T ARZAN en de vuren van Tohr Onrust onder de Engelsche bevolking Verontwaardiging in Japan Duitsch-Russisch onderhoud ia Turkije Engelsche stappen tegen Ierland? Radioprogramma door Edgar Rice Burroughs De Engelsche bevolking is in het afgeloo- pcn weekeinde door verscheidene alarmee- rende berichten opgeschrikt. Eerst werd be kend, dat behalve alle landkaarten, Baede- kers en Cooks reisgidsen, ook alle schoolat lassen in beslag genomen zouden worden. Zelfs de aanschaffing en verkoop van klei nere kaarten is verboden en wordt bestraft. Nog grootere verontrusting veroor zaakte het verbod naar buitenland- sche radiostations te luisteren. Nog onlangs had het Britsche ministerie van voorlichting verklaard, dat elke vrije En gclschman zonder gevaar naar de radiouit zendingen van Hamburg en Bremen in de Engelsche taal kon luisteren. Naar de Alle- handa uit Londen meldt, zijn r^eds verschei dene personen tot hooge gevangenisstraffen veroordeeld, daar zij naar Duitsche radiosta tions geluisterd hebben Voorts meldt de News Chronicle, dat de rccruteering v. d. gehcele manlijke bevolking van Engeland voor de verdediging van het land terstond verwacht kan worden. De arbeidskrachten zouden voor het aanleggen van loopgraven en ver dedigingswerken gebruikt worden, daar de troepen, die tot dusver dit werk verrichtten, thans voor zuiver militaire doeleinden 1100- dig zijn. Hoever deze ontwikkeling reeds is gegaan, blijkt uit een bericht van Afton- bladet uit Londen, volgens hetwelk reeds dui zenden Londensche burgers tot het aanleg gen van schuilgreppels verplicht zijn. De straten van Londen zijn vol mannen die met houweelen en spaden zijn uitgerust. De regec ring heeft tal van autobussen in beslag geno men om de burgers te vervoeren. Ook vrou wen ontbreken niet. Zij hebben tot taak de zandzakken te vullen die worden aange bracht. op plaatsen waar de stad bijzonder kwetsbaar is. Londen tart Tokio Het afwijzend antwoord op de Ja- pansche voorstellen met betrekking tot het vervoer van goederen en wapenen door Burma, heeft in po litieke kringen te Tokio sterke be vreemding gewekt. De motieven, waarmee Londen de verwerping van deze voorstellen poogt te rechtvaar digen worden van Japansche zijde als weinig steekhoudend beschouwd. De „Tokio Asahi Sjimboen" merkt op, dat Engeland schijnt te pogen zijn verlies aan prestige in Europa goed te maken door een tartende houding tegenover Japan aan te nemen. Bovendien bewijst de Britsche hou ding dat Londen in overeenstemming met Washington handelt. De „Hochi Sjiniboen" verwacht doeltreffen de maatregelen „tegen de arrogantie van Engeland". Het blad meldt, dat maatregelen van dien aard reeds door de weermacht, wor den voorbereid. De „Kokoemin Sjimboen" stolt vast, dat de houding van Londen in ge heel Japan verontwaardiging heeft gewekt. Londen heeft thans openlijk te verstaan ge geven, dat het niet van plan is op te houden met stcunverlccncn aan Tsjang Kai Tsjek. Daarmee heeft Engeland zijn anti-Japansche FEUILLETON WAAROM TREUR JE, Groote Clown? DOOR A. H. KOBER U Zephora was al vier maanden oud en dft tournee van circus Craddock bijna geëindigd, maar Edith verklaarde nog steeds, dat zy niet in staat was te oefenen. Joe werd langzamerhand ongeduldig en be gon er op aan te dringen, dat zij het tenminste eens zou probeeren. „Jij verlangt dus," zei Edith, „dat ik, ter wijl ik^ne nog niet zeker voel op mijn beenen, een levensgevaarlijk nummer ga instudeeren?" „Levensgevaarlijk? Als ik je onderman ben? Eagle doet datzelfde al jaren lang en nog nooit is er iets met zijn partners