DOODENDANS ROOSEVELT opnieuw candidaat Duitschc troepen op Quessant Noodweer in Joegoslavië DER VLAMINGEN Het vervoer door Burma De presidentsverkiezing in Amerika- De Vereenigde Staten als ver dedigers der democratie. De democratische Partijdag heeft met een groote meerderheid van stemmen Roosevelt aangewezen als candidaat voor het presidentschap. Voor de benoeming van Roosevelt tot can didaat voor het presidentschap, hebben 947 van de 1095 afgevaardigden gestemd. De mi nister van P.T.T., Farley, kreeg 72 en vice- president Garncr 61 stemmen. Onder minu tenlang aanhoudend gejuich deden Gamer en Farley afstand van hun stemmen, zoodat de benoeming van Roosevelt kon worden aangeteekend, als met algemeene stemmen tot stand gekomen. De Partijdag benoemde vervolgens de com missie, die Roosevelt van het besluit van het partijcongres in kennis zal stellen en hem zal verzoeken de benoeming te aanvaarden. Men twijfelt er niet aan, dat Roosevelt de candidatuur zal aannemen. Naar Associated Press meldt, heeft president Roosevelt VVoens dag den geheelen avond bij zijn radiotoestel de gebeurtenissen in Chicago gevolgd. Op het Democratische Partijcongres is het officieele partijprogram voorgelezen. Ter in leiding wijst het program op de „geweldda dige" wijzigingen, die thans in de wereld aan gebracht worden. Geen democratische regcc- ring kan blijven bestaan, welke deze ont wikkelingstendenties niet inziet en geen te genmaatregelen neemt. Buiten Amerika wor den oude erkende instellingen ten val ge bracht en democratische phiiosophiën afge wezen. Op de huidige generatie der Vereenig de Staten rust de taak om het naar binnen, door verkeerd beheer en van buiten door de totalitaire ideologie uitgedaagde democrati sche geloof, te verdedigen. De wereldrevolutie, waartegen de Vereenigde Staten verdedigingsvoor bereidingen treft., is zóó dreigend, dat de waakzaamheid eerst mag worden verminderd, wanneer deze revolutie op de aarde uitgebrand is. In de laatste zeven jaar is het de democra tische partij gelukt de democratie door de fensieve bewapeningen te versterken tegen openlijke of verkapte aanvallen, evenals door verbetering van hei economische presta tievermogen en door opheffing van de so ciale positie. Op deze verdiensten is men trotsch. Zij vormen de verdienste van het „schitterende en moedige leiderschap van Roosevelt en zijn staatkunde en die van het congres." Verder wordt woordelijk in het program gezegd: „Het volk der Vereenigde Staten is vastbesloten er zorg voor te dragen, dat de in Europa, Azië en Afrika woedende oorlog niet overslaat naar Amerika. Wij willen niet deelnemen aan de overzeesche oorlogen en wij zullen onze strijdkrachten te land, ter zee of in de lucht niet uitzenden naar gevechten in vreemde landen buiten het Amerikaan- sche continent, uitgezonderd in geval van een aanval. Wij bepleiten de Monroeleer, die wij mee- doogenloos zullen uitvoeren en verdedigen. Richting en doel van onze buitenlandsche politiek zal evenals in het verleden ook in het vervolg bestaan in de veiligheid en ver dediging van ons land en in het behoud van den vrede. Behoud van den vrede. In het program wordt verder gezegd: Het strekt de vooruitziendheid van Roosevelt tot eer, dat de landsverdediging der Ver eenigde Staten thans op het hoogtepunt staat van haar prestatievermogen in tijd en vrede. Amerika moet zoo sterk zijn, dat geen enkele mogelijke combinatie van machten een aanval kan wagen. Men zal Amerika een onoverwinnelijk luchtwapen, een voor de bescherming van al zijn zeekusten en na tionale belangen bekwame marine en een volledig uitgerust, gemechaniseerd leger ge