h strijd in Afrika Eens zal het Britsche volk ontwaken De dienstplicht in de V.S. Frederick Cook overleden Geeo Japaoschc steun punten in Indo - Cbina Alle gearresteerde japanners vrij Officieele valuta-koersen B Japan en Ned. Indië Thee - OW- Geen expeditieleger naar Europa, zegt Generaal Pershing. Het diènstplichtontwerp is door de mili taire senaatscommissie met 12 tegen 3 stem men aangenomen en aan den Senaat door gezonden. Volgens den tegen woord igen vorm van het ontwerp moeten zich ongeveer 12 milliocn mannen van 21 tot 30 jaar voor den dienst melden. In een aanvullende bepaling wordt de aanmelding van vrijwilligers van 18 tot 34 jaar voor een opleiding van een jaar toe gelaten. Ofschoon in de militaire commissie slechts drie leden tegenstemden, wordt vol gens Associated Press in de plenaire zitting een sterke oppositie verwacht In legerkrin- gen hoopt men, dat indien de wet van kracht wordt in October de eerste 400.000 man kun nen worden opgeroepen. De opperbevelhebber van het Amerikaan- sche expeditieleger tijdens den wereldoorlog, generaal Pershing, heeft een radioredevoc- ring uitgesproken, waarin hij als zijn mee ning te kennen gaf, dat het gevaar van een verwikkeling der Vereenigde Staten in den oorlog verminderd zou worden, wanneer de Vereenigde Staten Engeland iedere matcri- eele hulp, die in hun vermogen lag, zouden verstrekken. Naar zijn meening was het ech ter volstrekte waanzin de zending van een expeditiecorps in den loop van dezen oorlog te verwachten. Senator Wheeler over het voor- stel van Pershing. De democratische senator Wheeler heeft gisteren aan een persvertegwoordiger ver klaard, dat hij het voorstel van generaal Pershing om torpedojagers naar Engeland te sturen, als een tot oorlog leidenden stap beschouwt. Tijdens de debatten in den Senaat over de door president Roosevelt gevraagde machtiging tot het bijeenroepen van de nationale garde, verklaarde Wheeler, dat de zoogenaamde gevaren voor de Vereenig de Staten voor het grootste gedeelte door propagandisten zijn gefabriceerd, die den Senaat en het Amerikaansche volk pro beeren te intimideeren, opdat „een zekere persoon (Roosevelt) dictatoriale volmach ten" zal krijgen. Naar over het wetsontwerp voor den algemeenen dienstplicht in de gisteren door de militaire commissie van den Senaat aangenomen lezing nog bekend wordt, zijn de leden van het congres, de bonds- en staatsambtenaren, alsmede de rechters van den dienstplicht vrijgesteld. De commissie heeft met zeven tegen vier stemmen een voorstel van het ministerie van oorlog, dat voorzag in het vrijstellen van dienst voor theologische studenten, verworpen. Officieele tegenspraak. Ten aanzien van berichten uit Vichy vol- 'gens welke Japan militaire steunpunten in Fransch IndoChina heeft opgeëischt, ver klaarde de woordvoerder van het Japansche departement van buitenlandsche zaken, dat hem van een dergelijken stap niets hekend is. Van genoemde eischen wordt melding ge maakt in een United Prcss-bcricht uit Bor deaux, dat aldaar verluidt, dat er in Tokio diplomatieke onderhandelingen tusschen don Franschen ambassadeur en de Japansche regeering geopend zijn op grond van Japan sche eischen, dat Japan van Frankrijk vloot- en legersteunpunten in Indo-China toegewe zen krijgt om in de gelegenheid te zijn den oorlog tegen Tsjang-Kai-sjek in Zuid-ChCina snel tc beëindigen, cn verder, dat Frankrijk Japan dc mogelijkheid verschaft zijn han del met Indo-China belangrijk uit te breiden Japan wenscht op groote schaal naar Indo- China te exporteeren en in ruil daarvoor ijzer, kolen, tin