gebeurd!" „Ja: Eagle Joe draaide zich verrast naar Edith om. Die twee woorden waren op zoo'n eigenaardi- gen toon uitgesproken, zoowel kwetsend als spottend, maar ook vol bewondering. „Ik bedoel alleen maar: de Eagles zijn al jarenlang in dit soort werk gespecialiseerd", haastte Edith zich eraan toe te voegen. „Zij hebben zoover ik weet ook nooit iets anders gedaan en hun dame is zeker lichter dan ikMisschien hebben zij ook betere toe stellen. In ieder geval „In ieder geval heeft mijn kleine vrouw angst!" onderbrak Joe haar lachend. „Maar dat gaat wel over. Want jij bent toch een geboren artiste, is het niet zoo?" Edith haalde de schouders op en nam de kleine Zephora uit de wieg, die gevoed moest worden. Dundee was de laatste stad die circus Craddock dit jaar bezocht en over veertien dagen zou alles zijn afgeloopen. In deze laatste twee weken sloot de Lord met die artisten, welke hij het volgend jaar opnieuw bij zich wilde zien optreden contracten af. Joe Golden en de Cassini's werden niet op nieuw geëngageerd. Maar op een avond liet de oude Craddock „de dronken matroos" toch in zjjn wagen roepen, waar hij, zyn onafschei delijke hooge hoed op zijn hoofd, voor de schrijftafel zat. gezindheid duidelijk kenbaar gemaakt. Tege lijkertijd becritiseert het blad de buitenland- sche politiek van Arita. Deze heeft moeilijk heden met Engeland en Japan willen vermij den. Dat heeft echter tot een nauwere sa menwerking tusschen Engeland en de Ver- ecnigde Staten geleid. Daar de Engelsche taktiek van uitstel bekend is, moet. Tokio thans een nieuw, door een tijdstip begrensd antwoord van Londen eischen. Over de gevonden geheime documenten? In politieke kringen te Istanboel hecht men groote beteekenis aan het onderhoud dat de Sovjet-Russische ambassadeur Teren- tjeff gehad heeft met den Duitschen ambas sadeur von Papen. Terentjeff is, zooals ge meld, op weg naar Moskou om verslag uit te brengen. Von Papen was eenige dagen eerder dan zijn voornemen was van zijn va- cantiereis teruggekeerd teneinde Terentjeff te ontmoeten. Men is van meening, dat het onverwachte vertrek van den Russischen ambassadeur met de publicatie van het Duitsche witboek in verband gebracht kan worden, waarin ge zegd werd, dat Turkije een eventueelen aanval op de Russische petroleivmbronncn in Trans-Kaukasie beogde. Naar het toe gevoegde protocol no. 2 van liet pact van bijstand van Turkije met Engeland cn Frank rijk bewijst, heeft Turkije geen voornemens met betrekking tot Trans-Kaukasie gehad. Na het bezoek van Craigavon bij Churchill. Volgens berichten uit Londen verwacht men in politieke kringen aldaar, dat Engeland binnenkort den noodlotligeu stap tegenover Ierland zal ondernemen. Na de reis van Lord Craiavon, de 'premier van Noord-Ier- land (Ulster), naar Londen werd in kringen van de Britsche hoofdstad verklaard, dat men nauwelijks nog hoop kan koesteren op een accoord met Ierland in de kwestie dei- verdediging van de Icrschc eilanden. Het is thans zeker, dat zoowel de Noord-Iersche mi nister-president Craigavon als de Valera op hun tegengesteld standpunt blijven staan. Er bestaat geen hoop meer op een compro mis. Dagens Nythcter meldt, dat de geruch ten als zou de Valera naar Londen komen om besprekingen te voeren niet bevestigd worden. Men neemt echter aan, dat een Britsch initiatief betrekkelijk snel te ver wachten is. De militaire opleiding in Spanje Het Spaansche staatsblad publiceert een wet, waarbij de Falanx-militie met de voor- en na-militaire opleiding van alle Spaansche mannen belast wordt, en waarin clc noodi- ge richtlijnen