Arbeidsplicht Neerlands Jeugd Passagiersschip op IJsselmeer beschoten De Zuidelijke Dobroedsja aan Bulgarije Geen communisten meer in den Raad De I.R.A. herleeft DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Nationale jeugdstorm defileert Door een Engelsch vliegtuig Een Amerikaansche twee=Oceanenvloot Schadevergoeding- commissie te Den Helder Laan. Schagen, Tel. 441 (2 lijnen). Kenjtetal *240 Uitgave cfer N.V. Uitg.-Mif. „"Hollands Noorderkwartier" voor EEN VERPLICHT ARBEIDSJAAR EN EEN VERPLICHT JAAR WERKEN OP HET LAND IN OVERWEGING. Een redacteur van de „Deutsche Zeitung heeft een belangwekkend onderhoud gehad met den president van den arbeidsdienst in Duitsehland, den heer Jacob. die thans is toegevoegd aan den staf van den rijkscom missaris, rijksminister Seys Inquart. De heer Jacob is als geen ander deskundig op zijn terrein. Wij lezen omtrent dit interview: De heer Jacob begon met ons te vertellen hoeveel werkloozen er in Nederland wel wa ren en hoe de arbeidsbemiddeling en de steun\erIceningsorganen hier te lande wer ken. Hierin dient wel een en ander veran derd en verbeterd le worden, verklaarde.de Duitsclie expert. De organisatie der arbeidsbemiddeling moet in overeenstemming zijn mei de poli tiek van den staat. Zoo is het ge.wcnscht de arbeidsbemidde ling niel meer tot de enge grenzen der distric ten te beperken, maar werkloosheidsvereeke- ring. werkverschaffing en arbeidsbemidde ling in één hand te brengen. Het is gewenscht, dat een N'eder- landsch ministerie voor sociale zaken werkelijk een „vak-ministerie'' is, Een der eerste opgaveu zal zijn, de inscha keling van de Nederlandsche jeugd. Hier moet demoralisatie met kracht worden te gengegaan en daarom zijn reeds in een ver gevorderd stadium de besprekingen over een verplicht arbeidsjaar en een verplicht jaar van werken op het land, alles naar het Duit- sche voorbeeld. Noodig i'sMie.t. dat,;de Xedprlandsehe instan ties eerbied krijgèn voor den se hoppe nde ti tne.nsch rn zich aan de, hand \an de Duit sclie vakliteratuur groote kennis eigen ma ken omtrent de. Duitsclie zegenrijke arbeids- n ielboden. Tot; slot besprak de lieer Jacob de kwestie van het, plaatsen van Nederlandsche werk loozen in Duitsehland. Rij den verderen opbouw van Nederland zullen hor langer hoe meer Nederlandsche werkkrachten «orden ingeschakeld, waar door hoe langer hoe meer Nederlanders uit Duitsehland zullen kunnen terugkeeren. Voorloopig echter moet men het Duitsche aanbod om door tewerkstelling in Duitseh land de nood in Nederland op 1c heffen, op zijn groote waarde schatten. Ik wek daarom alle Nederlanders op. aldus de lieer Jacob, gewillig en met vreugde de aangeboden gelegenheid aan te grijpen in het groote. gemcenschapswerk, dat slechts dooi- arbeid opgebouwd cu onderhouden kan worden. VERGUNNING VOOR MOTORRIJTUIGEN VERLENGD. Tol en met 4 Augustus. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van "t Departement van Wa terstaat. deelt mede. dat voor molor- rijtuigen, waarvoor op 31 Juli 1940 een vergunning op grond van het eerste, tweede of derde uitvoerings besluit van 18 Juni 1940, betreffende liet ven oer van personen en goede- rieren, van kracht was. deze vergun- iiig geacht zal worden tot en mei 4 Augustus 1940 van kracht te zijn, en dat, zoolang met hel voeren van hel voor de maand Juli uitgereikte herkpiiningsleeken op die motorrij tuigen kan worden volslaan. Rijkscommissaris persoonlijk aan- Verscheidene afdeelingen van den nationa le!» jeugdstorm, voornamelijk uit "s-Graven- hagp en andere plaatsen van Zuid-Holland, doch ook uit andere dceleu van Nederland, waaronder een groote afdeeling uit Amster dam en cenige vertegenwoordigende groepen hebben gisteravond 'n gezamenlijken marsch door Den Haag (binnenstad) gemaakt, on der aanvoering van den X.J.S.