Seizoen-Opruiming Geen Kermis De Kaasmarkt Een vraagteken achter de woningbouwplannen PROFITEERT NU VIN DE ZELDZAME KOOPJES S fa. HERM. DE RAAT Fa. G. de Waard Fa. G. de Waard Zonder Bon - Zonder Stamkaart Uw bril kapot? W. C. VAN GEELEN Uit Alkmaar Heeft iemand? Zaterdag 13 Juli 1940 Derde blad Raad Hoogwoud Vleeschkeuringsdienst kost weer dik geld. Vier Noorderkoggen zal in normale gevallen voor gladheidsbe- strijding zorgen, in geval van nood springt de gemeente bij. Over t salaris van den veldwachter beslist alleen de burgemeester. Niet Hoorn, maar liever Hoogwoud als centrale slaohtplaats. Weer doo- pen in Radboud's doopvont. Heele- maal? vraagt de heer Bossen. In zijn openingswoord voor de raadsver gadering herdacht burgemeester Hoogen- boom de gevallenen. In Hoogwoud zijn ge lukkig allen gespaard gebleven. Dank brengt burgemeester aan de burgerij voor de medewerking, speciaal ten opzichte van de evacuatie. Wat ons verder de toekomst nal brengen, is niet te zeggen, rooskleurig zal het niet zijn. meent spr., hoe zal het gaan met brandstof- en voedselvoorziening? Voorzitter wekt op, de lasten die ons zullen worden opgelegd, waardig te dragen en hoopt dat na deze sombere tijd gelukkiger dagen zullen aanbreken. (Instemming). De notulen worden onveranderd goedge keurd. De heer Hamming is niet aanwezig. Eenige formeele ingekomen stukken wor den voor kennisgeving aangenomen. Verder is nog ingekomen: een schrijven van den Vlceschkeurings- 'dienst kring Spanbroek, dat het aandeel van deze gemeente in het verlies van het Destructordistrict Westfriesland voor 1940 bedraagt f 283.21, voor 1941 wordt geraamd f 185.—. Het totaal velies bedraagt ruim f 1200.—. Verslag der werkzaamheden en rekening van den Vleeschkeuringsdienst kring Spanbroek over 1939. l\$pdedeeling van de Inspectie van den Rijksdienst voor de Werkverruiming Alk maar, dat gedurende het 3e kwartaal 1940 uit deze gemeente ten hoogste 25 arbeiders kunnen worden geplaatst bij de objecten in uitvoering van derden. Schrijven van het Ambacht van West friesland, genaamd de Vier Noorder Kog gen, dat zij geen gebruik zullen maken van de door verschillende gemeenten toege zegde subsidie in de kosten van het nemen der maatregelen tot bestrijding der gladheid van de wegen. Proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den ontvanger dezer ge meente Verslag van den heer T. Oepkes, omtrent het verloop der avondschool over den af- geloopen cursus. Een schrijven van Ged. Staten over de Verordening Veldwachters die nog op en kele punten gewijzigd moet worden. 't Heeft niet veel om 't lijf. zegt voorzitter, de burgemeester inplaaas van den Raad, zal voortaan alleen hebben te beslissen over salarisverhooging. De heer Bossen: De Raad heeft dus niets meer te zeggen. De Voorzitter: Nee Voorzitter deelt mede, dat tot 28 December de werken voor particulieren mogen worden uitgevoerd. De heer Bossen meent, dat de gemeente ook nog wel werk heef, slootdemping bijv., belangrijk voor de volksgezondheid. Voorzitter zegt, dat de regeering in hoofd zaak verbetering der landerijen wenscht in verband met de voedselvoorziening. Van 15 Juli af mogen geen slachtingen en huisslachtingen van varkens meer plaats vinden, dan in geval van nood. Dan mogen de dieren nog slechts gedood worden. Het abatoir