en andere grondstoffen uit deze kolonie te verkrijgen. Geen postduiven in Engeland Gebruik verboden. Officieel wordt bekend gemaakt, dat het ▼•reenden van mededeelingen en brieven «Joor middel van postduiven in geheel En geland is verboden. Deze maatregel betee- kent, volgens de officieele mededeeling, een verscherping van de geldende Britsche de fensiebepalingen. Tokio eischt i GARANTIE TEGEN HERHALING DER BRITSCHE ACTIE GEWENSCHT Toestand blijft zeer gespannen. Het Japansche departement van Buiten landsche .Zaken heeft, volgens de „Tokio Nitsji Nitsji", besloten de onmiddellijke vrijlating te eischen van alle aangehouden Japanners, wier aantal reeds negen be draagt en die zich te Londen, te Singapore, te Rangoon en te Hongkong in gevangen schap bevinden. Tegelijkertijd eischt Japan garanties tegen een herhaling van het En- gelsche optreden. Wordt aan deze eischen geen gevolg ge geven, dan zal Japan gedwongen zijn aldus meent' de „Tokio Nitsji Nitsji" tot het afbreken der diplomatieke betrekkin gen. De pers gaat voort met haar aanval len op Engeland en eischt van de regee ring, dat zij zelfs voor de scherpste maat regelen niet zal terugschrikken. De in overeenstemming met de Japansche weermacht in he ministerie van buitenland sche zaken gehouden conferentie, heeft, naar Domei meldt, na bestudeering van de uit Londen ontvangen berichten het volgende vastgesteld: 1. Het arresteeren van de Engelschcn, on der verdenking van spionnage is een zuiver binnenlandsche aangelegenheid van Japan, terwijl het Britsche optreden een „gemeene maatregel met politieken inslag" is. 2. Japan zal niettegenstaande dat, represail lemaatregelen vermijden en nauwlettend letton tot hoe ver Engeland met zijn repre saillemaatregelen zal gaan. 4. Japan zal doeltreffende maatregelen ne men, voor het geval Engeland met zijn actie doorgaat. De minister van buitenlandsche zaken zal binnenkort den Britscheai ambassadeur, Craigie, om een volledige opheldering van het geval verzoeken en tegelijkertijd in Lon den ten scherpste protesteeren. Men kan aannemen, zoo merkt Domei ten slotte op, dat het ministerie van buitenland sche zaken vastbesloten is, een bij legging van het conflict op basis van wederkcorig- heid onder alle omstandigheden te weige ren. Een Japanner in vrijheid gesteld. De Japansche zakenman Satory Kamihara, die Vrijdag te Londen was garresteerd, is gisteravond weer in vrijhèTcl gesteld.. In verband met den achteruitgang van hun zaken hebben talrijke Engelsche firma's te Ticntsin besloten hun handelshuizen te slui ten. Onder de firma's, die binnenkort tot slui ting zullen overgaan, bevinden zich de scheepvaartmaatschappijen Jardine en Ma- theson, de Butterfield and Swire Company, de firma Collins, de Tientsin cn Lee-export- maatschappij en het grootbedrijf der „Impe- rial Chemical Industries". Massavergaderingen. Bij besluit van het gemeentebestuur van Osaka zullen morgen, verschillende massa vergaderingen in het indusfrieele centrum van Japan worden gehouden, om openlijk te protesteeren tegen de Engelsche daden van geweld en om van de regeering energieke te genmaatregelen te eischen. Onophoudelijk bestoken de Ita- liaansche vliegers de toevoer spoorlijnen. In het gebied van den Nóord-oostelijken Soedan, bij het uitgangspunt van den spoor weg van Port Soedan naar het binnenland van den Soedan, welke spoorweg over twee sporen via Kassala naar het zuiden loopt en via Atbara aansluiting heeft met den groo- ten Cairo-Kaapstad-spoorweg hebben de En gelschcn, onlangs talrijke forten en vliegvel den aangelegd. Naar