NIPPER en PELLE Mtlooze slagschepen? GOUD Radioprogramma Het lokkende De militaire dienstplicht in Amerika Steenkolen in Iran Onteigening van grond in Littauen Een discrete groet Geheime zittingen wekken wantrouwen De „Daily Mail" keert zich tegen de gehei me zittingen van het Engelsche parlement, waardoor wantrouwen in brcede lagen der bevolking gekweekt wordt. Het volk, aldus het blad, heeft 't recht de waarheid te ver nemen, anders bestaat gevaar, dat het land op zekeren dag voor voldongen feiten ge plaatst wordt, waarvan het wegens het ge- berek aan voorbereiding geen vermoeden had. Ook de „Times" meldt, dat verscheidene lo den van het Lagerhuis geheime zittingen op het oogenülik buitengewoon gevaarlijk ach ten. 1 vredelievenden buurman noodig heeft. De paradetoespraak van generaal Wcygand, waarin hij zijn troepen toeriep: „Uw rol is nog niet uitgespeeld" en de discrete groet aan den Duitschen Elzas waren niet noo dig om ons geheugen te versterken. De laaste 22 jaren waren ons in dit opzicht bijzonder leerrijk. Dat wij daarvan ge bruik zullen maken is een vezekering, die wij als discreten groet aan Vichy zenden. DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1940. W-TT- Jf'.M Steeds verder dreef de woonark af van het vaste land en toen de jongens wakker wer den uitten zij een verschrikte kreet: Geen land meer te zien! AMERIKAANSCHE TORPEDOBOOT- JAGERS AAN ENGELAND? De Amerikaansche Senator Pittmann, de voorzitter van de Senaatscommissie voor Buitenlandsche Zaken, heeft zich gewend tegen den door Generaal Pershing geëisch- ten afstand van 50 Amerikaansche torpe- dobootjagers aan Engeland. Dat kortelings de Britsche ambassadeur in Washington verklaard heeft, dat een uitlevering van de Engelsche vloot aan Duitschland binnen het bereik .der mogelijkheid ligt, aldus zeide Pittmann, moedigt de Vereenigde Staten niet aan afstand te doen van de vijftig torpedobootjagers. Pittmann stelde voor de torpedobootjagers te ruilen tegen eenige Engelsche slagschepen, die in de Noordzee naar het scheen volkomen waar deloos en voortdurend blootgesteld waren aan het gevaar om op hun ankerplaats te worden vernietigd. Tegenover den eisch, dien generaal Per shing in een Zondag uitgesproken radio- redevoering naar gebracht en volgens wel ken de Vereenigde Staten 50 oude torpedo- hooten aan Engeland moest afstaan, be paalt de „New York Daily News" in ccn hoofdartikel een afwijzend Standpunt. Hot blad gelooft, dat de redevoering de wen- schen van Roosevelt tot uitdrukking bracht. Het Duitsche luchtwapen heeft bewezen, dat torpedobootjagers gemakkelijk kwets baar zijn, zoo gaat het blad voort. Spoedig zouden ook de door de Vereenigde Staten afgestane vijftig torpedobootjagers niet meer bestaan Wat dan, zoo vraagt het blad'? Zal Engeland dan wederom vijftig bodems vragen en zullen wij ze leveren? DE TOESTAND IN NIEUW CALEDONIË In Vichy is officieel het volgende medege deeld: De regeering heeft vernomen, dat in Nieuw Caledonie de generale raad en deelen der bevolking, ondanks het streven der plaat selijke autoriteiten, een agitatie ontplooien ten gunste van de partij van de Gaallas. Aan gezien de Fransche regeering er van over tuigd is, dat (Jeze agitatie slechts verklaard kan worden door gebrekkige of tendentieuze inlichtinggen, heeft de minister van koloni ën, Lemery, uit naam van den chef van den staat en van de regeering aan de bevolking van Nieuw Caledoniö een oproep gericht, die ton doel heeft de openbare meening op heldering te geven en in dit deel van het Fransche koloniale rijk de meer dan noodi- ge orde en eendracht te hei-stellen. De werkloosheid in Engeland