De ruilverkaveling Noordscharwouder polder Hulp aan de kleine boeren kiespijn? Zweden en de Duitsch- Russische betrekkingen Een zonderlinge cultuur in Noord-Holland Het schiet niet hard op POLDERBESTUUR WIJKT NIET °an 'n Mijnhardtje De diensten worden niet altijd gewaardeerd Bahia Blanca vloot- sfeunpuot der Vereenigde Staten ,An 't vette' Het winnen van vetzaad van de In de op 2 Juli j.1. gehouden vergadering van ingelanden van den Noordscharwouder Polder, waarbij vertegenwoordigd waren de besturen der Gemeente, Banne en de vier plaatselijke tuinbouwvereenigingèn, is de ruilverkaveling van den Noordscharwouder Polder breedvoerig besproken. Zooals men zich zal herinneren was het initiatief tot deze ruilverkaveling niet afkomstig van de be langhebbenden, maar werd deze vergadering gehouden naar aanleiding van een onder houd, dat het bestuur van den Polder had gehad met de heeren ir. De Priester en ir. Tenkink, resp. l#oofdingenieur en ingenieur van den Prov. Waterstaat, die er op hadden aangedrongen, dat een aanvrage tot ruilver kaveling werd ingediend, omdat er, in ver band met de omstandigheden, werkverrui mingsobjecten noodig waren. Wanneer een aanvrage, tot ruilverkaveling zou worden in gediend, zouden de eigenaren er beter voor staan, dan wanneer van hoogerhand beslag op de landerijen werd gelegd, om de her verkaveling en herontginning te doen ge schieden. Over het algemeen gevoelden de eigenaren en belanghebbenden er niet, veel voor, om tot de aanvrage tot ruilverkaveling over te gaan, aangezien het belang hiervan in het onderhavige geval niet werd ingezien. Groote moeilijkheden werden verondersteld ten aan zien van den waterstand en de nieuwe in deeling van het land, waardoor de na-cultuur, in gedrang zou komen, terwijl £en groot be zwaar werd, gevonden, dat de vaarweg ver dwijnen zou en men aangewezen zou zijn op vervoer der producten per as. hetgeen in de tegenwoordige omstandigheden, nu in bet Geestmeramhacht het per vaartuig vervoeren van de producten nog steeds de manier is. voor de betrokkenen zeer groote moeilijkhe den zou opleveren. Het eind van het lied was. dat een besluit word genomen, om vóór den gesteldcn datum van 5 Juli een onderhoud aan te vragen met den Rijkscommissaris, teneinde de bezwaren tegen deze ruilverkaveling naar voren te brengen en te oogen, dit object van de lijst te doen schrappen. De aanvrage om ruilver kaveling, welke eveneens zou worden inge diend, zou als voorwaarde bevatten, dat de grond niet in waarde zou verminderen en de sluis en de vaart behouden zouden blijven. Men wilde dus eerst een onderzoek naar de mogelijkheden van de ruilverkaveling, voor dat een aanvrage zou worden ingediend. Dit is niet volgens de regelen van de Ruilvcr- kavelingswet, aangezien deze eerst een aan vrage voorschrijft, waarna tot het onderzoek wordt overgegaan. In de gegeven omstandigheden, waar de ei genaren niet zelf tot het initiatief waren overgegaan, is dit echter wel te begrijpen. Het onderhoud, dat met den Rijkscommis saris was aangevraagd, heeft tot heden nog niet plaats gehad. Ecnige dagen geleden ech ter ontving het polderbestuur een brief van den hoofdingenieur-directeur van den Pro vincialen Waterstaat van den volgenden in houd: Naar aanleiding van de aanvrage van ruilverkaveling op 5 Juli bericht ik U, dat Uw aanvrage gericht moest zijn aan Ged. Staten van clc Provin cie, waarin het object zich bevindt. Bovendien voldoet Uw aanvrage niet aan de voorgeschreven vorm. 