Duitsche rechter in strafzaken Stremming verkeer Krapper controle op films groenvoer Concert Harmoniekapal SNIJSELDERIE Duitsche Landgerechten en Duitsch Hooggerechtshof in het bezette Ne- dorlandsche gebied, waarvoor alle tegen het Groot-Duitsche Rijk en zijn organen gepleegde delicten worden behandeld. DUITSCHE KRIJGSRAAD SLIJPT DAARNAAST. Het gisteren verschenen Verordeningen blad no. 1 i bevat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken. Paragraaf 1 houdt in, dat voor het bezette Nederlandsche gebied de Duitsche rechter lijke macht voor strafzaken wordt ingesteld Haar organen zijn het Duitsche Landge- rccht en het Duitsche Hooggerechtshof in het bezette Nederlandsche gebied, alsmede voor beide gerechten gemeenschappelijk, 't Duitsche Openbaar Ministerie. De voorschriften betreffende de bevoegd heid van den Duitschen Krijgsraad en van de bijzondere rechtbank voor strafzaken voor leden der S.S. en voor de leden der politic-organisaties met een bijzonderen taak, blijven onaangetast. Volgens par. 2 zijn de Duitsche gerechten, met uitsluiting van de Nedcrlandschc rech terlijke macht, bevoegd om delicten, die door Duitsche of voormalig Duitsche staatsbur gers of door staatsburgers van het protecto raat Bohemcn en Moravië begaan worden, te vervolgen en te vonnissen. Hetzelfde geldt, ongeacht het staatsburger schap van den dader of de deelnemers, wan neer de daad: 1) zich richt tegen het gröot-Duitsche. rijk, 't Duitsche volk. de nationaal-socialis- tisclie Duitsche arbeiderspartij, de vertakkin gen daarvan of daarbij aangesloten organisa ties; 2) zich richt tegen een Duitsch staatsbur ger of een persoon, die in dienstverhouding staat tot het grooNDuitsche rijk, tot de na- tionaal-sociatislische Duitsche arbeiderspar tij, haar vertakkingen of daarbij aangesloten organisaties, tijdens de uitoefening van deze dienstbetrekking of in betrekking daarmee; 3) begaap wordt in dienst van de Duit sche autoriteiten of, in verband met dezen dienst, op Duitsch grondgebied, of in gebou wen, Buimten of inrichtingen, die dienen ten belioeve van het groot-Duitsohc rijk, de na- tioaaal-sdcialistische Duitsche arbeiderspar tij, haar vetrakkingen of daarbij aangesloten organisaties; 4) blijkt te zijn plundering in op bevel, 'ontruimd gebied of in vrijwillig ontruimde gebouwen of ruimten, of blijkt te zijn een misdrijf (vcrbreclien ocler vergehenj .tegen lijf, leven of eigendom onder gebruikmaking van de maatregelen, genomen ter verdedi ging tegen luchtaanvallen, of blijkt te zijn een misdrijf (verbrechen), gevaarlijk voor het algemeen belang, in het bijzonder een misdrijf, dat de voedselvoorziening in gevaar brengt. De Duitsóhê gerechten in het bezette Ne- 'derlandsche gebied zijn gevestigd te 's-Gra- ivenhage. De straffen. Bij het Duitsche Landgerecht beslist de [(alleensprekende) Landrechter. De Landrechter kan tuchthuisstraf van ten hoogste 5 jaren, gevangenisstraf, vestingstraf, hechtenis en geldboete, alleen of tezamen met bijkomende straffen, alsmede alle maat regelen voor beveiliging en verbetering uit spreken. Tegen