-leider, den heer Van Geelkerken. Rijkscommissaris. Seyss-lnquart deed per soonlijk van zijn belangstelling blijken. Daarna begaf de stoet, ter sterkte van on geveer anderhalf duizend,, zich onder groo te belangstelling langs Koninginnegracht. Hcerengracht, Korte Poten, Plein, Binnen- en Buitenhof. Kneuterdijk. Heulstraat en Noordeinde, naar dc zeestraat, waar gedefi leerd werd voor den leider der N.S'.B-, Ir. A. A. Mussert. De marsch ging tenslotte langs de Java- slraat. weder naar de Koninginnegracht en liet Malieveld, waar de stoet werd ontbon den. Twee personen gedood, verscheidene gewond Gistermiddag is, naar het A.N.P. meldt, de boot „De IJssel" van den dienst AmsterdamZwolle door een Engelsch vliegtuig met bommen en mitrailleurvnnr bestookt, waardoor twee opvarenden, de heeren J. Hof man uit Kampen, sergeant bij den opbouwdienst en H. Kummer uit Zwolle, werden gedood. Vier perso nen, twee heeren en twee dames wer- den zwaar gewond, terwijl een aan tal anderen lichtere kwetsuren oplie pen. Gistermiddag ie drie uur kwam de boot te Kampen aan. De opvarenden deelden me de, dal het schip, een passagiers- en vracht boot. een kwaitier varens buiten de Ketel, op het IJsselmeer. door een Engelsch vlieg tuig was aangevallen. Het loestel kwam uit de wolken neeigedoken en wierp twee bom men omlaag, welke achter hel schip in het water vielen en ontploften, zonder schade aan le richten. He' vliegtuig viel ten tweede male aan en goouie thans drie bommen uit, welke voor hel,schip in het water vielen, doch niet ontploften. Nu keerde het vliegtuig voor. de derde keer lenig en bestookte het vaartuig met m a'illeurv uur Dit mitrailleur Vuur veroorzaak 3 dooden en gewonden. Een gèneeshr' ie aan boord was, ver bond de gewonds, oorloopig. Te Kampen werden de docjor(jl n gewonden met behulp van manschap. van den opbouwdienst van boord en naar het ziekenhuis gebracht. Zwaar K®w*hèt Vver.den de heeren J. ten Teij uit Afflsli. fpm en G. J. ter Pel uil En schede en de dames Maria Pot uit Amster dam en Trijntje Kors uit Sassenheirn. De lichtgewonden hooren allen le Kampen thuis en konden, na te zijn verbonden, naar hun woningen terugkeeren. De corr. van de Tel. heeft een onderhoud gehad met den gezagvoerder van ..De IJs- sel", kapitein Berends. „Alles speelde zich in minder dan geen tijd af", zoo vertelde de kapitein. „Het was precies 1.4® uur vanmiddag en we waren niet ver meer van den Ketelmond af. Ik heb wel iets gehoord, maar niets gezien. Er vielen twee bommen achter en drie voor het schip, ik schat op een afstand van vijf tig meter van de „IJssel". Ik stond zelf aan het roer en riep den passagiers toe dekking te zoeken en zooveel mogelijk plat te gaan liggen. Er waren ongeveer 65 personen aan boord. Vooral bij de tweede duikvlucht van het vliegtuig, dat ik toen duidelijk heb kun nen waarnemen, want ik was naar de stuurboordreling geloopen, waren de pas sagiers door grooten schrik bevangen. Nog maals riep ik zoo lnid mogelijk allen toe, dat zij vooral dekking moesten zoeken, want de