BERLIJN bejubelt zijn soldaten HAAGSCHE DUIVEN... BORRELEN Duitsche bladen contra Fransche wenschen DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Naar een grooter en een beter EUROPA Denemarken uit den Volkenbond Een duiven-bacchanaal Anti-Duitsche stemming in TUNIS Het bezette en het niet-bezette Frankrijk Twee uur lang marcheert de Berlijn- sche divisie Unter den Linde Oud-strijders uit den wereld oorlog thans de wapenrok uit Onder het feestelijk gelui der klok ken is gisteren de eerste divisie Ber- lijnsche en Brandenburgsche troe pen met de lauwerkransen van hun glorierijke overwinningen in Polen en Frankrijk door de Brandenburger Tor in Berlijn aangekomen. Op het fraai versierde Pariser Platz werden zij verwelkomd in naam van den Führer, de rijksregeering en de Berlijnsche bevolking door den gouw leider van Berlijn, Rijksminister Dr. Goebbels en namens de Duitsche weermacht door den bevelhebber van het vervangingsleger, den generaal der artillerie Fromm. Onder het on beschrijfelijk gejubel der bevolking marcheerden de troepen met bloe men oveladen twee uur lang door de historische straat van de rijks hoofdstad Unter den Linden. Voor de aan weerszijden van liet Pariser Platz opgerichte eeretribunes, die voor de vertegenwoordigers van staat, weermacht en partij, de familieleden van de Berlijnsche gesneuvelden en gewonden, de arbeiders in de Berlijnsche wapenfabrieken alsmede voor de binnen- eii buitenlandsche pers zijn ge reserveerd, hebben de Berlijnsche gewon den met hun verpleegsters een eereplaats gekregen. Om 18.00 uur reed de commandant van de Berlijnsche divisie in een met bloemen over laden auto in langzaam tempo door de mid delste boog van de Brandenburger Tor. Hierachter volgde als eerste deel van de binnentrekkende troepen een regiment in fanterie met zijn staf. Namens de weermacht werden zij hier verwelkomd door den bevel hebber van het vervangingsleger, generaal der artillerie, Fromm. die onder meer zei- de: „Uw trotsche divisie, opgesteld als een der eerste reservedivisies, heeft de oude stel ling bevestigd, dat de oude reservisten ge lijkwaardig aan de jonge actieve troepen zijn Gij hebt daarmede aangetoond, dat onze op perste bevelhebber op elk oogenblik zooveel soldaten kan hebben als hij wil. Twee sla gen rijzen omhoog uit uw rijk krijgsmans leven: de strijd op de Tucheler heide, waar mede gij Duitschland heroverd hebt, en het overtrekken van den Boven-Rijn en de ge vechten in den Bovcn-Elzas, die u in oud Duitsch gebied gebracht hebben. De oudsten van diegenen onder u, die in den wereldoor log reeds vier jaar voor Duitschland heb ben gestreden, zullen' thans den grijzen wa penrok voor altijd afleggen. I-Ien geldt onze bijzondere dank. De anderen zullen met verlof gaan, daarna terugkomen en zich voorbereiden voor nieuwe opdrachten, die de Führer het leger gegeven heeft. Want nog voeren wij oorlog. Gij blijft voortdurend be reid, de eindoverwinning te bevechten voor Führer, Volk en Vaderland." Daarna bracht rijksminister Goebbels hun de eerste groet van het vaderland. „Toen gij in Augustus van het vorige jaar naar de wapens greep t, aldus de minister, ging u een onbekend lot tegemoet. Een oorlog, die ons nationaal bestaan moest ver nietigen, was het rijk opgedrongen. Onze vijanden wilden ons de sociale, cul tureele, economische en nationale opbloei van ons land niet gunnen, die met 't over nemen van de macht door den Führer was ingeluid. Zij wilden opnieuw, als in 1914, het Rijk omsingelen, door een overmachtige coalitie ons