In verband met de publicatie van de En gelsche werkloosheidscijfers door het Brit sche ministerie van arbeid meldt de New York Times uit Londen: 60,431 personen zyn tusschen 17 juni en 15 Juli werkloos geworden. Dit heeft het aan tal werkloozen gebracht op 827.266. De stij ging wordt vooral gemotiveerd met het ver lies van de continentale markten en de En gelsche verbruiksmaatregelen. Deze laatste hebben een sterke stijging der werkloosheid tengevolge in de textiel-, bekleedings-, schoen- en leerindustrie. De mijnwerkers hebben het meest te lijden, aangezien sedert deb ezetting van Frankrijk geen steenkool, meer daarheen wordt geëxporteerd. FEUILLETON Naar hel Engelsch van: OTTWELL DAV1S i Maar apen waren niet aangekleed en dat waren deze weL Tegen zijn gewoonte in, bleef hij ze van achter den boom begluren. Ze wierpen nog wat hout op het stapeltje en het vuur flikkerde met een hellen glans op. Wilfrid begreep direct, dat hier niet alleen hout als brandstof gebruikt kon zijn, want dat alleen gaf niet zoo'n heldere vlam. Zijn nieuwsgierigheid kreeg de overhand. Voor zichtig liep hij van boom tot boom en na derde de gedaanten tot op een meter of der tig afstand. Het vuur was inmiddels nog hel derder geworden en een van de twee nam een kleinen koperen pot en scheen er een of ander poeder in te laten vallen. Hij hing den pot daarop over het vuur en een oogenblik later verspreidde zich een zoetige, viooltjes- achtige geur. Het was een eigenaardig zacht en toch prikkelend parfum. Wilfrid meende eerst dat deze geur hem volkomen onbekend was, maar even later wekte het een vage herinnering. Hij dacht aan de tropen en zon der dat hij wist waarom, aan iets tragisch; zijn herinneringen waren als de beelden in een nevelachtigen droom. Het zou hem later wel te binnen schieten, dacht hij, eerst wilde hij trachten het geheimzinnige paar van dicht bij te zien. De grond was zacht en mossig genoeg, maar de verspreide doode takken haalden een streep door zijn rekening. Toen hij per ongeluk zijn voet op een van hen zette, klonk een heftig gekraak. Oogenblikkelijk hurkte hij ineen, maar het was te laat. Als door een windvlaag waren het vuur en de koperen pot verdwenen en de beide gedaanten waren als weggevaagd. Het was eenvoudig ongelooflijk op een plek als deze, waar slechts hier en daar een boom stond en de maan door de takken scheen en grond helder verlichtte. De stafchef bepleit spoed. Terwijl de leiders der vakorganisatie C. I. O. in scherpe bewoordingen de in behande ling zijnde wet op den militairen dienst plicht afgewezen hebben heeft ook de voor zitter van de Amerikaansche federatie van den arbeid, Green, zich uit naam zijner organisatie tegen het. ontwerp uitgesproken. Green zeide, dat de federatie, die 4 millioen leden heeft, eerst dan het ontwerp op den dienstplicht zou swunen, .wanneer een geval van nalionalen nood zou ontstaan. Op het oogenblik moest de regeering het systeem van vrijwilligers behouden. De chef van den goneralen staf, Marshall, beeft in dit verhand in een radioredevoering uitdrukking gegeven aan ongeduld over de voortdurende debatten betreffende de in voering van den algemeenen dienstplicht. Marshall sprak als zijn meening uit, dat de regeering weliswaar rekening heeft gehou den met debatten over het dienstplichtvraag stuk, maar thans ziet hoe waardevolle we ken ongebruikt voorbijgaan, ofschoon de mi litaire opleiding een eisch van het oogen blik is. De opleiding moet als voorzorgsmaat regel tegen de gevaren der eerstvolgende maanden, die de meest critieke zouden kun nen zijn in de geschiedenis der Vereenigde Staten, terstond beginnen, vooral