Bevolkingsonderzoek irdoostnolder T ARZAN de vuren van Tohr Groote Clown? Kinderen uit Rotterdam naar Egmond aan Zee VxxtihaL door Edgar Rice Burroughs Radioprogramma in den Vischvergunningen in het Llssel- meer zullen nog verder beperkt worden. In de Statenzaal van het Provinciehuis te Zwolle is op verzoek van de stichting voor het bevolkingsonderzoek in den droog- gelegden Zuiderzeepolder, een bespreking ge houden over het wetenschappelijk onderzoek in den Noordoostpolder, zooals dat ook in de Wieringermeerpolder heeft plaats gevonden. Aanwezig waren o.m. de Commissaris der Koningin in Overijssel, enkele leden van Ge meenten, gelegen in het Noord-Westelijke deel van Overijssel, de ingenieurs van Rijks waterstaat, die de leiding hebben bij de in poldering en verscheidene leden van boven genoemde stichting. De vergadering stond onder leiding van den Commissaris der Koningin, Mr. A. E. Baron van Voorst tot.Voorst. Prof. Van Veen toonde zich namens de stichting dankbaar voor de gelegenheid, wel ke haar thans geboden werd haar werk be kend te maken in den kring van hen, op wie men in de toekomst hoopt te kunnen reke nen. De stichting, aldus spr., hoopt uit uw mid den nieuwe denkbeelden te mogen ontvan gen, die bij haar onderzoek haar werk vruchtbaarder en rijker maken. Spr. legde uit, dat de kolonisten steeds een bijzondere groep in onze maatschappij vormden. Hun betcckenis voor de economische en geeste lijke ontwikkeling van ons volk, verplicht ons, zoo zeide spr., veel aandacht te schen ken aan hun huidige en toekomstige om standigheden. 1'ot nu toe, zoo vervolgde hij, is aan het vrije initiatief, wat betreft onderwijs, voe ding e.d. in ons land veel ruimte gelaten. Dat wetenschappelijke voorlichting evenwel gewenscht is, toonde spr. aan door te wijzen op de visscherij, waar men met schade en schande wijs is geworden. Hierna zetten de vertegenwoordigers der verschillende secties zeer in het kort de doelstellingen daarvan uiteen. Zoo sprak prof. Jansen over het belang van het onderzoek naar de voeding dat voor den N.O. polder, waar menschen samen zul len komen wonen, die gewend zijn aan ver schillende voedingswijzen, van groote betee- kenis is. Dr. De Groot zette het belang van de anlihropologische wetenschap voor den N.O. polder uiteen. Hij sprak in*dit verband van een keuring voor de toekomstige bewoners, die ook voor de andere polders haar nut kan hébben. Dr. I-Ioeben sprak over de visscherij, waar bij hij mededeelde, dat gebleken is, dat het I.Tsselmeer ook in den toekomst een behoor lijken vischstand zal hebben, vooral wat de aal betreft. Een nieuwe vischsoort in het Meer is de snoekbaars, die zich zeer voor spoedig ontwikkeld heeft en waarvan reeds groote hoeveelheden aanwezig zijn. De snoek baars is speciaal van belang, doordat het een wintervisch is. De visschers zijn, door op snoekbaars te vissollen, niet meer gebonden aan de seizoen visscherij. In de vroegere Zui derzee kon men onbeperkt visschen. Nu is dat niet meer het geval en daarom zijn ver gunningen uitgegeven. Bij het droogleggen zal het aantal vergunningen nog verminderd moe ten worden en het inpolderen zal vooral moeilijkheden meebrengen voor de visschers, die thans langs den polderrand wonen. FEUILLETON WAAROM TREUR JE, DOOR A. H KOBER 32. Daama traden zijn als equilibristen op. De Onderman ging op den rug liggen, liet zgn partner op zijn omhooggestrekte armen klim- ir.on en stond dan langzaam op, steeds met zijn partner op de uitgestrekte armen, om dan tenslotte een zakdoek uit zijn zak te ha len en zijn voorhoofd af te vegen, terwijl de bovenman in de lucht bleef staan. Nu merkte