lir. van Oudlesrlingin In kort aan groot arbiidsveld VOEDSELVERRUIMING DOOR NATEELT De Alkmaarsche Reiniging Oorlogsbroodvoor de koeien Huiduitslag, Jeuk, Eczeem Vrijdag 2 Augustus 1940 Tweede "blad Het doel blijft, geen boeren te kweeken, die alleen met hark en schop kunnen omgaan, DE HEER SIJP TWINTIG JAAR SECRETARIS. De acht-en-zcventigste algemeene verga dering van de Vereeniging van Oud-leerli-n- gcn der Rijkslandbouwwintei'school te Scha gen werd gistermiddag in het Noordhol- landsch Koffiehuis gehouden. Dc belangstelling was niet groot. Voorzitter, de heer W. van der Oord, roept allen een hartelijk welkom toe, in het bijzonder de leeraren der school, de eere leden, den heer Joh. Veer, de sprekers en de leden die gemobiliseerd zijn geweest. Voor zoover bekend, zijn allen behouden. Laat. ons dankbaar zijn, dat in Hollands Koorden men er zoo goed is afgekomen. Van de zomervergadering elders kon door de reisbeperking niets komen, men meende nu niet beter te doen, als in Schagen twee urgente onderwerpen te laten behandelen. Er is veel bedorven in den boerenstand, die de misstanden moet opheffen. Spr. hoopt dat na deze bewogen dagen standvas tigheid zal komen en dat de boerenstand sterker uit den toestand te voorschijn zal komen. Dc Ver. van Oudleerldngen moet 1hans blijven werken om boeren te krijgen, die meer kunnen dan met hark en schop omgaan. Dc ver. houdt een groot arbeids veld en daarom ziet voorz. de toekomst moedig onder het oog. Spr. hoopt, dat de overheid rekening zal houden met de ver hoogde productiekosten. Werkt moedig en vlijtig voort, zegt spr., dan zullen de resul taten niet uitblijven. De notulen, gelezen door den heer Sijp, worden goedgekeurd. Ingekomen stukken van bijzonderen aard zijn er niet. Voorzitter merkt op, dat de secreta ris, de heer Sijp, twintig jaar in func tie is, met welk feit voorzitter hem hartelijk feliciteert. Over vijf jaar kon deze gelegenheid wel eens niet oneer bestaan. Een stem: Geef nou alvast maar een rondje! Den heer Sijp wordt een bloemen hulde gebracht. De jaarlijksche prijs is behaald door den heer'Avis te Hoofd dorp en wordt hem met een hartelijk woord uitgereikt. De heer Bruin brengt verslag Uit van het station voor melkonderzoek, volledig kon het door omstandigheden niet zijn. 14435 monsters zijn onderzocht, 1000 meer dan in 1938, de finantieele uitkomst is daardoor gunstig, begroot wordt een ba tig saldo van f 50. Voor de commissie tot bevordering van conlróle op aangekochte partijen veevoer en kunstmest rapporteert de heer v. d. Oord, voorzitter. Voorzitter betwijfelt het nut van deze zaak, er zijn maar twee monsters genomen. De heer Ir. de Vries, voorziet nu juist werk aan den winkel, er zal van allerhan de aan de markt komen, opheffing is thans ongewenscht. Men besluit de zaak nog eens aan te zien. Finantieele commissie. Tot leden der finantieele commissie wor- Öen benoemd de heeren J. C. Stammes, J. Vetman Azn., J. C. Waiboer R.Lz. en Jac. Zeeman Wzn. plaatsvervanger. De agenda is hiermede afgehandeld. _De middag wordt verder gevuld met le zingen van den heer Ir. Lienesch over „Voedselverruiming door nateelt" en van den heer Ir. de Vries over „Hoe kunnen wij met het beschikbare veevoeder het best den winter doorkomen?" Voor de verslagen hiervan zie men elders in dit nummer. RONDVRAAG De rondvraag gaf den aanwezigen gelegen heid vragen te stellen aan de