Een volk dat leeft, bouw! aan zijn toekomst Contact met fluitsche afnemers hersteld Wieringermeer versaagt niet Arrondissements rechtbank te Alkmaar Onrustige zenuwen Aspirin ■hotfritt.JuaS! LANGENDIJK Bescherming eigendommen in Den Helder Raad Wieringermeer De eerste bijeenkomst van den raad van .Wieringermeer nadat Nederland in den oorlog verwikkeld is geraakt, gaf burge meester Smeding aanleiding zijn openings woord aan den algemeenen toestand te wij den. De heer mr. Backer was met kennis geving afwezig. De heer Smeding spreekt als volgt: Mijne Heeren, Het is mij aangenaam U hier allen van harte welkom te heeten. Na onze laatste bijeenkomst is er te veel en van te ingrij penden aard gebeurd, om hierop in bijzon derheden in te kunnen gaan. Ik wil vol staan met dankbaarheid te constateeren, dat onze gemeente, in vergelijking n\et 'zoo vele andere, er goed is afgekomen. Het nieuwe land heeft in moeilijke dagen huis vesting verschaft aan vele geëvacueerden uit andere streken van Nederland. Een woord van dank en hulde voor de groote hulp en gastvrijheid, hierbij door de Wie ringermeerbevolking verleend, mag niet achterwege blijven. Krachtig en spontaan werd daadwerkelijke hulp geboden, waar deze zoozeer noodig was. Gedurende de oorlogsdagen en nog gerui- men tijd daarna, zijn door het secretarie- personeel, onder leiding van onzen volijve- rigen secretaris, die altijd en voor ieder klaar stond, bergen werk verzet, waardoor alles een ordelijk verloop had en leiding werd gegeven aan wat op grond van men- schel'ijkheid. voorschriften of verordeningen moest worden verricht. Nog is slechts een betrekkelijke rust in getreden en hoewel een beklemmende on zekerheid nog in zoo tal van opzichten heerscht, mogen wij niet stil staan bij wat geweest is, maar moet de hand aan de ploeg worden geslagen, moet weer worden opgebouwd wat vernietigd en gereconstru eerd, wat verbroken werd. Hiervoor is aller aandacht, aller werkkracht en veler organi satievermogen noodig. Ons Nederlandsche volk, dat blijken heeft gegeven de beteeke- nis te verstaan van de spreuk: „Een volk dat leeft, houwt aan zijn toekomst", zal, ik ben hiervan overtuigd, den weg weten te vinden, ook in geestelijk opzicht tot nauwe re samenwerking te komen. Dat de daad werkelijke opbouw, in Nederland met zoo veel kracht en organisatievermogen ter hand genomen, spoedig moge worden ge volgd door een algemeene concentratie van krachten, als gevolg waarvan ook op ander terrein samenwerking wordt verkegen, waar vroeger ook in onze kleine samenle ving door verschil van inzicht meerma len tegenwerkende krachten werden opge roepen. Met dezen wensch open ik de derde vergadering van onze Bestuurscommissie. De notulen gaan ondc- den hamer door, de ingezonden stukken bestaan uit eenige aanvragen steun vervoer schoolgaande kin deren ing. art. 13 L.O. Wet. Op verzoeken van C. Burm, A. van der Laan en J. Moes wordt gunstig beschikt. Eenige bezwaar schriften hondenbelasting gaan onder den hamer door. Tot commissieleden ter onderzoek van de rekening 1939 worden benoemd de heeren A. J. Backer, C.L. de Bruyn en H. Leyten, met algemeene stemmen. De vergoedingen voor de scholen worden over 1939 als volgt vastgesteld: Wieringermeerscholen: 334 X f 850 f 2841.83; Christ. Scholen: 224 X f 8.50 f 1904.