voor de hei-organisatie der milities worden vastgelegd. Het huidige stel sel van dé militaire opleiding zoo zegt de wet is niet voldoende voor 't begrip „gewa pende macht". De militaire opleiding van de jonge Spanjaarden moet in hun prille jeugd beginnen en moet na den militairen dienst tot een bepaalden leeftijd op peil gcliou den worden. De Falanx-miiitie als behoed ster van de nationale revolutie krijgt daar om tot taak onder de Spaansche mannen tot hun 55e jaar de militaire deugden leven dig te houden. Studenten krijgen hun oplei ding van de universiteitsmilitie. De mili ties staan onder de militaire wetten en wor den door actieve- of reserve- officieren geleid De demobilisatie in FRANKRIJK Het bureau van den Franschen minister president publiceert een verordening van de mobilisatie, volgens welke de demobilisatie zoo snel mogelijk moet geschieden en zich eerst tot de lichtingen 1914 en 1915 zal uit strekken. De verdere demobilisaties zullen in elkaar opvolgende lichtingen worden uitge voerd. „Luister eens Joe Golden," zoo begon hij, terwijl hij zijn hoofddeksel verschoof, ,welk nummer is het best van ons programma?" „Beslist de Eagles!" antwoordde Golden zon der aarzelen. „Juist beste jongen! En dat is nu net het nummer wat ik niet terug kan krijgen voer het nieuwe seizoen, omdat zij naar Australië gaan. En toch had ik zoo graag een dergelijk nummer gehad. Begrijp je mij. Golden? Een goede gage zou ik er voor over hebben, een zeer goede gage zelfs!" „Maar wij zijn nog niet klaar, onderbrak Joe hem geheel opgewonden over de kans, die hem hier werd geboden, „mijn vrouw heeft nog niet meegeoefend Craddock maakte een ongeduldige hand beweging: „Pst, ik heb ook niets van jou ge zegd, ik bedoelde alleen, dat ik voor het volgend seizoen graag een dergelijk nummer had en talentvolle vlijtige jonge menschen zullen in vijf maanden, van nu tot Maart toch wel van alles kunnen instudeeren, nietwaar? Dat wilde ik maar zeggen!" Hij zette zijn hooge hoed weer recht op het hoofd en dat was gewoonlijk het teeken, dat de audiëntie ten einde was. Joe schminkte zich niet eens af, kleedde zich niet om, maar rende als „dronken matroos" naar zijn woonwagen om Edith het groote nieuws te gaan vertellen. Zij liet hem rustig uitpraten. Toen vroeg zij ineens: „Waarom heb je mij eigenlijk nooit iets ge zegd van Papa's brief?" Joe stond daar alsof de bliksem hem ge troffen had en kon tenslotte enkel de woorden uitbrengen: „Papa's brief?" „Papa's brief, in het begin van het seizoen toen hy my bij zich wilde nemen!" snikte •Edith en begon te huilen, alsof ze niet meer zou ophouden. Engelsch-Italiaansch luchtgevecht Een bijzondere correspondent van Stefani geeft de volgende beschrijving van het op treden van de Haliaansche luchtmacht in de Middcllandsche zee: Een Italiaansche machine, begeleid door drie jagers, die tot taak had de kust van Malta en de marinebasis aldaar te verken nen werd na het volbrengen van deze op dracht aangevallen door twee Engelsche ja gers van het type Spitfire, die op zeer groote hoogte vlogen. De Italiaansche jachtpatrouil- le aanvaardde onmiddellijk den strüd met de vijandelijke machines cn slaagde er na eeni ge minuten in een van de beide tegenstan ders neer te halen. Het andere vijandelijke toestel nam de kans waar, om, toen de Itali aansche jagers nog met het eerste toestel in den strijd waren gewikkeld, de Itiaansche verkenningsmachine aan te vallen. Na hun eerste succes bevonden de Italiaansche ja- gerSfZich echter in een gunstige positie om ook dit tweede toestel aan te vallen. Nadat dit had