Dr. E. Hoekstra's De lichamelijke opvoeding De Kaasmarkt Wie? Een millioenenerlenis door middel van een flesschenpost Uit Alkmaar „veel gekletst in Nederland maar niets gedaan" De lamlendigheid moet verdwijnen IV0R0L De Nederlandsche Tandpasta B'oedzuiverende Gezondbeidspillen Zaterdag 20 Juli 1940 Derde blad W. A. J. GOETING. Precies 't zelfde! Er zijn mooie terreinen genoeg. Alkmaar, Wieringerwaard, Scha- gen. Niet er over zeuren. Doen! De Texelaar kreeg gelijk! Intermezzo: Op weg naar den heer Goeting moesten we in den trein een gesprek aanhooren tus- s-chen twee Texelaars, die bij ons in dezelfde coupé zaten, 't Hield toevallig verlamd met het onderwerp, dat wij van plan waven in Haarlem te behandelen, 't Ging o ver de plannen der Texelsche gymnast iekvereeni- ging, waarvan de eene heer blijkbaar de leider was. Hij hoopte op Texel de liefde voor de gymnastiek hoog te kunnen hou den, doch brak gelijk een lans. voor betere houding, betere discipline bij de gvmnasten. Zijns inziens is, toen de nieuwe richtingen baan braken, de houding, het op- en af- marcheeren enzoovoort gaandeweg verwaar loosd. Ze wachten, aldus drukte deze heer zich uit, op een bankje of op den grond af tot het hun beurt is. zitten te kletsen en Nu spreekt de tijd een andere taal. Laat men die verstaan. Aanpakken nul HET OORDEEL VAN EEN EXPERT: DE HEER W. A. J. GOETING TE HAARLEM. (Van onzen eigen verslaggever). „Er is veel gekletst,'maar er is van overheidswege nog niets gedaan voor de zaak der lichamelijke oefe ning". Dit is een kort, maar krach tig oordeel van een man die het wéét. Van den heer W. A. J. Goeting t« Haarlem, een der markante figu- ren uit de Nederlandsche Gymnas- tlekwereld, die tot voor enkele jaren terug ook een leidende rol speelde in het Koninklijk Nederlandsch Gym nastiek verbond en tot de reorganisa tie o.a. voorzitter van de technische oommissie van het gewest Noordhol land was. Ook thans staat de heer Goeting als leeraar in de lichame lijke oefening aan de Rijkskweek school voor onderwijzers en onder wijzeressen en andere inrichtingen van onderwijs nog met beide beenen in de praktijk. „Veel rapporten en weinig mex-kbaar, dat er schot in komt." „Papier en nóg eens pa pier", dat is de tweede al even misprijzende opmerking. En de derde is: „In 1941 de lichamelijke oefening op de lagere scholen, dat is alwéér een jaar verloi'en... Enfin, 't is tenminste „iets", maar om dat „iets" ,voor elkaar te krijgen, zal er nog héél wat moeten gebeui'en. De zaak van de lichame lijke oefening is grondig bedorven en dat begint al bij de onderwijzersopleiding zélf. Hoe kan een onderwijzer, die er zélf weinig van weet en kent, de kinderen behoorliik gymnastiekonderwijs geven en de athletiek met ze beoefenen? Ilc krijg thans, aldus de heer Goe ting, leerlingen van de U.L.O.- scholen op de Kweekschool, die nog niets, maar dan ook niets aan gym nastiek hebben gedaan. ITet aantal lesuren, dat vroeger bij do vierjarige cursus nota bene 5 tot 7 per week bedroeg is,= nu de candidaat in drie jaar onderwijzer moet zien t.e wor den, tot 2 of. 3 teruggebracht. Vroe ger werd aan de Kweekscholen 'be hoorlijk les aan de toestellen gege ven, en 60. tot 70 van de leei'lin- gen haalden ongeveer gelijk met het ondbrwijzersdiploma de acte S, de lagere acte gymnastiek. En zeker van elk studiejaar waren er drie of vier, die ik met een nastudïe van drie maanden klaar kreeg voor M.O. En nu? Al hebben ze een dik ke onvoldoende voor gymnastiek, mét de onderwijzersbevoegdhei-d is de bevoegdheid voor gymnastiekon derwijs er metéén! 