SOEDAN Ie iiiieleeuweo lita De dood in den pot Omweiden v n groot belang voor den veehouder Uit Alkmaar ie Bergen Ponderdag 1 Augustus 1940 g gggg Tweede b!«ó Meer melkopbrengst, eigen krachtvoerteelt Overal in Nederland worden de hekjes en schotjes afgebroken, maar. op de weide zijn ze joist coodig. LEERZAME EXCURSIE NAAR N.-NIEDORP. Dinsdagmorgen werd onder leiding van den heer P. Houter, assistent bij den dienst voor kleine boerenbedrijven, een excursie gehouden naar het voorbeeldbedrijf van den heer Bénil te Nieuwe Niedorp. Dit bedrijf is met medewerking van den Dienst voor kleine boerenbedrijven inge licht als voorbeeldbedrijf voor liet weide- Kfdrijf, waarop het omweidingssysteèm wordt toegepast Voor degenen, die ingedeeld zijn in den kleinen boerensteun en andere belangstel lenden worden van tijd tot tijd van derge lijke excursies gehouden, om de belangheb benden op de goede resultaten, welke de öp dergelijke bedrijven toegepaste metho den voor liet bedrijf kunnen opleveren. Er zijn nog heel wat boeren, clie wel iets willen leer en en zoo zaten dan ook gister morgen een flink aantal mcnschcn „op 't stuitje" bij den heer Benit om de uiteenzet ting van den energieken lieer Houter, over hetgeen reeds bereikt is op dit bedrijf aan te hooren. Tiet was inderdaad interessant; De heer Hóuer begon met er' op te wijzen, 'dat de diensten van den Landbouwvoor- lichlingsdienst niet alleen ten dienste zijn van degenen, die zijn opgenomen in den Dienst voor den kleinen boerensteun, maar dat iedereen van dezen dients gebruik kan maken. Nieuwe inzichten breken baan. Spr. vestigde de aandacht op het wijzigen der inzichten gedurende de laatste 25 ja ren ten opzichte van bet belang, dat het weiland en bet hooiland hebben voor de wcidebedrijvcn en de gunstige invloed, wel ke is uitgegaan van de meerdere kennis, omtrent de grassen en hun voedingswaarde maar vooral van de practisChe ervaringen, opgedaan met een verbeterde bemesting van bet grasland en zeer in het bijzonder met. etikstofhoudende meststoffen. Tot voor kort werd weinig aandacht besteed aan het wei- dcbcdrijf. Zooals de oude zongen De manier, waarop vader en grootvader „het deden, deed algemeen opgeld. Tenge volge van de slechte uitkomsten van het melkveehoudwsbedrijf ging men over tot ingrijpende bezuiniging, doch meestal op de verkeerde manier: door bezuiniging op den hankcop van' kunstmest in de eerste, plaats en van veevoer in de tweede plaats Op vele bedrijven laat de verzorging van liet grasland te wenschen over; dikwijls vindt roofbouw plaats. Men meent dat dit de eenige manier is. om tot een oplossing te komen. De oude manier van beweiding wordt niet gemakelijk verlaten. Aan de hand van boekhoudingen van de veebedrijven is komen vast te staan, dat do uitgaven voor kunstmest en veevoeder tegenover elkander staan zeer ongunstig t.u.v. de kunstmest. Soms wel 1 10. Bespa ring op de krachtvoerrekening wordt nu beproefd. Dit is mogelijk, wanneer het ge lukt, door een zwaardere bemesting van het grasland, niet alleen meer, doch boven al wintervoer met een lioogere voedings waarde te winnen. Verkeerde zuinigheid Spr. zette de oude wijze van be weiding, welke tot nu toe wordt toe gepast. uiteen en concludeerde, dat een aanvulling van krachtvoer noo- dig is, dat gekocht en betaald moet voorziening bevorderd, docli ook, en dit is van minstens even groot belang, het win tervoer gal vrijwel geheel aan de behoeften kunnen voldoen. Niet alleen dat er door een korteren groei tijd, verkregen door het voor weiden of het vervroegd maaien van het hooiland een jonger eiwitrijker gewas wordt geoogst, maar ook door het gebruik van kunstmest zal de kwaliteit worden ver hoogd. Hier past dan een zeer zorgvuldige hooiwinning, welke bij voorkeur op ruiters dient te geschieden. Daarnaast