ie schooltuin prijkt in volle glorie Een beruchte bocht weggenomen Dom en onmaatschappelijk Ontoelaatbare groepsvorming in het Botercontrolestation SCHAGERBRUG Thans 'overschakelen naar groenteteelt. De moderne school is allereerst een „Doe" school, een inrichting waar zooveel mogelijk plaats wordt ingeruimd voor het eigen ini tiatief en het. zelfdoen der leerlingen. De openbare school te Sohagerbrug heeft ■de verdienste zulk een „Doe" school te zijn, en dit treedt wel 'bijzonder naar voren in het schoolttuinwerk, waarover wij eerder ook al eens schreven. Men herinnert zich de opzet, de kinderen door het laten bewerken van een eigen tuintje liefde en eerbied voor de natuur bij te brengen en spelenderwijs wat tui npr&k tijk te geven, die hen als kinderen van veelal agrarische ouders, later uitste kend te pas komt. Het. weer werkte Wfoensdagmiddag al zeer slecht mee, om van de openbare les, waar bij ouders van de kinderen naast verschil lende autoriteiten waren uitgenoodigd, dat gene te maken wat het hoofd der school de Heer Wiering er zich ongetwijfeld had voor gesteld, want het bezoek bleef beneden de verwachting. Burgemeester Breebaart had •bericht van verhindering gezonden, wethou der van der Sluys, dc heer'Boer, gemeente secretaris, verschillende leden van de ouder commissie en van de commissie van toezicht waren aanwezig. Later zagen wij ook Mevr. Breebaart op den tuin. Als steeds was de technische adviseur dc ïifcer Bart Haan met zijn meisjes en jongens weer in volle actie. De heer Wiering was best tevreden over de resultaten. Hij kan dat. ook zijn, want de tuint jes staan er keu rig bij. 't, Is een aardig gezicht, peuters van twee turven hoog de eerste beginselen van de „praktische aardrijkskunde" te zien toepas sen. D.e ouderen zijn al bazen van tuinlieden men moet ze zien and ij vfepl anten, dat zou Deschooltuiniers in volle actie. Op den voorgrond de Heer Haan, „Bart", der kinde ren steun en toeverlaat! een Langendijker tuinder ze niet verbeteren! Het groote nut van het schooltuimverk, aldus de heer Waering is, dat ik er op school vaak zoo fijn „aan vast kan haken". De kin deren begrijpen de plantkundeles veel beter, ze leven meer mee, het blijft geen dood ma teriaal. De commissie van toezicht oefent geregeld controle op de tuintjes uit en geeft cijfers, echter... zonder tc weten van wie de tuin tjes zijn. De Heeren krijgen de nummers van de tuint jes op en zetten achter het num mer op hun lijst het cijfer van beoordeeii-ng. Wanneer de kinderen op den tuin zijn, komen de commissieleden er principieel niet, om zoodoende zelfs den schijn van bevoorrcch- tjg Ie vermijden. Als prijzen wij vermeld den die reeds eerder wordt tuingereed schap beschikbaar gesteld. De kinderen, die ook na schooltijd toegang op den tuin hebben, zijn bijna zonder uit zondering enthousiaste tuinlieden geworden. Het onder!)oud dei- paden, het knippen van de heg, liet schoonhouden van het aardige tuinhuisje, alles doen ze zelf. Werden tot dusverre meest bloemen ge teeld, thans noopt „de tijd" zich er gaan toe leggen op groentenkweek. De tuin is 750 vierkante meter groot en alle beetjes helpen! Wij kunnen autoriteiten uit andere ge- medirten, die belang stellen in het school tuimverk advisecrcn eens met den heer Wie ring te gaan praten. Hij vertelt graag over zijn tuin en zijn jongens, waarop liij met reden trotsch is! ANNA PAULOWNA HELDERSCHE VLUCHTELINGEN VERSCHUILEN ZICH IN DEN POLDER. STRENGE MAATRE