r DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Krijgsgevangen Belgen worden vrijgelaten Fransche oorlogschepen in dienst van Engeland CENTRALE VERWARMING DE V R 1 E S Hitier's laatste beroep Een laatste beroep op het gezond verstand van Engeland. Vernietiging van een wereldrijk niet beoogd Duifsche Weermacht s t e r k e r dan ooit te voren Goering Rijksmaarschalk Receptie bij von Ribbenirop Laatste telexbericht Nieuwe Britsche opperbevelhebber Laan. Schaden, Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 224A ZATERDAG 20 JULI 1940. 84e Jaargang. No. 11243. Uitgave der N.Y. Uitg.-Mif. „Woltandï Noorderkwartier" 4 Na den. strijd om de Maginot-lfnie. Zulke splinterstukken werden bij de beschieting der onneembaar geachte iorten van kazemat- ten geslagen. Verkeersverbetering In het Zuidelijk deel van Amsterdam. De werkzaam heden aan het viaduct bij het Amstel- station, waar een nieuwe verbindingsweg vanaf de Schollenbruggracht wordt gelegd Uitgezonderd officieren en onder officieren. Berlijn, 19 Juli (D.N.B.): De Führer heeft bepaald, dat alle Belgische krijgsgevangenen, met uit zondering van officieren en onderoffi cieren, worden vrijgelaten. De terug keer der vogr de capitulatie naar Duitschland gebrachte krijgsgevan genen, zal geschieden naar gelang van de beschikbare vervoermiddelen. Er is reeds een begin gemaakt. Bemanningen kunnen blijven varen. LONDEN, 19 Juli (D.N.B.) Volgens een officieele mededeeling zullen thans alle Fransche oorlogsschepen, die in Engelsche en Schotsche ha vens liggen, in dienst van de Brit- sche marine worden gesteld. Den be- manningen wordt toegestaan, onder Engelsche vlag te blijven vechten. SOLIDITEIT, DE GRONDSLAG ONZER ZAAK VÓÓR ALLES. 7 techn.bureaq ALKMAAR - ROTTERDAM ^Tel. 3045 - 2 lijnen 445 40 iris geen reden om dezen oorlog voorlle zetten" In de rede welke de Duitsche Rijks kanselier gisteravond te Berlijn in den Rijksdag heeft gehouden, zeide Hitier deze Rijksdag te hebben doen bijeenroepen om het eigen volk in zicht te geven in den unieken his- torischen aard der gebeurtenissen, die wij beleefd hebben, en in het streven, een poging te doen om nog eens en voor het laatste een beroep op het gezonde verstand te doen. Wie de factoren van dit historische con flict vergelijkt met omvang, grootte en draagwijde der militaire gebeurte nissen, aldus de Führer, zal inzien, dat feiten en offers van dezen, strijd in geen verhouding staan tót de be weerde aanleidingen, zij het ookj dat deze aanleidingen zelf slechts voor wendsels voor verborgen bedoelin gen waren. Het programma der na- tionaal-socialistische beweging was, voor zoover het betrekking had op de toekomstige vorming van de verhou ding tusschen Rijk en buitenwereld, een poging om een herziening van het verdrag van Versailles tot stand te brengen, onder alle omstandighe den, doch, voor zoover maar eenigs- zins mogelijk was, langs vreedzamen weg. Deze herziening was een natuur lijke noodzaak. Alle pogingen van het democratische Duitschland om langs den Aveg van herzie ning een gelijkstelling van het Duitsche volk te bereiken, hieven zonder resultaat- Naast de hinnenlandsclie verlossing van de Joodsch kapitalistische boeien, van een dunne pluto-democratischc laag van uitbui ters, heeft de nationaal socialistische bewe ging in haar programma voor de buitenland sclic politiek den wil tot bevrijding van het Rijk uit de boeien van het dictaat van Versailles verkondigd. De Duitsche eisch tot herziening was een natuurlijke noodzake lijkheid, iels dat vanzelf spreekt voor het beslaan en de eer Van elk groot volk. Door het nageslacht zullen deze eischen eens bui tengewoon gematigd genoemd -worden. Al deze eischen moesten in de praktijk echter tegen den wil van de Britsch-Fransche machthebbers doorgezet worden. Toen