de vonnissen van den rech ter is beroep toegelaten, tegen zijn overige be slissingen een klacht Besclrwerde) volgens den maatstaf van het Duitsche procesrecht. Het Duitsche Hooggerechtshof beslist met drie rechters. De leden van het Duitsche Hooggcrchtshof in bet bezette Nederlandsche gebied kunnen tegelijkretijd tot een gerecht in het Duitsche rijk hehooreri. Een zijner le den moet zijn ambtelijke woonplaats te 's-Gra yenhage hebben. Het Duitsche Hooggerechthof kan elke 'toegelaten straf uitspreken. Het beslist in ge val v.an toepassing van een rechtsmiddel te gen beslissingen van den Landrechter. Hoo- gcr beroep of beroep in cassatie van de vonnissen van bet Duitsche Hooggerechtshof is niet toegelaten. Niet alle rolprenten meer ge schikt bevonden. Voortaan mogen in het bezette Nederland sche gebied slechts die films vertoond mo gen worden, welke: 1) in het bezette Nederlandsche gebied zijn Vervaardigd en na li Mei 1940 door de cen suur zijn goedgekeurd; 2) in het Groot-Duitsche rijk, met inbegrip Van het protectoraat Bohemcn en Moravië, zijn vervaardigd en na 31 December 1930 door de censuur zijn goedgekeurd; 3) in het gebied van het Groot-Duitsche rijk voor de vertooning zijn vrijgegeven. Deze voorschriften gelden niet voor smal films van zuiver avtistieken, religieuzen of cultureelen aard. of voor smalfilms met uit sluitend familieopnamen. Hij. die opzettelijk of door grove schuld in strijd met deze voorschriften handelt wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoog ste 2 jaar en met geldboete van ten hoogste 10.000 gulden of met een van deze straffen. Dit besluit treedt met ingang van 26 Juli 1940 in werking. Plaag dc slagers niet! Vetposilie in ons land laat ham steren niet toe. Een ons vet bij een pond vleesclü Nu de distributie van gesmolten vet- en reuzel en boter is ingevoerd en rauw velen rauwe reuzel onder dezè distributie niet zijn betrokken, wordt er van de zijde van het publiek een sterke aandrang op de slagers Uitgeoefend om rauw vet en reuzel te leve- Zuiemnun De A'damsche kampioenschappen Zaterdagavond werden de wedstrijden om het Amsterdamsche kampioenschap beëindigd. De resultaten van dezen laatsten avond brach ten bij de 200 meter schoolslag dames seniores een goede overwinning van Jopie Waalberg (A.D.Z.), tijd 3 min. 8.4 sec., terwijl bij de 100 meter rugslag dames seniores Iet van Feg- gelen een vrij gemakkelijke zege behaalde, tijd 1 min. 19.1 sec. (De Meeuwen). Smitshuijzen (A.Z. 1870) won de 200 meter schoolslag se niores heeren gedecideerd van J. Lewis, tijd 3 min. 2.5 sec. Bij de 100 meter rugslag heeren seniores toonde Metman, dat hij de gelijkwaar dige is van Scheffer, door denzelfden tijd te maken. Scheffer tikte na een feilen gelijk op- gaanden strijd iets eerder aan en werd daar door tot kampioen uitgeroepen. ren, vaak in hoeveelheden veel groot er dan voor direct gebruik noodzakelijk. Er zijn consumenten die namelijk een zekere voor raad willen vormen en nu van den slager vragen hen aan dezen voorraad rauw vet of reuzel te helpen. Dit gaat niet! De slager is genoodzaakt