VOOR DE VROUW „Wie goed doet, >ed ontmoet" EENVOUDIGE HANDWERKEN VAN STOFRESTEN VARIA De Oostmark betuigt zijn dank... met daden Eenige vreemde vleeschsoorten OPVOUWBAAR BAKJE nen zou geven. Frobenius vond in de mijnen van Zimbabwe, in Afrika, een stalen schaar, die ruim 7000 jaar oud is. Eveneens volko men roestvrij. En niemand weet, hoe de sme den van de oudheid dat voor elkaar kregen! Maar dat is nog niet alles: in een oude Mexicaansche nederzetting bij Teotihuakan stootte men op geweldige stecnen kruiken van drie meter hoogte. Men meende, dat ze van aarde gemaakt waren. De kleur was grijs, het materiaal was zoo hard als ijzer, maar liet gewicht was minder dan dat van aluminium. Met al onze kennis over de atoomsamenstelling van metalen en andere stoffen, hebben wij toch geen flauw idee, welk materiaal de Mexicanen hier hebben verwerkt. Reeds veertig jaar geleden werd er in Amerika een prijs van 50.000 dollar uitge loofd voor diengenc, die het raadsel van cle samenstelling van dit metaal kon oplossen. Maar niemand heeft de 50.000 dollar kunnen verdienen. En tegenwoordig zou men zoon stof juist noodig hebben b.v. voor de_ vlieg tuigbouw d.w.z. een stof, die taai is als ijzer, en goedkoop en lichter dan aluminium of kunsthars. Zelfs het materiaal van de Romeinsche pottenbakkers was ons tot 1914 onbekend. Men heeft zich dikwijls afgevraagd, door welke samenstelling deze potten zoo duur zaam waren. Iemand uit de Pfalz heeft het raadsel opgelost; liet kon echter eerst na de oorlog in practijk worden gebracht. Ove rigens weet men nie tprecies of de Romeinen deze samenstelling van elders hebben over genomen, of dat zij de uitvinding zelf heb ben gedaan. Evenzoo is het met liet buigzame glas. Men zegt, dat de 'Phoenicieërs dit hebben uit ge vonden. Maar men weet niet, wanneer voor het eerst het. onbreekbare glas ontdekt werd, dat na een stoot met een hamer weer in de vorm kan worden geklopt. Nero was er ver bluft over, een. latere fabrikant werd ter be scherming van de Romeinsche glasindustrie vermoord. Maar ook de Arabieren en de Egvptenaren wisten iets van dit glas af. Nog in 1610 zond een Pers aan een Spanjaard zes vazen van zulk glas vervaardigd des tijds een Europeesche sensatie. Niet anders gaat het met de electriciteit: Er wordt beweerd, dat men in Babyion en Egypte een zeer practisch batterij-principe heeft gekend om stroom op te wekken De Leydsche flesch z»u voor de Egyptenaren geen verrassing geweest zijn. Automaten, automatische voertuigen werden door ons later ontdekt, en weliswaar onder gunstiger principes. Maar het geval met het ijzer, dat niet roest, en met de aarde, harder dan ijzer en lichter dan aluminium, dat is duister en raadselachtig gebleven. Dat. hebben wij he den te dage de menschcn uit de oudheid niet kunnen nadoen. Wonderlijke testamenten In 1745 liet een herbergier te Bishopsgate in Londen een merkwaardig testament na. Hij vermaakte n.1. zijn erfgenamen de tot dusver door hem gedreven herberg onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat. noch het huis, noch de herberg, noch de glazen ooit mochten worden schoon gemaakt, wilden zij en hun nakomelingen niet voor altijd het recht op de erfenis verliezen. Geen bezem, geen stofdoek, geen poetslap mocht ooit een voorwerp in deze ruimten aanraken. Boven dien verbood het testament, dat men een klant ooit meer dan een ounce (ongeveer 30 gram) vloeistof tegelijk mag schenken, onverschillig of het brandewijn of bier is. Nog veel wonderlijker dan dit testament was echter het