De Neder!, vluchtelingen in Frsnkrijk Een „onschuldige misdadiger Eogelsche bommen op onze kustbevolking Werklooze chauffeur redt drie kinderen De omvang van het Groot-Duitsche rijk Verontwaardiging in Egypte Engelsche luchtaanval op Stavanger-Sola Minnenijd Woensdag 10 Juli 1940 Tweede blad Op weg door Frankrijk. De autobus-colonne voor het ophalen der Nederlandsche vluchtelingen op het stationplein te Cambrai op doorreis naar Parijs Duitschland bevordert hun spoe dige terugkeer. ALLE ZORGT WORDT AAN HEN BESTEED. Officieel wordt medegedeeld, dat Holland- gche vluchtelingengroepen in Frankrijk zich hoofdzakelijk bevinden bij Nantes, La Ro- chelle, Bordeaux, Biarritz, Bayonne, Mon- .tauban, Tarbes, Toulouse en aan de Riviera. Voor zoover deze steden in gebieden lig gen, welke door Duitschland bezet zijn. zijn de vluchtelingen van hun aanstaande terug keer door de Duitsche autoriteiten of Neder- jandsche consuls in kennis gesteld. Daar het niet mogelijk was, het groote aan tal menschen in één keer over te brengen, zal het transport eenigen tijd vorderen. Men zal wel trachten kleine groepjes samen te voegen en ze dan zoo snel mogelijk naar Nederland over te brengen. De hiervoor noo- dige maatregelen geschieden in nauw con tact met de Duitsche weermacht en de Duit sche hulpcomité's, welke de verzorging der terugkeerenden op zich namen. Het ligt in het voornemen op den terugtocht verschil lende plaatsen aan te doen, waar gerust zal worden. Voornamelijk zijn hiervoor uitgekozen plaatsen in de omgeving van Parijs, die spe ciaal zullen worden ingericht. Voorloopig zijn de spoorwegen en straten in Zuid-Frank rijk nog niet in vollen omvang voor het bur gerlijk vervoer beschikbaar, zoodat de terug reis wel een 14 dagen in beslag zal -nemen. Degenen, die over auto's beschikken, zullen eerder thuis zijn. De Duitsche weermacht heeft voor deze categorie speciaal benzine beschikbaar ge steld. Met auto's zullen voornamelijk reizen oude menschen en kinderrijke families, hoofdzake lijk uit Breda afkomstig. Deze zullen reeds over een paar dagen in Bréda arriveeren. Voor dit transport zijn ook groote autobussen beschikbaar gesteld. De terugkeer van alle naar Frankrijk ge- .vluchte Nederlanders wordt geregeld door een speciale afdeeling van de Duitsche mi litaire transportafdeeling en is zorgvuldig {Voorbereid. De bekende organisatorische bekwaamheid der Duitschers garandeert overigens al, dat het transport zonder stagnatie zal ver- loopen. De commissie welke zooals eerder gepubliceerd, naar Frankrijk is vertrokken, kon zich overtuigen, dat de vluchtelingen in Frankrijk thans overal een behoorlijk onder komen hebben en voldoende te eten krij gen. De leiders der commissie welke in Pa rijs vertoeven, hebben nog stappen onderno men om met de Fransohe regeering in con tact te kunnen treden, opdat ook vluchte lingen, die thans in het niet bezette gebied zich ophouden, geregistreerd en afgevoerd kunnen worden. De anders omstreeks dezen tijd zoo bloei ende badplaats Hoek van Holland biedt thans een troosteloozen aanblik „Rotterdam aan zee" staat bijna dagelijks bloot aan de zinnclooze Engelsche bombardementen. Vele woningen zijn dan ook zwaar beschadigd Een groot deel der Hoeksche bevolking is vrijwel lig geëvacueerd. Tal van huizon zijn geheel verlaten, de ramen zijn met planken dicht gespijkerd. 's Nachts is Hoek van Holland nagenoeg uitgestorven. De meeste menschen, die er overdag nog wonen, gaan des avonds in 's- Gravenzandc en andere naburige Westland sche gemeenten slapen, omdat de Engelschen bij voorkeur 's nachts hun bommen over de 'huizen uitstrooien. Eogelsche bomaanval bij Zwolle Twee Engelsche vliegtuigen hebben Maan dagmiddag omstreeks half vijf een vijftal hommen uitgegooid in de omgeving van Zwolle. Er werden vijf menschen gewond. Een meisje kreeg lichte kwetsuren. Twee schippers en een vrouw werden zwaar ge wond en moesten naar het ziekenhuis wor den overgebracht. Bommen op het eiland ROZENBURG Persoonlijke ongelukken kwa men nietvoor. In de vorigen nacht heeft een En gelsche bommenwerper een groot aantal