EEN WOESTIJN ARTIS Ned» Unie Di Italiaanschi opmarsch in den Sneden in groeit als kool A Plechtigheid op Schiermonnikoog Boerderij in vlammen opgegaan Voei&at Merkwaardige vondst Japan's nieuwe politiek Officieele valuta-koersen De aanval op de haven van Dover Duizenden stuks kostelijke vruchten worden iederen dag verzonden van het .fruitparadijs" in het landelijke Bunrfik bij Utrecht. De oogst wordt zorgvuldig in kistjes verpakt Nieuw hoefdlerenveld. DE BROEDERSCHAP DER DIEREN. (Van onzen Amsterdamschêri correspondent.) Elk dier zooveel mogelijk in zijn natuurlijke omgeving, dat is het de vies, dat de directie van Artis zich steeds meer tot het hare maakt. Geen beesten meer opgesloten in een enge kooi, zoodat zij eerder de deernis dan de bewondering xan den bezoe ker opwekken. Voor zoover die be zoeker tenminste niet slechts behept is met de wat wreede belangstelling van den circus-liefhebber, maar ook nog iets van den dierenvriend in zich draagt. Artis heeft gistermiddag wederom een niet door tralies of ander hekwerk afgeslo ten terras geopend voor een deel van zijn levende have. Op dezen sjralcnden zomer middag hebben wij, daartoe uitgenoodigd door den directeur, dr. Suiiier, de opening bijgewoond. Wij merken op dr. Sunier en dr. Portiel- je, den oud-directeur van Artis, den heer Chr. P. van Eeghen, voorzitter van het Artis- Reddingscomité, welk comité het fraaie ter ras aan de stichting heeft geschonken. Zeldzaam ceremonieel. liet wordt 'n zeldzaam ceremonieel. Blank in het warme zonnelicht strekt zich een groote zandvlakte uit, omheind door een smal „grachtje", en voorzien van een drink put, etensbakken, en enkele boomen. De ;vlakte wordt aan één zijde omzoomd door in frissche kleuren gehouden stalletjes en enkele perken. Deze dienen voor het isolee- ren van dieren die ongesteld of drachtig zijn of om een andere reden een individueele verzorging noodig hebben. Twee open voer plaatsen, die tevens als schuilplaatsen die nen bij slecht weer, zijn, in verband met ons klimaat, met de open zijde naar het Zuiden gericht. Géén toespraken, géén huldigingen, géén bijschen van de vlag, doch slechts... een simpel fluitje. Dr. Sunier geeft een fluitsig naal en... de oppasser opent de hekken. Met wat. „groenvoer" zouden we in vee teelttermen zeggen lokt hij den bruinen iWatoessië-stier uit zijn hok. het beest, lijkt wat onwennig, maar hel voedsel verleidt hem Spoedig heeft de oppasser den stier bij den ruif gelokt en terwijl de stevige gast. zich te goed doet, huppelen eenige la ma's in draf het veld op. Hoog richten ze den kop op, alsof ze. de vreemde omgeving verkennen moeten. Vervolgens is de kameel aan de beurt. Vreemd, dat juist dit dier, dat den „woestijn" toch met vreugde tege moet moest snellen, aarzelend aan het hek staan blijft, Hij wil het blijk baar niet geloov.en, dat hij nu vrij door het zand mag draven. Mis schien ook wordt er een verre herin nering in hem wakker.... Hoe het zij, de kameel verzet geen poot, ter wijl zijn bruine broeder, nog minder durft en zich in 't. geheel niet ver- toont. Ezelserenade! Van deze pauze maakt een stel ezels ge bruik om het blonde strand op te hollen, ze beginnen onder een luid gebalk direct krij gertje te spelen met de lama's, die angstig in het voerhuis vluchten Nu krijgt de kameel &r ook zin in Hij springt, naar voren, zoodat het. zand hoog, opstuift. Eindelijk in zijn element! Tenslotte waagt, een trotsche pauw zich op het veld. Nog