DE INMAAK Slechte behandeling der Duitschers in de Nederlandsche koloniën Roosevelt aanvaardt derde candidatuur GIBRALTAR gebombardeerd Er is 's winters een overvloed van versche groenten De nationale inzameling te Amsterdam Nationaal Spanje eischt Gibraltar Engeland en de Sovjet-Unie Auto's botsen op elkaar Engeland opnieuw gebombardeerd Japan en de verklaring van Churchill Bulgaarsche stappen in Boekarest Zaterdag 20 Juli 1940 Vierde blad De tijd voor „de inmaak" begint weer te naderen. Het laat zich aanzien, dat menige huisvrouw, die weleer niet zoo licht geneigd zou zijn tijd en geld te besteden aan het con- serveeren van groenten, in de gegeven om standigheden aanleiding zal vinden zich de vraag te stellen of het wellicht thans toch niet de voorkeur verdient tot deze of gene .verduurzamingsmethode haar toevlucht te nemen. Bij de beantwoording van deze vraag zal moeten worden onderscheiden het ge zin, dat over een eigen moestuin beschikt, en het gezin, dat voor zijn groente-voorzie ning geheel op rechtstreekschen aankoop is aangewezen. Wie zelf, geheel of ten deele, zijn eigen groenten kweekt, zal in het zomer- getijde licht een overschot hebben, dat wan neer men het niet aan anderen wenscht uit te deelen, alleen door conserveering voor een nuttige bestemming behouden kan blijven. Hier is dus verduurzaming, d.w.z. drogen, in zouten of steriliseeren, de aangewezen oplos sing. Evenwel moet uit een oogput van goede voedselvoorziening in dit verband aanstonds worden opgemerkt, dat de kweekers van eigen groenten er verstandig aan zullen doen zorg te dragen, dat hun grond gedurende het koude jaargetijde in genoegzame hoeveelheid en verscheidenheid versche groenten blijft opleveren. Wie zich hierop instelt zal vanzelf minder behoefte hebben aan geconserveerde groenten, terwijl een moestuin, die ingericht is op een groentevoorziening die zich over het gansche jaar uitstrekt, trouwens ook min der groote overschotten in de zomermaanden zal laten, daar de beschikbare grond over een grooter aantal gewassen moet worden verdeeld. In wat wij hier ten behoeve van de zelf- Icweekers opmerkten, ligt feitelijk ook reeds het antwoord besloten voor hen, die door aan koop van een deel van den Zomerschen over vloed hun groente-voorziening voor het aan staande wintergetij alvast voor een deel zou den willen dekken. Want de raad aan de zelf tuinders gegeven om n goede verscheiden heid van wintergroenten te kweeken, steunt uiteraard op het feit, dat ook voor de koo- pers deze groenten in genoegzame variatie .verkrijgbaar zullen zijn. Het moet nu maar eens uit zijn met de legende, dat de winter ons derma< te beperkt in onze voedselkeuze, dat wij er eigenlijk zonder de verduur zaamde levensmiddelen niet zouden kunnen komen. Zonder veel moeite kan men in den winter 10 a 14 achtereenvolgende dagen lang iede- ren dag een nieuwe groente op tafel brengen, waarbij zoowel wat uiterlijk, smaak als voe dende bestanddeelen betreft, variatie genoeg wordt geboden. En het is nu wel allengs ge meengoed geworden, dat een voeding met vertche groenten de voorkeur verdient bo ven het gebruik van verduurzaamde levens middelen. Daarmede wil natuurlijk niet ge zegd zijn, dat inmaakgroenten geheel ver meden dienen te worden. Wel is het echter duidelijk, dat zij aanvulling moeten blijven en dat het streven van iedere huisvrouw er op gericht moet zijn ook in den winter zoo veel mogelijk versche groenten op den disch te brengen. Savoye kool, wortelen, winter- andijvie, roode koot», spruitjes, koolraap, boerenkool, bieten, uien, witlof, groene kool, knolselderij, prei en schorseneeren. Ziehier eenige namen opgesomd om er aan te herin neren dat ook het, wintertij inderdaad een goede verscheidenheid van verschc groenten levert, die bij een wat gevarieerde bereidings- wijze (ook de eenvoudige kookkunst laat nog ruimte tot menig nieuw avontuur!) het verlangen naar „inmaak" nauwelijks zal doen rijzen. De nuchtere feiten voeren ons dan ook tot éen drietal gevolgtrekkingen: i. Het koude jaargetijde biedt een voldoen de verscheidenheidheid aan versche