zijn wekelijksche voorraad rauw vet en reuzel zoo goed moge lijk bij het vleesch onder de klanten te ver doelen, en het is dus heel normaal, dat men bij een pond vleesch niet meer dan een ons vet kan krijgen. Deze werkelijkheid heeft het publiek te aanvaarden en het is niet billijk om den slager levering te vragen, waartoe hij be slist niet in staat is. Duitsche tooneelgroep in Nederland Vijftien voorstellingen. Het Nederlandsche perskantoor meldt: In opdracht van den rijkscommissaris, rijksmi nister Dr. Scyss Inquart is het gezelschap van den stadsschouwburg te Munster voor het geven van 15 voorstellingen uitgenoo- digd naar Den Haag te komen. Het gezel schap is in Nederland geen onbekende, aan gezien het reeds verscheidene malen gast- voorstellingen heeft gegeven. SCHAGEN OVERGEGAAN. Onze plaatsgenoot Kees Tuinman is be vorderd van de le naar de 2e klasse der H.B.S. te Alkmaar. THEATER ROYAL. Gaarne vestigen wij- nog even de aandacht op het programma in theater Roval van deze week dat ook vanavond en morgen nog draait. Een fijn gespeelde (Fransche) film, schit terend van fotografie en vol gezonde span ning met Maurice Chevalier in de hoofdrol. In het bij programma o.a. Nel van Balen Blanken, de athlete uit Anna Paulowna. Schagcn en omgeving weet liet al lang, den Helderschen gasten zij het, nog even ver teld: ons plaatselijk theater geeft de beste films gelijktijdig met de stadsbioscopcn, uien zit er in de groote moderne zaai ruim en bij warm weer heerlijk koel. LANGENUIJK PAROCHIALE SPORTDAG. Gistermiddag werd op het r.k. sportterrein de jaarlijksche parochiale sportdag gehou den. Behalve de plaatselijke organisaties na men de dames-gymnastickvereenigingen Lan gendijk en de Goorn en de heeren-gymna- stiekvereen. DVV van Langendijk deel. Na dat 's morgens 'n H. Mis was opgedragen, waaronder de welecrw. pater een toespraak hield met als onderwerp „Een gezonde geest in een gezond lichaam" en 's middags een kort verplichtend lof was bijgewoond wer den de wedstrijden gehouden. De uitslagen van de wedstrijden waren: Sint Jansknapen: estafette-loop: 1 Nico Groen, 2 Jb. Kraakman 3 A. Leerling. Autopedrace: 1 Piet Broers, 2 J. Bruin, 3 N. Vreeker. Zakloopen: 1 D. van Kleef, 2 N. Grooen, 3 L. Bergen. Adspiranten: 1 Piet Hand, 2 D. Leek, 3 G. Bergen. K.J.C. Wielerwedstrijd: afd. la: 1 C. Kraak man, 2 T. Sijm, 3 J. van Doorn, 4. Th. Groot 5 A. van Diepen. afd. lb: 1 A. Hand, 2 P. Snijders, 3 H. Bruin, 4 H. Greuter, 5 Jb. v. Kleef. afd. 2: 1 L. Quax, 2 J. Kos. 3 J. Boersteker, 4 D. Muileboom, 5 D. v. Kleef. afd. 3: 1 G. Spanjaard, 2 K. van Leeuw, 3 Jb. Droog, 4 J. Hand, 5 L. Hensclmans,. Ringsteken St. Joseph Gezellenvereeni- ging: 1 Jb. Beers, 2 M. Zijp Jz., 3 Jac. de Groot. Gymnastiek: adspiranten, afd. 1: twee kamp paard en brug: 1 B. Kleinbekman 29 p.; 2. Ant. Kos, 20% en 3. W. Glas, 20 pnt. Hoogspringen: 1 J. Mettes, 1.20 M.; 2 B. Kleinbekman 1.15 m., 3 T. Zijp 1.10 m. Adspiranten afd. 2: tweekamp brug en paard: 1 A. Kramer 32.p.; 2 Jb. Duijves 2S p.; 3 J. Schrijver 27 pnt. Tremplin hoogspringen: 1 C. Bos, 1.90 