Nieuw ministerie in Japan Ook ESTLAND Sovjetrepubliek Geschenk van den Führer aan den Duce Ciano dankt De Britsche troepen te Gibraltar Duitschland en de Baltische staten Haile Selassie te Khartoem Biitsche torpedojager gezonken Chineesche actie tegen Engeland Een park vao „Kraft durch Freude" te Milaan De Eogelsche bomaanvallen op Duitschland Nederlandsche politie in vollen omvaog gehandhaafd Officicele valuta-koersen Grond en fabrieken onteigend. Ook het Estlandsche parlement heeft' be sloten de Sovjetgrondwet te aanvaarden en aan Moskou 't verzoek fe doen. opgenomen te worden in de Unie van Sovjetrepublie ken. In de gisteravond gehouden bijeenkomst van de Estlandsche kamer van afgevaar digden heeft de minister van landbouw, Joeanaer, het noodzakelijk genoemd, dat de grond tot bezit van het geheele volk ver klaard wordt en dat voor den boerenstand faciliteiten worden geschapen. Na een langdurig debat, tijdens hetwelk alle sprekers zich in denzelfden zin uitlie ten, werd een commissie gevormd, die een dienovereenkomstige verklaring zal opstel len. Nationalisatie ook in Letland. Op vporstel van den Letlandschen minis ter van landbouw, Vanags, heeft de Let- landsche Sejm besloten, allen grond tot eigendom van het geheele volk te verklaren De door de afzonderlijke boeren bewerkte grond mag niet grooter zijn dan dertig hec tare. Het parlement heeft gistermiddag eveneens besloten, alle groote handels- en industriecle ondernemingen, alsmede de banken, te naasten. Aan de Thyrcensche kust. niet ver van Rome, is door Generaal Ritter von Pohl aan den Duce een luchtafweer-pantsertrcin over gedragen, welke den Duce door den Führer is geschonken. De Duce was verschenen in het uniform van eersten maarschalk van het imperium. In zijn gezelschap bevond zich de staatssecretaris van het ministerie van oorlog, generaal Soddu. Aanwezig wa ren o.a. de Duitsche ambassadeur von Mackensen. de minister voor volksopvoe ding, Pavolini, en de staatssecretaris Prico- lo. Na het inspecteeren van de eerewacht werd de pantsertrein in naam van den Führer overgedragen, waarbij generaal Rit ter von ft>hl een rede hield, waarin hij o.a. zeitle, dat de pantsertrein in de toe komst Mussolini op zijn reizen zal bege leiden om zijn leven, dat van zoo groote waarde is voor het Italiaansche en voor het Duitsche volk, te beschermen. In zijn antwoord stelde de Duce vast, dat dit ge schenk van den Führer een nieuw bewijs is van de onverbrekelijke wapenbroeder- schap, die Groot-Duitschland en Italië bindt in vrede en oorlog. Nadat de Duce alle installaties van de pantsertrein had be zichtigd en vervolgens de Duitsche beman ning van den trein en de Italiaansche ar tilleristen, die de trein zullen overnemen had geïnspecteerd, sloegen de Duce en zijn gevolg vanaf een tribune een schietoefening gade. Al bij het eerste salvo werd een schiet schijf, op enkele meters boven het zee oppervlak getroffen. Bij de verdere schiet oefeningen die met lichtspoonmunitie wer den uitgevoerd, bleek de buitengewone tref zekerheid en reikwijdte van het Duitsche afweergeschut. Na deze belangwekkende oefening werd de pantsertrein. die zestien stukken van het aHermoderns'e geschut bevat, overgedragen aan de Italiaansche bezetting. Tijdens de terugreis werd de Du- ce langs den geheelen weg hartelijk en geestdriftig toegejuicht door de samen gestroomde landarbeiders. Graaf Ciano heeft het volgende telegram aan den Rijksminister van buitcnlandsche zaken gezonden: Bij het verlaten van het Duitsche rijksge bied zend ik u mijn hartelijken groet en be tuig u opnieuw mijn oprechten dank voor de mij verleende hartelijke gastvrijheid. Wilt gij den Fuehrer tezamen met mijn gevoelens van hoogachting ook mijn diepe