Centrale werkplaats veilingen Vijf minuten vergadervreugd In de VAN DEN LANDBOUW AD VERTEEREN Schager Courant GROENTEN Langendijker Dinsdag 6 Augustus 1940 Tweede blad Naar één landbouworganisatie van enorme afmetingen. BEN INTERVIEW MET RR. MOLHUIJSEN Helaas nog weinig bepaalde resultaten 3EN WACHT EN WACHT..., WAAROP? Néén, concentratie in den land bouw is geen peuleschilletje. Het duizelde ons wel even, toen we de „Centrale werkplaats" in den Haag verlieten, waar wordt gewerkt aan den opbouw van onzen vaderland- schen landbouw, na een onderhoud met Dr. Molhuijsen, den groolen •man van het Ned. Landbouw- Gomité. En we wisten ook, dat de arbeid nog pas was begonnen en dat het oogenhlik, waarop het „product" aan onze samenleving kan worden aangeboden, nog verre is Immers, het gaat er niet om, de versch il 1 ende land hou wmaatschap pijen, dc neutrale of algemeene en de confessioneele onder één hoed je te vangen, daarnaast dienen, zoo met recht van concentratie mag worden gesproken, evenzeer de werknemers in den landbouw en daarmede hun verschillende bon den, te worden ingeschakeld. Ver der dienen in het verband te wor den opgenomen handel en nijver heid, met andere woorden zuivel-, suiker- cn zooveel andere fabrieken, exportverecnigingcn, slachterijen, enz, enz. Dat ook coöperatie en par ticulier bedrijf elkaar in dit cen trale lichaam zullen hebben te vin den, behoeft nauwelijks betoog. Een reuzenorganisatie. Hoe deze reuzenorganisatie, die in menig opzicht doet denken aan de Duitsche „Rcichsnahrstand", precies zal zijn inge richt, wanneer zc tot stand zal zijn geko men, is op het oogenhlik nog hij geen be nadering te zeggen. Te meer niet, omdat ze, alclus Dr. Molhuijsen, geen getrouwe copie van dezo Reichsnahrstand behoeft te zijn, doch zich-niet alleen mag, maar ook moot aanpassen bij het Nederlandsche volkskarakter! In afwachting van wat op het oogenhlik in Nederland wordt on dernomen om tot een behoorlijk re- ■sulfaat tc komen, wacht men van Duitsche- zijde af. Men ziet. belang stellend toe en laat aan Nederland fle vrije hand Evenwel, men zal er hier goed aan doen te beseffen, dat het met het gepraat aanstonds ten einde moet zijn en dat een tijdstip moet komen waarin spijkers met koppen dienen te worden geslagen. Men is nog over het algemeen te veel vastgeroest in de oude demo cratische opvattingen en het laten varen van den schóónen kapitaals vorm, schijnt voor velen een nau welijks te vervullen opgave. Wat heeft nu het Ned. Landbouwcomité gedaan? Allereerst onderhandelen met de andere bonden. Zoo moesten we wel beginnen ver telt Dr. Molhuijsen. Lukt dat, en komt er voorloopige één enkele organisatie, dan is al veel gewonnen. Deze organisatie van boeren kan men dan overhevelen naar het grootere geheel. Maar belaas is er weinig schot in de conferenties tot dusverre. De Christelijke honden wachten af. Ze zullen nauwelijk bereid zijn mede te wer ken aan iets, wat in strijd is met hun le vensbeschouwing en ze handhaven hun eischon ton aanzien van Gods ordonnan tiën, het openen en sluiten met gebed en ten aanzien van het onderwijs. De R.K. bonden tooncn iets meer ge neigdheid. Ze willen echter de jeugdvor- ming behouden en bij voorkeur alles laten beslaan, ongeveer als het op dit oogenhlik is. Ze geven daarom de voorkeur aan een federatief verband, dat de R. K. Boeren bond cn zijn organisaties geheel laat voort bestaan op de wijze al thans het geval is. Dus geen samenvloeien met het Ned. Mndbouwcomité. Dr. Molhuijsen? Schijnt zoo. En waarom eigenlijk niet! Neem nu de prachtige grondslag van het comité als basis, dan kan over den naam gepraat worden. What is in a name, tegen woordig? Maar, wc hebben nu eenmaal het preadicaat „liberaal" waaronder de R. K. bonden hun uittreden soms hebben gemoti veerd. U weet, dat de R.K. organisaties tot 1920 deel uit maakten van het Landbouw- Coniité. In dc algemeene vergadering van 21 Februari 1921 sprak de toenmalige voor zitter van het Comité als zijn meening uit, dat het uittreden een doorwerken was van dc zich uitende neiging tot Separatisme, die zich om. ook openbaarde in het be staan van een Christelijkcn Boeren- en Tuihdersbond, welke in Maart 1918 opge richt werd, gedurende het. jaar 1920 lid was van het Comité, maar per 1 Januari 1921 wederom uittrad. 