Engelsche havenwerken gebombardeerd Engelsche oorlogs schepen io Gibraltar Engelsche betaüngs- capaciteit niet meer zeker? Dr. BORMS OPSTOOTJES in Gibraltar Vlootstrijd duurt voort Malta opnieuw gebombardeerd Waarschuwing aan Joego-Slavië Zaterdag 13 Juli 1940 Tweede blad Duitsch legerbericht sedert het begin van den oorlog hebben de duit- schers 4.329.213 bruto regis- terton vijandelijke of voor den vijand nuttige scheepsruimte vernietigd. Vijand verloor 13 vliegtuigen BERLIJN, 12 Juli (D.N.B.) Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: Eenheden gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers ven het lucht- wapen vielen op 11 Juli vliegvelden, haveninstallaties en wapenfabrieken in Zuid- en Midden Engeland, als mede scheepsdoelen voor de Oost en Zuidkust van Engeland aan. In de havens van Plymouth en Lowesstof werden de haveninstallaties door bommen getroffen, in Portsmouth en in de industrieele bedrijven bij Bur- tonYponTrent ontstonden door bomtreffers hevige branden. In het. kanaal gelukte het een tankschip van 15.000 br. t. alsmede 4 koopvaardijsche pen, met een totalen inhoud van 15.000 br. t. tot zinken te brengen, en 9 andere koopvaar dijschepen door voltreffers zwaar te bescha digen. Tijdens deze aanvallen schoten zoowel onze gevechtsvliegtuigen-, duikbommenwer pers als jagers verscheidene vijandelijke jachttoestellen neer. Het werpen van bom men door den vijand in West-Duitsohland was gering en veroorzaakte geen schade. De totale verliezen van den vijand bedroegen gisteren 13 vliegtuigen, waarvan 3 door luchtdoelartillerie. Zeven eigen vliegtuigen worden vermist. De successen van de oorlogsmarine en het luchtwapen in den handelsoorlog hebben voor Engeland een gevoedige hoogte bereikt Tot 8 Juli zijn tot zinken gebracht.: a) Door torpedojagers en mijnen van on ze duikbooten: 1.920.439 br. t. b) Door onze zeestrijdkrachten aan de op pervlakte en andere zeestrijdmiddelen: 1.362.461 br. t. c) Door aanvallen van het luchtwapen: 1046.313 br. t. Hierdoor is in totaal sedert het be gin van den oorlog 4.329.213 br. t. vijandelijke of voor den vijand nut tige handelsscheepsruimte vernie tigd. Bij dit getal tot zinken gebrachte schepen' komen nog meer dan 300 hoofdzakelijk door het. luchtwapen beschadigde schepen, die ge deeltelijk zoo zwaar getroffen werden, dat zij niet. verder gebruikt kunnen worden of als gevolg van de noodzakelijke reparaties maanden lang niet te gebruiken zijn. Geweldige luchtgevechten langs de Engelsche Zuidkust Een vuurspuwende wal van licht en zwaar luchtdoelgeschut. HAMBURG, 12 Juli (D.N.B.) Vele dui zenden Engelschen hebben in de afgeloopen twee dagen de geweldige luchtgevechten kun nen volgen, waartoe de Duitsche luchtmacht Engeland heeft, gedwongen, aldus meldt de correspondent te Stockholm van het „Ham burger FremdenblattVooral de Duitsche aan\allen op liet convooi aan de Engelsche Zuidkust is van heel nabij door de Engel sche kustbevolking gadegeslagen, zoodat de Engelsche pers toestemming kreeg bijzonder heden te publiceeren. Het is volgens de bladen het groot ste luchtgevecht geweest, dat Enge land tot dusver heeft beleefd. Het schouwspel was fantastisch ge weest. De geheele kust was een groo- te vuurspuwende wal van zwaar en licht afweergeschut. Op zee werden de huizenhoog boven de schepen dei nende golven door de neervallende bommen getroffen, terwijl hoog in de lucht het wilde spel was te zien van de jacht- en gevechtsmachines, die achter elkander raasden. De Duitschers zijn gekomen in twee mach tige aanvalsgroepen, telkens ongeveer 40 bommenwerpers en vele jagers. Op het oogen blik, dat de Britsche jagers opstegen stortten de Duitsche jagers, die op groote hoogte dit oogenblik hadden afgewacht, zich op hun tegenstanders. Er ontspon zich een wilde strijd, die spoedig leidde tot een gevecht van ma chine tegen machine, waarbij de jacht den geheelen horizon volgde en de tegenstanders vaak ver hoven Engeland bracht. Steeds