Doodencijfer thans Een spoorweg Afsluitdijk De Kaagweek ruim 700 over den Afstand en reisduur in cijfers Nachtelijke overval op theaterdirecteur Zaterdag 20 Juli 1940 Tweede blad Het bombardement te Rotterdam HET GEWELDIGE WERK VAN DEN GENEESKUNDIGEN DIENST. In dén namiddag van den Hen Mei, de dag van liet bombardement, werd de ge neeskundige dienst te Rotterdam, voor een taak gesteld, welke alles overtrof. Een stadsdeel, waar ongeveer 90.000 men- gchen woonden, was door een bombardement getroffen en binnen enkele uren tot een vuurzee geworden. Hier moesten de gewon den zoo snel mogelijk worden verbonden en de zwaar gekwetsten naar de ziekenhuizen worden overgebracht. Deze taak werd be moeilijkt door liet uitvallen van de telefoon, zoodat de verbinding tusschen de verschil lende posten moest worden onderhouden door ordonnansen, waarbij de vrouwelijke vrijwillige hulp goede diensten heeft bewe zen. Bovendien lagen in liet getroffen slads- deel vier ziekenhuizen en waren ^vele stra ten door puin en vlammen niet te gebrui ken. Dat ondanks de bovengenoemde moeilijk heden de hulp zoo vlot kon worden gebo den, is vooral Ie danken aan den moed en groote plichtsbetrachting, alsmede de ge oefendheid van geneesheeren, verplegend personeel en de chauffeurs van de ambu lances-auto's Drie uur na het einde van het bombardement waren alle zwaar gekwet sten geholpen. De snelle hulp is bovendien toe te schrijven aan het feit. dat men be schikte over 35 auto's, waarmede tegelijk 140 tot 150 gewonden konden worden ver voerd Deze wagens stonden verspreid in de stad en hadden opdracht niet op bericht te wachten, doch voortdurend rond te rijden langs bepaalde wegen om gewonden op te nemen. Ook is gebleken; dat men over vol-' doende instrumenten beschikte. THANS RUIM 700 DOODEN. Naar thans bekend is, zijn ruim 700 personen bij den ramp om het leven gekomen en dr. Geisser gelooft niet, dat dit aantal de 800 zal over schrijden. In verhouding met het aantal ernstig gewonden, dat onge veer 600 bedraagt, is het aantal doo- den hoog, doch het is toch zeer ge ring, als men denkt aan de fantas tische verhalen, welke de ronde heb ben gedaan. Het aantal gewonden, dat geheel of gedeeltelijk invalide zal blijven, bedraagt niet meer dan 60. Merkwaardig is ook, dat het aan tal „shock-patiënten" zoo gering is geweest. Uit de ziekenhuizen is slechts een tiental gemeld. Ook het aantal paniek- en schrikacties is •buitengewoon gering gebleken. Uit 'alle deelen van het land, tot zelfs uit Groningen werd hulp geboden en wel zoo overvloedig, dat het niet- mogelijk was van alles gebruik le maken. In den nacht vol gend op het bombardement kwamen reeds drie lange treinen met ambulance-auto's, ge neesheeren, verplegend personeel en verband middelen uit verschillende steden aan. Dr. Feisser kon hen evenwel mededeelen, dat het groote reddingswerk reeds was vol tooid en dat zij naar hun haardsteden terug konden keeren. Tenslotte gaf Dr. Feisser nog een over zicht van den huidigen gezondheidstoestand te Roterdam. Deze is sedert jaren niet zoo goed geweest. Vooral het lage t.yphus-cijfer is zeer verheugend, aangezien de vrees niet ongegrond was, dat tijdens de vlucht, naar buiten door velen ondeugdelijk water zou zijn gedronken, waardoor het uitbreken van een typhus-epidemie niet denkbeeldig was. Het is vooral aan de goede drinkwatervoor ziening in de dorpen rond Rotterdam te danken, dat een dergelijke epidemie niet is ontstaan. EEN KORTE UITEENZETTING VAN HET STANDPUNT DER FRIESCHE KAMER VAN KOOP HANDEL IN EEN ADRES AAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. Het standpunt, dat de Friesc-he Ka mer van Koophandel en Fabrieken sinds 1929 heeft ingenomen, ten aanzien van den aanleg van een spoorlijn over'den Afsluitdijk, heeft zij in het kort nog eens uiteengezet in een adres aan den Rijkscommissa ris voor den Wederopbouw te 's-Gra- venhage, die de eindbeslissing over het tot uitvoering brengen der plan nen zal nemen. Reeds op 4 Juni 1929, aldus ontleent het „Hsbl." verder aan dit adres, heeft zij bij den toenmaligen minister van Waterstaat er op aangedrongen om de voorbereiding en het vaststellen der plannen voor den spoor wegaanleg over dén Afsluitdijk en de uitvoe ring van de benoodigde werken met zoodani- gen spoed te doen plaats hebben, dat als de Afsluitdijk gereed was, ook het spoorwegver keef daarover.zou kunnen geschieden. Nadien heeft de Kamer bij verschillende, gelegenheden zoowel schriftelijk als monde ling aan Waterstaats* en Spoorwegautoritei? ten te kennen gegeven, dat deze spoorwegver binding voor personen- en goederenvervoer van beteekenis is te achten. Toen ten vorigen jare in verband met de buitengewone omstan digheden weder plannen voorbaan leg van de ze spoorlijn aan de orde kwamen, heeft zij aan de Commissie Streekplan Leeuwarden- Harlingen verzocht aan dit punt bijzondere aandacht te schenken. Ten aanzien van afstand en reisduur geeft adressant nog eens weer de cijfers voorko mende in Spoor- en Tramwegen 1929 no. 9: Afstanden in km. Via via via Anna Enk- Paulowna huizen Zwolle Leeuwarden-Amsterdam lol 141 207 LeeuwardenDen Haag 190, 200 243 Leeuwarden—Rotterdam 213 223 235 Reisduur. via via via Anna Enk- Paulowna huizen Zwolle 2u.31' 3u.29' 3u.41' 3u.l0' 4 n .32' 4u.l9' 3u.33' 4u.57' 4u.09' Opgemerkt zij, dat de reisduur door liet ge bruik van modern materieel sindsdien ver kort is. Voor de route via den Afsluitdijk zal deze verkorting des te sterker gelden, omdat op de beide andere routes tot op lieden in Friesland nog geen snel modern materieel werd ingezet. De voornaamste factoren, welke de waarde van deze spoorverbinding door -vracht- en tijd-besparing bepalen, zijn de volgende: 1. het vervoer van land- en tuinbouwpro ducten, speciaal melk, boter, groente, vroe ge aardappelen en slachtvee van Friesland naar de groote steden in het westen des lands; 2. het vervoer van verschillende' industrie producten en landbouwhulpstoffen uit het westen des lands naar Friesland. Deze beide factoren zijn in jaren na 1930 op den achtergrond geraakt, doordat zich een ongebreideld autoverkeer heeft ontwik keld, waardoor de exploitatie van deze spoorlijn, juist in de jaren waarin het ver voer daarlangs zich zou moeten ontwikke len en dus minder intensief zou zijn, te groo te fina.ncieele offers zou hebben gevraagd. Daar het hier massa-vervoer op langen afstand betreft, mag men zich met reden afvragen of de auto hier wel als het eco nomisch meest aangewezen vervoermiddel was te beschouwen. De Kamer is van mee ning. dat bij een rationeele coördinatie van liet goederenvervoer de oplossing een ande re zal zijn. Nu het geboden is het verbruik van benzine zooveel mogelijk te beperken, zal zoolang die beperking zal duren, deze spoorverbinding uiteraard van onschatbare waarde zijn, daar de producten, welke sub 1 genoemd zijn, zich voor vervoer per schip, vooral in den zomer, slecht leenen. 3. voor het internationaal verkeer voor ziet deze lijn in een rechtstreeksehe ver binding NoordhollandFrieslandNoord- Duitschland. Het snelvervoer van land- en tuinbouwproducten uit deze beide provin cies' naar Noord-Duitschland zal beter ge schieden, wanneer dit traject een onder deel wordt van de lijn AmsterdamAfsluit dijkHamburg. 