eenige oogenblikken of dit wonderlijke dierengezelschap voelt zich thuis in zijn nieuwe verblijf. Hoe het komt dat ze zoo gauw aan el kaar gewend zijn? Ze verbleven reeds eenige dagen te samen ln dè stallen en toen het bleek, dat er vrede heerschte tusschen stier en latna, kameel en pauw, toen mochten ze hun schoone broederschap den volke demon- streeren! Een les voor de menschen Tijdens een thé-complet, waarbij bleek, dat men in Artis gewend is groote porties te „voederenvernamen wij dat er nog twee groote wijfjes kameelen en twee wattoessie- ïcoeien, aanstaande gemalinnen van den stier en den kameel-hengst in den „woestijn" zullen huizen. Zij zijn naar de hoofdstad on derweg, maar de huidige transportmoeilijk heden in Europa vertragen de reis. Reeds een millioen symphatiebetuigingen CHRISTELIJKE EN KATHOLIEKE ARBEIDERS SLUITEN ZICH AAN. Dinsdag dc eerste openbare ver gadering. Binnen een week heeft de Nederlandsche Unie een millioen sympathie betuigingen ontvangen. Een groote stoot gaf de toetre ding van het R.K. werkliedenverbond met ruim 200.000 leden. Het christelijk nationaal Vakverbond adviseert zijn leden zich per soonlijk bij de Nederlandsche Unie aan te sluiten. Ook de R.K. Staatspartij adviseert tot toetreding. Dinsdag 6 Augustus a.s. zal „de Nederland sche Unie" haar eerste openbare vergadering in ons land houden en wel te 's-Gravenhage in het Gebouw v. Kunsten en Wetenschap pen. Als sprekers zullen optreden mr. L. Eint hoven, mr. J. Linthorst Homan en prof. dr. J. E. de Qü'ay. Nog geen plaatselijke afdeelingen. In verband met het allerwegen tot uidruk- king komende streven lot oprichting van plaatselijke afdeelingen der Nederlandsche Unie, heeft de Nederlandsche Unie het ge- wenscht geacht in een communiqué het vol gende mede te deelen: „Abusievelijk is in enkele gevallen aan een plaatselijk comité, dat zich met het ver zamelen van adhaesie-betuigingen aan de Nederlandsche Unie belast, de naam van op richtingscomité of zelfs van plaatselijke af- deeling gegeven. Het is Evenwel onjuist, deze plaatselijke groepeeringen als afdeelingen der Nederland sche Unie aan te merken, aangezien nog geen plaatselijke afdeelingen der Nederland sche Unie gesticht zijn en de oprichting hiervan slechts kan geschieden in overleg met en onder leiding van het Centraal Bu reau der Nederlandsche Unie, gevestigd te "s-Gravenhage. Indien particulieren zich belasten met het verzamelen van adhaesie-betuigingen, zullen deze dan ook gaarne op hfet centraal bureau worden ingewacht. Ter informatie diene voorts, dat men de Nederlandsche Unie veel strafport kan be sparen door adhaesie-betuigingen. welke op visitekaarten worden ingezonden, niet als drukwerk, doch als brief te frankeeren. Engelsche en Fransche militairen met eer ter aarde besteld. Onder zeer groote belangstelling is gis-, termiddag te Schiermonnikoog op de be graafplaats voor slachtoffers der zee „Vrede hof" een groep van zestien militairen, on der wie Engelsche vliegers en Fransche of ficieren, die uit zee zijn aangespoeld, ter aarde besteld. De begrafenis, welke mei 'militaire eer geschiedde, was zeer plechtig. Doordat op het eiland geen Engelsche en Fransche vlaggen aanwezig waren, konden de kisten niet daarmede worden gedekt. Aan de graven sprak allereerst ds. Kan- negieter uit. Krommenie en vervolgens de Duitsche pastor Wels. Tenslotte legde de Duitsche kommandant een krans bij het oorlogsmonument, waarbij hij in het kort de gevallenen herdacht. Gister,zijn opnieuw twee lijken aange spoeld, waaronder dat van een Engelschen vlieger. 