daar de goedgekeurde bewapeningen eerst over jaren werkelijkheid worden. De ooqsfvooruifzchten :n Engefaod Onder de Engelsche bevolking neemt de bezorgdheid toe, over de opbrengst van den oogst en nog meer over de vraag, hoe de oogst moet worden binnengehaald, zoo wordt uit Londen gemeld. Men is er zich in brcede kringen van bewust, dat de Engelsche invoer van levensmiddelen tengevolge van de Duit sche blokkade met duikbooten en vliegtui gen sterk gedaald is, maar ook ter besparing van grondstoffen door de regeering zelf is gedrukt. Van des te vitaler belang is voor het land een opvoeren der eigen productie. Toonaan gevende deskundigen zijn het er over eens, dat de hoop op een belangrijke vergrooling van de oogst-resultaten in dit jaar denkbeel dig is. Berichten ovev deze deskundige meerlingen zijn tot liet volk doorgedrongen en hebben zoo'n onrust gewekt, dat het En gelsche ministerie voor de inlichtingen tij dens het weekend in de Zondagsbladen op timistische oogstverwachtingen heeft doen publiceeren. Deze officieuze pogingen tot, kalmeering hebben het tegendeel te weeg ge bracht van de beoogde uitwerking. Zij gaven geen cijfers of concrete mededeelingen, maar beperkten zich er toe in algemecnc zinswen dingen te verklaren, dat de oppervlakten, be bouwd met aardappelen, gestegen waren. Alleen de pruimenoogst werd uitstekend genoemd. Bij Akhoren in de Middcn-Iraansche pro vincie Ispahan, is een belangrijke steenkool laag ontdekt. De provinciale directie van het ministerie voor industrie en mijnbouw heeft besloten dezen kolenlaag in de nabijheid van het grootste industrie gebied van Iran (Por- zië) zoo spoedig mogelijk in exploitatie te nemen. Als eerste maatregel is een wegver binding ter hand genomen naar d' mwe mijnen. Burgemeester van Montreal gearresteerd Uit Montreal wordt, gemeld, dat burge meester Camillien Houde gisternacht is ge arresteerd en naar een concentratiekamp is overgebracht. Houde had kort geleden op gewekt tot niet in acht nemen van de nieu- voor den militairen dienst, welke wet op 19 Augustus van kracht' wordt. Onder de Fransch-Canadeesche bevolking zou een ver om zich heen grijpende gisting merkbaar worden. De politie heeft honder den personen gearresteerd. Burgemeester Houde had in een redevoering hot Cana- deesche volk opgeroepen militairen dienst voor de belangen van Engeland, die vreemd zijn aan die van het Canadeesche volk, te weigeren. Waar waren ze gebleven? Wilfrid liep haastig naar voren, maar ze waren zoo snel verdwenen, alsof het een paar -eenkhoorns geweest waren. Mercer wreef zijn oogen uit en vroeg zich af of het misschien een zinsbegoocheling was geweest .Maar de tastbare bewijzen lagen daar nog; de half verkoolde takken, die nog warm aanvoelden, terwijl er geen schijn van vuur was, noch zelfs een gloeiend stuk hout. Er bleef hem niets anders over dan zijn weg naar Maldon Grange te vervolgen. Dat de vage, aapachtige gestalten niets goeds in den zin hadden, begreep Wilfrid onmiddellijk, maar of er eenig verband bestond tusschen hun vreemd gedrag en de waarschuwing aan Samuel Flower, durfde hij niet uit te maken In ieder geval zou hij het zwijgen bewaren over wat hij gezien had. Ik ben blij. dat u gekomen bent, zei Bea- trice hartelijk, toen ze hem bij de deur van de ontvangkamer begroette. Wilt u hier een oogenblik blijven, ik heb u iets belang rijks te zeggen. HOOFDSTUK VI. Ontsteltenis! Haar opgewekte pratende gasten verlatend wendde Beatrice zich tot Wilfrid: Als het u niet derangeert, zei ze, zoudt u mij een groot genoegen doen door even naar mijn kamermeisje te gaan kijken Vermoedelijk is het niets dan zenuwen, maai