voldoening overbrengen wegens het feit, dat ik aanwe zig heb kunnen zijn op de Rijksdagzitting van 19 Juli, welke door de rede van uw grootcn chef en legerleider de jongste over winningen van de glorierijke Duitsche weer macht historisch heeft afgesloten en de on verbreekbare en nauwe bah den, die het nationaal-socialistischc Duitschland met het fascistische Italië verbinden, heeft beves tigd. Zij was voor de wereld een plechtige voorbode van de zekere overwinning onzer gemeenschappelijke zaak. Tot 10.000 man verhoogd. De Britsche bezetting vaïï Gibraltar is, naar het Giornale d'Italia meldt, tot tiendui- zend mail verhoogd. Alleen reeds op 18 Juli zijn 2.000 man ont scheept. In de laatste dagen komen ook tal rijke munitie- en levensmiddelentranspor ten in Gibraltar aan. De zeevesting bereidt zich voor op nieuwe luchtaanvallen en belegering. Intussclien gaat de jacht op Spanjaarden, die in Gibral tar woonachtig zijn, voort. Na den Italiaanschen luchtaanval en in dc vrees, dat dergelijke aanvallen zich zul len herhalen, beleeft Gibraltar ernstige oögen blikken. De bevolking verlaat in massa de stad. Gisteren is een tweede groep naar Ma dera vertrokken. De bewoners van de vesting bereiden er zich op voor. den nacht in de open lucht door te brengen. De winkels zijn gesloten en in de straten ziet men slechts soldaten en po litiepatrouilles. Zondag heeft éen vliegtuig van onbeken de nationaliteit boven de stad gevlogen. Het verwijderde zich pas. toen het zijn opdracht volbracht had. Overdag patrouilleeren Brit sche vliegtuigen, des nachts glijden zoek lichten langs den hemel. Van semi-officiecle zijde verluidt: In verhand me de nieuwe politieke rege lingen in de drie Baltische staten en met het verzoek door deze Staten gedaan, om te worden opgenomen in de Sovjet-unie, zij er er op gewezen, dat het vraagstuk op welke wijze de betrekkingen tusschen de Balti sche slaten en Sovjet Rusland zijn geregeld, uitsluitend deze staten en Sovjet-Rusland aangaat en dat de Duitsche economische betrekkingen met deze landen en met Rus land hierdoor in geen enkel opzicht wor den geschaad. Bovendien' zijn voorzorgs maatregelen getroffen om de economische belangen en vraagstukken tusschen deze landen en Duitschland te behandelen over eenkomstig de nieuwe verhoudingen. Naar aanleiding van het verzoek tot inlij ving der randstaten bij dc Sovjet Unie wordt in Italiaansche politieke kringen ver klaard, dat hier kwestie is van een gebeur tenis in een gebied, waarin Italië geen di recte belangen heeft.. Op weg naar Abessinië? De „Daily Telegraph" en de „Daily Mail" melden uit Cairo, dat Haile Selassie te Khar toem is aangekomen om actief tegen Italië op te treden. GEESTELIJKEN MET STALEN HELM Zij moeten de bevolking gerust stellen tijdens bomaanvallen. Naar uit een bericht van de „Times" blijkt, moeten geestelijken! met stalen hel men in Engeland paniek ;en schrik hij Duit sche luchtaanvallen voorkomen. De bis schop van Bristol heeft in een boodschap aan de onder hem staande geestelijkheid verklaard, dat het tot de taak van een ziel zorger behoort, bij oen luchlaanval een be zoek aan de schuilkelders te brengen en dengenen die daar een toevlucht gezocht hebben, moed in te spreken. Op straat moeten de geestelijken de offi cieel armband der luchtbescherming dra gen en bovendien met stalen helm uitge rust zijn. Zij moeten met dc politie samen werken en hun parochianen aanmanen, bij „onvoorziene gebeurtenissen" niet uit huis te vluchten en zich niet in paniekstemming te laten brengen. De Britsche admiraliteit deelt mede: De secretaris van de admiraliteit móet tot zijn leedwezen mededeélen, dat de tor pedojager „Brazen" gezonken is. De bodem werd door vijandelijke