inleiders. Hiervan wordt door enkelen gebruik ge maakt en de inleiders geven nog eenige technische voorlichting. Met een woord van dank aan de inleiders sluit voorzitter de vergadering. Er is dan nog gelegenheid om de nieuwe school te bezichtigen. Het kanaal Oudkarspel-Kolhorn Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben aanbesteed het maken van een vak van het kanaal OudkarspelKolhorn, van een vaargeul in het Kolhornerdiep. van een keersluis met schotbalkenloods en het sloo- Pen van de bestaande schutsluis in den af- sluitdam van het Kolhornerdiep inv de ge meente Winkel en Barsingerhorn. De laag ste inschrijfster was de N.V. Wegenbouw bedrijf P. C. Zancn te Heemstede, voor f147.700.—. TUCHTRECHT BI! DEN OPBOUW DIENST Het militaire strafrecht zal in den opbouw- dienst niet toegepast kunnen worden. Dien tengevolge komt het personeel voor alle straf rechterlijke strafbare feiten voor den burger lijken strafrechter. In meer ernstige gevallen van opzettelijke ongehoorzaamheid, desertie e.d., welke in het leger tot verwijzing naar den krijgsraad zou den hebben geleid,' doch welke thans geen strafbaar feit meer opleveren en dientenge volge alleen als tuchtvergrijp kunnen wor den afgedaan, kan tot plaatsing in de tucht- klasse worden overgegaan, voor een periode Van ten minste drie en ten hoogste twaalf Spaanden. De tuchtklasse van den opbouw- «ieriBt is gevestigd te Nicuwersluis. Op de gisteren gehouden vergadering van de Vereeniging van Oud-leerlingen der Rijkslandbouwwinterschool te Schagen hield Ir. Lienes-ch een lezing over het thans voor de boeren alles beheerschende vraagstuk der voedselverruiming voor hun vee. De Inxe van een braakperiode, aldus vangt de heer Lienesch aan, raakt nit de mode, nu er grooter dan normale behoefte zal ontstaan aan veevoeder ter gedeeltelijke ver vanging van het ontbrekende krachtvoeder. De teelt van stoppel- gewassen moet dan ook allereerst gezien worden als een uiting van intensiever bodemgebrnik. Noordholland in lastl Maar nu zit Noordholland wel wat in last. Het gemengde bedrijf komt hier niet algemeen voor en waar we bouwland aan treffen is dit grootendeels het geval op de zwaardere grondsoorten en op het over wegende akkerbouwbedrijf. We treffen in onze provincie een soort specialisatie van bedrijven aan en hoe goed dit ook kan zijn in andere omstandigheden dan de huidige, momenteel brengt die be- drijfwijze eenige last mede. Het komt er hier op neer dat de akkerbouwers stoppelgewassen kun nen telen welke in eigen bedrijf slechts ten deele afzet zullen vin den, terwijl anderzijds de veehou- dersbedrijven groote behoefte zul len hebben aan graanvoedergewas- sen welke ze slechts ten deele in eigen bedrijf kunnen verbouwen. Kunnen de Coop. Aankoop Vereenigingen hier geen schakel vormen tusschen vee houders. verbruikers eenerzijds en akker bouwers producenten anderzijds? Het welbegrepen eigenbelang van den veehouder moet hier eindelijk spreken! Echter, we zijn al wat laat om alle mo gelijkheden van stoppelteelt nog voldoen de te kunnen uitbuiten, en een andere res trictie vloeit voort uit de bodemgesteld heid. Blijft de vraag dus: welke stoppelgewassen na 1 Augustus nog zijn te verbouwen. Ik noem daarvan, aldus spr.: Herfst- of stoppelknollen, wikken, wester- woldsche raaigras, groene haver, mosterd (gele), boterzaad, kuilgras en nahooi, kool rapen en mergkool te planten, koolzaad. Na