zij is ontzettend opgewonden. Ze was naar het dorp geweest en in het bosch is zij van een paar groote apen geschrokken. Ik zou het heele. verhaal als onzin beschouwd heb ben, als ik niet toevallig gelezen had dat er een paar gcoote beesten zijn losgebro'-^n uit Gebrek aan steenen in Engeland Volgens de „New York Times" maakt de Londcnsche „Daily Telegraph" melding van de moeilijkheden om voldoende baksteenen voor het bouwen van schuilgelegenhedcn te verkrijgen. De vooroorlogsche invoer uit Nederland is afgesneden en de Engelsche steenbakkerijen kunnen aan de vraag niet voldoen. Daar komen nog moeilijkheden van het vervoer per spoor bij, daar de fir ma's wegens de maatregelen tot bezuini ging op benzine geen eigen vervoermidde len kunnen gebruiken. Amerikanen verlaten Europa In extra treinen reizen ongeveer 700 Ame rikanen uit verschillende Europcesche lan den de komende dagen van Stockholm naar Petsamo om aan boord van het Amerikaan sche transportschip „American Legion" naar de Ver. Staten terug te keeren. Eerst zulcn de in Denemarken wonende Amerikanen te- rugkeeren. Tweehonderd Amerikanen uit de Baltische landen en Duitschland reizen via Stockholm naar Petsamo. Een andere groep van 200 Amerikanen wordt uit Noorwegen verwacht alsmede 150 Amerikanen uit Fin land. De Littausche ministerraad heeft beslo ten de voorbereidingen voor de onteigening en de verdeeling van den bodem voor den len September te voltooien. De verdeeling van het land zal hoofdzakelijk aan boeren arbeiders geschieden alsmede aan boeren die weinig of in het geheel geen land be zitten, en wel zoodanig, dat er zoo mogelijk landerijen van maximum tien hectare ge vormd worden. Het land wordt gratis en voor onbeperkte tijd verstrekt. Alle tot dus ver geldende voorschriften over de regeling van het particuliere bezit van land worden buiten werking gesteld. Het eerbetoon aan den Framschen gene raal I-lering, den vroegeren militairen gou verneur van Parijs, door de regeering van Vichy, die daarmede „een discreten .groet aan den Elzas" tot uiting wilde brengen, houdt de Dnitsche pers beden bezig. Dit eerbetoon zou op zich zelf een bin- nenlandsche Fransche aangelegenheid zijn- schrijft de Voelkischcr Beobachter, indien men daarbij niet had opgemerkt, dat hel eerbetoon aan generaal Hering. die uit don Elzas afkomstig is, een „discrete groet aan den Elzas" was Altijd nog een dis crete, en daarmede geeft men te kennen dat Groeten naar die richting thans in het geheel niet op hun plaats zijn. Maar toeli een groet, die verkeerde politieke voorstel lingen moet wekken en welken wij dien overeenkomstig weten te heonrdeelen. Dit soort symboliek is nóch overeenkomstig de huidige politie van Frankrijk, nóch over eenkomst ie de eisehen voor de toekomst die daaruit voortvloeien. Men bespreekt in Vichv thans de kwestie van de sehuld aan den oorlog en wil de verantwoordelijke per sonen voor het gerecht dagen. Vandaag stuurt men de Reynauds, Daladiefs en Mandeis de woestijn in. doch brengt gelijk tijdig discrete groeten over aan den Elzas. Men schijnt zich aan de illusie over te ge ven. dat een oppervlakkige wisseling van systeem voldoende is om Frankrijk van alle schuld vrij te koopen. om de over winnaar te laten vergeten, dat hij bevei ligingen tegen een onberekenharen en on het circus in Castlebridge. Misschien heeft het meisje toch wel de waarheid gezegd, zei Wilfrid met voorge wende kalmte. Ik zal even naar haar toe gaan en als het noodig mocht blijken, dat ik iets voorschrijf, dan kan er zeker wel iemand naar Oldborough gaan en het halen, niet waar? Wilfrid kwam spoedig weer terug en ver telde