4. de lijn over den Afsluitdijk geeft een snelle rechtstreeksehe verbinding tusschen Groningen—Friesland en de haven van Amsterdam. 5. voor het reizigersverkeer kan sinds de invoering van het knooppuntenstelsel door de N.S. nog genoemd worden de ontlasting van de knooppuntstations Zwolle en Amersfoort De Kanier stelt de totstandkoming dezer verbinding op hoogen prijs. Jong hospitaalsoldaat als edele ridder voor jonge vrouw, die van haar ouderen man af wilde. Merkwaardig proces voor den krijgsraad In den laten avond van Zondag 19 No vember 1939 heeft zich in de woning van den theaterdirecteur H. van der Waarden te Tilburg een drama afgespeeld, dat thans acht maanden later, zijn openbare afwik keling voor den krijgsraad heeft gevonden. De 26-jarige J. K., dienstplichtig soldaat., wordt er van beschuldigd de woning van Van der Waarden te zijn binnengeslopen, hem met een ijzeren staaf te hebben opge wacht en onverhoeds een klap te hebben gegeven. Behalve met de staaf is ook nog geslagen met een Engelsche sleutel. Subsidiair was zware mishandeling ten gelegd, waardoor van der Waarden een schedelbreuk, hersenschudding en verschil lende diepe wonden aan zijn hoofd had be komen. Niet de bedoeling te dooden. Beklaagde, die sindsdien in voorarrest vertoeft eii wien hot roöde kruistee kon de uniformkraag siert, bekent wel, dat hij zijn tegenstander heeft geslagen, doch niet de bedoeling te hebben gehad hein te dooden. Volgens zijn mededccling trad hij alleen als tussoheivpersoon op om bij v. cl. Waarden aan te dringen op een echtscheiding van diens jonge derde vrouw, die de bemidde ling van den militair zou hebben ingeroe pen. De vechtpartij zou naar zijn zeggen niet, zijn ontslaap, indien hij niet den in druk had gekregen, dat van der W. hem met een 'revolver wilde bedreigen. De theaterdirecteur als getuige gehoord, zeide door de toegebrachte slagen vier da gen bewusteloos te zijn geweest. Hij, herin nert zich vaag zijn vrouw,in de kamer waai de aanslag plaats vond, gezien te hebben. Ontrouw Getuige die zelf de 50 is gepasseerd laat dan verder een verhaal volgen over de vereering, die hij voor zijn 25-jarige echt- genoote koesterde, doch die zij per saldo niet teekenen van ontrouw beantwoordde, hetgeen hem duidelijk zou zijn geworden uit een telefoongesprek, dat zijn vrouw met een derde had, wiens naam zij echter niet had willen noemen. Wel had getuige den indruk, dat zijn schoonmoeder op' een schei ding aanstuurde tusschen haar dochter en getuige. Een komediantl De tweede vrouw van getuige, de voor gangster derhalve van de 25-jarige, was in- Stemming tijdens den drakenklasse-eenmanswedstrijd, welke dij een fiksche bries en onder zwaarbewolkte lucht werd gezeild tijdens de Kaagweek, welke Vrijdag een aanvang nam De teamwedstrijd van de 12 M2 tijdens de Kaagweek. Een overzicht od de groote plas even na den start tusschen over het gedrag van vroegeren echtgenoot heel slecht te spreken en zij noemde hem een comediant in alle opzich ten, van wien zij in de 12 jaren van haar huwelijk veel leed erf teleurstelling had ondervonden. Naar haar indruk behoorde niet de haar overigens onbekende K., doch haar gescheiden echtgenoote de schuld van het drama te belijden. De auditeur-militair aclitle het niet aan nemelijk, dat beklaagde bjj nacht ten huize van van der W. zou zijn gekomen om over echtscheiding te spreken en daarvoor het slaapvertrek zou hebben uitgekozen. Hij achtte den ziekenverpleger geheel schuldig