't Is wel wat misleidend want, cn nadrukkelijk klonk de stem van onzen zegsman: Ons Comité heeft zich steeds verre gehouden van alles wat naar po litiek en godsdienst zweemt. Wie hieraan zou willen twijfelen kan het bewijs vinden in de meer dan 55-jarige his torie van de organisaite. Ik zou het onge rijmd vinden, wanneer het landbouwcomité met de provinciale landbouwmaatschap- pijen niet als basis zou worden genomen. Ach, men zou natuurlijk alles van den grond af kunnen opbouwen, maar waar om? Waarom zou men geen gebruik maken van het kapitaal in de outillage van het comité, van de organisaties der provinciale bon den, als hun landbouwonderwijs, hun keuringen enzoovoort, enzoo- voort? Het zou vanzelfsprekend zijn! We wandelden dus nog steeds op de Hol- landsche omweggetjes, meneer Molhuijsen. Ik ben althans weinig optimistisch, was 't slotwoord van dezen man die het weten kan. De christelijken, zei hij, zullen vermoede lijk wachten, tot het hun wordt opgelegd, terwijl nauwelijks te verwachten is, dat de federatie, waaraan de R.K. de voorkeur ge ven, door de Duitsche overheid zal worden aanvaard. „We zijn er nog lang niet. En toch is datgene, wat op het oogenhlik van ons wordt verwacht voor den boerenstand als zoodanig het best. Voor zoover ieder daar aan behoefte mocht gevoelen, zal hij vrij zijn zich te organiseeren in bezinningsver- eenigingen of iets van dien aard. Maar met landbouwbelangen heeft dit in wezen niets te maken". Daarin moet gesproken worden over de zuiver agrarische belangen en dat kan best zonder het geloof er bij te halen. AFZET VROEGE AARDAPPELEN. De Prov. Veilingsorganisatie voor Noord1 Holland heeft tot de aangesloten veilingen het verzoek gericht, voor Eigenheimers op tuinbouwteeltvergunningen, waarvoor de garantieregeling niet geldt, de beperking van den aanvoer te willen handhaven om doordraaien te voorkomen. De veilingen die nen daarom van dit product door icderen tuinder dagelijks niet meer te laten aanvoe ren dan 5 Kg. per Are van zijn totale met vroege aardappelen beteelde oppervlakte. OOGST-TEGENVALLERS Stond eenige weken geleden de oogst van tal van tuinbouwproducten er goed voor, he laas is daar voor sommige een ongunstige wending gekomen. De gevreesde mug, die zulke verwoestingen in de kool kan aanrich ten, heeft dit jaar weer buitengewoon veel bedorven. Van verschillende tuinders verna men we, hoe groot de schade wel is, die door de draaihartigheid in de kool, ontstaan door het vernielende werk van die mug, wel is. Reeds nu kan worden vastgesteld, dat de verschillende koolsoorten, roode, gele en wit te, zoodanig tc lijden hebben gehad, dat de teelt beneden het middelmatige zal blijven. Dit belooft dus al weinig voor de winterkool Dan valt de envtcnoogst geducht tegen. De eerste bloei blijft beneden het verwachte en Het theoretische gedeelte speelt esn belangrijke rol in de cursus, welke de leerlingen van het Intituut voor Sportleiders te Den Haag doormaken. In de klas tijdens een les van dr. J. Mi ede ma. het tweede en derde „zetsel" blijft daar ver beneden. Met zekerheid mag dus worden aan genomen, dat de erwten dit jaar weinig zul len geven. Bovendien stelt het uiengewas teleur. Stond het er aanvankelijk best voor, latei- werd op tal van akkers de groei gestuit door een ziekelijk verschijnsel,- dat het be schot ten zeerste zal beperken. EXPORT NAAR BELGIS EN BETALING DAARVAN. In verhand met de desbetreffende bepalin gen inzake den export naar België en die ten opzichte van de wijze, waarop betaling van die geëxporteerde goederen zal geschie den, heeft, het Centraal Bur -mi van de Tuin bouwveilingen aan de daarbij betrokken vei lingen een advies doen toekomen, teneinde zooveel mogelijk contante betaling te verze keren