komt de winning van kuilgras, de krachtvoerbron, welke in een goed doorgevoerd omweidings bedrijf niet gemist kan en mag worden. Ilct steeds jong winnen van gras en hooi is van groot belang. Uitstel van hooien met 2 a 3 weken b.v., door slechte weersomstandig heden, beteekent een eiwitverlïes van 30 tol 40 Het belang van op tijd maaien voor hooiwinning en ook het belang van tijdige beweiding wordt door zoo'n cijfer wel heel duidelijk onderstreept. Spr. citeerde een brochure van - ir. Licnescli, waarin deze schreef, dat de aanpassing van de gras- landbedrijven moet worden gezien als een mogelijkheid om te komen tot een zoo danig gebruik, dat men voor een goed deel de aankoop van krachtvoer achterwege kan laten met behoud van een normale produc tie, waaronder wij een bedrijfsvoering ver staan die tennaastenbij gebaseerd is op een 1 veedichtheid van V/2 melkkoe per H.A., met daarnaast het jongvee, de paarden en de schapen. De indeling der bedrijven. De grootte van de afzonderlijke pcrceclen is berekend op 1 Are per dag per koe ge durende dc eerste weide tijd. Later wordt dit meer. Voor een goede melkgift moet het vee eigenlijk het liefst in perceelen Joopon, welke in 4 tot 7 dagen kunnen worden kaal- geweid. Na het afweiden door het melk vee moet het jongvee volgen en daarna event. de schapen Hiernaast staat dan de winning van kuilgras en hooi. Deze indeeling komt dus neer op percee- len van 4 tot 7 are per koe Bij tien koeien dus 40 tot 70 are. Kleinere pcrceclen dan 1 gars (12 snees) acht spr voor geen bedrijf noodzakelijk en wenschelijk. Voor de om- weiding dient men 5 il 6 pcrceclen te heb ben, waardoor vier perceelen geweid en 1 of 2 kunnen worden gebruikt voor maaien. De heer Houter las hierna een rapport voor over de resultaten welke met het omwei- dingssysteem zijn behaald op het bedrijf van den heer Jac. Blom, Achtergeest te Sint Pancras, over het jaar 1935, waarin o.m. staat: Als voordeden aan deze bedrijfs voering, meenen wij nog te moeten noemen de meerdere arbeidsgelegenheid, die deze medebrengt, alsmede de mogelijkheid om met een minimum van ingevoerde grond stoffen het melkvcehoudersbedrijf in ons land te kunnen uitoefenen. De heer Blom volgt deze methode, welke hij onder toe zicht van den rijkslandbouwconsulent is begonnen, nog steeds. Om het omweiden van nabij en op de grondsoort, welke de hoeren hier zelf heb ben, te kunnen gadeslaan, heeft de Diëtist voor kleine boerenbedrijven eenige voor beeldbedrijven ingesteld. De beweringen, dat omweiding wel op veenachtige grond en niet op de kleigronden scherp kan wor den toegepast, zullen wij trachten op het bedrijf van den heer Benit tot een leugen te maken. Aan de hand van een kaartje en eenige grafieken gaf de heer Houter een over zicht van de resultaten, welke op het be drijf van den lieer Benit behaald zijn. Dit bedrijf bestaat uit twee sulcken land, totaal groot' 7 II.A., waarop 12 koeien, 1 pink, 1 paard en 2 kalveren. Uitvoerig ging hij in op de wijze van bemesting. Van de 11 per ceelen waarin het bedrijf is ingedeeld, zijn er 2 gehooid in Juni, 1 in Juli. 3 perceelen zijn gekuild eind Mei en 1 gekuild eind Juni Vier perceelen zijn nog niet gemaaid, maar liggen er voor klaar. BRIEF UIT KAIRO. worden. De uitgaven worden tegen over inkomsten zooverhoogd, dat de rentabiliteit ver is te zoeken. Daarom moet een nieuwe weg worden ingeslagen. Wij moeten ons onafhankelijk trachten te maken van buitenlandsche invoer, waar wij zelf in de behoeften kunnen voor zien. Thans door de oorlogsomstan digheden is die onafhankelijkheid *an het grootste belang. floed, jong, malsch gras is volgens door lr. Lienesch verzamelde gegevens in staat, koeien met een productie van 30 L. per dag op peil te houden. Voor krachtvoerbesparing is het dus noodig. jong gras