groenten en de tegenwoordige omstan digheden zullen in dit feit geen veran dering brengen; f>. Wie uit eigen moestuin een overschot heeft, waarmede hij op andere wijze sreen raad weet, zal uiteraard evenals voor heen bedacht moeten zijn op conservee ring, doch dient tevens zijn bebouwings plan in dier voege te herzien, dat in rui mere mate naar het kweeken van winter groente wordt gestreefd, waardoor van zelf een beter evenwicht wordt verkre gen tusschen de productie in zomer- en wintertij; t In de onzekerheid van de tegenwoordige omstandigheden zullen vele huisvrou wen zich zonder eenigen voorraad niet veilig voelen en dus meer dan gewoon lijk op het gebied van conserveering wil len doen. Het is van groot belang dat diegenen onder de huisvrouwen die zich thans voor het eerst met inmaken gaan bezighouden mislukkingen en daardoor verspilling van kostelijke etenswaren, geld, tijd en arbeidskracht trachten te voorkomen door zich te houden aan wat de ervaring aan de vele huisvrouwen die dit regelmatig plegen te doen om trent de huishoudelijke conserveering heeft geleerd. Dan is drogen de wijze van bewaren, die zeker het minst kosten met zich brengt, maar die, buiten de fabriek om, slechts in weinige gevallen kan worden gevolgd. Slaboonen vormen het meest bekende voor beeld. Ze worden afgehaald, aan een stevi- gen draad geregen en in de zon gehangen, hetzij buiten (liefst onder een afdak) hetzij binnen voor een raam (b.v. op zolder). Zoo dra de boonen „rammelen" van droogte, wor den ze. in goed sluitende trommels ongebor- gen en op een drooee nlaats bewaard. Ongeveer op dezelfde wijze kunnen in vier de parten gesneden appelen aangeregen wor tien, echter zóó, dat tusschen deze zeer wa terrijke stukjes telkens, door middel van een knoop in den draad, een kleine afstand wordt bewaard, waardoor de lucht er beter door kan waaien en het vlugge drogen dus bevorderd wordt. De appeltjes zijn klaar, als ze taai en samengeschrompeld zijn. De hier te lande van ouds bekende inmaak in het zout vraagt niet om een nadere be schrijving. Alleen mag worden opgemerkt, dat toevoeging van een ruime hoeveelheid zout (30 procent van het groentegewicht, dus bv. 3 kg. zout op 10 kg. schoongemaakte groente) een groote werkbesparing mee brengt. De groente in het vat vraagt dan fei telijk geen toezicht: het anders gebruikelijke telkens opnieuw schoonmaken van de boven laag en het toevoegen van zout vervalt. Regels voor het steriliseeren van groente en zacht fruit (vruchtenmoes. Tomaten), zijn voor de huisvrouw, die dit werk ieder jaar pleegt te verrichten, evenmin noodig. Wel mag de raad worden gegeven om de voor de flesschen voorbereide groenten een oogenblik in een ruime pan met flink kokend water op te wellen (plm. 10 minuten). Door dit „blan cheeren" wordt het gewenschte slinken van de groente op een betere manier bereikt dan door het opzetten met een bodempje water. Het in de pan achtergebleven water kan gebruikt worden voor liet bijvullen van de flesschen. Voor het conserveercn van zacht fruit denke men ook aan de jambereiding. De sui ker kan zeer wel geheel of ten deele door blanke stroop worden vervangen, mits men in het oog houdt, dat voor elk ons suiker, dat men wenscht te vervangen, ongeveer 1 y2 ons stroop moet worden bijgevoegd. Voor het overige onthoude men zich van het ontwikkelen van een overmate ijver op „inmaak"gebied. Daardoor wordt de gezins voeding en de gezinsgezondheid gedurende de wintermaanden eer geschaad dan gediend Représailles aangekondigd In een persconferentie heeft de persrefe rent van het Rijkscommissariaat, de heer Janke, represailles aangekondigd tegen in Nederland vertoevende personen, wegens do behandeling, welke onderdanen van het Duitsche rijk in de Nederlandsche .overzee- sche gebiedsdeélen ondervinden. Van Duitsche zijde aldus de heer Janke is herhaaldelijk gewaarschuwd dat men niet van zins was een slechte behandeling van Rijksduitschers in Oost- en West-Indië over zijn kant te laten gaan. Doch woorden helpen blijkbaar niet. Tot hun spijt moeten de Duitsche instanties thans tot