luchtstrijdkrachten beschadigd en zonk, toen men hem naar het dok wilde sleepen. Menschenlevens zijn niet te bereuren. Het schip word in 1930 gebouwd, had een water verplaatsing van 1300 ton en een bezetting van 138 man. In de straten van Tsjoengking zijn 's nachts een groot, aantal opschriften op de muren aangebracht, aldus het D.N.B. Deze opschrif ten waren ouderteckend door de Chineesche Cultureele Vereeniging. Zij luidden: Groot- Brittannië heeft al vele landen verraden, zooals Tsjeclio-SIowakije, Polen en Frankrijk Thans verraadt Engeland, dat zich in doods gevaar bevindt, ook China. Botsingen tusschen Joden en Arabieren Naar het Italiaansche blad „Messagero" meldt, hebben zich in de omgeving van Jaf- fa botsingen tusschen Joden en Arabieren voorgedaan. De Arabieren vielen dejoodsche arbeiders in de sinaasappelènplantages aan. Op verschillende plaatsen werden kanalen vernield en waterleidingen beschadigd, zoo dat een groot deel der plantages van water verstoken is. Aan den rand van Milaan heeft het Duit sche arbeidsfront voor de Duitschers te Mi laan een groot park van „Kraft durch Freu de" geopend, dat 15.000 vierkanten meter bosch en weide en 'n meer van 10,000 vier kanten meter oppervlakte bevat. Dit is het eerste park van dezen aard, dat door het Duitsche arbeidsfront in het buitenland is ingericht. Fransche ambassade te Londen verlaten De Fransche ambassade te Londen is thans gesloten. De zaakgelastigde, Markies de Castellane, en de overige leden der ambas sade zijn naar Frankrijk vertrokken. Paul Moraiid, die de Fransche belangen, in Engeland zal afhandelen, is ook naar Frankrijk vertrokken. Hij keert echter over enkele weken terug om de liquidatie te re gelen. NA HET VREDESAANBOD VAN DEN FÜHRER VERDUBBELD. Uit een zorgvuldige registratie van de vijandelijke luchtbombardemen ten van den laatsten tijd blijkt, dat de Britsche lnchtmacht haar aan vallen op niet-militaire doelen se dert Vrijdag, den dag van de rede van den Führer,, verveelvoudigd heeft. Groot was het aantal geworpen hommen en daarmede in geen verhouding staand de geringe militaire schade. Het is duidelijk te zien, dat de vijand erop uit is, de Duitsche burgerbevolking te treffen. Talrijke Duit sche plaatsjes, open steden en dorpen zijn dc laatste dagen herhaaldelijk aangevallen. Zoo zijn in den nacht van 20 op 21 Juli hom men geworpen in de binnenstad van Wis-, mar en eveneens in den daarop volgenden nacht. Daarbij waren 5 dooden en 20 zwaar gewonden te betreuren. De stad Breinen heeft een der laatste nachten krachtige aan vallen op verscheidene woonwijken te verdu ren gehad. Drie dooden en drie zwaargewon den vielen aan den Britschen aanval ten of fer.. Vele hadplaatsen op de Duitsche Noord- zec-eilanden zijn het doelwit van zinnelooze hombardementep geweest. Ook dc stad Ham burg is in den nacht van 20 op 21 Mei aan gevallen. In woonwijken en dichtbevolkte stads'deelen kwamen bommen terecht. In het naburige Pinneberg werd het. ziekenhuis be schadigd. Ook boven de steden Paderborn, Hagen en Bochun hebben herhaalde malen vijandelijke vliegers gevlogen die meedongen loozc aanvallen op burgerlijke doelen onder namen. In Schwerin werden vier mannen, drie vrouwen en drie kinderen door Engel- sche bommen gedood. Talrijke gewonden zijn te betreuren. In Wilbemshaven werden het crematorium en een lijkenhuis vernield. Het verdient opmerking, dat de vijandelijke vliegers, alvorens zij hun bommen wierpen, talrijke lichtfakkels gebruikten, waardoor zij ondubbelzinnig hadden kunnen vaststel len, dat zij geen militaire doelen voor zich hadden. De stad Kassei is in den nacht van 21 op 22 Juli eveneens het doelwit van vijan dclijke aanvallen geweest. Ook hier werkte de vijand