deze opsoming behanddeld spr. uik voerig deze gewassen en begint met de Herfstknollen. Met 2.5 kg zaaizaad per ha krijgt men zeer goed voeder. Voordat de nachtvorsten invallen moet het gewas van het veld. Onder toevoeging van zuur Iaat de mas sa, knol en blad tegelijk, zich zeer goed kuilen. Wie nog eenige stikstof heeft kan er z'n knollen een plezier mee doen. Veel blad is verhooging van voederwaarde. Zoodra de plantjes goed boven de grond staan kan men gaan eggen. Het plukken van het gewas is natuurlijk niet de meest plezierige arbeid, maar ze loont zeer de moeite. Extra aandacht verdient het goed schoon houden van knollen en loof. Grond is al tijd een nadeelige factor in het voederrant soen. Allereerst passen de knollen daar om op de lichtere grondsoorten; waar we nu -iets moeten forceeren adviseer ik eveneens knollen ver bouw op kalkhoudende zavelgron den. Als een goed ras geldt tegenwoordig de Jobe-stoppelknol. Wikken. Een bekend gewas in de bouwpolders be spreekt de heer Lienesch hierna. Structuur verbetering als vroeger is thans niet meer het voornaamste, zooals vroeger, toen het ging om een goede groeibemesting. Thans gaat het om de voederwaarde! Wikken bevatten 11 droge stof en in die droge stof 25% ruweiwit. Per ha be- teekent dit een ruweiwit opbrengst van-on geveer 700 kg. De z.m.w. 7.3. In lijnkoek is deze 70. 1 Ha voederwikken geeft dus evenveel voederwaarde als in 1000 kg cocoskoek. Eén bezwaar tegen de hoogge roemde wikken! Momenteel is de kwali teit van het nog beschikbare zaad niet wat je noemt. De prijs daarentegen wel wat je noemt. Uiteindelijk is het wat laat in den tijd. Wie nog iets wil op dit gebied, advi seer ik te zaaien 100 kg haver 50 kg wik ken. Ook goed en niet duur. Er kan dan wat stikstof hij. Ook kan men nog alleen haver voor groenvoeder zaaien naar 150 kg/ha en de nodige stikstoj. Dit is dan meer geschikt om te maaien en bij te voeren, maar heel wat eiwit armer, nl. slechts 10% ruweiwit in de droge stof. Ook kan zich roestverschijnsel voor doen. In dit verband wijst spr. meteen op de roest kwestie in het weidegras, waar nog steeds de oorzaak niet geheel van bekend is. Sterk staande perceelen worden minder gauw aangetast. Westerwoldsch raaigras geeft kans op een goede of 2 matige sneden naar 40-kg per bunder plus 4 kg roode kla ver of 50 kg uitsluitend gras. Evenals andere grasachtigen vraagt ook Westerwoldsch raai 'n vrij zware N gift b.v. 300 kg/ha. Hel eiwitgehalte van dit gewas is in z'n maai-stadium 13% ruweiwit in de droge stof. Het Westerwoldsch raaigras zal vrijwel in hoofdzaak dienen voor directe vervoedering of voor ensilage met zuur. Men verwarre het niet met Italiaansch raaigras, dat veel minder productief is. Nu kom ik, zegt den heer Lienesch tot minder gangbare groenvoeders die echter niet minder van kwaliteit behoe ven te zijn! Allereerst boterzaad. Hiervan kan men opmerken goed en niet duur. Hoewel dit geen N verzamelaar is geldt boterzaad als een goede groenbemester Voor voederdoel einden is het aantrekkelijke het weinige en niet dure zaad, nl. 12 kg/ha. Daarnaast is het een passend gewas voor late stoppels. Omstreeks half Augustus gezaaid geeft het 5—6 weken later nog 20.000 kg groene massa per ha. Het ruweiwitgehalte in de droge stof is 19%; het dr. st. zelf is 13 dus oen goede 500 kg ruweiwit per ha voor weinig geld. Een merkwaardigheid van dit kruisbloe- mig