'n Aan vrage, waarin voorwaarden worden gesteld, is geen aanvrage. Ik acht 't daarom wenschelijk, dat de hoofd ingenieur De Priester en de Ingeni eur Tenkink een bespreking te uwen huize, op 23 Juli met U hebben." Dit onderhoud heeft plaats gehad. Uit den brief blijkt wel, dat men van meening was bij den Prov. Waterstaat, dat hier van een vergissing sprake was. De beide heeren heb ben met het bestuur een bespreking hierover gevoerd, waarbij aan de hand van de notu len van de vergadering van den tweeden Ju li de bezwaren, welke door de eigenaren en belanghebbenden gevoeld worden, nader werden toegelicht. Hierdoor zal ongetwijfeld een helderder inzicht in de situatie zijn ontstaan. De ingelanden van den polder zouden niet Twee stuk» 1 0 ct. - Twaalf stuks 50 ct. tegen ruilverkaveling zijn, wanneer er niet zulke ernstige economische bezwaren aan verbonden zouden zijn. Wanneer de polder daar niet zoo achteraf zou liggen, maar mid den in het Geestmeramhacht, zouden zij er wel anders tegenover staan. Maar de twee teelten, welke op deze gronden steeds een behoorlijk rendement hebben opgeleverd, achten zij in gevaar, terwijl het vervoer langs den weg het grootste struikelblok zou zijn. Dat het bestuur van den polder nog niet van gedachten veranderd is na het onder houd met de beide ingenieurs, blijkt wel uit den brief, wclek het aan don hoofdingenieur directeur van den Prov. Waterstaat heeft geschreven. Deze luidt als volgt: Naar aanleiding van de d.d. 23 Juli 1940 met ir. De Priester en ir. Tenkink gehouden besprekingen dee- len wij U mee, dat ops bestuur geen machtiging heeft, een andere aan vrage tot ruilverkaveling in te die nen. als die, waarvan het beginsel is uiteengezet in den brief van 5 Juli 1940 aan den heer Tenkink van Uwen dienst. Het door de vergade ring van stemgerechtigde ingelan den, vertegenwoordigers van de ge meente de banne en de plaatselijke tuinbouwvereenigingèn op 2 Juli '40 ingenomen standpunt was aldus: Een onderhoud aan te vragen bij den Rijkscommissaris om te trach ten den Noordscharwouder polder van de lijst van de ruilverkavelingen af te voeren en binnen den gestelden termijn van 5 Juli 1940 een aan vrage in te dienen mits na onder zoek zou zijn gebleken dat dc grond niet in kwaliteit zou achteruit gaan en de vaart met sluis behouden zou den blijven". (Van onzen Alkmaarschen correspondent). Een der zwakke plaatsen üit onze samen leving van clc laatste jaren was zonder twij fel, dat er wat heel veel werd „gesteund". De vraag, hoe men daartoe is gekomen, wilen we hier buiten beschouwing laten, er valt. te beschuldigen en tc verontschuldigen, een feit echter is. dat het systeem op zich zelf het bewijs vormde voor de stelling, dat er in onze gemeenschap iets niet in orde was. Want in een normale samenleving dient een goed beheerd bedrijf, dat. voort brengselen levert, waaraan behoefte bestaat een behoorlijk bestaan op te leveren. Dit laatste is intusschcn aan onze bewind voerders van gisteren niet geheel ontgaan en zoo werd voor de kleine boeren, die. we gens de onrentabilileit van hun bedrijfje, in aanmerking kwamen voor overheidssteun, oen dienst ingericht, welke beoogde om door het geven van voorlichting de toestand te verhel eren. Dat was juist gezien'. In een tijd, waarin in de groot ere bedrijven meer cn meer de hulpmiddelen van de moderne techniek werden toegepast, waar de leiders niet zelden een uitgebreide landbouwstudie ach- ter den rug hadden, moesten de kleineren in het gcrantr raken, indien ook zij niet op ecnige wijze van de vooruitgang dezer eeuw konden profiteeren, Gelijk echter vaker in de wereld, bleken ook hier de geboden dien sten niet steeds welkom en, als men van overheidswege niet een 50 M. vrije slag heeren: Joh. de Jager 34 sec. (Ie prijs); P. Smit 37,4 sec, 2e prijs; J. Biersteker 41.6 sec.; C. van Zoonen, 45 sec.; P. Aker, 45,2 sec.; C. Kooij. 