men pas, dat deze aan een ijzerdraad hing, dat aan zijn zitvlak bevestigd was... Nadat dus ook deze toer mislukt was, besloten de beide pechvogels den toeschouwera thans een eersteklas bokswedstrijd te laten zien. Doch helaas kregen zij ruzie nog eer zij begonnen waren en het geval eindigde met een verbit terd oorvijgenduel, waarbij tenslotte de twee tegenstanders uitgeput ter aarde zonken. Daarna kwamen er straatvegers, laadden ze met de schop op hun handwagen en brachten ze weg. De Caramelli's kregen maar een matig applaus. „Het is misschien toch niets voor u?" vroeg de agent uit Parijs aan zijn directeur. Maar deze dacht er nog eens over na. „De muziek past er natuurlijk niet hij, men moet iets dergelijks met zachte, gelijkmatige mu ziek illustreeren, inplaats van zooals hier, de zaak met marschen te bederven; ook de cos- tumes zijn slecht, die tooverij bevalt me niet, het boksen is overbodig, de heele zaak zit niet goed en toch: daar is iets van te maken. Die twee lui hebben humor, dat zijn raskomieken... Ja, Ik wil het wel met hen probeeren. Boek dat nummer maar. Ik zal wel eens zien, hoe ik ze voor Parijs verander. In ieder gevol zijn ze origineel." Achter de coulissen hoorde de agent dat de chef der Caramelli's een zeker mister Joe Golden was, garderobe nummer 18. Golden was zich juist aan het omkleeden toen de agent bij hem binnenkwam en deze herkende hem als den reiziger, den toovenaar Zij zullen zich echter in den polder kunnen gaan vestigen. Ook in de toekomst zal er in de visscherij zeker een beslaan zitten, maar eerst zal rnen liet resultaat van het weten schappelijk onderzoek moeten afwachten. Dr. Heel gaf in het kort de visie van de economische sectie, terwijl dr. R. N. M. Eykel, voorzitter der sociaal-hygiënische sectie den wensch uitsprak, dat de bevol king van den N.O. Polder Rhoentgenolo- gisch zal worden onderzocht. Aan het slot der vergadering verzocht Prof. van Veen den burgemeesters der rand gemeenten den stand van zaken in hun ge meente te willen registreeren overeenkom stig de wensclien van de verschillende sec ties. Uit de vergadering werd naar aanlei ding hiervan de opmerking gemaakt, dat er in N.W. Overijssel reeds een streekcommis- sie bestaat, die tot op zekere hoogte hetzelf de doel nastreeft. Prof. van Veen verheugde zich, met deze commissie samen te kunnen werken. Tentoonstelling van werken over de inpoldering van de Zuiderzee De inpoldering van de Zuiderzee is zelfs in verhouding met den tijd, waarin dit ge beurt, en haar technische mogelijkheden, een van de grootste werken, welke de Ne derlanders, die in den loop der eeuwen toch wel getoond hebben vo^r geen kleintje ver vaard te zijn, hebben ondernomen. Het is daarom van dr. F. Schmidt Degener, hoofd directeur van het Rijksmuseum, een bij zonder goede gedachte geweest een tentoon- s'elling te organiseeren van schilderijen, scheisteekeningen, pastelteekeningcn en aquarellen van den schilder J. J. van Mas tenbroek, die vanaf het begin van dc werk zaamheden de drooglegging met zijn schets boek heeft gevolgd. Daarnaast zijn twee kleine zaaltjes ingeruimd voor maquettes, photo's en kaarten, welke meer de techni sche bijzonderheden uiteenzetten. De aard van de schilderijen wettigt deze tentoonstelling in het Rijksmuseum volko men. Van Mastenbroek heeft zijn onderwer pen op prachtige wijze uitgebeeld. Zijn schilderstukken en ook zijn teekeningen kemmerken zich door hun kracht van lijnen. Zijn kleurencomposities zijn fijn. De groot heid van den arbeid spreekt tot den be schouwer uit ieder van de doeken en teeke ningen. Hedenochtend om tien uur is de tentoon stelling voor het publiek op onofficiecle wij ze opengesteld. Gisterenmorgen verzamelden zich eenige tientallen kinderen met hun ouders en hege leiders in de groote hal van het Rottèrdam- sohe postkantoor. Het waren 77 kinderen van P.T.T.