't Is er dan ook de bevoegdheid na! WH het Nederlandsche volk behoorlijk li chamelijk geoefend zijn, dan moet men toch op de Scholen beginnen en daar moet men nu niet langer over zanikken, maar dat moet men doen. Niet later, maar nu! Vakonderwijzei's op de scholen, dat zou natuurlijk ideaal zijn, maar zoo dc toestand nu is, is de eene categorie te duur én de andere niet geschikt. Een wonde plek. Vanzelf brengt dit de lieer Goeting er toe ïe wijzen op een zijns inziens zéér wonde plek in de zaak van de licamelijke opvoe ding in 't algemeen. Het examen voor de Middelbare Acte ruimt aan de theorie een te groote, aan de px'aktijk een veel te kleine plaats in. Aan de afgestudeerden van de Academie voor Lichamelijke Opvoeding hebben gym- nastiekver.eenigingen doorgaans geen cent, ze weten veel, ze kunnen weinig. Behoor lijke turners vindt men sporadisch. Aan den anderen kant zijn er in den lande goe de tot zéér goede en keurturaers genoeg, die als leider van een gymnastiekvereeni- ging practische kennis te over hebben, maar die geen voldoende vooropleiding hebben gehad om thans voor het theoretisch ge deelte van het M.O.-examen klaar te ko men. Minstens 5 jaar H.B.S. of gymnasium is daarvoor noodig! Waarom geen L.O.-acte? De oplossing zie ik voor de toekomst zóó. Be L.O.-acte moet los komen van de onder- wijzersacte, die moet voor iedere goede tur ner te behalen zijn. Goede gvmnasten zul len dan, wanneer zij over oen behooi'lijk stel hersens beschikken, met niet al te groote moeite deze wettelijke bevoegdheid kunnen ki-ijgen. Ook de oude acte j, die voor vrije- en orde-oefeningen, dient weer in eere hersteld te worden. Aanpakken! En voor 't oogenblik meneer Goeting? Aanpakken! Cursussen vormen, districten xvaar een goede M.O.-er leiding geeft, con centratie, leiders van gvmnastiekvereeni- gingen inschakelen, verschillende scholen laten oefenen op het veld dat daartoe in de plaats het meest geschikt is. En op 't platteland? te spelen en de leider of voorturner kan bijna voor eiken „gymnast" de oefening: weer voordoen. Maar als geprobeerd wordt, daar verandering in te brengen, het meer „militairement" te maken, of bijvoor beeld bij een défilé den turngroet met den gestrekten arm schuin voonvaarts te laten bi-engen, werd men voor „fascisTisch" uitge kreten Zonder op dit gesprek terug te komen, vroegen we het oordeel van den heer Goe ting over de aard van dc lichamelijke oefe ning, zooals hij die zich voorstelde in den geest vaai den nieuwen tijd. En... de Texelsche leider bleek in zijn oor deel niet alleen te staan. De lamlendigheid moet er uit, er moet meer discipline komen; hier moet de klok terug. De nieuwe richtingen in de gymnastiek sluiten dit volstrekt niet uit. Natuurlijk moeten we niet terug naar het mechanische der oefeningen van heel vroe ger. de eerste klas precies dit, de tweede klas precies dat. Het inzicht in het nut en het doel van de oefening voor het lichame lijk welzijn mae niet uit het oog worden verloren. Dat doet men overigens in Duitsch land ook niet. Het slappe Oostenrijksche systeem moet echter vervangen worden. En dan aldus besloot de heer Goe ting vóór alles moet .er