het er echter eindelijk naar uitzag, dat dank zij een ontwakend gezond ver stand door internationale samenwerking ook de overblijvende vraagstukken op vreedza me wijze zouden kunnen worden geregeld, werd de overeenkomst van München van 29 September 193S door de openbare meening in Londen en Parijs niet alleen niet toege juicht, maar zelfs veroordeeld, als een af schuwelijk teeken van zwakheid. De Poolsche slaat werd aangezet tot het nemen van een houding, die in geen ver houding stond tot den Duitschen eisch en nog veel minder tot de gevolgen daarvan Want juist tegenover Polen heeft het Tia- tionaal socialistische Duitsche Rijk een ware zelfoverwinning getoond. Geen an dere staatsman had liet aangedurfd het Duitsche volk hier een oplossing voor te stellen, die ik het deed. Als Churchd'11 en de andere oorlogsophitsers maar een frac tie van de verantwoordelijkheid in zich gehad hadden, die ik tegenover Europa voelde, dan zouden zij hun laaghartig spel niet hebben kunnen spelen. Na verwezen te hebben naar de maanden lange en bovenimenschelijke zelfbeheersching van Duitschland, ondanks de voortdu rende moordaanslagen op Volksduitschers, zeide de Führer o.m.: „Nog op 2 September kon de strijd ver meden worden. Mussolini stelde voor, alle vijandelijkheden onmiddellijk te staken en tot vreedzame onderhandelingen over te gaan. Ofschoon Duitschland zijn legers ze gevierend zag oprukken, nam ik dit voor stel aan. Doch de Engelsch-Fransche oor logsophitsers hadden oorlog noodig en geen vrede." De Führer sprak daarna over de verza meling documenten op liet station te La Charitc, die van unieke historische betec- kenis is. „Deze documenten, aldus Hitier, bevatten do eigenhandige aanteekeningen van de heeren Gamelin, Daladier, Wey- gand enz. Zij kunnen derhalve op ieder moment door hen bevestigd of geloochend worden. Deze documenten ge ven opheldering over liet. drijven van hen, die bij den oorlog en bij de uitbreiding van den oorlog belang hebben. Zij toonen aan, hoe voor deze ijskoude politici en mi litairen al'le kleine volken slechts middel tot. het doel waren. De documenten gaven echter ook een beeld van dé geheele dilettantische me thoden, waarop* deze politiceerende oorlogs ophitsers don door hen aangestoken brand trachten tc beheerschcn. Op 6 October 1939 heb ik van deze plaats uit voor de tweede maal in den oorlog tot het Duitsche volk gesproken. Ik .betb toen een beroep gedaan op het inzicht der ver antwoordelijke mannen in de* vijandelijke staten en op de volken zeil'. Ik waarschuwde voor een voortzet ten van den oorlog, waarvan de ge volgen slechts verwoestend konden zijn. Ik waarschuwde in het hijzon der dc Fransclien ervoor een oorlog te beginnen, die onvermijdelijk van de grens af verder doordringt en die, hoe de afloop ook zou zijn, vreesc- lijke gevolgen zou hebben. Ik heb dit beroep toen ook tot de rest van de wereld gericht, zij het ook met de vrees niet alleen niet gehoord te wor den, maar waarschijnlijk pas recht de boosheid der belanghebbende oor- logsophitsers op te wekken. Het is Hitier heeft in. zijn Rijksdagrede gisteravond medegedeeld, dat veld maarschalk Hennann Goering tot Rijksmaarschalk is bevorderd. Voorts is ecu aantal Duitsche „Gene- ralobersten" tot veldmaarschalk be vorderd. In aansluiting op de historische zitting van den Rijksdag, die ook werd bijgewoond door den Italiaan- sclicn minister van buitenlandsche zaken Ciano, heeft de rijksminister van buitenlandsche zaken von Rib bentrop ter eere van den gast in kleinen kring een receptie gehouden. precies zoo uitgekomen. De verant woordelijke elementen in Engeland en Frankrijk hebben in mijn oproep een gevaarlijken aanval op hun oor logszaak gespeurd. Om mijn vredesvoorstel werd ik beschimpt, persoonlijk beleedigd. Chamberlain bespuw de