gedrag van de erfgenamen en van het publiek. De erfgenamen kwa men nauwkeurig de bepalingen van den overledene na, en het publiek werd het lo kaal, waarin zich stof en afval tot ware ber gen ophoopten, niet ontrouw, maar ging er in grooten getale uit nieuwsgierigheid heen, en dronk zelfs vergenoegd zijn glaasje, hoe wel sedert de dood van den erflater geen' glas meer werd schoongemaakt. De bepalingen van den erflater brachten den erfgenamen groote rijkdom. De herberg bestond tot het eind der zeventiger jaren van de negentiende eeuw en gold als een bezienswaardigheid. De rommel, die zich daarin in bijna anderhalve eeuw had opge hoopt., overtrof ieder voorstellingsvermogen1, toen het gebouw eindelijk in 1877 wegens bouwvalligheid werd. gesloopt. Een koopman in Toulouse, die gedurende zijn leven een zonderling geweest was, riep voor zijn dood acht der beroemdste notaris sen van de stad bi] elkaar en verklaarde hun dat hij zijn neef tot universeel erfgenaam benoemde. Hij wenschte echter, dat zijn tes tament slechts uit een paar woorden zou bestaan. De notarissen verklaarden, dat dit onuit voerbaar was, daar juist in. dergelijke aan gelegenheden de formaliteiten streng in acht moeten worden genomen. „Ik zal U bewij zen, dat U er niets van begrijpt en dat men wel met een woord kan zeggen, wat noodig is", zei de stervende. Hij liet zijn neef ko men, en gaf hem een zak, die naast zijn bed stond en al zijn verbintenissen, aanspraken en contracten bevatte met de woorden: „Voor jou!" „Dit is mijn testament", vervolgde hij tot de verblufte notarissen, „en het is zeker even plechtig als geldig, daar U allen er ge tuigen van bent!" De zuilen van Delhi Wij zijn trots op onze kennis en stellen ons met leedvermaak voor, hoe verwonderd iemand uit de vorige eeuw zou zijn, als hij op aarde moest terugkeeren en onze vooruit gang moest bewonderen. Daarbij vergeten we echter, dat de menschen, die 3000 en meer ja ren geleden leefden, ons niet minder groote raadselen en wonderen nalieten. Laten we maar eens beginnen met de ge heimzinnige Zuilen van Delhi. Ze staan ei genlijk niet in Delhi, maar eenige kilome ters buiten de stad, ze zijn 60 meter hoog en zitten 11.40 meter in de aarde. Maar het won derlijkste is, dat ze na zooveel eeuwen nog geen enkel roestplekje vertoonen. Om dit raadsel op te lossen, heeft men be weerd, dat het vast meteoorijzer was. Maar als het werkelijk'meteoorijzer zou zijn hoe zijn dan de menschen destijds in de mogelijk heid geweest, om dit ijzer te bewerpen? Des tijds waren er geen hoogovens, geen Besse- mer peer, geen stalen walsen. Maar niet alleen de Indiërs kenden het an ti-roest recept. De Romeinen kenden een mengsel van teer en leem, dat de kettingen voor de eerste hangbrug ter wereld roestvrij maakte. Maar ook de Vikkingers bedienden zich van roestvrij materiaal. In de wrakken van de oude Vikingschepen, waarmee dezen al lang voor Columbus naar Groenland en Amerika gingen, heeft men spijkers gevon den, die niet de minste schade hebben on dervonden van roest. Deze Vikingers moeten dus flinke menschen zijn geweest, die al vele jaren vóór ons een procédé kenden, waarvoor d,e staalindustrie van tegenwoordig millioe- Vooral bij waschbare stoffen mogen de steken bij het stoppen niet te vast worden aangetrokken, doch aan begin en einde moet een kleine lus gemaakt worden, zoo dat de draad bij het wasschen iets kan kruipen. Mazen is de minst zichtbare wijze van repareeren vóór hand- en machinaal gebreide weefsels. De steken worden zoo danig lós