cn den export eep vlot verloop tc doen hebben. Dit komt op het volgende neer: De veiling wonde zich tot de Kamer van Koophandel (hier Alkmaar) met het ver zoek, haar een aantal export-deviezenverkla- ringen in voorraad te verstrekken, zoodat deze onmiddellijk bij aankoop kunnen wor den ingevuld en bij do zending gevoegd Wat de verrekening aangaat, zullen de Belgische importeurs moeten trachten, gedaan te krijgen, dat zij een bepaald garantie-bedrag ten gunste der veiling op een Belgische Bank kunnen storten, terwijl zij bij de veiling het stortingsbewijs inleveren en de veiling een regeling met haar Bank treft, waarhij de aan haar verschuldigde bedragen, welke voortvloeien uit aankoopen op deze veiling, telkenmale van hot gestorte bedrag worden afgeschreven. NIEUWE HEEREN, NIEUWE WETTEN. Toch mogelijkheid van vereeni- ging Langendijker gemeenten? Gemeenten kunnen nu zonder meer worden samengevoegd. Schreven we nog zeer kort geleden, dat in de kringen van gemeentelijke autoriteiten de opvatting werd gehuldigd, dat van de vereeniging der Langendijker gemeenten, door de gewijzigde omstandigheden, waarin ons land wegens de bezetting was komen te verkeeren, nu wel niets zou komen, omdat de wetgevende arbeid, die daarvoor moest worden verricht, niet werkte (de Staten Ge neraal zijn immers op non-actief gesteld), deze omstandigheid schijnt nu geen beletsol meer te vormen door de gisteren gepubli ceerde verordening van den Rijkscommissa ris betreffende maatregelen op administra- tief-rechtelijk gebied. Men zal moeten toegeven, dat door deze verordening een vereeniging der Langendij ker gemeenten niet meer onmogelijk is: de secretaris-generaal toch kan van de gelden de bepalingen van de Gemeentewet, afwijken, zoodat daarbij de verschillende instanties, die volgens de artikels 157 tot en met 166 dier wet in dezen hun medewerking moeten verïeenen, niet behoeven te worden ingescha keld. Het zal nu de vraag zijn, of de colleges, die het initiatief namen, om te trachten tot vereeniging te komen, dit initiatief weer zul len opvaten en zoo niet, of de secretaris-ge neraal van het Departement, van Binnenland sche Zaken in de stukken, die ten aanzien van dit onderwerp zullen zijn binnen geko men, of eigener beweging, aanleiding zal vinden, een beslissing te nemen en de voor de uitvoering van een en ander noodzakelij ke voorschriften zal uitvaardigen. Dit alles zal nu moeten worden afgewacht. Hoofd zaak is. dat. de mogelijkheid van verande ringen in de grenzen van gemeenten weer bestaat, zoodat. bij velen nu weer de vraag naar voren zal komen, of de bovenbedoelde verordening gevolgen zal hebben voor de op zich zelfstaande 4 Langendijker gemeenten. RAAD WINKEL Onder voorzitterschap van den burge meester, den heer J. Zwart, vergaderde gis termiddag de Raad. Alle leden waren aan wezig. Na goedkeuring der notulen wordt mededeeling gedaan van de volgende Ingekomen stukken: Een schrijven van het Departement van Sociale Zaken betreffende B-steun. Een schrijven van Ged. Staten houdende goed keuring van het Raadsbesluit tot verhuur aan K. Koeten. Een dito houdende goed keuring van de 7e wijziging begrooting '39. Een dito houdende goedkeuring van het Raadsbesluit tot verleening van 2e hypo theek. Een dito houdende goedkeuring van de af- en overschrijvingen 1939. Een schrij ven van het Departement van Binnenland- sche Zaken, waarbij een voorschot wordt verleend voor den bouw van 4 woningen. Alle stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Wijziging rekening 1938, B. en W. stellen den Raad voor, de door Ged. Staten gemaakte wijzigingen, welke hoofdzakelijk van administratieven aard zijn, aan te brengen. Aldus beslotep. Wijziging begrooting 1940. B. en W. stellen den Raad voor de door Ged. Staten gewemschte wijzigingen aan te brengen, met uitzondering van den post No. 29 en 120 en in plaats daarvan post No. 153 met f 125.te verminderen. Aldus besloten. Rondvraag. De heer Brugman vraagt naar de dem pingsplannen van de sloot bij den heer G. Kuiper