gewas in het gebruik als groenbemes ter. Vindt men dat het gewas te stengelig wordt dan neemt men het rolblok cn rijdt de boel plat! Daarna stoelt het boterzaad weer lustig uit en krijgt er weer een ver- sche groene laag bij. Het gewas vraagt een goede bemesting, men kan het groen voe ren of ensileeren. Overeenkomstig in z'n mogelijkheden maar dan als wintervast is het gewone winterkoolzaad. Met 10 kg zaaizaad voor einde Augustus kan men in October 20.000 kg groene massa hebben met behoorlijk eiwitgehalte. Een groot voordeel van het koolzaad is het niet schieten en niet bloeien in de stoppel. Ook gewone gele mosterd is weer zoo'n buitennissigheidje van dezen tijd. Het 10 kg zaad per ha is weer 'n 25.000 kg massa te krijgen. Misschien dat dc koeien er eerst wat vreemd tegenover staan, maar dat deden wij ook tegenover het oorlogsbrood en "niemand zal toch beweren, dat ie zich zooveel onge zonder voelt met dat bróód. Koolrapen en mergkool. Over koolrapen en mergkool behoeft ze ker niets meer gezegd te worden. Van mergkool worden nog planten aangeboden en wie er nog gelegenheid voor heeft kan er plezier van beleven. Men kan deze planten gerust achter de ploeg leggen. Per ha heeft men 60.000 planten noodig, maar wie het gewas nog niet leent kan met een kleinere oppervlakte een proef nemen. De mergkool vraagt wel eenige stikstof en op licht land ook wat kali. Het blad van mergkool is eiwitrijk, heeft nl. 20% ruweiwit in de droge stof. Als het gewas een beetje lukt krijgt men gauw 25.000 kg groene massa per ha, hetgeen weer 700 kg ruweiwit beteekent. Spoed is hier evenwel noodig. Voor koolrapen is de beste tijd voorbij, ze zijn het slachtoffer geworden van de voederbietenteelt. Zonnebloemen. Een gewas dat ook wel genoemd moet worden zijn de zonnebloemen, met 50 kg per ha heeft men voldoende zaaizaad voor een behoorlijk gewas. Het nadeel is even wel, dat het vee niet graag dit gewas op neemt en daarom past deze teelt niet in dit kader. Hier zijn de deskundigen het niet eens! Wij herinneren aan ons des betreffend artikel over zonnebloe men als veevoer, waarin de direc teur van een groote veekoekenfa- briek ons verklaarde, dat de koeien de zoetige zonnepit juist wèl graag eten! (Versl.). Bij de bespreking van nahooi en kuilgras, ook een vorm van voedselverruiming, breekt spr. een lans voor het ruiteren. Zooiets mag wel iets kosten, zegt ir. Lie nesch met klem. Met geld kunt U straks het nu nog te oogsten eiwit niet meer koo- pen, zelfs al wilt U er teveel voor betalen. Daarom adviseer ik uitdrukkelijk de uiter ste zorg te besteden aan gras dat nahooi moet geven I Wat kuilgras betreft, wie nog wat wil maaien moet stikstof geven. Voor een goe de herfstsnede zijn 300 kg/ha aan stikstof meststof noodig. Het herfstgras heeft de eigenaardigheid in verhouding tot voor jaarsgras wat armer te zijn aan koolhy draten. Relatief is najaarsgras eiwitrijk. De door de practijk terecht geconstateer de mindere voedingswaarde komt mede voort uit de lagere vertering coëfficiënten. Wie het aanwezige eiwit het beste wil bewaren dient nu te ensileeren met zuur. Voor zoover mij bekend zal er geen me lasse beschikbaar zijn. Conclusie. Resumeerende komt ir. Lienesch tot de volgende conclusie: Ik acht het primair, zegt hij, een op kor ten termijn te treffen regeling voor de prijs van de te verbouwen stoppelgewassen liefst via het Regeeringsbureau