m.; 2 A. Kramer 1.S5 m. en 3 D. Zijp 1.S0 m. Adspiranten 3e afd.: tweekamp paard en ring: 1 G. I-Ioogeboom 58 pnt.; 2 J. Kos 52 pnt.; tremplin hoogspringen: P. Glas 1.85 M. 2 W. Kos 1.80 m. Heeren vijfkamp, paard, brug, ringen, rek tremplin en paardspringegn: 1 D. Bruin 68 pnt: B. Bruin 68 pnt,; 3. A. de Groot 65% punt. De wisselprijs kwam na loting in banden van D. Bruin. Heeren. bindernisbaan: 1 A. de Groot, 2 D. Bruin en 3 J. van Kleef. Dames hoogspringen: 1 T. Beemsterboer, 2 M. Biersteker, 3 N. Tromp. Verspringen: 1 A. Reus, 2. J. Leegwater, 3 T. Oud, 4 N. Snijders. Verspringen meisjes: 1 T. Pater 3.80 m.; 2 Mej. Klaver 3.75 m., en 3 M. Koning 3.70 m. Knotsoefeningen: 1 T. Pater en Z C. Beem sterboer. Evenwïchtsboomen: 1 M. Reus, 2 A. Braas 3 B. Jonker. De wedstrijd vrije oefeningen bad tot re sultaat. dat Langendijk 28 punten had tegen De Goorn 25. Heden overleed onze geliefde Man, Vader, Behuwd- en Grootva der, C. Koster Pz., in den ouderdom van 85 jaar. Braakpolder, Winkel, 21 Juli 1940. Uit aller naam, J. KOSTER-*-Sohaap. Verloofd: S. KRUIT Pz. Callantsoog A 84, A. NOPPERT, Oudesluis, Spoorbrug, 21 Juli 1940. Geboren: FRANS Zoon van A. J. KUIPER—Keesman. M. KUIPER. Zuidscharwoudc, 20 Juli 1940. KOST EN INWONING aangeboden te Callantsoog (geen beroepskosthuis), Te be vragen Poststation Callantsoog over den Westfrieschen dijk tusschen Boerenslnis en Winkel Dijkgraaf en hoogheemraden van het hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwar tier brengen, ter voldoening aan art. 10 bis van het Motor en Rijwielreglement ter open bare kennis, dat, ten behoeve van de verlaging van den Westfrieschendijk tusschen de Boerensluis en den weg naar Winkel, de op dat dijks- gedeelte gelegen weg met In gang van 24 Juli a.s. tot nade re aankondiging voor alle verkeer zal zijn afgesloten. Alkmaar. 16 Juli 1940. OUDESLUIS. Hedenavond wordt bet gezel lig in Café Spoorzicht Muziek Gebr. A. en J. Slikker. Komt allen! VOOR (en o.a. bemesting) thans nof af te geven, zaad van: Zaaiwikken (zomer- en winter-) Raygras, (o.a. (Westerw.)( Kla vers div. soorten), Herfstrapen, (stoppelknollen), Spurrie, Bo- terzaad, Voorraad zeer beperkt. Zaadnoordijk Waagplein, Alkmaar, Tel. 2412 (K 2200). Tevens het adres voor: Nicoti ne, Pyridine, Derris, Aretan, Poliflor, Paraplant, Pararat, enz., enz. Te koop gevraagd: WOENSDAG 24 JULI a.s., in den Gém. Muziektuin, SCHAGEN. Aanvang 8 uur 's avonds. Toegang vrij. Kinderen onder geleide. elke hoeveelheid, tot 40 c.M. lengte. B.E.T. Veilingen N.V., Tel. 3014, Beverwijk. Aangeboden: KAMER, SLAAPKAMER, en gebruik van keuken, voor net. gezin. Café ,,'t Zwarte Paard", Twisk. Te huur. De Doopsgez. Pastorie te Broek op Langendijk. met ingang van 1 Sept. a.s. Te bevr. bij H. EILAND, Broek op Langendijk. ERWTENZICHTERS gevraagd bij A. J. BAKKER, „Wageningen", Wieringer- waard. Te koop: Goedgekeurde BLAUWE EIGENHEIMERS, klasse A en Schotsche Muizen, klasse A. - C. DE RUITER, Westdijk B 253, Heerhugo- waard, Noord. Te koop gevraagd: Een éénjarige STIER, Opgave gevraagd met prijs ei