45,6 sec.; P. War- naar, 46 sec.; P. Wolfswinkel, 46.6 sec.; P. Schoen 50.2 sec.; C. Smit 51.2 sec.; II. Aker 52 sec.; D. Biersteker 55 sec.; J. Kuiper 56 sec.: M. Dekker 56.2 sec. 50 M. vrije slag dames: A. Leek 44,8 sec.; R. Stammes 46,2 sec.; Nel Stammis 47.4 sec.; B. Kooij 48,2 sec.; R. Heinis 19 sec.; R. Mee reboer Pd. 49,4 sec.; Tr. Stammis 50.4 sec.; R. Meereboer Jd. 56.2 sec.; F. Fijma 53,6 sec.; Jannie Kuiper 54,4 sec.; A. Hartman 56.4 sec.; Annie Kuiuer 60.8 sec. 50 M. rugslag heeren: Joh. de Jager 49.4 s., Ie prijs; C. Smit, 54.8 sec. 2e prijs; P. Smit 55.2 sec.; H. Aker, 1 min. 1 sec.; C. van Zoo nen 1 min. 4.2 sec.; P. Aker 1 min. 8.1 sec.; P. Schoen 1 min. 8.2 sec.; J. Biersteker 1 min. 10.2 sec.; J. Kuiper 1 min. 15 sec. 50 M. rugslag dames: Bets Kooij, 53 sec. Ie prijs; A. Leek, 54 sec. 2e prijs; Nel Staminis 59.(5 sec.; A. Hartman 1 min.; A. Kuiper 1 min 2 sec.; G. de Geus 1 min. 3.4 sec.; Ric Stammis 1 min. 6 sec.; T. Stammis 1 min. 6.8 sec.; Riek Heinis 1 min. 9 sec. Estafcttcwedsfrijd: Winnaar le ploeg Oude Niedorp met 2 min. 49 sec. bestaande uit de heeren R. Heinis, P. Smit, A. Leek, J. de Ja ger; 2e werd ploeg I van N. Niedorp met 3 min. 4.2 sec. bestaande uit Ric Stammis, Nel Stammis Cor Kooij en P. Schoen; Derde werd ploeg II van Oude Niedorp met 3 min. 18.6 sec. bestaande uit R. Mccrcbner Pdtr., J. Bier steker, G. Fijma cn C. van Zoonen. De laat ste ploeg was ploeg II van Nieuwe Niedorp met 3 min. 19.6 sec. bestaande uil Bets Kooij Tr. Stammes, C. Smit en P. Aker. DANKBAARHEID VAN GEËVACUEERDEN Naar wij vernemen zal aan de gemeente Oude Niedorp namens de geëvacueerden uit Amersfoort een staande klok worden aange boden voor het raadhuis, uit dank voor de ondervonden gastvrijheid in deze gemeente. De offieieele overdracht zal vermoedelijk plaats vinden op Zondag 4 Augustus a.s. zekere pressie had kunnen uitoefe nen, zou het twijfelachtig zijn ge weest of er van den Dienst .voor Kleine Boeren (D.K.B.) ooit iets wras terecht gcokmen. Evenwel, de boer werd gesteund en hier mede had men het wapen in de hand om de kleine landbouwers en tuinders te nood zaken gebruik te maken van den nieuw ge schapen dienst. Wie steun ontving, was ge noodzaakt zich tc voegen, en diende aan gaande bemesting, voedering, enz. overleg te plegen met den aangewezen deskundige. Dit overleg werd overigens aanvaardbaar ge maakt. doordat de steun niet slechts werd verleemt in geld. doch tevens in kunstmest, veevoeder, enz. En het is nu eenmaal een trek in don mon«ch, dat hij bereid is te spreken over dc behoefte aan iets, als degene met wie hij spreekt, bereid is hem dit gratis ter beschikking te stellen. Zoo is deze nieuwe dienst gegroeid. Even als overal komt het echter ook hier in hoo- src mate aan on de persoonlijke tart van dengene. aan wien de taak der voorlichting is oneedragen. Hij moet kunnen overtuigen en dit laatste geschiedt het beste door het geven van het goede voorbeeld. Men moet kunnen annfoonen. wat hij