met een aanzienlijk aanlal lichtfak kcls. Desondanks kwamen alle bommen te recht op niet-militaire doelen in de woonwij ken en#tuinen o.a. is hier een wagen van den geneeskundigen dienst getroffen. Daar enboven werden de Landkreis Kassei en de naburige gouw Hannover—Zuid door En- gelsche bombardementen geteisterd. Op vele plaatsen, en wel kleine boeren dorpjes, wer den vijandelijke bommen geworpen. Van Duitsche zijde wordt, vastgesteld: Nog in den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben de Engelschen het grootmoedige aan bod van den Führer beantwoord, door in nog grooter getale vliegtuigen naar het Duitsche rijksgebied te zenden. Deze hebben nog meer dan voorheen op misdadige wijze hun hom- aanvallen op de burgerbevolking gericht en open steden, boerendorpen, gehuchten, laza retten en scholen als doelwit gekozen. Deze opzet blijkt hieruit, dat de laatste nachten bijzonder helder waren en den Engelschen vliegers goed zicht boden. Bovendien hebben, de Engelschen een groot aantal lichtfakkels uitgeworpen, die hun geen twijfel erover konden laten, dat zij zich hoven open steden, boven woonwijken en dorpen bevonden. Geen enkel noemens waardig militair doel hebben zij in den loop der laatste nachtelijke vluchten getroffen. Wij zijn er van overtuigd, dat zij hiernaar niet gezocht hebben. Uit den geheelen op- Openbare orde zal zi] streng handhaven. Van bevoegde zijde wordt het navolgende onder de aandacht gebracht. Bij een deel van het publiek en vermoe delijk tengevolge daarvan ook bij eenigc po- litie-functionarissen heeft zij het ook tot heden in geringe mate de meening post gevat, dat de Nederlandsche politie grooten- deels zou zijn uitgeschakeld. Niets is minder juist! Nog steeds vervult de Nederlandsche rijks- en gemeentepolitie in vollen omvang haar taak. De haar oorspronkelijk opgedra gen wettelijke bevoegdheden zijn door de Duitsche bezetting eerder toe- dan afgeno men. Het gedeelte van de bevolking, hetwelk geloof schenkt aan die onjuiste opvatting en hieruit meent te kunnen concludeercn. dat aan verstoring van de openbare orde, rust en veiligheid thans minder gevaar verbonden is, wordt er met nadruk op ge wezen, dat de Nederlandsche politic de haar opgedragen taak tot handhaving der rust. orde en veiligheid, met alle haar ten dien ste staande middelen en met den steun van de hier aanwezige Duitsche autoritei ten met alle kracht en op de meest gron-% dige wijze zal uitoefenen. Naar één 1 andbou worganisatic Kon. Ned. Landbouwcomlté wendt zich tot de conlessioneele bonden. .Tijdens een vergadering van het Konink lijke Nederlandsch Landbouwcomité werd in herinnering gebracht, dat het Koninklijk Nederlandsch Landbouw-comité tot 1920 de eenige algemeene Landbouworganisatie in Nederland is geweest en dat daarna de con fessioneele landbouworganisaties zich uit dit allesomvattende verband hebben afge splitst. Echter is het Kon. Ned. Landbouw-Comité zich steeds blijven beschouwen als de alge meene landbouworganisatie, waarvan alle zet en de wijze van uitvoering der Britsche luchtaanvallen blijkt, dat Churchill het Duit sche volk wil laten zien, hoe hij zich het ant woord op de vredesdaad van den Führer denkt. Het is moord op Duitsche vrouwen en kinderen, verwoesting van vreedzame Duit sche steden en dorpen. Geen woorden maar daden. Gunstige ontvangst in de Javan- sche vers. Het nieuwe ministerie onder leiding van Prins Konoje is gisteren door den Japanschen Keizer geïnstalleerd. Dc Japansche minister van oorlog Tojo, heeft gisteravond verklaard, dat met het oog op den emstigen toe stand het Japansche front en het va- derland in den waarsten zin van het woord in gelijke mate gemobiliseerd moeten worden. Er moeten onmiddel