Engeland wil Nieuwe documenten... DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Lord Halifax verwerpt Hitler's vredesaanbod Onze marine verloor 12 schepen „Er bestaat ook gevaar voor Amerika" Hitler's beroep op het verstand Laan. Schaden. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 224A DINSDAG 23 JULI 1940. 84e Jaargang. No. 11245. Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „VioHoeds Noorderkwartier" 4 tvfom'ind i EEN „KRUISTOCHT VOOR HET CHRISTENDOM". In zijn radiorede heeft Lord Halifax het beroep van den Führer op het gezond ver stand als een dreigement bestempeld. Enge land ziet, zoo vervolgde hij, zooals ook Roo- sevelt en Srauts reeds gezegd hadden. Euro-, pa als „een vrije vereeniging van onafhanke lijke staten". In elk deel van Groot-Brittannië heerscht een onwrikbare geest van vastbera denheid. Engeland zal den strijd voorlzzet- ten, „ook wanneer het ons alles zou kunnen kosten". Engeland heeft den oorlog nooit gewild. Het wenscht ook niet, dat de oorlog langer dan noodzakelijk voortgezet wordt. Engeland wenscht zijn eigen leven te kun nen leven. „Wh willen een godsdienst en een ver eering van God, zooals het ons belieft. Alle volken van het Britsche gemeenebest zullen nooit de nieuwe wereld van Hitier Aanvaar den". Na zalvende woorden over „de oneindig groote menschelijke tragedie", die een Duit- sche overwinning zou beteekenen, beweerde Halifax, dat de volkeren bidden, dat de Duit- sohe aanvallen op de verdedigingswerken van Engeland stranden. „Zij zien reikhalzend uit naar den dag, dat wij een uitval uit onze vesting doen en Hitier slag voor slag teruggeven. Wij zullen hen zeker niet teleurstellen. En dan zal de dag der eindafrekening komen". Vervolgens sprak Halifax over de Vereenig- de Staten, waarvan hij beweerde, dat zij voor de Engelsche overwinning even hartstochte lijk bidden. Hif twijfelde er niet aan, dat „de rede van den koning, toen hij met Kerstmis zeide, dat wij onze hand in de hand Gods willen leggen, tot in hun zLel is doorgedron gen als in de onze." Tenslotte noemde Hali fax den Engelschen oorlog een „kruistocht voor het christendom." Ook Canada wijst vredesaanbod af. Minister-president Mackenzie Iving heeft, naar uit Ottawa gemeld wordt, gisteren voor het Canadeesche parlement verklaard, dat Canada het vredesaanbod van den Führer met dezelfde vastbeslotenheid van de hand wijst, als lord Halifax dit in naam van En geland heeft gedaan. Berlijnsche persstem. In verband met de-ze offieicele Engelsche reactie op de rede van den Fuehrer, schrij ven de avondbladen, dat men in Londen een „regelrecht veldtochtsplan" schijnt te hebben uitgewerkt. De Nachtausgabe somt van de nieuwe propagandistische campagne van Downingstreet de volgende zes pun ten op: 1. De eerste ministers van de Dominions hebben aanwijzing ontvanggen, voordat Chur chili spreekt, radiotoespraken te houden, opdat Churchill in zijn rede zich beroepen kan op hun redevoeringen als zoogenaam de meening der Britsche bevolking in de dominions. 2. In de aanwijzingen staat als eerste punt het bevel, steeds opnieuw te beweren, dat.Engeland over een krachtig leger be schikt. Alle toespelingen op het gevaar van Duitsche luchtaanvallen op Engeland zijn .verboden. 3. In deze aanwijzingen staat verder het bevell, de Engelsche „vrijheid" te verheer lijken. Hoe de „Britsche vrijheid" er in wer kelijkheid uitziet, vertellen dan Smuts en Garvin, geheel openlijk, waarbij zij melding maken van den volkenbond. 4. De Vereenigde Staten moeten bij de verdere oorlogsophitsing bijzonder in het oog worden gehouden, omdat men in Lon den er nauwkeurig van op de hoogte is, dat de stemmen der Joodsche New Yorksche bladen niet de meening in de Vereenigde Staten weergeven. 