gemaakt, dat een gelijk vierkant of een rechthoek ontstaat, terwijl men aan de zijkanten eenige steken onbewerkt houdt, die later omgeslagen en vastgehecht kunnen worden. Men rijgt onder het werk een lapje zeildoek, dat minstens 2 a 3 c.m. grooter is dan het te verstellen gat; men voorkomt hierdoor, dat het werk ingetrok ken wordt. Met garen, dat eenigszins ste vig moet zijn, worden draden gespannen in de lengte richting der steken, waarna de breisteken om deze draden worden nage werkt. Een eenvoudige wijze van repareeren, dat veel overeenkomt heeft met mazen, geeft bijgaande schets te zien. In dit geval komt de spanning met rechte draden over de breedt van het gat. De werkproef geeft dui dèlijk te zien op welke .wijze de steken ge werkt en met de kantsteken verbonden, moeten worden. LEVENSVREUGDE De Australische kangeroe heeft vleesch, dat heerlijk van smaak is, maar er zit bijna geen vet aan. Eenige jaren werden een aan tal kangeroes geïmporteerd en opgediend in eenige bekende restaurants. Men zegt, dat er heerlijke soep van te maken is, die volgens Australiërs alleen wordt overtroffen door soep van een kangeroestaart. De tong van de Afrikaansche buffel is lek kerder dan de beste ossetong; en het vet van een nijlpaard is voor het hakken van cakes beter dan boter. In sommige deelen van Afrika is dit vet duurder dan versche boter. Om iets dichter bij huis te blijven, het vleesch van een gewone egel is goed voed sel, maar dan moet men wachten tot de herfst, wanneer bet-beestje vet is. In de len te is 't mager en smakeloos. Sommige egels hebben wit vet, andere geel, maar beide soorten schijnen even goed te zijn. De laatste tijd zijn veel edelherten gedood, maar hun vleesch is niet erg populair; vleesch van edelherten moet nl. eerst eeni- gen tijd hangen, voor het gekookt kan wor den. Plet vleesch van een reebok daarente gen is heerlijk. Er zijn maar weinig gerech ten, die lekkerder zijn dan goed toebereid hertevleesch. WAT MENIGEEN NIET WEET. Hans Bock te Philadelphia splitst voor zijn brood geen haren, maar draden uit een spinneweb, deze worden gebruikt voor vi zieren van geweren en sommige instrumen ten. 8% van alle blanken hebben oogen, die niet met elkaar overeenkomen, wat de kleur betreft. In de bergen van Texas ligt het, stadje Ban dera, waarvan een 5de der bevolking aan elke hand zes vingers heeft. Maar dat is ove rigens niet een zeldzaamheid. Van de 400.000 menschen heeft er gewoonlijk een zes of ze ven vingers. Op weinig kostbare wijze kan men van effen en bedrukt katoen een ontbijtlaken. vervaardigen, dat zeer origineel werkt. Oo1 linnen leent zich uitstekend voor dit doel, doch is wat duurder in aanschaffing. Gekleurde lappen, onverschillig of ze ef fen dan wel met moesjes, bloemetjes, ruit jes, sterretjes of wat ook bedrukt zijn, worden als hulptroepen aangerukt, en in eenvoudige motieven op het effen materi aal gewerkt. Men heeft twee patroontjes te teekenen b.v. een, die een gestagleerde hulp aangeeft en een ander met vijf schulpjes langs den buitenkant. Deze wor den van stof nageknipt en met een zeer kleine omslagje opgeregen, daarna dicht langs de vouw met de machine opgestikt of door middel van festonsteekjes beves tigd. Afwerken met rand in afstekende kleur. De steeltjes kunnen evenals de hartjes van effen materiaal zijn of wel in platte steek worden gewerkt b.v. met coton perlé. Voor den tuinmeubels hebben we 's zo mers practische kussens noodig met los overtrek, dat gemaakt kan worden van rood, geel of groen katoen of linnen in frissche