NATIONALE EENHEID Met zijn meisje op rooftochten g£J//?5 Amsterdamsche effectenbeurs HET GOUD m NEDERLAND Dc koers van de Kreditkassenscheine Vrijdag 19 Juli 1940 Tweede blad Uit de Pers Het Alg. Handelsblad schrijft: In sommige bladen is de indruk gewekt alsof de beweging lot natio nale concentratie die onder leiding van enkele personen, onder wie mr. Linthorst Homan, prof. De Quay en eenige anderen, in voorbereiding was, op onoverkomenlijke bezwaren zou zijn gestuit, en definitief zou zijn opgegeven. Wij meenen echter te weten dat deze berichten op een verkeerde interpretatie der feiten be rusten. Wanneer de doelstelling aan vankelijk wellicht verder reikte dan de Duitsche bezettings-autoriteiten thans wenschelijk achten, moest na tuurlijk voor een minder ver reiken de doelstelling overeenstemming wor den gevonden. Uit de van Duitsche zijde dezer dagen gedane mededee- lingen betreffende de bepaalde ge bieden van staatkundigen aard (staatsvorm, monarchie) welke niet aan de orde moeten worden gesteld in de huidige omstandigheden, en waarbij een ver vooruit.loopen in de toekomst op bepaalde punten moet worden vermeden, is tevens gebleken welk terrein van het welzijn des volks voor den arbeid van nationale concentratie thans w l beschikbaar is. En groepen in Nederland en waarlijk niet alleen de groep-Ho- anan, zooals wij haar gemakshalve nu maar zullen noemen zullen zich dus daarnaar moeten rich ten. In een mededeeling aan haar le den spreekt bijv. het dagelijksch bestuur van de Brabantsche ver- eenigirig „Brabantia Nostra", dde bij de voorbereiding der bovenge noemde nationale concentratie be trokken was, er dan ook terecht van, dat „de bedoelde formatie om belangrijke eervolle redenen tij delijk is opgeschort". Het nu be schikbare arbeidsveld biedt evenwel groote mogelijkheden voor opbou wend en krachten-verzamelend werk en voor een geestelijke en practische bevordering der Neder- landsche eenheidsgedachte. Wij heb ben reden om aan te nemen, dat het geheel onjuist ware te onder stellen, dat de pogingen om voor deze doelstelling een Nederlandsche concentratie te bewerkstelligen, zou-' den zijn afgebroken door hen die daartoe het initiatief hebben geno men. „Zich Duitsch voelen is r geen schande" Alleen het nationaal socialisme van Adolf Hitier kan ons land redden. Een brutale winkeldief te Amsterdam, die [vermoedelijk den laatsten tijd in verschil lende groote winkelzaken opereerde, en wan neer liij op roof uitging zijn verloofde mee nam, is gisteren in een groot warenhuis te gen de lamp geloopen. ■Reeds eenige dagen geleden wandelde hij met het meisje in de zaak en deed alsof hij ivoor allerlei winkelartikelen interesse had. Het tweetal 'liep gearmd naast elkaar en niemand zou in dit duo winkeldieven her kennen, behalve de geroutineerde contro leurs, die dagelijks in de zaak surveilleeren en ongemerkt een wakend oog in het zeil houden. De man en het meisje bleven staan bij het kousen vak, waar hij kans zag snel twee doo- zen met kousen weg te nemen en deze on der den mantel van het meisje te verber gen. Een controleur zag dit en liep op den man toe, doch de dief verzette zich, gaf den controleur een stomp in het gelaat en wist met het meisje te ontkomen. Op het Dam rak sprong het tweetal op een reeds rijden de tram. Toen de winkeldief gistermiddag wederom ln het magazijn verscheen, werd hij her kend door den controleur, die onmiddellijk de politie waarschuwde. Enkele minuten la ter werd de man gearresteerd en naar het bureau aan de Warmoesstraat overgebracht. ..Tel." HOE DE N.S.N.A.P. ER OVER DENKT. Gisteravond sprak te Utrecht voor de ver gadering van de nationaal-socialistische Ne derlandsche arbeiderspartij de leider van de ze partij, dr. E. H. van Rappard. S"pr. wees in den aanvang van zijn betoog op de verklaring van het Duit sche overheid, dat het niet toegelaten kart worden, dat oude ideeën in een nieuwen vorm gepropageerd wor den. Als paddestoelen