overvallen, onze nationale moraal on dermijnen, onze vrouwen en kinderen door een laffe blokkade aan een langzaimen bon gerdood prijsgeven en ons dan door een binnenlandsche evoliitie de wapens uit de handen slaan. Dit gemeene plan hebben Wij en hebt vooral gij, soldaten, verijdeld. Meer dan de helt van u heeft reeds in den wereldoorlog 't leven van Duitschland met. uw eigen leven- gedekt en beschermd. Hoeveel anders was het toen dan nu. Toen deze oorlog uitbrak, was de omsingeling reels mislukt. De ver vooruitziende politiek van den Führer had den ring, dien onze vij anden om het Rijk wilden leggen, doen springen. De blokkade, waarmede men ons gedreigd heeft, werd door het geweld van onze wapens zeer spoedig in een worgende tegenblokkade veranderd. Gij trok als solda ten van de modernste weermacht, die de we reldgeschiedenis kent, te velde. Gij waart met de beste wapens uitgerust. Officier of soldaat, Gij waart vervuld van de beste soldatenmoraal. Gij behoefdet niet te vreezen, dat u in het beslissende uur van uit het vaderland den dolk in den rug ge- stooten zou worden. De binnenlandsche revolutie, waarop onze vijanden rekenden, zal eeuwig op zich laten wachten. In den rug gedekt door een vast besloten en tot offers bereid vaderland, kondt gij den zegetocht door Polen beginnen. Gij vocht heldhaftig aan de B'rahe en op de Tucheler heide. Gij hebt den stengsten winter in het gouvernement, generaal mede gemaakt. Gij zijt naar het westen getrokken, toen daar het uur der beslissing gekomen was. Gij hebt het Uwe er toe bijgedragen, Frankrijk in een moedigen stormloop te ver slaan. Na een dagen langen zegenrijken door braak door de voor onneembaar gehouden Maginotlinie, hebt gij het gevangen nemen van 74.000 Franschen kunnen melden. Gij behoeft U in geen onkel uur, zooals in 1917 en 1918 voor het vaderland te schamen. Wij in het vaderland hebben gewerkt, zoo als men slechts werken kan. Ook in Decem ber 1918 werd gij, soldaten van de toenmalige legers, op deze plaats ontvangen, Landsver raders en joden hebben u toen ontvangen, In hun begroetingsreden verklaarden zij den oorlog, dien gij 444 jaar met een helden moed, zooals (je wereldgeschiedenis dien tot dusverre nog niet kende, had gestreden, voor een zinnelooze massa slachtpartij. Gij, soldaten, van onzen oorlog, vindt daar entegen het vaderland zoo terug als u het verlaten hebt. En diegenen, die in uwe voor waarts stormende rijen vielen, zijn niet ge storven voor den leeg schijnbeeld, doch voor het grootere, mooiere, vrije vaderland. Wij buigen ons in eerbied voor het heldhaftige offer, dat zij voor het Rijk en zijn toekomst hebben. Wij' groeten hun familieleden en beloven hun, dat hun ditmaal werkelijk de dank van het vaderland zal geworden. Nog is de oorlog niet ten einde. Zijn laat ste etappe moet nog gewonnen worden, Dan znllen de vredesklokken in het vaderland luiden, dan zullen wij een grooter rijk en een beter Europa opbouwen. Bij het Amsterdamsch politiecorps is een „Postduivenbngade" in het leven geroepen, gevormd door twee brigadiers en eenige agenten, uitsluitend belast met de controle op de naleving der bepalingen der desbetreffende nieuwe verordening. Tijdens de controle De „CHURCHILL linie" Volgens het. Zweerlscbe blad „Af- tonbladet". heeft de News Ghronicle de Eaigelshe verdedigingslinie den naam „Ghurchill-linxe" gegeven. Een Britsche officier heeft het blad ge zegd, dat „de landing op Gallipoli kindex-spel was, vergeleken bij cexi po ging tot landen in Engeland". Het Deensche ministerie van