TARZAN en de vuren van Tohr Heel Engeland één vesting Japansche commissies naar Ned. Indië Groote Clown? De Britsche vloot wordt opgejaagd Venezuela uit den Volkenbond Beperkte activiteit ia de lucht Radioprogramma door Edgar Rice Burroughs Vrees voor het Duitsche offensief drukt op alles zijn stempel! „COLLECTIEVE PANIEK STEMMING". Op grond van berichten van uit Londen Aangekomen diplomaten van neutrale mo gendheden ontwierp de Popoio di Roma gisteren een beeld van de op bet oogenblik in Engeland heerschende toestanden. Geheel Engeland gelijkt heden ten dage op een van alle kanten inge sloten vesting. Zonder een speciale vergunning van de regeering komt niemand uit deze vesting weg. Ie dere verbinding met het Europee- sche vasteland is verbroken. Over dc in Engeland heerschende toe stand verneemt het buitenland zoo goed als niets. Dc enkele nog in En geland overgebleven buitenlandsche journalisten zijn aan een strenge censuur onderworpen. De verlam mende vrees, voor het Duitsche of- fensief drukt zijn stempel op het leven in Engeland. Onder de oppervlakte begint onder liet volk een tegen de regeering gerichte stem ming merkbaar te worden. Het vertrouwen in de vcrdcdigingsmaatcgclen der regeering is overal buitengewoon gering. De steden zijn weliswaar vol soldaten, doch slechts een deel daarvan is militair geoefend. Vol gens deskundige ramingen beschikt Enge land over nauwelijks meer dan 10 tot 12 ge heel geoefende divisies. De neutrale waarnemers ramen, aldus het D.N.B., dat 50 pet. van de voor de verdedi ging genomen maatregelen volkomen nutte loos is en in geval van een bezetting zul len leiden tot 'n chaotische verwarring. De communiquó's, die Ier kalmeering van de bevolking uitgegeven worden, bereiken het tegendeel van het gewenschte effect. Zij hebben zelfs een „collectieve paniekstem ming" gewekt, waar de regccring machte- Britsche propaganda weersproken Berichten over verloren Duitsche vliegtuigen rechtgezet. Tegenover beweringen der Engelsche pro paganda, volgens welke de Duitsche verlie zen aan vliegtuigen in den tijd van 23 Juni tot 12 Juli in een verhouding van vijf tot een of zelfs van zes tot een slaan tot de. Engel sche verliezen, constateert de Duitsche pers: In do genoemde tijdruimte verloor volgens de loget'berjc.lilen het Britsche luchtwapen 223 vliegtuigen, terwijl 47 Duitsche toestellen als vermist, of verloren opgegeven werden. Voor economische en handelspro- blemen. Dc Japansche woordvoerder van het. depar tement van buitenlandsche zaken heeft me degedeeld, dat over ongeveer twee weken twee Japansche commissies, naar Neder- landsch Indië zullen vertrekken om onder handelingen te voeren over economische- en handclsproblcmcn. Een der commissies staat onder leiding van den vroegeren ambassa deur in Warschau, Sako. FEUILLETON WAAROM TREUR JE, DOOR A. H KOBER 31. Nauwelijks was Stassy in Ludington aan gekomen en op weg naar de circusstad, of daar kwam hij al op haar toe: het was een gesoigneerde heer van een jaar of veertig, een groote voorname gestalte, elegant maar eenvoudig gekleed. Hij nam zijn hoed af, boog ei stelde zich voor: „Lemaille. Ik ben blij, dat ik eindelijk ken nis met u mag maken, miss Stassy." ,.Ik geloof niet, dat onze vriendschap van langen duur zal zijn." antwoordde Stassy ernstig en kalm. „Ik heb u enkel om dit ren- dez-vous verzocht om u de smaragd terug te geven en u eerlijk te zeggen: u vergist zich, wanneer u meent dat u op die manier om ons niet hooger aan te slaan dan de dames uit het eerste het beste nachtlokaal!" Sir Arthur nam de kostbare steen uit Stas- sy's hand eri liet die in zijn sak glijden. Hij was in het geheel niet ^beleedigd, integendeel, hij glimlachte: ,,Ik ben het heelemaal met u eens, miss i Stassy en ik zou teleurgesteld geweest zrjn 1 wanneer u mijn geschenk had aangenomen. Het zou heelemaal niet gepast hebben bij de voorstelling, die ik mij van uw karakter ge maakt heb en evenmin bij hetgeen ik over u heb hooren zeggen." „U bent dus zoo vrij geweest om naar mij te informeeren?" - ,,Ja