Strijd tegen Engeland gewijzigd De blokkade verscherpt Minder activiteit in de lucht De Britsche spionnage in |apan DE „BULGIA" GELICHT Fraakrijks nederlaag ROEMENIË voor de Roemenen DUITSCHLAND VOERT DEN OOR LOG TEGEN ENGELAND NIET HALFSLACHTIG. SLECHTS EEN BEPERKT AANTAL STRIJDERS KOMT THANS IN HET VUUR Niet bliksemsnel maar een onophoudelijk stooten BERLIJN, 31 Juli. (D.N.B.). Sedert de beëindiging van. den veldtocht in Frankrijk zijn de zuiver militaire gezichtspunten achter de politiek op den achtergrond geraakt, te meer daar. geen groote operaties zijn ge meld. Als gevolg hiervan aldus is heden van militaire zijde opge merkt is hier en daar de indruk ontstaan, dat Duitschland den oor log tegen Engeland op halfslachtige wijze voert. Niets is minder waar zoo verklaart men verder dan deze opvatting, Duitschland voert den oorlog tegen Engeland even vastbesloten en even zeker van de overwinning als de oorlogen tegen Polen en Frankrijk. Het gewicht van de offervaardigheid in dezen oorlog rust alleen op de schouders van eenige duizenden mannen ,de beman ningen der duikbooten en torpedomotor- booten en de vliegers. De wijze van oorlogvoeren tegen Engeland Is, zooals vanzelf spreekt, anders dan de oor logvoering tegen Frankrijk, waar een leger van millioenen in het veld stond. Dë midde len, die thans in den strijd tegen Engeland worden gebruikt, laten tengevolge van het eigen karakter dezer wapenen slechts toe, dat een beperkt aantal strijders in het vuur komt. De Duitsche duikbooten en torpedo- motorbooten, de gevecht»- en jachtvlicgtui- geh kunnen worden vergeleken met de punt van een zwaard, dat in de hand van een er varen strijder ligt. Deze strijder is het Duit sche volk. Wanneer men de vraag hoort: „Wanneer zal Duitschland dan eindelijk toe slaan?", dan kan hierop slechts worden ge antwoord: Vijf weken zijn verstreken sedert den dag van den wapenstilstand. Eiken dag en zelfs elk uur is toegeslagen. Elke dag brengt nieu we successen van het duikbootwapen, nieuwe geslaagde aanvallen van de Duitsche torpe- do-mótorbooten, aanvallen van de gevechts vliegtuigen en geslaagde luchtgevechten van de jagers boven het Kanaal en boven de En- gelsche kust. Al deze prestaties eischen van eiken deelnemer de grootst mogelijke offer vaardigheid. Dc eenheden van de oorlogsmari- ne hebben volgens mededeelingcn van het opperbevel van de weer macht van 25 Juni tot 31 Juli onge veer 936.000 ton scheepsruim te der .vijandelijke koopvaardij tot zinken gebracht. Dit komt neer op 'n weke- lijksch gemiddelde van 187.000 br. reg. ton. Het luchtwapen meldde voor het zelfde tijdvak een totaal van 334.000 br. reg. ton. In totaal is dus 1.270.000 br. reg. ton tot zinken gebracht. Een verlies van meer dan 250.000 ton scheepsruimte per week kan op den duur ook Engeland niet verdragen. Deze cijfers zijn slechts minima, want hierbij zijn niet de talrijke handelschepen inbegrepen, die door bommen zwaar zijn beschadigd. In hetzelfde tijdvak heeft Engeland niet minder dan 370 vliegtuigen verloren. Het wekelijksche ver lies aan vliegtuigen moet echter belangrijk hooger geschat worden, daar vele getroffen vliegtuigen voor den strijd niet meer bruik baar zijn. Tn een hoofdartikel in de „Giornale d'Italia" schrijft Gayda, zoo meldt United Press uit Rome, dat de tegen woordige militaire tactiek der Asmo- gendheden in den strijd tegen Enge land gewijzigd is. Men heeft niet meer te doen met het voeren van een „Blitzkrieg", maar met een onophou delijk stooten tegen de Britsche eilan den. Gayda verdeelt den oorlog in twee phasen: 1. De verwoesting van den binnenlandsche organisatie van Engeland en 2. Het afsnijden van de Britsche eilanden van de overige wereld. Gayda schrijft: „De oorlog tegen Engeland is van beslissende