Een liter benzine uit 5 pond hout Geen evacuatie van [ngelsche kinderen Typistes met revolver CHURCHILL Houtgas-generatoren hebben een toekomst Uitbreiding van de politie te Groningen over het Verre Oosten De Roode Kruis auto terecht Nationaal Front aanvaardt iederen Nederlander De Nationale wielerkampioenschappen DE HOUTPOSITIE VAN ONS LAND BEDROEVEND. Maximumprijzen voor hout drin gend gewenscht. „Er zijn natuurlijk vrijwel direct nadat het gebruik van benzine werd beperkt, ten aanzien van het vervoer probleem allerlei vraagstukken op gedoken, welke enkele maanden ge leden niet of ternauwernood onder het oog beheofden te worden gezien en welke thans schreeuwen om een oplossing", zoo leidde dr. J. A. van Steijn, directeur van het staatsbosch- behoer liet onderhoud in, dat een A. N.P.-verslaggever niet hem had over kwesties, waarbij staatsboschbe heer ten nauwste betrokken is. HOUTGAS. U herinnert zich zoo vervolgde dr. van Steijn dat Staatsboschbehecr jaren gele den propaganda heeft gemaakt, voor men ook practisch gevolg heeft gegeven aan de toepassing van de zoogenaamde „houtgas generatoren." In plaats van benzine wordt liout gebruikt en de resultaten zijn werke lijk verrassend gebleken. In Italië en Frank rijk zijn er ook gewone auto's waaraan hout- gasgeneratoren zijn gemonteerd, doch wan neer men ook hier te"lande met houtgas zal moeten werken, komen uiteraard allereerst dc vrachtauto's daarvoor in aanmerking. Mocht het noodig zijn dat men lcvcnsmidde len niet meer met benzine zal kunnen ver voeren, dan komt vanzelf het houtgas op de proppen. Afvalhout. Aan de auto's wordt dan een apparaat aangebracht, dat te vergelijken is met een lange, brcede, rechtopstaande buis en daar in komen kleine houtblokjes, die door mid del van wat houtskool of anderszins lang zaam vergast worden. De gemiddelde af meting van deze blokjes is 8 x 7 x 6 c.M. en hiervoor wordt in den regel beuken, naald- of afvalhout gebruikt. Staatsbosch- bchecr is in samenwerking met de Ijïeder- landsche Heide Maatschappij er mede be gonnen groote hoeveelheden blokjes te la ten vervaardigen en u begrijpt wel aldus dr. van Steijn dat er zeer veel hout noodig is om alle vrachtauto's op houtgas te laten loopen. Dat zal ook niet mogelijk zijn, want als u bedenkt, dat voor dui?end vrachtauto's ongeveer 500.000 M3. hout ge bruikt moeten worden, wil men met de wagens een redelijk nuttig effect kunnen sorteeren. dan voelt u wel, dat het slechts een hulpmiddel is en dit voorloopig ook wel zal blijven. 5 pond hout is 1 liter benzine. Statistisch is vastgelegd, dat men 2% Kg. hout moet verstoken om hetzelfde te berei ken als met 1 liter benzine. Rekent u zelf maar uit zoo zeide dr. van Steijn op hoeveel hout dat zou komen te staan als elke auto op houtgas zou gaan rijden. Dit zou evenwel niet zoo erg ziin, indien de houtpositie van ons land niét zoo bedroe vend was. Maar daar zulks wèl het geval is, zullen er in de toekomst en dan aanne mende, dat de benzineschaarsche van lan gen duur zal zijn hoogstens duizend vrachtauto's kunnen loopen. Voorheen had het niet zooveel te bctceke- nen, dat ons land zoo arm aan hout is. Er was toen immers nog voldoenden aanvoer van buiten uit Zweden en vele andere lan-, den en hadden we in ons land zeker geen -gebrek aan hout. Maar nu deze aanvoer uit vrijwel alle landen voorloopig afesneden is. wordt de toestanda nders en hebben we ons te bezinnen over onzen houtvoorraad. Thans zijn we verplicht ons eigen hout te gaan gebruiken, temeer daar de aanvoer van gezaagd hout is stopgezet, hetgeen neer komt, op het feit, dat onze bosschen gedund, ja zelfs in een enkel geval geveld zullen moeten worden. Maar daarnaast heeft staatsboschbelieer er voor zorg te dragen, dat het natuurschoon niet al te zeer in het gedrang komt. Een doelmatige dunning van de bosschen is derhalve geboden. Indien staatsboschbe lieer vergunning geeft om te hakken, kan liet daarbij den houthakker verplichten om daarna don aanplant van nieuwe boomen ter hand te nemen. Het hout wordt duurder. Met dat al zullen de hout prijzen