zeker, natuurlijk! En wat ik gehoord heb was zonder uitzondering zeer vleiend voor u. het schijnt dat u een ideale vrouw moet zijn, miss Stassy!'' Hij zei dit met een ontwapenende vriendelijkheid. Stassy voelde zich onzeker worden. „Maar in hoeverre kan mijn karakter u interesseeren „In zooverre, als uw karakter van het grootste belang is voor den man, die met u trouwen wil!" lachte Lemaile. Nu schrok Stassy. Geschiedenissen van zonderlinge, halfgare lords schoten haar te De slag in de Middellandsche Zee diep vernederend voor Enge land. Ansaldq, de hoofdredacteur van de „Tele- grafo" levert in zijn blad-commenlaar op de gevolgen van den grootcn zee- en luchtslag dien de Italiaansche strijdkrachten in de Middellandsche Zee hebben gewonnen van de Britsche vloot. De resultaten van dezen slag, aldus Ansaldo, maken aanspraak op ieders belangstelling. Van liet grootste belang is het moreèfe ef fect, omdat de macht, de trots cn dc men taliteit van de Britten diep zijn vernederd, Want voor de Britten was dc Middellandsche Zee steeds een binnenzee, waaraan koloniale volkeren woonden, die met argwaan en mis prijzen werden gade geslagen. Toen Enge land hier binnendrong, vestigde het ook hier zijn politiek en strategisch systeem, dat de „mare nostrum" beschouwde als een zee van Papisten en Barbaren, waai' «Ie bescha ving slechts werd aangetroffen in de clubs van Gibraltar en Malta. Thans worden de groote Britsche vlootccnheden echter geslagen door de schepen en vliegtuigen van liet volk, dat in het hart van de Middel landsche Zee leeft en dat daarvan het hart is. De Britsche vloot wordt thans opgejaagd, naar Gibraltar en Alexandrië. De beteekenis van deze gebeurtenis is meer dan enkel die van een zeeslag, het is de ondergang van een eeuwenoude macht, van vooroordeelen die zich van geslacht op geslacht handhaafden en van de puritcinsche (rots, die een ziekte van hoofd en hart was geworden. De verrassende aanval op Haifa De bijzóndere oorlogscorrespondent van Stefani in het Middellandsche zeegebied meldt over den aanval van het Italiaansche luchtwapen op Haifa o.a.: De aanval van het Italiaansche luchtwa pen werd ondernomen door 10 vliegtuigen, die van de Italiaansche bases in dc Egcischc Zee waren opgestegen. Onmiddellijk nadat zij de Italianen ontdekt hadden, openden de Engelschcn met hun afweergeschut het vuur. Langs de geheele kust cn op den berg Car- mel, ten zuiden van Haifa, werd geschoten. Zonder zich hieraan te storen, wierpen de Italianen hun bommen en slaagden er in treffers te inaken op alle doelen, die zij op liet oog hadden. Op het vliegveld van Haifa stegen Engelsche vliegtuigen op om met dc Italianen het gevecht aan te hinden. Het was echter te laat. De Italiaansche vliegtuigen hadden hun werk al verricht en waren al op den terugweg vóór de Engelschcn zelfs maar waren verschenen. Onderweg konden de Italiaansche vliegers vaststellen, dat de brand in de petroleumtanks cn opslagplaat sen een geweldigen omvang had aangeno men. Tot bet succes heeft in hooge mate bet feit bijgedragen, dat de Britsche admiraliteit volkomen verrast was. Zij had in de mee ning verkeerd, dat de afstand tusschen Haifa cn de Italiaansche bases, op vele bonderden kilometers westelijker gelegen, le groot was om een Italiaanschen aanval tc hoeven vree zen. De Italiaansche vliegers hadden vijf uur lang boven zee gevlogen voor zij tot don aan val konden overgaan, en zij hebben daarmede bewezen, dat de Middellandsche Zee voor liet Italiaansche luchtwapen een groot meer is geworden, waarboven zij zich vrij kunnen bewegen en waar zij elke basis van den vij and kunnen bereiken. Dc minister van buitenlandsche zaken van Venezuela heeft lot den secretaris-generaal van den Volkenbond een schrijven gericht, waarin gewezen wordt op 't afloopen van den termijn van twee jaar voor het verla ten van den Bond. Venezuela heeft op 11 Juli 1938 zijn uittreden aangekondigd. Na een laatste betaling van 55.000 Zwitsersche franken is de uittreding geldig. Duitsch legerbericht Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Het optreden van liet luchtwapen was ten gevolge van cle slechte weersomstandigheden slechts beperkt. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in Noord Schotland de haveninstallaties van Tliurso aangevallen en een koopvaardijschip met hommen in brand gezet. Aan de zuid punt van Scapa FIow is een Engelsch troe penkamp met succes met bommen bestookt. Vijandelijke vliegtuigen zijn niet boven Duitsch gebied verschenen. Geen uitzonderingsrecht Niemand mag wapenen dragen. In Duitsche bevoegde kringen is men geenszins ingenomen met afzonderlijke ac ties, welke op eigen houtje worden onder nomen dooi- groepen, die blijkbaar van elk verantwoordelijkheidsgevoel en bovendien van eiken schijn van autoriteit zijn gespeend. Van genoemde zijde vestigt men er dan ook onze aandacht op, dat dc Duitsche autoritei ten niet zullen dulden, dat met het verbod van het houden en dragen van wapenen, het welk in de eerste dagen der bezetting is af gekondigd, door wie ook de hand wordt ge licht. Op dit verbod kent dc overheid geen uitzonderingen. Het moet. over de geheele lijn en tegenover iedereen worden toegepast. Bommen op Gibraltar De „Hood" opnieuw getroffen? Naar uit La Linca wordt gemeld, is Gibral tar Dinsdag opnieuw gebombardeerd. Van "t. Britsche slagschip „Hood" en van het vlieg tuig moederschip „Are Royal", die korten tijd geleden zwaar beschadigd in de haven waren aangekomen, stegen geweldige rookwolken op, die doen veronderstellen, dat deze sche pen opnieuw zijn getroffen. Maandag is Gi braltar vier keer gebombardeerd: In de Spaansche stad La Linca zijn talrijke perso nen door granaatsplinters van het Britsche luchtafweergeschut gewond. Tweede groep Fransche matrozen uit Alexandrië vertrokken Hot Fransche blad dc „Petit Dauphinois" publiceert een bericht uit Cairo, volgens het welk de tweede en laatste groep Fransche matrozen, die in Alexandrië door de Engel schcn zijn ontwapend, naar Syrië is vertrok ken. Vorder wonlt KAJ'^phJ;, dat. slechts een beperkt aantal zeelieden in Alexandrië zal blijven om zorg tc dragon voor de schepen overeenkomstig de bepalingen der overeen komst, die gesloten is tusschen den Fran- schen admiraal Godcfroy, en den Engelschcn admiraal. POSCHEQUE- EN GIROVERKEER MET DUITSCHLAND. In liet raam van de normalisecring van het. postverkeer is de postcheque- en giro dienst tusschen Duitschland en Nederland thans op den ouden voet hersteld. DE OOGSTWERKZAAMHEDEN IN ITALIë. De Italiaansche minister van oorlog heeft besloten dat soldaten spéciaal verlof zullen kunnen krijgen voor het dorschen van graan VRIJDAG 19 JULI 1940. Jaarsveld 414.4 m. VAR A-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Orgelspel. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.15 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.10 Declamatie. 11.30 Orgelspel. 153. Ahtea zette een sterken bewaker bij den ingang van de zaal van Pantu. daarna beval ze de deuren te sluiten. Er zou van buiten af geen redding mogelijk zijn voor Janette en Dr. Wong. Nu gingen de priesters in een kring staan, alsof het een feestelijke plech tigheid gold... Onderwijl leidde Tarzan zijn gezellen in een dollen ren naar het paleis. „We zouden een machinegeweer moeten hebben om het pad te zuiveren," zei d'Arnot. Perry lachte grimmig. „Kijk naar Tarzan, dan heb je het niet nodig-. Hij baande zich een weg door de gele duivels heen!" Terwijl hij de Rathoria- nen en de bevrijde slaven tegen de paleis wacht liet vechten, ging Tarzan met zijn vrienden naar het paleis op zoek naar Ja- nette. Door de doolhof van gangen renden ze naar de troonzaal, hopende dat ze daar was, doch de zaal was leeg. „We moeten haar vinden," zei Perry hui verend, „voordat die duivelse Ahtea haar ver achtelijk werk heeft gedaan." ,,St...!" Tar zan hield zijn hand op om stilte te krijgen. Tot zjjn oren drong het geluid van gezang door. Priesters waren aan het zingen! „Volg me!" beval hij. „Vlug!" 12.00 Berichten. 12.05 VARA-orkest (12.45—1.00 Berichten ANP). 2.00 „La Traviata", opera (gr.pl.). 