GELEN. AANMELDING MOET GESCHIEDEN. Kort nadat de groote stroom van Heldersche vluchtelingen zich over den Polder had verspreid, hebben we in ons blad het ge schatte aantal van 4 a 5000 geëvacueerden genoemd. Toen een paar dagen later de re gistratie beëindigd had moeten zijn, en men tot een getal van 3500 kwam, leek het wel of de schatting te hoog was geweest, maar hadden we toch al het idéé, dat later nog wel kon blijken, dat ze niet zoo ver mis was. En inderdaad hebben zich nadien nog velen laten inschrijven, maar blijkt er bovendien grond voor de veronderstelling, dat lang niet iedereen, die in Anna Pau- lowna vertoeft, zich heeft aangemeld. Dat kwam uit bij een Dinsdag genomen steek proef. *s Avonds, aan den trein die ongeveer kwart voor zes uit Den Helder arriveert, waren op het station aanwezig Burgemees ter Mijnlieff, de heer Keijzer, secretarie-per soneel van hier en uit Den Helder en onze politie, eveneens met Heldersche agenten versterkt. Toen was het: „niemand de deur uit" en één voor één moest men voor de tafels komen, waarop de boeken lagen, waarin de geëvacueerden zijn ingeschreven. En wat bleek? Van de ongeveer 70 Helder- schen die uit den trein stapten, hadden een twintigtal zich nog steeds niet aangegeven! De meesten erkenden het direct, sommigen lieten warempel eerst de registers nog na slaan! Dat. was het resultaat van een controle aan één trein, maar veel en veel meer gevluchten gaan dagelijks op de fiets heen en weer naar Den Helder. Hoevelen van hen zullen niet zijn ingeschreven en hoe veel van de „thuisblijvers? We schreven het al: zooiets kan niet ge duld worden. Het is natuurlijk juist de mogelijkheid om van hieruit nog per fiets naar Den Helder te kunnen, die de men- schen er toe brengt alles te probeeren om hun vertrek naar verderaf gelegen ge meenten uit te stellen en een gedwongen vertrek zoo mogelijk te ontgaan. En velen schijnen nu te denken: als ze niet weten, dat ik hier ben, kunnen ze me ook niet weg sturen; ik geef me dus maar niet op. Wel ke narigheid er voor hen en hun verwanten uit Vbort zou kunnen vloeien als hun hier of in Den Helder onheil overkomt en ze niet geregistreerd zijn. bedenken ze niet en ook niet hoe onmaatschappelijk ze handelen door de maatregelen te saboteeren die in hnn be lang en dat van hun gastheeren, dus van eigen Polderbevolking, worden genomen. „Het wordt ernst" schreven we Maandag. De voorgeschreven maatregelen moeten worden uitgevoerd en liet is dom en on maatschappelijk er zich tegen te verzetten. Dat het ernst wordt blijkt ook uit liet vol gende: onze politie zal voor de evacuatie maatregelen met vier rijksveldwachters ver sterkt worden! SCHAGERBRUG l SCHOOLFEEST VOORLOOPIG UITGESTELD De onlangs gepresenteerde lijsten voor het schoolfeest der kinderen van de o. 1. school bobben f 119.20 opgebracht. Wij vernemen, dat de plannen voor het schoolfeest na de zomervacantie opnieuw zullen worden be zien. HEER-HU GOWAARD DE HOOIBOUW IS GUNSTIG VERLOOPEN. Een goede oogst. In ons gewest is de hooibouw thans zoo on geveer beëindigd. Waren de vooruitzichten eerst niet zoo gunstig, doordat over 't alge- mceen te weinig z.g. „ondergras" voorkwam, de regen van medio Juni bracht hierin ge lukkig verandering. Er is over het algemeen een flinke hoeveel heid hooi cn van goede kwaliteit gewonnen, wat vooral met het oog op de krachtvoeder- schaarsclite voor den komenden winter, een verheugend verschijnsel genoemd mag wor den. Ook geldt nog steeds