te Hoorn is centrale slachtplaats Gevraagd is echter Hoogwoud aan te wij zen en wel de slachtplaats van Davidson, en de waag bij Breed voor de aangesloten zeven gemeenten van den kring Spanbroek. Beslissing is noe niet verkregen, omtrent 't vervoer naar Hoorn, als afwijzend wordt beschikt. Dan zal men zich nader beramen. Doopvont Radboud gerestaureerd. Voorzitter deelt mede. dat ten aanzien van de subsidie van het „doopvont van Rad boud" een beeldhouwer de hoogere instan ties goedgunstig wil adviseeren. De restau ratiekosten zijn niet hoog. Medewerking van Kerkbestuur en Gemeente moet echter wor den verkregen. Het Kerkbestuur vraagt een bijdrage. Voorzitter stelt f 25 voor. Weth. Glas licht toe, dat na restauratie het doopvont bij. de preekstoel zal worden ge plaatst en in gebruik genomen zal worden. De heer Bossen wil het doopvont naar kas teel Radboud in Medemblik brengen. Voorzitter: Maar meneer Bossen, een doop vont in een kasteel, dat hoort toch in de kerk! Weth. Glas: 't Is niet eens een doopvont van Radboud, maar uit de 15e eeuw. Bedoe ling is in het doopvont een zilveren bekken te krijgen en daarvoor oud zilver van de leden te verzamelen. De heer Bossen: Hoe moet dat doopen nu: Moet je heelemaal erin? Weth. Glas: Ik geloof 't wel, dat komt wel goed. Voorzitter: Laten we niet technisch wor den. De verordening ten aanzien van de zieken barakken te Hoorn voor besmettelijke ziek- ten wordt gewijzigd. De rekening 1938 wordt op enkele onder* geschikte punten herzien, evenals de begroo ting 1940. DE WONINGBOUWPLANNEN. De gewichtige besluiten in de laatste raads vergadering gaven B. en W. nu stof tot pra ten. 't Is te probceren, aldus de inspectie, voor de perccelcn Vriend en Portegies een bijdrage te vragen, en B. en W. stellen voor de termijn van ontruiming van de onbewoon baar verklaring voorloopig met een jaar te verlengen voor de andere huizen. De groote vraag is thans, kan de zaak worden uitge voerd: nu materiaalkosten hoog en vervoer slecht is. Voorzitter voelt er niet voor zich de grond te laten ontglippen. De heer Bossen: Ik voel daar alles voor. Voorzitter: 't Is de vraag of we nog terug kunnen. De overeenkomst is er al, alleen de hoogere instanties moeten nog goedkeuren. De heer Braak wil naar omstandigheden handelen, liefst koopen. Besloten wordt de beslissing van Ged. Sta ten af te wachten, luidt deze gunstig, dan zal worden gekocht. Terugkrabbelen acht voorzitter niet rieël. Weth. Klaver: Je kan er wel een douw aan geven... HET UITBREIDINGSPLAN moet echter evengoed gemaakt worden. Ged. Staten hebben ir. Versteeg opgegeven. De kosten zullen ongeveer fl 400 a f 450 bedra gen. De heer Bossen: Wat schieten we er mee op? We hebben de kosten van architect Saai ook gehad. Voorzitter zet uiteen dat men moeilijk te gen Ged. Staten in kan gaan. Ir. Versteeg teekent en verkavelt eventueel ook in Oude en Nieuwe Niedorp meent voorzitter. Het uitbreidingsplan Weere vindt de heer Braak niet gunstig, de watervoorziening is er slecht, door de kaasfabriek De Hoop. Voorzitter zegt dat de fabriek de oorzaken heeft weg te nemen; op papier is reeds in alles voorzien. Weth. Klaver: De Hoop doet voor de wa terzuivering precies niets! De heer Braak: ,'t Ging nog niet om de lig ging, maar om de omgeving. Voorzitter: We kunnen de heele fabriek af breken. De heer Braak: We kunnen de Hoop niet missen. De heer Groen: We leven allemaal op hoop. (Gelach) iiiii mu voorkomt^ en aen mi/ en ^'geneest* SPIJNLIJKE VERBRANDING^ in onze Halfj. Vanaf Maandag 15 Juli, 's morgens 9 uur Langestraat 80 Alkmaar Tijdens de opruiming 's middags van 12XA 2 uur gesloten. Voorzitter licht nog toe, dat door allerlei juridische kwesties 't plan Saai niet kon worden aanvaard, 't was te grootsch opgezet voor plattelands gemeente. 