sterk gaan stijgen. De prijs die op het oogenblik nog 4 cent per kg. is, zal over een week 6 ct. of nog wel meer zijn. (iaat dit zoo door, dan is het meest voor de hand liggende, dat er door de bevoegde autoriteiten maximum-; •prijzen zullen worden vastgesteld. Zulk een regeling zal waarschijnlijk niet zoo heel lang op zich laten wachten, zoodat er aan het opjagen van den prijs, paal en perk wordt gesteld. Het rijksbureau voor brandstof krijgt uiteraard in deze materie een groote rol te spelen. Triplexhout wordt schaarsch. Er is in ons land een groot tekort aan populierenhout en dat zal mot zich meebren gen, dat binnenkort het triplexhout zeer scliaarsch zal worden, mede omdat de aan voer van buiten is stopgezet. Voorts wees Dr. van Steijn er op, dat we ook onze eigen lucifers zullen moeten gaan maken, waarbij regelend zal moeten worden opgetreden om een ongemotiveerde hausse in houtverkoop te voorkomen. Verder doet zich de vraag voor: Hoe ko men we aan hout om onzen papiervoorraad niet geheel uit te putten? Meestal gebruikt men daarvoor spar- en dennenhout en ook daarvan is in ons land maar een betrekkelijk kleine hoeveelheid. Wanneer dan getracht is alle proble men op de meest deskundige en bil lijke wijze tot oplossing te brengen komt nog de vraag: Mogen particu lieren in de komenden winter hout blokken in hun kachels stoken? Na* tuurlijk. Maar de groote vraag is, zal er voldoende hout zijn om ook daarin t® voorzien? Ons land is steeds arm geweest aan eiken- en beukenhout en er is dan ook geen re den om aan te nemen, dat wij in de komende maanden van deze hout soorten meer zullen hebben dan voorheen. Integendeel, het publiek moet daarop niet te veel rekenen. Er wordt thans met man en macht ge werkt aan het winnen van turf: daarin ligt heel wat meer perspectief. Dit is echter een afzonderlijk probleem, waarover nog wat meer te vertellen zou zijn. Resumeerende betoogde Dr. van Steijn, dat niemand zich ongerust behoeft te maken voor den komenden winter. Op de eerste plaats kunnen de toestanden zich mot den dag wijzigen en zoo dit niet het geval mocht zijn, valt er toch niet te wanhopen. Ten twee de werkt Staatsboschbehecr op volle kracht en evenals de N'ederlandsche Heidemaat schappij houdt het steeds de belangen van ons volk in het oog, zoodat resultaten niet uit kunnen blijven. Sonja Hennie getrouwd Ze blijft „in de sport" De bekende Noorschc kunstrijdster en filmster Sonja Honie is op 4 Juli j.1. in het huwelijk getreden met mr. Dan Topping. SONJA HENIE. Thans mevrouw Topping-Henie. Topping, die 35 jaar oud is, is hoofdaandeel houder van het beroepsvoet bal team van Brooklyn. Als zoodanig geniet hij een groot inkomen. Sonja is dus in dc sport gebleven maar het is nog niet hekend of zij afscheid van het ijs en van het witte doek zal nemen. Niet noodig, zegt Churchül. In het Engelsche Lagerhuis heeft Chur- chill verklaard, waarom dc regeering het plan tot evacuatie van kinderen over den Oceaan heeft laten varen. Hij zeide in dit verband, dat een uittocht uit. Groot-Britta-n- nië op groote schaal niet wenschelijk is cn dat naar zijn mcening de militaire situatie zulk een massa-uittocht, ook niet noodzake lijk maakt. Het plan is slechts uitgesteld, doch niet opgegeven. Echter wees Churchill er in dit verband op, dat telkenmale slechts een beperkt aantal kinderen uit het land zou kunnen worden gebracht. Nieuwe bomaanval op Gibraltar Over een nieuw bombardement op Gibral tar wordt tè Madrid medegedeeld, dat dc aanval gisterochtend vroeg om drie uur be gon. Vier onbekende vliegtuigen wierpen in totaal vijf bommen van het. zwaarste kaliber. Enkele dezer bommen ontploften in dc om geving van het marine arsenaal van Gibral tar, waardoor vijf personen gedood en tal rijke gewond werden. Verscheidene huizen werden vernield. Volgens Reuter wordt officieel medege deeld, dat alle vrouwen en alle kinderen beneden den leeftijd van 17 jaar uit Gibral tar geëvacueerd zullen worden; mannen bo ven den leeftijd van 45 jaar moeten even eens Gibraltar verlaten. Alleen die mannen, die absoluut