dat goed hooi niet te vervangen is! De hooibouw heeft dit jaar slechts betrek kelijk korten tijd geduurd en is vroeger dan gewoonlijk beëindigd, wat z'n oorzaak vindt in een voor den oogst min of meer gunstige weersgesteldheid, waardoor veel extra werk bespaard wordt. Hoewel het gebruik van ruitere door voor mannen op landbouw- en veeteeltgebied sterk aanbevolen wordt, zagen we dit seizoen voor onze omgeving hiervan nagenoeg geen gebruik maken. De gunstige weergesteld heid zal hierop z'n invloed wel hebben doen gelden. Toch, ondanks dat het weer betrekkelijk meewerkte" blijft bij den hooibouw vooral eén groote factor: het inzicht van den boer om het werk in te deelen en aan te vat ten. Zoo kan men dan ook zien dat van twee boeren, die hun landerijen naast elkaar heb ben, de een hooi van goede kwaliteit heeft en dc ander een product wat de helft in waarde heeft verloren, terwijl het winnen tegelijkertijd en onder dezelfde omstandig heden plaats vond. De leek staat bij zoo'n feit voor een raadsel, doch een ieder uit de praktijk weet' hoe ervaring, inzicht en door tastendheid hierbij een rol spelen. Door bet tegenwoordige groeizame weer breekt Juli met. z'n traditie van „honger- maand"; het vee loopt thans in weelde, ter wijl gewoonlijk „het gras komt" in Augus tus. Hierdoor bestaat er kans op de mogelijk heid van na-hooien of kuilen.- LANGENDIJK Mooi werk van het Hoogheem raadschap bij de Witte Kerk te St. Pancras. THANS DE TWUIJVERWEG AAN DE BEURT? Dat de Langendijker gemeenten indertijd gedwongen werden, bij te dragen in het on derhoud van den Twuijverweg, hebben ve len aan Langendijk maar slecht kunnen Verkroppen. Daarvoor was ook wel reden. Gedane zaken nemen echter geen keer en verstandige menschen verzoenen zich na eenigen tijd met een zelfs tegen hun wil ge schapen toestand. Waar zou men tenslotte in de samenleving belanden, als men maar steeds bleef ageeren of foeteren, zooals het wel eens plat wordt uitgedrukt, tegen iets, wat tegen onzen zin was tot stand gekomen! We meenen ons te herinneren, dat er vroe- ger al eens pogingen zijn aangewend, om den Twuijverweg aan het Hoogheemraad schap over te dragen. Dat zou de gemeente natuurlijk geld kosten. Maar was het inder tijd niet 'n voorwaarde sine qua non om, op voordracht van Ged. Staten, in aanmer king te komen voor een bijdrage uit het Aan vullingswegenfonds? Deze overwegingen kwamen in ons op, toen men er ons op merkzaam op maakte, dat de Twuijverweg wel "spoedig een goede beurt zal moeten krij gen. En vooral, toen we de wegen in de ge meente St. Pancras, die aan de zorg van het Hoogheemraadschap zijn opgedragen, in oogenschou*v namen: vele plattelandsge meenten kunnen daar jaloersch op zijn, en vooral de Langendijker gemeenten met haar miserabele straat. En wat een prachtige op lossing is daar bij het Witte Kerkje door het Hoogheemraadschap geschapen! Hulde aan de initiatiefnemers. De teekenen des tijds worden slecht verstaan Zooals wij reeds berichtten is onlangs op een vergadering van het bestuur van het Bo tercontrolestation de voorzittersverkiezing op nieuw aan de orde geweest. Het resultaat daarvan was, dat de heer G. Nobel zijn voor zittershamer heeft moeten neerleggen en dat voor hem in de plaats is gekozen de heer E. Dz. Govers te Alkmaar. Wij willen hier niet de verdiensten opsom men van den heer Nobel. Dit is door anderen reeds bij herhaling gedaan, zonder dat men daardoor een zijner tegenstanders heeft kun nen overtuigen