te.telen. Dir is eenvoudig genoeg, door het maken van meerdere perceelen. Deze perceelen moe ten zoo groot zijn. dat het vee ze in kor ten tijd kan afgrazen. Is een perceel afge weid dan moet een ander perceel zoo ver zijn, dat er weer voor korten tijd voldoende jong gras voor het vee aanwezig is. Een doelmatige bemesting is noodig om het land steeds in staal te stellen eiwitrijk jong gras voort te brengen. Op dit principe be rust het z.g. Omweiden. Nieuw, maar toch heel oud. Er wordt veel gesproken over nieuw wei- desysteem, doch het blijkt reeds in 1756 be kend te zijn geweest in Engeland. Spr. ci teerde een Engelsch werk, waarin het om- tvekiingssysteem, zooals liet in die dagen werd toegepast, was beschreven. Hoewel deze ideeën eerst niet tot de Nederl. boeren waren doorgedrongen, wordt thans meer toegelegd op het omweiden. de rijke graan- en katoen-voorraadschuur NA DRIE DAGEN KOMT HET KATOEN ZAAD REEDS OP. GROOTE DRUKTE EN BEWEGING IN JANUARI, BE OOGSTMAAND. (Eigen correspondentie). De landschappen in den Soedan dragen een buitengewoon verschillend karakter. Het gebied, waarin zich de Italiaansche op- raarsch voltrekt, behoort voor een deel tot de 9teppe, waarin de doornige struiken thuis behooren, die geen bladeren dragen, doch een soort schubben met doornige uitsteek sels. Voor een ander deel is de bodem be groeid met gras. dat in het regenseizoen hoog opschiet. Hier groeit ook de „gummi- acacia", die de Arabische gom oplevert, een belangrijk uitvoerartikel. In de bergen kan men nog den wilden ezel en het wilde schaap aantreffen. De bevolking bestaat in hoofdzaak uit no maden van Arabischen oorsprong. Overal, waar voldoende regen valt, is het land vruchfbaar en geschikt voor landbouw. Er wordt voornamelijk graan en katoen ver bouwd. Er behoort slechts eenig organisa tietalent toe. om dit gebied tot een waarde volle economische voorraadschuur te maken Betere melkopbrengst, eigen krachtvoer. De melkopbrengst is, vergeleken met ver leden jaar, beter, hoewel geen krachtvoer is gegeven. Verleden jaar daalde na de zesde week de melkopbrengst, waarna men met krachtvoer is begonnen. Bij het omweidings- systeem, dat nu is toegepast, kwam de tien de week de neiging tot dalen. Wanneer er niet zooveel wijziging in het veebeslag zou zijn gekomen, zouden veel betere resulta ten zijn verkregen. Nu hebben wij boven dien 35 M3 kuilgras en 22 wagens hooi, dank zij de kunstmcstgiftcn. Dc iieer Benit was met de behaalde resultaten zeer te vreden. Hierna beeft men een rondwande ling over het bedrijf gemaakt, waarbij men de gelegenheid kreeg, de resultaten van de omweiding in oogenSchouw te nemen. Over het algemeen was men vol lof over den stand van het grasgewas. Het terrein was mooi gelijk, doordat de mest steeds direct geslecht wordt, waardoor voorkomen wordt, dat slechte plekken ontstaan. Het gewas kon de vergelijking niet naastgelegen per ceelen uitstekend doorstaan. Hot was beter. Ongetwijfeld zullen velen uit hetgeen zij hier gezien hebben, leering liebben getrok ken en zullen zij dit geleerde in practijk brengen, door hun land op dezelfde wijze af te hekken. Er worden thans in Neder land vele hekjes en schutjes afgebroken. Voor het weidebedrijf blijkt het echter wel gewénscht, vooral in deze tijden, door het maken van hekjes en schutten het bedrijf weer rendabel te maken en er uit te halen wat er in zit. Dc dienst voor de kleine boerenbedrijven doet dan ook goed werk, hierop de aan dacht te vestigen van de belanghebbenden. De volgende excursies zullen zeer zeker w el dc belangstelling hebben van vele vee houders. Zij zijn het waard. Wéér klinkt de „staenhouwers- slag" bij de restauratie van de Groote Kerk. HET EDELE HANDWERK IN EERE HERSTELD1 De restauratie van de Groote Kerk is be gonnen. Hoog rijzen in liet