ven. Ervaringen van andere naties leeren, dat alleen een totale defensie aanvallen kan afwijzen. Om te waarborgen, dat de bewape ning der Vereenigde Staten zal bestaan uit wapens des vredes. zal men de traditioneele politiek der "goede nabuurschap voortzetten, de rechten van anderen en de verdragsver plichtingen eerbiedigen, den buitenlandschen handel cultiveere.n door handelsverdragen en de economische samenwerking met de ROOSEVELT. republieken van het westelijk halfrond be vorderen. Om redenen van zelfverdediging en van gbed geweten, zoo gaat het programma ver der, kan de grootste democratie ter wereld zich niet veroorloven de „aangevallen" vol keren ter zijde te laten liggen en „wij ver plichten ons derhalve dien volkeren iedere materieele hulp te verleenen, voor zoover dat vereenigbaar is met de wetten cn.de belan gen van onze eigen landsverdediging". Op binnenlandsch politiek gebied zegt het program voortzetting toe van de tot dusver re gevoerde landbouwpolitiek en een verhoo ging van het inkomen der farmers, uitbrei ding van het program tot behoud van den bodem, vermindering van de schuldenlast, die op het land drukt, uitbuiting van water kracht, herbebosschtng. enz. Wat de arbeidspolitiek betreft, wordt de nadruk gelegd op het recht der arbeiden den op collectieve onderhandelingen. Even als in het verleden zal een ongebreidelde concentratie van economische macht en uit buiting van den verbruiker en den spaarder ook in het vervolg bestreden worden. De economie der Vereenigde Staten staat op den drempel van een groot, nieuw tijdperk op alle gebieden. Ter uitbreiding, van de werkgelegenheid stelt het program dan voor een conferentie bijeen te roepen, voor de oplossing van de werkloosheid onder leiding van Roosevelt. Een afzonderlijk hoofdstuk van het pro gram is gewijd aan de negers, voor wie een rechtsgelijke behandeling bii aanstelling in regeeringsdiensten en bij de verschillende wapens wordt geëischt. Duitsch legerbericht Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In overzeesche wateren opereerende Duit sche oorlogsschepen hebben nog 30.000 br. reg. ton scheepsruimte der vijandelijke koop vaardij in den grond geboord. Met vaartuigen der marine zijn Duitsche troepen geland op het voor Bretagne liggen de eiland Ouessant. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben het exercitieterrein Aldershot, benevens vlieg velden, fabrieken en haveninstallaties in Zuid- en Midden-Engeland aangevallen. Op het vliegveld Tunbridge Wells, is een fabriek te Eastbourne en in de haveninstal laties te Portland werden bijzonder zware branden waargenomen. Op een groote wa penfabriek in Grecnock werden verschei dene voltreffers geplaatst. Bij aanvallen op schepen in het kanaal gelukte het een koopvaardijschip in brand te zetten, benevens een tweede koopvaardij schip en een patrouilleboot met bommen zoo zwaar te beschadigen, dat de beman ningen de schepen moesten verlaten. Gedurende den nacht het Rijn- en Roerge bied binnenvliegende vijandelijke toestellen werden door luchtafweer verdreven of ver hinderd hun bommen neer te werpen op de beoogde doelen. Eenige lukraak neergewor pen bommen richtten nóch persoonlijke, nóch materieele schade aan. Een vijandelijk vliegtuig van het, type Bristol-Blenheim werd in een luchtgevecht ten noorden van Cherbourg neergeschoten, een eigen vliegtuig is boven het Kanaal neer gestort. Ifaliaansch legerbericht Met den Clipper naar Amerika Zita van Habsburg en Bullitt naar Amerika. Aan boord van den Clipper zijn Zita van Habsburg en de Amerikaansche ambassa deur te Parijs. Bullitt. vertrokken. Het Portugeesche blad „Diario de