doeltreffende be mesting en inistp. behandeling is te verkrij gen cn zoo deze resultaten heter zijn dan die van den gemiddelden kleinen boer. dan. zal deze eerder bereid zijn te luisteren naar ziin adviezen. Daarom heeft de heer A. P. Comvenhoven assistent hij dezen dienst te Heiloo. direct gevoeld, dat in de woonplaats van den as sistent een klein centrum van landbouw voorlichting moecf worden gevormd. Nadat hij verschillende moeilijkheden had moeten overwinnen, was hem dit jaar van gemeentewege een halve H A grond ter be schikking gesteld, zoodat hij kon overgaan tot dc inrichting van een proctfuin met voorbeeldtuin. De werknemers bij de Duitschf weermachtsinstanties en de sociale verzekeringen Door de afdeeling sociaal bestuur van het Rijkscommissariaat voor het bezette Neder- Jandsche gebied is in een onlangs gehouden bespreking tusschen vertegenwoordigers van de Duitsche weermacht, het ministerie van sociale zaken, de rijksverzekeringsbank en de verecniging van Raden van Arbeid, de positie geregeld, die dc werknemers van Ncderlandsche nationaliteit bij de verschil lende Duitsche weermachtsinstanties tegen over de sociale verzekeringen innemen. Hierbij is principieel vastgesteld, dat deze wernemers ten opzichte van het sociale ver zekeringsrecht een geheel gelijke behande ling moeten ondervinden als degenen, die bij particuliere werkgevers in dienst zijn. Zij zijn daarom evengoed als deze onderwor pen, overeenkomstig de geldende Xedcr- landsche voorschriften der sociale verzeke ringen, aan de wettelijke ziekte-, ongeval len en invaliditeits- en opderdomsverzeke- ring. Ofschoon uit bcstuurstechnische over wegingen in afwijking van dc uitvoerings- voorschriftcn anderewegen voor de uitvoe ring van de verschillende verzekeringen moesten worden ingeslagen, blijven de vér- zekerden toch hun aanspraken en daarmee hun belang op dit sociaal gebied vólkomen behouden. Daarmee is het bewijs geleverd, dat de Duitsche weermacht in Nederland haar sociale plichten als werkgeefster in ieder opzicht nakomt en kan terecht wor den verwacht, dat de werknemers voor deze voorbeeldige sociale houding van de Duit Md ie weermacht van hun zijde het noodige begrip zullen toonen. EISCHEN AAN ARGENTINI8? Het Argentijnsche avondblad „Pampero" meldt uit Havanna, dat uit naar gezegd wordt betrouwbare kringen verluidt, dat de Yereenigdc Staten het voornemen heb ben, om te eischen, dat de Argentijnsche haven Bahia Blanca te hun ner beschikking wordt gesteld. Bahia Blan ca ligt rond 1400 K.M. van de Malvinen ei landen. Het zou debedoeling zijn er een vloot- en luchtsteunpunt aan te leggen. De „Pampero" wil verder weten, dat En geland bereid zou zijn de Malvinen voor het zelfde doel ter beschikking te stellen, of schoon, zooas bekend, Argentinië nooit af stand heeft gedaan van de souverciniteit over deze wederrechtelijk bezette gebieden en zijn aanspraken herhaaldelijk opnieuw heeft doen hooren. In een commentaar op dit bericht geeft het blad uitdrukking aan de hoop, dat deze „ongehoorde" eisch ten scherpste door den leider der Argentijnsche delegatie van de hand zal worden gewezen. Klaarblijkelijk, zoo schrijft het blad, verwarren de Vereenig de Staten het vrije, groote Argentinië, met m i d d cn - A m er i k aan s cb e kleine republieken, die zich veilig voelen in de schaduw, van het dollar-imperialisme. Noch Bahia Blan ca. noch welke andere haven, eiland, of an der Argentijnsch gebied ook, zal