afkomst. L. P. v. GRAFT, Heer- hugowaard, Zuid. MINIMUMPRIJZEN. De minimumprijzen voor tomaten is voor deze week op f 11 (f 16) bepaald voor de sor- teeringen A. B en C en op f 11 (f13) voor CC. Voor bospeen is die f 1 (f3.50), breek- en vvaschpeên idem. Voor roode kool t.m. 3 K.G. f3.50 (f4), boven 3 K.G. f2.40 (f2.70), voor gele en groene kool f3.50 (fi), witte kool f2.50 (f3), doperwten f8 (fS), tuinboonen f3.50 (f3.50), stamboonen f 10 (f 12), snij-, sla- en spekboonen f 12 (f ll), vroege aard appelen f3.70 (f4). Men ziet'hieruit, dat voor de meeste producten een verlaging is ingetre den. Verwacht wordt, dat spoedig niet meer tot verlaging zal worden overgegaan. NIEUWE AMBTENAAR VOOR DE DISTRIBUTIE. In den Kring Langendijk en St. Pancras is voor dc gemeente Noordscharwoude in de plaats van den heer D. Schuitemaker, wien verleden week Donderdag eervol ontslag als ambtenaar bij de distributie werd verleend, benoemd dc heer P. Duijves te Noordschar woude. Ontslag en benoeming zijn hier wel heel spoedig op elkaar gevolgd. Als we ons goed hebben laten inlichten, rijst de vraag, of het orgaan, dat het ontslag heeft verleend, niet wat voortvarend is ge weest en de motieven heeft onderzocht, die dit ontslag rechtvaardigen! s ZUIDSCHARWOUDE. KOLVEN. De uitslagen van de door „Gezellig Samen zijn" georganiseerde onderlinge wedstrijden zijn de volgende: 1. N. Ruijtor 265 punten; 2. Th. Rijper 236; 3. J. Ruiter 231; 4. G. Mettes 226; 5. K. Spaans 222 6. Th. de Lange 220; 7. I. Mui'eboom 217; 8. W. Kuip 217; 9. P. Bergen 217; 10. Jn. Kramer 210 punten. ZIJPE OUDESLUIS. OVERGEGAAN. Onze plaatsgenoot A. D. Jippes, is overge gaan van de 1ste naar de 2c klas der Kweek school voor Onderwijzers te Den Helder. LAWAAI IN DEN MORGEN. Zaterdagochtend om pl.m. 5 uur 's och tends, dreef een door den storm losgeslagen kabelballon van 't'Z.W. naar 't Oosten over Oudesluis. In de buurt van de boerderij van den heer J. W. Mctzelaar, raakte de loshan gende kabel de draden van 't e'.ectrisch net met een geweld als van een barstende boan, zoodat de draden afknapten. VOETBAL. Zondagmiddag snqelde Dosko I een vriend- schappeliiken voetbalwedstrijd tegen een elf tal van Heldersche cvacué's. Er was reus* achtig veel belangstelling. Dosko won met 3-2. ANNA PAULOWNA GESLAAGD. C. M. Sinke slaagde voor het diploma Handenarbeid. VERHOOGD. Op het Lyceum te Den Helder werden be vorderd: W. Super (Breczand) van de le naar de 2e klasse. G. Borst (Breezand) van de 2e naar de 3e klasse. G. v. Baleti Blanken en G. Tiel (Breezand) van dc 3e naar de 4e klasse afd. H.B.S. S. Sinke van de 5e naar de 6e klasse afd. Gymnasium. ALKMAAR M.UJL.O.-EXAMENS TE ALKMAAR. Voor het M U.L.O.-exaanen slaagden Za terdag j.1. c.a.: Diploma A: B Tomnot, G. Smit. P. Nij- hoff, C. Leeflang. C. Kistemaker. W. Erke- lens, A. Bastiaanse. allen te Den Helder; P. Hofstra, M. Vos. H. Mcnsink, N. Leeuwen kamp, S. Kappijn, J. Bakker, G. v. d. Brink. H. v. d. Hof. allen te Alkmaar, M. Brouwer te Zijpe, H. Ekkcl te Bergen. Diploma B: H. v. d. Hoek, C. v. d. Plas te Den Helder. De examens zijn hiermede afgeloopen. ALG. KIESVEREEN. VOOR HET HOOGH. NOORDH. NOORDERKWARTIER. Onder voorzitterschap van den heer K. Breebaart te Heiloo vergaderde de Algem. Kiesver. voor het Hoogh. Noordh. Noorder kwartier, in Café Central te Alkmaar. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend met de gewone plichtplegingen en de secretaris de notulen had voorgelezen, welke ongewijzigd onder dankzegging wer den vastgesteld, werd den penningmeester gelegenheid gegeven rekening en verant woording te doen van zijn gehouden beheer. Aan de 'orde werd daarna gesteld de ver kiezing van drie bestuursleden. Aftredend waren de heeren K. Breebaart, P. J. Peere boom en J. du Burck. De laatste had op de jongste bestuursvergadering meegedeeld, te bedanken. Van verschillende zijden werd er uit de vergadering op aangedrongen, op dit besluit terug te komen. Ofschoon nie mand onmisbaar is, werd toch geoordeeld, dat hij een stuwende kracht voor de Kies- vereeniging was en in de vele ja1 en, dat hij als secretaris-penningmeester heeft ge fungeerd, veel en uistekend werk heeft ver richt, zodat zijn uittreden een groot ver lies zou beteekenen. Uit het antwoord van den heer Du Burck bleek, dat zijn bedanken in het bijzonder het gevolg was van de houding van enkele mede-afgevaardigden naar de vergadering met de vertegenwoordigers der politieke partijen met de bedoeling tot een compro mis te komen inzake de verkiezingen voor het Hoogheemraadschap, waar sommigen zich niet aan de beslissing hielden, dat dc Kiesver. in geen geval met minder dan 6 zetels genoegen zouden nemen. In verband hierbij werd nog breedvoerig van gedachten gewisseld over de houding van de politieke partijen op die vergadering welke confair en beneden critiek werd ge- oordeel. Men meende intusschen dat. hoe de huidige toestanden zich ook zonden ontwik kelen, er voor de politieke partijen wel geen kans meer zal bestaan zich met de verkie zingen voor waterschappen te bemoeien, en zij in elk geval wel zoo wijs zijn geworden, dat zij van dat terrein afblijven. Algemeen was de vergadering van gevoelen, dat de Alg. Kiesvereen. voor het vervolg de aange- weze vereeniging zal worden om eventueel leiding te geven aan de verkiezing voor Hoofdingelanden en Hoofdingelanden-Plaats vervangers voor het Hoogh. Noordh. Noor derkwartier. De vergadering zou het daar om ten zeerste betreuren, dat 1e secretaris penningmeester onder deze omstandigheden zich terugtrok. Gehoord de besprekingen en het ernstige beroep op hen gedaan, bezwijkt de heer Du Burck onder den aandrang en stelt hij zich weer herkiesbaar. Hij en de heeren Breebaart en Pcereboom werden daar na bij acclamatie herkozen. Meegedeeld werd, dat verkiezin gen voor de waterschappen voors hands geen voortgang zullen hebben Besprekingen werden daarna nog gebon den over de gestie van het Bestuur van het Hoogheemraadschap, de salarissen van Heemraden, Dijkgraaf en ambtenaren, waar na de vergadering onder dankzegging voor de aangename en geanimeerde besprekin gen werd gesloten. WEL KOLVEN, MAAR GEEN FEEST. In Café Central te Alkmaar heeft het hoofd