Nnticias" publiceert verklaringen, die Bullitt voor zijn vertrek heeft afgelegd. Hij zeide o.m.: „De Fransche regeering had mij voor haar ver trek uit Parijs verzocht contact te zoeken met de Duitsche bevelvoering, opdat de be zetting voltrokken zou worden zonder bloed vergieten. Mijn taak was gemakkelijk, want ik vond een soortgelijken wensch bij het Duitsche opperbevel. Alles verliep zonder incidenten. Voor ik uit Parijs vertrok, heb ik een Duitsche delegatie ontvahgen. die een officieel beleefdheidsbezoek kwam brengen. Achtervolging in Oost-Afrika Het Italiaansche opperbevel maakt be kend: In Noord Afrika werden de bombarde menten in het gebied van Mersa Matroeh met succes hervat. Al onze vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd. In Oost Afrika werd de vijand, die zich uit Mo ja Ie had teruggetrokken naar Buna vervolgd door eenheden van de landmacht en van het luchtwapen. die vluchtende au- to-afdeelingen onder vuur hebben genomen en verspreid. Wapens, munitie en vracht wagens vielen in onze handen. Met veel succes hebben onze vliegtuigen het vlieg veld van Waijer gebombardeerd. De vijand heeft het kamp bij Agordat gebombardeerd, zonder schade aan te richten. E-m Engel- sche machine is door onze jagers neerge- Onrust in Enge'and over den oorlog Het arbeidersblad „Daily Herald" heeft van de Engelsche regeering geëischt. dat zij onmiddellijk een overzicht zal verstrek ken van den toestand in Afrika. De suc cessen en het oprukken van de Italiaansche weermacht en de veroveringen bij Mojale. die nu van officieele zijde als „onbelang rijk" worden bestempeld hebben onrust ver wekt. Waarschijnlijk zal binnenkort in het r agerhuis een interpellatie worden gehou den over den strijd in Afrika. HAMBRO LASTERT over Duitsche plannen Nadat de gevluchte voorzitter van het Noorsche storting Hambro, eerst een dezer dagen in een verklaring door hem te New York afgelegd, heeft moeten toegeven, dat de Noorsche marine te Christiansand Fransche torpedojagers verwachtte en om die reden niet op de Duitsche zeestrijdkrachten had geschoten, verklaart hij thans in een inter- vieuw, dat Duitschland de Noorsche kust nu noodig heeft voor een aanval op Engeland, maar later van de Noorsche steunpunten uit ook van plan is over de Faroer, IJsland en Groenland Canada aan te vallen. Deze bewering is wel al te plomp, zoo wordt van bevoegde Duitsche zijde vastge steld, en er is geen twijfel waartoe 'zij dient. Het cynisme waarmede de emigrant Hambro. die zijn eigen land eerst in het ongeluk heeft gestort en het daarna in den steek heeft ge laten, zijn propaganda voert, herinnert le vendig aan de dagen te Stoskholm, toen hij mét dezelfde argumenten een neutraal land voor een verloren zaak den oorlog wilde in jagen. Fransche schepen door Enge!and in beslag genomen De Engelsche marine heeft, naar de „Pe- lit Dauphinois" uit Clenmont Ferrand meldt voor een deel nog vóór het afbreken der di plomatieke betrekkingen met Frankrijk een reeks schepen, welke voor Frankrijk drin gend noodige levensmiddelen en andere goederen vervoerden, in beslag genomen. Zoo legden zij o.m. beslag op 13.000 ton ge droogde groenten en 60.000 ton olie, 70.000 ton olienooten er. 15.000 Ion copra, 1X).000 ton suiker en 18.000 ton koffie. Britsch Wcst-Indië dom'nion De Hertog van Windsor gouver neur-generaal? Een op het oogenblik in de Vereenigde Staten vertoevende vertegenwoordiger van den Engelschen minister van koloniën, Ma joor Simnett, heeft volgens een bericht van den New Yorkschen correspondent van Stockholms Tidningen verklaard, dat het mogelijk is. dat de Hertoe van Windsor kenocmcf zal worden tot gouverneur-gene