5. De neutrale correspondenten in Lon den hebben van Duff Cooper een aanwijzing ontvangen, dat er in Engeland kringen zijn, die het gaarne gezien zouden hebben, dat in de rede van den Fuehrer een „schetsma tige aanduiding van den inhoud der vredes voorwaarden" vervat geweest zou zijn. Klaarblijkelijk moeten deze indrukken van neutrale correspondenten alleen er toe dienen, bij het herplaatsen in de Engelsche bladen het Engelsche volk onmondig te maken, 6. De meest dwaze bewering, die Chur chill verzon, is de plotseling in de Engel sche bladen en ook in berichten van neu trale correspondenten opduikende bewering, dat zich in Engeland een „revolutie" vol trekt. Het plan van de Britsche oorlogsophitsers aldus schrijft Nachtausgabe, toont, volgens de gevolgtrekkingen, die men thans kan maken, het ondubbelzinnige streven van Churchill, om zonder het Lagerhuis en het Hoogerhuis te vragen, zonder iedere mede werking van het Engelsche volk, daarente gen op den grondslag van een geweldige vervalsching van de openbare meening in Engeland en de Dominions met een zooge naamde opdracht van het Britsche wereld rijk het laatste appèl van den Fuehrer van de hand te wijzen, indien hij zich daarvoor sterk genoeg gelooft. Het vreeselijke lot, dat over het Engelsche volk komt, laat Chur chill en zijn opdrachtgevers totaal onver schillig. liet Hamburger Fremdenblatt merkt op, dat het volk in Engeland onmondig is ge maakt. Churchill doet echter alsof hij het volk van Engeland is. De geheele niet-Brit sche wereld heeft begrepen, dat de keus, die Churchill doet, den ondergang van het Britsche rijk bezegelen moet. Tegen den onmiskenbaren stand van za ken, wordt thans de geheele propaganda van een kabinet gericht, dat met het be roep op het wereldgeweten door den staats man Adolf iHtler reeds een politieke neder laag van den eersten rang had geleden, nog voordat de veldheer Adolf Hitier beslo ten heeft het bevel tot het laatste tafereel van de door Engeland gewelde tragedie te geven. - De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft: Alle tot dusverre uit Engeland gehoorde uitlatingen bevestigen, dat de Engelschen er geen juiste voorstelling van hebben, wat een voortzetting van den strijd eigenlijk be- teekent. Een volk, dat zich door oorlogs- zuchtigcn van de eene illusie in de andere laat jagen en ondanks alle ervaringen met deze illusies opgedaan, niet ontwaakt, biedt voor de buitenwereld ene treurig schouw spel. Het nieuwe Eux-opa is sterk genoeg, om ook dat gat op te vullen, dat ontstaat door de uitgelokte uitschakeling van de En gelsche macht. Niet gezegd, dat de bemanningen zijn verloren. In het orgaan van de Kon. Ned. Vereeni ging „Onze Vloot" worden thans de verlie zen van onze marine tijdens de oorlogsda gen gepubliceerd. Deze verlieslijst bevat dc volgende scheepsnamen: Torpedobooljager „Van Galen", gezonken te Rotterdam, door luchtaanvallen. Kanonneerbooten „Johan Maurits van Nassau" (onder de kust), „Brinio" en „Fri so" op het IJselmeer bij den afsluitdijk ge zonken. Mijnenlegger „Hydra' (in de Zeeuwsche wateren). Mijnenvegere „Pieter Floriszoon" en „Abraham van der Hulst". Torpedoboot „Z 3". Kleine en oude kanonneerboot „Bulgia" (bij Schellingwoude).. Bewakingsvaartuigen B.V. 34 zeesleep boot „Noordzee") en B.V. 37 (zeesleepboot „De Schelde"). Ten slotte is ook nog verloren gegaan hef oude, niet meer varende, opleidingsschip „Noord-Brabant" (Vlissingen). De „Van Galen", „Johan Maurits van Nas sau" en de beide mijnenvegers waren be t rekkelijk nieuwe schepen, de andere oor logsschepen waren van ouden datum en hadden geringe gevechtswaarde. liet verlies van deze schepen sluit geens zins in het verlies der bemanningen. Een belangrijk deel der bemanningen is name lijk aan boord van de naar het buitenland vertrokken schepen gegaan, zoodat berich ten daaromtent ontbreken. De concentratie der voetbalbonden Katholieke vereeniging en blijven bestaan. In verband met de vele gestelde vragen deelt, het bestuur vgn de Roomsch Katholie ke Federatie mede, dat. Ie: volgens het. concentratieprogramma van de voetbalbonden de Katholieke voet bal vereenigingen als zoodanig blijven bestaan, 2e: geen acties moc^n worden onderno men of wijzigingen in de organisaties moeten worden aangebracht, voordat daaromtrent