-personeel, die door de goede zorgen van het „Kinderfonds P.T.T." in staat zijn gesteld zes weken te Egmond aan Zee door te brengen. Vorige week zijn reeds 41 kin deren uitgezonden, nu gingen er 77 en op 27 Juli zal nog een groepje van 21 kinderen vertrekken, zoodat het fonds dan in totaal ongeveer 150 kinderen eenige gelukkige we ken bezorgt. Daartoe heeft het fonds tot en met 20 Au gustus beslag weten te leggen op eenige va- cantie-koloniehuizen. De eerste maal zijn on middellijk getroffen kinderen weggezonden. Gisteren waren het de indirecte slachtoffer tjes, n.1. die door de gebeurtenissen in hun gezondheid geschaad zijn. Bij de eerste groep waren ook kinderen uit het Grebbegobietl, terwijl gisteren alleen kinderen uit Rotler- dam en onmiddellijke omstreken van de partij waren. Doodelijk ongeval te Havelfe De landbouwer A. Gunst te Havcltc, had gisterenmorgen zijn paarden uit de weide aan den rijksweg gehaald en de dieren voor den wagen gespannen. Door onbekende oor zaak sloeg het tweetal op hol, waardoor Gunst viel en onder den wagen terecht kwam. De man werd in zeer zorgwekkenden toestand naar het diaconessenhuis te Mep- pel overgebracht, waar hij eenigen tijd later overleed. Het Nederlandsch elftal tegen Rotterdam De keuzecommissie van den K.N.V.B. heeft het Nederlandsch elftal voor den wedstrijd tegen Rotterdam, welke Wtoensdag 24 Juli a.s. op het Spartaterrein te Rotterdam ge speeld wordt, als volgt samengesteld: Doel: Wille (E.D.O.). Achter: Wilders (Blauw-Wit) en Van der Heide (Feyenoord). Midden: Paauwe (Feyenoord), de Vries (V.S.V.) en de Vroet (Feyenoord). Voor: Draeger (D.W.S.), Van der Vegt (H. B.S.), Vente (Feyenoord), Van Spaandonck (Neptunis) en de Harder (V.U.C.). Naar eenheid in de voetbalsport In een bijeenkomst van vertegenwoordi gers van voetbalorganisaties is het volgende besluit genomen. Vertegenwoordigers der hieronder genoem de voctbalorganisatics: de Koninklijke Ne- derlandsche Voethalbond, de Roomsch-Ka- tholieke Voetbal Federatie en de Christelij ke Voethal Bond. de Nederlandsche Arbei ders Sporthond en de Nederlandsche Voet bal Federatie, in vergadering ten departe- menle van onderwijs, kunsten en weten schappen hijeen onder leiding van Mr. J. J. P. C. van Kuyk, voorzitter van de natio nale stichting tot bevordering van de licha melijke opvoeding, overwegende, dat zij principieel overeengekomen zijn tot samen smelting van de bestaande voetbalbonden op grond van enkele nader bekend te maken algemcene grondslagen, behoudens goedkeu ring hunner besturen, besluiten voor 24 Ju li a.s. de definitieve beslissing over de be oogde samenwerking ter kennis van het be stuur van voornoemde stichting te brengen. Naar eenheid in de wandelsport Overtuigd van de noodzakelijkheid, dat het Nederlandsche volk ter behoud van zijn ei gen volkskarakter ook op het gebied van de wandelsport, kome tot meerdere eenheid, be sloot het hoofdbestuur van de Christelijke Nederlandsche Wandelsport-Organisatie (C.N.W.O.), in haar op Woensdag 17 Juli te Amsterdam gehouden vergadering, zich aan te sluiten bij de Nederlandsche Wandelsport- Federatie (N.W.F.). Door deze aansluiting van de C.N.W.O. bij de N.W.F. zijn nu alle landelijke wandelsportvcreenigingen van al le gezindten in één nationale wandelsport- organisatie vereenigcl.