en we vleien ons niet met de gedachte, dat een argumentatie onzerzijds in dit opzicht meer succes zou opleveren. Wel zou men zich de vraag kunnen stel len, welke verdiensten de nieuw benoemde functionnaris tot dusverre op het gebied der zuivelbereiding in het bijzonder heeft be haald. Wij meenen, dat zijn werkzaamheid in hoofdzaak op andere terreinen heeft ge legen en zelfs hij zal ons daarom niet ten kwade kunnen duiden, wanneer we van op vatting zijn, dat als persoon de heer Nobel hier meer de voorkeur verdient dan hij. Intusschen zal ook dit niets kunnen veran deren aan het feit, dat de lieer Govers voor zitter is geworden en dat hij dit zonder eeni gen twijfel zal blijven. De kwestie op zich zelf wenschen we dan ook niet nader aan te roeren. Wanneer we de aangelegenheid toch aan snijden, dan is dit, omdat we in den gevolg den gang van zaken een geval van groeps vorming kunnen signaleeren, een ver- BURGERLIJKE STAND. Geboren: Elsje Maria, dochter van W. Th. Langelaan en A. M. Bierman; Francina Huiberta, dochter van Jac. Kwak en H. P. Plagimeqer; Tamis Pieter, zoon van T. Braaf en A. van Stipriaan; Johannes, zoon van Joh. van der Net en D. C. van Vliet; Dirk Martinus, zoon van N. Hoogschagen en G. A. Jimmdnk; Clara Maria Petronella, doch ter van K. Th. van Steijn en A. C. de BreeJ Nicolaas Marcus, zoon can Joh. Jac. Beerse en E. Leering; Willem, zoon van K. Hol lander en H. Gerssen; Joannes Hendricus Joseph en Cornelis Martinus Joseph, zoons van Joh. van Doorn en M. C. Vaars; Pauli- na Johanna Cornelia. dochter van G. J. Stam en D. Steinrath; Johannes Petrus, zoon van A. Leijcn en C. A. Alleman. Ondertrouwd: B. H. Wilbers en E. Joh. Daalder. Getrouwd: D. Jansen en Joh. Jac. W. van Gelderen. Overleden: W. Plagmeïjer, oud 18 jaar. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: N. J. van Wees en echtg. van Wieringen, Vermaningsteeg 5; K. IJ. Stuik en gezin van Den Helder, Middenstraat 107; C. M. Brouwer en echtg. van Den Helder. Oostslootstraat. 87; mej. J. P. Plagmeïjer van Den Helder, Singel 149', H. Maring— Spijkstra van Den Helder, Hoofdgracht 62; A. Rezelvan Hoesel van Wieringen, Noord stroeerweg; J. D. de Schipper en gezin van Texel. Koogerweg 20; L. Koning van Hee renveen, Oudeschoot 123; mej. G. Oelius van Den Helder, Rijksweg 37; K. Of ten en gezin van Emmen. Molenstraat 3; Joh. C. Koeten van Zijpe. Stolpen F 76; E. A. Martijn— van de Werken en kind van Den Helder; J. Spaanderman v. Noodwijk, Piet Heinstr. 5; mej. C. Yan den Hoek van Amsterdam, Wilèmsparkweg 115 huis; mej. Joh. C. Ko ning van Sassenseim, Koo-ilaan 1; R. Kra mer en gezin van Castricum, Jac. Cate- straat 1; mej. Jac. Kramer van Urk. Wijk 2 no. 10; Jac. Keijzer en gezin van Wierin gen, Noorderbuurt 1; C. Harms en gezin v. 's Gravenhage, Spakenburgschestraat 29; Job. C. de Bakker van Zaandam. Ganzcn- werfstraat 12; M. Speijer en gezin van 's Gravenhage, Monstcrschestraat 42; F. C. Da riks van A ver eest. Balkbrug I 302a. W1ERINGERWAARD ATHLETIEKWEDSTRIJDEN. Inschrijvingen o.a. van de dames Koen en v. Balen Blanken en de heeren Schaap en Blok. Ondanks de tijdsomstandigheden heeft „O- lympia" het aangedurfd voor a.s. Zondag atletiekwedstrijden te organiseeren en de inschrijvingen op de diverse nummers heeft de verwachtingen van het bestuur overtrof fen. Zoo kan op de 100 m. heeren een felle strijd tegemoet gezien worden tusschen Schaap van B.G.Y. Bloemendaal en Blok „Olympia". Door de inschrijving yan de