100.000 Kg. hooi ging verluren. Gistermiddag omstreeks 3 uur isdoorhooi- broei .brand uitgebroken in de kapitale boer derij bewoond door den landbouwer F. Was senaar, op het landgoed Ter Horst te Voor schoten. De brandweer was spoedig ter plaatse en gaf met zes stralen water, doch zij kon niet verhinderen, dat liet geheele woonhuis, een groote nieuwe stal en 100.000 Kg. hooi een prooi der vlammen werden. Manschappen van den opbouwdienst, die toevallig in de buurt, waren, hielpen het huisraad te bergen, zoodat de roerende have alsmede 'n zestal koeien en een groote hoe veelheid kaas gered werden. De schade wordt door verzekering gedekt. Weer expresse zendingen naar Duitschland Met ingang van 1 Augustus is in het ver keer met Duitschland weder de verzending van expressebrie ven cn briefkaarten loege- laten. Geillusreerde briefkaarten en ansicht kaarten kunnen daarheen echter niet expres se verzonden worden. Ook briefpakjes naar Duitschland. Behalve postpaketten kunnen in het ver keer met Duitschland mei ingang van 1 Augustus a.s. ook briefpakjes worden ver zonden. Het, maximum gewicht dezer pak jes bedraagt 1 Kg. Aangeteekende verzen ding van briefpakjes is niet toegelaten. Ned. Elftal wint met groote cijfers Met 10—2 van Amsterdam ge wonnen. De laatste wedstrijd van het Nederlandsch Elftal in het liefdadigheidstournooi ten bate van de oorlogsslachtoffers, was tegen Am sterdam. Met niet minder dan 10—2 wer den de Amsterdammers geklopt. Het was dus een vrij eenzijdige partij, waarin van het begin tot het einde het Nederlandsch elftal een behoorlijk overwicht had op de Amster dammers. Duidelijk werd hierbij gedemon streerd, dat de spelers van het Nederlandsch elftal veel beter op elkander ingespeeld wa ren, waardoor de ploeg niet alleen homo gener en productiever was. doch de spelers individueel tot betere prestaties in staat werden gesteld. Hierin muntten vooral de beide buitenspelers Dreager en de Harder in het. bijzonder uit. Hieruit is wel gebleken hoe nuttig het is. dat ons Nederlandsch elftal wat meer in de gelegenheid wordt gesteld een goede oefen wedstrijd te spelen, waarbij dan aan de opstelling niet veel wordt veranderd". Een manuscript van een viool concert van Gottfried Mann tus schen een partij onde muziek op zolder. De heer F. van Zanten, leider van een in ternationaal concert bureau in de Govert Flinckstraat te Amsterdam, heeft gisteren een merkwaardige vondst, gedaan, toen hij zijn muziekbibliotheek opruimde, Ongevoer acht jaar geleden kocht de heer van Zanten een partij mu ziek, welke op de zolders lag van den muziekhandel Alsbach en Doyer. Het was een groote stapel en een doel ervan ontsnapte aan zijn aan dacht. Er bevond zich onder deze muziek n.1. een manuscript van een vioolconcert van Gottfried Mann. Het is het vioolconcert opus 76, dat voor zoo ver is na te gaan nooit in zijn geheel is uitgegeven. Wel het andan te nit dit concert is destijds om- streeks 1900 gepubliceerd en ook zeer gewaardeerd. Het concert als geheel is nooit uitgegeven, al wordt wel aangenomen, dat het gespeeld is. Mann vormde destijds n.1. met den violist. Martin Walters en den zangeres Orelis een trio, dat in ons geheelen land veel succes oogste. Aangezien het manuscript zoowel een pia' no- als een orkestbegeléiding bevat, kan men vrijelijk aannemen, dat het concert door den componist