*— WACHTPARADE IN DEN HAAG De marschen van het Berlijnsche wachtba- taljon vormen daar ter stede een onmisbare noot in het stadsleven. Deze marschen, welke op gezette tijden plaats vinden, trekken steeds veel bekijks. Den Haag zal nu ook een dergelijke bijzon derheid krijgen. Het. daar gelegen wachtba- taljon, d.i. liet bij den staf van den weer machtbevelhebber behoorende troependeta- cement, zal eiken Woensdag en Zaterdag te 13 uur langs liet Plein defilceren, voorafge gaan door een muziekcorps. De brand in een houten loods te Utrecht Scholier aangehouden. Woensdagmiddag is door de Utrechtsche recherche een 14-jarige scholier aangehou den, die er van verdacht wordt, den brand te hebben gesticht in de loods van de firma Serrec, gelegen achter het perceel aan de Oude Gracht te Utrecht, welke een dag te voren een prooi der vlammen is geworden. Op last van den commissaris van politie in de eerste afdccling is de jongen in ver zekerde bewaring gesteld. 154. Tarzan begreep, dat als het gezang uit de zaal van Pantu kwam Janette gedoemd was om te worden geofferd op de vuren van Tohr. Met een vlug bevel rende hg door de gangen, zijn breed zwaard gereed om er mee toe te slaan... In de zaal van Pantu voelde Janette zich het laatste restje moed ontzinken. „Dit is het einde," zei ze rillend. „De dood is niet het einde, doch het begin," zei Dr. Wong. „Er staat niet voor niets geschreven: „De Goden houden het geluk van de dood voor de men sen verborgen, opdat zg de ellende van het leven kunnen dragen." Rustig keek Ahtea toe bij de voorbereidin gen voor het offer. Janette werd bij de hoek van het nog gesloten luik gebracht. Door het neerhalen van de hefboom zou de opening zichtbaar worden, en Ahtea was van plan het meisje eigenhandig in het vuur te stoten. ...Juist voor dit noodlottig moment zou aan breken, stormden Tarzan en zijn vrienden de hoek om. Een honderd meter nog en zij wa ren bij de deur van de zaal van Pantu ge sloten! Buiten stonden eenige reuzen op wacht. „Ik ben bang dat ze te veel in aantal zijn voor ons," zei Paul d'Arnot. ZATERDAG 20 JULI 1940. Jaarsveld 414.4 m. A V RO-uitzending. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Ensemble Jonny Kroon (11.0011.20 Declamatie). 12.15 AVRO-Puszta-orkest. 12.45 Berichten ANP, event. gr.muziek. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.45 AVRO-Aeolian-orkest. 2.30 Voor de Vrouw. 2.45 Het Philharmonisch kwartet. 3.30 Disco-causerie. 4.30 Orgel en zang. 5.15 Kinderkoor „Zanglust" met pianobege leiding. 5.45 AVRO-dansorkest. 6.15 Omroeporkest en solist. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.40 Medische causerie. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Revue-uitzending. 10.00 VPRO: Avondwijding. 10.1510.30 Berichten ANP en sluiting. Kootwyk 1875 m. KRO-uitzending. 11.1511.80 n.m. Be richten. 7.00 Berichten Duitsch. 7.15 Berichten Engelsch. 7.30 Wij beginnen den dag. 7.45 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.40 Berichten ANP. en den bovenman bij de evenwichtstoer. Gol den scheen erg nerveus, luisterde onwillig naar het aanbod en zei tenslotte vlug: „Nee, dank u wel! We zgn voor de volgende maanden bezet, wij gaan met circus Pincy Fxankri'k door. „Maar neem mij niet kwalijk ïijnheer Gol den: Pincy is een kleine onderneming en ik bied u het Alhambra te Parijs aan, het beste huis van heel Frankrijk..." „Weet ik allemaal wel!" onderbrak Golden hem. „Ik ben al twinig jaar in het vak, dus ik ken het klappen van de zweep wel... Maar ik wil u wel vertellen, waarom ik met die kleine Pincy meega. Omdat ik namelijk nog wat leeren moet, probeeren, experimenten maken. Mijn nummer is nog jong en op het oogenblik niet veel waard; bij Pincy wil ik eiken dag een nieuw entrée