bui tenlandsche zaken deelt mede: Daar de gebeurtenissen langzamer hand er toe geleid hebben, dat de Volkenbond niet langer een reëel bestaan bezit, heeft de Deensche rè- geering besloten, haar vertcgenwoor- diging bij den Volkenbond ierug te trekken en het verleenen van eco- nomischen steun aan den bond te staken. Maar ze bleven nuchter genoeg om zich niet te laten vangen ((Van onzen Haagschen redacteur.) Den Haag moge dan geen Venetië en hét Binnenhof geen San Mar- coplein zijn, duiven zijn hier wel, zelfs zeer vele en de Hagenaar is daar erg aan gehecht, al is het ook op een andere manier dan de Jorda- ncr met zijn platbewoners oxngaat. De duiven hooren zeer beslist in het Haagsche stadsbeeld, vooral op het Binnenhof en het Plein zou men 't niet gaarne missen. Onze stadsdui ven mogen dan mak zijn cn aan de Het> voormalige bondgenootschap met Engeland lijkt ondanks Oran en Martinique steeds in Fransche hersenen rond te spo ken. Berlijn, 18 Juli (D.N.B.): Met verwijzing naar de vluchtelingenpro blemen en het landbouwvraagstuk, waar aan de regeering-Pétain zich in de eerste plaats heeft te wijden, heeft de „Temps" be toogd, dat het bestaan van een „Chineeschen muur" tussclxen het bezette en het niet-bezet- te deel van Frankrijk op den duur tot een on- draaglijken toestand zou leiden. In dit verband schrijft de Berlijnsche pers, dat hier een rijkelijk onbescheiden wensch wordt geuit, die des te vreemder aandoet, omdat Frankrijk maanden den tijd heeft gehad om te denken over de gevolgen van zijn lichtzinnige politiek. Frankrijk moet thans, aldus schrijft de „Deutsche Allgenxei- ne Zeitung" booten voor de zondenzijner vroegere regeering en voor zijn onderwerping aan Engeland. Frankrijk heeft zijn haat te gen Duitschland van dag tot dag doen toene men en liet Duitsche volk een lot, ei'ger dan dat van 1919, willen bei'eiden. „Toen wij in den winter van 19181919 in de grootste voe dingsmoeilijkheden verkeerden", zoo schrijft het blad, „en onze vrouwen cn kinderen bij tienduizenden stierven, heeft Frankrijk ons de laatste melkkoeien ontnomen en de hon- gerblokkade tot Juni 1919 voortgezet." Alle andere bladen herinneren eveneens aan deze feiten en verklaren, dat wenschen, om niet te zeggen eischen, zooals de „Temps" die naar voren brengt, een volledige mis lukken van de positie en verantwoordelijk heid van Frankrijk verraden. „De Lokalanzeiger" schrijft, dat, het er in hooge niate op lijkt, dat de tegenwoordige politici van het Fransche volk zich bevinden achter een geestelijken Chineeschen muur, die het hun onmogelijk maakt de werke lijkheid te zien. De „Berliner Börsenzeitung" legt den nadruk er op, dat Fransche bladen zooals de „Nouvelliste" en de zender in Tu nis door hun duidelijk anti-Duitsche houding den „Chineeschen muur" steeds hooger ma ken. De „entente cordiale" lijkt ondanks Oran en Martinique nog steeds in Fransche herfenen rond te spoken. Dergelijke teeko- hen leveren slechte argumenten voor (Ji. wenschen van de „Temps"» Luchtwapen zet zijn actie tegen Engeland krachtig voort. Berlijn, 18 Juli (D.N.B.). Het Duitsche luchtwapen zet' zijn aan vallen tegen Engeland met onverbid delijke hevigheid en trefzekerheid voort. Op 16 Juli kregen groote gebieden van het Britsche eiland als gevolg van het buiten gewoon slechte weer een korte adempauze. Toch werden ook op dezen dag nog verschei dene doelen in Noord-Schotlancl en bij Scapa Flow op succesvolle wijze met bommen be stookt. In de Firth of Forth werden vier groote koopvaardijschepen met een totalen inhoud