weer zagen de angstig samengeschoolde men sche?imenigten op het land, die ondanks alle waarschuwingen buiten bleven, vliegtuigen brandend in zee storten. Met onrust werd vastgesteld, dat de Duitsche bommenwerpers zich weinig om het razende afweervuur schcnen te hekommeren. Het kanongebulder was zoo hevig, dat het te Londen duidelijk werd gehoord. Het snel toenemen van de Duitsche luchtaanvallen, die nu. zooals men in Engeland niet langer kan verheimelijken, dag in nacht zonder onderbreking hoven het eiland worden ondernomen heeft de alge- meene nervositeit van de bevolking ten zeerste doen toenmen. Toen gisteren de luchtaanvallen hun hoogtepunt bereikten, begonnen wilde geruchten de ronde te doen en dreigde een paniek uit te breken. BEZWAREN VAN PACKARD TE GEN LEVERANTIES VAN VLIEG TUIGMOTOREN AAN ENGELAND C h i c a g o, 12 Juli (D.N.B.) Na de weigering van Henry Ford cm vliegtuigmotoren aan Engeland te leveren heeft thans ook de firma Packard haar bezwaren tegen het leveren van dergelijk oorlogsmateri- eel aan Engelnad kenbaar gemaakt. Evenals Ford acht ook Packard Engelands betalingscapaciteit niet meer zoo zeker, dat het verstandig zou zijn te besluiten tot zul ke gevaarlijk groote transacties. De economische blokkade en de militaire en politieke isoleering van Engeland wer pen thans, na het volslagen ineenstorten van Frankrijk, ook haar schaduw op het Amerikaansche bedrijfsleven. Kort geleden heeft de Engelsche minister van handel nog gewezen op het recordcijfer van de Engel sche orders aan de oorlogsindustrie in de Vereenigde Staten. De houding van de groote Amerikaansche autofabrikanten be wijst echter, dat het oordeel, dat men in leidende Amerikaansche economische krin gen heeft over de financieele kracht van Engeland aan het veranderen is. Gymnastiek in de openlucht Lichaamsoefeningen in ideale omgeving be- hooren tot den dagtaak van de gewonde en zieke militairen, die thans op het buitengoed .Het Kareool" in Aerdenhout onder medisch toezicht en deskundige leiding een uiterst waardevolle nazorg genieten In het land van het .Zwarte Goud" klinkt het lied van den arbeid weer normaal en worden dagelijks honderden tonnen brandstof uit de ingewanden van het Zuid-Limburgsche land gedolven. Een fantastische opname van de staatsmijn Emma te Hoensbroek Italiaansch legerbericht Britsch Vliegtuigmoederschip ge troffen. Lpgerbericht. no. 32 van het Italiaansche hoofdkwartier luiclt als volgt: De zeeslag van 8 en 9 Juli is nog niet defi nitief ten einde. Onze verkenningsvliegtui gen hebben een vijandelijke vioolformatie ontdekt bestaande uit twee slagschepen, een vliegtuiginoederschip en ecnige lichte eenhe den, die kruisten in de zone van Malta en die, als konvooi dienende voor vijf groote geladen schepen, zich bewoog in de rich ting van de Levant. Gewaarschuwd door on ze verkenningsvliegtuigen, stegen onze bom bardemenfstoesteilen onmiddellijk in korten afstand achter elkander op. Gedurende eeni ge uren werd de vijandelijke formatie ach tervolgd en onderworpen aan liet optreden van onze eskaders, die, zonder zich te bekom meren om het zeer lievige afweergeschut van de vijandelijke schepen daalden tot op eenige honderden meters hoogte, teneinde hun doel beter te treffen. Een schip is stel lig tot zinken gebracht, twee torpedojagers werden ernstig getroffen en een daarvan moest de reddingsbooten uitzetten. Het vliegtuiginoederschip getroffen door een hom van zeer zwaar kaliber stopte plotseling. Aan boord was brand uitgebroken, hetgeen men van boven af kon waarnemen, terwijl eenige schepen liet vlicgtuigmoeder- schip te hulp snelden. Vier bombar dementstoestellen die van het vlieg tuigmoederschip waren opgestegen werden door onze bommenwerpers brandend neergehaald. Twee van on ze toestellen zijn niet teruggekeerd. Tijdens het gevecht van 9 Juli heeft de ar tillerie van onze kruisers vijf torpedovlieg tuigen en drie bommenwerpers neergescho ten. Een daarvan nog geladen met