tot de Wecrc. Voorzitter zegt dat men juist voor den lOen Mei een rondgang gemaakt. Men is toen blijven steken, vermoedelijk zal men binnenkort weer aanvangen De lieer Brugman: Is U van de demping wel overtuigd? Voorzitter (volmondig): Ja. Medegedeeld wordt, dat ten aanzien van de Ti ooistekers een reorganisatie plaats heeft in overleg met de assurantie-maat schappij. Het heeft eenige bevreemding ge wekt, dat men te Winkel wél, te Lutjewin kel niet rond is geweest. Hierna sluiting der vergadering, die nog geen vijf minuten heeft geduurd. De bloedsomloop van Uw zaak wordt ver sterkt door regelmatig in de Niettemin liep het handelsverkeer nog niet op rolletjes voor den tuinder is hoofdzaak een behoorlij ke prijs aan den export van vroe ge aardappelen kwam een eind Dnitschland had zelf aardappelen uitvoermogelijkheid naar andere landen nog niet aanwezig vóór 17 Aug. aardappelen aanbieden niet-verkochte inkuilen garantie prijs f 4.als de ziekte het finan cieele resultaat maar niet bederft groote aardappelaanvoer veel meer dan verleden jaar en prij zen zijn beter Eigenheimers wor den goedkooper minder aanvoer tomaten iets lager prijs peen minimumprijs of iets meer veel roode kool behoorlijke prijs bloemkool, weinig aanvoer, redelij ke prijs gele kool duur witte kool minder veel beter dan ver leden jaar weinig snijboonen veel slaboonen zeer goede op breng uien verschillend aan voer druiven bieten niet duur iets beter voor tuinboonen. Het ging ook in de afgeloopen week niet slecht voor onze tuinders. Dat wil niet zeg gen, dat alles nu op rolletjes loopt, of dat er aan het internationale handelsapparaat niets meer zou ontbreken. Ongetwijfeld laat nog veel te wenschen over, doch als we zeg gen, dat het voor de tuinders niet slecht gc- loopen is, dan bedoelen we daarmee, dat zij voor hun producten een behoorlijken prijs ontvingen, of, voor zoover het. ingekuilde aardappelen betreft, een dergclijken prijs in uitzicht, n.1. bij inlevering, is gesteld. Het ware, voor wat dit laatste betreft, zeer zeker Het ging □iet slecht! prettiger, als er onmiddellijk de prijs van f 4.voor werd betaald, doch d zekerheid, dat het bedrag binnen afzienbaren tijd zal worden ontvangen, kan toch voldoening ge ven. Als deze zekerheid voor den tuin der aanwezig is, dan moet dit tot dubbele tevredenheid stemmen op een moment, dat dan den export van vroege aardappelen den 29 Juli. dus in de week. waarover dit overzicht loopt, een einde kwam, daar uitvoer naar Duitschland niet meer mogelijk was, ongetwijfeld, omdat de eigen aardappeloogst daar aan de markt kwam en onze oogst dus niet meer noodig was. Men heeft niettemin ge tracht, den export staande te houden door mogelijkheden te scheppen, naar België en Frankrijk uit te voe ren, doch deze pogingen zijn helaas met geen gunstig resultaat be- Toen is van hoogerhand instanties, die leiding geven op tuinbouwgebied de maat regel getroffen, om alle nog in voorraad zijnde Schotsche muizen vóór 17 Augustus aan te bieden. Draaien ze door. dan moeten ze worden ingekuild. Bij oproep levert de be trokken tuinder later, maar de f 4— wordt hem gegarandeerd, afgescheiden van de vraag, of de Ned. Groenten- en Fruitcen- trale ze weet te plaatsen. Men zit nu echter nog met de vrees, dat de ziekte het ver wachte en toenezende resultaat zon kunnen bederven. Denkbeeldig is dit zeker niet, doch tot nu toe mag met voldoening wor den geconstateerd, dat zij nog weinig schade heeft aangericht. Voor wat dc nu nog te velde staande aard appelen betreft, zal dit moeten worden afge wacht. j De aardappelaanvoer was ook deze week groot, veel grooter dan in de overeenkomsti ge weck van het vorige jaar. Duidelijk komt hier het resultaat van de beperkende maat regelen op het. rooien. Wat nu werd ver kocht, was voor het binnenland bestemd. Het overige wordt geregistreerd, in afwachting van den oproep voor levering. Voor de bon ken werd de minimumprijs van f 3.70 be-, taald, de mooie fijne Schotten brachten van f 3.70f 4.op, voor enkele partijtjès gaf men iets meer. Goede belangstelling ging uit haar Eigenheimers, die in de eerste helft der week nog f 4.f 4.70 opbrachten, later echter voor f 3.