lijk doeltreffende diplomatieke stap pen worden ondernomen, ten einde in overeenstemming met de tegen woordige positie der wereld het con flict met China te beëindigen. Kabinet gunstig ontvangen. In de pers en in politieke kringen is het kabinet Konoye gunstig ontvangen. De „Tokio Nitsji Nitsji" spreekt de ver wachting uit, dat daden nu eindelijk in de plaats van woorden zullen treden. Het volk heeft al te lang moeten luisteren naar niets zeggende rcgecringsverklaringen en eischt thans een duidelijk programma. Als bijzon derheid zoo schrijft het blad moge gelden, dat vier leden van het nieuwe ka binet uitstekende kenners zijn van Mant- sjoekwo. In het bijzonder geldt dit der nieuwen leider van het ministerie voor ontwerpen, Hosjino, die bekend is als eei geestdriftig voorstander van een Oost-Azia tisch economisch blok. Hetzelfde kan men zeggen van den minister van buitenlandschc zaken, Matsoeoka en van de ministers van oorlog en handel. Hoewel uilgesproken ver tegeiiwoordigers van de hernieuwingsbewe ging in liet kabinet ontbreken is het vol gens dit blad waarschijnlijk dat de mi nister-president gaandeweg vertegenwoordi gers van de nieuwe eenheidspartij, die bir nenkort zal worden opgericht, bij het ka binet zal betrekken. Ongeluk met ontploffende mijn Bij bet. onschadelijk maken van een aan land gedreven mijn zijn in Denemarken drie mannen, een Deensche deskundige en twee mariniers om het leven gekomen. De juiste oorzaak van het ongeluk is nog niet opge helderd. boeren zonder onderscheid van geloofsover tuiging of richting lid kunnen zijn. De sedert opgedane ervaring heeft het Kon. Ned. Landbouw-Comité nog versterkt in de van den beginne af gekoesterde opvatting, dat de splitsing nóch in het belang van den Xederlandschen boerenstand nóch in dat van het Nederlandsche volk als geheel is. De vergadering was dan ook unaniem van oordeel, dat stappen moeten worden gedaan om zoo spoedig mogelijk het ideaal van één Algemeene Nederlandsche Landbouworgani satie opnieuw te verwezenlijken. Besloten werd deze aangelegenheid in de eerstvolgende bijeenkomst met de confessi- oneele centrale landboüw-organisaties aan de orde te stellen. De Britten zegden 't weer met bommen Afscheidsgroet aan de Rotter- damsche kinderen Terwijl van Duitsche zijde alles 'gedaan wordt, aldus de Deutsche Zeitung, om het lot' van de Rotterdamsche burgers te ver lichten, hebben de Engelschen geen ander doel dan bet ben zoo zwaar mogelijk te ma ken. In den nacht voorafgaandé aan het transport der kinderen naar de Oostmark hebben zij wederom Rotterdam „bezod.it" en eenige bommen geworpen die waarschijnlijk als afscheidsgroet voor de kinderen moesten gelden! Zelfs toen de trein 's morgens, aan het station gereed stond trachtte een Engelsche vlieger te naderen. Door energiek optreden van Duitsche machines en het afweergeschut moest hij de vlucht nemen, zoodat zijn boos opzet geen uitvoering kon vinden; aldus het Duitsche orgaan. BEJAARDE DAME UIT EEN RAAM GEVALLEN. In ziekenhuis aan gevolgen over leden. In de Sonoystraat te Den Haag is gister middag de 71-jarige juffrouw W. E.M. O. B. aan de achterzijde van haar woning op de eerste verdieping uit een raam gevallen. Zij kwam terecht in den tuin van de beneden buren en werd zeer ernstig gewond. De G.G. en G.D. bracht haar naar het Roode Kruis Ziekenhuis, waar zij kort na aankomst en zonder bij kennis te zijn gekomen, is over leden, Valuta's: New York 1.88 3/16- 1.S8 9/16 Berlijn 75.28 —75.43 Brussel 30.11 —30.17 Helsinki 3.81 3.82 Stockholm 44.81 —44.90 Zürich 42.72 —42.81 Bankpapier: New York 1.86 1/0— 1.90 1/4 Brussel 30.08 —30.20 Stockholm 44.76 —44.94 Zürich - 42.67 —42.86 Amsterdamsche effectenbeurs Prijshoudende stemming, OBLIGATIES: STAATSLEENINGEN. NEDERLAND V.K. L.K. 100 1940 I 4 96 93V4 500 1940 I 4 96 93y« 100 1940 II 4 S8I/2 87 V2 95Vk 89 100 1940 II (m.b.) 96 500 1940 II 4 89 500 1940 II (m.b.) 96 S9Vi 951/* 100 1936 3 500 1936 3 S9 Te beginnen met vandaag zullen de volgen de fondsen opgenomen worden in de prijs courant der beursen. 