— Het bedrag van de voor vergoeding in aan merking komende uitgaven is voor de Wie ringermeerscholen f 3009.27, voor dfe Chr. Scholen f 1842.12. B. en W. stellen voor de bestaande rege ling van liet maximum aantal vergunnin gen en verloven te continueeren. Voor elk der dorpen is het op twee weken bepaald. B. en W. stellen voor de verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch en een verordening op het heffen van keurloon vast te stellen, naar het model zooals dit geldt bij den vleeschkeuringsdienst Barsin- gerhorn aangesloten gemeenten. Zonder discussie aldus besloten. DE NOODSLACHTPLAATS. B. en W. stellen voor de gemeentelijke noodslachtplaats te Slootdorp in gebruik te geven aan de vereeniging tot verwerking van uit. nood geslachte en gestorven dieren in de Wieringermeer. Op Texel werkt een dergelijke instelling zeer gunstig en men stelt zich voor het regie ment over te nemen van de Texelsche instel ling. Het voordeel van het systeem wordt geacht, dat de veehouders voor wie een nood slachting in den regel een schadepost vormt, niet meer afhankelijk zijn van een z.g. koud- slaohter, doch de prijzen door middel van hun vereeniging zelf bepalen. Het bestuur zal bestaan uit zeven leden, waarvan door het gemeentebestuur één lid en door elk van de drie landbouworganisaties twee leden worden aangewezen. Op een vraag van den heer de Bruyn wie de kosten van de inrichting vraagt kan nog geen definitief antwoord gegeven worden. In Tex-el is het tekort bijgepast door de gemeen te. Men zal hier zien hoe het gaat, een even tueel tekort zou ook hier kunnen worden bijgepast, maar men neemt aan dat de zaak zal marcheeren. De heer de Bruyn brengt nogmaals de kwestie van de ULO school ter spra-ke. Er is nu verkersnood, er zijn andere omstan digheden, kan nu niet weer de oprichting in overweging worden genomen? Voorzitter herinnert er aan, dat de eerste poging is mislukt. Er is een kentering en gehoont wordt dat daardoor in de Wieringcr meer meer samenwerking komt. B. en W. zullen de zaak nog eens onderzoeken, men weet, dat een ULO-school op het verlanglijst je staat. De heer Venhuizen: De menschen zijn hardleersch. De heer Kamp: Sinds de schepping al, Hierna sluiting der vergadering, die een goed kwartier heeft geduurd. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Uitspraken. De Rechtbank deed gistermorgen de na- vólgende uitspraken: A. W. te Alkmaar werd veroordeeld we gens diefstal van aardappelen en koolrapen tot 4 maanden gevangenisstraf. De eisch luidde 1 jaar gevangenisstraf. K. D. te Schagcn werd wegens een belee- digend schrijven aan het adres van W. F. G. te Schagcn veroordeeld tot f 40 boete subs. 12 dagen hechtenis. De eisch luidde f 40.— boete, subs. 20 dagen P. B. te Den Helder veroordeeld tol 6 maan den gevangenisstraf wegens diefstal van een pakje boter van een vrachtwagen. De eisch luidde 6 maanden gevangenisstraf. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 25 Juni tot 9 Juli 1940. NIEUWE ZAKEN: KOEDIJK: J. Bos, Kanaaldijk 99, expeditie bedrijf. BESTUURSWIJZIGINGEN: ALKMAAR: The Condensed Milk Compag- ny of Holland N.V., Postbox 5. HEERHUGOWAARD: Coöp. Zuivelfabriek „Excelsior", B 180181; Sluisver. N. V. „Ons Doel", Middelweg G 6. DEN HELDER: „Casino", Kan^alweg 158; Machinale Brei-inrichting „De Sterke Kous", Zuidstraat 19. NOORDSCHARWOUDE: .Draagt Elkanders Lasten", Westerpad 1. PETTEN: Coöp. Boerenleenbank „Petten", M 89. SCHOORL: Coöp. Zuivelfabriek, „De Goede Verwachting" G.A., postadi-es Groet. ANDERE WIJZIGINGEN: DEN HELDER: Technisch Bureau W. R. Gar ritsen, Breewaterstraat 16, radiohandel; verplaatst naar: Zijpe. DEN HELDER: Rhoer van Dam, Koningstr. 55, handel in wollen' en zijden stoffen; verplaatst naar: Alkmaar. SCHAGEN: K. Swakman, Noord F 41, bier- handel enz.; rechtvorm gewiizigd. WIERINGERMEER: F. Hoogland, Industrie terrein, Wieringenverf, graanhandel enz. procuratiehouder uitgetreden. OPHEFFINGEN: DEN HELDER: L. R. Jacobs, Jan in 't Veld- straat 84, Vleeschhouwerij. Mijnhardt's Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent. BARSWGERHORN BURGERLIJKE STAND. Geboren: Anna, dochter van Klaas Bak ker en van Alberdina Spijk; Jan Jacob, zoon van Jan Kooij en Grietje Visser; Eli- sabeth .Johanna, dochter van Wijbrand van der Oord en van Niesje Waihoer; Rosalina Victoria, dochter van Jan Adriaan Paauwe en van Diena van der Vorst. Ondertrouwd: Cornelis Klos. oud 24 ja ren, schilder en Franziska Kexel, oud 30 ja ren, zonder beroep, heiden wonende te^ Bar- singerhorn; Abel Niehoff, oud 27 jaren, heier en Hendrika Oud. oud 20 jaren, zon der beroep, beiden wonende te Barsingcr- horn; IJpe Sijtsma, oud 29 jaren, grond-, werker, wonende te Barsincerhornen Hele- na Johanna Stolwijk, oud 23 jaren, zonder beroep, wonende te Haarlemmermeer. Getrouwd: Geene. Overleden: Geene. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: C. J. Middelkoop en gezin van Winkel naar Kolhorn E 55", P. J. Hulshout van Winkel naar Kolhorn E 63a; J. de Put ter, en gezin van Scha een naar A 9: B. Wes- seling en gezin van Wieringerwaard naar Waardpolder G 24: A. de Graaf van Wic- ringerwaard naar Kreil C 69; Mei. A. Kool stra van Sleen naar Kolhorn F 89; J. B. Daelmans van Medemblik naar Waai'dnol- der G 55; Adr. van der Welle van Berk hout naar Waardpolder G 47h; A. Bijpost en echtg. van Ziipe naar Waardpolder O 12: echte. P. J Hulshout van Vogelwaarde naar Kolhorn E 63a; A. P. Kraai jen veld van Heemstede naar C 10; J. A. Paauwe en echtg. van Zijpe naar Kolhorn E 60; R. Slik en gezin van Bereen (N.H.) naar C 8; Mw C. Dokter van Arnhem naar Kolhorn G 47k; Mw. I-I, Oud van Wierineen naar Kol horn. aan boord; echtg. A. de Graaf van Anna Panlowna naar Kreil C 69; Mei. II Bos van Bussum naar Kolhorn, aan boord: G. W. Terpstra van Schoorl naar A 18: Mw. H. J. Stolwijk van Haarlemmermeer, naar Kolhorn. aan boord; H. I. Meijerstein van IJrsem naar Kreil C 19. Vertokken: echtg. J. Houttuin naar Krom menie, Noorderhoofdstrant 8; J. P. de Boer naar Gorssel G 387; G. Baas naa Wierin eerwaard. Sluizerweg A 43a: R. Senne'ker naar Hoorn, .Schoutenstraat 33: F. de Graaf en gezin naar Wieringermeer, Middenmeer. Kerkstraat. Een andere regeling voor den export van versche groenten en kasfruit van kracht geworden. Tot heden was er tnsschen de Ne- derlandsche exporteurs en hun Duit sche afnemers niet meer het recht- streeksche contact