bestuur van den Ned. Kolf bond, dat samen gesteld is uit afgevaardigden van elke club één. die aangesloten is bij dien Bond, uit voerige besprekingen gehouden over het door het Daselijksrh Bestuur gedane voorstel om de Nationale Kolfwedstrijden ook dit jaar te laten doorgaan in de haan va* Ons Genoe gen te Krommenie, doch deze niet als beurt te laten gelden volgens den samengestelden rooster van clubs, die achtereenvolgens de Nationale wedstrijden en de Alg. Verg. zullen ontvangen. Mocht het tijdens de discussies blijken, dat er van de zijde van sommige le den meer of minder groote bezwaren zijn. vooral in verband met de buitengewone om standigheden, waaronder we leven, toch kon den allen zich vereenigen met het. voorstel, zoodat daaraan uitvoering zal worden ge geven. Ten einde de wedstrijden een zoo vlot mogelijk verloop te doen hebben, zal iedere club verplicht zijn op te geven, op wie voor deelname aan den wedstrijden kan worden gerekend; opdat een juiste indeeling kan plaats vinden voor de deelnemers over de verschillende dagen. Eerst als men on die wijze weet, hoeveel kolvers er zullen komen, kan, een juist overzicht worden gemaakt. In dit verband werd ook nog de wenschelijk- heid bepleit, dat de deelnemens in de gele genheid worden gesteld „af te kolven", op grond van het in deerste 2 seriën behaalde aantal punten. Door het Hoofdbestuur zal f75 worden bij- eedagen voor het aanschaffen van prijzen. Deze zullen met het oog op de financiën wel wat bescheidener zijn dan vroeger. Ook op andere posten zal wel een meer of min der groote bezuiniging moeten worden toe- eenast. Verder werden nog verschillende huishou delijke zaken behandeld en ook van techni- schen aard met betrekking tot indceline enz. der Nationale Kolfwedstrijden, die in de tweede week van Septemb. zullen plaats vinden. Op aller medewerking wordt in het welslagen ervan gerekend. IETS VÓÓR FIJNPROEVERS. Langs de Deensche kust liggen groote hoopen schelpen en resten van beenderen. Eerst meende uien, dat de zee deze dingen had aangespeeld, maar uit nauwkeurige onderzoekingen bleek» dat de heuvels de in eeuwen opgehoopt spijsresten van de menschen uit het middelste steenen "tijd perk zijn. Kjökkemóddinger (hoopen van koekafval) noemden de onderzoekers ze. en volgens deze overbijfselen stelde men een soort spijskaart samen van de mcnschen uit dit tijdperk. Men trof versteende vogel- resten aan, visschen en schelpen, vooral besterschalen. Onze voorouders waren fijn proevers en oesters waren al van oudsher geliefd. Betrekkelijk laat kwam de mcnsch er toe, het vangen van oesters niet meer aan het toeval over te laten, maar de begeerde schaaldieren systematisch te kweeken. On geveer 100 j. v. Chr. werd de eerste kunst matige oester bank in het Roomsche Rijik aangelegd. Voor een dergelijk kvveekerij is geduld noodig, want pas na 3 of vier jaar zijn de oesters zoo groot, dat ze verkocht kunnen worden. Maar niet alleen oesters zijn zeer ge zocht bij de fijnproevers van alle tijden. 