3V2% Nederland 1911; 3Vo% Nederland Grootboek-obligatiën; 3 Nederland 1896/1005; 3 Nederland Certificaten v. Inschrijving 3 Nederland Grootboek-obligatiën; 3 Nederland 1937; 3—31/2% Nederland 1938: 2Nederland Ned. Werk. Schuld; ZV2Nederland Grootboek-obligatiën. De tegen het slot der beurs tot stand geko men noteeringen der voornaamste aandeelen gaven blijk, dat de betere stemming gehand haafd bleef. Vooral het lcoersherstel der H, V.A.'s was vrij belangrijk. De Joden uit den bioscoopbond Het arbeidsfront te Amsterdam groeit sneL Tijdens een vergadering van het Nationaal Arbeidsfront, afdeeling Kunst, te Amster dam, heeft de leider, de heer van Hees, mee gedeeld, dat door den druk der omstandig heden de Joden zijn verwijderd uit het hoofd- en dagelijksch bestuur van den Bi oscoopbond, de organisatie der cinema- exploitanten. In hoeverre de bioscoopbond nu ook na tionaal en vooral socialistisch is, moet nog worden afgewacht. Zoo noodig zal druk op de heeren worden uitgeoefend. Spreker heeft- reeds een onderhoud gehad met hef dagelijksch bestuur van den bond en ver klaart, dat de vakgroep film van het Ne derlandsch arbeidsfront een overwegenden invloed in den bond wenscht. In de toe komst moet eenheid worden gebracht tus schen werknemers en werkgevers in het bioscoop en filmbedrijf. Vervolgens betoogde spreker, dat men ook moet komen tot een Nederlandsche filmproductie. Het is van het grootste belang, dat dit alles van Nederlandsche zijde, op Neder- landschen, nationalen en socialistischen grondsdag tot stand wordt gebracht. Medegedeeld werd, dat het aantal leden van het arbeidsfront te Amsterdam is ge- tegfen van 400 voor den oorlog tot 5000 thans. Het is niet noodig, dat men lid wordt van de N.S.B. om lid te zijn van het arbeids front. Integendeel, het arbeidsfront rust op veel breeder basis. In Duitschland geïnterneerde NEDERLANDERS Er zijn er nog 432. Het Nederlandsche perskantoor njeldt: „Het aantal Nederlanders, dat thans nog in Duitschland geïnterneerd is, bedraagt 432. Zij bevinden zich vrijwel allen in het kamp voor burgerlijke geïnterneerden te Neurenberg, dat als „stalag 13" bekend staat. Zij zullen ongetwijfeld hun vrijheid her krijgen, zoodra aan de volkomen onnoodige interneering der Duitschers in Nederlandsch- Indië een eind is gemaakt. Het aantal in Indië geinterneerde Duitschers is overigens een veelvoud van het getal Nederlanders, dat in Duitschland geinterneerd is." EEN DIENDERSBROEK IS OVERAL GOED VOORI Toen een jongedame In bad- costuum naar huis moest. Gisteravond kwam een meisje in het Am- stelparkbad te Amsterdam tot dc onaange; name ontdekking, dat in den tijd, dat zij zwom, haar blouse en rok gestolen waren. De politie werd erin gemengd en hoewel zij den dader niet onmiddellijk kon vinden, wist zij toch een oplossing te vinden voor de netelige positie waarin het meisje was komen te verkeeren. Getooid met den uni formbroek van een der agenten, welke de verdwenen rok verving, kon het meisje al thans weer naar huis terugkeeren. Des dien ders broek bewees goede diensten! Hoe de agent echter naar huis is terugge keerd, meldt de geschiedenis niet! UotJklaL KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Voor Zondag 28 Juli a.s. luidt het program ma voor het kampioenschap van Nederland als volgt: Blauw-Wit-Feyenoord. G. V.A.V.—Heracles.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2