en geloofde, dat de jonge vrouw van getuige een misdadige rol in dit drama heeft gespeeld. De eisch luidde zes jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van preventief en met ontzegging van de bevoegdheid om verder bij het leger te dienen. Clementiel Mr. Fr. A Kokosky uit Amsterdam trad als verdediger op en pleitte clementie. We hebben, aldus pleiter te doen niet een jonge man, die niemand eenig kwaad zou doen, maar die teleurgesteld was door eenige on gelukkige liefdes en die zich nu opwierp als redder en ridder voor een jonge vrouw, die reeds meer dan eens gepoogd had van haar eohtgenoot te scheiden, doch telkens móest ondervinden, dat deze echtgenoot, de the aterdirecteur,' de inderdaad knappe jonge vrouw niet wilde missen. Uit niets blijkt, dat de vrouw- hem naar het leven stond, wel, dat zij van hem wilde scheiden, want daar voor is zij in Augustus nog bij pleiter ge komen. Overigens erkende pleiter, dat zijn cliënt dom had gehandeld, door den man 's nachts in diens woning op te wachten, hetgeen al leen maar diens woede kon opwekken. Pleiter achtte niet meer dan een slag. met het stuk ijzer bewezen en hij schreef de overige slagen aan zelfverweer toe. Pleiter hoopte dat de Krijgsraad zich zou aansluiten hij het psychiatrisch rapport, dat lot verminderde toerekenbaarheid conclu deerde. Een jury zou dezen jongeman zeker vrijspreken, die reeds acht maanden in voor arrest heeft doorgebracht. De jonge vrouw, na het pleidooi nog ge hoord, zeide beslist niet in de slaapkamer te zijn geweestt, zij heeft eerst na afloop erva ren, wat er gebeurd was. Beklaagde zeide nog, dat hij op 10 Mei ge smeekt had mee te mogen doen aan de ver dediging des lands, doch dat men hem niet uit de preventieve hechtenis had willen los laten. Het ergste griefde hem nu, dat de au diteur-militair zijn ontslag uit den militairen dienst eischtc.. Op 1 Augustus» te tien uur zal de Krijgs raad uitspraak doen in dit drama. Gasolie voor landbouwfractoren De distributie van gasolie voor landbouw doeleinden blijft, evenals in de periode 1 October 193910 Mei 1940, centraal geschie den door het Rijksbureau voor Aardoliepro ducten, sectie II, Zeestraat 100—104, 's-Gra- venhage, telefoon 116344. Momenteel mag de olieleverancier zonder vergunning 30% leveren van de hoeveel beid, welke de verbruikers hebben ontvangen in de overeenkomstige kalendermaand van de basisperiode 1 Augustus 1938—31 Juli 1939 Voorloopig kunnen voor den landbouw extra hoeveelheden beschikbaar worden ge steld, waardoor de landbouwbedrijven nor maal kunnen blijven werken, zij het, dat de grootst mogelijke zuinigheid, b.v. door com bineeren van werk, door gebruik te maken van electrische of stoomkracht enz. betracht moet worden. DUBBEL WOONHUIS TE HEERENVEEN UITGEBRAND. Donderdagavond te elf uur heeft een felle brand gewoed in de dubbele woning, annex opslagplaats, van den heer J. Numan nabij Heerenveen. Met zeven stralen tastte de brandweer het vuur aan, doch zij kon niet verhinderen, dat de perceelen geheel uit brandden, waarbij groote voorraden nieuwe meubelen verloren gingen. De schade, die be langrijk is, wordt door verzekering gedekt De belendende perceelen van mevr. Boersma en den heer Bakker kregen brand- en water schade. Laatstgenoemde is niet verzekerd. Port Said, aan den ingang van het buez-kanaal, staat nu in het middelpunt der belangstelling in verband met de internationale gebeurtenissen in de Middellandsche Zee. Een straattafreel in de stad, waar de reusachtige palmboomen een natuurlijk decor vormen

Schager Courant | 1940 | | pagina 5