mij voor het oog der wereld. Terwijl deze Britsch-Fransche oorlogs- klic'k rondzag naar nieuwe mogelijkheden lot uitbreiding van den oorlog en naar nieuwe slachlofefrs, heb ik mij eraan ge wijd, den organisatorischen opbouw der Duitsche weermacht te voltooiden, nieuwe formaties op te richten, den stroom van oor logsmateriaal uit dc fabrieken aan den gang te brengen, de laatste opleiding der geheele weermacht voor haar nieuwe'taak tev beve len. Bovendien noopte, het slechte weer in den laten herfst en den winter tot uitstel der militaire operaties. In den loop van Maart kregen wij echter kennis van Britsch- Fransche plannen tot^.inmenging in het Rus- sisch-Finsche conflict* niet zoozeer om den Finnen te helpen, als om Rusland, 'waarin men ccn met Duitschland samenwerkende mogendheid zag, schade tc berokken. Op liet laatste oogenblik verviel de reeds beraamde actie in de Noordsclie staten door den Russisch-Finschen vrede. Eenige dagen later reeds werden deze voornemens weer sterker. Zij kregen nu vorm in een duide lijk besluit. Engeland en Frankrijk waren overeengekomen, bij verrassing een aantal van de belangrijkste punten van Noorwe gen tc bezetten onder liet voorwendsel, daar door een einde te maken aan den steun van liet Zwecdsche erts aan de Duitsche oor logvoering. Zoodra het gevaar duidelijker werd, gaf ik de Duitsche weermacht de noodige orders. De zaak van de Altmark toon.de reeds aan, dat de Noordsclie regeering niet bereid was haar neutraliteit te handhaven. (Zie verder de volgende pagina.) Van de binnenlandsche troepen. Het ministerie van oorlog deelt mede, dat de koning generaal Sir Allen Brooke heeft benoemd tot opperbevelhebber van alle binnenlandsche troepen. Hij wordt daarme de opvolger van den tot generaal veldmaar schalk benoemden generaal Ironside. Aantal Nedelanders in hechtenis genomen Als tegenmaatregel in verband slechte behandeling van Duit- schers in Nederlands-Indië. Het A.N.P. meldt: Terwijl de instanties vamde Duitsche weer macht en van het Duitsche burgerlijke be stuur zich van het oogenblik der Nederland- sche capitulatie af moeite hebben gegeven, de betrekkingen tusschen het Duitsche rijk en de Nederlanden in vreedzame banen te leiden en het herstel van de normale verhou dingen te bespoedigen, heeft de regeering in Ncderlandsch-Indië niet opgehouden zich op bijzonder Duitsch-vijandige wijze te gedra gen en zonder rekening te houden met de verhoudingen in het moederland maatrege len in stand gehouden, welke door het Duit sche Rijk niet langer voorbijgezien en ge duld kunnen worden. Nadat tot op heden in Nederlandsch-In- dië meer dan 2000 Duitschers, waaronder vrouwen en kinderen, geinterneerd gehou den en op de smadelijkste wijze behandeld werden, heeft men zich thans van Duitsche zijde genoodzaakt, gezien, tegenmaatregelen niet lan&er uit, testellen. Dientengevolge is een aantal Ne- derlandsche onderdanen, die voor het grootste deel tot het koloniaal be stuur in betrekking staan, in hechte nis genomen. Het zal van het inzicht van de beslissende krachten in Ne- derlandsch-Indië afhangen, hoelang deze toestand gehandhaafd moet blij ven™ De aanneming van postzendingen de Nederlandsche koloniën is tot nad^: gestaakt. voor orde 15 Engelsche vliegtuigen neergehaald BERLIJN, 19 Juli (D.N.B.) Van bevoegde zijde wordt, medegedeeld: Vrijdagmiddag hebben Duitsche jachtvliegtuigen van het type Messer- schmitt 109 boven het Kanaal twaalf van de nieuwe Engelsche defiant- jagers, twee van het type Spitfire en een Hurricane neergeschoten, zon der zelf verliezen te lijden. Droomend van Salzkammergut. vacantie naar de Ostmark De eerste trein met jeugdige Nederlandertjes is voor een onbezorgde gegaan. De laatste nacht voor het vertrek uit het ouderlijk huis

Schager Courant | 1940 | | pagina 1