daden over gaan. De verantwoordelijkheid ligt geheel bij de Indische en Westindische instanties, wel ke niet hebben ingezien hoe Europeanen in koloniale gebieden behandeld moeten wor den. Zij hebben ook geen begrip getoond voor de goede behandeling, welke de Neder landsche krijgsgevangenen hier hebben on dervonden. Represailles zijn onvermijdelijk geworden. Bepaalde in Nederland vertoevende personen van wie men moet aannemen dat bun na men in de overzeesche gebiedsdeelen een ze ker begrip vertegenwoordigen, zullen de ge volgen van de starre houding der overzee sche Nederjandsche bewindslieden onder vinden. Postduivenvereenigingen in Nederland Amsterdam, 19 Juli. Alle Nederland sche vereenigingen van postduivenliefheb- bers zijn, in opdracht van den opperbevel hebber der Duitsche weermacht in Neder land, verplicht uiterlijk 20 Juli een opgave (in drievoud) in te zenden aan den heer mr. W. J. H. Stam, YVamsveld, vermeldende: a. Naam der vereeniging, plaats der ves tiging en provincie. b. Namen, voornamen en adressen der bestuursleden. Ten aanzien der vereenigingen, aangeslo ten bij een der Nederlandsche bonden, dient de inlevering van deze opgaven via hun bondssecretaris te geschieden. Met den meesten nadruk wordt er op ge wezen, dat een en ander zoo correct moge lijk en binnen den gestelden termijn dient te geschieden. Ernstig auto ongeval bij Almelo Een auto, bestuurd door den heer II. Arends uit Wassenaar, is Donderdagavond op den Rijksstraatweg tusschen Borne en Zenderen, vermoedelijk tengevolge van slippen, tegen een boom gereden. De botsing was zoo he vig, dat de wagen naar de andere zijde, van den weg vloog en daar nog eenige boomen raakte. De bestuurder en twee inzittenden dames, familieleden van den heer Arends, werden uit de auto geslingerd en bekwarpen ernstige verwondingen. Zij werden, nadat dr. Stomps uit Borne de eerste hulp bad verleend, naar het algemeen ziekenhuis te Almelo vervoerd. De toestand van een der gewonden, me vrouw Arends-Weltevreden, is zeer ernstig. DOODELIJK ONGEVAL NABIJ HEEREN VEEN. Gisterenmorgen is de 15-jarige W. Helling- huiser, uit Beetsterzwaag, doordat bij te ver buiten bet balcon van de tram hing, met zijn hoofd tegen de langs den weg staande boo men geslagen. De jongen was op slag dood. De drie ton reeds gepasseerd. De actie voor de nationale inzameling 1940 in de hoofdstad is niet geëindigd met de straatcollecte op 5 en 6 Juli, welke 106.000 gulden heeft opgebracht.. Integendeel, reeds den volgende dag, zijn in totaal 10.000 circu laires verzonden, naar instellingen van het bankwezen, de industrie, den handel, de nij verheid en de scheepvaart, alsmede aan tal rijke particulieren Deze circulaires waren vergezeld van inteekenbiljetten en het re sultaat op 18 Juli van deze actie was dat circa 1600 instellingen en particulieren een bijdrage gestort of toegezegd hebben. Zeven honderd inteekenbiljetten waren ingevuld terug ontvangen. 90Ö stortingen hebben dus rechtstreeks plaats gehad. Het resultaat ervan is een opbrengst van 200.000 gulden, waardoor tot he den de totale opbrengst van de in zameling dus 306.000 gulden bedraagt Aan den eenen kant is dit een som, waar over men tevreden mag zijn, aan den an deren kant heeft de ervaring geleerd, dat bij groote nationale inzamelingen de hoofdstad gemiddeld 2/3 van den totaal-opbrengst gaf. Houdt men dit voor oogen, dan is het tot nu toe verkregen resultaat wel niet onmiddel lijk poovertjes, maa in ieder geval, wil de traditie der gulheid van de Amsterdamsche bevolking voortgezet worden, niet voldoende. Immers de opbrengst van het geheele land is naar schatting 1 millioen gulden. Het nationale inzamelingscomité had ge rekend op een inkomst van 500.000 gulden. De actie zal dan ook met alle kracht worden voortgezet, te meer daar nog vele inteeken biljetten niet zijn terug ontvangen. Onmiddellijk na de benoeming van den minister van landbouw, Wallace, tot vice- president, heeft president Roosevelt ©en ra diorede uitgesproken, waarin hij zijn benoe ming door de democratische partij tot can- didaat voor het presidentschap