dat voorheen be stond. De export ging tot nu toe via de Nederl. Groenten- en Fruit-Cen- trale. In dezen toestand is nu verandering gekomen. Met ingang van Maandag 8 Juli is een andere regeling voor den export van versche groenten en kasfruit van kracht geworden, waar door het contact tusschen de expor teurs en hun normale Duitsche rela ties zooveel mogelijk hersteld wordt. De grondslag van deze nieuwe rege ling is, dat de orders via den alg. Ned. Bond van exporteurs over de exporteurs worden verdeeld, aan wie de bestellingen uit Duitschland zijn doorgegeven. Dc exporteur-leiders zullen de te verladen partijen als tot nu toe verdeelen. Zooals voor heen gebruikelijk was, moet voor iedere ver zending aan den exporteur een monopolie- overeenkomst, tevens machtiging tot uitvoer worden verstrekt. Daar de exporteur weer verantwoordelijk is voor de partij, die hij verlaadt, moet de exporteur ook de betaling met de veiling regelen. In verband met de wachttijd op de clearing, welke op het oogenblik nog niet be kend is en deze gelimiteerd wordt tot 6 we ken, heeft de Ned. Groenten en Fruit Contra- Ie zich verbonden, om ten behoeve van den exporteur het factuurbedrag der veilingen te betalen. Dc veilingen zullen dus de koopersnota's voor de partijen, welke volgens deze nieuwe regeling op orders worden verladen, weer op naam van de betr. exporteurs vervaardigen. Aangezien de exporteur voor de aanvrage van een vereffeningscertificaat het bedrag van den inkoop, gebaseerd op de inkoopsno ta van dc veiling, bij de N.G.F.C. indient, zal de Centrale de inkoopnota aan den ex porteur kunnen vergoeden. Op deze wijze zal de exporteur-verlader in staat zijn, zijn nota's aan de veilingen op. de gebruikelijke termijnen te betalen. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat het heslist noodzakelijk is, dat de veilingen de contante betaling eischen. opdat er geen achterstand komt in de uitbetalingen van dé kweekers. Indien er niet voldoende orders zouden zijn aan een bepaalde veiling, zoodat er meer producten kunnen worden geëxporteerd vol- cens de thans gekiende regeling, dan zal dit meerdere door den exporteur-leider on de tot nu toe gebruikelijke wijze worden ver deeld onder de exporteurs en aan de Centra le moeten worden opgegeven. Voor deze par tijen blijft de debetnota aan de Centrale be staan. Vrije inkoop voor export naar Duitschland is onder dit systeem nog niet mogelijk. MEER DAN GENOEG REGEN. Verlangden de tuinbouwers een paar we ken geleden naar een flinke regenbui, op het oogenblik krijgen ze van het goede te veel. Verschillende producten hebben daar van nog wel niet te lijden, doch voor de aardappels is men met groote vrees vervuld in verband met de mogelijkheid van het op treden der ziekte. Bij broeiig weer en te veel vocht, dat zijn fatale werking op het dichte lof kan uitoefenen, is de kans op de gevrecs de ziekte grootcr dan anders. Er wordt reeds aangeraden om het lof geheel dood te ma ken ter voorkoming van de ziekte. Mocht de ze in ernstige mate optreden, dan zou dit voor deze streek een ramp beteekenen.' Sproeien mag dan ook niet worden nagela ten. NOG STEEDS MEER VLUCHTELINGEN. Nog eiken dag komen nieuwe vluchtelin gen uit Den Helder zich vestigen