bommen laten vallen op het eiland Rozenburg. Negen bommen kwamen neer, waarvan er drie niet ontploften. Men vermoedt, dat het tijdbommen zijn. Een brandbom viel op een woning, waarbij begin van brand ontstond. Het vuur kon echter spoedig door de bewoners worden gebluscht. Per soonlijke ongelukken kwamen niet, voor. W'el werden vele ruiten van woningen vernield. De schade toe gebracht aan landbouwgewassen is zeer aanzienlijk. Oplichting te Scheemda? Op zicht gehaald. Eenigen tijd geleden vervoegde zich een ongeveer twintigjarige jongedame in een manufacturenwinkel van den heer K. te Scheemda. Zij nam verschillende goederen op zicht mee voor den landbouwer B. aldaar Twee dagen later herhaalde zich hetzelfde geval. Nu echter was het een andere dame, die goederen op zicht haalde voor den heer D.W. te Exta. Toen het dochtertje van den landbouwer B. dezer dagen bij K. in den winkel kwam, om iéts te koopen, vroeg deze haar of zij haar moeder de op zicht gehaalde goederen terug wilde laten brengen. Toen bleek, dat B. in het geheel geen goederen bij K. had laten halen. Ook bij een onderzoek bij D. W. bleek dat er niets op zicht was meegenomen. De politie werd met het geval in kennis gesteld. Vrijgesproken van overtreding vestigingswet De rechtbank beeft vandaag vonnis ge wezen in de strafzaak tegen een bakker en zijn knecht uit "Weesp. De eerste werd ver dacht van het geven van onjuiste inlich tingen aan de Kamer van Koophandel te Hilversum, de tweede van overtreding dei- vestigingswet. De bakker had vergunning aangevraagd voor het uitoefenen van een bakkersbedrijf te Weesp. Deze vergunning werd verleend, doch volgens de dagvpardiging zou in wer kelijkheid de knecht het bakkersbedrijf uit oefenen. Volgens de bakker was het echter slechts de bedoeling, dat de knecht hem later zou opvolgen. De kantonrechter te Hilversum legde den bakker f 500.boete op en den knecht f300 boete. In hooger beroep cischte het O.M. be vestiging van de vonnissen. De rechtbank sprak heden beide verdach ten vrij. Verdedigers waren Mr. Hermans uit Hil versum en Mr. Muller Massis uit Amsterdam. Gistermiddag om ongeveer kwart voor twee speelden drie kinderen op een bakfiets op de Heerengracht hij de Brouwersgracht, te Amsterdam. Op een gegeven moment geraakte de fiets met de drie kinderen er op te water. Voor de oogen van de verschrikte voorbijgangers ver dwenen zij in dé diepte. Een werklooze chauf feur, de heer B. M. Drenth, die het onge luk zag gebeuren, bedacht zich geen oogen- blik, en sprong gekleed te water. Hij mocht het genoegen smaken de drie kinderen op het droge te brengen. De chauffeur, die door zijn moedige daad drie levens redde, verloor hierbij zijn bril. Geld gevonden en aan de zwier gegaan In den vorigen nacht heeft de politie van het bureau Leidsche plein te Amsterdam een man gearresteerd en opgesloten, die de bloemetjes buiten zette van het geld van een ander. De man had n.1. in de van Baer- lestraat een beurs inhoudende f 75 gevon den en inplaats van deze bij het bureau af te geven, gebruikte hij het geld zelf. Ver moedelijk zal hij een dezer dagen worden voorgeleid. De oostelijke gebieden, die na het verval van Polen, in het Duitsche rijk zijn opgenomen, en de op 1 Sep tember 1939 met het Rijk vereenig- dc vrije stad Danzig hebben, vol gens een zoo even verschenen medc- deeling van het Duitsche rijksbu reau voor de statistiek, een omvang van 93.000 vierkante kilometers met ongeveer 10 millioen inwoners. Daardoor heeft het Duitsche rijk, zondcr bet protectoraat Bohemcn en Moravië, thans een omvang van ongeveer 681.000 vierkante kilometers en een bevolking van 90 milüocn zielen, de overige bezette Poolsche gebieden tot aan de Duitscli-Russische belangengrens vormen het gencraal-gouvcrnement met een oppervlakte van 96.000 vierkante kilometers en 10Yi millioen inwoners. Hot Gencraal- Gouvcrnement is ingedeeld in vier best uurs dist rieten: Krakan met 268:24 vierkante kilo meiers en 3.19 millioen inwoners, Lublin met 26848 vierkante kilometers en 2,14 millioen inwoners, Radom met 25297 vierkante kilo meters en 2,5 