raal van F.ngelsch West Tndië, nu dit deel van het Britsche wereldrijk de positie van Dominion heeft geëischt. Men venvacht, dat de I-Iertog van Windsor bijzonder veelomvat tende maatregelen zal beginnen voor het op richten van betere woningen in de koloniën. LubUn zal herrijzen Het Nederlandsche Perskantoor te Berlijn meldt: Binnen het kader, van de opruimingswerk zaamheden van het gouvernement generaal Polen zal ook de stad Lublin in haar oude gedaante herrijzen. Het stadsbeeld wordt verfraaid en de naam Lublin zal weldra weer een helderen, klank hebben. In de westelijke deelen van Joegoslavië heeft een zwaar onweer groote schade aan gericht. In het westelijke deel van Bosnië zijn bij Bihatsj drie vrouwen en vier kin deren onder ineenstortende huizen bedol ven en gedood. Bij de Bosnische „ijzer- stad" Zenica heeft een lawine een geheele goederentrein van dertien wagens bedolven, waarbij vier spoorwegbeambten zwaar zijn gewond. Op het station Zenica zelf wierp een orkaan de lichtmasten omver. Deze kwamen neer op een personentrein. Onder de reizigers brak een paniek uit. In Dalmatië woeden hevige stormen. Te Split drong een stormvloed door tot in de straten van de binnenstad. In Slovenië zijn de huizen in vele streken geheel van hun daken beroofd- terwijl de fruithoomen door hageslag zwaar hebben geledon. In Slovenië is vooral het gebied van Cilli zwaar getroffen. De hop oogst in dit gebied wordt als verloren be schouwd. In Noord Kroatië heeft men hagel korrels qevonden van een gewicht van 300 gram. Een voorloopige schatting van de geheele schade, welke door het noodweer is aangericht, beliep 200 millioen dinar. Langs de wegen in het gewonde land Vluchtende burgers tusschen twee vuren i MET SCHIETENDE SOLDATEN OPGESLOTEN IN EEN VLUCHTKELDER. (Van een specialen V.P.B.-medewerker) Er is in dezen oorlog misschien geen zwaar der en ondraaglijker lot geweest dan dat van de gevluchte burgeers. In den oorlog van 1914—1918 hebben wij ze ookgekend.de lange rijen van menschcn die met medene ming van het hoogst noodige en wat hun het dierbaarst was in het leven, voorafgin gen aan de strijdende, opmarcheerende troe pen. Uren en uren. vaak dagen, waren zij dezen troepen vooruit; zij vormden om zoo te zeggen de „civiele voorhoede" van de mi litaire kolonnes. Zij vestigden zich wnar zij hoopten buiten de gevechtszone te zijn en keerden vaak na eenige dagen naar hun haardsteden terug, wat meestal met weinig moeite gepaard ping. Dat kon. omdat men in 1914 een geheel andere vecht wijze volgde. Men groef zich in stellingen in, bleef langen tyd, soms maanden lang. jaren zelfs, togen over elkaar liggen op dezelfde plek en de andere plaatsen hadden van het oo'-' weid haast niets te lijden. Tharts echter maakten wij kenn met den bewegingsoorlog; gemotori seerde divisies rukten bliksemsnel op, verdeelden zich irPmenigvuldige vertakkingen over het land, zoodat de vijand van verschillende kanten tegelijk in een bepaalde streek op daagde. De burgerbevolking kwam daardoor in een geheel andere posi tie te verkeeren dan in 1914. De vluch telingen die te voet, per fiets of met paard en wagen wegtrokken, konden zich niet tijdig en niet snel genoeg verplaatsen om den legers vooruit te blijven. Zelfs zij, die per auto vlucht ten, kwamen nog in de knel, omdat zij vaak door «dé gemotoriseerde ko lonnes achterhaald werden, of inge sloten, verschillende omwegen moes ten maken, om ten slotte toch weer te midden van de strijdende leger groepen terecht te komen. IN DEN HEKSENKETEL VAN VLAANDEREN. De ellende van deze menschen is met geen pen te beschrijven. Zij verlieten hun woon plaatsen, meenende