koor, dat het eerst onder handen, zal worden genomen, de stellages naar botten, Als klimop hebben ze zich aan de wanden 'gehecht, die ze be dekken van beneden tot aan het tongewelf. Ze zijn er 0111 voorloopig niet meer te ver dwijnen, want do restauratie zal tijd vor deren, heel veel tijd. Want een kerk als die te Alkmaar dateert uit een periode, waarin re- voluliewerk den arbeider onbe kend was en waarin alles,, ook al in verband niet de kolossale afmetin gen van het gebouw, oer-degelijk en solide werd opgetrokken, daarnaast was ze uiting van kunstzinnigheid. E11, wil de kerk haar eigen karak ter niet verliezen, dan zal ook bij de restauratie deze zelfde kunstzinnig heid moeten worden betracht. Er zal dus geen sprake zijn van seriewerk, een kenmerk van onze snel-levcnde tijd. Het handwerk zal cr hoogtij aangelegde haven Port Soedan geopend. Dit is als het ware de economische zenuw van den Soedan. Van deze, van liet Westen naar liet Oosten loopende spoorlijn loopt een zij lijn naar het Zuiden, in de richting van de bergen van Abessvnië; deze zijlijn eindigt bij do door dc Italianen veroverde grensves ting Kassala. Later heeft Kassala een verbinding gekre gen met de Roode Zee over het Tokargebied door middel van een modernen autoweg. Langs dezen weg vervoeren de vrachtauto's van de „Kasala Cotton Companv" de kost bare katoen.'Voorts loopt een niet minder belangrijke weg in Westelijke richting. De ze vormt dc verbinding met de stad Sennar de verzamelplaats van het nog veel uitge breidere katoengebied van Gesirali. Door middel van deze heide hoofdwegen en de genoemde spoorwegen, is de groote koren- en katocnschuur van den Soedan ontsloten en onmiddellijk aangesloten aan het we reldverkeer. Juist in dit gebied vinden de Italiaansche militaire operaties in Oost- Afrika plaats. Terwijl liet katoengebied tussclien den Witten en den Blauwen Tv ijl, de Gesirah- driehoek. een geweldige oppervlakte be slaat. welke door middel van kanalen van het noodige water wordt voorzien, geschiedt de aannlant van katoen in de Baraka-delta bij Tokar aan dc Roode Zee en voor een deel ook bij Kassala op ge heel andere wijze. Hier vindt de watervoor ziening plaats op eehecl natuurlijke wijze door de van de Abessynischc bergen stroo- mende rivieren. De aangeslibde grond be hoeft niet geploegd te worden en elk jaar kan de kantoenaanplant worden uitge breid. DE MENSCH ZAAIT DE NATUUR ZORGT VOOR DE REST. I-Iier groeit ook de beste katoen, die in geheel Afrika te vinden is. Gewoonlijk wordt de katoen aangeplant op grond, die in gedeelten wordt verpacht, doch hier volgt men een andere methode. Elk jaar wordt STIL EN VERLATEN ZIJN DE CAFéTERRASSEN, BE OBER WACHT EN WACHT. Geen honderd badgasten De chef van een druk pension- bedrijf heeft tijd in 't hoogsei zoen een dagje naar Amsterdam te gaan. Bergen.Anders om dezen tijd wirwarren er de vreemdelingen, dan klopt de levcnsslagadcr van „bet dorpje aan den duinenrand" onstui mig, dan wordt er van zéér vroeg tot zéér laat gesloofd en gedraafd in de hotels en pensions om het de gasten naar den zin te maken. Om de naam van Bergen hoog te houden! En nuhelaas, de pessimisten hebben gelijk gekregen, 't is mis en leelijk mis óók. Geen gasten, geen% vreemdelingen, geen inkomsten. Niemand, die door zijn uiterlijk of zijn manier van doen wil demonstreeren er voor zijn genoegen te zijn, of er te zijn om uit te i'usten. Ach, hoe graag hadden wij ze gezien, luierend in gemakkelijke stoelen voor de tallooze pensions, ze slenteren niet langs de straten in een kleedij, waarin geen Bergeitaar zich ooit zou tooien. Ze zijn er niet. De terrassen van de café's, uit de wind, zijn leeg. Een eenzame kellner, de.cliendoek onder zijn arm geklemd, de scheiding on berispelijk, als een slootje in een natgere gend weiland, de