hommen ontplofte en viel in het water. In Noord-Af ri- ka was er bedrijvigheid van de luchtmacht en van onze lichte colonnes voorbij de grens van Cyrenaica. Gevechtswagens en geblin- derde auto's werden vernield en buitgemaakt barakken en voertuigen werden getroffen en in brand gescholen te Sidi Barrani. Een vij andelijk vliegtuig werd neergehaald en er werden eenige gevangenen gemaakt. In Oost-Afrika zijn met zeer doeltreffend resultaat de vliegvelden van Berbera en Bu- rao gebombardeerd. In Kenya werd de basis van Wajir aangevallen, waar twee Engelsche jagers in een gevecht werden neergehaald. Al onze vliegtuigen zijn op hun basis terug gekeerd. De bekende Vlaamsche leider Dr. Borms. die thans in zijn woonplaats is teruggekeerd, deelt in „Volk en Staat" mede, dat de Fran- schen hem met vele lotgenooten van Brussel in een dichtgespijkerden veewagen, zonder verzorging en onder de ergste hygiënische omstandigheden, langs allerlei omwegen naar een kamp nabij Orleans hebben ge sleept. Hij werd uren achtereen met emmers wa ter en bezems aan bet werk gehouden en ge dwongen tot het ledigen van zinkputten en latrines en daarenboven moest bij zich voort durend plagerijen en mishandelingen, bajo netsteken en slagen met geweerkolven laten welgevallen. Vooral Waalsche officieren wa ren op den voorgrond getreden bij het be schimpen en plagen der Vlamingen. Na streng arrest in de militaire gevangenis van Orleans was Dr. Bonus met verscheidene andere Vlamingen overgebracht naar het kamp St. Cyprien, waar reeds 1500 Duit schers -waren geïnterneerd. De bevolking wil zich niet laten evacueeren. Het officieele orgaan van Gibral tar publiceert een bepaling, volgens welke alle vluchtelingen slechts vier dagen in Gibraltar mogen blil- ven en zich daarna aan de bevelen van de evacueeringsautoriteiten moe ten onderwerpen. De vluchtelingen zullen dan naar plaatsen van het Engelsche koloniale rijk worden gebracht. 'Deze bepaling heeft onder'de. betrokkenen tot nieuwe heftige protèst.betoógingen ge leid. De stedelijke afgevaardigde van cle ar beiderspartij van Gibraltar, Baldoring, zou op zeer opgewonden wijze en niet gebalde vuist vanaf het balcon van het Raadhuis van Gibraltar de protesteerende menigte hebben toegesproken. De politie van Gibral tar moest in verschillende gevallen bij rel letjes tusschen beide komen. De.geëvacueerde personen doen alle gelij ke verhalen over de slechte behandeling, die in Fransch Marokko hebben ondergaan. In de winkels werd hun iederen aankoop van goederen geweigerd, liet wegvoeren uit de Fransche zone volgde binnen een dag, terwijl het evacueeren van deze zelfde twaalfduizend menschen uit Gibraltar ver scheidene weken heeft geduurd. De vluchte lingen werden samengebracht in een trans port van acht schepen. Vele der terugge keerde vluchtelingen probeeren op Spaansch gebied te komen. Als gevolg van pasmoei lijkheden is dit echter zeer moeilijk. De Fransche consul van Gibraltar heeft de ves ting verlaten en is naar Fransch-Marok'ko vertrokken. Tezamen niet hem heeft ook mevrouw Rotschild met dochters en dienst personeel Gibraltar verlaten. Het agentschap Stefani geeft nog bijzon derheden over de botsingen tusschen de uit Casablanca teruggekeerde vluchtelingen, resp. de bevolking van Gibraltar aan den eenen kant en de Engelsche politie aan den anderen. Volgens dit agentschap moesten de politiemannen wijken voor de menigte die hei gouvernementsgebouw wilde bestormen. De militairen moesten ingrijpen en het pa leis afzetten. De menigte joelde en stiet verachtelijke kreten uit. Een delegatie bur gers verscheen bij de autoriteiten en ver klaarde. dat de bevolking van Gibraltar er genoeg van had de onmogelijke levensomstan digheden, die haar door Engeland opgelegd waren, te verdragen. Wanneer Groot Brit- tannië niet de noodige middelen ter beschik king heeft om de bevolking een eenigszins normaal leven te verzekeren en de verde diging der zeevesting te voeren,- moest het zich