van ongeveer 24.000 ton in brand ge- menschen gewend, de meesten blij ken, nu ook zij kx-achtens order van hooger hand gevangen moeten wor den evenals ieder schepsel erg op hun vrijheid gesteld te zijn. Vele vangers hadden al dagen lang erg hun best gedaan, doch het resultaat bleef maar matig èn zoo kwam een hunner op wel ken grond laten we nu maar in het mid den om het met alcohol te probeeren. Overmatig drankgebruik werkt verdam men op menschen, waarom zou het duiven niet net zoo gaan? Op het Plein fladderen naar schatting dagelijks een paar honderd duiven rond; men deed het niet zuinig en liet voor hen tweeeneonhalve liter klare aan rukken! Een deel'van dit Schiedamsch vocht werd over een flinke portie hennepzaad ge goten en dit paitje werd aan de voet van het standbeeld van Willem Vader neergezet De spiritusdrinkers die anders in de nabu- rige steegjes onhangen, kwamen er op af en wei-den er zenuwachtig van, zulk een heer lijke lucht hing er weldx-a onder de oude boo men! De vangers gingen op een afstand zitten wachten en weldra nam bet duiven-borrel uur een aanvang. De diex-en vlogen wild op het onbekende voer aan, dat kennelijk naar méér smaakte, zóó schrokten zij weldra het pittige spijsje op. Ze konden er echter best tegen en bleven vuux-vast op hun pootjes staan. Van eexi waggelende gang was geen sprake, maar- van een arrestatie kwam niets, want iedere duif, die zijn graantje gepikt had, zwierde in breede zwaaien naar boven, om ergens in een i*ustige dakgoot z'n roes uit te sla pen. Bij een enkele duif „viel'' de borrel niet goed, blijkens eenige kokkerige gelui den na het eex-ste graantje, maar de mees ten bleken er best tegen te kunnen. Mistroostig dropen de vangers na een uurtje af; gelukkig waren alle kruiken nog niet leeg. Dit bachanaal had zich Dinsdagmiddag afgespeeld, Woensdag is de vangst voort gezet met slagnetten. Ook hiermede ging het niet al te vlot, maar de vangst van dezen eersten dag was dan toch nog 21 op het Plein en 35 op het Binnenhof. Er was nog al wat belangsteling voor deze ongewone jacht midden in de stad en de algemeen sympathie bleek duidelijk aan de zijde van de duiven te zijn. Telkens wan neer een net met een harde klap-, juist een fractie van een seconde te laat, dichtsloeg, en de duiven verschrikt wegfladderen om ergens in de hoogte weer wat bij te komen, ging er een hoeratje op en de vangers, de mannen aan de towtjes, kregen heel wat spottende opmerkingen te hooren. Wanneer het in dit, tempo doorgaat, houdt Den Haag nog wel een paar 'weken deze nieuwste publieke vermakelijkheid! schoten. Eveneens werden de haveninstal^ laties van Thourso met groote trefzekerheid gebombardeerd. Op 17 Juli werd een bijzonder goede uit werking verkregen dor- de aanvallen op een fabriek in Eastbourne en op de haveninstal laties van Portland, waar groote branden het vernietigingswerk der Duitsche bommen voltooiden. Een groote wapenfabriek bij Greenock werd door duikbommenwerpers aangevallen en door verscheidene voltreffers grootendeels vernield. Het door de Duitsche troepen bezette eiland Ouessant ligt vlak voor de kwestkust van Bretagne en vormt in het algemeen het meest westelijke punt van het Fransche ge bied in Europa. De beteekenis van dit eiland ligt in het feit, dat van hier uit de geheeïe scheepvaart van en naar Brest kan worden gecontroleerd. Laan. Schaden, Tel. 444 (2 Iiinen). Keneetal 224A. VRIJDAG 19 JULI 1940. 84e Jaargang. No. 11242. Uitgövr der N.V. Uitg.-Mif. „MoHoed* Noorderkwartier"

Schager Courant | 1940 | | pagina 1