kellner, om knippend den Iioogegeachten gast te vragen wat hij wenscht, staart treurig in de verte. Zijn fooien zullen amper toereikend zijn om het wasch en strijkioon van zijn plas tron te. betalen. Een hoogst enkele bezoeker zit met «een gezicht, waarop de vraag te lezen is hoe hij zich zoo had kunnen vergissen, achter vieren en wel het handwerk gelijk aan dat van den bekwamen gilde- meester uit de latere middeleeuwen. Wij hadden het genoegen, den heer Saai te ontmoeten bij het werk. Hij deelde ons mede, hóe allereerst de steenhouwers aan het werk zullen komen. De steen namelijk, die boven" wordt geplaatst, in het bijzonder die, welke dient voor de Gothische ramen en versierselen, wordt beneden voor zoover noodig, bewerkt. Dit is verre van ieders werk. Het is geen kwestie van passen en meten, doch voor een goed deel van zuiver gevoel. Zij, die dit werk verrichten, moeten den „steenhouwersslag" verstaan. Hij, aan wien deze slag vreemd is, zoo vertelde ons de heer Saai, kan wellicht wel steenen af leveren. die de juiste afmetingen bezitten, maar het leven, de gloed ontbreekt er aan. Plaatst men hun steenen in het bouwwerk, dan doet zich het zonderlinge verschijnsel voor, dat de bekoring, die er eenmaal in is gelegd, verdwijnt. Het gebouw vermag niet meer te boeien, te imponeeren. Professor Odé uit Delft heeft ge ruimen lijd geleden in sarhenwerking met de Ver door beambten van het groote katoen-syn dicaat de aandeelen zijn bijna uitsluitend in het bezit van Engelsch en het gebied afgepaald, waarop katoen mag worden ge plant. Nu wordt het uitzetten van het zaad overgelaten aan de nomaden. Dit zaaien eischt niet de minste moeite: met een stok wordt een gat in den grond gestoken die. uit slijk bestaat en hierin het zaad ge legd, dat door het syndicaat wordt ver strekt. Reeds na verloop van. drie dagen steekt het plantje het hoofd boven den grond. uit. Wanneer zich nu overal de groene sprieten vertooncn, is bet eerste deel van liet werk afeeloopen. De nomaden drijven hun vee bijeen en trekken er mede de koele bergen in, terwijl in de vlakte de gloeiende Afri- kaansche zon verder het noodige verricht enfl de weldra overvloedig neerstroomende re gen het werk voltooit. Januari is de maand, waarin de oogst kan worden binnengehaald. Nu is alles leven en bedrijvigheid op de katoenveldcn. Niet al leen de pachters tijgen aan het werk, maar van alle zijden stroomen werkkrachten toe, die in korten tijd wat geld willen verdienen. ZELFS DE MFKKAGANGERS HELPEN MEDE. Het is ook gebruikelijk, dat de ai-me Mek- kasangers hun reis zoo inrichten, dat zij juist in den tijd. dat de katoen wordt ge oogst, hier aankomen om wat geld op de verre reis te verdienen. De bevolking van dit gebied wordt plotseling tien maal zoo eroot als anders en alles plukt katoen. Natuurlijk moet hierbij het noodige toezicht worden gehouden. Niet overal in het Kassala-gebied heeft men dit alles echter zoo kunnen organisce- ren. Waar men voor den. aanplant is aan gewezen op den regenval of waar de noma den geen lust aan den dag leggen om ka toen te planten, moet men naar andere middelen omzien. Doch zooveel is zeker, dat zich hier een rijk landbouwgebied be vindt, waarvoor zich nog tal van perspectie ven openen'. een kopje koffie of een glaasje limonade en toont 'n zekere haast haast om weer te vertrekken en zich te spoeden uit deze leeg te, die op hem schijnt te drukken als een gewicht. Duinvermaak. Geen kiudergejuich, geen gedrang om 't tentje van David de Groot om een „ijssie". Leeg gaapt liet autopark. Geen benzine, geen bussen, geen schoolfeest, onverbidde lijke consequenties van dc tijden. We worden er zelf naar van en stappen een te goeder naam en faam hekend café binnen, waar 't anders wel even kan duren, vóór de koffie met drie klontjes en 't kannetje