220 n. Chr. vermeldt de kerkvader Tertul- lian de blauwe mossel. Ook de reuzenmos- sol Tridaena gigas, die 100 tot 200 gram zijaar kan worden, werd gegeten. Het ei genlijke mossel vleesch weegt weliswaar zel den meer dan tien gram. De leege schalen werden dikwijls in de kerken voor wijwater gebruikt. Ook slakken werden al in de oudheid gegeten. De Romeinen legden slakkenrtui- nen aan en mestten de weekdieren vet met een mengsel van zemelen, honing en most. Later werd ook in de kloostertuinen de slakkenleelt bedreven. Dc dieren werden in zont water gekookt, daarna met een vork uit het slakkenhuis getrokken, met warm water afgewaasohori en vervolgens nog maals in vleeschnat en wijn gekookt. Ver volgens werden ze fijn gehakt en met pe terselie en boter gemengd en ten slotte weer in het schoongemaakte slakkenhuis gedaan. Op die manier is in Frankrijk ook nu nog de slak een zeer gezochte delica tesse. ZWAAG. 19 Juli. Veilingsvereen. „Bangert en Omstreken"» Aardappelen 4—4.40, drielingen 2.10—2.90, bi. aardappelen 4.10—5.40, spinazie 8—11, poStelein 59. uien 45.70, Savoye kool 3.304.10, witte kool 2.602.80, roode kool 4-4.40, slabooncn 1214.70, snijboon en 15 19.60, tuinboonen 3.605.20, doperwten 10 13, peulen 11—15. tomaten 1922, augurken 7—14, waschpeen 5—0, bospeen 6.30—8.70, andijvie 1.80—2.20. sla 1.10—2.40. bloemkool 9.1016.80. komkommers 3.505.40, rabarber 33.30, zilveniep 45. perziken 5.7011.80, aardbeien 33—37. frambozen 33—51, blau we pruimen 5—7. Reine Victoria pr. 7—10. Japansche pruimen 68. witte druiven 76 85, Frankenthaler 7586. witte bessen 6 9, roode bessen 10—11, Pr^efic 15.20—21.50, kruisbessen 2028. zwarte bessen 2733, Trasbessen 11.2013.80, Haantjes peer 14 16. Morellen 2429. meloenen 3133, zw. bessen bloc 36.—. Yello 12—22. WARMEN HUIZEN, 19 Juli. Aanvoer: 88400 Kg. aardappelen: Schot sche muizen 44.10, grove 4—4.10, drielin gen 2 302.90, eigenheimers 4.50—5.20, Dun- bar 4. WARMENHUïZEN. 20 Juli. Aanvoer: 76.400 Kg. aardappelen: Schot sche muizen 44.40. grove 44.10. drielin gen 2.50—3.20, eigenheimers 4.805.20, 200 Kg. zilveruien 4.70—5.90. WINKEL. 20 Juli. Yellow Transparant 412. zwarte bessen 1017.50. aalbessen 59. kruisbessen 5 8.50. frambozen 11.50—16. aardbeien 1823, slabooncn 6.507.50. aardappelen 1.802.10, per 100 pond. komkommers 5—7 per 100 st. ALK-MAART. 20 Juli. N.V Eierveiline voor Hollands Noorder- kwartie. Aanvoer: 180.000 kipeieren 3.80 —5 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 22 Juli. Schotsche muizen 3.704, eigenheimers a.105'.20. bl. dito 4.505.30, drielingen 2.80 —3.40. kleine 1.702. 67% Kg. spercioboo- nen 13.10. 50 Kg. snijhoonen 12.rooder kool 44.50 De veiling duurt voort. NOORDSCHARWOUDE. 22 Juli. Aanvoer: 145.700 Kg. aardappelen: Schot sche muizen 3.70—4.40. grooten 3.70, bl. dito 4—4.50. drielingen 2.80—3 40 kleine 1.50— 1.80. 4050 Kg. zilveruien 4.10. drielingen 5.30 —5.60. zilvernen 6—6.70. 500 Kg. witte kool 3.1080 st. bloemkool 15.70. ALKMAAR. 22 Juli. Veemarkt. 84 Vette koeien f 160—380, 49 -paska1 veren f 40-80. 81 nuchtere kalveren (slacht) f 8—20, 44 vette schapen f 23—36. 3 vette varkens.

Schager Courant | 1940 | | pagina 3