G.V. „Texel" belooft de 400 m. spannend te wor- nend te worden Op de 1500 M. zal Jaap van Ham de noodigc concurrentie ontmoeten en een zwaren strijd moeten voeren om de overwinning te behalen. Op de springgum- mers zullen de jeugdige Olympia-athleten G. v. Balen Blanken en Piet Blaauboer, moeten bewijzen, dat hun 2e en 3e plaats op de Ju nioren kamp. van verleden Zondag geen toe val was. Bij de dames zijn ingeschreven Fanny Koen cn Nel v. Balen Blanken uit de Ned. Damesploeg. Hier zijn nadere bijzonderheden overbodig. Verder heeft ingeschreven Lies Rol ff, de op komende ster uit Heiloo, die reeds goede prestaties heeft geleverd en evenals Miek Kaan van Olympia haar best zal doen om een zoo goed mogelijk resultaat tegen beide eerstgenoemde dames te bereiken. Goed bezette estafette-nummers zullen het publiek do qoodige spanning brengen. Daar juist de lichamelijke opvoeding in de tegen woordige tijd de volle belangstelling heeft van de overheid, gelooven wij wel, dat een talrijk publiek, zooals gewoonlijk de wed strijd zal bijwonen. schijnsel, dat niet alleen in flagranten strijd is met de algemeene gedachte, die op het oo- genblik de wereld beheerscht, doch, dat daar naast echter o.i. op geen slechtere plaats tot uitdrukking had kunnen komen dan juist in het Botercontrolestation. Blijkbaar hebben de oprichters van het sta tion reeds een open oog gehad voor een dus danige mogelijkheid, ten minste uit de statu ten blijkt vrij duidelijk, dat men de groeps vorming bij voorbaat heeft willen afsnijden. Ten einde dit te bereiken, wordt in art. 19, 2de alinea, dozer statuten bepaald, dat in het bestuur de „aangeslotenen" niet in de meer derheid mogen zijn. Dit is volkomen begrij pelijk. Want onder „aangeslotenen" worden, volgens art. 5, verstaan „bolerproducten en boterhandelaren." En het dunkt ons zeer lo gisch, dat men in een bureau, dat is bedoeld om controle uit te oefenen over diezelfde bo ter producent en en boterhandelaren, aan de ze gecoptroleerden statutair geen meerder heid in het bestuur verleent, dus geen zeg genschap over de op henzelf uit te oefenen controle. Een zekere mede zeggenschap echter heb ben deze gccontroleerdenook al w zeer juist! wel. En zoo bestaat, het bestuur thans uit 7 personen, waarvan er drie uit de gccontroleerden worden gekozen, terwijl er vier worden aangewezen door een aantal organisaties, te weten de- Bond van Zuivelfa brieken, de Vcrecniging voor Zuivelindus trie en Melkhygiëne, de R.K. Diocesane Land- en Tuinbouwbond in het Bisdom Haar lem en dc Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Wij kunnen dit niet andere lezen, dan dat de vier door de genoemde organisaties afge vaardigde bestuursleden moeten worden be schouwd als bij uitstek onpartijdigen, die zich weten te stellen boven ieder productie- of handelsbelang en voor alles moeten zorgen dat het toezicht op de „aangeslotenen", de fabrieken dus, onpartijdig en scherp wordt uitgeoefend. Jarenlang is dit goed gegaan. Gedurende de jaren, dat de heer Nobel het voorzitterschap heeft waargenomen, werd nimmer een wanklank vernomen. De dienst functionneerde naar iedere tevredenheid en de aangeslotenen hebben nimmer bezwaren doen hooren tegen de wijze, waarop ze wer den gecontroleerd. Plotseling echter moest de heer Nobel won den weggewerkt. Waarom? Niet omdat hij onbekwaam was geworden' voor de taak, die hij tot ieders instemming had vervuld. Ook niet, omdat zijn partijdig heid achteraf toch was gebleken. Hij