room op de schoongcpoetste tafel voor 11 staat. Leeg, binnen en buiten. Geen fabeltje, leeg, in 'l hartje van bet seizoen. We bellen, en even later verschijnt de dochter des huizes. Personeel was er dit jaar niet aangenomen, vertelt ze, men doet alles zelf. We hadden gehoopt haar vader, den lieer des huizes, te kunnen spreken om zijn mee- ning te hooren. Het gaat niet. want hij is de plaats uit, naar Amsterdam. Men denke zich dit eens in! De chef van een groot Bergensch hotel-pension in het hartje van het seizoen voor een dagje naar Amsterdam! liet was nóg nooit gebeurd, vertelt dc dochter, niemand zou vroeger hebben geloofd, dat zoo iets mogelijk zou kunnen zijn. En toch het is zoo. Ook op Zondag de dood in den pot. Ook op Zondagen is het stil. Hebben de mcnschcn geen geld? Ze l ijden voorhij aar zelend soms afstappen? De kellner hoeft hoopt, trekt alreeds z'n gezicht in de plooi. Nee, doorrijden, waarheen? Niet naar Bergen in ieder gveal, misschien naar het duin om in de zon een zakje apenootjes op te kauwen. Maar geld in Bergen laten, néén. dat lijkt wel zonde, zegt 't meisje. Alleen waar muziek is komen nog wat mcnschcn. Luister goed, wat mcnschcn Geen 100 badgasten in heel Bergen, wordt ons verder verteld. En dat toch, terwijl anders op Zaterdag j.1. de drukte het hoogtepunt had behooren te bereiken. Andere jaren was dat altijd liet geval, dan kwam men handen te kort, moest men logeergasten afwijzen. Nu was er stilte, niets dan stilte cn ver latenheid. Het. is een verloren seizoen voor Bergen, de optimisten zijn ér ver, heel ver naast geweest. Laten we hopen, dat de bewogen tijden het komend seizoen voorbij zullen zijn en dat we te Bergen dan weer de bedrijvigheid zullen vinden, die we cr allen zoo graag zien. Dat het stille Bergen van' heden weer zal zijn de gezochte badplaats, die het in den loop der jaren was geworden. eeniging voor Monumentenzorg enkele voormannen gekweekt, die steenhouwers- werk vermochten te maken op dezelfde wij ze als zulks geschiedde in den Gothischen tijd. Een dier voormannen zal aanstonds belast zijn met de leiding der steenhouwe rij., die plaats zal hebben in een slcenhou- vverskeet, die naast de kerk is opgericht. Gedurende den ganschcn houw zullen in deze keet onder leiding van dezen voorman een aclïttal werklieden bezig zijn. Waar de duur der restauratie wórdt geraamd op 3 a 4 jaar zal meh er dag in, dag uit het ge luid hunner werktuigen kunnen vernemen, Zes in Alkmaar. Van de acht bonoodigde werklieden heeft men er zes in Alkmaar kunnen vinden. Ze verstaan de kunst nog door dc ervaring, die ze gedurende dc vorige restaura li e, lieb ben opgedaan. De beide andere komen van builen. Doordat we op het oogenblik juist zijn in de bouwvakvacantie, zullen we nog enkele dagen moeten wachten, alvorens met het groote karwei wordt begonnen, doch on middellijk na den lldcn Augustus is dit te verwachten. Vermelden we nog, dat tegelijk met het koor ook liet poortje onder handen zal wor den genomen, dat zich bevindt juist tegen over de Langestraat en dat reeds sedert ver scheidene jaren is herschapen in een ruïne. Onze lezers zullen zich herinneren, hoe er destijds een zware auto tegen aan is gere den, met het bekende betreurenswaardig gevolg. Zijn we wel onderricht, dan zullen tevens maatregelen worden genomen, dat een soortgelijk ongeval zich in de toekomst niet kan herhalen. Da aanleg van het viaduct onder de spoorlijn te Gouda zal het verkeer belangrijk ten goede komen Ook voldoende wintervoer met de nieuwe methode. Met het invoeren van het omweidings- Êystecm wordt niet alleen de zomervocdsel- KATOEN SPEELT DE HOOFDROL. In dit Noord-Oostelijke deel van den Soe dan werd in het jaar 1906 het belangrijke spoorwegtraject van den Nijl naar de nieuw

Schager Courant | 1940 | | pagina 5