mitrailleurkogels vlogen om ons heen. Ik zelf zocht in de stuurhut achter allerlei jassen zooveel mogelijk dekking. Toen het vuren ophield en ik den toe stand aan boord opnam, bleek mij, dat er verscheidene menschen waren getroffen. Een jongeman van 24 jaar. een zekere v. d. Meer, lag dood in hel gangboord. Hij bleek niet gewond te zijn en dokter, die toevallig aan boord was, vermoedt, dat de jongeman als gevolg van den schrik een hartverlam ming heeft gekregen. Een ander, een ze kere Kummer, iemand van naar mijn schatting ongeveer 45 jaar, was getroffen door de scherven van de bommen. De on gelukkige blies later op de kussens in den salon den laatsten adem uti. DOLLE HOND VALT HONDERD MEN- SCHEN AAN. Het ging er „Spaansch" toe. Ruim honderd persoi .nl in hoofdzaak le den van de jeugdafdeeling der Falanx, zijn op het marktplein van Valdepenas door een dollen hond aangevallen en gebeten. Zij zijn terstond ingeent en onder doktersbehande ling ges.teld. Roemenië niet van de zee afgesneden OOK HIER VOLKSVERHUIZINGEN TURKIJE IN MOELIJKHEDEN. ROME. 31 Juli (D.N.B.) Naar de „Popoio di Roma uit Boedapest verneemt zullen de onderhandelingen tusschen Roemenië. Bul garije en Hongarije spoedig beginnen. Men kan vrijwel zeker aannemen, dat Bulgarije de Zuidelijke Dobroedsja zal terugkrijgen, doch daarentegen van de Noordelijke Do broedsja zal moeten afzien, teneinde Roe menië niet af te snijden van de Zwarte Zee en zoodoende nieuwe verwikkelingen te scheppen. De Bulgaren in de Noordelijke Dobroedsja zullen naar het Zuiden verhuizen, waar zij de plaatsen zullen innemen van de Roeme nen. die naar hun vaderland zijn terugge keerd. De diplomatieke medewerker van de Ber- liner Boersenzeitung, Karl Megerle, schrijft dat door de besprekingen te Salzburg en Rome een ontwikkeling is begonnen, waarin de Balkan-Entente geen recht van bestaan meer heeft. Als de grootste van alle moei lijkheden, die voor de ontwikkeling van de ze entente ongunstig waren, noemt Meger le, het kiezen van de westelijke mogendhe den door Turkije door het bondgenootschap met Engeland en Frankrijk. Want door deze keus zijn de overige deelnemers aan het Bal kanpact in een onmogelijken toestand geko men en is Turkije ermede begonnen, zich De Dobroedsja, welke vóór 1914 tot Bulgarije behoorde, is de landstreek welke ten Noorden van dat land aan de Zwarte Zee grenst tot aan de mon ding van de Donan. Bijgaand kaartje geeft de toestand weer zooals die thans nog is. zelf uit te sluiten van de verdere ontwikke ling op den Balkan. In Joegoslavië heeft men dit, naar Meger le verklaart, het duidelijkste zien aankomen Met de verdeeling der Engelsche gafanties aan Griekenland cn Roemenie zijn toen van de vier leden van de entente er drie van het Engelsche oormerk voorzien en daardoor uiterlijk gekenmerkt als te behooren tot het systeem der westelijke mogendheden. Na erop gewezen le hebben, dat de mililai re gebeurtenissen intusschen ook in deze ge bieden alle illusies in rook hebben doen op gaan, wijst Megerle er met nadruk op. dat overeenkomsten als het Balkanpact. dat zich ondanks alle pogingen tot aanpassing aan den tegen woord igen tijd niet heeft kunnen be vrijden van zijn compromitterend verleden volledig achterhaald zijn. Het kan zijn leden in de oogen van de spilmogendheden alleen nog compromitteren. Naar Megerle verder opmerkt beteekenen de vrijwillige aansluiting van Roemenië aan de politiek van de