van bondswege mededeeling wordt gedaan. Eenvoudiger eten in de restaurants SPOEDIG NADERE MEDEBEELINGEN. Naar het Hsb. verneemt, is. binnen afzien- baren tijd in hotels, restaurants en pensions een vereenvoudigingv an de menu's te ver wachten. Het. onlangs opgerichte Rijks bureau voor het Hotel-, Café-Restaurant en Pensionbedrijf koestert namelijk het voor nomen op dit gebied richtlijnen te geven en zal zich ten deze door een commissie van deskundigen laten voorlichten. Vereenvoudiging van menu's bestaat reeds geruimen lijd in Duitschland en werd tij dens den oorlog o.a. ook in Frankrijk en Engelahd ingevoerd. De vereenvoudiging in die landen omvat gewoonlijk een beperking van het, aantal beschikbare schotels en versobering van de samenstelling daarvan Hier te lande hoopt men dit vraagstuk in denzelfdcn geest op te lossen. Huil op de conferentie te Havana In de conferentie der Amerikaansche ministers van buiten]andsche zaken te Havana werd Maandag het woord gevoerd door den minister van bui- tenlandsche zaken der Vereenigde Staten Huil. Hij verklaarde, dat be paalde krachten bezig zijn, de „inter nationale moraal" te vernietigenn. Verscheidene naties waren daardoor reeds getroffen. Haar souvereiniteit was met voeten getreden. Het zou tragisch zijn, wanneer Amerika on verschillig toezag en zich verbeel de, dat dit gevaar niet ook naar Ame rika zou kunnen komen. Er bestaat gevaar, zeide Huil, dat pogin gen worden ondernomen, om met alle mid delen eenige der Amerikaansche landen eco nomisch onder controle te brengen en poli tiek te doordringen en tusschen Amerikaan sche republikeinen argwaan en strijd tezaaien Dit gevaar dwingt tot gemeenschappelijke be raadslaging over afweermaatregelen, in de eerste plaats op economisch gebied. De oor log in Europa heeft nonnale afzetmarkten gesloten, de koopkracht verminderd en in eenige gevallen geleid tot het opslaan van overschotten, waarvan de uitvoer van het al Over Roemenië en het afsluiten van de Donau. Het Duitsche ministerie van buitenland- sche zaken publiceert uit het zesde Duit sche witboek zeven nieuwe documenten, uit de geheime politieke documenten van den Fransch-Britschen generalen staf. Document no. 30 is een bericht van den speciaal gevolmachtigde van de Fransche regeering, Leon Wenger, van 1 October 1939. Het bericht meldt, dat alle voorberei dingen voor de radicale vernietiging van de Röemeeii'sche petroleumindustrie ge trof fen zijn. Deze onderneming, had evenals het dooi de geallieerde in 1916 verlangde, ten doel, te verhinderen dat Duitschland het grootste gedeelte van de olievoorraden krijgt, die het uit Roemenië kan betrekken en dat voor een zoo lang mogelijke periode. Overigens geeft de gebruikelijke uitdruk king „de petroleumbronnen verbranden" slechts èen gering gedeelte van het program ma weer. Vernield moeten worden de instal laties voor het boren, de productie, voor het vervoer en voor het raffineeren. Brand zou alleen slechts schijnbare resultaten opleve ren. Document no. 31 is een telegram van den Franschen ambassadeur in Boekarest, Thier- ry, aan het Fransche ministerie van buiten- landsche zaken van 28 September 1939. Hierin wordt de noodzakelijkheid betoogd de Donau af te sluiten, zoodat de scheep vaart tusschen Duitschland en Roemenië onmogelijk zou worden. Document no. 32 uit het zesde Duitsche Witboek is een bericht over een vergadering van de Fransche oorlogscommissie van 9 April 1940. Het volgen'de besluit werd genomen: Ten eerste: De regeering zal trachten, de De oude kerk te Rhenen wordt gerestaureerd. - De werkzaamheden daartoe zijn hervat. - De beroemde toren is geheel door steigers aan het oog onttrokken Iergrootste belang is. Aan den anderen kant zal na afloop van den oorlog in Europa vraag naar goederen en levensmiddelen ont staan, welke hervatting van het internatio nale handelsverkeer noodzakelijk zal maken Helaas ziet men zich voor twee tegenoverge stelde handelsmethoden geplaatst: vrijhandel tegen reglementeering De Amerikaansche landen