bij de onderwijs- ki'achten komen liefde voor het vak en in tensieve beoefening daarvan. Onderwijzers dienen elke drie maanden of in de vacan- ties een cursus te volgen, om bij te blijven zoodat er geen vei-starring komt Er was nooit geld, dat is er misschien nu ook niet. maar de eeest wordt anders, de tijd speekt een andere taal. Laat men die verstaan! NIEUWE N1EUORP KF.NT U Deze pillen bestrijden de ongemakken ont staan door onzuiver bloed, herstellen on voldoende spijsvertering en bevorderen de natuurlijke verrichtingen des lichaams. 55 ct., 90 ct. ot fl.56 per doos met gebruiks aanwijzing. Vei'krijgbaar bij alle Drogisten en Winke liers, welke drogist-artikelen verkoopen. De markt maakte heden plotseling een geduchte sprong omhoog. De hoogste notee- rin;g was f34.en bei-eikte daarmee een .stand als we sedert langen tijd niet. hebben gekend. Intusschen werd deze prijs betaald voor een enkele stapel. Een volgende bracht f32.50 op, terwijl de middenmarkt bedroeg f 32.Hiervoor gingen verschillende stapels goede kaas van de hand. Gelijk-bij stijgende markten meestal het geval is, was de aanvoer geringer. De re den daarvan is in den regel toe te schrijven aan het feit, dat sommige fabrieken thuis reeds hebben verkocht. Ook gisteren was dit blijkbaar het geval, althans verschillende ge wone aanvoerders waren weggebleven. In to taal waren er circa 80.000 K.G. aan de markt, wat dus, vei'geleken bij de vorige week, een achteruitgang beteekent van ongeveer 20.000 K.G. De reden van de verhooging wordt, toege schreven aan een meerdere vraag naar vette kaas door de consumptie, ten einde op deze wijze de boterrantsoencering minder druk kend te maken. Ten slotte wordt op deze wij ze, zij het in anderen vorm, de beschikking verkregen over een grootere hoeveelheid bo- tervet. Ten aanzien van dit verkoopen door zui velfabrieken van kaas aan huis meenen we de volgende opmerking te mogen plaatsen. Dit geschiedt steeds op basis van den prijs aan de Alkmaarsche markt, terwijl boven dien de fabrieken, die nimmer kaas te Alk maar aanvoeren, zich bij het bepalen hun ner prijzen wel naar de te Alkmaar ge maakte noteei'ingen moeten richten. Hierme de is echter tevens in hot licht gesteld, dat de Alkmaarsche markt, waarover ï-ecds zoo veel te doen is geweest en wier bestaans recht zoo dikwijls is betwijfeld, toch nog steeds in een zekere behoefte voorziet. Daar naast mag het belang als propagandamiddel voor het Nederlandsche product in liet alge meen niet woi'den onderschat. Zelfs tegen woordig zijn er nog altijd veel vreemdelin gen aan de markt. Zoo is er dus sprake zoowel van een Noord- I-Iollandsch als een algemeen. Nederlandsch belang, wanneer wordt gesproken over liet behoud dezer markt. Hel is bekend, dat soms groote sommen zijn uitgetrokken voor de propaganda der Nedcidandsche zuivelproduc ten. Zou het onder deze omstandigheden on gerijmd zijn de gedachte te lanceeren, dat het Ciïsis Znivelbureau over alle in Neder land geproduceerde kaas een omslag beft van 1 cent per 100 K.G. ten bate van deze markt? Bij een productie van circa 120.000 K.G. per jaar over geheel Nederland, zou dit een bedrag uitmaken van ongeveer f 12.000. Zoo dit bedrag ter beschikking van de kaasmarkt werd gesteld en we hebben do overiuiging dat geen producent van deze luttele bijch-age iets zou merken konden de wik- en weegloonen, waartegen