voor Voed selvoorziening in oorlogstijd of anders via Uw eigen organisatie. Waar de tijd dringt adviseer ik als de best passende teelten: le. Stoppelknollen op de lichtere gron den; 2e. Wikken, haver en wikken op de klei; 3e. Boterzaad of winterkoolzaad op de klei; 4e. Westerwoldsch raaigras op de klei; 5e. Alleen haver op alle gronden; 6e. Zoo mogelijk een hoekje met merg- koolplanten; 7e. Snijrogge voor voedsel in het vroege voorjaar op licht land. Straks komt de zorg voor kuilproducten zooals gras, bietenblad, groenvoeders, wel ke nog niet vervoerderd zijn en eventueel gras voor stalvoedering. Wie eigen belangen en onze belangen wil dienen wordt verzocht in deze z'n beden kingen niet te zwaar te laten wegen en ons mede door den winter te helpen! (Applaus). DROSTE JUBILEERT. Wie kent Droste niet en haar zoete zalig heden? De beroemde flikken, de bonbons en St. Nicolaas-lekkernijen, wat niet al? Droste jubileert, 50 jaar bestaat de chocoladefirma aan het Spaarnc te Haarlem. Door de tijds omstandigheden blijft een feestelijke viering achterwege. De fabriek biedt haar relaties en vrienden echter een fraai Delftsch aarde werk-bord aan, vervaardigd door „De Porce- leyne Fles". Wanneer komt de T - Zuiverings-installatie bij het slachthuis Een der vraagstukken, die in Alkmaar bij zonder acuut zijn, is dat de reiniging. Er verstrijkt welhaast geen jaar of in de Alk maarsche gemeenteraad wordt van gedachte gewisseld over reinigingsaangelegenheden en het zret er allerminst naar uit, dat deze vraagstukken thans van de baan zijn. In tegendeel, men mag verwachten, dat er in dc komende jaren nog heel wat óver te doen zal zijn. Want de stad bevindt zich op een keerpunt. Een keerpunt in dien zin, dat de tegenwoordige afwatering van rioolwater, waarhij vrijwel geheel gebruik werd ge maakt van de stadsgrachten, haar maxi mum-capaciteit heeft bereikt en dat aan stonds op andere wijze zal moeten worden voorzien in de eischen, welke een goede hy giëne ten deze aan de reiniging stelt. We meenen hier even de zuiver Alkmaar sche kwestie te mogen verlaten, ten einde onze lezers opmerkzaam te maken op het feit, dat de reiniging reeds een vraagstuk was in de alleroudste oudheid. We vonden in dit opzicht een aantal buitengewoon inte ressante bijzonderheden in een rede, op 31 Januari 1937 door den heer Margadant, di recteur der Alkmaarsche gemeentewci'ken, voor de Vereeniging van Soc. Dem. Raaids- en Statenleden gehouden. We lezen daarin, hoe in de puinhopen van Babyion overblijfselen van afvoerkanalen zijn ontdekt. In Jerusalem zijn heden nog ka nalen voor afvoer van regen en afvalwater, wier ouderdom vermoedelijk nog hooger is dan de voor-Romeinsche afvoerkanalen in Athene. Te Rome vond men de zoogenaamde Cloaca Maxima, die onder Tarquinius Pris- cus door een Etruskischen ingenieur ge bouwd naar onze meening verschillende fou ten laten zien, die echter toch bewonderens- waard zijn en die ons heden nog toonen, hoe ver men toen al was gevorderd op het gebied der afwatering. Onder leiding van Romeinsche ingenieurs werden vervolgens in verschillende andere steden afwaterings- inst.allaties gebouwd, ten deele zelfs onder- grondsch; als b.v. in Keulen en in Trierl Gedurende de Middeleeuwen stond de tech niek niet alleen stil, het oude ging zelfs ver toren, met het gevolg, dat groote epidemiën, die men gemakkelijkerwijs beschouwde als een straf