aan Lan- gendijk en Si Pancras. Verschillende wonin gen, welke leeg stonden, worden nu aan vluchtelingen verhuurd. Er zijn ook, die een kamer huren, 't Komt ook voor, dat de eigen lijke bewoners hun boet tot woning inrich ten en hun eigenwoning aan geëvacueerden verhuren. ZIJPE COLLECTE. D'e in deze gemeente gehouden collecte voor het Natioi\aal Hulpcomité 1940 heeft al hier f 1042.80 opgebracht. NATIONALE INZAMELING. De alhier gehouden' collecte voor de „Na tionale inzameling 1940" heeft f 1042.80 op gebracht. COLLECTE. Burgemeester en Wethouders hebben aan den Kommandant van het Leger des Heils toestemming verleend tot het houden van een collecte in dezé gemeente in de eerste helft van September a.s. ZIJPE AANBESTEDING. Uitslag van de op Maandag 8 Juli 1940 ge houden aanbesteding van het onderhoud der gemeen te-eigen dommen. Ingeschreven is als volgt: Timmer- en metselwerk: D. de Leeuw Wz., St. Maartensbrug perceel 1 f 312.—, 2 f 435.— 3 f 543 in massa f 1290.—; M. Schipper, Schagerbrug f 360.f 490. f 560, f 1350.—; K. Kreijger, Oudesluis perceel 3 f 531.—; Gebr. Veeter, Schagerbrug f 330—, f 470.—, f 550—, f 1400.—; A. van Eekeren, Keinsmerbrug f 400.f410.f 539.f 1345; G. Plevier, Schagerbrug perceel 2 f 423. H. Toes, Stolpen f 330.f 518.f 546. f 1400.D. Veul, Schagerbrug in massa f 1295.P. Ott, Schagerbrug f 325.f 518, f 541.— f 1384.— Verf werk: A. Jongejan, St. Maartensbrug in massa f 1619.—; J. Zijp, Den Helder f 190.—; f 435.— f 140.—, f 765.—; M. Baltus, 't Zand f 327.—, f 496.—, f 217.—, f 1040.—: P. van Eeten, Schagerbrug f 3S1.f 48S.—f 340.—; C. Meijer, Schoorl f 276.f 495.f 376. f 1139.—; N. Bellis, Petten f 269.—, f 499.—, f 382.f 1145.—; T. Bcnooij, Burgerbrüg f 208.50, f 464—, f 288.—. Het timmer- en metselwerk is gegund aan de laagste inschrijvers, t.w. perceel 1 aan D. de Leeuw Wz.; perceel 2 aan A. van Eekeren te Keinsmerbrug; perceel 3 aan K. Kreijger. De gunning van het verfwerk is aangehou den. SCHAGERBRUG GESLAAGD. Mej, A. Doorn alhier is geslaagd voor het Asso-diploma privé-secretaresse. OUDESLUIS EEN HULPBRUG. Gisteren is door het Poldei'bestuur van Zijpe een hulpbrug gelegd over de Gi'oote Sloot midden in ons dorp, omdat de gewone brug hersteld moest worden voor de scheep vaart. Het doox-gaand verkeer is gestremd, hetgeen op de voorgeschreven wijze is aan gegeven. Het verkeer voor voetgangers enz. kan op de gewone manier dooi-gaan. Er wordt hard gewerkt om zoo spoedig mo gelijk deze stagnatie op te heffen. SCHOORL BURGERLIJKE STAND MAAND JUNI '40. Geboren: Abraham, zoon van Abx-aham Modder en Margaretha Hof; Gerrit Jan zoon van Derk Klok en Susanna Ma- ria Verhage; Johanna Catharina, dochter Jo- liannes oJnker en Geertruida Maria Stam', Pietje Thea, dochter van Roelof Mink en Annigjo Vaartjes: Nellij, dochter v. Pieter Hendrik Kelder en Hclena Geesje van Dijk; Jacob Gerrit, zoon van Johannes de Jong en Gerritdina Clasina Doorn. Gehuwd: Christiaan van der Kolk, 27 ja ren .onderwijzer, wonende te Schagcn en Maria Klassina Vader, 20 jaren, zonder be- X'oep, wonende te Schoorl. Overleden: Simon Damiaans, 60 jaren, zon der beroep, wonende te Schoorl, echtgenoot van Cox-nelia Anna Dogger; Dii'k van Essen 60 jaren, zonder beroep, won. te