beteekenis voor het lot van Europa en voor de nieuwe Europeesche orde. De voorwaarden voor dezen veldtocht zijn anders dan die tegen Frankrijk. Het ver schil wordt minder veroorzaakt door het feit dat Engeland als eiland goed te verdedi gen is als wel doordat het Britsche rijk zich over de geheele wereld uitstrekt. De strijd tegen Engeland kan daar om niet bliksemsnel gaan als die te gen Frankrijk. Hij moet bestaan in een ternederslaan en een vernieti ging van alle nationale en imperiale krachten die den Britschen tegen stand kunnen steunen. Het program daarvoor moet weloverwogen zijn. In de huidige phase is de taak voor Duitsch land tweeërlei. In de eerste plaats moet het het geheele binnenlandsche systeem van de Britsche eilanden desorganiseeren en vernie tigen en daarna moet het Engeland van de overige wereld afsnijden. Italiës taak is het, de Middellandsche Zee gf te sluiten en de legende uit de wereld te helpen dat Engeland oppermachtig is ter zee. Italië heeft ook de taak de Britsche vloot te bestrijden door te vechten tegen de onderdeelen in de Middellandsche Zee, den Indischen Oceaan en de Roode Zee, Een gegeven paard mag men niet in den bek zien, maar wel, wanneer het een exemplaar is, dat de boer op de markt koopt Een deskundige beschouwing schat de qualiteit van de koopwaar Twee van de gearresteerde En-1 gelsche staatsburgers yjeer in vrijheid. De diplomatieke correspondent van Reu ter verneemt, dat twee der in Japan gearres" teerde Britsche staatsburgers weder zijn vrijgelaten. Daarentegen is te Yokohama een andere Engelschman, een directeur van een petroleummaatschappij gearresteerd. Er be vinden zioh thans 12 Engelschen in hechte nis. De Japansche woordvoerder heeft .ver klaard, dat over een bespreking tusschen Halifax en den Japauschen ambassadeur te Londen geen enkel officieel bericht is bin nengekomen. Dit onderhoud zou gevoerd moeten zijn over de arrestatie der Britsche staatsburgers. Ook ingeval van een protest van de. zijde der Engelsche regeering zal de Japansche regeering dit protest niet in behandeling kunnen nemen, aldus de woordvoerder. Hij ontkende, dat het Japansche optreden slechts tegen Britsche staatsburgers was gericht en voegde eraan toe, dat alle spionnen, onge acht de nationaliteit, ten strengste gestraft zouden worden. Engelands vijfde colonne heeft in bet ver re. Oosten een groote spionnage organisatie ingesteld, verklaarde gisteren het blad „Nit- sji Nitsji." Het blad meldt in dit verband, dat de huiszoekingen bij den overleden Reu tel correspondent Cox ook bewijzen voor militaire spionnage aan het licht hebben gebracht. De „Asahi Sjimboen" zegt. dat bepaalde berichten van den spionnagedienst ook naar Tsjoengking zijn overgekomen. De „Kokoe- min Sjimboen" beschrijft de actie van spion nage en propaganda, uitgeoefend door het „Japansch-Engelsche instituut" en de „Ja- pansch-Engelsche Vrouwenclub". Deze beide organisaties hebben er toe gediend om be langrijke politieke gebeurtenissen te ervaren en de achtergronden van de Japansche poli tiek te doorschouwen. Gisteren is de Nederlandsche mijnenleg- ger „Bulgia", welke op 12 Mei tengevolge der oorlogshandelingen te Vlissingen zonk, gelicht. Men vermoedde, dat nog dertien slachtofefrs zich aan boord bevonden en men slaagde er reeds in elf lijken te ber gen. Van deze elf kon het grootste gedeelte reeds worden geïdentificeerd. Daar echter lijsten van familieleden ontbreken., kunnen de nabestaanden niet worden ingelicht. Dr. Jens, leider van de transportcolonne van het Nederlandsche Roode Kruis te Vlis singen, doet derhalve langs dezen weg me dedeel! ng van de berging der slachtoffers. De begrafenis geschiedt hedenmiddag om drie uur op de begraafplaats te Vlissingen. Duitsch legerbericht Teleurstelling over