gemerkt welk lot de andere machine had getroffen, gaf het den strijd op en ver wijderde zich. De Italiaansche machines keer den terug naar haar basis. Fransche ambassade uit Londen vertrokken De Fransche zaakgelastigde Cambon heeft te Londen aan 't Forcign Office de officiee- le mededeeling overhandigd, dat de Fran sche regecring na 't verbreken van de diplo matieke betrekkingen de geheele Fransche ambassade naar Frankrijk heeft teruggeroe pen en dat er in de toekomst geen diploma tieke betrekkingen tuschen Frankrijk en En geland meer zullen bestaan. Het personeel van de Fransche ambassade te Londen is reeds vertrokken. Het Fransche ambassade gebouw in Hydebpark ligt sedert Maandag verlaten. GRAAF C1AN0 BEZICHTIGT DE MAGIN0TL1NIE De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken graaf Ciano, die op uitnoodiging van de Duitsche rijksregecring op het oogenblik in Duitschland vertoeft cn het westelijke oor logsgebied bezoekt, heeft in gezelschap van ambassadeur Alfieri, ambassadeur Buti, am bassadeur von Mackensen, generaalmajoor Dit (mar, en Freiherr von Doeniberg ver scheidene vestingwerken .van de Maginotli- nic bezichtigd waarom bijzonder hevig ge streden is. Graaf Ciano bezocht ook het fort Douaumont bij Verdun, waar hij zich door officieren liet inlichten over het verloop dei- krijgsverrichtingen cn zich onderhield met soldaten die zich bij de hestormine van de bunkers hadden onderscheiden. Bij zijn tocht door Metz werd graaf Ciano door de burgerbevolking spontaan toegejuicht. BRITSCH PROTEST TE STOCKHOLM De Britsche gezant in Stockholm heeft bij het Zweedsche ministerie van buitenland sche zaken namens de Britsche regeering er tegen geprotesteerd, dat de Zweedsche re- gcering aan Duitschland eenerzijds het goe derenvervoer door Zweden naar en van Noor wegen en -anderzijds het doortrekken van Duitsche militairen door Zweden heeft toe gestaan. Bevoegde Zweedsche kringen ver klaren, dat lief bier nauwelijks een formeel Britsch protest betreft. Na het bezoek van den gezant beschouwt men de zaak als af gedaan. DONDERDAG 11 JULI. Jaarsveld 414.4 m. AVRO-Uitzending. 8.00 Berichten A.N.P., gramofoonmuz'e':. 8.30 Orgelspel. 8.50 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Pianovoordracht. 11.00 Wenken voor de huishoudiu^, 11.20 Philharmonisch kwartet. 12.00 Gramofoonmuziek. „Wel alle donders!" schreeuwde Joe, om zijn eigen ontsteltenis te luchten, „ik kom hier met prachtige vooruitzichten voor het nieuwe seizoen, voor onze heele toekomst, en nu zeur jij over oude brieven! Zeg me nu eindelijk eens of jij met ons mee wilt oefenen ja of nee en als je niet wilt, dan moet ik in 's hemelsnaam een andere dame voor ons nummer op zoeken In ieder geval denk ik er niet aan om mijzelf en jou en ons kind de toekomst te bederven!" Met deze woorden liep hij denwagen uit en smeet de deur achter zich dicht. Maar hoe kon Edith toch over dien brief gehoord hebben? Want Bolansky had na dien eenen keer niet meer geschreven; Joe haalde steeds persoonlijk de post uit den bureau wagen en er was nooit meer een brief van zijn schoonvader bijgeweest. Of zou Edith soms achter zijn rug met haar vader in verbinding staan? Terwijl Joe zich omkleedde, had hij er al weer spijt van zoo tegen zijn vrouw te zijn uit gevallen. Hij ging naar het circusrestaurant en kocht een doos bonbons om Edith ter ver zoening aan te bieden. Maar toen hij in den wagen kwam, sliep zij al, de kleine Zephora naast zich. Een paar minuten stond Joe ge bogen over de twee menschen, die al zijn rijk dom en geluk beteekenden. Over vijf dagen was het contract met Craddock afgeloopen. Edith had gelijk, het was de moeite niet meer waard om hier nog met haar repetities te beginnen. Joe wilde den winter in Londen doorbrengen; daar konden zij dan oefenen en in het voorjaar laten zien hoever zij het gebracht hadden. Alf was bij de Cassini's weggegaan en door Joe, die erg trotsch was op zijn nieuWe functie als chet van een troep, geëngageerd, en allen waren op het einde van deze lange circustournee in goede stemming. 