zich in veiligheid te kunnen stellen; anderen, omdat zij dachten aldus aan het zg. „barbarisme" der Duit- schers, dat men hun in de schrilste kleuren had afgeschilderd, te ontkomen; weer an deren, zooals de mannen van 16 tot 35 jaar, om gehoor te geven aan het bevel van de Bel gische regeering, dat vlucht naar Frankrijk of Engeland voorschreef. Zij allen hebben in hun pogingen gefaald; en deze mislukking hebben zij betaald öf met hun leven, öf met zware of lichte verwon dingen, öf met onbeschrijfelijk lichamelijk en moreel leed. Nederland kent den lijdensweg der ge vluchte duizenden uit Breda en andere plaat sen. Velen hunner zijn in den heksenketel van Vlaanderen terecht gekomen en daar gelukkig nog bijtijds uit gered. Maar den Calvariënberg, dien honderdduizenden Bel gen hebben beklommen toen zij naar Frank rijk vluchtten, meenende daar veilig te zijn achter wat zij noemden de Ffansch—En- gelsch-Belgische linies, die tocht is een exo dus geworden, waarvan duizenden nooit meer zullen terugkeeren, waarbij duizen den verminkt, waanzinnig en psychisch ge schokt werden, voor hun verdere leven ge broken en waarover de zedelijk sterken, die aan den doodendans toevallig zijn ontsnapt nog lange jaren zullen vertellen aan hun na komelingen. Want deze menschen zijn voor het groot ste deel, tijdens hun vlucht, achterhaald door de veel sneller terugtrekkende le gers, die door de Duitschers werden achter na gezet. Zij stonden hierdoor bloot aan beschietingen en bombardementen uit de lucht, die natuurlijk bedoeld waren op de militairen, doch waartusschen zij zich 'plot seling zelf bevonden. Niet altijd konden zij dekking zoeken, wanneer dit op groote we gen gebeurde; de kelders of woningen, die men in geval van nood aantrof, waren vaak reeds overvol met soldaten, die ze gebruik ten om vandaar uit den vijand te beschieten. VOOR FRANCS-TIREURS GEHOUDEN. Werden deze geïmproviseerde schuilplaat sen voor de soldaten onhoudbaar, dan vlucht ten zij er uit weg. met achterlating van wa pens en munitie, gaven zich over als krijgs gevangenen of zochten elders een goed heen komen. Wee den weerloozen burgers, die door de vijandelijke troepen in dergelijke schuilplaatsen werden aangetroffen! Een strijdend leger kan men niet kwalijk nemen, dat het dergelijke burgers, aangetroffen in kelders of woningen, bij geweren, machine geweren en ammunitie, als francs-tireurs beschouwt en tegenover hen optreedt volgens de oorlogswetten. Uit verhalen, die ons in tal van plaatsen werden gedaan, is ons gebleken dat de Duitschers zich in zeer vele gevallen hu maan hebben gedragen, blijk gaven van de gevaarlijke positie dezer gevluchte burgers te begrijpen en hen dan ook weer vrij lie ten. Doch men mag het hun niet als een misdaad aanrekenen wanneer op sommige plaatsen, zooals bijvoorbeeld te Vvnckt en Meiarem (in Vlaandereni harde maatregelen werden genomen, waarbij menschenlevens te betreuren vielen. f Het einddoel van de meeste vluchtelingen schijnt De Panne geweest Ie zijn, de laatste badplaats aan de Belgische kust. Men dacht daar. zooals in 1911'18. veilig te zul len ziin, gelijk achter de toenmalige Yser- linie hef geval was. Maar duizenden heb ben die plaat? niet kunnen bereiken. omdat zij tijdens hun vlucht vernamen, dat de Duitsche legers reeds verder waren. Zij. die toen de vlucht hebben gestaakt, en gepoogd hébben, naar hun woonnlaats terug te koe ren. zijn de gelukkigen. Deze mensehen ziin vol ontroerende dankbaarheid voor de mensohlievondheid der Duitschers, voor de hulp die zii overal verleenden om d^n r*»od dier vluchtelingen te lenigen> DE ZEEKRIJGSRAAD NAAR DEN HAAG De