verrijzen dag in dag uit de nieuwe politieke pro feten uit den grond, maar dit alles moet gezien worden als een poging om het echte Duitsche gevoel, dat in het Nederlandsche volk leeft, op den achtergrond te dringen. Spr. herinnerde er vervolgens aan, dat de Duitsche overheid, wenscht. dat het ge- dachtenleven van ons volk zich Neder- landsch ontplooit en dat dit leven wordt ge kenmerkt door datgene, wat de arbeiders massa bezig houdt, nl. het Duitsche socia lisme van Adolf Hitier. Daarom alleen heeft de N.S.D.A.P. recht van bestaan. Zij vertolkt de nieuwe Duitsche gedachte hier te lande en de fronten, welke men thans van andere zijde vormt, richten zich juist tegen den Duitschen geest. Spr. betoogde verder, dat het zich Duitsch voelen geen schande is voor volk, maar een hootje eer. Wij willen den Nederlander zijn Nederlandsch gevoel niet ontnemen, doch hem er iets bij geven, nl. het gevoel van bloedverwantschap en lotsverbonden heid met het Duitsche volk. De groote Duitsche gedachte wint dage lijks veld en hierin moeten wij onze toekomst zien. Al het z.g. nationale gedoe leidt tot niets, want de jeugd en de arbeiders, die ge hard zijn door jarenlange maatschappelijke ellende vragen niet naar nationalisme zon der inhoud, maar naar socialisme in de vol strekte beteekenis van het woord. Dat so cialisme kan en zal alleen Adolf Hitier hier brengen. Hij wijst ons volk den weg. Wie hem wil begrijpen, die weet ook, welken kant ons volk uit moet. Men schare zich dus achter de N.S.N.A.P. om te strijden voor het Duitsche socialisme van Adolf Hitier. De bijeenkomst werd besloten met het zingen van het Horst Wessellied. Koersen opnieuw lager. Obliga ties, enz. Staatsleeningen. NEDERLAND V.K. L.K. 100 1940 I 4 971/2 96 500 1940 I 4 971/2 90 100 1940 II 4 92 88% 100 1940 II m.b.) 97y2 96 500 1940 II 4 92 89% 500 1940 II (m.b.) 97i/2 90 100 1936 90 89V4 500 1936 3 90 Vrije niet-officieele noteering. Onderstaande fondsen, waarin gedurende drie contröledagen noteering is geweest, zijn met inachtneming van het bepaalde in art. 12 bis van de beursvoorschriften 1940, vanaf Donderdag 18 Juli 1940 aangewezen voor de vrije niet-officieele noteering. In de veenderijen van de Peel nabij Helenaveen in Noord Brabant wordt nu de turf gestoken, welke een kostbare vervanging van steenkool voor den komenden winter beteekent. Uitgespreid wordt het product gedroogd en opgestapeld, om verzonden te worden Nederland eert. v. inschrijving 3 pet.. Idem Grootboek oblig. 3 pet. Idem 1937 f1000.— 3 pet. Idem 1938 f 1000.— (3y2 pet.) 3 pet. Idem eert. 2% pet. Idem Grootboek oblig. 2% pet. Nederl.-Indië 1937 f 1000.3 pet. Koloniale Bank aand. Algemeene Kunstzijde Unie aand. Philips' Gloeilampen gem. bez. a. Anaconda Copper c. van a. Bcthlehem Steel c. van a. Republic Steel c. van a. United States Steel c. van a. Amsterdam Rubber f 1000.aand. Kon. Petroleum f 1000.aand. Shell Union Oil c. van a. 'i'ide Water Associated Oil c. van a. Nederl. Scheepvaart Unie aand. H.V.A. aand. Wilson c. van a. Amsterdam 5e leening 1937 3% pet. Roteerdam 6e leening 1937 3x/2 pet. Vereen, v. d. Effectenhandel 4 pet. Kon. Zwavelzuur Ketjen aand. Lever Bros en Unilever f 1000 6 pet. cum. pref. aand. Vereen. Papierfabr. Van Gelder Zn. aand. Curtiss Wright eert. van aand. Kon. Petroleum onder-aand. af. f 100. Verschillende „groote" fondsen konden gisteren dus op nomenale wijze worden ver handeld. Deze niet-officieele handel moest echter vooralsnog geheim blijven, zoodat wij nog geen noteering kunnen publiceoren. Verwacht mag" echter worden dat, althans voor sommige belangrijke fondsen, zeer spoe dig verlof zal worden verleend van den niet- officieelen handel over te gaan naar den of- ficieelen handel (met publicatie). De Nederlandsche bank zal ge leidelijk tot aankoop overgaan. Naar men weet, legt art, 9 van de Deviezenverordening aan de bezitters van goud, buitenlandsche betaalmid delen en buitenlandsche geldswaar dige papieren de