worden af gestaan. Deze voorbeeldtuin is voorloopig een moes- tuin geworden, dit jaar wegens het reeds vergevorderd seizoen waarop hij kon be ginnen. nog niet tot volle ontwikkeling is gekomen en heeft de bedoeling de boeren te toonen, dat de middagpot, die op tallooze boerenbedrijven eigenlijk maar slecht. er- zo rgd is, met geringe kosten veel verbetera kan worden. In plaats van de booncn, ao bieten en de kool. die meesial het middag maal der boeren vormden, had hij in de voorbeeldtuin een 70-tal verschillende groen ten geplant, in de hoop zijn omgeving er van te kunnen overtuigen, dat men door wei nig of geen extra moeite den levensstand aard aanmerkelijk kan verhoogen. In de proeftuin waren bovendien verbouwd taloozc soorten aardappelen, erwten, boonen, bieten, haver en kool, die na te zijn geoogst, zullen worden gevolgd door de noodige va riëteiten van stoppelgewassen. Aan een en ander had hij verbonden een permanente tentoonstelling van zaden, kunstmeststoffen, landbouwgereedschappen enz., waartoe verschillende Alkmaarsche fir ma's de ingrediënten hadden geleverd. Alles bijeen genomen kreeg men werkelijk den indruk t-e zijn in-een klein centrum van landbouwvoorlichting, dat niet zal nalaten een zekeren indruk te maken op zijn om geving. Een en ander le moer. waar er frap pante verschillen te zien waren met het ge was in de tuinen, die onmiddellijk aan den proeftuin grensden. Maar deze tuinen behooren niet aan klei ne boeren, die onder den dienst ressorteer den en de eisrenaren. die dus niet gedwongen konden worden, aan wie herhaaldelijk goede raad was gegeven, bleken daaraan geen behoefte te gevoelen. „Zal dal schrale en zieke gewas hen niet tot andere gedachten brengen?" zoo vroegen we. De heer Couwenhoven was daarvan niet overtuigd. Ze waren vrij en zagen lievM» een anderen kant uit. Zóó. dat ze zijn goede gewassen niet zagen. De menschen zijn vaak onverstandig. Maar blind zijn ze niet, en we zijn er van overtuigd, dat. ze af en toe wel eens een ver gelijking zullen trekken. En we zouden ons al heel sterk vergissen, wanneer ook hier op den duur liet goede voorbeeld niet den doorslag geeft. VROEGER!, TOEN WAS ER AARDIG HEID AAN! „Gert, bin jai al au 't vette weest?" Er zullen maar weinig landgenooten zijn, die, wanneer ze deze vraag hooren stellen, niet vreemd opkijken en die begrijpen, wat wordt bedoeld. Toch is het „vetten" een typisch Neder- landsche cn nog wel ecii typisch Noord-Hol- landsche bezigheid, ja, het is zeer wel moge lijk, dat nergens op de wereld buiten onze provincie wordt „gevet". Het vetten is het oogsten van het veldsla- zaad, hier in de omgeving vetzaad genoemd (Y'alerianel)a olitoria) en het kan alleen wor den geteelt op heel losse, fijne grond. Boven dien moet deze grond bij voorkeur nog mooi •blank zijn, omdat slechts daarop blank zaad kan worden gekregen. En blank moet het zijn, wil het door de koopers, die voor namelijk in Frankrijk wonen en die het be stempelen met den naam van „Mache" of „Doucette hollandaise", op de hoogste waar de worden gesteld. Oorspronkelijk schijnt de teelt alleen in- heemseli te zijn geweest in de Egmonden. later is ze door Egmonders overgebracht naar het noorden van Anna Paulowna, waar de bodem er zich ook toe leende. En. voor zoover bekend, is hiermede het productie gebied geheel aangegeven. Nu is het niet alleen de naam, die eigen aardig is. De oogst zelf geschiedt op zoo werkwaardige wijze, dat ze afwijkt