uit Gibraltar terugtrekken. Engeland moést er zich van bewust zijn, dat de gezin nen van Gibraltar na hun zwerftochten door Marokko en hun gedwongen vervoer uit 't protectoraat niet in liet minst voornemens was opnieuw uit Gibraltar te vertrekken en naar een Britsche kolonie te reizen. Ergens in Italië (Stefani): De vlootcorrespondent van Stefani meldt, dat Italiaansche vliegtuigen gistermiddag op nieuw een aanval op het vliegveld van Malta hebben ondernomen. Twee Britsche jachtvliegtuigen werden bij luchtgevechten neergeschoten. Alle Italiaansche toestellen keerden behouden op hun bases terug. Een Italiaansche bommenwerper, die niet op zijn basis was teruggekeerd, is gister ochtend op zee drijvende gevonden. De be manning is in veiligheid gebracht. Wegens benzinegebrek had het toestel on zee moe ten dalen. Tanger, 12 Juli (Stefani). Bevestigd wordt, dat de Engelsche oorlogsschepen Re- pulse, Revenge, Hood en het vliegtuigmoe- derschip Ark Royal in Gibraltar zijn terug gekeerd. De Hood en de Ark Royal zijn bij de Balearen door de Italiaansche bommen ernstig beschadigd. Tijdens liet binnenva ren zijn de kaden door de politie ontruimd. De dooden en gewonden werden tijdens den nacht aan land gebracht. Het getal d,er slachtoffers wordt geheim gehouden. Volgens berichten uit Gibraltar zijn de Engelschen bezig, de bij den slag in de Middellandsche Zee beschadigde Britsche oorlogsschepen het beschermde deel van de haven van Gibraltar binnen te sleepen. Hier onder bevinden zich he-t slagschip Hood en het vliegtuigmoederschip Ark Royal, dia beide door voltreffers van het zwaarste ka liber zwaar beschadigd zijn. In de haven was een ontzaglijke menschmenigte samen gestroomd, die door militairen en politie op een afstand moest worden gehouden. De Popoio d'Italia merkt op, dat, de Joe goslavische pers met groote vrijmoedigheid plaats geeft aan de onzinnigheden en ver- valschingen van Engelsche zijde, waarbij het blad enkele voorbeelden noemt. Dit vasthouden van de Joegoslavische bladen aan de valsche beweringen van de overzij de van het Kanaal wijst op het voorne men, aldus het Italiaansche blad, dat men ook op dit oogenblik bereid is mee te werken aan de vergeefsche Britsche mar noeuvres tegen de asmogendheden. Het is goed hiervan nota te nemen. Ilaei&at Feyeooord's concurrenten aan het werk Goede winstkansen voor Juliana en Blauw Wit Het ongemak en de onrust van de zen tijd ten spijt wordt de Kampi oenscompetitie van den K.N.V.B. on verstoorbaar voortgezet. Ook de warmte kan de kampioensploegcn blijkbaar niet weerhouden hun pro gramma af te werken. Zoo staan voor morgen weer twee wedstrijden op het programma en wel: Juliana— G.V.A.V. en Blauw WitHeracles. Wat eerstgenoemde ontmoeting betreft, deze is van meer beteekenis voor de thuis club dan voor de gasten. Juliana heeft im mers nog maar 2 verliespunten en is dus op het huidige oogenblik de grootste con current van Feyenoord. De menschen uit Spekholzerheidé hebben dus alle belang- bij een zege en waar zij jl. Zondag G.V.A.V. reeds op eigen terrein versloegen, ligt deze dus ook binnen baar bereik. En wel in 't bijzonder, omdat het bekend is. dat Juliana op eigen grondgebied veel sterker pleegt te spelen dan „uit". Wij verwachten dus een o\erwinning van de Zuidelijke kampioenen. Minder zeker zijn we omtrent het ver moedelijke resultaat van Blauw Wit—Hera cles. Wel is Blauw Wit. eczien de ver richtingen van beide ploegen en hef voor deel van het spelen in het Olympisch Sta dion, favoriet, maar we kunnen niet eeloo- ven, dat Heracles zoo'n bescheiden rol zal blijven spelen als tot nu toe het geval is ge weest. Tegen Feyenoord stelden de Alme- loers bepaald teleur, zou 't dus niet kunnen gebeuren, dat zij togen de andere Westelij ke kampioen eens „uit haar slof schoot?" We willen vooralsnog met deze mogelijkheid rekening houden en daarom hef resultaat van deze ontmoeting maar „rustig" af. wachten.

Schager Courant | 1940 | | pagina 11