146. Terwijl Tarzan sprak, was het d'Arnot, die zijn strategisch plan aan de Rathorianen voorlegde. En de Franse officier stelde voor een schijnaanval uit te voeren tegen de Noordelijke muur, zodat de Tolmanen daar heen zouden gaan en Tarzan's slaven de openen!" Perry vroeg verwonderd: „Bedoel je wy tweeën alleen? Ik heb mezelf altijd goed getraind en ik weet, dat jij de beste vechter van de wereld bent, maar we kunnen toch al de bewakers van de poorten niet overwinnen?" Tarzan sneed de woorden stroom af met het kort bevel: „Ga mee!" Ze I.00 AVRO-Amusementsorkesten solist. 2.00 Huishoudelijke wenken. 2.20 Concert (opn.). 3.10 Declamatie. 3.30 AVRO-Dansorkest. 4.00 Disco-causerie. 5.00 Voor de jeugd. 5.30 De Romancers en soliste. 6.30 VPRO: Cyclus „Lezen in de Bijbel". 6.45 Orgelconcert. 7.05 AVRO-Musette-ensemble en gramofoon muziek. 7.40 Causerie „Moderne inzichten in de wereld der stof". 8.00 Berichten A.N.P. 8.15 Omroeporkest en solisten. 10.00 Concertgebouworkest (opn.). 10.15—10.30 Berichten A.N.P. Kootwyk 1875 m. V ARA-U itzending. 7.00 Berichten (Duits). 7.15 Berichten (Engels). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten A.N.P., gramofoonmuziek. 9.30 Berichten (Vlaams). 9.45 Gx-amofoonmuziek. 10.00 Oi-gelspel. 10.40 Gramofoonmuziek. II.00 Esmeralda. 11.15 Berichten (Engels). 11.30 Berichten (Vlaams). 11.45 Esmeralda. 12.30 Bei'ichten (Duits). 12.45 Berichten A.N.P. 1.00 VARA-orkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Berichten (Duits). 2.15 VARA-orkest. Den dertigsten September, op een Zaterdag avond, gaf Circus Craddock te Dundee zijn laatste voorstelling. Het programma' moest hier en daar veranderd worden, daar enkele nummers dienzelfden avond nog vertrokken. Om de hiaten, die aldus in het programma ontstonden weer te vullen, moesten Joe en Alf hun komische rijnunxmers wat langer rekken, terwijl er een springwedstryd der clowns ge houden werd, die anders niet op het program stond. De Eagle troep trad dien dag heelemaal niet meer op, omdat zij in Southampton nog de bootaansluiting naar Amerika moesten halen, van waaruit zij naar Australië zouden verder- reizen. In plaats van de Eagles traden na de pauze de Cassini's op en het nummer der Cassini's werd weer vervangen door enkele evenwichts- nummers van Joe en Alf. Joe had dit den ouden Craddock aangeboden, omdat hij zelf eens graag zou zien hoe zijn nieuw nummer het deed in het volle licht. Toen Joe Golden dien Zaterdag uit de middagvoorstelling kwam, voelde hij zich echt in zijn sas. Zijn debuut was uitstekend van stapel geloopen. Als Edith er nu nog bij kwam, dan zouden zij met zijn drieën een goed num mer vormen! Maar hij vond noch Edith noch Zephora in zijn wagen. Zou zijn vrouw met het kind zijn uitgegaan? Dat was heelemaal tegen haar gewoonte Opeens werd Joe door een hevige onrust aangegrepen hij rende de binnenplaats op, riep Edith's naaftinergens een spoor van zijn vrouw of zijn kind! Ook had niemand hen gezien. Wat kon er toch gebeurd zijn? Hij haastte zich weer naar zijn wagen terug om te zien of Edith misschien een briefje had achtergelaten. En