van al les, wat we tot nu toe in dat opzicht hebben gezien. In den regel toch is er sprake van maaien, dorschcn, plukken of iets van dien aard. Hier niets van dat al. Wanneer de zaden, die zoo groot zijn als peperkorrels rijp zijn, strooit de plant ze uit, ze vallen op den grond en de teler laat ze rustig lig gen. Eerst wanneer alle zaden zijn afgeval len. is het oogenblik daar om te gaan oog sten. Het stroo wordt verwijderd en ter zijde van den akker gedeponeerd, waarna de ei genlijke arbeid kan beginnen. Met een goote houten schop wordt het bovenste zandlaagje afgeschept en gedeponeerd or een hort, een zeefapparaat met fijne gaat jes, waardoor wel het zand kan gaan, doch niet de korrels en de verdere onrijnheden die zich. nog in het zaad bevinden, als kie zelsteentjes', stukjes ijzerroest en natuurlijk de op hei land achtergebleven stukjes stroo Nu wordt bij de eerste maal afscheppen niet alle zaad op de hort gebracht en daar om volgen op de man met de schop onmid dellijk een tweclal personen, gewapend met een bezem, die het afgeschepte gedeelte bij- vegen en de resteerendc zaden, natuurlijk- met de noodige hoeveelheid zand, bijeen brengen tot. een lange hoop, die als 'n dijkje zich uitstrekt over de heele lengte van den akker. Deze hoop wordt vervolgens onder handen genomen en zoo gaat het verder strook voor strook. De inhoud van de hort wordt telkens ge legd op een groote hoop, waar het zaad •een tweede bewerking ondergaat. Het gaat door een gazen bak, een zeef, doch ditmaal een met groote gaten, waar het zaad door heen gaat, evenals de kleinere onreinheden terwijl het resteerendc stroo en de groote steenèn er op blijft liggen. Hierna wordt het zaad binnengebracht om den volgenden dag in een wanmolen van het kaf te worden bevrijd cn vervolgens te worden „gesteenbakt". Bij deze laatste be werking, die eveneens plaats heeft in een wanmolen, worden de zware onreinheden van het lichte zaad gescheiden. Ten slotte gaat het dan nog door de „doekmachine", waarna het gereed is voor verkoop. Uit een en ander is duidelijk, waarom voor den bouw fijne, losse grond noodig is. Deze laatste toch moet goed kunnen wor den gezeefd en de zandkorrels moeten klei ner zijn clan de zaadkorrel. Anders biedt het van elkander scheiden te groote moeilijk heden. Ook is het duidelijk, dat men voor het oogsten mooi zonnig, droog weer noodig heeft. Regent het. clan klontert de grond en cr is van zeven geen sprake. Wellicht meer clan hij ecnig ander zaad is de verbouwer hier afhankelijk van 't weer. Als de lucht betrekt, betrekt ook zijn ge zicht. Een klein regenbuitje en liet werk moet onherroepelijk worden gestaakt. Bo vendien bederft het vocht het- zaad, doordat de mooie blanke kleur verdwijnt én wan neer een akker wat al te tang moet blijven liggen, dan zorgen ook de vogels er wel voor, dat er straks weinig meer. te zeven overblijft. Dat het een zwaar en veelomvattend werk is, behoeft geen beloog. Zij, die langs de Egmonden rijden, kunnen soms op een en kele akker een dozijn menschen aan het werk zien. Ze zijn gewapend met allerlei gereedschappen en dan aan het „vetten". „Vroeger, meneer," zoo vertelde ons een „vetter", „toen was er aardigheid aan, maar het beste is er nu af!" Vroeger namelijk, zoo legde hij ons uit werden tal van onreinheden in het zaad achtergelaten, zoodat een zak niet, zooals nu, circa 15 K.G, woog, maar soms niet .minder dan 30 K.G. Vooral het ijzerroest zette danig