't Voorstel wordt aangenomen; de heer Bossen stemt tegen. In de rondvraag brengt de heer Bossen het kerkehek ter sprake. Voorzitter zegt dat hier 't een van 't ander afhangt. Ten eerste moet worden bepaald, welke grond van de gemeente en welke van de kerk is. De heer Bossen: 't Kan nog wel drie jaar duren. De zaak heeft de aandacht zegt voorzitter. De heer Bossen vraagt hoe 't staat met de stal van Bakker te Hoogwoud, die door Vier Noorder Koggen zou worden gesloopt. Weth. Glas: Geen afstel, uitstel door de tijdsomstandigheden. De heer Braak wil weten hoe 't gaat met de oude brandspuit en het materiaal. Is 't nog als reserve beschikbaar? Voorzitter: De motorspuit is steeds start klaar, op de handspuit is geen controle ge houden, het materiaal is in orde. Hierna sluiting. Raad Wieringen Tijdelijk een tapverbod Opening alsof er niets gebeurd is. Vlotte behandeling van een aantal kamerstukken. Kazerne bouw veroordeeld. In tegenstelling met de handelwijze van andere burgemeesters werd de eerste raads vergadering na den oorlogstoestand van ons land, welke gistermiddag werd gehouden, door den voorzitter burgemeester Kolff zon der eenig ceremonieel geopend. De notulen gelezen door den secretaris, den heer van Duijn, worden goedgekeurd. Alle leden zijn aanwezig. Mededeelingen en ingekomen stuk- ken: Ingekomen zijn: van S. Koorn Jz. en Herm. Smit bericht van aanneming van hun herbe noeming tot lid van. het college van arm voogden; bericht van goedkeuring o.a. van het besluit tot wijziging van de provisie voor het afsluiten van kasgeldleeningen van in i/4%; jaarverslagen over 1939 van de schoolartsendienst en de Commissie van toe zicht op het lager onderwijs. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Van K. Kamping verder een verzoek om onthef fing van hondenbelasting. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt hierop guns tig beschikt. Gemeenterekening 1938. De gemeenterekening 1938 wordt, in ver band met de afrekening van de bijzondere steun uit het werkloosheidssubsidïefonds. na der voorlooDig vastgesteld met een batig sal do van f 3295.91, wat betreft den gewonen dienst en met een nadeelig saldo van f 33345.67, wat betreft den kapitaaldienst. Commissie van toezicht lager on derwijs. Voor benoeming als lid van de commissie, wegens periodieke aftreding van den heer J. Geerts, bevelen B. en W. ter benoeming aan: 1. Den heer J. Geerts (aftr.); 2. Den heer F. H. Slik. Benoemd wordt de heer J. Geerts. De gemeenterekening dienst 1939 en die der zeegrasexploitatie worden aangeboden. De heeren Bais, Lont en Jansen zullen de re keningen nazien. Geen kermis. De Voorzitter deelt mede, dat het in het College van B. en W. een punt van overwe ging heetf uitgemaakt de vraag, of het wen- schelijk is de kermis dit jaar al dan niet te laten doorgaan. Hoewel door het