des hemels, niet uitbleven. Eerst in 1831 gingen aan de menschen door de met groote hevigheid optredende cholera-epidemiën de oogen weer open. Een epidemie, die in Pruisen optrad, vroeg al leen in dit land niet minder dan 170.000 slachtoffers. Sedert dat jaar ziet men alom in Europa dan een streven ontstaan om de hygiënische toestanden te verbeteren en in verband daar mee ontstaan overal afvoerinrichtingen voor afvalwater. In het algemeen, aldus nog steeds de heer Margadant, verkeerde de Nederlandsche stad in gunstiger omstandigheden dan die in an dere landen. De meeste van onze groote ste den in de middeleeuwen waren gelegen in het polderland. Het is tamelijk zeker, dat in deze steden, alleen met de bedoeling van wa terverversching steeds nieuwe grachten en kanalen werden gegraven en ook in onze tijden nog is het graven van grachten van niet te onderschatten beteekenis voor de af voer en ontsmetting van het afvalwater eener stad. Met den groei der centra echter werden andere maatregelen noodzakelijk. Hoezeer dit juist is moge blijken uit het feit, dat tal- looze steden, die in de middeleeuwen fris- sche, reine grachten hadden, in de tachtiger en negentiger jaren berucht werden om hun stank. Het werd noodzakelijk het vernietigings- en reinigingsproces van de natuur in een versneld tempo te doen uitvoeren, een opga ve, die op zichzelf reeds verre van eenvou dig is, doch bovendien het bezwaar heeft, dat er groote finantieele offers aan zijn ver bonden. Vooral dit laatste is oorzaak, dat veel, wat feitelijk diende te geschieden, achterwege bleef en nog blijft. We zijn hiermede teruggekomen op het zuiver Alkmaarsche vraagstuk, dat eerst ten volle zal kunnen worden opgelost, zoo- dra de doortrekking van de Juliana van Stolberglaan tot het Noord-Hollandsch Ka naal een feit zal zijn geworden. Immers het is de bedoeling langs deze laan straks het hoofdriool te leggen. Zoolang echter de doortrekking nog niet tot stand is gekomen kan er uit den aard der zake ook geen sprake zijn van de aanleg van het riool. Toch is de uitvoering van dit plan daar- Kraoben verergert de kwaal en maakt U ontoonbaar. Be strijdt de oorzaak van uw ondragelijke last en folterende Jeuk. Neem D.D.D.. het recept van Dr. D. Dennis. Reeds de eerste druppels doen de ondragelijke Jeuk bedaren. D.DD. dringt diep In de poriëD door en doodt de ziekte kiemen, zoodat de huid zicb kan her stellen. Flacons a 76 eeuw f. 1.60 en f. 2.50 bij Apoth. en Drog. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDQQNDOENINGEN om zeer urgent, wijl de oude stad in het bijzonder op dit riool aangewezen zal zijn. Hoezeer het dus gewenscht is, dat de plannen, welke ten deze bestaan, tot uit voering komen, worden deze tot op zekere hoogte door de omstandigheden naar den achtergrond gedrongen. Allereerst is noo dig de doortrekking van de Juliana van Stolberglaan zelf. Een aangelegenheid, waarop we vermoedelijk spoedig nog eens zullen moeten terugkomen. Met dit hoofdriool alleen echter, is men er nog niet. Ook aan de andere kant van de stad dienen de noodige voorzorgen te worden getroffen en wel in dier voege, dat een reinigingsinstallatie ontstaat in de om geving van het slachthuis. De noodzaak van deze opzet spruit niet zoozeer voort uit het feit, dat capaciteit der stadsgrachten haar maximum heeft be reikt, dogh tevens omdat hier over het spoor een stadswijk is gegroeid, die