millioen inwoners en Warschau met 16656 vierkante kilometers en 2,72 mil lioen inwoners. Het Sovjet-Russische bclangcngebied om vat ongeveer 201..U00 vierkante kilometers en ongeveer 12 rniltïoen inwoners. Over het geheime Engclsch- Zionislische verdrag. Naar uit Cairo gemeld wordt heeft het bericht over het sluiten van het geheim Engelsch-Zionistische vei»drag in politieke kringen van Egypte geweldig opzien ge haard. De rector der Azhar-Univcrsiteit heeft een protestverklaring uitgegeven, waarin hij de overdracht van Palestina aan de Joden een bcleediging van de heiligste gevoelens der Islamitische wereld noemt. De Islami tische volkeren zullen nooit dulden, dat de Mohammedanen van Palestina met geweld uit hun land verdreven worden en dat de de grond hunner vaderen versjacherd wordt aan een volk, dat den Arabieren reeds zoo veel onrecht heeft aangedaan. Ook in Arabische kringen van Palestina heeft het bericht het grootste opzien gewekt. Hoewel de bladen een Britschen tegenspraak moesten publiceefen, is men er in Arabische kringen van overtuigd, dat de tekst.'van het geheime verdrag overeenkomstig de feiten is. Twaalf Britsche vliegtuigen neer geschoten. Gisterochtend hebben twaalf Britsche bom menwerpers van het. type Bristol Blenheim geprobeerd het vliegveld Stavanger—Sola aan te vallen. Tengevolge van het on middellijk optreden van jachtvliegtuigen en luchtdoelartillerie werden de vijandelijke vliegtuigen bij het ten uitvoert eggen van hun opdracht gehinderd en konden zij slechts enkele bommen werpen, die geringe materieele schade aanrichtten. Alle Britsche vliegtuigen, die aan den aanval deelna men, werden neergeschoten en wel elf tijdens luchtgevechten met jacht- en ge vechtsvliegtuigen en een door de luchtdoel- artillerie. De Duitsche vliegtuigen keerden allen behouden terug. De oogst in Turkije met spoed ingehaald In een oproep wijst de Turkschc minister president Refik Sardam de bevolking op de noodzakelijkheid alle krachten in te span nen om de oogst van dit jaar zóo snel moge lijk binnen te halen. Door het onder de wa penen roepen van lichtingen, door het re- quireeren van voertuigen en trekdieren en door de mogelijkheid, dat deze maatregelen nog zullen worden uitgebreid, ondervindt de nogstarbeid vertraging en moeten boeren en autoriteiten zich meer inspannen. De minis ter-president heeft vastgesteld, dat de pro- vinchtle besturen verplicht zijn aan den mi nisterraad wekelijks rapport uit te brengen over de vorderingen bij het oogsten. Bulgarije en Turkije De Turksche gezant te Sofia, Schewki Bcrker is te Ankara aangekomen om ver slag uti te «brengen aan zijn regcering. Te genover de pers wees hij op de hartelijke en vriendschappelijke betrekkingen tus- schen Bulgarije en Turkije. Er bestaat geen reden om te klagen over de behandeling van de Turksche minderheid in Bulgarije. RECHTSZAKEN De getuigen spreken onwaarheid. Voor de groote villa van mevrouw de we duwe L. Schwarz, aan de Oranje Nassaulaan te Amsterdam, hield op den avond van den 14en Januari een groote en kostbare auto stil, een weinig opvallende gebeurtenis in deze buurt en geen der voorbijgangers schonk dan ook veel aandacht aan den goedgekleeden man, die met een zwaai het pottier achter zich sloot, de stoep van de villa opliep, de sleutel in het slot stak cn naar binnen ging. De recherche echter was reeds lang op baar hoede. De man, die pas naar binden was gegaan, was de beruchte inbreker Piet de J., die pas kort geleden uit de gevange nis was ontslagen. Toen hij een uurtje later de woning weer wilde verlaten, werd hij ge grepen en naar het politiebureau overge bracht. De inbreker zou een goede slag bobben ge slagen, indien de politie minder actief was geweest. De man had de villa grondig doorzocht, hij was blijkbaar precies op de hoogte geweest en in twee koffers had hij voor meer dan f30.000 kostbaarheden en sieraden gepakt. Een overzicht tijdens de groote jaarlijksche bijenmarkt, welke Dinsdag te Veenendaal is gehouden onder groote belangstelling uit des kundige kringen. De handige inbreker had beschikt over een prachtig