zoo dik wijls is en wordt geageerd, worden afge schaft en zou een der groote bezwaren der aanvoerdei"S tegen de kaasmarkt zijn ver dwenen. Zonder te willen zeggen, dat hierme de het voortbestaan van de markt voor altijd zou zijn gegarandeerd, is het toch zeer waai*- schijnlijk," dat voor de naaste toekomst een periode van grootere bloei zou mogen wor den verwacht: EEN ALLERZONDERLINGST VERSCHIJN SEL. In het wild rondvliegende ka naries. Een in het wild rondvliegende kanarie is niet iels, waarover men zich zoodanig be hoeft te vei'wonderen, dat men er enkele woorden over in een dagblad gaat schrijven. Anders wordt dat echter, wanneer het be gint te hehooren tot de gewone zaken van den dag. En waarlijk, er zijn buurten in Alkmaar, waar men ze geregeld ziet. En niet een enkel exemplaar, doch meerdere. Af en toe worden jachten gcorganiseei-d om een der diertjes te bemachtigen, maar het resultaat is in den regel negatief. De vogels worden steeds schuwer en de kans ze te vangen steeds kleiner. Anderzijds komt somtijds hun bekend heid met bet inwendige van menschelijke woningen tot uitdrukking, want het kan gebeuren, dat een diertje eenvoudig een deur binnenvliegt en zich laat grijpen. Waarna het dan doorgaans met zijn vrij heid is gedaan en de vrije natuur wordt verwisseld tegen een kooi. De verklaring, die men aan een en ander geeft is deze. dat wordt aangenomen, dat de diertjes afkomstig zijn uit eenN geëvacu eerde plaats en dat ze, ten einde niet aan den hongerdood te worden prijsgegeven, de vrijheid hebben gekregen in de hoop, dat ze ei'gens een goed plaatsje zullen terugvin den, Hoe het ook zij, mei'kwaardig dunkt ons het verschijnsel zeker. EN MAAR WACHENI Weinig service bij de bij de uit reiking der vetkaarten. Het is tijdelijk weer eens hoogconjunc tuur aan het gebouw in de Breedstraat. waar de vetdistribuliekaarten worden uit gereikt. Helaas echter is de gang van za ken er zoodanig, dat ieder, die genoodzaakt is er een bezoek te brengen en dat is uit ieder gezin één pei'soon wel met. zeer weinig genoegen aan zijn uitgang zal te rugdenken. Want de behandeling der klan ten geschiedt traag, heel traag. Nu moge het waar zijn, dat de klanten niet wegloo- pen. omdat ze op een distributiekaax*t zijn aangewezen, we meenen, dat een weinig meer coulance tegenover het publiek hier op zijn plaats was geweest. Een lange queue van menschen staat tot buiten op straat en in doorsnee moet men ongeveer anderhalf uur in de rij staan, alvorens aan de beurt te komen. Aangenomen, dat er in Alkmaar ohgeveer S000 gezinnen zijn, beteekent dit, dat on geveer 12.000 uren. die stellig nuttiger hadden kunnen worden besteed, worden ver morst. Zoo men van opvatting is, dat de burgers zich deze opoffering gerust kunnen getroosten, blijft toch in ieder geval de eco nomische zijde van het geval. En zelfs in dien dc taak ten deele wordt vervuld door kinderen, dan nog blijft er een verlies, dat had kunnen worden voorkomen. Ten slotte weten we, dat er menschen zijn, die maar al te gx-aag enkele guldens verdienen, zoodat het zeker niet moeilijk zou zijn geweest het te beperkte personeel van den distriluitiedienst met enkele perso nen uit te breiden. Het werk duurt nog ecnige dagen. Wel licht kan er voor hen, die aanstonds aan de beurt zijn, alsnog een vei'betering wor den doorgevoerd. EEN WOONWAGENPLAAG. Zal