niet-houden der kermis de belangen van meerdere ingezetenen ge schaad worden, wegen naar het oordeel van B. en W. de argumenten, die voor het niet- houden pleiten, zwaarder. Voor het oogenblik buiten beschouwine latend of deze moeilijke tijden wel tot feestviering geëigend zijn, moet echter worden gewezen op het feit, dat er alles aan gelegen is conflicten, die gedurende de kermis zoo gemakkelijk ontstaan. te voorkomen. Van overwegend bezwaar zijn b.v. ook de voorschriften omtrent het verduisteren. Refeds om deze reden is 't b.v. niet moge lijk de kermis des avonds te houden. Op grond hiervan meenen Burgemeester cn Wtehouders te moeten voorstellen de kermis dit jaar niet te doen doorgaan. Zonder discussie aldus besloten. De heer Niemeijer wil om dezelfde rede nen ageeren tegen het cafébezoek op Zon dagavond. Er zijn ongeregeldheden geweest. Voorzitter heeft voor a.s. Zaterdag en Zondag een tapverbod ingesteld. De heer Niemeijer: Schitterend. Een derde suppletoire begrooting 1940 wordt vastgesteld. Nul op het rekest. Ingekomen is een aanvrage van mw. wed. D. Bijlvan der Veer, alhier, om te gemoetkoming ingevolge art. 13 der L.O.- wet 1920 in de kosten, verbonden aan het bezoeken door haar kinderen van de bijzon dere lagere school van de vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs. Aangezien adressante, blijkens ingewon nen inlichtingen, moet worden geacht vol doende kapitaalkrachtig te zijn om deze kosten zelf te betalen, stellen B. en W. voor de aanvrage af te wijzen. Aldus besloten. Massa-stemming. Benoemd worden 7 leden der commissie tot wering van schoolverzuim en wel: N. Kaan. A. P. Bakker, C. van Kalsbeek, A. H. J. van 't Hof. S. de Vries, N. J. Poel en Th. Rijkers. Op één na zijn allen aftredend. Ingekomen is nog de brief van Sociale Zaken over den B-steun 1940. waaruit blijkt dat eenige administratieve wiizigingen zijn aangebracht en de bedragen eenigszins zijn veranderd. Rondvraag. De heer Niemeijer vraagt naar den toe stand van de woning van de Vries in de Belstraat, 't i9 echte kazernebouw, zonder vooruitgang, 't Ontsiert 't dorp. Kan men te gen dergelijke bouw niet optreden? 't Hoort niet op een dorp. Voorzitter meent, dat er niet veel aan te doen is, wanneer de bouwverordening wordt nagekomen, 't Zou misschien gaan via de z.g. welstandsbepaling, maar de post hiervoor is in de bezuinigingsperiode geschrapt. Er is ook geen schoonheidscommissie. Smaken verschillen overigens! Weth. Bosker merkt op dat de bouwveror dening hopeloos ouderwetsch is, men mag zelfs halfsteensmuurtjes zetten. Spr. twijfelt of de afschaffing van de schoonheidscommis sie van hoogerhand is bevolen, meende dat 't in den raad kwam, omdat het voor de bou wers te duur werd. Voorzitter zegt dat een nieuwe bouwver- Geen bezwaar. Ga even naar den brillen- specialist Gediplomeerd Opticien, LAGEZIJDE. TEL. 239. SCHAGEN. En daar kunt U desnoods op het repareeren evenals op het gereedmaken van een nieuwe bril wachten. Leverancier Ziekenfondsen. ordening onderworpen is aan de Ver. Ned. Gemeenten. Op een vraag van den heer Niemeijer zegt weth. Bosker, dat er op 't oogenblik niets aan te doen is. De toestand is inderdaad slecht. Men besluit de zaak te onderzoeken. De heer Niemeijer: Met bekwame spoed! Weth. Bosker breekt een lans voor betere