kleuren. Om eenige onderbreking te geven b.v op rood 'n geel hart gewerkt met roode festom steken langs den omtrek en roode bloemen van coton perlé of groote dubbele kruis jes (ltoninginne steek). Een kussen als boven omschreven geeft de schets weer. Ten slotte vestigen wij de aandacht op de theemuts, waarvan het overtrek zoowel van resten zijde als van katoen of van ga lon in verschillende kleuren kan worden uitgevoerd. Onderaan vindt men het knip- overzicht in c.m. aangegeven. Indien men restantjes galon wenscht te verwerken ook lint kan overhands aan elkander wor den gezet dan heeft men een lengte van 85 c.m. en een breedte van 11 c.m. noodig. De buitenkant moet overeenstemmen met dien van het knippatroon, terwijl naar binnen toe drie uitnaden worden gestikt. Op het effen middenveldje wordt met be hulp van het kruissteekpatroon het motief gewerkt, dat aan het geheel zoo'n apart effect verleent. Men kan de kruisjes op de. eenvoudigste wijze over stramien werken, vaarvan de draden later worden uitge haald. Beide kanten worden op de zelfde wijze gemerkt, daarna verbonden en op zij met een koord afgewerkt. Als aanvatter zijn drie lussen van het koord gemaakt. Onderkant met zoom afwerken. In den vorigen wereldoorlog braken er na de eerste oorlogsjaren clonkero dagen aan voor DuitschJand en zijn bondgenoot, de Oostenrijksch-I-longaarsche monarchie. De blokkade der burgerbevolking was een nieuw wapen, toen door Groot-Briltannie voor het eerst op zulk een schaal en syste matisch toegepast, een wapen, waartegen de „Ccntralen" toendertijd nog niet voldoende opgewassen waren en dat nameloos leed over de burgerbevolking en dan vooral over de ouden van dagen en de kinderen gebracht had. Volstrekt onvoldoende voeding, regel rechte honger, ondermijnden de groeikracht van de jeugd, die toch eens geroepen zou zijn weer op te bouwen wat de oudere ge slachten hadden vernietigd. De devaluatie met alle sociale gevolgen van dien leidde bovendien tot een geestelijke ondervoeding een volstrekt gebrek aan .levensvreugde en levensuitzicht, dat gevaarlijk was, daar het de poorten opende voor tal van de levens krachten van het volk ondermijnende dege- neratie-verschijnselen. Vooral de Oostenrijk- sche en de Ilongaarsobe jeugd heeft zwaar geleden in die dagen. Nederland heeft zich toen die ellende aan getrokken. Duizenden Oostenrijksche kinde ren kwamen naar Nederland, om hier in het land kracht op te doen naar lichaam en geest.. Duizenden Nederlandsche gezinnen hebben deze kinderen als hun eigen kroost aangenomen en hun een vacantie vol vreug- de geschonken en, wat kostbaarder wasj weer vertrouwen in het leven en in de men schen. De rollen zijn omgekeerd. De economische en vooral de buitcnlandsche politiek van het Derde Rijk heeft weten te voorkomen, dat opnieuw voedselgebrek en geestelijke ellen de. de ondergang van het ongeslagen leger en van bet volk zouden meebrengen. Ne derland daarentegen is zwaar getroffen; tal loos zijn de velen, die dakloos zijn, talloos ook de kinderen die uit de dagen van den oorlog een zenuwschok hebben overgehou den, die schade doet aan hun opvoeding en die alleen door volstrekte vacantie in een nieuwe omgeving vol afleiding overwonnen kan worden. De, bevolking van Opper-Oostenrijk heeft de oude banden met Nederland niet verge ten er zijn trouwens vele hechte vriend schapsbanden in de dagen na den wereld oorlog gesmeed. 