—f 3 50, soms iets meer en minder werden verkocht. Ook voor blau we Eigenheimers golden ongeveer dezelfde prijzen. Drielingen noteerden tussclien de f2 en f 3 en kriel tusschen f 1.50 en f 1.80 met gor'nge afwijkingen. Vergeleken met het vorige jaar zijn deze prijzen nog aanmerkelijk beter, terwijl de aanvoer toen veel kleiner was, daar de ga rantie van den minimumprijs toen slechts lot 15 Juli had gegolden. Ongeveer 13000 Kg. werden aan de Broe- ker veiling aangeboden. De prijzen waren zeer varieerend. Werd in het begin dei- week voor de A en B.-sorteering f 16.30 en f 15 betaald later werd dit gemiddeld f 18.30 en f 19.10. om op bet eind der week te dalen tof f 13.30 en f% 13. C. bracht achtereen volgens f 13. f 16 en f 13 op en CC f9, f 13 en f 9. Naast de bospeen werd deze week ook losse pe-en aangevoerd. Deze laatste werd zoo goed aïs alle tegen den minimumprijs van f 4 verhandeld. Bospeen kwam er maar wéinig. Ook deze werd gedeeltelijk voor f 4 verkocht. Toch kon soms wat meer worden bedongen en lagen de notceringen tusschen f 5-50 en f 5.30. De aanvoer van roode kool nam nog vrij sterk toe. Niet minder dan 35 spoorwagens kwamen aan de Broeker veiling. Te Noord schar wou de kwam iets meer dan de vorige week. doch de aanvoer daar was nog van weinig befeekenis. De prijs, die te Noord- seharwoude werd besteed, was op een klei ne uitzondering na f 3. Aan de Broeker vei 'ing werd aanvankelijk f 3.20—4.50 besteed. Op het eind der week lagen de noteeringpn tusschen f 3 en f 3.50. De minimumprijs was f 3. De aanvoer van bloemkool was niet groot. De bestede prijzen waren bevredi gend, al trad successievelijk een daling in. Werd aanvankelijk nog f 16.40 beet eed, later werd dit f 12.10—13, terwijl op het laatst der week ruim f 9 werd betaald. Het aantal tuinders, die gele kool aanvoe ren, werd in de afgeloopen week al weer grooter. En ondanks dit grootere aanbod, bleven de prijzen zeer goed. Begonnen met noteeringen van f 66.20, steeg de prijs in het midden der week tot f 7.10, terwijl op den laatsten werkdag der week van f 5.50 f 6.50 werd betaald. Wat een verschil met het vorige jaar, toen voor de gele kool f 1 tot f 2 werd betaald, terwijl nog een belang rijk deel onverkocht bleef. Witte kool kon verleden jaar niet meer opbrengen dan 90 cent cn veel draaide toen door. Al zijn de nu bestede prijzen niet best. toch vormen zij een gelukkig con trast met 1939: er werd nu f 2—2.30. voor sommige partijen nog iets meer betaald. Snijboonan zijn er blijkbaar niet veel ge teeld. Er komen er althans weinig, noch aan de Broeker, noch aan de Noordse har- wouder veiling. De meeste kwamen nog aan de eenste. Uitgezonderd in het begin werd er van f iA_i7.fio voor betaald. Belangrijk was de aanvoer van slaboonen. de oogst hiervan valt mee en ook de prijzen zijn goed. Aanvankelijk werd zelfs van f f 16~° bteaald. later f 12.20—13.50. terwijl dc laatste marktdagen van f 1012 werd besteed. Ongeveer 35.000 K.G. werden aangeboden. Naast, zilveruien verschenen nu ook al heel wat gele uien. Deze brachten voor nep f 5—5.20 op. terwijl ook voor drielingen die pri'<5 werd betaald. Zilveruien kwamen er veel meer. Voor nep werd van f 8 tot f 9.50 betaald, drielingen deden aanvankelijk nog f 3—3.90, doch liepen eiken dag in prijs te- rUfit. zoodat Zaterdag te Noordschanvoude f 1.10—2.20 werd betaald. Uien werden voor f 1—1.10 verkocht. De aanvoer van druiven bleef nog ge ring. ofschoon er meer kwamen dan vorige weken. Frankenthalers brachten aanvan- 'cohik nog f 60 tot bijna f 65 op, Alicante f 60. Bieten werden voor varieerende prijzen verkocht, liggende tusschen f 1.30 en f 2.50. De aanvoer bleef nog gering. Ten slotte kwamen er nog wat tuinboo nen, die iets mee»- belangstelling hadden dan de laatste weken het geval was. Ze werden verkocht voor f 3—4.40.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5