J Brltsch-Amenkaansche finantieele samenwerking Vrijdag 12 Juli 1940 Tweede blad Ernstig woord van Amsterdams burgemeester Ongeluk door duisternis Vergunning hagelgeweren opnieuw aanvragen Voltreffers op vliegtuig moederschip „Ark Royal" Churchills Hofmandruppels baten niet meer Hongarije één met de as Fransche regeering officieel te Vichy GEEN BRITSCHE INVAL IN IERLAND? Britsche vloot had pech Het feit, dat de „Spectator" zich al bezig houdt met de vraag:, wat .er zou grebeuren indien Duitschland En geland zou bezetten, teekent de ware stemming onder de Engelsche open bare meening, die in zenuwachtige spanning dagelijks den Duitschen aanval verwacht Dat van de gemelde vier millioen soldaten meer dan de helft nog in opleiding is en voor een werkelijken strijd maar geringe waarcU heeft, is een openbaar geheim, zegt het D.N.B. Steeds strenger straffen. Oproep aan de burgerij. De burgemeester van Amsterdam heeft de (Volgende oproep tot de burgerij gericht: Amsterdam is een bezette stad. Dit feit brengt voor ons al len verplichtingen mede. Zoowel voor u, als voor mij. Toch heb ik den indruk, dat niet ie dereen van den ernst van den toestand vol doende doordrongen is. Sommigen gedra gen zich ien minsté niet op een wijze, Dr W de Vluat welkc aan {,e werke" ar. w. de viugt. lijkheid beantwdordt Ik denk aan de herhaalde waarschuwin gen aan wielrijders, de verkeersregels stipt in acht te nemen. Wat is het resultaat? Dat er nog steeds tot mijn leedwezen medebur gers zijn, die deze waarschuwingen in den wind slaan. ITct onvermijdelijke gevolg is, dat strenge voorbeelden worden gesteld, die men wellicht niet had verwacht. Ik vertrouw dat niemand dit zal wenschen. Mij althans zou zulks zeer spijten. Er is nog iets anders, dat mij met zorg vervult. Het is mij n.1. gebleken, dat niet iedereen zich tegenover de Duitsche bezetting correct en waar dig gedraagt. Een dergelijke hou- ding leidt ongetwijfeld tot zeer ern stige moeilijkheden. Men bedenke, dat hiermede de belangen van de geheele Amsterdamsche bevolking gemoeid zijn. Hopen wij niet allen, dat de geregelde gang in onze zaken en in onze samenleving zooveel mogelijk gehandhaafd blijft? Welnu, dit geschiedt niet van zelf, maar is alleen bereikbaar, als wij allen eendrachtig daartoe samenwerken. Ik doe hiertoe een dringend beroep op al len en vertrouw gaarne, dat men dit per soonlijk terdege zal verstaan. door den heer L. Deze ontdekte het voor hem rijdende voertuig te laat, zoodat hij een bot sing niet meer kon voorkomen. Door den schok werd de G. van don bok op den weg geslingerd, waar hij bewusteloos bleef fliggen. De heer L. sloeg met zijn hoofd tegen de voor ruit van den auto en kreeg een her senschudding benevens een vrij die pe hoofdwond. De politie van Haar- iemmerliede was spoedig ter plaatse. Zij liet de beide gewonden naar de Mariasticliting te Haarlem overbren gen. Daar is de G. kort na aan komst overleden. De paarden sloegen na de hotsing op hol en renden met den wagen achter zich den donkeren weg af. Gelukkig was er op dat moment geen ander verkeer, zoodat er geen verdere ongelukken gebeurden. Het hollende gespan is tenslotte gegrepen door den 25-jarigen opperman P. Sleffens, die het voorste paard om den hals sprong. Voerman nabij Haarlem gedood. Op den Haarlemmerweg tusschen Half weg en Haarlem is gisteravond een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de 68-jarige voer man B. dé Graaf uit Haarlem het leven heeft verloren, De heer J. W. Lucas, direc teur der N.V. drukkerij de Spaarnestad, werd bij dit ongeluk gewond. De Graaf was met een met drie paarden bespannen wagen, beladen met kisten levens middelen, op weg naar Haarlem. De wagen voerde noch aan de voor- noch aan de ach terzijde eenige verlichting en daarom liep haast, het voorste paard de 37-jarige T. om uit te kijken. Ter hoogte van de Liedebrug werd de wagen ingehaald door een auto, bestuurd LOOPENDE VERGUNNINGEN VERVALLEN. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vis- sclierij, brengt ter kennis van belanghebben den, dat: Tot zijn departement gerichte aanvragen van een verzoek om formulieren tot 't aan vragen van vergunningen tot het met be hulp van geweren, t.w. die, waarmee slechts met hagel wordt geschoten (z.g. hagelgewe ren)'dooden of verjagen van niet. bescherm de vogels in den zin der vogelwct 1936 zijn vervallen. Zij, die vergunningen wenschen aan te vragen (of deze reeds bij zijn departement hebben aangevraagd) tot het met behulp van geweren, t.w.z. die, waarmede slechts met hagel wordt geschoten (z.g. hagelgewe ren) dooden of verjagen van niet beschermde vogels in den zin der vogelwct 1936, zich tot en met 30 September 1940 zullen moeten richten tot de hoofden van de plaatselijke politie. De aanvragen om vergunningen ex artikel 60 der jachtwet 1923, waarbij het gebruik van een geweer is geoorloofd, welke zijn in gediend voor 1 Juli 1940, zijn vervallen. Der gelijke aanvragen zullen opnieuw op de ge bruikelijke wijze bij het hoofd van plaatse lijke politie zijn in te dienen. Bij het graf van den Onbekenden Soldaat aan de Are de Triomphe te Parijs. Duitsche officieren brengen den groet Ifaliaansch legerbericht Morgenthau noodigt zijn Brit- schen collega tot een bezoek uit. De Amérikaansche minister van financiën Morgenthau heeft zijn Britschen ambtgenoot tot een spoedig bezoek aan de Vereenigde Staten uitgenoodigd. Terwijl officieel als doel van het bezoek be sprekingen over technische en andere vraag stukken der wederzijdschc departementen worden opgegeven, gelooft Associated Press, dat ook nieuwe methoden van economische samenwerking tusschen Engeland en de Vereenigde Staten besproken zullen worden. Bevestiging van de beschadiging van de Hood. Het legerbericht van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Uit nadere inlichtingen is zonder eenigen twijfel gebleken, dat eenheden van ons lucht- wapen tijdens de operaties op 9 Juli in 't gebied van de Balearen het groote Engelsche slagschip „Hood"van 42.100 bruto register ton, zwaar beschadigd en in brand geschoten hebben. Het vliegtuigmoederschip Ark Hoyal heeft eveneens twee voltreffers van zwaai' kaliber op de brug gekregen. Dit is uit de fotografische opnamen gebleken. Bij het zee gevecht in de Ionische zee heeft nog een En- gelsch koopvaardijschip twee voltreffers me1 bommen van zwaar kaliber gekregen. Een nader onderzoek wordt ingesteld om nauw keuriger gegevens te"verkrijgen over de scha de welke de vijand bij dezen luchtaanval en bij de voorafgaande aanvallen ten zuiden van Kreta geleden heeft. Gistermorgen en laat in den middag is de marinebasis van Malta opnieuw hevig met bommen bestookt. In het kruitmagazijn en op de in de haven liggende schepen werden branden en ontplof fingen waargenomen. Drie vijandelijke jachtvliegtuigen werden door onze bommen werpers neergeschoten. Twee Italiaansche vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Zenuwachtigheid in neemt steeds tce. Engeland Onder den indruk van de voortdurende Duitsche bomaanvallen op de Engelsche ha vens en bewapeningsindustriën en van het stijgende aantal door Duitsche duikbooten tot zinken gebrachte koopvaardijschepen is de onrust onder de Britsche bevolking, on danks alle omvangrijke verdedigingsmaatre gelen, van dien aard, dat Churohill en an dere leden van liet kabinet nog meer dan weleer verklaringen afleggen tot kalmeering der gemoederen. De mededeelingen, dat meer dan een mil lioen vrijschutters voor de verdediging van Engeland ter beschikking staan en dat een leger van 4 millioen man gereed is, alsook het recordcijfer van de Engelsche bestellin gen in Amerika, dat door de Londensche ra dio is bekend gemaakt hebben blijkbaar geen uitwerknig van beteekenis op de groote menigte. Een nieuwe „coup de théatre" op de Balkan niet gewenscht. De Italiaansche ochtendbladen wijden hun Voorpagina's aan den zeeslag tusschen de Italiaansche en Britsche vloot en aan de historische bijeenkomst te München, waar Hitier in aanwezigheid van Graaf Ciano en von Ribbentrop de vertegenwoordigers van het bevriende Hongarije, graaf Teleki en gaaf Csaky ontvangen heeft. De „Messaggero" publiceert hierover een uitvoerige correspondentie van zijn specia- len berichtgever, waarin deze schrijft, dat de dag van München een