moést, worden weggewerkt, enkel en alleen, omdat hij aan de heeren, die zich be schouwen als de aanvoerders der coöperatie, niet langer paste. We willen op deze aange legenheid niet.dieper ingaan, al zou er twij fel kunnen bestaan omtrent de vraag, wie de coöperatie beter en voor alles onbaatzuchti- ger! heeft gediend. De heer Nobel of dezf voormannen der coöperatie. En zoo deed de kwestie: coöperatie of niet coöperatie haar intrede. Vroeger bestond ze niet, want tot dusverre wisten de verschil lende voorzitters bij bun benoeming zoo werd ons althans van bevoegde zijde verze kerd steeds de algemeene instemming te verwerven. Dit was zoo met alle heeren. die successievelijk het voorzitterschap hebben waargenomen: de heer Koster, de heer Com mandeur en de heer Nobel, toen hij enkele jaren geleden werd benoemd. We zijn derhalve gekomen aan liet oogenblik, waarop in het botercon trolestation, dat een onpartijdig li chaam behoort te zijn en dat zich behoort te stellen boven ieder groeps belang, de coöperatie haar wenschen doorzet. De vraag, doe dit mogelijk is geweest en welke concessies moesten worden gedaan om ten slotte vier van de zeven hoofden in één zak tc krijgen, laten we onbesproken. Wel echter hebben we sterk den indruk, dat de thans geschapen tegenstelling zal blijven voortwerken. Nu leert de ervaring, dat, wanneer ergens in de wereld eei# groep zich doorzet, dit steeds gebeurt ten einde zekere belangen van die groep in het bijzonder te behartigen^ En we vragen ons af of liet botercontrolesta tion in het vervolg meer speciaal zal hebben te waken over de coöperatieve belangen. De vraag lijkt dwaas. Maar toch, door de gevolgde wijze van handelen ligt ze volko men voor de hand. De inrichting onzer samenleving was tol dusverre zoodanig, dat daarin een goede kans bestond voor menschen, die beschikten over een zekere welbespraaktheid en een ze kere brutaliteit. Op bekwaamheid en onpar tijdigheid werd niet steeds gelet. De meer b( scheidenen, wier capaciteiten soms grootei waren, moesten het afleggen. We gelooven niet ons te vergissen, wan neer we vaststellen ,dat ten deze een zekert kentering is ontstaan en dat in den vervolgt bij het bekleeden van functies wel eens meet op bekwaamheid zou kunnen worden gele dan voorheen het geval was. De gebeurtenissen bij het botercontrölesta tion onderstrepen als het ware de gewensch heid van veranderingen in dezen geest. Et zij, die hier het groepsbelang in zoo sterk mate hebben gemeend te moeten bevorderei op een plaats, waar daarvan zelfs geen spra ke mag zijn, geven geen blijk veel begrip t hebben voor de teekenen des tijds. Wij voor ons zijn van opvatting, dat h« met het botercontrolestation Noord-Hollan verkeerd gaat. En wij hopen van harte, da yan hoogerhand het botercotitrolestatio: is ten slotte een semi-offieel lichaam d noodige maatregelen zullen worden genomei om herhalingen als hier hebben plaats gf had, te vermijden. Dit kan zeer oenvoudij door niet meer de meerderheid der b( stuursleden te doen benoemen door een aar tal organisaties, doch, bij voorbeeld van r< geeringswege. De benoeming van een onpai tijdigen voorzitter kan dan rustig ook in d toekomst aan bet bestuur blijven. Voor zoover bekend, is dit de eerste klanl die in deze richting wordt vernomen. IV zijn benieuwd of hef ook de laatste zal zijl Mochten er straks veranderingen komc dan zullen de heeren die aan zichzelf te wi ten hebben.

Schager Courant | 1940 | | pagina 8