probeeren, alle entrées die bestaan, de eene na de andere, en ik zal dan blijven bij hetgeen mij het beste ligt. ik wil een groote clown worden en wan neer ik dat ben, dan kunt u mij boeken voor Parijs... Tot ziens, mynheer...!" En met en kele opgewonden bewegingen loodste hij den agent de deur uit... Bijna tegelijkertijd kwam Golden's partner binnen, Alf Söderström, die eerst de requi- sieten had opgeborgen. Hij ging zwijgend voor de spiegel zitten, deed zijn valsche neus en zgn pruik af en vroeg bescheiden toen hij zag, dat Golden wou heengaan: „Moet ik nog iets voor je doen?" „Nee. Maar het is vanavond weer beroerd gegaan! Om tien uur morgenvroeg wordt ge oefend!" Zonder groet verliet Joe de garde robe. Terwijl Alf Söderström in de garderobe van het Coliseum zich in zijn herinneringen ver diepte, liep zijn partner Joe Golden door de straten van het nachtelijke Londen. „Vandaag had die onrust hem weer te pakken, hg moest maar steeds aan Stassy en Lupu denken! Er waren anderhalf jaar verstreken sinds zij van elkaar waren gegaan, Stassy was nu al anderhalf jaar met Lord Lemaile getrouwd. Dat was de grootste pech van zijn leven ge weest, juist toen Joe Golden er achter was ge komen, dat hij geen betere vrouw zou kunnen vinden dan Stassy Popescu, moest hij hooren, dat zij al in stilte met dien Engelschman, dien Lord verloofd was en dat het met hun heele werk, de heerlijke „Hoedendoos" gedaan was! Lupu had Golden laten beloven, dat hij nooit meer zou trachten om Stassy te bezoeken, dat hij "ook nimmer naar haar zou informeeren en haar in elk opzicht met rust zou laten. Joe Golden had den Roemeen daar de hand op gegeven en zijn belofte steeds gehouden, hoe moeilijk het hem ook dikwijls gevallen was om niet te vragen: waar zou de kleine Stassy zijn? Hoe zou ze zich voelen als Lady Le maile? Circus Pincy opende het seizoen met een voorstelling in het stadje Pau, dat geheel in het Zuiden van Frankrijk is gelegen. De Caramelli's hadden een lange en ver moeiende reis achter den rug, toen zij aan kwamen; maar directeur Pincy verstond het, hen op te monteren. Hij was een groote breede man, een echte athletengestalte, met een vuur- roode lange baard, welke bijna zijn geheele borst bedekte, en een vitaliteit die ondanks zijn zestig jaren zoo krachtig was als bij een jongeman. Toen Alf en Joe aankwamen, stond hij juist voor zijn circus en riep hen met een donderende stem toe: „Hallo jongens! Welkom! Als jullie goeie artisten bent, dan zul je hier op je plaats zijn! Dan beloof ik je, dat het je goed zal gaan bij Pincy! Maar de duivel mag jullie halen als je tot dat moderne soort luilakken en dagdieven hoort, die de directeurs enkel maar geld uit de zak willen trommelen! Welkom!" En hg schudde hun handen zoo hartelijk, dat hg ze bijna ontwrichtte. Daarna liet hij hun het cir cus, de stallen, de dieren en hun woonwagen zien om hen tenslotte uit te noodigen voor een kop koffie bij madame Pincy. Madame paste, wat omvang en kracht be trof, uitstekend bij haar man. Zij was een geboren Pezon, en de Pezons waren evenals dt Pincy's al sedert vier of vijf generaties „diermenschen", dat wil zeggen dompteurs en dresseurs van alle soorten van beesten. Zij waren niet troepen brullende leeuwen en tijgers rondgetrokken, commandeerden beren en olifanten, doch konden evengoed paarden, apen en katten voor de manege africhten. De geheele eerste helft van het programma bestond uit dierennummers, die de familie Pincy-Pezon en aanverwanten een groote troep van tamelijk mooie en goed gebouwde mannen en vrouwen op zich nam. Leeuwen, tggers, luipaarden, ijsberen en hun bruine broeders werden