aan Beatrice dat het geval op zichzelf van niet veel beteekenis was, maar dat het geen het meisje vertelde, toch wel samen hangend en duidelijk was. Voor een verder gesprek bestond er geen gelegenheid, want Flower kwam binnen en deze preste Wilfrid om deel te nemen aan een partijtje bridge .Terwijl Flower met Wil frid naar een kaarttafeltje ging, zei de reeder: Ik hoop niet, dat u vroeg weg moet; ik wilde straks nog iets met u bespreken. De meesten van deze snateraars gaan al voor elf uur weg. Ik ben geheel tot uw dienst, antwoorddi- Wilfrid, bovendien wil ik nog even naar uw hand zien voordat ik wegga. Tegen elven begonnen de gasten inderdaad afscheid te nemen en even later liep Wilfrid in afwachting de hall op en neer. Hij deed alsof hij de talrijke schilderijen bekeek en kwam al spoedig tot de conclusie dat hij de laatst overgeblevene was. Flower was ner gens te zien en Beatrice evenmin. Na een oogenblik echter kwam zfj de hall in en stak hem de hand toe. Ik ben erg vermoeid, zei ze, ik hoorde dat mijn oom u nog wil spreken: u zult mij wel excuseeren, hoop ik Ik hoop ook dat wij elkander nu niet weer uit het oog zullen verliezen en dat u een geregelde bezoe ker op Maldon Grange zult worden. Jaarsveld 414,4 m. AVRO-Uitzendlng. 8,00 Berichten ANP, gramofoonmuziel. 8.30 Orgelspel. 8.50 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 „Dankbaarheid aan Geertje 10.35 Omroeporkest. 11.00 Wenken voor de huishouding. 11.20 Omroeporkest. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP, eventueel gramofoon muziek. 1 00 De Romancers en soliste. 2.00 Voor de vrouw. 2.10 Orgelspel. 2.30 Zang met pianobegeleiding. 2.50 Ensemble Jonny Kroon en gramofoon muziek. 4.30 Giamofoonmuziek (met toelichting). 0'J Voor de jeugd. 1.15 Berichten ANP. 5.30 Piariosoli. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.20 Causerie „Het kopen en stallen van paarden". 3.30 VPRO- Lezing over Vondel's „Lucifer". 3.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van de dag (ANP). 1 s Berichten. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.35 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Omroeporkest en solisten. 9 10 Gramofoonmuziek. 9.20 Cyclus „Wandeltoerisme en wandelsport". 9 35 Radiotóneel. 10 15- 10.30 Berichten ANP. Meent u dat? Wilfrid vroeg het ietwat somber. Ik ben arm en moet hard tobben, zooals u weet, zooveel Juxe en rijkdom als ik hier zie. maakt mij bijna opstandig. Maar we zijn toch altijd goede vrien den geweest, antwoordde Beatrice bijna smee- kend -— En ik hoop, dat wij dat altijd zullen blijven .antwoordde Wilfrid. U weet welke gevoelens ik voor u koester, maar ik geloof, dat het noch de tijd noch de plaats is om er over te spreken. Hij wendde zich af alsof hij bang was ver der te spreken. Beatrice's oogen begonnen met een diepen glans te schitteren en er kwam een blos op haar gezicht. Juist op dat moment kwam Flower uit de bibliotheek. Hij keek met iets van achterdocht naar de beide jonge menschen. Het is het beste dat je maar naar bed gaat, Beatrice. zei hij kortaf. Ik heb nog zaken met Mr. Mercer. Zullen we naar de billardkamer gaan? In de bibliotheek gaat het moeilijk, daar zit Cotter. mijn secretaris, die daar nog wel een half uurtje werk zal hebben Ofschoon Flower op rustigen toon sprak, leek hij toch niet heelemaal op zijn gemak Zijn hand beefde, toen hij de whisky gereed maakte en naar de sigaretten greep. Ik wilde u een vraag stellen, zei hjj, en wel naar aanleiding van hetgeen u ons de zen middag verteld hebt. Over dat avontuur op Borneo. Ik wilde in het bijzijn van mijn nicht daar niet verder op ingaan, maar ik kreeg den indruk, dat u meer wist dan u wilde loslaten. Heb ik het mis? Ja. Ik geef u de verzekering, dat ik alles verteld heb wat ik wist. Het slaehtoffei was eigenlijk een volkomen vreemde voor mij, 'k zou met het heele geval niet in aanraking VARA-Uitzending. Kootwijk 1875 m. 7.00 Berichten (Duits). 