de nieuwe tijd ook hier uit komst brengen? Dezer dagen vei'miste een winkelier alhier geld uit de winkellade, van welke vex-missing de politie in ken nis werd gesteld. Een paar meisjes uit een woonwagen hadden zich juist op dien dag van aangifte niet van hun beste zijde leeren kennen, zoodat aanvankelijk gedacht werd, dat zij ook hierin de hand hadden, dit bleek echter later niet zoo te zijn. Toch is wel weder vast komen te staan dat het publiek goed doet voorzichtig te zijn met woonwagen bewoners. In vei'band hiermede werd ons het vol gende opgemerkt: Wij leven thans in een tijd van vernieu wingen, vei'andei-ingen en opruimingen. Als er iets verandei'd moet worden is het zeker de woonwagen- en woonschepenwet. waar door bereikt zou kunnen worden, dat de woonwagens, de z.g. kermisreizigers-woon wagens dan, opgeruimd werden. Zeer groot is de last, die deze woonwa genbewoners des zomer de plattelandsbevol king aandoen, een last die ieder wel kent. De meeste last berokkenen zij echter aan de besturen van armenzorg en dikwijls ook noe de burgemeesters van kleine plaatsen. Steeds verkeeren zij. volgens hun zeggen, in nood, vooral als zij komen, en als zu weg willen gaan, moet eerst de hit nog be slagen of de autoband gerepareei'd worden. De mannen hangen overdag bij elkaar te sigarettenrooken of gaan uit visschen, wer ken doen zij beslist niet, alleen bakken ze hier en daar wat gras af voor de hitten of paarden. De vrouwen stroopen de dorpen af en bieden hun koopwaar aan, niet zelden doen dit ook jonge kinderen. Het zijn juist deze jonge kinderen die hierdoor weer opgroeien tot het zelfde parasitaire leven als de ou ders, die van alle onderwijs verstoken blij ven en de maatschappij in de toekomst blijvend tot last zullen zijn. Tenzij de ver andering komt, radicaal. In afwachting daarvan zou echter wel al iets kunnen wor den gedaan. Hieraan moeten echter mede werken het publiek en de organen van ar menzorg. Wanneer men alle steun aan ds woonwagenbewoners onthoudt en niets van hun koopt en dat is indei'daad in het be lang van die menschen zelve, zullen zij genoodzaakt zijn terug te keeren naar de plaats vanwaar zij komen of waar zij do- micili hebben eekozen. Zij zullen zich daar dan om steun wen- dep, waar dan kan worden onderzocht of het hoofd van het gezin tot wei'ken in staat is. Is dit het geval, en dat zal meestal zoo zijn, dan kunnen met wat medewerking van het Depai'tement van Sociale Zaken deze menschen hij de werkverruiming worden geplaatst. Hierdoor maken zij zich nuttig, krijgen een vaste woonplaats, zoodat de kinderen het onderwijs deelachtig kunnen wprden. Mocht hier geen passend werk zijn dan zóu uitzending naar Duitschland onder de oogen moeten worden gezien. Teder heeft thans te wei'ken. In het bijzonder zij, die altijd als parasieten hebben geleefd. Dit komt de betrokkene en de maatschappij ten goede. WA RMENNU1ZEN VERGADERING MIDDENSTAND. Donderdag hield de Middenstandsvereeni- ging „Samenwerking" een algemeene leden vergadering in hotel Slikker. Voorzitter, de heer P. Dissel, heette de aanwezigen welkom. De notulen werden onveranderd goedge keurd. Ingekomen stukken, o.a. bescherming van schuldenai-en. Dit betx-eft de zakenlieden, die door den toestand, welke na 10 Mei is ont staan ,in moeilijkheden zij geraakt en niet aan hun verplichtingen kunnen voldoen. Deze worden door