en Walters wel ge speeld is. Temeer ook. dat het manuscript na den dood van Mann in het bezit van Martin Walters is gekomen, die het weer bij den muziekhandel heeft ondergebracht. Johan Gottfried Hendrik Mann werd op 15 Juli 1S55 te "s Gravenhage geboren en ge noot zijn muzikale opleiding aan het Ko ninklijke Conservatorium. Hij werd in 1882 directeur van het orkest der Vereenigde Toonkunstenaars en was daarna kapel-mees ter van het vierde regiment infanterie te Leiden. Hij trad later op als dirigent van de d pér a's van der Linden en de Groot. Behalve het genoemde concert, componeer de hij een aantal bekende liederen en en kele opera's. Zijn groote bekendheid hier te lande als componist blijkt uit het feit, dat hij bij de Kroningsfeesten in 1998 den Kro- ningsmarsch componeerde. Gottfried Mann stierf op 8 Februari 1904 te Koudewater. Al mogen de smaken op muzikaal gebied sedert 1900 sterk gewijzigcLrijn, zoodat hel te betwijfelen valt of deze' opositie thans nog veel belangstelling zi»e hebben, is de geschiedenis van dit mamelkipt voor mu ziekliefhebbers merkwaard n'ij zullen met belangstelling een uitvoe^ egemoet zien. Gebasseèrd op de as Berlijn— RomeTokio. Het Japansche volk vertrouwt er Op, dat de versterking van de as BerlijnRomeTokio het kernpunt van de nieuwe buitenlandsclje poli tiek van Japan zal zijn, schrijft de Kokoemin Sjirnboen. Het volk be grijpt den toestand over hel alge meen in zooverre, at de buitenland- sche politiek van -het kabinet Konoye in deze richting moet gaan. VALUTA'S (schriftelijke en tel. transacties^ Een ooggetuigenverslag over het bombardement. Hoe het Duitschen bommenwerpers geluk te in de haven van Dover 32.000 ton scheepsruim-te te vernietigen en een groot deel van de havenwerken te verwoesten, wordt geschilderd in een door het D.N.Bi ontvangen ooggetuigenbericht. De bericht gever, die in een duikbommenwerper aan het bombardement, deelnam, vertelt daarin o.a., dat de zware Duitsche jachtvliegtuigen den bommenwerpers reeds vooruit waren gevlogen. Dan ziet hij ook reeds Engelsche Hurricanes en Spitfires opstijgen-. In de ha ven liggen drie groote schepen, het grootste is een stoomschip van ongeveer 20.000 ton, het tweede is een schip van ongeveer 10.000 ton en het derde een van 5000 ton. Wij krij gen het bevel tot den aanval over te gaan. Met groote en steeds toenemende snelheid gaan wij op het doel af. De door ons uit geworpen bommen treffen doel. Beneden ons schijnt de hel te zijn' losgebroken. Vuur zuilen springen omhoog. Men ziet dichte rookwolken boven de schepen. Naast en voor ons maken de éndèfe machines duik vluchten eri bombardeeren de beide andere schepen. Zij laten hun bommen vallen' op de pier, vernielen de spoorlijn en de haven werken. Alles is het werk van slechts en kele minuten. Inmiddels speelt zich boven ons een hevig luchtgevecht tusschen de Duitsche en Engelsche jagers af. Als wij weer op ons vliegveld ge land zijn en de bemanningen mel den wat er allemaal getroffen is, weten wij: de drie voor anker lig gende schepen met in totaal 32.000 ton inhoud zijn vernield en alle voor de oorlogvoering belangrijke havenwerken zijn succesvol met bommen bestookt. New-York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Zürich BANKPAPIER. New York Brussel Stockholm Zürich 1.88.3/16-^-1.88 9/16 75.2875.43 30.11—30.17 3.813.82 44.8144.90 42.72-42.Sl 1.86 y»—L90H 30.0830.20 4 1.76—44764 •42.67—42.86 Amsterdamsche effectenbeurs ZEER VASTE STEMMING. OBLIGATIES: STAATSLEENINGEN. NEDERLAND Y.K. L.K. 100 1940 I 4 94 3/16 Ano 1940 I 4 84% 96 100 1940 11 4 86 Va 87 100 1940 11 m.b.) 94 3/16 506 - 1940 II 4 87 88% 500 1940 II (m.b.) 94% 96 H 100 1936 3 87 500 1936 3 85% 100 1937 3 69% 500 1937 3 70 9/16 100 (31 193S 3 7 U-i 76 K 500 (3Vo) 1938 3 76% 78 5/16 )OST-lNDIë. 