tot dusverre alleen noodig bij den verkoop van aandeden op naam aan buitenlanders, terwijl aandeelen aan toonder vrij verkocht mochten worden. Ook aandeelen, die in bui- tenlandsch bezit zijn mogen niet meer over gedragen worden aan andere buitenlanders. Verder heeft de ministerraad besloten alle Joden uit den openbaren dienst te ontslaan. Vooral bij de sociale verzekering, bij de staatsspoorwegen en in 'het ministerie van financiën hadden de laatste jaren talrijke Jo den goedbetaalde functies gekregen. Na de reeds gemelde uitschakeling v.» d. directeur van het in het Fransch verschijnende Boeka- restsche blad le Moment, heeft de regeering thans dit bekende Joodsche blad definitief verboden. Dit is het derde van de te Boeka rest verschijnende bladen, dat verboden wordt. Aan de eveneens in het Fransch ver schijnende Indépendancc Roemaine, het or gaan van de voormalige liberale partij, is de Joodsche directeur, Berkowitz, afgetreden. In zijn plaats is de Roemeensche schrijver Taosan gekomen. Uaetial B.K.C.—SCHAGEN OUDESLUIS—SUCCES 4—1— 1—1 De clubs uit Anna Paulowna en Oudesluis gaan ook hier. zools meer en meer blijkt, de boventoon voeren. B.K.C. klopte Schagen royaal, terwijl het kranige Oudesluis, onze jongste K.N.V.B.- ploeg, de derde-klassers opnieuw een punt ontfutselde. De Wieringers vallen evenwel geducht tegen. Als de hoogst geplaatste club siert hen dé ról van hekkesluiter in het geheel niet. Donderdagavond wordt Oudesluis-B.K.C. ge speeld, Gezien de wijze waarop de situatie zich ontwikkelt en het feit dat B.K.C. op revanche zint van de twee compctitieneder- lagen, kah het wat worden aan de Oude sluis. Wie wint, heeft wel een zeer fraaie kans. De stand van de zomeravondcompetitie is nu: B.K.C. Oude,sluis Wieringerwaard Schagen Succes 3 2 1-6—25 4 2 11 9S 5 4 2 - 2 9—4 4 5 2- 11—17 4 4 - 2 2 7—11 2 Wanneer we in enkele woorden iets over de Zondag gespeelde wedstrijden willen zeggen, dan beginnen we met B.K.C,Schagen 41. Waren- de gasten, die niet volledig uit kwamen, niet zooveel zwakker dat de wed strijd eenzijdig is geworden, ze moesten toch royaal het onderspit delven, omdat B.K.C. veel gevaarlijker was. Vooral do B.K.C.- voorhoede was zeer actief. Met de rust stond het reeds 2—0 voor de thuisclub niette genstaande keeper Slikker kranige reddin gen had verricht. In de tweede helft bracht de Schipper den stand op 40. Toen de B. K.C.-verdediging het op 't laatst wat te ge makkelijk op nam en Schagen nog wat aardige aanvallen opzette, gelukte het de bezoekers de eer te redden. Er werd in zeer goede verstandhouding gespeeld. OudesluisSucces, 11. Deze wedstrijd is voor de Oudesluizers niet zoo succesvol verloopen als die op Wieringen. De derde-klassres begonnen nu met het iinitiatief te nemen en de O-verdediging moest alle zeilen bijzetten om het te hou den. Toen de eerste stormloopen waren gestuit, kwam ook de O.-machine op gang. Hoewel de kansen verdeeld waren, nam Succes 20 min. voor rust op keurige wijze de leiding toen C. Lont een voorzet, van rechts inkopte. Hoe DOSKO zwoegde om voor rust nog gelijk te maken, het lukte de zwarte voorwaartsen niet zoo goed als op Wieringen. Tn de tweede helft. blijft de strijd aantrekkelijk. Succes probeert den voorsprong te vergroötcn, maar De Vries c.s. staan pal. Onder leiding van spil Stam mes probeert de thuisclub energiek den gelijkmaker te verkrijgen. Aan P. Slikker gehikt dit tenslotte na goed doorgeven van De Graaf (11). In dezen stand, die de ver houding goed weergeeft, komt ondanks hef tige wederzijdsche pogingen, geen verande ring meer. KAMPIOENSCHAP VAN AMSTERDAM. Ajax—Blauw Wit, 1—2. In het Aiaxstadion vond gisteravond voor het kampioenschap van Amsterdam de wed strijd AjaxBlauw Wit plaats. Deze ont moeting eindigde in een 21' overwinning voor Blauw Wit-, Duitsch lecjerbericht Duitsche aanvallen op steden in Engeland. BERLIJN, 9 Juli (D.N.B.) Het oppei:be: vel van de Duitsche weermacht deelt mede: Het Duitsche duikbootwapen