spil en de aanstaande on- derhanlingen met Hongarije en Bulgarije reeds het afzien van de politiek en de orga nisatie der Balkanentente. Joegoslavië en Prachtige peren rijpen in de fruitkassen van Bunnik, waar de pluk der heerlijke vruchten is begonnen Een leger van twee millioen man. Het Amerikaansche Huis van Afgevaardig den heeft gister overeenkomstig den wensch van Roosevelt geadviseerd, 4.96 milliard dol lar beschikbaar te stellen voor den bouw van 8en twee-oceanen-vloot en de uitrusting van een leger van 2 millioen map. Griekenland zullen zich niet aan deze con sequentie willen onttrekken en ongetwijfeld zonder het te betreuren een zaak opgeven, die hun in het .verleden weinig nut beeft ge bracht en.jn.de toekomst alleen maar kan schaden. Megerle geeft dan verder een uit voerige uiteenzetting van den toe stand, die onder deze omstandig heden voor Turkije ontstaat. Hij merkt op, dat Turkije na de Weste lijke mogendheden gekozen te heb ben, weliswaar heeft geprobeerd, de fictie te handhaven, dat hierdoor in zijn verhouding tot den Balkan niets veranderde en dat zijn Balkan-part ners het hebben gesteund bij het handhaven van dezen schijn „zon der echter iets aan het feit te kun nen veranderen, dat het wegtrekken an de Turken naar het. Engelsch— i Tansche kamp een wegtrekken uit '.uropa beteekende. Het einde van «ze Balkanpolitiek en van de Bal- ui-entente stelt de Turken voor het aagstuk, of zij zich onder de ge ven omstandigheden zullen aan- issen aan een ontwikkeling waar- >e hun huidige bondgenooten reeds ebben besloten of nog zullen be luiten, of dat zij door een ander esluit den terugtocht uit Europa .villen voortzetten en dat dan defi nitief Het moet aan Turkije worden overgelaten zoo schrijft Megerle tenslotte in zijn artikel na een rustige bestudeering van den tof dusverre gevolgden koers tot de slotsom te komen, of het zijn .nationale belangen niel even goed of beter kan behartigen in een vrij en verstandig vergelijk met den thans bestaand en toestand in Europa, die onver anderlijk is Dijkgraaf van Polder Het Koegras voorzitter. De Commissaris der Koningin in de Pro vincie Noordholland, heeft voorzitter en le den. benoemd der schade-enquêtecommissies in de onderscheidene getroffen plaatsen. Voor Den Helder zijn dit: Als voorzitter, tevens lid: J. J. Verfaille, dijkgraaf van den Polder Het Koegras, te Den Helder; tot lid: J. Vis ser, adjunct-directeur van publieke werken der gemeente Den Helder, te Den Helder. Naar wij vernemen, hebben de bur gemeesters opdracht gekregen aan de leden van hun gemeenteraden, welke behooren tot de Communistische Par tij Nederland en tot dc Rcvolution- nair Socialistische Arbeiderspartij, mede te tfeclen, dat zij in vervolg niet meer mogen deelnemen aan de werkzaamheden van den Raad. Daar dit nog geen ontslag bcteekent, zullen hun zetels, althans voorloopig, onbezet blijven. Bommen in Engelsche schepen Het Engelsche blad Star meldt, dal den laatsten tijd meermalen getracht is, in pas sagiers- en vrachtschepen, die tusschen En geland en Ierland varen, bommen le plaat sen. Er is hier sprake van herleving van de activiteit van het lersche republikein- sclie leger. Een bom ontplofte in een schip, dat in een noordwestelijke Engelsche ha ven aan het lossen was. Een tweede bom werd onschadelijk gemaakt De bommen waren van hetzelfde type als de IRA ge bruikt.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1