100 1935 3'- 89 Yt - 500 1935 3'? 100 1937 3 09 U 500 1937 3 72 73 Vi' 100 1937 A 3 69 .'-3 71K 500 1937 A 3 70 Vt 71 11,16 SURINAME. Prod. Werk. 3 - - lm. gr. fonds 3 „Koersen van nog niet tot rlp officieele noteering toegelaten fondsen, waarvan de publicatie bij besluit van den wnd. secreta ris-generaal. wnd. hoofd van hel departe ment van financiën is toegestaan". AANDEELEX: Kon. Petroleum 166 goh. Alg. Kunstzijde Unie 541^ geb. 50% gel. Philips Gloeilampen Gem. bezit 108 goh. Amsterdam Rubber 105 geb, Ned. Scheepvaart Unie 90 Lever Bros en Unilever 60 geb. Handélsver. Amsterdam 300 v. Gelders Papier ah. gew. and. 101'.-7 goh. Sencmbah Tabak Mij. Ananeonda Copper C.V.A. 1i%gel. Bethlehem Steel CA': gew. a.d. 6tb- gel). Republic Steel C.V. gew. aand- 13% geb. 11% gel. Curtiss Wright C.V.A. 57/16 Shell Union C.V. gew. and, 7% IN HET STROOMGEBIED VAN DEN BOVEN-NIJL DOORGEDRONGEN. DE STELLINGEN VAN KOERMOEK BEZET. Rome (D.N.B.) Met dc verovering van Koermoek zijn de Italianen thans van uit Abessynië in het stroomgebied van den Boven-Nijl binnengedrongen, schrijft dc frontcorreèpondent van het D.-N.B. in het Middellandsche Zeegebied. Na de verovering van Kassala is het mogelijk geworden om het Iialiaansche front verder in den Zuide- lijken Soedan uit, te breiden. Aan de ver overing van Koermoek zijn langdurige, zorgvuldige voorbereidingen vooraf gegaan. Al voor den oorlog hadden de Engelschen Koermoek versterkt endaa groote voorraden "i munitie en proviand aangelegd. Vanuit Koermoek verstrekt en daar groote voorraden dan en voor Egypte van levensbelang zijnde stroomgebied van den Blauwen en den Wit ten Nijl. Het bezit van Koermoek was daar om voor de Engelschen van dc allergrootste strategische beteekenis. De Iialiaansche troepen hebben na harden strijd, vanuiifc Giuvma opdringend Koermoek veroverd. Bij de gevechten in den Zuidelijken sector van liet Socdanfront hebben de inlandschc troe pen van dc 9tamrriën der Askaris cn der Doebats zich onderscheiden. Aan de bestor ming van Koermoek zijn eerst zorgvuldige omsingelingsmanoeuvres vooraf gegaan. Dc Askaris waren in do. laatste dagen lang zaam en ond'er een stroomenden regen door gedrongen tot aan den breeden, onstuimi- gen rivier, welke Koermoek omgeeft. In den vroegen ochtend doorwaadden zij, met hun geweren en hun munitie boven het hoofd, de rivier cn bezetten, onder zwaar vijandelijk vOur de voor de verdedigt ngs- wergen gelegen heuvels. Op hetzelfde oogenblik begon een groote aanval van Tta- liaans'Che bommenwerpers op de verster- kingswerken. Na een heftigen strijd van vele uren gelukte het den Askaris om dc stellingen van Koermoek te bezetten en in de stad binnen te dingen. De Engelschen. trokken in verwarring terug naar liet Wes ten. Met de bezetting van Koermoek is voor de opdringende Italiaansche troepen de weg naar den Witten Nijl vrij. De richting van den aanval is het stroomgebied van den Witten Nijl om vervolgens den Zuidelijken Soedanspoorweg. die van Rahad over Sen- nar naar de hoofdstad van den Soedan, Karthoem, loopt, te bezetten.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2