6000 Nederlandsche kinde ren, wier ouders onvermogend zijn en die schade leden aan lichaam en ziel, tenge volge van de oorlogsdagen, kunnen een volle maand doorbrengen in den onvolpre zen Salzkammergut, als graag gezien gas ten van Opper-Oostenrijk. Wat dit beteeke- nen moet voor de bleekneusjes uit onze ste den kan men zich voorstellen; hoeveel ouders, die zelf nooit buiten hun onmiddel lijke omgeving zijn geweest, zullen hun lcfoost niet benijden? Het zal niet altijd ge makkelijk vallen voor een volle maand af stand te doen van de peuters maar als zij blozend terugkomen, boordevol verhalen over. al het nieuwe, wat zij gezien hebben en wat voor hun blikverruinring van zeer groote waarde zal blijken te- zijn, zullen de ouders zich ruimschoots schadeloos gesteld voelen. Wie meent dat zijn kinderen- aan spraak kunnen maken op een zonnige va cantie in de Oostenrijksche bergen, kan zich burgemeester van de plaats zijner inwoning. De selectie zal zoo ruim mogelijk zijn. Wij hopen van harte, dat velen in de ge legenheid zullen zijn van deze vacantie te genieten. Niet alleen ter wille van de kin deren zelf, ook terwille van ons volk, dat de volle krachten van een gezonde-en levens blije jeugd noodig zal hebben om aan het herstel en de nieuwe toekomst te bouwen. Het leven staat niet stil, ook niet dat dei- volken. Wat een uitzichtloos einde scheen, zal later blijken een nieuw beginpunt te zijn geweest. Wij moeten met een sterke jeugd de toekomst tegemoet gaan. De hand, die Opper-Oostenrijk thans aan ons toesteekt, kunnen wij rustig aanvatten het is geen liefdadigheid, die hier geboden wordt, evenmin als het liefdadigheid was, toen het Nederlandsche volk zijn huizen en harten opende. Door de hardheid dezer we reld, door ellende, leelijlcheid en oorlogsge weld loopen toch steeds, onverwoestbaar, gouden draden van menschcnliefde van hart tot hart. Laat ons eraan medewerken, deze draden opnieuw tot een netwerk tus- schen de volkeren te maken. Buiten het groote aantal inhcemsche vleesch- en wildsporten is er nog een groot aantal buitenlandsche, die wij niet of nau welijks kennen. Zoo zal menigeen verbaasd zijn te hooren, dat liet vleesch van de opos sum niet alleen goed eetbaar, maar oolc heel smakelijk is. Niet de dichtbehaardc Austra lische opossum, maar de Amerikaansche soort. Deze is geen mooi exemplaar om te zien, hij ziet eruit als een groote rat; maal ais hij levend wordt gevangen en daarna nog eenigen tijd gevoed met aardappels, is het vleesch heerlijk, de smaak lijkt op die van gebraden speenvarken. Het is het lieve lingsgerecht van den Amcrikaanséhen neger. Het opvouwbare bakje, dat onze schets aangeeft is zeer practisch b.v. om photo's, ansichten enz. in te bewaren en het is han dig om er enkele te hebben, vooral ook als men de vacantie elders doorbrengt en allerlei kleinigheden op moet bergen. Men overtrekt karton met gebloemde katoen, zoowel deksel als bodem en zijkanten en kan de grootte naar willekeur nemen. Het eerst wordt den bodem overtrokken, waar toe men twee vierkante stukken katoen knipt, die aan alle zijden 1 c.m. breeder zijn. Drie kanten worden gestikt, daarna schuift men het karton er in en naait den vierde kant dicht. De vier zijwanden wor den op dezelfde wijze overtrokken even als den deksel. Eventueel kan men aparte hoekjes van dubbele stof aan de vier hoe ken aanbrengen, noodig is het niet. Tenslotte worden zijkanten en bodem verbonden met overhandsche steekjes als mede den deksel en maakt men gaatjes in de zijkanten, waardoor het koord gehaald moet worden,, dat het geheel bijeen moet houden. STOPPEN VAN BREIWERK.

Schager Courant | 1940 | | pagina 8