zouden onder reglementeering niet kunnen bloeien. Huil verklaarde, de noodza kelijkheid in te zien van 'n overgangsperi ode, doch op den langen duur zou slechts vrijhandel kunnen bevredigen. Intusschen dienden de Amerikaansche landen hun han del onder elkaar uit te breiden en aan te vullen. De regeering der Vereenigde Staten, aldus Huil, draagt haar deel bij door deel name aan de inter-Amerikaansciie economi sche commissie, aan dc interamerikaansche centrale bank en aan de commissie, die tot taak heeft, de productie van Zuid-Ameri- kaansche producten te verbeteren en op te voeren. Om echter de urgente problemen op te lossen, dienen mogelijkheden geschapen te worden voor regelma- tigen afzet van overschotproducten en voor de grootst mogelijke verge makkelijking van den handel tus schen de Amerikaansche naties. De bank voor den buitenlandschen handel te Washington is hierbij reeds behulpzaam. Thans zal Washington maatregelen nemen, om den omvang en de wijze van deze hulp aan den handel uit te breiden, zoowel finan cieel alsook waar het ondernemingen op langen termijn betreft. Hierbij hoopt Was hington op begrip en medewerking van de zijde der andere twintig republieken. toestemming van de Belgische regecring te verkrijgen voor de operaties in België. Ten tweede: Wordt deze toestemming ver kregen, dan zal de operatie ten uitvoer wor den gelegd. Ten derde: Wordt de operatie ten uitvoer gelegd, dan zullen riviermijnen worden ge bruikt. Ten vierde: De regeering zal de Noorsche regeering mededeelen, dat zij op de onder steuning van Frankrijk rekenen kan. Document no. 33 behandelt de vraag of Italië Duitschland zou steunen. Men scheen daarvan overtuigd en daarom kwam men overeen in Fl-ankrijk al het materiaal in den strijd te werpen. Document no, 34 tenslotte bevat een ge heime cocle om indiscretie over de voorgeno men maatregelen voor het. geval van operatie in de Egeïsche zee te voorkomen. De andere documenten handelen over de Engelsche terugtocht uit Frankrijk, waar door generaal Weygand plotseling genood zaakt was zijn krijgsplan te wijzigen. Een telegram van den Hertog van Windsor? In de Engelsche hoofdstad doen sedert Za terdag, naar de Zweedsche bladen uit Lon den melden, de meest uiteenloopende geruch ten en veronderstellingen de ronde, vooral in verband met het feit, dat Lloyd George terstond na de redevoering van den Führer een audiëntie bij den Koning heeft aange vraagd en gepleit heeft voor onderhandelin gen met de spilmogendheden. Ook de Hertog van Windsor zou een soort gelijk standpunt hebben uiteengezet in een telegram aan zijn broeder, den koning. Bovendien vertelt men in Londen, dat in vloedrijke kringen der City eveneens trach ten hun invoed te doen gelden, opdat de re geering ten minste een bestudeering der eventueele vredesvoorwaarden in nadere overweging zal nemen. Lloyd George zou, naar verder beweerd wordt, de laatste acht en veertig uur reeds veertig Lagerhuisleden voor zijn standpunt hebben gewonnen. Dc IJzeren Garde in Roemenië Geen oneenigheid in den boe zem der partij. Het standpunt van de IJzeren Garde ten aanzien van de regeering Gigurti en het regime in het algemeen, wordt in welinge lichte kringen als volgt beoordeeld! Na het uittreden van Horia Sima, den leider van de IJzeren Garde, uit de regee ring, hebben de drie andere ministers, die tot de IJzeren Garde behooren. Woensdag jl. den koning hun ontslag aangeboden. Dit werd Vrijdag van de hand gewezen. In overleg met Horia Siam zijn de drie gar disten toen in de regeering gebleven. De geruchten over oneenigheid in de leiding van de IJzeren Garde worden als valsch bestempeld. Evenmin is het juist, dat de Garde izch met de vroegere nationaal-chris telijke partij (Cuza) heft verccnigd. LUCHTAANVAL OP HAVEN IN ZUID- ENGELAND. Zondag verschenen boven een haven in Zuid-Engeland plotseling Duitsche bommen werpers. Er werden, zegt Reuter, zeventien vijandelijke vliegtuigen geteld, die talrijke bommen lieten vallen,

Schager Courant | 1940 | | pagina 1