noodzakelijke functies beklee- den, mogen blijven. DUITSCHE WAARSCHUWING TEGEN OP TREDEN VAN FRANCTIREURS IN ENGELAND. Zooals reeds gemeld werd, heeft een En gelsche geestelijke een dezer dagen in zijn kerkelijk gemeenteblad openlijk opgeroepen tot den franctireur-oorlog tegen de Duitsche weermacht. Het schijnt, zoo verklaart men naar aanlei ding hiervan in politieke kringen te Berlijn, dat men hier te doen heeft met een door de Britsche regeering zelf uitgegeven parool en dat men de vorming van vrijkorpsen in En geland tot een systeem heeft gemaakt. Thans wordt een dergelijk geval bekend, dat de juistheid van deze mcening nog eens onder streept: Een Engelsche militaire schrijver publiceert in een veelgelezen tijdschrift een artikel met dezelfde strekking, waarbij hij steunt op zijn ervaringen als leider van een bataljon der internationale brigade in den Spaansehen burgeroorlog. Hij verlangt even als de genoemde geestelijke de bewapening van dé burgerbevolking ter verdediging te gen valschermjagers. Woordelijk schrijft hij: Men werpt tegen, dat de valschermjagers in Spanje niet zijn gebruitk. Doch dat had ook zijn reden,' want in het republikeinschc Spanje droeg iedereen wapens, die ze wist tc bemachtigen. In een land, waar op ieder kruispunt van straten gewapende lieden staan, de stenotypistes revolvers dragen, en in dc cafés de aandacht er op gevestigd wordt, „dat handgranaten cn machinegewe ren aan den ingang afgegeven moeten wor den" kan den volk de valschermjagers nog op zijn nuchtere maag verteren. Dit, zoo verklaren dezelfde kringen, in Berlijn is 'n opwekking tot moord, te verge lijken met soortgelijke instructies van de Poolsrhe regering van September 1939. En geland en dc Britsche regeering kénnen het voorbeeld van Polen. De Poolsche soldaat kon als wettige wapendrager ook als gevan gene op fatsoenlijke behandeling rekenen cn heeft deze ook gekregen. Tegen moorde naars en franctireurs echter zullen alle le den van de Duitséhc weermacht met alle ge strengheid van het internationale oorlogs recht optreden. Spanning in Arabië Ibn Saoed met zijn troepen aan de grens van Transjordanië. Naar het Italiaanschc blad „Messagero" meldt, liggen troepen van Ibn Saoed aan den Golf van Akaba en aan de drinkplaatsen van de Nedsjd. Deze troepenconcentratie aan de grens van Transjordanië, waar de van En geland afhankelijke Emir Abdoellah een schijnbewind uitoefent, zijn volgons het Tta- liaansche blad het antwoord van Koning Ibn Saoed op het Engelsch-Joodsche geheime verdrag. CHILI VERWACHT EEN SLECHTE OOGST. Doordat het nu al drie maanden lang inChili regent, heeft men tot dusverre nog slechts 15 procent van de gebruikelijke hoeveelheid winter koren kunnen uizaaicn. Aangezien de zaaiperiode voor vroege tarwe reeds voorbij is, vreest men, dat de eerstvolgende tarweoogst nauwelijks voldoende zal zijn voor het binncn- landsche verbruik. ARRESTATIES IN NOORD-IERLAND. „Dagens Nyheter" bevestigt het bericht uit Belfast, dat de Autoriteiten in Noord-Ierland een groot aantal personen hebben gearres teerd. De gearresteerden hadden strooibil jetten rondgedeeld met een oproep van de Ï.R.A. In deze strooibiljet len werd gezegd, dat hot de hoogste taak van de I.R.A. is het. Britsche leger uit geheel Ierland, ook uit Ulster, te verdrijven. DIPLOMATIEKE VERTEGENWOORDIGIN GEN VERLATEN BRUSSEL. Alle diplomatieke vertegenwoordigingen zijn thans ook uit Brussel teruggetrokken en door consulaten vervangen. VERPLICHTE INSCHRIJVING VAN VRACHTAUTO'S EEN LAATSTE WAARSCHUWING. D« inspecteur-generaal van het ver keer herinnert er voor dé laatste maal aan, dat belanghebbenden op grond van de verordening van den secretaris-generaal van het departe ment van waterstaat van 3 Juli 1940 verplicht zijn, aangifte te doen van alle door hen gehouden: 1. Motorrijtuigen, opleggers en aan hangwagens, geheel of gedeeltelijk Ingericht tot vracht- of veevervoer. 2. Motorrijtuigen, uitsluitend be stemd tot het voortbewegen van op leggers, aanhangwagens of andere voertuigen (tractoren). 