de oorlogscorrespon- van het D.N.B. voor de Middellandsche zee meedeelt, worden deze door eenheden Itali- aansche bommenwerpers systematisch ge bombardeerd. Het bombardement van .Dsje- beit, dat gisteren geschiedde, is gevolgd door een luchtaanval op Erewit, in de nabijheid van den spoorbaan Port Soedan-Kassala7 en door een bombardement van het nieuwe En gelsche vliegveld van Soemit, dat op 131 K.m. van Port Soedan ligt. Beide plaatsen liggen ongeveer 1000 meter hoog. van zeer groote betcekenis is de Italiaansche luchtaanval op Haija. In Haija splitst de spoorbaan, welke deze plaats met Port Soedan verbindt, zich in een zuidelijk traject, via Kassala en de lijn naar de marktplaats Atbara waar aan sluiting bestaat op den Khartoem-spoorweg. Haija is door de Engelschen zeer versterkt. Sterk luchtafweergeschut beschermt het vliegveld en vooral het knooppunt van den Soedan spoorweg. Niettemin is het aan Itali aansche vliegtuigen gelukt om de beide spoorbanen achter Haija over vele honder den meferes volkomen te verwoesten. In af zonderlijke operaties worden systematisch alle mogelijkheden voor den vijand om zich te ravitailleeren of om terug te trekken afge sneden. Het behoud van den spoorweg naar Port Soedan is voor den Engelschcn die in den Soedan strijden een le vensbelang. Sedert via Alexandrie en over de Middellandsche zee geen en kele verbinding meer mogelijk is zijn de Britsche troepen in den Soedan op de versterkingen, op de munitie en op de levensmiddelen aangewe zen, welke Port Soedan en over Aden worden aangevoerd. Daarom heteekent zoo besluit dit be richt de jongste Italiaansche luchtaanval, evenals elke nieuwe aanvallen op steunpun ten en versterkingen van den Port-Soedan- spoorweg, een gevoelige verzwakking van de Britsche troepen en een verbetering van de Italiaansche posities bij een later offen sief op de hoofdstad van den Soedan. De Amerikaansche poolreiziger en genees kundige Frederick Cook is op 75-jarigen leef tijd overleden. Coock hield vol, dat hij het eerst de Noord pool bereikt heeft, hetgeen door Peary werd betwist. DE GEVECHTEN BOVEN MALTA Engelsche jager tot den strijd gedwongen. Een speciale correspondent van Stefani deelt bijzonderheden, mede over de laatste Italiaansche verkenningsvlucht boven het eiland Malta. Een sterke afdeeling jagers was even voor middernacht naar het ei land gevlogen. Drie patrouilleerende En gelsche jagers trachtten zich te verwijde ren om een gevecht te vermijden. Een de zer toestellen slaagde daarin niet en moest den strijd aanbinden tegen eenige der Ita liaansche machines. Het werd verscheidene malen getroffen en stortte in een vrille neer. De Italiaansche formatie kon daarna ongehinderd haar vekenningsvlucht voort zetten: na twintig minuten boven Malta Ie hebben gevlogen keerde zij zonder ver liezen op haar basis terug. VLAAMSCHE STEDENNAMEN. Het Ncderlandschc Perskantoor meldt: In de Deutsche Allgemëine Zeitung is een artikel afgedrukt, waarin van Duitsche zij de gewezen wordt op het feit, dat op Duitsche landkaarten nog al te vaak Fransche namen voorkomen voor zuiver Vlaamsche steden. De schrijver van het artikel baalt dan de namen aan van de steden in Fransch-Vlaan- deren Boonen, Kamerijk, Roobekc, Rijssel, Gravelingen, Atrccht, enz. Verkoop van thee gaat gewoon door Naar aanleiding van looperode geruchten, als zou op bon 53 geen thee meer kunnen worden gekocht, vernemen wij van be voegde zijde, dat deze geruchten van allen grond ontbloot zijn en dat de verkoop van thee op de gewone wijze voortgaat. En dan zullen u pijnlijke