door de hoofdkooi gejaagd, het publiek kreeg eèn „Afrikaansch festijn" te zien, opwindende „Gevechten in de Jungle", waarbij nogal veel met nijlpaardenzwepen en revolvers geknald werd, „berentournooien" en dergelgke sensaties. Daarna werd de hoofd kooi in de manege weer afgebroken en nu kwamen gedresseerde zeeleeuwen hun kunsten vertoonen, apen, die een pantomine speelden, duiven, die op commando wegfladderden en weer terugkwamen, dansende en springende honden, prachtig onderhouden en versierde paarden en een groep, die uit een olifant, een zebra, een pony en een kameel bestond. Het tweede deel van het programma behels de een reeks effectnummers, die Pincy geën gageerd had. Een vrouw maakte op een motor fiets een waarlijk gziiigwekkende „doodenrit", 8.15 Gramofoonmuziek (9.309.45 Berich ten Vlaamsch. 11.1511.30 Berichten En- gelach. 11.30—11.45 Berichten Duitsch. 12.45—1.00 Berichten APN). I.45 Gramofoonmuziek (2.002.15 Berichten Duitsch). 2.45 Musiquette. 3.15 Berichten Engelsch. 5.00 Berichten Duitsch. 5.15 De Minnestrelen (opn.). 5.30 KRO-orkest. 6.15 Berichten Engelsch. 6.30 John Kristel en zijn Troubadours. 7.00 Reportage. 8.00 Berichten Duitsch. 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten Engelsch. 8.45 Berichten Vlaamsch. 9.00 KRO-Melodisten en solist (9.159.30 Berichten Engelsch. 9.40 Wij sluiten den dag. 9.45 Berichten Vlaamsch. 10.00 Berichten Duitsch. 10.1510.25 Berichten ANP. II.1511.30 Berichten Engelsch. waar zij tot verlichting van de toeschouwers levend afkwam; een athleet gooide met stalen kogels en granaten om zich heen, knallend stepten danseressen over de planken; gooche laars wierpen lichtende knuppels in het rond; luchtacrobaten maakten halsbrekende toeren en de Caramelli's lieten salvo's van luidruch tige buitelingen en kletsende oorvijgen hooren. Directeur Pincy had het zoo gewenscht: „Jullie stille komiek is heel goed, maar zij werkt bij ons publiek toch enkel, wanneer je naderhand des te meer drukte maakt. Dus altijd eindigen met een flinke herrie, met veel struikelingen en slagen!" Alf Söderström had daarom gelachen en ge zegd dat dit een erge ouderwetsche opvatting was; bovendien voelde hij er weinig voor zich zoo in het zweet te werken. Maar Go sloeg de raad van den ouden er varen Pincy niet in de wind. Zijn nummer was vol afwisseling, hij vertoonde haast elke dag een andere scène. Het geheele goede, oude en overbekende clowns-répertoire werd door hem afgewerkt: zoowel de barbier als de scherp schutter, de gestoorde muzikanten, de onhan dige acrobaat, de kunstmatige zebra, het levende standbeeld, mijnheer en mevrouw nachtegaal, dat alles kreeg zijn beurt en het einde was onveranderlijk een wilde vecht partij. Dagelijks moesten zij oefenen, want Joe wilde, dat elk van beiden alle rollen zou be- heerschen. Hij voelde wel, dat Söderström zijn werklust niet deelde, doch het lijdelijk verzet van Alf prikkelde hem slechts nog meer. Circus Pincy vloog van de eene stad naar de andere en bleef hoogstens twee of drie dagen op een plaats. De oude baas had het werk zeer goed georganiseerd, elke kameraad uit de tentenstad, man of vrouw, wist precies wat hem te doen stond, bij de voorstelling zoo wel als op reis, ieder had zgn nauwkeurig om schreven plichten. Joe Golden was met dit haastig leven te vreden. Hij maakte ook nu weer een tijd door, waarin hij niets méér vreesde dan aan zich zelf overgelaten te zijn en tot bezinning te komen. Daarom was hij teleurgesteld toen de oude Pincy hem meedeelde, dat hij een heele week te Agen wou blijven, omdat daar jaarmarkt was. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 7