heeft den vijand wederom zware verliezen toegebracht. Kapitein-luitenant Hans, Gerrit von Stockhausen heeft met zijn boot 56.500 bruto registerton vijandelijke handelsscheepsruimte tot zinken gebracht. Een andere duikboot heeft den Britschcn torpe dojager „Whirlwind" en verscheide ne bewapende koopvaardijschepen, waaronder een Britsch marinetank schip van 11661 bruto registerton ver nietigd. Het in het legcrbericht van 28 Juni gemel de succes van een duikboot met een totaal van tot zinken gebrachte tonnage van 38.000 bruto registerton, is naar de teruggekeerde commandant, luitenant Knorr meldt tot 40.311 br. >t. gestegen. Motortorpedóbooten nebben bij een nieuwe actie bij de Engelschc zuidkust een Britsch bewakingsvaartuig tot zinken gebracht.. In Engeland heeft het luchtwapen haven werken en tankinstallaties, vliegvelden, als mede fabrieken van de bewakingsindustrie en scheepsdoelen aangevallen. Getroffen en zwaar beschadigd werden de scheepswerven van Dcvonport, tankinstallaties in Ipswich, Canvey-Island, Thameshaven en Tilbury, kruitfabrieken in Harwich en de groote che mische fabrieken iri Billingham, in het ka naal en de Noordzee een kruiser, een tor pedojager en vijf koopvaardijschepen. Op een vlieveld werden verscheidene vlieg tuigen op den grond vernield. Aanvallen van vijandelijke vliegtuigen ffp 8 Juli in Neder land en België bleven zonder succes. In den nacht van 8 op 9 Juli veroorzaakten deze aanvallen in Noord en West-Duitschland eenige schade aan huizen en werden verschil lende personen gedood. De totale verliezen, die de vijand gisteren heeft geleden bedra gen 11 vliegtuigen. Hiervan werden er 6 in een luchtgevecht neergeschoten, en 5 op den grond vernield. Vijf Duitsche vliegtuigen worden vermist. Italiaansch legcrbericht De gevechten in Atrika duren voort Het legerb.ericht van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Aan de grens'van Cyrenaica zijn de laat ste dagen' minstens vijftig geblindeerde vij andelijke auto's vernield. In Oost-Afrika heeft onze luchtmacht vij andelijke stellingen in de zone van Wajir (Kenya) gebombardeerd, waarbij een muni tiemagazijn getroffen werd. In de zöne van Turcana (Kenya) werden eenige Engelschc soldaten gevangen genomen. Na een vooraf gaand luchtbombardement, hebben onze troepen een aanval gedaan op Kurk uk in de Engelscb-Egyptische Soedan, waarbij een radiostation en magazijnen vernield wer den. Vijandelijke vliegtuigen#*hebben aanvallen gedaan op Massawa, Diredawa en Zula, waarbij in totaal twee personen werden gedood en een gewond en geen materieele schade werd aangericht. Een kruiser tot zinken gebracht. De vlootcorrespondent van S'tefani meldt draadloos uit Rome, dat een Ita-liaansch vliegtuig, dat een verkenningsvlucht maak te, Maandag radiotlegrafisch aan zijn basis meldde, dat nabij het eiland Kreta een Britsch eskader in de Middellandsche Zee voer. Het eskader bestond uit een linieschip twee zware en twee lichte kruisers en an dere eenheden, alsmede een vliegtuigmoeder schip. Italiaansche luchtstrijdkrachten be reikten na een vlucht van 800. km. over zee den vijand en bombardeerden de vijande lijke eenheden met bommen van zwaar ka liber, niettegenstaande het hevige vuren van het afweergeschut en de pogingen, zich ach ter een nevelscherm te verbergen. Een linie schip en een vliegtuigmoederschip werden beschadigd en een kruiser werd tot zinken gebracht. De bommenwerpers keerden allen behouden op hunrbasis terug. Engeland en Amerika moeten samengaan. In een voor de Vereenigde Staten be stemde radiorede heeft de Engelsche mi nister voor de levensmiddelenvoorziening Morrison o.a. verklaard: het Engelsche ver trouwen, een Duitschen aanval niet alleen te kunnen weerstaan, doch ook af te kun nen slaan, berust op het g-eloof in den wil van Noord-Amerika, zjjn groote buurman "hulpbronnen beschikbaar te stellen voor de vernietiging van het dreigende gevaar. Te gen de malerieele macht van een voor dén aanval georganiseerd Europeesch continent bestaat een industrieel tegenwicht, dat. in zijn geheele producticviteit door Groot-Brit- tannië en de Vereenigde Staten vertegen woordigd wordt. De Vereenigde Staten en Engeland moeten hun hulpbronnen en hun methoden eindelijk met elkaar verbinden, Valuta's: New York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Zürieh Bankpapier: New York Brussel Stockholm Z.