nagemaakte huissleutel. Dit wees er op, dat Piet relaties had, die over den huissleuteel beschikten. Voorts bleek, dat de huishoudster dien avond met een kennis van den inbreker naar de bioscoop was geweest. Zij werd eveneens ingerekend en een paar dagen laler volgde de arrestatie van den vriend van Piet, den fabrikant C. M. M. en de vrouw met wie hij samenleefde. De rechtbank veroordeelde den inbreker Piet de J. tot drie jaar gevangenisstraf, de* koopman-fabrikant M., die het p'an zou heb ben gemaakt, hoerde zich tot vier jaar gevan- genisslvaf veronrdeelcn, diens vrouw kreeg een lichte geldboete en de huishoudster werd tot acht. maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Van deze vonnissen kwam alleen do fabri kant M. in hooger beroep. Gisteren diende de strafzaak tegen hem voor het gerechtshof. Als eerste getuige hoorde het gerechtshof de huishoudsler, die in deze strafzaak zoo'n belangrijke rol speelt. Zij legde zeer bezwa rende getuigenissen af. Nadat de vrouw bet relaas van haar avon turen met verd. bad gedaan, kreeg verdachte gelegenheid om het zijne in het midden te brengen. Hij ontkende, dat hij haar geprest had, sieraden weg te nemen. YVcl gaf hij toe, dat hij geld van getuige had geleend voor zijn „instituut voor nhvsische therapie". „Alles zou terecht gekomen zijn, riep verd. uit, wanneer deze vrouw mijn niet valsch had beschuldigd. Zoo wordt er gedacht, dat ik de huissleu tel van de villa van mevrouw S. uit liet taschje van deze huishoudster heb gehaald. Maar dat is gelogen. Zeer bezwarend waren de verklaringen, die de inbreker P. de J. aflegde. Verd. zou volgens hem het plan hebben gemaakt en van verd. had hij de huissleutel gekregen. Verdachte liet zich echter ook door deze verklaring <iiet uit het veld slaan. Weer stond althans volgens hem een leuge naar voor het hekje. Pres.: (tot verd.): En hoe kwam de J. dan aan de huissleutel? Verd.: Zelf gestolen. Pres.: En die koffer, waarin hij de siera den wilde vervoeren was toch van u? Vrcd.: Neen, van mijn vrouw. Die heeft hij, zonder dat wij er iets van wisten, mee genomen. Volgens den procureur-generaal, die in een uitvoerig requisitoir verd.'s rol schetste, staat, het vast, dat deze verdachte den sleutel uit het taschje van de huishoudster heeft gehaald om een duplicaat te laten maken. Volkomen kan mr. Versteeg zich met de strafmaat vorcenigen, ofschoon li ij zich nog een oogenblik heeft afgevraagd, of niet een nog zwaardere straf geboden was. De verdediger hield een uitvoerig betoog, waarin hij tot vrijspraak concludeerde. Een 23-jarige Utrechtsche koopman had énkele jaren lang omgang gehad met een meisje. Hij was zelfs met haar verloofd geweest, doch na verloop van tijd verbrak zij de verkeering en trouwde met een ander. De koopman kon dat* niet goed verkroppen. Hij liet'het meisje niet met rust,. De hou ding van het meisje was echter een beetje vreemd. Zij nam zelfs geld van hem aan, maar wilde overigens niets met. hem te maken hebben. Daarop had hij zoowel haar als haar moeder gedreigd, dat het huwe lijk van het meisje niet gelukkig zou wor den. Op den avond van 22 Mei was hij plotse ling, terwij! het meisje met een juffrouw in de Pompoenstraat, stond Ie praten, op haar toegeloopen onder het uitroepen van „nu heb ik je, nu ga je eraan", De vrouw trachtte hem te ontwijken, "doch de koop man zag kans haar met een mes in den rug te steken. Na zijn daad was de Utrech tenaar zoo van streek, dat hij in liet water sprong. Hier was het ook wel aan te wijten, dat hij zich weinig of niets meer van het gebeurde kon herinneren tijdens de rechts zitting op 25 Juni, waar hij zich had te verantwoorden. Het meisje verklaarde toen, dat ze telkens lastig gevallen was, doch ook dat ze met den koopman na haat- huwelijk wel eens was opgeloopen. Het geld werd, volgens haar, haar altijd opgedron gen. De rechtbank heeft in deze zaak gisteren uitspraak gedaan en den koopman veroor deeld tot één jaar gevangenisstraf, waar van acht. maanden voorwaardelijk^ met een proeftijd van drie jaar.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5