4.00 Gramofoonmuziek met toelichting. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel. 6.00 De Ramblers. 6.30 VPRO: Cyclus „Groote mannen in be wogen tijden". 6.45 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 7.00 Berichten. 7.05 Voor de kinderen. 7.30 De Golfbrekers. 7.40 Tuinbouwpraatje. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Bont programma. 9.30 VARA-orkest. 10.1510.30 Berichten ANP. Kootwgk 1875 m. NCRV-uitzending. 11.1511.30 n.m. Be richten. 7.00 Berichten Duitsch. 7.15 Berichten Engelsch. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing, meditatie. 8:25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.35 Gramofoonmuziek. 9.30 Berichten Vlaamsch. 9.45 Canzonetta-sextet en gr.muziek. 11.15 Berichten Engelsch. 11.30 Berichten Vlaamsch. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten Duitsch. 12.45 Berichten ANP. binnen; deze hier scheen zoo'n exemplaar te zijn... „Ik verzoek u vriendelijk om mij uw flauwe grapjes te sparen!" riep zij boos en draaide zich om. „Een misverstand, miss Stassy, een mis verstand!" hoorde zij hem nog zeggen en zag hoe hij zijn hoed afnam en langzaam heen ging- De tournee met circus Robinson bekwam Joe Golden uitstekend. Hoe vlugger de ten- tenstad door de Staten rolde, hoe meer het tempo van opslaan, afbreken, reizen en voor stellingen geforceerd werd, hoe meer drukte hij om zich heen zag, des te rustiger voelde hfi zijn innerlijk. Hij kwam onder de eeuwige bekoring van het reizende circus, dat zijn menschen met een eigenaardig gevoel van kracht, geluk en trots vervult. Joe werd zich voor het eerst sinds langen tijd weer bewust, dat hij een joede komiek was met een rijke ervaring cn vele vaardigheden, waarop hij rekenen kon. Nu kreeg hij ook eindelijk weer meer con tact met zijn partners Lupu en Stassy. Zij waren knappe collega's en hartelijke 'kame raden! Hoe mannelijk, hoe karaktervol was Lupu! En wat was Stassy eigenlijk mooi! Joe glimlachte voor zich heen: vijftig weken va riété en twintig weken circus waren noodig geweest om hem te doen ontdekken hoe goed Stassy en hij eigenlijk bij elkaar pasten... In Baltimore had circus Robinson dit keer een ongewoon succes en er gebeurde dan ook iets wat zelden of nooit voorkwam: Robinson bleef hier een heele week. En werden twee voorstellingen per dag gegeven, die steeds waren uitverkocht. De artisten werkten dan ook met een élan en een vuur waarin zij hun heele geestdrift, hun heele levenslust uit drukten. Ook Joe Golden deelde die gelukkige stem ming. toen Lupu hem na een der avondvoor stellingen verzocht in zijn woonwagen te komen. Toen Golden binnenkwam was Stassy niet in den wagen. Op tafel lag een dik pak bank biljetten. Lupu wees ernaar: „Dat is voor jou Joe!" „Ja maar?" stamelde Golden ietwat verschrikt. „Het is de schadeloostelling, die ik je schul dig ben. omdat wij vóór den vastgestelden termijn ons contract moeten opzeggen, Joe!" zei Lupu wat opgewonden. „Ja. willen jullie dan niet meer...?" Verder kwam Toe niet. „Wij houden hier in Baltimore op," zei Lupu, „Stassy en ik reizen met de eerstvol gende boot naar Engeland, Het is uit met ons nummer." „Maar hoe is dat nu mogelijk sta melde Joe Golden, „hoe is dat nu mogelijk?" „Stassy gaat trouwen. Met een Lord Arthur Lemaile. En mijn aanstaande zwager wil niet, dat ik langer optreed. Het is voor goed afgeloopen met de „Wondoerlijke Hoe dendoos"!" HOOFDSTUK 9. De Gebroeders Caramelll, Clowns! De directeur van het Alhambra-variété te Parijs liep van rechts naar links en van links naar rechts door zijn bureau en haalde zijn handen door het haar. Zijn huisagent liep van voor naar achter en van achteren naar voren door hetzelfde bureau en streek onop houdelijk over zijn maneschijn. „Een opwindende conferentie!" fluisterden de secretaressen in de voorkamer. „Ik heb clowns noodig! Clowns'in elk pro gramma!" schreeuwde de directeur. „Dat weet je nu al tien jaar lang, mijn waarde en elke maand hoor ik hetzelfde liedje: je kunt mij g'een clowns aanbieden!" „Maar u hebt toch elke