NATIONALE ACTIE Engeland den aanval Betaling leveranties of verrichtingen In zee verdronken DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER voor economische samenwerking wacht op Standrecht in Engeland? voor de Duitsche weermacht Bomaanvallen op Gibraltar Een geestelijke tegen valschermjagers Gevaar voor inflatie in Zweden Geen Fransche en Engelsche films Engelsche bommen bij een lazaret handel, directeuren van scheepvaartmaat schappijen ml groote landbouwbedrijven. bevorderen heeft zich, na overleg met den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, dr. H. M. Hirschfeld, dezer da gen een nationaal comité voor economische samenwerking gevormd, onder voorzitter schap van dr. F. H. Fentener van Vlissin- gen. Het comité bestaat uit groot-industrieelen, bankiers, voorzitters van Kamers van Koop Deze zal geschieden zoodra de Fhürer het bevel geeft Van Duitsche militaire zijde wordt er op gewezen, dat het thans uitgesloten is, dat Groot- Brittannië nog het initiatief neemt. „ENGELAND KAN NIET ANDERS DA NAFWACHfrEN". Berlijn, 15 Juli (D.N.B.) De Berliner Boersenzeitung heeft van militaire zijde over de miltaire en economische positie van En geland het volgende ontvangen: Engeland leeft in afwachting van den Duitschen aanval. Wanneer deze aanval zal komen, hangt alleen van de beslissing van den Fuehrer af. Het beleid van dezen oorlog is totdus ver daardoor gekenmerkt, dat het initiatief in Duitsche handen was. Nieuw bij den tegenwoordigen toe stand is echter het volgende: Ter wijl het tot aan het begin van het groote offensief in het Westen moge lijk was, dat onze- tegenstanders het initiatief genomen hadden, schijnt een dergelijke poging van En geland thans theoretisch en practisch uitgesloten. Engeland heeft ditmaal geen andere keus dan te wachten tot den beslissenden strijd begint. Daarbij koftit nog dat zijn militaire en .eco nomische positie van dag tot dag slechter wordt. De Duitsche aanvalsbases van Noor tot aan den Atlantischen Oceaan wor den met de grondigheid en systematiek, die de Duitsche militaire leiding kenmerken, uit gebreid en versterkt. De Duitsche troepen van alle wapensoorten, hebben een strijd den rug vol van ongehoorde succes Zij hebben in drie geweldige veldtoch ten de wereld verbaasd doen staan en het onmogelijk schijnende, mogelijk gemaakt. De Engelsche vloot kon niet beletten, dat zij de Noorsche kust bezetten. De sterktste verdedigingswerken en de vereende krach ten van de legers der westelijke mogendhe den, vereend met België en Nederland kon- Kath. Werkgeversvereniging, het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers iri Nederland, den Kon. Ned. Middenstandsbond, den Ned. R.K. Middenstandsbond, den Christelijken Middenstandsbond, het Kon. Ned. Landbouw Comité, den Kath. Ned. Boeren- en Tuinders bond, den Chr. Boeren- en Tuindersbond, in Nederland, de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, vele Kamers van Koophandel, onder welke die van Amsterdam, Rotter dam, 's Gravenbage en Utrecht en de Am- sterdamsche Bankiersvereeniging. den een ongelooflijken snellen Duitschen opmarsch niet ophouden, De Duitsche troe pen van alle wapensoorten hebben in deze gevechten ervaringen opgedaan, die hun aanvalskracht nog verder versterken moet. Zij hebben deze in d weken van rust na den wapenstilstand goed benut en benutten ze dagelijks om nog betere prestaties te kun nen volbrengen. Wanneer het bevel tot den aanval op Engeland gegeven wordt, zal het lot van Engeland bezegeld zijn. Enge land wacht op den Duitschen aan val en moet werkloos toezien, hoe zijn economische positie van dag tot dag slechter wordt. De nachtelijke vluchten boven Duitsch- land van Engelsche vliegtuigen kunnen geen belangrijke schade aanrichten, ook al ver oorzaken zij nu en dan een stoornis. Het Duitsche luchtwapen heeft tot nu toe nog geen grooten aanval op Engeland onderno men. Het heeft echter door dagelijksche vluchten belangrijke militaire doelen in En geland en Schotland met goed succes aange vallen. Het Duitsche luchtwapen heeft zich in het gehcele verloop van den oorlog, wan neer het tegenover het Engelsche luchtwa pen kwam, supepieur getoond. Dit en de niet mis te verstane superioriteit naar getal van het Duitsche luchtwapen bewijzen de zinne loosheid van de Engelsche verwachtingen op een su.ccesvollen tegenstand. De laatste