ürieh - - 1.88 3/16— 1.88 9/16 75.28 —75.43 30.11 —30.17 3.81 3.82 44.81 —44.90 42.57 —42.66 I.86I/2— 1-9014 30.0S —30.20 44.76 —44.94 42.52 —42.70 AFNEMENDE WERKLOOSHEID IN DENEMARKEN. Het aantal werkloozen in Dene marken is in de afgeloopen maand met ongeveer 19.000 verminderd. Het totaal aantal werkloozen wordt door het Deensche bureau voo-r de statistiek berekend op 96.777 eind Juli tegen 115.856 eind Mei. De ring sluit zich steeds dl gender. Nog voor den aanval op Groot-Brittannië rechtstreeks begint, is de oorlog reeds door dè beide spilmogendheden op politiek en moreel gebied gewonnen, zoo constateert het orgaan van de Italiaansche weermacht, le Forze Armate. De ring, dien Engeland poogde 0111 de spilmogendheden te slaan, is verbroken. Dezelfde ring wordt thans steeds dreigender om het Britsche eilan denrijk geslagen. Geheel Europa staat thans op tegen het „perfide. Albion". Eindelijk begint, zoo gaat het blad verder, een nieuw gevoel van soli dariteit tusschen de laatste slachtoffers van de Britsche waarborgen en den vroegeren bondgenoot, die met „beestachtige ruw- lheid" door Engeland in den rug is aange* vallen. Tegen Engeland, dat'thans van het vasteland is verjaagd, komt Europa, waar Groot Brittanje steeds bloedige onlusten en innerlijke strijd wist te stichten, in opstand,- Naar aanleiding van een verzoek om een parlementaire enquete van den republikein Fiéh is Dinsdag in het congres ceiv op 15 Juli gedateerd schrijven van Noord-Amerikaansche marine-autoriteiten voorgelezen, die daarin verzekeren, dat noch torpe dojagers noch andere oorlogsschepen der Amerikaansche marine aan een oorlogsvoerende mogendheid zijn Ver kocht. De resolutie waarin een on derzoek werd verlangd, is daarop verworpen. ENGELSCHEN VERLATEN ROEMENIë Gedurende de laatste dagen zijn in Tur kije over land en over zee talrijke Engel- schen uit Roemenië aangekomen, die tenge volge van de veranderingen in Roemenië het land hebben moeten verlaten. Daar het voor de Engelschen, die op de Balkan werkloos zijn geworden, niet mogelijk is naar Enge land terug te keeren, zullen zij voorloopig ia Turkije moeten blijven. GEEN BRITSCH OORLOGSSCHIP MEER TE GIBRALTAR. In de haven van Gibraltar zou na hef uitloopen van de Britsche vloot geen enkel Britsch oorlogsschip meer liggen. DE AVERIJ VAN DE „HOOD". Aan den Engelschen slagkruiser „HoocT moesten in de haven van Gibraltar veg scheidene herstelwerkzaamheden worden verricht, O.a. was de schoorsteen hij het zeegevecht met Fransche strijdkrachten ernstig beschadigd. JAPANSCH PROTEST IN WASHINGTON. De woordvoerder van het Japan- sche ministerie van oorlog deelde gisteren mede, dat-de Japansclie re geering een protestnota tot Was hington heeft gericht in zake het in cident in de internaionale concessie van Sjanghai, waar zestien Japan- sche genarmes door Amerikaansche mariniers zijn aangehouden. STEEDS WEER AANVALLEN OP TSJOENGKING. Honderd Japansche bommenwerpers hei- ben opnieuw de westelijke voorstad van Tsjoengking, de zetel van de regeering Tsjang Kai Sjek, aangevallen. De .Britsche verliezen i nde lucht. Brifsche verliezen in de lucht Naar aanleiding van nieuwe pogingen van rleiv Engelschen radio, de Britsche verliezen in de lucht te verkleinen, wordt van bevoeg de zijde gewezen op de Duitsche legerbericli- tqu, volgens welke de Britsche luchtmacht van 25 Juni tot 8 Juli, dus sedert de wapen stilstand met Frankrijk, in totaal 110 vlieg tuigen verloren heeft, terwijl 20 Duitsche vliegtuigen als vermist zijn opgegeven.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2