feite lijk zonder behoorlijke reinigingsinstallatie is. Ten aanzien van het bereiken der maxi- mumcapacitie van de stadsgrachten luiden alle deskundigen rapporen eensluidend. Voor zoover de woonwijk over het spoor in het bijzonder aangaat, kan worden vermeld, dat slechts in het Noord-Hollandsch Ka naal mag worden geloosd, indien een rei nigingsinstallatie wordt geplaatst. Men heeft zich beholpen door de loozing van het afvalwater te doen geschieden in de Ber gervaart, doch deze toestand kan op den duur onmogelijk blijven. Zoo staan we dus voor het feit, dat hier iets zal moeten gebeuren. Zonder te willen zeggen, dat de toestand in Alkmaar van zulk een aard is, dat aanleiding bestaat om gevolgen te vreezen als zich in het be gin der vorige eeuw voordeden, dunkt het ons toch dringend gewenscht aan de hy giëne de grootst mogelijke zorg te besteden. Ook hier zit het voornaamste bezwaar in de kosten, die vermoedelijk circa 2y2 3 ton zullen bexdragen. Intusschen werd ons medegedeeld, dat van het Werkfonds ver moedelijk wel steun zal kunnen worden ver kregen. Waneer men verder bedenkt dat plaatsen als Heiloo en Castricum wel over reinigingsinstallaties beschikken, terwijl Alkmaar het zonder deze moet stellen, dat nieuwe reinigingsinstallaties zijn gemaakt in plaatsen als Bussum en Leiden, dan dunkt het ons mogelijk, dat ook Alkmaar ten deze in dringend noodige eischen zal kunnen voorzien. Vandaar dat we boven dit artikeltje schre ven: Wanneer komt de Zuiveringsinstalla tie bij het Slachthuis? BROODKAARTENDISTRIBUTIE. Het publiek weet de weg naar de Keetkolkschool nog niet te vinden. Gistermorgen was het aan de Breedstraat weer druk. Voor het distributiekantoor stond de gebruikelijke file van menschen, die, natuurlijk onder het uiten van de ge wone ontevredenheidsbetuigingen, hun beurt afwachtten. Echter, ze hadden daarmee ongelijk. Want wanneer iemand op het oogenblik zijn tijd verliest op de Breedstraat, dan is dit eigen schuld. Het schijnt nog te weinig bekend te zijn, dat de broodkaarten thans ook worden uitgereikt in het gebouw van de voormalige Keetkolkschool. Het was er stil, heel stil zelfs. We kregen den indruk, dat de weinig klanten met vreugde werden ontvangen en ze konden, zonder dat ze ook maar een o:genblik be hoefden te wachten, worden afgewerkt. Bin nen twee minuten was men er gereed. Nu is het eigenaardige hij den tegemvoor- digen toestand, dat iedcren vrij is te gaan, waar hij wil. Krijgen te velen er de neus van, dat men aan de Keetkolkschool onmid dellijk wordt geholpen, dan bestaat de mo gelijkheid, dat het gedrang zich verplaatst van de Breedstraat naar de Oudegracht. Zou het daarom niet gewenscht zijn een rege ling te treffen in dien geest, dat bijzondere wijken zich moeten richten tot het eene, andere wijken tot het andere adres? HARENKARSPEL DIRKSHORN. OUDE RIJWIELPLAATJES. Evenals vorige jaren zullen onze wijkver pleegster Zuster Lanjouw te Dirkshorn B 89 en de heer J. van Straaten te Kalverdijk G 20, gaarne de oude rij wiel plaatjes in ont vangst nemen, ten bate van de T.B.C.-be- strijding. ANNA PAULOWNA HET GRONDBEDRIJF De rekening 1939 van het grondbedrijf geeft aan een nadeelig saldo van 1726.25. HET ARMBESTUUR De rekening van het burgerlijk Armbe stuur geeft aan ontvangsten en uitgaven 36682.35, met een gemeentelijke subsidie van 29136.77.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5