de Ovei'heid in bescher ming genomen, als blijkt dat werkelijk de oorlogstoestand oorzaak van hun onmacht tot betalen is. Een schijven van het Hoofdbestuur waar in wordt verzocht om steun voor oorlogs slachtoffers. Besloten is een lijst te laten circuleei'en bij de leden. Bespreking vervi-oegde winkelsluiting op Zaterdag. Na bespreking gaat de vergade ring hier niet mee accood. Hierin liggen te veel voetangels en klemmen. Besloten is om de contante betaling ter hand te nemen en in samenwerking met de zustervereeniging „de Hanze" dit in te voeren. De rondvraag leverde weinig op, waarna sluiting. SINT PANCRAS BURG. STAND. Geboi'en: Alida Groot, dochter van Gerar- dus Petrus Groot en Jantje Visser. UITSLAG STIERENKEURING. Hier volgt de uitslag van de keuxdng van stieren, waarvan de eigenaai's in de ge meente Heex-hugowaard wonen: P. van Langen Jbz. H.H.W. (Z.) Clara's Atlas, toegelaten v.1.; P. Beers Pz. Maai'tjes Athl., goedgekeurd v.1.; P. Borst, Veenhxii- zen, Leopoid, goedgekeux'd v.1.;; H. Stuit. Trijtnje's Frans, eoedgekeurd v.1.; P. Blauw Jz., Leopoid 2, goedgekeurd v.1.; A. Lont. Berkmeer, Rotgans Lord, goedgekeurd v.1.: C. Zuurbier Pz., Johan, afgekeurd; P. Blauw Jz., Frans 231 v. Gr., toegelaten bl.; P. S. Eenhoorn, Antjes Atlas, toegelaten bl.; S. Borst, Gerard 4. toegelaten bl.; P. Beers Pz. 4 Athleet 38. toegelaten bl.; A. en C. Kuiper Tarzan, toegelaten bl.; J. Mayer, Berend, goedgekeurd bl.; Jac. Zuurbier, Noord* Sibbelc, goedgekeurd bl;; P. Wijnker, West- dijk, Athleet 46, goedgekeurd bl.; P. Appel, Westdijk, Excellent 2, goedgekeurd hl.; W. L. Schilder, Nico 2, goedgekeurd bl.; A. Oudhuis, Jisk, goedgekeurd bl.; J. van Lan ge, Dieuw's Zeppelin, goedgekeurd v.1.; J. v. Stralen, Kamp Zeppelin, goedgekeurd v.1. N. J. Weel, Aurora, goedgekeurd v.1.; J. v. Stx-alen, Arnold, goedgekeurd bl.; P. Konijn Dz., Albert, toegelaten v.1.; Jb. de Lange, Bontjes Thompson, goedgekeurd v.1.; A. Kater. Franco 16, goedgekeurd v.1.; K. v. Twisk, Nelly's Frans, goedgekeurd bl.; A. Appel, Veen huizen, Baldus, goedgekeux-d v.1.; C. Mantel Az., Const. Frans 4, goedge keurd v.l.;D. Appel, Veenhuizcn, Fr. 220 v. Gr., toegelaten bl. verstopping, overmatig vet wil doen verdwijnen en de schadelijke gevolgen, aambeien, rheumatiek, zenuwachtigheid wil voorkomen, die zuivere bloed en Ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingiout. Het resultaat is verrassend! Men bespeuM terstond den grooten dienst aan de ge zondheid, men gevoelt zich vrijer en beter In den herfst van liet jaar 1896 ving de Engelsche zeilboot „Kent" met een bezetting van 22 man personeel exx een waardevolle lading salpeter vanuit de Chilecnsche haven Valparaiso de thuisreis aan. Maar de „Kent", een schip, dat tot dusver gelukkig gevaren had, werd niet weer gezien. Tijdens een of andere geheimzinnige ramp moet de onvci'- biddelijke oceaan het schip hebben doen zin ken... Maar de zee pleegt zijn griezelige geheimen steeds weer prijs te geven, al gaan er soms ook tientallen jaren over heen. Onlangs ontdekte een visscher van het tot de Samoa-archipcl hehooren de eiland Upola een door dc branding op het strand gewoi'pen fleseh. Daar de flesch papieren bevatte, scheen deze vondst den inboorling nog al belangrijk toe, en toen hij later een blanken havenbeambte tegenkwam, gaf hij hem zijn vondst. Men zag dadelijk, dat men met ecxi