vra gen worden gesteld I De jongste redevoeringen van den minis ter van propaganda, Duff Cooper, van kar dinaal Hinsley en van generaal Gort, wor den door de Duitsche avondbladen in het kort vermeld. De uitspraken van Gort en Hinsley, dat Groot-Brittannië kracht is ge schapen door den „dienst aan God" en dat de Engelschcn als „christelijke soldaten" moeten strijden worden door de bladen ty pische uitingen genoemd van Britsche hui chelarij en aanmatiging. Groot-Brittannië aldus de „Lo- kal Anzeiger" is opgebouwd door het uitplunderen van rijke landen. God heeft niets daarmede te maken. Het is Hem lasteren, wanneer men hem betrekt in dergelijke trooste- looze aangelegenheden. De rede van Duff Cooper wordt door de bla den „dwaas" en „lachwekkend" ge noemd. Verder schrijven de bladen, dat het niet de moeite waard is zich ernstig bezig te houden met deze uiteenzettingen van den Minister van Propaganda. De „Deutsche Algemeene Zeitung" wijst op de gevolgen die dit aanhoudend, niet van overdenking getuigend zelfbedrog later voor Engeland zal hebben. Met zekerheid mag worden aangenomen zoo schrijft dit blad dat op het oogenblik, waarop alles zal verloren gaan, de terugslag in Engeland nog hevi ger zal zijn dan in Frankrijk, want juist deze weken, die een adempauze vormden, zijn in Engeland misbruikt om de arogante zelfingenomenheid nog te doen toenemen, het gevoel voor een door God gewilde lieer- schersrol van Engeland nog te verdiepen pn het voetstuk, waarom de Britten zich hebben geplaatst, nog meer om hoog te schroeven. De val zal daarom nog dieper zijn. Eens zal het volk ontwaken! Niemand weet thans in welke rich ting de Engelsche massa zal reagee- ren. Maar eens zal de massa vragen, waarom men haar den aanblik van het verwoeste Dover heeft onthou den en waarom de waarschuwing van Warschau en Rotterdam niet ter harte is genomen. Deze massa zal vragen: waarom het Britsche lucht- wapen systematisch nictmilitaire doe len in Duitschland moet opzoeken en de inwoners van steden en dorpen moet dooden. De massa zal willen weten, hoe het mogelijk was, dat men er nog prat op ging, Hamburg verwoest te hebben. Deze pijnlijke vragen zullen nog verder terugaan. De massa" zal willen weten waar om Engeland eigenlijk zich mengen moest in Duitsche aangelegenheden. Er zal dan op worden gewezen, dat Engeland en het Brit sche wereldrijk juist naast het continentale Duitschland had kunnen bestaan en had kunnen bloeien en dat Engeland en het Brit sche rijk, ook na de herordening van Euro pa, een taak zou hebben gehad, welke van Engeland alle inspanning zou hebben ge- eis«cht. De Britsche zeemacht, die thans tot het verleden behoort, had menige leemte tusschen de nieuwe krachtcentra kunnen aanvullen en zou het overzeesche rijk in de nieuwe wereld hebben kunnen uitbreiden. De verjaardag der verovering van Gibraltar De Spaansche pers heeft Zondag den verjaardag herdacht van de verovering van Gibraltar door de Engelschen in 1704. „El Noticiero" herinnert eraan, dat de Spaansche commandant toen weigerde de vesting over te geven met de woorden: „Wij zijn zeer klein in aantal, maar vol doende om te sterven." Thans, aldus het blad, zou men deze uitspraak overeen komstig de tijdsomstandigheden als volgt kunnen wijzigen: „Wij zijn zeer groot in aantal, voldoende om te overwinnen". Het administratieve personeel van het Instituut voor Sportleiders te 's Gravenhage aan den arbeid Nederland rijdt fiets. Nu de benzine-verordenlng het autoverkeer beperkt heeft, is het rijwiel meer dan ooit het echt Hollandsche vervoermiddel geworden. ^Hoe druk het op de stations is, waar de vacantie- gangers hun »rendier" per trein meenemen VALUTA'S. New York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Ztirich BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm Zürich 1.S8 3/16—1.88 9/16 75.28—75.43 30.11—30.17 3.81— 3.82 44.81—44.90 42.72—42.81 1.86%—1.90V4 30.08—30.20 44.76-44.94 42.67—42.86 Amsferdamscbe effectenbeurs Prijshoudende stemming. Staats fondsen verdeeld. OBLIGATIES: STAATSLEENINGEN. 