3. Landbouwtractoren. De inschrijving geschiedt door invulling en ondertcckcning van een geel inschrij vingsformulier (dat kosteloos verkrijgbaar is bij alle plaatselijke distributiediensten) en inzending daarvan aan het centraal bureau voor de statistiek, bureel verkeer, Oostduin- laan 2, 's-Gravenhage. Tegelijk met de inschrijvingsformulieren verstrekken de distributiebureaux een ge adresseerd couvert, waarin de formulieren portvrij kunnen worden verzonden. Om misverstand te voorkomen zij er nog eens op gewezen, dat de aanmel dingsverplichting zonder uitzonde ring geldt voor alle voertuigen, die in bovenstaande opsomming zijn ge noemd en derhalve niet alleen voor die voertuigen, waarvoor een rijver gunning is verleend. Bovendien zij er aan herinnerd, dat ook die voertuigen moeten worden ingeschreven, die om welke reden dan ook op het oogen blik der aanmelding niet geheel bedrijfsklaar zijn, tijdelijk buiten gebruik zijn gesteld, enz. Zware straf. Tegen alle houders van onder deze ver plichte registratie vallende voertuigen, waar van dc inschrijving niet uiterlijk Dinsdag, 23 Juli 1910, bij het centraal bureau voor de statistiek is ingekomen, zal proces-verbaal worden opgemaakt. Overtreding der registra- tievooi-schriftcn wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 1 jaar of 'n geldboete van ten hoogste, f 10.000. Ten overvloede wordt er nog aan herin nerd, dal voor voertuigen, ten aanzien waar van aan de verplichting tot inschrijving niet tijdig zal zijn voldaan, na -voltooiing der re gistratie, onder geen beding meer een rij vergunning zal worden afgegeven. Opname van gedemobiliseerde militairen in het politiecorps. Evenals in andere steden het geval is, zal ook te Groningen ter versterking van de ge- meente-politie in verband met de ontbin ding van de burgerwachten overgegaan worden tot uitbreiding van het politiecorps. Daarloc zal een gedeelte van de te ontbin den Nederlandsche weermacht worden aan gesteld bij de genieente-politie. Tiet ligt in het voornemen aan het Groninger politie corps vijftig agenten cn twee adjunct-inspec teurs toe te voegen. Dc aanstelling zal ge schieden met een proetfijd van een jaar en tegen dc wedde, welke aan den betrcfïcnden rang is verbonden. De nieuwe verordening treedt, behoudens goedkeuring van het daarvoor gestelde ge zag onmiddellijk in werking. China's behoud en Japan's wel vaart zijn Engclands doeleinden Churchill' heeft in het Lagerhuis de vol gende verklaring afgelegd: „Op 24 Juni verzocht dc Japansche re geering de Engelsche regeering schikkingen te treffen voor het staken van het vervoer van oorlogsmateriaal en bepaalde andere goederen na'dr China via Burma. Een der gelijk verzoek volgde voor Hongkong. Thans is de volgende overeenkomst geslo ten: „Sedert Januari 1939 was de uitvoer van wapens cn munitie uit Hongkong verboden. In feite is geen oorlogsmateriaal van de soort, waaraan de Japansche regeering be- tcekenis hecht, uitgevoerd. De regeering van Birma is bereid voor een periode van drie maanden don doorvoer van wapens en mu nitie te staken. De voor het vervoer via feirma verboden artikelen en goederen zijn ook voor Hongkong verboden". Churchill merkte op, dat Engeland bij zijn beslissingen rekening moet houden met de tegenwoordige positie van de wereld en het feit. dat Enceland zich gewikkeld ziet in een strijd op leven en dood. Engeland wcnscht, dat het bestaan efi dc ongeschondenheid van China behouden WINSTON CHURCHILL. blijft, en is bereid met de Chineesche regee- ring na het sluiten van een vrede te onder handelen over het teruggeven der conces- cies en een herziening der verdragen op grondslag van de wederkeerigheid en rechts gelijkheid. Engeland wil echter tevens, dat Japan tot een toestand van welvaart komt. die zijn bevolking welstand en eco nomische veiligheid waarborgt. „Wij zijn bereid tot. medewerking en steun. opdat beide landen hun doel bereiken. Maar het moet duidelijk zijn, dat, wil dit doel be reikt worden, dit voor vreedzame enver gevingsgezinde regelingen moet geschieden en niet met oorlogsdreigemtem Op afgesloten weg aangehouden, De