bevestiging is van het souvereine prestige, dat de as op het continent en in de geheele wereld ver kregen heeft door haar prachtige denkbeel den van herstel en door de onvergelijkelij ke kracht van haar wapenen. Hongarije zoo vervolgt het blad heeft verzocht zich met de as te verstaan en zijn actie te ver- hinden aan het werk van Italië en Duitischland. Daarom is het gesprek van Hitier en Ciano ..met Teleki en. Csaky om dgn invloed Welke, daarvan zal uitgaan op den loop der gebeurtenissen in hel Donau- bekken en op den Balkan en in het geheele Westelijke bekken van de Middellandsche Zee. van de grootste beteekenis. Na de Russische bezetting van Bessarabië en de Boelcowina, is het in het wezenlijke en dringende belang van alle Donau- en Bal- kanvolkeren gewenscht en noodig, dat zich geen nieuwe ,coup de théatre" voordoet. Het blad zegt er zeker van te zijn, dat Hongarije nooit iets zal doen, dat op eenigerlei wijze de plannen van den vijand zal kunnen begunstigen. LEON NGëL NAAR PARUS. Naar de Fransche radio meedeelt, meldt het Fransche ministerie van binnenland- sche zaken, dat de algemeen gevolmachtig de voor de betrekkinggen tusschen de Fransche regeering en de Duitsche bezet tingsautoriteiten in Frankrijk, de ambassa deur, Noël, heden naar Parijs vertrokken is, aldus het D.N.B. Voorts meldt de Fransche radio, dat de zetel van de Fransche regeering en van hét Fransche parlement thans officieel en voor- loopig naar Vichy is verplaatst. De Valera's houding blijft een probleem. De „Daily Mail" meldt uit Dublin, dat de verdediging van Eire zoo sliel mogelijk ver beterd zal worden. De „News Chronicle" schrijft: Het geldt in Londen als zeker, dat de regeering De Valera wel besloten is de neutraliteit le handhaven, maar dat zij geen Britsche troepen hij wijze van beschermingsmaatregel in Eire wil toe laten. Er zijn sinds eenigen tijd onderhan delingen tusschen Londen en Dublin gevoerd De Valera houdt echter aan zijn meening vast, dat Eire en Ulster vercenigd moeten worden en dat het vereenigde Ierland neu traal moet blijven. De Britsche regeering koestert niet het. voornemen een inval in Ierland te doen. Zij treft uitsluitend voorbe reidingen teneinde zoo snel mogelijk gevolg le leunen geven aan een S.O.S. oproep van Dublin, Zij hoopt echter nog steeds, dat het Iersche volk het gevaar zal inzien. Geen werkelijke verliezen aan den Italiaanschen tegenstander toegebracht. Het avondcommunique van dc Britsche ad miraliteit luidt volgens „Reuter": De ont moeting tusschen de Britsche en de Itali aansche vloot in de Middellandsche zee kan als een zeer teleurstellende handeling be schouwd worden. Deze teleurstelling moet in het feit gezocht worden, dat. de Britsche vloot den vijand geen werkelijke verliezen heeft kunnen toebrengen. De Italiaansche vloot werd door onze oorlogsschepen achter volgd. Ongelukkigerwijze konden wij geen der schepen torpedeeren. Scheepsbewegingen bij Gibraltar In Gibraltar zijn gisteravond een groot En gelsch hospitaalschip cn een duikboot bin nen geloopen, die naar alle waarschijnlijk heid, van een lange reis terugkeerden, alcïus het D.N.B. Tegelijkertijd meldt de Londensche corres pondent van „Svenska Dagbladet", dat de Engelsche rechtbanken steeds strengere straffen toepassen op personen, die verdacht worden van onwettige handelingen. Een pleegzuster te Bristol is veroordeeld tot vijf jaar tuchthuis, omdat zij op een briefkaart zou hebben aanbevolen naar de Duitsche ra dio te luisteren. Een witkiel had dezelfde straf gekregen voor hetzelfde vergrijp. Een huishoudster werd veroordeeld tot 2 jaar tuchthuis, omdat zij een kaart bezat, die den vijand van nut had kunnen zijn. Een zakenman te Nottingham werd ver oordeeld tot 14 dagen tuchthuis en 50 pond boete, omdat hij gezpgd zou hebben te ho pen op Hitiers overwinning. 4 In het koolland van den nieuwen weg Amsterdam—Den Haag. De strook tusschen da twee autobanen is in vruchtbaren grond omgetooverd en benadert het summum van intensieve bo demproductie, De noodwinkels te Rhenen blijken goede diensten te bewijzen en aan hun bedoeling te beantwoorden

Schager Courant | 1940 | | pagina 5