ja! daar lag op het bed een brief. Aan den heer Joe GoldenHij kende het handschrift niet. kans zouden krijgen om de poorten te openen. Maar Tarzan, die zijn krjjgstaktiek geleerd had in de harde school van de jungle, zag een mogelijkheid voor zijn wilde vechters om het paleis te omsingelen. Hij wendde zich vlug tot Kailuk. „Breng de slaven naar het paleis. O'Rourke en ik zullen de poorten liepen de eene straat in en de andex-e uit, om de Tohriaansche bewakers op een dwaalspoor te brengen. Opeens zei Perry: „We gaan niet naar de poorten!" „Neen," antwoordde Tarzan, „we gaan naar de olifantsstallen om de hulp te halen van Zwarte Malluk en de hele kudde." 3.15 Berichten (Engels). 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Causerie „Van oud nieuw maken". 4.15 Gramofoonmuziek. 4.20 Keukenpraatje. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.00 Bex'ichten (Duit3). 5.15 VARA-orkest. 6,00 Gramofoonmuziek. 6.15 Berichten (Engels). 6.30 VARA-orkest. 7.00 Reportage. 7.35 Klarinet, altviool en piano. 8.00 Berichten (Duits). 8.15 Berichten A.N.P. 8.30 Berichten (Engels). 8.45 Berichten (Vlaams). 9.00 Orgelspel en zang. 9.15 Berichten (Engels). 9.30 Esnxei'alda en soliste. 9.45 Berichten (Vlaams). 10.00 Berichten (Duits). 10.15—10.30 Berichten A.N.P. 11.1511.30 Berichten (Engels). Ongeduldig scheurde hy de enveloppe open en las en herlas den inhoud, omdat hy zyn oogen niet geloofde: Zeer geachte Heer Golden! Onrechtvaardig goed gedijt niet. Wellicht zult u dat voor uw volgend leven onthouden. U hebt tweemaal willen stelen. Den eersten keer het eenig kind van mijn goeden ouden vriend Bolansky, den tweeden keer mijn werk! Edith Bolansky, uw echtegenoote, heeft besloten met ons mee te reizen. Het zal haar en haar kind goed bij ons gaan. Houdt u zich hiervan verzekerd! Met de meeste hoogachting. Henry Eagle. Joe gaf een schreeuw van woede. Toen boog hij het hoofd en huilde als een kind. HOOFDSTUK VII. Bumps, de vrooljjke huisknecht. Joe begreep het nu wel. Vanaf het oogen blik dat de Smiles-troep uit elkaar was ge gaan en Joe voor een kleine gage als humorist had moeten werken, vanaf dat oogenblik had Edith zich aan zijn zijde ongelukkig gevoeld en er misschien ook al aan gedacht, hoe zij weer van hem vandaan zou kunnen gaan. Haar vader, de oude Bolansky, had wel ge lijk gehad: Edith was een verwend kind en kende het leven nog niet, toen zij met Joe Golden trouwde. Henry Eagle. de knappe, sterke, voorname man, de groote artist met zijn brillant nummer en zijn kolossale gage had indruk op haar gemaakt en den kleinen Joe Golden in haar hart en haar achting ver drongen. Waarschynlijk was Eagle werkelijk een vriend van Bolansky en misschien had Eagle ook inderdaad de opdracht gekregen om Edith bij haar vader terug te brengen. Met de groeten die Henry Eagle van den ouden Bolansky overbracht, was het zeker begonnen, want Edith en Henry Eagle moesten toch wel dikwijls bij elkaar zyn gekomen, eer hun vriendschap van dien aard was geworden, dat zy er toe had kunnen besluiten met zijn troep mee te reizen. Zij hadden hun vlucht heel handig voorbereid, en waren op dien Zaterdag middag, terwijl Joe langer dan anders in de manege werd beziggehouden, stil naar het station gegaan Joe begreep dat alles nu zeer goed. Maar over één ding kon hy niet heen komen: waar om Edith de kleine Zephora had meegenomen. Hoe kon zij hem zyn dochter, waar hy zoo dolveel van hield, ontrooven? Alles deed hem pyn, wanneer hij aan Zephora dacht en hij moest aldoor aan -ker. Wordt vervolgd

Schager Courant | 1940 | | pagina 7