gebeurtenissen hebben bewezen, dat van een heerschappij van de- Engelsche vloot in de Middellandsche Zee geen sprake meer kan zijn. In de Middellandsche Zee kan men hetzelfde zien als tijdens den oorlog in Noorwegen, n.1. dat Engelsche vloot niet opgewassen is tegen de strijdmacht van een sterk vijandelijk luchtwapen. Engeland wacht op den aanval. Uit alle uitlatingen blijkt, dat de stemming van het Engelsche volk steeds zenuwachtiger wordt en dat de leiding haar innerlijke onzekerheid door middel van dictoriale maatregelen probeert te verbergen. Desondanks schijnt de Engel sche regeering besloten te zijn den oorlog verder te voeren en op zinnelooze wijze het leven van honderdduizenden, ja zelfs van millioenen menschen in Groot-Brit tanniö op het spel te zetten. Zij zal de verantwoording voor de geschiedenis hiervoor hebben te dragen. Wetsontwerp wordt voorgesteld. De Londensche correspondent van de Goe- teborgs Posten meldt, dat deze week in het Engelsche parlement een wetsontwerp tot af- 'kondiging van het standrecht zal worden in gediend. Burgers, die de oorlogvoering sa- boleeren, zouden volgens dit standrecht ver oordeeld worden. OVERS-TROOMINGEN IN TURKIJE. Door geweldige zware regens is het plaats je Giukurkovu in Turkije overstroomd; Twintig huizen stortten in. tien personen werden gedood, achttien gewond. Aanpakken. De Opbouwdienst is Maandag zijn arbeid begonnen. Werkers komen zich melden bij een wijkleider op den Coolsingel te Rotterdam HEN WACHTTE MET INDIENING VAN NOTA TOT DESBETREFFEN DE ORDER VERSCHIJNT. GELDT OOK VOOR VERGOE DING VAN KWARTIERVER. SCHAFFÜJG. 's-Gravenhage, 15 Juli Van de zijde van den Duïitschen militairen bevelhebber in Ne derland wordt het volgende medegedeeld: Met betrekking tot de betaling van leveranties aan de Duitsche weer macht, evenals voor de vergoedin gen wegens verrichte werkzaamhe den ten behoeve van de Duitsche weermacht zal binnenkort een ver ordening verschijnen, die de aanbie ding en wijze van betaling der no ta's ten deze regelt. Het gaat hierbij om die leveranties of verrichtingen, welke door de Duitsche weermacht van de Nederlandsche bevolking werden gevorderd en waarvoor er- kenningsbewijzen zijn afgegeven, zonder dat tot nu toe betaling ge schiedde. In bijzondere gevallen kan betaling ook plaats hebben, wanneer verrichtings- of le- verantie-erkenningsbewijzen niet door de Duitsche weermacht zijn afgegeven, doch de verrichting of leverantie aan de Duitsche weermacht op aannemelijke wijze kan wor; den aangetoond. Tot nu toe zijn dikwijls verzoeken om beta ling van leveranties of veurichtingen ten behoeve van de Duitsche weef macht bij het bureau van del* militairen bevelhebber in Nederland (chef-intendant} ingediend, ten dcele onder toevoeging van bet bewijsmate riaal. De bevolking wordt bij dezen uitgenoo- digd, zulke verzoeken en toevoegingen ach terwege te laten en de desbetreffende ver ordening af te wachten. Ontijdige verzoe ken leiden slechts tot vertraging van de afdoening, daar zij niet op de juiste plaats zijn ingediend en naar de afzenders moeten worden teruggezonden. Daardoor worden de aanbieders verhinderd, hun nota's na de verschijning der verordening rechtstreeks binnen de gestelde termijnen te bestemder plaatse in te dienen. Bovendien kunnen de bewijstukken verloren gaan. Rekeningen voor levering van waren aan dienstvakken of troepen van de Duitsche weermacht behooren evenzoo niet aan het bureau van den militairen bevelhebber in Nederland of aan dat van den chef-inten dant worden ingediend, doch adn de weer- machts'dienstvakken of troepen, die de op drachten hebben gegeven of nog zullen ge ven. Deze hebben zelve voor de betaling te zorgen. Rekeningen, binnengekomen bij den mili tairen bevelhebber (chef-intendant) voor op drachten, welke niet door den staf van den militairen bevelhebber of van den chef intendant zijn verleend, worden voorzoo- veel mogelijk aan de inzenders terugge stuurd. Ook ten opzichte van de vergoedin gen voor kwartierverschaffing, welke voor personen, behoorende tot de Duitsche weer macht bij particulieren of in hotels en pen sions zijn geschied, zal binnenkort een ver ordening verschijnen. Deze verordening dient eveneens te worden afgewacht. Zondag hebben wederom onbekende vlieg tuigen over Gibraltar gevlogen, en wel tot vijfmaal toe. Volgens een ooggetuige verslag in de „Informaciones" lieten de vliegtuigen talrijke hommen boven haven en vesting val len. Afweergeschut op het land en op de Engelsche oorlogsschepen kwam in actie. Onder de bevolking heerschte groote zenuw achtigheid. De vicaris van Witcham, Gibbon, geeft volgens de „Star", in het kerkelijk gemeen teblad aanwijzingen voor den strijd tegen valschermjagers. Wie geen pistool heeft, schrijft hij, moet het eerste het beste voorwerp gebruiken. IR bijvoorbeeld zpt lederen avond een mest vork in de gang klaar. Alleen de aanwezig heid hiervan geeft mij moed. Wanneer de nazi'se komen, telefoneer ik eerst de poli tie, dan neemt ik zoo mogelijk mijn mest vork en steek deze diep in iets, dat geen aar de is. Een half pond boter per week per persoon is het rantsoen, dat door de hnidige distributierege ling wordt toegewezen. De weegschaal overtuigt de zorgzame huisvrouw van „het volle gewicht'- van dezen nieuwen maatregel. Drie personen op Ameland door den sterken stroom meegesleurd, Bij het baden in zee zijn gisteren to Nes op Ameland drie personen ver dronken. De slachtoffers zijn het echtpaar Bijlsma uit Steenwijk en me]. Jo. Bakker uit Maassluis. Zij \yaren bij Oostenwind, welke een ster ken stroom veroorzaakt, te ver in zee gegaan. Indexcijfer levenskosten en loon index. De „Berl. Börs. Zt." verneemt d.d. 13 dezer uit Stockholm, dat liet Zweedsche indexcij fer van de levenskosten in het tweede kwar taal van 1940 met 5 punten, tot 124 is ge stegen (1935 is 100). Dientengevolge moeten volgens de bestaan de afspraken de duurtebijslagen der ambte naren van 12 ott 15 en eveneens de loo- nen der werklieden worden verhoogd. De verhooging der uitgaven dientengevol ge eisc-ht van 1 Augustus af voor de ambte naren 1 tot 1.5 en voor de werklieden 3 rnil- lioen kronen per maand. Zoowel de vertegenwoordiger van de Rijks bank alsook de voornaamste Zweedsche economen veroordeelden reeds sedert maan den het koppelen van den loonindex aan dien van de levenskosten, daar zij van mee ning zijn, dat de buitengewone uitgaven, gevolg van den oorlog, koopkrachtverlaging op breeden grondslag eischen, wil het ge vaar voor inflatie worden vermeden. Regeling als in Duitschland. Naar de Haagsche corr. van de Tel. uit bioscoopkringen verneemt, wordt weldra 'n nieuwe regeling verwacht betreffende de vertooning van buitenlandsche films in Ne derlandsche bioscooptheaters. Het zou in de bedoeling liggen om binnenkort geen Engel sche en Fransche films meer in de theaters te laten draaien, doch zich in hoofdzaak te beperken tot Amerikaansche en Duitsche films en wat deze eerste betreft hoofdzakelijk die, welke ook in de Duitsche theaters ver toond worden. Op de nieuwe programma's, welke van Vrijdag af in de Haagsche thea ters vertoond zullen worden, staan nog ver schillende Engelsche en Fransche films en hiervoor zou nog toestemming verleend zijn om die in het nieuwe programma op te ne men. In den nacht van 11 op 12 Juli hebben Engelsche vliegers een aanval gedaan op Straatsburg, waarbij- zij veertig brandbom men op een buitenwijk wierpen. De bom men kwamen op 80 meter van een veldlaza ret terecht. Bij bewolkten hemel vlogen de Engelschen slechts op geringe hoogte, zoo dat zij het groote roode kruis op het dak zon der twijfel hebben moeten zien. De bommen troffen geen militair doel en richtten slechts geringe materieele schade aan. Eaan. Schagen, Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 224A DINSDAG 16 JULI 1940. 84e Jaargang. No. 11239, Uitgövw- dW N.V. Uitg.-Mij*. „HolftHKfc Noorderkwartier" Het comité zal in samenwerking met de reeds bestaande organisaties van het bedrijfs leven trachten: 1. Een doeltreffende coördinatie tusschen alle bedrijfstakken en ge ledingen van ons bedrijfsleven zoo als handel, nijverheid, scheepvaart, landbouw enz. tot stand te bren gen; 2. Het contact met de autoriteiten te bevorderen en te vergemakkelij ken; 3. Aan de aanpassing, die op econo misch gebied thans noodig is, prakti sche leiding te geven. Dr. F. H. FENTENER VAN VLISSINGEN. Teneinde hier te lande de thans zoo noodi- ge samenwerking op economisch gebied te Reeds aanstonds werd toezegging tot. me dewerking verkregen vanden Nijverheids- raad, den Middenstandsraad, den Onderne- mersraad voor Ned. Indië, het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, de Algemeene

Schager Courant | 1940 | | pagina 1