Schoorl, we duwnaar van Johanna Niesje de Jong, (ovexi te Alkmaar); Gerhardus Theodorus Huizin- ga, 35 jaren, dnl. korporaal, wonende te Geldrop. gehuwd met Martina Verdonk; F.li- saheth Vissei\ 80 jaren, wonende te Schoorl zonder beroep, weduwe van Simon Stoop. CALLANTSOOG Plechtige begrafenis van een vlieger, officier van de Royal Air Force. Maandagmiddag is op de Algemeene Be graafplaats dezer gemeente het stoffelijk overschot van een tot de Royal Air Force behoorende vlicgerofficier ter aarde besteld. Door de te GallanUoog gelegerde Duitsche soldaten werd hun tegenstander, wiens lijk Vrijdagmorgen aangespoeld is, met militaire eer hegraven. Ook het burgerlijk bestuur was vertegenwoordigd. Aan de eoeve heeft: de hurgemeestei', de lieer G. D. Rehorst gesproken, waarna ook de Duitsche commandant een koi'te toe spraak hield. MOOI RESULTAAT. De collecten voor den gewonden en zieken soldaat en voor 'do Nationale Inzameling 1910 brachten in deze gemeente tezamen ccn bedrag van rond f 400— op. Voor onze kleine gemeente zeker geen slecht resultaat. SCHAGEN EEN AANWINST! In Schagcn is opgericht ccn Klein Koor, waarvan voornamelijk geëvacueerden uit Don Helder lid zijn. De leiding berust bij den lieer I.eeuwes uit Den Helder. biet ligt in de bedoeling van de heeren om over eenige weken een concert te ge ven, waarvan de opbrengst bestemd is voor de slachtoffers van het bombardement. BURGERLIJKE STAND. Getrouwd: Nioolaas Petrus Gei*ai*dus van Stralen en F.ncelina Martha -Dongelmans. Overleden: Dirk Nieuwkerk, oud 74 ja ren. weduwnaar van Grietje Jungerie (woonplaats Beverwijk); Hendrik Johannes de Graaf, oud 73 jaren, echtgenoot van Hen- derika Elizabet Romijn (woonplaats Den Hel dei"). POLITIE. Gevonden: een armband, een ooi'belletje, een heerenrijwiel, een portemonnaie, twee koffersleuteltjes, een armbandhorloge, een- boord en 100 K.G. kunstmest. Verloren: een dames- en heeren jas, een muziekboek,, een broche, een armbandje, 2 portemonnaie's, een doublé dameshorloge met schakelarmband, een heer én rijwiel. Weggcloopen: een hond. GESLAAGD. Bij het gisteren te Alkmaar gehouden exa men voor het U.L.O. diploma, slaagde voor het aanvullingsexamen B: P. de Jonge te Wieringermeer: C. Francis te Zijpe, beiden oudleerlixigen der U.L.O. school te Schagen. WAAROM NIET NAAR SCHOOL? Het is ons gebleken dat een groot deel der kindei-en van Heldersche ouders, die in Den Helder de Open bare school bezochten, in Schagen geheej van onderwijs zijn verstoken. De Katholieke én Christelijke kinde ren genieten wel onderwijs. De open bare school te Schagen heeft zooveel kinderen liefderijk opgenomen als mogelijk was, de klassen zijn thans overvol. Van goed ingelichte zijde werd ons medegedeeld, dat het ge meentebestuur van Schagen gratis een drietal leegstaande lokalen in de openbare school beschikbaar wenscht te stellen, wanneer de gemeeixte Den Helder een verzoek om schoolruim te doet. Daar het gemeentebestuur van Schagen de toestand van thans zeer ongewenscht acht, heeft het zich tot. de ondex*wijsinspectie gewend. Wij betreui'en het dat de wethouder van onderwijs uit Den Helder zelf in deze belangrijke zaak het initiatief niet heeft genomen. Het is toch wel zeer vexkeerd dat