Amerikaansche vliegtuigen Naar uit Londen gemeld wordt, hebben de eerste leveringen der nieuwe Amerikaan sche jachtvliegtuigen Curtiss 46 in Engelsche luchtvaartkringen teleurstelling gewekt. Naar het oordeel van deskundigen zou het niet gelukt zyn met deze machine, die van twee nieuwe modellen machinegeweren voor zien is, iets ven gelijke waarde te plaatsen tegenover de Duitsche Mcsserschmitt 109. Zooals bekend, heeft Engeland een grooten order van het type Curtiss bij de Amerikaan sche luchtvaartindustrie geplaatst. Niet een of andere minister, maar een geestelijke en moreele toestand van het volk de oorzaak. Het Fransche weekblad „Marianne" schrijft in het eerste nummer, dat na den wapenstil stand verschenen is, dat de geest van het blad onveranderd is. Het spreekt dan over de oorzaken van de nederlaag en schrijft: „De onderschatting der krachten van den te genstander was de beslissende oorzaak van het ongeluk, dat Frankrijk als een bliksem straal heeft getroffen. De leden der regee ring hebben steeds gehandeld in volledige overeenstemming met de Kamers, die op haar beurt werden gedragen door den vrij wel eenstemmigen bijval der openbare mee ning. Geen enkel oogenblik zijn de definitie ve besluiten der regeering door het land be streden. De nederlaag is derhalve een weer spiegeling van den geestelijken en moreelen toestand, die de meerderheid der Franschen heeft gekenmerkt". Elke lading moet door „Navicerts" zijn gedekt. De Engelsche minister voor blokkade. Dal ton, heeft, verklaard, dat. Engeland zal over gaan tot een verdere verscherping van de blokkade. Niet alleen de schepen, welke de Middel landsche Zee en de Noordzee bevaren, maar ook, die welke de Atlantische Oceaan over steken, zullen in het vervolg onder de Brit sche blokkade vallen. Als hun lading niet geheel door „navicerts is gedekt, zal schip en lading in beslag wor den genomen. Door de slechte weersomstandlJ heden Swansea en Plymout] gebombardeerd. BERLIJN, 31 Juli (D.N.B.) Hol opj»| bevel van de weermacht deelt mede: Door de slechte weersomstandigheden wi het Duitsche luchtwapen gedwongen zijn tiviteit te beperken. Desondanks werden,, halve verkenningsvluchten naar de Oost- Zuidkust van Engeland, de vliegtuigfabritj in Filton, alsmede de haveninstallaties v Swansea en Plymouth in den nacht van op 31 Juli met bommen aangevallen. In dj nacht van 30 op 31 Juli hebben slechts kele Britsche vliegtuigen boven west Duitej land gevlogen. Door de neergeworpen bonj men \verd geen materieele schade aan| richt en werden geen personen getroffen. Twee binnenvliegende vliegtuigen werd] door onze jachttoestcllen neergeschoten. Naar eerst thans bekend geworden is, zijl op 29 Juli in totaal 21 Britsche vliegtuig^ neergeschoten. Britsch optreden tegen Roodt| Kruis-vliegtuigen gelaakt. BERLIJN, 31 Juli (D.N.B.) Het, Britse^ ministerie van luchtvaart heeft onlangs degedeeld, dat twee Duitsche Roode-Kriiij] vliegtuigen (z.g. „zeenoodvlicgluigen") dooi Engelsche toestellen tot dalen zijn gedwow gen en een Engelsche haven zijn binnenga sleept. Tegelijkertijd deelde de Engelsche geering mede, dat ook in de toekomst de het Roode Kruis gekenmerkte vliegtuigal niet zullen worden ontzien, maar als gewjT pende oorlogstoestellen zullen worden handeld. Dit Engelsche optreden wordt van Duit] sche zijde des te snooder genoemd, daar di bemanning van deze Roode-Kruis-toestellcj op gelijke wijze haar leven waagt voor iL redding van vriend en vijand, wanneer ql in nood verkeeren. Zoo zijn door deze Duitf sche Roode-Kruis-toestellen reeds verschei] dene Engelsche vliegers gered uit hun in hei] water drijvende en zinkende vliegtuigen, Italiaaosch legerbericht Pest en hongersnood als Engelands bondgenooten Het agentschap Stefani meldt uit New York, dat de