privaatvoorzieningen, als tooh de bouwver ordening gewijzigd wordt. Hierna sluiting. IJMUIDEN. SCHAGEN. Uw adres voor iets aparts, in: DAMES TRICOTAGES. WOL, ZIJDE EN INTERLOOK CAMISOLS DIRECTOIRS in kort en lang model. ONDERJURKEN. KOUSEN. BADPAKKEN. CORSETTEN - CORSELETS, BUSTEHOUDERS - BUIKBANDEN, Enz. Leverantie Ziekenfonds A.A.Z.Ak SCHAGEN EEN GOED BEGIN! Na afgelegd examen werden tot het Gym nasium te Alkmaar toegelaten: Ina Bronkhorst, Guurtje Ay en Jan de Veer, allen te Schagen en leerlingen der U.L.0 school alhier. 1745 VLUCHTELINGEN GEREGISTREERD. Naar wij uit goeden bron vernemen zijn er thans te Schagen 1745 vluchtelingen uit Den Helder geregistreerd. Een paar honderd heb ben zich nog niet aangemeld, zoodat het to taal wel ongeveer 2000 zal zijn. De registra tie is niet zoo vlot verloopen als men ver wachten mocht en officieel contact met het gemeentebestuur van Den Helder is er maar zeer weinig geweest. Zoo heeft men bijvoor beeld de burgemeester van Den Helder ten raadhuize hier nog niet mogen begroeten. Ze ker zou het prettiger voor het overbelaste secretariepersoneel te Schagen zijn geweest wanneer een'Heldersch ambtenaar van de afd. bevolking eenige dagen had geas sisteerd. Waarom maken de Heldersche amb lelijke molens in evacuatieaangelegenheden toch zoo langzaam? GESLAAGD. Bij het gisteren te Alkmaar gehouden exa men voor het U.L.O. diploma slaagden: C. Winkel te Barsingerhorn voor diploma B; Nel Dekker te Schagerbrug; Hiske Koor des te St. Maartensbrug; S. Bakker te Oud- sluis voor diploma A. Allen zijn leerlingen der U.L.O. school te Schagen. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN. In de maand Juni 1940 zijn tot stand ge komen de volgende aansluitingen: Schagen 358: A. Prins, Rijwielhandel Laan C 208. Schagen. Dirkshorn: 200- Maarten IJff, Levensmid- delenbedrijf, B 122, Dirkshorn; 247 Gem bestuur, Gem.-secretaris Harenkarspel, B 139, Harenkarspel: 248 S. Haaima, Manu facturen, B 111, Dirkshorn. St. Maartensbrug: 233 J. Langerveld, Ca- rosserie- en Wagenmakerij, C 95, St. Maar tensbrug. KOEDIJK GESLAAGD. Gisteren slaagde C. Ploeger voor radio telegrafist ter zee 2e klas. Hij heeft zijn op leiding genoten aan de Vereen. Radio Op leidingsscholen Zwolle^Alkmaar, directeur A. .J Marijn. WIERINGEA' GESLAAGD. Geslaagd voor het middenstandsdiploma: J. Takes Dzn. en N. Rotgans Nzn. Beiden waren leerlingen van den heer J. P. Geerts, alhier. DE NATIONALE INZAMELING. De opbrengst der op jl. Zaterdag gehou den collecte voor de Nationale Inzameling bedroeg in onze gemeente f931.41. Borende Kiespijn Veilig cn vlug als geen ander helpt hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt Poeders per stuk 8 cl. Doos 45 ct. Cachets. genaamd „Mijn- hardtjes". Doos 10 en 50 ct. N.V. Pharma- ceutische Fabriek A. Mijnhardt, Zeist. Het zon onjuist zijn te zeggen, dat op de Alkmaarsche kaasmarkt niet gewoon wordt gedaan. De kaasdra gers loopen rond in hun keurige witte kleedij en de kleurige banden van hun hoeden geven als van onds het geheel een vroolijk en opgewekt aanzien. De V.V.V. Alcmaria, actief als steeds, stelt op da haar eigen aantrekeklijke wijze de bezoekers in de gelegenheid te proeven van het typisch Noord-Hollandsche product. Vriendelijke verkoopstertjes in ouder wetsche kleederdracht bieden homp jes