de ondei'wijzers uit Den Helder in Schagen met de ziel onder den arm loopen en de spes pa- triae niet is waar ze hoort en kan zijn, op school. Wij hopen dat hier spoedig vei'ande- ring in komt. STAND DER WERKLOOSHEID EN ARBEIDSBEMIDDELING. Op Zaterdag 6 Juli stonden 7 werkloozen ingeschreven, waarvan 2 in de steunrege ling, 1 werklooze maakt een wachtweek door, terwijl 4 werkloozen uit hun honds- kas trekken. Op Zaterdag 6 Juli stonden 13 personen als werkzoekende ingeschreven, waarvan 2 lettex-zetters. 1 ze tf er-drukker, 1 machine- zetter, 1 hulpvakarbeider, 1 grondwerkex-, 1 arbeider-chauffeur, 1 stukadoor, 1 lij mv er ker-monteur, 1 kapper, 1 losse arbeider, 1 landarbeider en 1 kantooi'bediende. In 1939 bedroeg dit aantal 27 en in 1938 25. BOUWVERGUNNING. Aan den heer K. Kant is door B. en W. vergunning verleend tot het verbouwen van zijn boerderij, gelegen te Avendorp, Wijk K no. 57. CONSULTATIE-BUREAU. Door de Commissie voor Kinderhygiëne in Noordholland zal in samenwerking met de afdeeling van het Witte Kruis alhier een consultatiebureau voor kleuters, in aanslui ting met dat voor zuigelingen woi'den ge opend. VERLOF A. Door den heer C. Kaper is aan B. en W. een verzoek ingediend voor een verlof A in het perceel Landbouwstraat D 148. BEPROEVING SIRENE. Naar wij vernemen zal in den vervolge eiken Zaterdag, ingaande 20 Juli a.s., om 12 uur gedurende één minuut de sirene werken, zulks bij wijze van proefneming. GOEDGEKEURD. De begroot ing voor het dienst jaar 1940 is door Ged. Staten dezer provincie goedge keurd. Heldersche politie met Rijks veldwachters en Marechaussees versterkt. Gedux-ende de laatste dagen is in vex*- schillende woningen te Den Helder ingebroken, en juist in die woningen, welke door de eigenaars verlaten wa ren. Uiteraard vervult eexi ieder zulks met walging; een schrale troost is dat dieven, die men zal kunnen betrappen, de zwaarste straf wacht. Men meene echterniet dat ook de Heldersche politie bij de geëvacu eerden behoort. Integendeel, deze blijft op haar post en werd zelfs aan zienlijk uitgebreid met een korps rijksveldwachters en een korps ma rechaussees. Momenteel bevinden zich in Den Helder voor speciale be waking van de eigendommen der burgers 20 rijksveldwachters onder commando van Majoor Holema uit Schagen en 20 man marechaussées onder commando van den oppei*- wachtmeester Lynstra. Bij dag en bij nacht zijn beide korp sen op pad. Wee hem, die zij betrap pen op het insluipen in woningen, of bij het zich vergrijpen aan an- dexmans bezittingen. „ZEEBABIES" NAAR DE WIERINGER MEER. Eindexemans Zeevaartschool.Den Helder in Slootdorp. Het schriftelijk eindexamen van de Hel- dersche Zeevaartschool, dat door de bom bardementen aldaar wreed verstoord werd, zal heden verder worden afgenomen. Het vindt echter thans plaats in hotel Bogaards te Slootdorp. Vandaag, morgen, Vx-ijdag en Zaterdag heeft het schi'iftelijk gedeelte plaats. Volgende week het mondeling ge deelte. Gisteravond zijn de 28 candidaten met een bus naar Slootdorp vertrokken. Zij worden on dei-gebracht in hotel Bogaards. Het is Waarschijnlijk dat ook de toelatings examens voor den nieuwen cursus te Sloot dorp zullen plaats vinden.

Schager Courant | 1940 | | pagina 6