maand clowns van mij!" riep de agent vertwijfeld. De stem van de directeur zwol aan: „Maar wat voor clowns! of ze Pampi, Pimpi of Pompi heeten, of ze uit Italië, Spanje of China komen, altijd dezelfde flau witeiten! Le een slaat de ander met de kla rinet op zijn mond, dat ze er achter aan zijn hoofd weer uitkomt; dan trapt hg hem op zijn teenen tot er een groote blaas komt, ttrekt zijn broek op en vangt een vlooi, zakt door zijn stoel heen, blaft zijn partner door een trompet aan, kletst met den kapelmees ter, haalt uit een reusachtige koffer een miniatuurviooltje en tenslotte zitten ze dan samen in het licht van de schijnwerpers en spelen op saxophoons „Regendruppels" of „O sole mio". Wanneer je mij nog een enkelen keer clowns met zulke vervloekte saxophoons ir huis brengt, dan smijt ik jou en je clowns en de saxophoons persoonlijk uit het hoogste raam van mijn theatei, begrepen!" „Dus u bedoelt, dat u geen muzikale clowns meer wilt hebben?" vroeg de agent droog. „Nu, dan moet u andert nemen!" De directeur kromde zich als een worm aan de hengel. 1.00 Vocale duetten met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. I.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Berichten Duitsch. 2.15 Altviool en piano (2.352.55 Gramo foonmuziek). 3.15 Berichten Engelsch. 3.30 Pianokwartet „Die Haghe" en gramo foonmuziek. 4.40 Gramofoonmuziek (5.00—5.15 Berichten Duitsch. 5.45 Amsterdamsch salonorkest. (6.156.30 Berichten Engelsch. ca. 7.00 Berichten). 7.30 Reportage of muziek. 8.00 Berichten Duitsch. 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten Engelsch. 8.45 Berichten Vlaamsch. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.15 Berichten Engelsch. 9.30 Gewijde muziek (gr.pl.). 9.45 Berichten "Vlaasch. 10.00 Berichten Duitsch. 10.1510.30 Berichten ANP en sluiting. II.1511.30 Berichten Engelsch. „Er bestaan toch geen andore! Dat is juist het afschuwelijke; zij hebben allemaal dezelfde neus, dezelfde pruik, hetzelfde veel te groote jacq iet dezelfde grimassen en hetzelfde lachje..." „Halt! Halt!" riep de agent. „Ik heb er twee, die niet lachen die heelemaal niet lachen kunnen en daar juist een groot effect uithalen..." „Heb je ze zelf gezien?" „Neen. Maar mgn vertegenwoordiger in Londen vindt ze goed en dat is voldoende. Het nummer is pas uit Amerika gekomen en op het oogenblik in het „Coliseum". „Goed dan zullen we vanavond naar Londen gaan om die lui morgen te zien. Hoe heeten ze?" „Caramelli de gebroedes Caramelli. Het schijnt een heel nieuw nummer." ...Den volgenden avond zagen de directeur van het Alhambra te Parijs en zijn huisagent op het tooneel van het Coliseum te Londen het volgende: Twee mannen breede, gedrongen gestal ten met dikke gezichten en roodblonde prui ken ongeschminkt en sleohts met valsche clownsneuzen, traden op. de een als reiziger, de ander a kruier met een geweldige kist op de schouders. De reiziger zocht overal op het tooneel naar een plaats waar hij die kist kon afladen. Het scheen een bijzonder zwaar stuk te zijn, want de kruier zweette bloed en water en zijn mimiek drukte duidelijk genoe» uit welk ongemak hij leed Maar de reiziger zei „elkens: „Nog een oogenblik", en zocht weer verder. Dat duurde een paar minuten, tot de kruier plotseling scheen te bezwijken onder het enorme gewicht, want ofschoon de elegante reiziger hem beleefd doch dringend „Nog een oogenblikje" toeriep, wierp hij den man zijn kist op de teenen. Nu overtroffen zij elkander in verontschuldigingen met ern stige gebaren en beleefde buigingen Uit de kist kwamen allerlei toestellen te 1,jn "V droeg de heer verschillende tooverkunststukken voor, waarbij de vlijtige maar domme helper lederen keer, wanneer zijn baas dankend boog voor den bijval, het toestel zoo onhandig wegzette, dat de truc opeens onthuld werd. Hierop gaf de magiër hem natuurlgk een oorveeg, doch zag dan in dat nure goede wil de oorzaak van het onge luk was geweest en met veel verontschuldi gingen schudden zij elkaar de hand. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 6