verdwijning van de Roodc-Kruis-auto met den chauffeur, den milicien Van Bent- hem en een jongeman, De Roos, die Zater dagavond een verpleegster uit Den Haag naar Amsterdam hadden gebracht, is op ge lukkige wijze opgehelderd. Dc auto bevond zich namellijk Zaterdag nacht door onbekendheid met de desbetref fende voorschriften op een voor het gewone verkeer afgesloten weg. De auto is toen aan gehouden en de zich daarin bevindende man ncn zijn gearresteerd. Deze zijn thans in den loop van den dag in vrijheid gesüpld. (A.N.P.). De gevaarlijke katapult Jongen zal zijn oog moeten missen. Gisteravond is in de Jan van der Heyden- straat te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd, dat tc wijten is aan de groote on voorzichtigheid vau een 15-jarigen jongen. Deze speelde n.1. met een catapult en lette niet voldoende op, met het noodlottig ge volg, dat hij een vriend een stuk ijzer- draad in het oog schoot. I-Iet slachtoffer werd onmiddellijk naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis overgebracht, waar een ernstige beleediging van het oog werd ge constateerd. Gevreesd wordt, dat het verlo ren is. Doch geen nieuwe wijn in oude zakken. In een vergadering te Nijmegen van Nationaal Front, leider Arnold Meijer, zijn een dertigtal vragen beantwoord. Hierbij werd vooral den nadruk gelegd op doel, streven en toekomst van Nationaal Front. Men deed vooral uitkomen, dat Na tionaal Front ieder Nederlander gaarne in zijn midden zal opnemen, doch het zal niet zwichten voor cischcn, welke een partijlei der, hoe groot zijn aanhang ook moge zijn, zal stellen. Nationaal front aanvaardt lede ren Nederlander, die bezield is met een geest van waarachtige solidariteit en geeft hem do plaats, welke hem rechtens bekwaamheid en werkkracht toekomt. Spr. betoogde tenslot te, dat geen nieuwe wijn in oude zakken moet worden gedaan cn wanneer het wèl van de bevolking dit eischt, zullen oude zak ken worden opgeruimd om de nieuwe wijn' te bewaren. LOUIS ZIMMERMANN blijft spelen Ook na zijn aftreden als concert- meester. Louis Zimmermann is bekend bij iedere muziekliefhebber in ons land en bij velen buiten de muziekwereld. Het is dan ook zeer begrijpelijk, dat in de laatste dagen veel over hem wordt gesproken en geschreven, nu Maandag definitief besloten is, dat hij als eerste concertmeester van het Concert gebouw zal aftreden. Houdt dit in. dat Zimmermann de viool in dc wilgen zal hangen? Het was deze vraag, die ons gisteren bij hein bracht cn hier is meteen het. antwoord. Zimmermann zal niet meer optreden als lid van het beroemde orkest. Als solist en als lid van kamermuziekensembles hoopt hij echter nog jaren op het podium tc zijn, want niets is dezen musicus zoo vreemd als werk loosheid. Zimmermann, die juist 67 jaar is gewor den, is cn dat zal iedereen, die met hem een gesprek voert, beamen nog volkomen fit en vol levenslust. Er zijn weinig moir schen, die op dien leeftijd nog zoo vitaal zijn zich nog zoo interesseeren voor hetgeen om hen heen gebeurt en nog met zooveel nieuws gierigheid de toekomst tegemoet zien. Van 1911 af was hij onafgebroken de eer ste viool der eerste violen en in die jaren zijn hem uit, alle deelen der wereld aanbie dingen gedaan. I-lij sloeg ze af, omdat hij zich thuis voelde in Amsterdam en in het Concertgebouworkest. Hij was ook één mot zijn dirigent, prof. Mengelberg, met wien hij tezamen dit orkest heeft opgebouwd tot wat het vandaag den dag is. Utieltennai HOE KLINK REED. De nationale wielerwedstrijden te Nijme gen leverden o.a. het volgende resultaat op: Achtervolging over 4 K.M. tusschen Schutte en Klink. Winnaar Klink in 3 min. 29 3/5 sec. Schutte 3 meter achter. Koppelwedstrijd voor profs en onafhanke lijke!! over 200 rondeji (45 K.M.) 1. Schutte Boeyen 17 p. 2. Klink—van der Voort 2 punten. Noordhollandsche renners doen mee. Voor de nationale wielerkampioenschap pen hebben o.a. ingeschreven Klink, Don Oever (sprint 500 M. cn achtervolging maximaal 5 K.M.) en Pronk, Heiloo (ach tervolging maximaal 5 K.M.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 2