7.15'Berichten (Engels). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek 10.15 Viool, cello en piano. 10.35 Orgelspel (Opn.). 11.15 Berichten (Engels). 11.30 Gramofoonmuziek. 11.45 VARA-orkest. 12.30 Berichten (Duits). 12,45 Berichten ANP. 1.00 VARA-orkest. 1.30 Esmeralda en solist. 2.00 Berichten (DuitS). 2.15 Esmeralda en solist. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.15 Berichten (Engels). .3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Causerie Kinderkleding", 4.20 Keukenpraatje. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duits). 5,15 Berichten ANP. 5.30 VARA-orkest. 6.15 Berichten (Engels). 6.30 VARA-orkest. 7.00 Vragen van de dag (ANP). 7.15 Gramofoonmuziek. 7 30 Reportage. 7.50 Gramofoonmuziek. "00 Berichten (Duits). 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (Engels). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Esmeralda. 9.15 Berichten (Engels). 9.30 Esmeralda. 10.00 Berichten (Duits). 10.15 Berichten ANP. 10,3a->0.45; 11 15—11.30; 0.15—0.30 en 1.15— 1.30 Pt.rieht.en (Engels). zijn gekomen, als ik niet was geroepen. Flower keek teleurgesteld. Maar ik had zoo'n idee, drong hij aan, dat u als medicus zich wel een theorie ge vormd zou hebben over de vermoedelijke doodsoorzaak Ik heb met de grootste-nauwkeurigheid sectie op het lichaam verricht, vertelde Wil frid, en ik heb niet de geringste afwijking kunnen ontdekken, met uitzondering alleen van eenige verdikking in de hersens, die ik toeschreef aan een van de vele verkeerde ge woonten van het slachtoffer. Alle organen waren verder uitstekend in orde. Is hij dan een natuurlijken dood gestor ven? Uitgesloten, zei Wilfrid. Het staat voor mij vast, dat hij vermoord is. Maar er is geen medicus ter wereld, die kan vaststellen op welke manier de misdaad gepleegd is, of met welk voorwerp. Het lijkt mij ten eenen- male buitengesloten, dat het met dien strik gebeurd is... ik stel me zoo voor, dat die meer een symbool was, een merkteeken, zoo- aJs bijvoorbeeld samenzweerders in vroegeren tijd een doodskop op de borst van hun slacht offer teekenden. Flower luisterde met de grootste aandacht. Eerst leek het of hij nog meer wilde vragen, doch hij bedacht zich en greep In zijn borstzak. Hij haalde er de enveloppe van den aange- teekenden brief uit te voorschijn en nam daar een stuk geknoopt koord uit. U herkent het zker wel? vroeg hij. Natuurlijk, zei Wilfrid, dat is het koord dat miss Galloway vanmiddag van den grond opraapte. Welnu, zei Flower met nadruk, het is niet hetzelfde. Het is een tweede. Zooals u ziet heb ik hier een aangeteekenden brief, die afkomstig is van een van mijn agenten op Borneo. Het is 'n brief over een hoogst-belang- rijke gecompliceerde en delicate aangelegen- held. in 't handschrift van mtjn agent, eigen handig in cijferschrift. De zaak waar het over gaat. is alleen bekend aan mij, mijn secretaris en dien bewusten agent. Ik ben overtuigd dat vanaf het moment waarop de brief geschreven werd, totdat hij op de post bezorgd werd, hij net uit zijn handen ts geweest. Het stuk is navond hier aangekomen, de zegels waren "iikomen Intact, en binnenin zat de strik. en ik u nu hier laat zien. Ik ben nieuws- erig dokter Mercer. of u my hier een ver T'aring vooi aan de hand kunt doen? (Wordt vcrvolqd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 7