verplichting op daarvan aangifte te doen en deze waarde op verlangen te verkoopen en over te dragen aan De Nederlandsche Bank. De vraag is gesteld, aldus het Hsbl. of op het oo£enblik ook reeds de verplichting tot verkoop en over dracht bestaat. Dit is echter niet het geval, zoodat men, met aangifte kan volstaan. Naar het blad verneemt, ligt het echter wel' degelijk in de bedoeling om geleidelijk tot aankoop van dit bezit door De Nederlandsche Bank over te gaan. Op beperkte schaal hebben deze overnemingegn ook reeds plaafs, doch om te vermijden, dat het aanbod zich te veel opstapelt en er stagnatie ontstaat in den ad- ministratievcn arbeid, die voor deze '.overneming noodzakelijk is/Is rnen' tot nu 'toe niet tot een oproep tot ver plichte overdracht door particulieren overgegaan. Het spreekt van zelf, dat het goud, dat in allerlei vorm wordt aangeboden, terdege moet worden onderzocht en dat daarmede veel arbeid gemoeid is. Intussch'en is De Nederlandsche Bank thans begonnen om goud op te vragen van de particuliere bank, die boven aan het lijstje staat van do deviezenbanken. Eerst zal men er toe overgaan om van personen, wier namen -met bepaalde letters beginnen overdracht van goud bij De Nederlandsche Bank te verlangen, zoor zoover die nog niet bij de deviezenbanken heeft plaats gehad. Er zijn echter ook gevallen, waarin de houders van goud een dringend beroep op De Nederlandsche Bank hebben gedaan om reeds thans het goud. dat zij bezitten 1o willen overnemen, omdat zij over geldmid delen willen beschikken, en dus anders in liquiditeitsmoeilijkheden zouden komen te verkecren. In zulke gevallen is de Bank reeds thans bereid om het goud werkelijk over te nemen. Uit het bovenstaande blijkt ïntusschen wel voldoende, dat het allerminst in de bedoeligt ligt om het bij een aangifte van goud te laten, maar dat wel degelijk het particuliere bezit geleidelijk door de Circu latiebank zal worden overgenomen. Aanpassing aan de wisselkoers. Het zou in de bedoeling liggen, dat de Kassenscheine geheel uit het verkeer worden genomen. In het nummer van gisteren heeft, men kunnen lezen, dat er wijziging is' gebracht in den omrekeningskoers van Kreditkassen scheine in guldens. Terwijl tevoren 1 gulden gelijk was aan anderhalve Mark, is deze koers thans gesteld op 1 gulden Mk. 1.33. De verklaring voor dezen maatregel is alleen deze, aldus lezen we in het „Hdbld.", dat men den omrekenings koers heeft willen aanpassen aan den wisselkoers, waarbij de waarde van de Mark zich op omstreeks 75 cent stelt, terwijl de waarde volgens den tot nu toe gebruikelijken omreke ningskoers van de Kreditkassenschei ne neerkwam op 66 2/3 cent per Rijksmark. De reden, waarom men niet. eerder tot het vaststellen van de werkelijke verhouding is overgegaan,is alleen deze, dat men voor den Duitschen soldaat een gemakkeiijken omre keningskoers moest hebben. De Kassen scheine zijn evenwel bestemd om geheel uit liet verkeer te verdwijnen en nu de hulp- koers van Mk. 1.50 per gulden eenigen lijd heeft dienst gedaan, bestaat er geen be zwaar meer om to een aanpassing aan den wisselkoers over te gaan. Naar bovengenoemd blad verneemt, ligt het inderdaad in de bedoeling om binnen af- zienbaren tijd maatregelen te nemen, waar bij de Kreditkassenscheine geheel uit het ver keer zullen worden genomen. Uit het bovenstaande zal het wel voldoende duidelijk zijn, dat er geen sprake van is, dat er eenige wijziging zou zijn gekomen in de waarde van den gulden ten opzichte van de gewone Rijksmark, van het goud of den dollar. De Zuiderzeewerken in beeld. In het Rijksmuseum te Amsterdam is een tentoonstelling geopend, welke ban dit machtig werk gewijd is. Een der groote schilderijen van J. H. van Mastenbroek wordt opgehangen De halmen buigen, als de paarden de maaimachine over het rijpe korenveld trekken. Het if oogsttijd en op het land zijn alle .hens aan dek", om den oogst binnen te halen

Schager Courant | 1940 | | pagina 5