100 WiO 100 100 500 500 100 500 100 500 NEDERLAND 1940 I 4 1940 I 4 1940 II 4 1940 II (m.b.) 1940 II 4 1940 II (m.b.) 1936 3 1936 3 1937 3 1937 3 100 (3V2) 1938 'i 500 (3V2) 1938 3 OOST-INDIë. 100 500 100 500 100 500 1935 3X 1935 VA 1937 3 1937 3 1937 A 3 1937 A 3 97i/2 971/2 88 15/16 97i/2 89 15/16 97i/2 74 75 79% SOi/2 74i/2 75% 73% 74 97Vt 9fl 87 97% W 96% 72* 73 793J 74 75 SURINAME. Prod. Werk. 3 lm. gr. fonds 3 „Koersen van nog niet tot de officieele noteering toegelaten fondsen, waarvan di publicatie bij besluit van den ivnd. secrets ris-generaal. wnd. hoofd van het deparle ment van financiën is toegestaan". AANDEELEN: Kon. Petroleum Alg. Kunstzijde Unie 60 gb Philips Gloeilampen Gem. bezit Amsterdam Rubber Ned. Scheepvaart Unie Lever Bros en Uuilever Handelsver. Amsterdam v. Gelder's Papier fab. gew ad. Senemhah Tabak Mij. Anaconda Copper C.V.A. Bethlehem Stoel C.V. gew ad RepubJic Steel C.V. gew. aand.'l5%gb, Curtiss Wrighf C.V.A. Shell Union C.V. gew. and. 1S7V -615 119 174% lOfcfc 71% 323 U3A 118 ,-15%l 6% 85/ Kolso buitengewoon gezant Domei meldt, dat tusschen minister-proi dent Konoje en general Koiso volledige ov» eenstemming is bereikt over de uitvoerig van generaal Koiso's opdracht inzake Neder landsch-Indië. Zooals wij reeds meldden, zou generad Koiso s benoeming tot buitengewoon gezanl en leider van een économische missie in Ne derlandsch-Indië, afhangen van het resultaï van zijn bespreking met minister-presides Konoje. Generaal Koiso wilde zijn benoemiai alleen aannemen, indien zijn „program voor Nederlandsch-Indië als een deel van de Ja pansche Zuidzee-politiek" zonder beperkis gen zou worden aanvaard. Koiso heeft Zondag tegenover de pers ver klaard, dat Japan in de toekomst zijn fe hoeften aan petroleum, tin, rubber enz. ii Ned. Indië zal kunnen dekken en dat daaron een nauw aansluiten bij de Nederlandsch Indische economie niet alleen een vraag var levensbelang is voor Japan, maar ook vofi de gëheelc Oost-Aziatische levensruimte. Graanzolder ingestort TWEE DOODEN Gistermorgen is de zolder van een graan pakhuis van den heer Sigmond te Sleeu wijk ingestort. In het pakhuis bevond* zich vier personen, die allen onder Ik graan bedolven werden. Onmiddellijk w« een aanvang gemaakt met de opruiming werkzaamheden. De 60-jarige eigenaar, de heer Sigmon en de 47-jarige heer Visser werden beide: levenloos uit het graan gehaald. De zooi van den heer Visser was bewusteloos, dofl kwam later weer bij kennis, terwijl I vierde slachtoffer slechts een beenbreuk liep. De beide gedoode slachtoffer waren gt huwd. De heer Visser laat een groot gw* achter. Keltinghandelaars betrad De politic heeft proces-verbaal opgemail tegen eenige Haarlemmers, die zich hebbs schuldig gemaakt aan een z.g. kettinghf# in thee. De eerste kocht thee voor f 1.25 P8 pond en verkocht deze weer tegen een hoog* ren prijs aan anderen, die op hun benf|| partij ook weer met een zoet winstje van8 hand deden. Toen de politie ingreep, de prijs reeds tot f 4.50 per pond gestel»8 Vijftig pond thee is in beslag genomen, de Tel,

Schager Courant | 1940 | | pagina 2