aan en wanneer het maar goed fijn verdeeld was, bemerkte men er weinig van. „Eens moest ik ergens een zak afleveren voor mijn buurman en een van mezelf" zoo vertelde de bouwer on s triomfantelijk. „De mijne woog het was een dubbele zak 127 pond en die van hem 87." Ook moet het zijn voorgekomen, dat par tijen werden ingekocht voor een daalder cn met winst weer van de hand werden ge daan voor een gulden!!! Dai was me eerst een tijd! Zulke dingen gebeuren tegenwoordig niet meer. Wat nief wegneemt, dat het „vetten" op zichzelf nog eigenaardig genoeg is. Hieruit zou men kunnen concludceren, dat de polderbestuurders na dit onderhoud van gedachten zijn, dat er nog wel iets te be reiken is. Zij houden star vast aan het eens ingenomen standpunt van de vergadering van 2 Juli jl. en zullen het niet maar zoo overgeven, is onze indruk. Het verdere verloop van deze zaak wordt met belangstelling tegemoet gezien. BROEK OP LANGENDIJK. DE EERSTE BIETEN. Woensdagmorgen werden aan de veiling van de Langendijker Groenten Centrale de eerste bieten aangevoerd, door den heer S. de Boer Kz. uit Zuidscrawöude. OUDE NIEDORP ZWEMWEDSTRIJDEN IN HET SKARPET. In het Skarpet werden zwemwedstrijden gehouden tusschen Oude- cn Nieuwe Niedorp Ofschoon liet weer te wenschen overliet, was er veel publick. Het was een interessante wedstrijd. Dc volgende uitslagen werden na afloop bckcnil gemaakt: 100 M. schoolslag dames: Ric Stammes, 1 min. 51.2 sec. (le prijs); R. Meereboer Pd., 1 min. 51.S sec. (2e prijs); N. Stammes, 1 min. 56.2 sec; A. Leek, 1 min. 56.6 sec.; R. Meereboer Jd., 1 min. 59.6 sec.; B. Kooij, 2 min.; G. de Geus, 2 min. 3.2 sec.; Tr. Stam mes 2 ruin. 7 sec.; A. Hartman. 2 min. 9.4 sec.; J. Kuiper, 2 min. 10 sec.; G. Fijma, 2 min. 10 scc.; A. Kuiper, 2 min. 12.S sec. Tot degenen, die alles wat in verband staat met de betrekkingen van Duitschland melde Sowjet Unie iets langzamer begrijpen, al dus cle „Berlincr Bocrsenzeitung" schijnen ook zekere Zwccdsche kranten als „Social Dcmokiatcn" en „Nya dagligt allahanda" le behooren. Met een grondigheid, die stel lig niet in het nationale belang van Zwe den zelf gelegen is, onderzoeken zij de vraag, ondanks het feit, dat de rede van den Fuch- rcr daaromtrent zeer duidelijk informaties geeft, of de Duitsch-Sowjetrussische betrek kingen vrij zijn van wantrouwen en kuipen de complicaties, welke vraag zij ontkennend beantwoorden. Het ziet er bijna zoo uit. als of zij de uitschakeling van dc riyaaliteit en het wantrouwen tusschen dc heide groote machten betreuren met de bijgedachte, dat daardoor voor Zweden de mogelijkheid weg valt om nog verder die schommelpolitick le voeren, waarop liet dusverre ook in de be trokkingen met andere groote mogendhe den zijn buitcnlandschc politieke bestaan heeft gegrondvest. Thans, nu de wapens zoo duidelijk en defi nitief gesproken hebben, moest het ook den Zwecdschcn eigongcreiden lieden niet al te moeilijk vallen de feiten te aanvaarden en zich in positieven zin bezig tc houden met de vraag welke plaats Zweden denkt in te nemen in het nieuwe Europa. Juist in de kwestie van de Duitsch-Russiséhc betrek kingen, zoo merkt Boerscnzcitung op, valt niet te zien welk nut Zweden zou kunnen trekken van een spanning tusschen dc beide groote mogendheden. Hoe duidelijker en definitiever hun betrekkingen geregeld ziin, des te veiliger is ook de positie van Zweden in de nieuwe Europccsche orde.

Schager Courant | 1940 | | pagina 6