Edammerkaas ten verkoop en slechts weinigen knnnen de verzoe king weerstaan een proefje te ne men. Een proefje, dat overigens al tijd goed nitvalt. Het eenige, wat heden ontbrak, waren de kaaswim pels in de stad, die er ook bij hoo- ren. Wij meenen, dat vrijwel alle middenstanders aan de hoofdstraten er een bezitten. Laten ze het goede voorbeeld van de V.V.V. volgen en in het vervolg niet vergeten de wimpels uit te steken. Want alles, wat aan vreemdelingen in de omgeving van Alkmaar is, blijft naar de markt komen. Het mogen er tegenwoordig betrekkelijk weinigen zijn, van het gedrang op de markt, dat we andere jaren omstreeks dezen tijd van het jaar kennen, moge ditmaal weinig te merken zijn, ook dit zal eens weer veranderen. De aanvoer was heden met circa 101.000 Kg. iets grooter dan de vo rige week. De hoogste prijs was f29, dus een gulden lager. Dit beteekent echter, vergeleken bij het begin van de week, een verbetering, want gedu rende de eerste dagen was een merk bare inzinking te noteeren. De gang voor kaas van goede kwaliteit was 127.a f28..Daarboven uit gin gen een stapel met f 28.50 en een met 129.—. Intusschen is de exportprijs voor Duitschland bepaald op f60.— per 100 kg. franco grens, zoodat ook uit voer der te Alkmaar verhandelde kaas ten naastebij loonend is. last van verstopping, slechte spijsver tering, overmatige vetvorming of de schadelijke gevolgen er van- aambeien, onzuiver bloed en vale onreine huid, dan zuivere men bloed en ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwisseiingzout, De betrouwbare en aangename werking hiervan Is een weldaad voor het geheele organisme Flacon f 1.05. Dubbele flacon f 1.75 bij apothekers en vakdrogisten. ST. MAARTENSBRUG. ONTSLAG GEVRAAGD. De heer G. Veuger heeft ontslag aange vraagd als schoonmaker van de O. L. School alhier. Ingezonden SLECHTE VERDUISTERING. Geachte Redactie, Als een van de vele Heldersche vluchte lingen, die in uw gemeente een vriendelijk onderkomen vond, past het mij niet iets on hartelijks aan het adres van uw dorpsgenoo- ten te zeggen. Integendeel, wij zijn allen zon der uitzondering zeer erkentelijk voor de gastvrijheid van de Schagenaren en hoewel wij allen verlangen weer naar ons eigen home te mogen terugkeeren, wij voelen ons hier toch al aardig thuis. Toch, mijnheer de redacteur, ik heb een woord van critiek, zij het dan niet op de gastvrijheid van uw lezers, wel op hun „lichtzinnigheidalthans van velen, wat betreft de verduisteringsmaatiegelen, dooi de overheid voorgeschreven. Wij zien niet zonder bezorgdheid dat 's avonds uit ver schillende woningen licht uitstraalt en dat zelfs op bepaalde uren, bij het schoonmaken van de vuren, het geheele terrein van de gasfabriek verlicht is. Dit lijkt ons vrij on voorzichtig en gevaarlijk. Het is niet alleen een overtreden van het overheidsver- bod, maar het brengt ook gevaar voor de om geving. In Den Helder hebben we daar de onaangename gevolgen van ondervonden en wij hopen niet dat men hier eerst deze bit tere ervaringen op moet doen, voordat men zich houdt aan de voorschriften. U dankend voor de plaatsruimte, Een van de vele Vluchtelingen. (Wij zijn het met inzender volkomen eens. Er wordt, zeer slecht „verduisterd" en de controle erop is erbarmelijk. Bed. Sch. Ct)

Schager Courant | 1940 | | pagina 15