aanvaardde en zeide, dat bet tempo van de buitenland- sche ontwikkelingen een beslissenden in vloed om hem heeft uitgeoefend om aan den wensch van de partij gevolg te geven en te breken met de Amerikaansche tradi tie. Staande tegenover een „overmachtig" gevaar, dat zijn plannen om zich in hot particuliere leven terug te trek ken omvergeworpen heeft, dwingt zijn geweten hem om opnieuw het openbaar welzijn te dienen. De Ver- eenigde Staten staan voor een der belangrijkste beslissingen in hun ge schiedenis. Het gaat niet alleen om democratie of dictatuur, maar om de redding der beschaving in het al gemeen. Voortgaande verklaarde Roosevelt, dat hij zich aan zijn plicht om Amerika te dienen even weinig zal onttrekken als millioenen burgers, die reeds voor de defensie van de Vereenigde Staten ingeschakeld zijn of noe opgeroepen worden. Deze plicht is des te Ifaliaansch legerbericht dringender, daar „gewapende agressie" op het oogenblik de wereld belieescht. en ook het sociale en regeeringssysteem der Ver eenigde Staten bedreigt. De sociale vooruitgang, die in de laatste zeven jaar in Amerika is bereikt, wordt „ernstig in gevaar gebracht" door de ge beurtenissen in andere werelddeelen. In Europa worden talrijke naties, aldus Roose velt, door dictatuur of door een „gewapende invasie" gedwongen nieuwe en z.g. tot be tere prestaties in staat zijnde regeeringsvor- men in te voeren. Hieraan knoopte de president nog verder be leedigende opmerkinggen tegen het autori tair regime vast. Aan het slot van zijn radiorede verklaarde Roosevelt dat bij bleef sympafhiseeren met de vrije volken, die weerstand boden aan aan vallen. Hij gevoelde geen spijt over zijn bard nekkige pogingen om de Vereenigde Staten wakker te schudden tot inzicht van het „dreigende gevaar". Hij heeft deze politiek ge voerd ondanks de naar een compromis stre vende elementen der „vijfde colonne", die hem daarom beticht hadden van oorlogsop hitsing. De president verzekerde, dat hij alles wil de doen voor het behoud van deze buit.cn- landsche politiek. Natuurlijk kan het bevel om verder dienst te doen aileen uitgaan van het volk der Vereenigde Staten. Wanneer dit bevel hem mocht worden gegeven, zou bij naar zijn beste vermogen en met inzet van al zijn krachten de activiteit der laatste ze ven jaar voortzetten. De toestand in de we reld dwingt hem in Washington te blijven en af te zien van een verkiezingscampagne. Hij zal echter het Amerikaansche volk door mededeelingen en radioredevoeringen op de hoogte houden. Roosevelt besloot met bet publiek aan te manen te besluiten voor de verdediging van alle „heilige" waarden. De vrijheid kan al leen door offervaardigheid worden verzekerd De rede, waarin generaal franco o.m. Gi braltar voor Spanje opeischte, heeft te Mi laan grooten indruk gemaakt. Het Italiaan- sche blad, De Corriere Della Sera, schrijft o.m., dat de vastberaden houding tegenover de democraten, het duidelijke standpunt, dat door pers en openbare meening in Span je wordt ingenomen ten opzichte van de noodzakelijkheid voor Spanje om deel te ne men aan de reorganisatie van Europa, ook wanneer dat nieuwe offers zou moeten kos ten, in de energieke woorden van Franco de hoogste bekrachtiging heeft gekregen. De Popoio d'Italia schrijft, dat de rede voering bij de Spaanscbe bevolking een le vendige bevrediging beeft gewekt. Voor de eerste maal zijn de nationale aspiraties en den eisch tot teruggeven van Gibraltar bij monde van het hoofd der Spaansche regee ring uitgesproken. De Italiaansche „Stam pa" schrijft, dat Franco den Falangisten be loofd heeft, dat Gibraltar naar Spanje zou terugkeeren. Weer een Japansch- Amerikaansch incident Terwijl het incident te Sjanghai van 7 Juli j.1., toen zestien Japansche gendarmes, die in burger gekleed waren, door Ameri kaansche mariniers werden gearresteerd, en op ruwe wijze behandeld, nog steeds niet geregeld is, beeft de Japansche consul, gene raal Yosjïaki Mioera gisteren een protest in gediend bij den waarnemenden Amerikaan- schen consul-generaal te Shanghai, in ver band met een aanval, die op 15 