fles schenpost te doen had, en verbrak vol ver wachting de waterdicht gebleven zegels. De inhoud vaix de flesschenpost <bracht voor het eei'st licht in de duistere zaak van de „Kent". Het zeilschip was tijdens een hevige storm op een rif geloopen, dat, een groot lek in de boot had geslagen, zoodat hij snel was be gonnen te zinken. Er bleef geen andere mo gelijkheid over, dan in de reddingsboot te gaan. Maar toen deze te water gelaten zou worden, werd hij door een hooge zee zoo on gelukkig tegen dc wand van het sohip gesla gen, dat hij door midden brak en 22 men schen den dood vonden. Voor de overleven den was er geen hoop meex\ Zij moesten kort daarna met. het snel zixikexxde schip in de golven vei'dwenen zijn. Maar toch was liet. niet alleen dit laatste bericht over het lot van de „Kent", wat de ze flesschenpost zoo ongewoon maakte. Want behalve dit was er nog een tweede papier, geschreven door den kapitein, terwijl rond om hem heen de laatste overlende manschap pen op hun knieën baden. Dit tweede docu ment bleek 't testament van kapitein John Nettle te zijn. Hij had noch een gezin, noch familieleden, maar hij had van zijn reizen een aardig som metje overgespaai'd, waarover hij wilde be schikken, daar er geen erfgenamen wax-exi, die het geld ook zonder testament zouden kxijgen. Het vermogen zou het eigendom worden van den zoon van zijn vriend ka pitein Colbridge, wanneer deze flesschexi* post in menschelijke handen zou geraken. De inhoud van deze flesschenpost leek den havenautoi'iteilen van Upolu belangrijk ge noeg toe, om ze dadelijk naar de i'egeering in Londen te zenden. Daar begon men dii'ect met verdere onderzoekingen. In de eerste plaats werd uitgezocht, aan welke reedeiij de zeilboot „Kent" had toebe hoord en wie deze kapitein John Nettle was, om te kunnen ondeiv.ockcn, bij welke bank hij een ï-ekening had. Dit ging zonder veel moeilijkheden. Het tegoed was nog altijd onaangebroken, daar geen familie van den kapitein ernaar had gevraagd. Tot algemee ne verrassing bleek, dat het met de intus schen opgeloopen rente ongeveer 1,1 millioen Mark bedroeg. Meer moeite gaven de- onderzoekingen naar den zoon van kapitein Nettles vriend Colbxddge, daar de bewoners van Engeland zich niet behoeven te melden. Navraag bij talxijke scheepvaartmaatschappijen hadden geen resultaat. Men was al de veronderstel- ling toegedaan, dat de gezochte misschien ook al overleden was, daar sedert de ramp van de „Kent" al 43 jaren waren verloopen. Maar met behulp van de kranten, die op groote schaal deelnamen aan het onderzoek naar den tot millionnair geworden Colbridge, gelukte het, hem in een havenstad te ontdek ken: Hij woonde daar als 79-jarige, nadat hij zich al lang uit het zeemansleven had te ruggetrokken, in bescheiden omstandighe den. De mededeeling van den verongelukten vxiend van zijn vader en diens laatste wils beschikking ontroexxlen hem zeer. Intusschen had de rechtbank het testament als echt en geldig erkend, zoodat niets meer de uitbe taling van het geld door de bank in den weg zou staan, wanneer Colbridge zich niet hardnekkig tegen zijn geluk verzette. Hij was van plan, een erfenis te schenken aan een stichting voor oude, onbemiddelde zee lieden, en voor hem zelf van het. geld zoo veel te nemen, als hij noodig had om een zorgeloozen ouden dag te hebben.

Schager Courant | 1940 | | pagina 9