blijspelddichter Noel Coward daar is aangekomen met een opdracht van Duff Cooper. In een interview heeft hij ver klaard, dat dc Britsche regeering wil verhin deren dat de Amerikanen hulp verleenen a. de bevolking der souvereine gebieden, die door de Duitschers bezet zijn, ook wanneer de bevolking deze hulpverleening dringend noodig heeft. Coward viegde hieraan toe, dat deze Brit sche maatregel ten doel. heeft te vermijden, dat de totalitaire staten, die gedwongen zijn de bezette landen te ravitailleeren, voordee- len trekken uit de Amerikaansche hulpver- I leening. Tenslotte verklaarde Coward, dat I hij hongersnood en eventueel pest verwacht te, waarop de hoop van Engeland op de over winning berust. Aden opnieuw gebombardeerd Legerbericht nummer 52 van het Italiaan] schè hoofdkwartier luidt als volgt: Onze luchtmacht in Oost-Afrika heeft nieuw de haven van Aden gebombardeerd twee schepen, alsmede een groote opsla® plaats van benzine, getroffen. Al onze vliej tuigen zyn op hun bases teruggekeerd. Tijdens een vijandelijken luchtaanval de basis van Assab, is een bommenwerpe van het type Blenheim door ons luchtdoel] geschut neergehaald. REGELING VAN HET JODEN VRAAGSTUK. De Roemeensche minister van buiten-l landsche zaken, Manoilescu, heeft voor del pers verklaringen afgelegd, waarin hij bfc toogde, dat hij en de minister-president Gi gurtu in Duitschland en Italië niet slecht* uiterlijk zeer goed ontvangen waren, doch dat men daar ook begrip voor het, Roe meensche volk in den moeilijken tijd van dit oogenblik getoond heeft. De politieke en economische onafhankelijkheid van Roeme nië in het nieuwe stelsel van Zuidoost Eu ropa is volkomen. Ter kenmerking van dit feit zeide de minister dat men hun in Duitschland en Italië heel duidelijk de op vatting heeft medegedeeld, dat Roemeniè zijn economie zelf uit eigen krracht en met eigen arbeiders moet organisecren, waarin hij ook een erkenning van do nationale kachten van Roemenië ziet. Naast de eco>| nomie ligt de voornaamste zorg van de as- mogendheden in de handhaving van den vrede in het Zuidoosten. Betreffende een ontspanning met Honga rije en Bulgarije heeft de Roemeensche re] geering op eigen initiatief besloten, zooals zij ook aan de asmogendheden heeft mede gedeeld, haar goede voornemens voor een vreedzame en vriendschappelijke samenlë] ving met zijn naburen te bewijzen. Verder wees de minister er op, dat de Roemeensche regeering besloten is naar een radicale oplossing te zoeken van het minder-' lieden vraagstuk met nieuwe of reeds goed gebleken methoden. Ten slotte, zo0 betoogde Manoilescu, kan de oude leuze der notioaa- listen „Roemenië voor de Roemenen" geen verkei ijkheid worden, indien men niet tot n energieke oplossing van de Jodenkwestie overgaat, voor welks doeleinden men ern stige, goed voorbereide maatregelen zal me ix Meer dan manshoogte staat de groene maïs, die thans gesneden wordt. Behalve voor het verkrijgen van de korrel wordt deze plant verbouwd, om in verschen of geënsileerden toestand vervoederd te worden In de nieuwe diergaarde van den Blijdorppolder te Rotterdam heeft de apenrots reeds heel wat bewoners De volksverhuizing in Bessarabië Officieel wordt uit Boekarest medegedeeld, dat tot dusver 38.442 personen uit Roemenië over Galatz naar Bessarabië zijn terugge keerd. Het zijn ineerendeels joden, daarnaast arbeiders, die naar hun Bessarabisch va derland terugkeeren. De terugkeerenden worden van Galatz over de Donau naar Reni gebracht, waar de Sovjet-Russische autori teiten hen in ontvangst nemen. Aan den an deren kant verwacht Roemenië nog verschei dene transporten van terugkeerenden uit Bessarabië naar Roemenië, die meerendcels per spoor van Kisjinef naar Jassy gebracht worden.

Schager Courant | 1940 | | pagina 8