zeekrijgsraad, welke voorheen in Willemsoord gevestigd was, doch naar Den Haag verplaatst is, heeft zich gevestigd aan de Laan Copes van Cattenburch no. 6. De zittin gen zullen worden gehouden in het lokaal van den krijgsraad voor de landmacht, in dezelfde laan no. 12. De eerste openbare zitting is vastgesteld op Vrijdag 26 Juli. DE NEDERLANDSCHE VEREENIGINGEN IN DUITSCHLAND. Het Nederlandsche perskantoor te Berlijn meldt: Aangezien in Nederlandsch Indië het Duitsche vereenigingsleven geheel onmoge lijk is gemaakt, moet verwacht worden, dat tijdelijk ook een aantal Nederlandsche ver- eenigingen in Duitschland verboden zal wor den eenigerlei werkzaamheden te verrich ten. De industrie van Bohemen en Moravië Ook op de Jaarbeurs te Utrecht? Het Nederlandsche Perskantoor meldt: De industrie van Bohemen en Moravië zal in uitgebreide mate deelnemen 'aan de jaar beurzen, die dit jaar worden gehouden in Duitschland en dc Zuidoost-Europeesche lan den. Vooral de jaarbeurs in Koningsbergen is voor dc nijverheid van het protectoraat van belang, aangezien daar de koopers ver schijnen uit Rusland, Lïttauen, Letland, Estland, Finland, Zweden en Noorwegen. Er worden plannen overwogen om de Bo- heeinsche nijverheid ook te doen deelne men aan de jaarbeurs in Utrecht. Poliëeke griep in Roemenië Het Engelsche gezantschap te Boekarest deelt mede, dat de gezant Sir Moare aan griep lijdt. In welingelichte kringen wordt echter aangenomen, dat het hier een poli tieke ziekte betreft. Engelschen stoken in Fransch Marokko Vreemde vliegtuigen hebben, volgens een bericht uit Rabat, boven Fransch Marokko strooibiljetten uitgeworpen, die in de Fran sche. taal waren gesteld en waarin propa ganda werd gemaakt voor Engeland en voor het Fransche emigrantencomité te Londen. De spoorlijn Turkije-Irak gereed De spoorwegverbinding tusschen Turkije en Irak is gereed gekomen. De eerste trein is Woensdagavond uit Bagdad naar Istan- boel vertrokken. Met dezen trein zal het. in vredestijd mogelijk zijn de reis van Bagdad naar Londen in 'zeven dagen uit te voeren. Amerika heeft er niets mee te maken De woordvoerder van het Japan- sche departement van Marine heeft de verklaring van Gordel! Huil, waarin critiek wérd geleverd op de regeling tusschen Japan, Engeland en Frankrijk over het goederen verkeer door Burma en Indo-China bestem peld als „misplaatste interventie." De woordvoerder wees er op, dat 9 Japan, in het belang zijner strategie, aan Groot Brittannië ei> Frankrijk heeft verzocht een einde te maken aan het transport van wapenmate riaal, waarmee het bewind van Tsjiang-Kai-Sjek werd gesteund en dat Groot-Brittannië en Frankrijk aan dit verzoek gevolg hebben gegeven. Als derde partij heeft de regeering der Vereenigde Staten hier niets mee te maken. Op de vraag van een Amerikaanschen cor respondent of de politiek van Japan zal wor den beinvloed door de verklaring van Huil antwoordde de woordvoerder in ontkennen- den zin. De woordvoerder wees er vervolgens op, dat Japan streeft naar een oplossing van het Chineesche probleem, in overeenstemming met de daarvoor vastgestelde politiek, die niet kan worden aangetast door hetgeen door buitenstaanders wordt beweed. Op de vraag of de Engelsch-Japansche-re geling over Burma bevredigend is, antwoord de de woordvoerder: „Zij is niet geheel en al bevredigend." Gevraagd naar zijn meening over de Brit sche prolesten tegen dc Japflnsche maatre gelen, die de Chineesche kustvaart belemme ren, verklaarde de woordvoerder, dat hij van de persbeichten hieromtrent had kennis ge nomen. De Japansche actie vloeit voort n?i strategische noodzaak.

Schager Courant | 1940 | | pagina 6