Juli zou zijn gepleegd op twee Japansche burgers door drie in uniform gekleede Amerikaansche ma riniers in een Japansche bar in de inter nationale nederzetting. De Japansche consul generaal behield zich het reclit voor schade vergoeding voor de aangevallen Japannee- zen te eischen. Japan naar totalitair bewind Na 60 jaar te hebben bestaan, is de Scijoc- kaipartij in Japan opgeheven teneinde „po sitief bij te dragen tot den opbouw van een nieuw politiek stelsel". De grootste Japan sche politieke partij, de Minseito, heeft een nieuw programma aangenomen, waarin de hervorming van het st&atsbcstel in totalï- tairen zin wordt bepleit In alle Russische bladen is groot opge maakt, een officieele mededceling versche nen, waarin de bewering van Churchill, dat" de Engelsche regeering alvorens de nieuwe overeenkomst met Japan aan te gaan, ook de Sovjet Unie heeft geraadpleegd, wordt tegengesproken. Deze officieele mededeeling luidt als volgt: Tass is gemachtigd te verklaren, dat de mededeelingen van Churchill omtrent het raadplegen van de Sovjet Unie over het Engelsch-Japansch verdrag een onnauw keurigheid bevat. In feite heeft de Engel sche regeering de Sovjetregecring nóch ge vraagd naar haar meening, nóch om haar raad in de betrokken aangelegenheid. Dit beteckcnt dus dat zij de Sovjetregecring niet heeft geraadpleegd, waartoe zij ook niét verplicht was bij den huldigen stand van de betrekkingen tusschen Groot Brittannië en de Sovjet-Unie. Het eenige wat geschied de, was dat de plaatsvervanger van den minister van buitenlandsche zaken, Butler, den ambassadeur vair de Sovjet Unie te Londen op de hoogte stelde van het besluit der Engelsche regeering met Japan een overeenkomst aan te agan over een sluiting van de wegen tusschen Birma en China. 'Aan den Veurschest raatweg nabij Scha- kenbosch te Leidschendam heeft Donderdag avond omstreeks half twaalf uur een ern stig auto-ongeval plaats gehad. Om 11 uur ging de adjudant T., ingekwar tierd bij den heer Zuid-wijk aan de Vsur- schestraatweg voor de laatste maal inspec- teeren of het militaire autopark in orde was. In de auto, welke bestuurd werd door den adjudant, hadden ook nog plaats ge nomen de sergeant L., de 22-jarige mejuf frouw J. en haar 17-jarige zuster T. Men is toen gereden tot de Gouden Leeuw te Voorschoten, waarna de terugweg werd aanvaard. Nabij de Frekelaan kwam uit de richting Leidschendam links van den weg rijdende een militaire vrachtauto bestuurd door den soldaat B. Met donderend geraas kwamen de beide wagens met elkaar in botsing. De vrachtauto werd aan de rech- tervoorzijde zwaar beschadigd, terwijl de luxe wagen als het ware werd opgerold. Toen men de inzittenden uit de luxe wa gen bad 'bevrijd en inmiddels de doktere Reyers en Zeeland ter plaatse waren geko men, bleek, dat de adjudant T. zwaar ge wond was en inwendige kneuzingen had opgeloopen, sergeant L. was slechts licht gewond aan het hoofd, mejuffrouw J. Z. bleek een arm te hebben gebroken en tal rijke hoofdwonden te hebben gekregen, haar zuster T. kreeg een hersenschudding, ver schillende schaafwonden en klaagde over ernstige pijn in haar borst. De soldaat-be stuurder van de vrachtauto had schijnbaar geenerlei verwondingen opgeloopen, doch was spoorloos verdwenen. Nadat de beide dokters de eerste hulp hadden verleend, zijn de adjudant T. en de beide dames Z. ter opname naar St. An- tonius Hove te Voorburg vervoerd, de ser geant L. is naar zijn kwartier vervoerd. Doo de gemeentepolitie is proces-verbaal opgemaakt. Verschillende omwonenden, welke reeds ter ruste waren, werden zelfs op een afstari van ruim 100 meter door den hevigen slag wakker en verkeerden in de meening van een bominslag. Duitsche legerbericht. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Het Duitsche duikbootwapen beeft verdere sucessen geboekt. Een duikboot boorde vijandelijke scheepsruimte der koopvaardij met een inhoud van 31.300 br. reg. in den grond, een tweede duikboot slaagde er in een groot gewapend koopvaardijschip, dat in een krachtig beveiligd convooi voer, tot zinken te brengen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben we derom met groot succes aanvallen onderno men op vliegvelden, haveninstallaties en ba rakkenkampen in Engeland, benevens op schepen, voor de kuslen van Noord-Schot land en in het Kanaal. Vier koopvaardij schepen met een inhoud van in totaal 12 tot 14.000 reg. (br.) ton zijn door inslaande bommen tot zinken gebracht, 12 koopvaar dijschepen en 2 patrouillebooten werden voor een deel zoo zwaar beschadigd, dat verwacht kan worden, dat verscheidene schepen totaal verloren zijn. Naar achteraf bekend wordt, is het op 17 Juli gelukt een vijandelijke duikboot met inslaande bommen tot zinken te brengen. In Noord- en West-Duitschland verhinder de de Duitsche afweer den vijand des nachts op doelen gerichte bommen neer tc werpen, zoodat slechts geringe persoonlijke en matericcle schade ontstond. Luchtafweer geschut schoot daarbij drie vijandelijke toe stellen neer. De totale verliezen van den vijand bedroe gen gisteren 12 vliegtuigen en 2 versper ringsballons, hiervan werden 7 vliegtuigen in luchtgevechten en 5 door luchtafweerge schut neergehaald. Twee Duitsche vliegtui gen worden vermist: Het legertjeridht van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: Ondanks de slechte weersomstandigheden lieeft een afdeeling van onze luchtmacht, na een vlucht van 3200 km., van haar basis, Gibraltar bereikt en daarop het Arsenaal en de andere militaire doelen met succes ge bombardeerd. Een vijandelijk schip, dat door onze lucht macht werd verrast, toen het poogde het Ka naal van Sicilië te passeeren, werd door twee bommen getroffen en zoo zwaar beschadigd, dat het door de bemanning moet worden ver laten. Al onze vliegtuigen zijn op hun bases terug gekeerd. In het oostelijke deel van de Middelland- sclie Zee is een vijandelijke duikboot tot zin ken gebracht. Oip een vraag betreffende Japans indruk van de door Churchill in het Lagerhuis af gelegde verklaring, heeft de woordvoerder van het Japansche departement van buiten landsche zaken verklaard, dat deze toe spraak belangwekkend was in zoo verre zij de bedoelingen van Groot Brittannië ten aanzien van China en aJpan ophelderde. Geen enkele vreemde mogendheid echter heeft zich lot Japan gewend met betrekking tot vredesstappen, al heeft de gouverneur der Maleische staten, Jones, een radiorede van andere strekking uitgesproken. Wanneer in feite stappen gedaan zouden worden bij Japan, zoo voegde de woordvoer der hieraan toe, zouden de voorstellen bezien worden naar hun verdiensten in het licht van de heerschende omstandigheden. Op een vraag betreffende de Japansche voorwaarden, zeide de woordvoerder, dat het thans niet het geschikte oogenblik is om daarover te spreken. Japan stelt geen belang in de Amerikaan sche presidentsverkiezing. De belangstelling van Japan is echter gericht op de buitenland sche politiek der Vereenigde Staten, aldus de wooi'dvoêrder, in het bijzonder voor zoo ver deze betrekking heeft op het Verre Oosten. Spr. hoopte, dat deze politiek op een redelijke basis zou worden geplaatst. Japan heeft de hoop gehad op een verbetering der betrekkingen met de Vereenigde Staten door al zijn kaarten op tafel te leggen. In het afgeloopen halve jaar heeft Japan gewacht op een duidelijk antwoord van de Vereenig de Staten Zelfs nu echter, aldus de woord voerder, moet gezegd worden, dat het nooit te laat is. De Roemeensche minister van buitenland sche zaken, Manoilescu heeft den Bulgaar- schen gezant te Boekarest ontvangen. Deze diende protesten in tegen maatregelen, die genomen zijn tegen de Bulgaarsche volks groep in de Dobroedsja. De Roemeensche autoriteiten hadden de 'aatste dagen leidende persoonlijkheden der Bulgaarsche volksgroep gearresteerd. Bo vendien waren van militaire zijde omvang rijke opvorderingen ten uitvoer gelegd, zoo- 'lat de Bulgaarsche boeren hun oogst niet kunnen binnenhalen. De stap van den gezant hield ook verband •net den scherpen toon van de Roemeensche perspolemiek tegen Bulgarije. Minister Manoilescu zeide toe, dat een on derzoek zou worden ingesteld.

Schager Courant | 1940 | | pagina 11